Mainos:

Oliko tiedustelulain kiireellisyyspäätös perustuslain vastainen?

Päivitetty 4.10.2018, Julkaistu 4.10.2018 – Kirjoittaja Toimitus
Ilta-Sanomien tavoittaman lainoppineen mukaan peruslaki edellyttää, että kiireellisyydestä ja perustuslain muutoksesta olisi pitänyt päättää erikseen.

Suomen eduskunta päätti tänään yli viiden kuudesosan enemmistöllä, että niin sanottua tiedustelulakia kiirehditään niin, että perustuslakia voidaan muuttaa ennen ensi vuoden eduskuntavaaleja.

Vasemmiston edustajat ja RKP:n Eeva Biaudet äänestivät lain muuttamista vastaan.

Ilta-Sanomat uutisoi, että Turun yliopiston julkisoikeuden professorin Juha Lavapuron mukaan tiedustelulakiäänestys oli perustuslain kirjaimen vastainen, sillä perustuslaki edellyttää, että kiireellisyydestä ja perustuslain muutoksesta päätetään erikseen.

– Niistä päätettiin ikään kuin yhdessä, mikä on perustuslain kirjaimen vastainen menettely. Perustuslaki lähtee siitä, että ensin päätetään kiireelliseksi julistamisesta. Jos se hyväksytään viiden kuudesosan enemmistöllä, ehdotuksen hyväksymisestä pitää päättää vielä kahden kolmasosan enemmistöllä, kertoo Lavapuro Ilta-Sanomille.

Mainos:

Ilta-Sanomien mukaan eduskunnan pääsihteeri Maija-Leena Paavola näkee, ettei perustuslaki edellytä kahta erillistä päätöstä asian oltua yksimielinen, eikä vastaesitystä oltu esitetty.

Professori Lavapuro taas näkee Ilta-Sanomien jutussa, että perustuslaki edellyttää kahta erillistä päätöstä aina, oli vastaesitystä tai ei.

Perussuomalaisista viime vuonna perustettuun "sinisiin" loikannut Sampo Terho iloitsi lakimuutoksesta Twitterissä:

Perussuomalaisista sinisiin loikannut puolustusministeri Jussi Niinistö puolestaan osallistuu torstaina Nato-kokoukseen Brysselissä. Varmaan useampaakin rivikansalaista ihmetyttää, mihin Suomea ollaan parhaillaan viemässä.

Lähde: Ilta-Sanomat, Twitter

Aiheeseen liittyvää:

https://www.nykysuomi.com/2018/10/03/tiedustelulain-kiireellistaminen-hyvaksyttiin-eduskunnassa/

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

8 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Minä Vain
Minä Vain
8 years ago

En haluaisi kiroilla, mutta nyt on sanottava, että ”mitä vitun väliä sillä enää on”. Uusi äänestys olisi voitu tehdä heti peräjälkeen eikä asialla ole kuin muodollinen merkitys.

Tasavallan Perustuslain kansalaisille tarjoamaa suojaa oman maan(!) hallintoa vastaan puretaan nyt selvästi. Tuo suoja on yksi liberaaleihin arvoihin nojaavien perustuslakien olennainen tehtävä, sillä se takaa kansalaisille laajat poliittiset vapaudet ja oikeudet ja toisaalta antaa heille vastuuta omasta selviytymisestään – myös turvallisuuden osalta. Vapaus ja vastuu kulkevat käsi kädessä ja nyt niitä molempia otetaan kansalaisilta pois samalla kun vastuuta ja VALTAA siirtyy viranomaisille.
Hallintoon keskitetyt turvallisuuselimet on hyvin usein tai melkeinpä aina valjastettu poliittisen vainon ja tyrannian käsikassaroiksi. Kommunistiset diktatuurit kuten Neuvostoliitto ja DDR saattoivat vain haaveilla sellaisista teknisistä valmiuksista, joita nykyisillä turvallisuusviranomaisilla on käytössään ja joiden käyttöä nyt helpotetaan lakiteknisessä mielessä.

huugo
huugo
8 years ago

Tämä hallitus jää historiaan perustulain polkemisesta ja liikkumisessa lakien harmaan alueen rajoilla.Yli ei aivan mennä mutta hiinä ja hiinä ollaan. Myös kansanvallan ja demoratian rajat ylittävää toimintaa on jatkuvasti. Kuin mafian toimintaa sen siirtyessä rikoksista ”lailliseen” toimintaan , ei rikota lakia mutta siinä rajalla liikutaan. Orpo on se tautalla oleva kummisetä ja sipilä hänen kapteeninsa, lindström toteuttaa mitä ylhäältä tulee. Poljetaan samalla reilusti kansalaisten perusoikeuksia ja hengaillaan työnantaja ja elinkeinoelämän pamppujen kanssa, toteuttaen heidän toiveitaan piirun tarkasti, koska sieltähän se porvareiden rahoitus tulee, osin pimeästi.

Röhkäle
Röhkäle
8 years ago

Suomea ollaan viemässä hyökkäyssotaan Venäjää vastaan. Sehän on täysin selvä. sotilas yhteistyötä kumppaneita ollaan haalittu Ranskasta asti. Varma on että Suomi jätetään jälleen kerran sotimaan yksin heti kun rähinä alkaa. Poliitikkomme ovat tyhmiä kuin saapas. Macron ja Merkel nauravat niska kekka naurut, kun Suomen kansaa tuhotaan.
Tiedustelulakia tarvitaan tavallisen kansalaisen urkintaan, koska poliisilla oli jo ennestään valtuuksia rikollisten vaklaamiseen.

Röhkäle
Röhkäle
8 years ago

Kaihertaa yhä typerä tiedustelulaki. Noudattamalla rajavalvontaa vaaralliset uhkat tulisi torjuttua automaattisesti.
Nyt poliitikot haluavat että vaaralliset uhan aiheuttajat pääsevät vapaasti maahan ja sitten vasta aletaan tiedustella uhkia. Hölmöläiset taas asialla.
Normikansalaiset kärsivät ja maksavat poliitikoiden typeryydestä!

Leino Kimmo
8 years ago

Mikään ei Suomessa enää ole ”perustuslain” vastaista; se kun on valtiopetoksella muutettu : Suomen ”perustuslaki” 118 § …Kansalaisten kokemat ihmisoikeusloukkaukset … syyteoikeutta ei kuitenkaan ole mikäli syyte perustuslain mukaan on käsiteltävä Valtakunnanoikeudessa.

Hallitukset Suomessa VARASTAA toisten omaisuutta ( ”laki 444/2012”) ja MYY lainsäädäntövaltaa esim. pankki-vakuutuslaitoksille :

Iltalehti 19.2. 2013 ”Miljoonien rahavirrat puolueille”. Jorma Heikkinen: ”Puolueille ei maksettu rahaa turhaan.” Rahalla on saatu ”omanlaista lainsäädäntöä”.

PL 118 § ja laki 444/2012 ovat tällaista ostettua lainsäädäntöä ! ( Iltalehti 7.4. 2012 ”Eduskunnassa muhii miljardikaappaus”.

Suomessa siis esimerkiksi pienyrittäjät ovat PL 118 §:n mukaisia ihmisoikeudettomia kansalaisia; jotka eivät voi prosessoida takaisin heiltä ”lailla 444/2012” ( yli lain salliman perityt tasoitusvastuurhat) varastettua omaisuutta !

Jo 9.12. 2005 jätin SYYTEILMOITUKSEN Valtakunnansyyttäjänvirastoon tällaisen lainsäädännöllisen syrjinnän lopettamiseksi . ( kirjattiin diaariin 8 kuukautta ja jätettin käsittelemättä).

Eoa päätös 876/2/05 ( salattu 20.12. 2007 asti) ..

Elf
Elf
8 years ago

Erään uskonnon takia Suomessa otetaan nyt valtavia taka-askelia lakipuolella. Nettipoliisit pääsevät nyt tutkimaan viestejä ja kuuntelemaan puheluita. Tämä ei ole tehokasta eikä kustannustehokasta toimintaa terrorismin ehkäisyssä. Tämä johtaa vaan vähenevään yhteydenpitoon Suomessa, kun ihmiset eivät halua että heitä kytätään. Skaniat pääsevät tuuppimaan silti. Iskusta voidaan sopia suusanallisesti. Rajakontrolli takaisin ja Islamin uskonnon kriminalisointimahdollisuuksien selvittäminen olisi järkevämpää. Tässä hoidetaan nyt sairautta eikä sen syytä.

Taas äimän käkenä
Taas äimän käkenä
8 years ago

Tavallisen ihmisen joutuessa asioimaan viranomaisten kanssa vaaditaan että jokainen laki, pykälä, asetus, pilkku ja piste on juuri vaaditusti ja aikataulussa tai saamiset evätään ja rankaisua rapsahtaa.
Ilmeisesti proseduuri ei ole isoilla herroilla niin tarkkaa, olihan nytkin kyse vain perustuslain uusiksi muokkauksesta joten asia ei liene tärkeä?

juha.
juha.
8 years ago

Varmasti oli! Suomen perustuslaki on ollut jo pitkän aikaa papukaijan aluspaperia.

Majava pysäytti liikenteen Kokemäellä

Julkaistu 14.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Palomiehet eivät koskaan nähneet majavaa Kokemäellä, mutta jyrsitty runko osoitti syyn tukkeutuneeseen kaistaan. Kuvituskuva.

Majava nakursi Kokemäellä puun, joka kaatui tien poikki tukkien toisen ajokaistan. Palokunta joutui siivoamaan jäljet yöllisen puunkaatajan jäljiltä, jota ei näkynyt missään.

Tapaus sattui sunnuntain ja maanantain välisenä yönä Sääksjärventiellä Kokemäellä. Majavan kerrotaan halunneen rakentaa padon. Kokemäen palokunta joutui vastaamaan hälytykseen ja siirtämään puun pois tieltä.

— Puu oli siististi jyrsitty poikki, joten syy-yhteys siihen, miksi se makasi tien poikki, oli selvä, päivystävä palomestari Tuomas Kiskola kertoo Ylelle.

Sääksjärven ympärillä olevat laajat koskemattomat erämaa-alueet soveltuvat hyvin majaville. Silti Satakunnan palomiehet vastaavat harvoin majaviin liittyviin hälytyksiin. Useimmat puut kaatuvat lahon, iän tai myrskyjen vuoksi.

Mainos:

Palomiehet eivät koskaan nähneet majavaa.

— Minulla on ollut vain yksi aiempi hälytys majavan takia, joten onhan tämä varmasti epätavallista, Kiskola sanoo.

Suomalaiskoulu hyödyntää YouTubea saadakseen oppilaat lukemaan

Julkaistu 13.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Koulu Kauniaisissa käyttää VR-lasien kautta katsottavia videoita binokulaarisen näön harjoittamiseen perinteisten lukuharjoitusten sijaan. Kuvituskuva, ei koulun kokeilusta.

Lukuharjoitusten sijaan erään suomalaiskoulun oppilaat katsovat videoita, mukaan lukien YouTube-sisältöjä, VR-lasien läpi. Ideana on harjoittaa heidän silmiään lukemisen helpottamiseksi.

Helsingin kupeessa Kauniaisissa sijaitseva Hagelstamska skolan on korvannut perinteiset lukuharjoitukset laseilla, Yle raportoi. Kahdentoista viikon ajan oppilaat ovat katsoneet videoita 15 minuuttia päivässä erityisen sovelluksen kautta, joka on asennettu lasien sisään sijoitettuun matkapuhelimeen.

Videot, jotka sisältävät materiaalia YouTubesta ja Ylen ohjelmistosta, on kahdennettu siten, että kumpikin silmä näkee oman versionsa. Tavoitteena on harjoittaa binokulaarista näköä – eli sitä, miten silmät ja aivot toimivat yhdessä. Videot korvaavat lukuharjoituksen, eivät kirjoja.

Useat oppilaat kertovat tuntevansa olonsa vähemmän väsyneeksi lukiessaan.

Mainos:

Lukunopeutta mittaa lasit kehittänyt Imvi-yritys, eikä kokeilulla ole vertailuryhmää. Projektia seuraava Helsingin yliopiston kasvatustieteen yliopistonlehtori Jeanette Koskinen kirjoittaa Ylelle lähettämässään sähköpostissa, että jotkut oppilaat lukevat yhtä vähän ja yhtä vastahakoisesti kuin ennenkin, vaikka lukeminen tuntuisi vähemmän rasittavalta silmille.

"Tieteellisesti emme siis voi vielä tietää, parantaako VR-laseilla harjoittelu binokulaarista näköä tarpeeksi, jotta sillä olisi positiivinen vaikutus oppilaiden lukemiseen", hän kirjoittaa.

Suomen resepti kustannusten leikkaamiseen: Pidempi työura ja lisää tekoälyä

Hyvinvointivaltion romahdus

Julkaistu 8.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Valtiovarainministeriön virkamiehet esittelivät ehdotuksensa 7. lokakuuta 2026. Alimman eläkeiän nostaminen 70 vuoteen vaatisi poliittisia päätöksiä.

Suomalaisten on ehkä työskenneltävä 70-vuotiaaksi asti ja pienten lasten perheet voivat menettää kotihoidon tuen, jos poliitikot noudattavat valtiovarainministeriön virkamiesten esityksiä. Mitään ei ole vielä päätetty – ehdotukset ovat virkamiesten näkemys seuraavan hallituksen säästötalkoisiin.

Valtiovarainministeriö julkaisi 7. lokakuuta virkamiestensä virkamiespuheenvuoron ”Luottamus tulevaan”. Ministeriön virkamiehet ovat toimittaneet vastaavia asiakirjoja ennen hallitusneuvotteluja vuoden 1991 vaaleista lähtien. Päätökset tekevät vaaleilla valitut edustajat.

Taustalla on parlamentaarisen työryhmän helmikuussa asettama tavoite: julkista taloutta on vahvistettava 8–11 miljardilla eurolla vuoteen 2031 mennessä. Ministeriön mukaan mitään menoja tai veroja ei voida jättää tarkastelun ulkopuolelle, ja päätökset tulisi tehdä heti seuraavan vaalikauden alussa.

Finanssipolitiikan koordinaattori Lauri Kajanoja kirjoittaa, että sopeutus on ”valitettavasti niin laaja, että se vaikuttaa väistämättä monien suomalaisten arkeen”.

Mainos:

Eläkkeelle 70-vuotiaana ja kotihoidon tuen lakkauttaminen

Virkamiehet haluavat nostaa vanhuuseläkkeen alaikärajan asteittain 70 vuoteen siten, että se nousisi kuudella kuukaudella kutakin peräkkäistä ikäluokkaa kohden. Tämän jälkeen eläkeikä sidottaisiin elinajanodotteeseen. Svenska Ylen mukaan muutoksen arvioidaan lisäävän työllisten määrää ajan mittaan 50 000–120 000 hengellä.

Kotihoidon tuki, jota maksetaan perheille, jotka hoitavat pieniä lapsiaan kotona päivähoidon sijaan, poistettaisiin tai sen kestoa lyhennettäisiin merkittävästi ehdotuksen mukaan. Ministeriö haluaa tällä tavoin nostaa ”pienten lasten vanhempien osallistumisastetta työmarkkinoilla”. Toimenpide voisi luoda 10 000 uutta työpaikkaa.

Myös opiskelijat saisivat osansa. Toista samantasoista tutkintoa suorittavilta suomalaisilta perittäisiin ehdotuksen mukaan vuotuiset lukukausimaksut.

Tekoälyä, vähemmän kuntia ja polttopuun verotus

Kuntien ja hyvinvointialueiden määrää on tarkoitus vähentää rajusti. Jos kuntarakennetta ei voida muuttaa, hyvinvointialueet tai valtio voisivat ottaa tehtäviä hoitaakseen. Valtion virastojen yhdistämisen odotetaan tuovan noin 100 miljoonan euron pysyvät säästöt vaalikauden 2031–2035 loppuun mennessä.

Julkisen sektorin on myös tarkoitus ottaa tekoäly laajasti käyttöön, erityisesti verotuksessa ja asiankäsittelyssä. Lainsäädäntöä on tarkoitus muuttaa tämän mahdollistamiseksi.

Tehottomia yritystukia leikattaisiin, ja valtio myisi ehdotuksen mukaan 2–3 miljardin euron arvosta julkisesti noteerattuja osakkeita, joiden tuotot ohjattaisiin sen sijaan listaamattomiin kasvuyrityksiin. Samalla virkamiehet haluavat nostaa fossiilisten polttoaineiden veroja, poistaa turpeen energiaveron huojennukset ja ottaa käyttöön veron lämmöntuotannossa käytettävälle puulle ja polttopuulle.

Ministeriö julkaisee 26. lokakuuta tarkemmat katsaukset menoista, rakenteista ja veroista.

Suomi: Google-yhtiö raivasi metsää ilman vaadittua arviointia

Ympäristö

Julkaistu 1.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Hakattua metsää. Kuva on yleiskuva eikä esitä Muhoksen kohdetta.

Googlen suomalainen tytäryhtiö Tuike Finland raivasi Muhoksella noin 330 hehtaaria metsää suunniteltua datakeskusta varten ilman Suomen lain edellyttämää ympäristövaikutusten arviointia. Hakkuut jatkuivat elokuuhun asti, vaikka viranomainen oli jo toukokuussa päättänyt, että arviointi on välttämätön.

Tiedot perustuvat suomalaiseen Helsingin Sanomat -lehteen, joka sai haltuunsa asiakirjoja Lupa- ja valvontavirastolta (LVV).

Suomen laki edellyttää ympäristövaikutusten arviointia (YVA), kun metsää poistetaan pysyvästi yhtenäiseltä alueelta, jonka koko ylittää 200 hehtaaria.

Tuike toteaa asiakirjoissa, että hakkuut ja valmistelutyöt Muhoksella kattavat 330 hehtaaria.

Mainos:

Hakkuut alkoivat tämän vuoden maaliskuussa. Huhtikuun lopulla Tuike pyysi LVV:tä määrittelemään, tarvitaanko arviointia lainkaan.

Yhtiö ja konsulttiyhtiö Ramboll väittivät, ettei säännös soveltunut, koska se esiintyy luonnonvarojen hyödyntämistä koskevan otsikon alla, kun taas metsää raivattiin rakentamista varten.

LVV vastasi 22. toukokuuta, että hanke kuuluu suoraan YVA-velvoitteen piiriin lain hankeluettelon kohdan 2(f) perusteella. Viranomaisen mukaan metsäelinympäristöihin kuuluvat koskemattomien metsien lisäksi myös talousmetsät.

Satelliittitietojen mukaan hakkuut jatkuivat tästä huolimatta elokuuhun saakka. LVV tutkii parhaillaan, toimiko Tuike lainmukaisesti.

A composite image contrasting a clear-cut area with dense forest.
Koosteotos, jossa näkyy avohakkuualue ja tiheää metsää (arkistokuva). Kuva: PxHere/Tero Laakso (CC BY 2.0)

Yhtiö: täysin laillista

Tuikkeen vastaus saatiin maanantaina.

Yhtiö kirjoittaa, että "Tuike Finland Oy kantaa täyden vastuun omasta toiminnastaan" ja että se suoritti ennen töiden aloittamista "perusteellisen selvityksen yhteistyössä kaikkien asiaankuuluvien sidosryhmien ja oikeudellisten neuvonantajien kanssa".

Yhtiön mukaan johtopäätös oli, että sen toimintatapa oli "täysin laillinen ja asianmukainen". Itse puiden kaatamisen osalta yhtiö sanoet Googlen noudattaneen metsälakia.

Google suunnittelee datakeskusta myös Kajaaniin. Siellä Tuike sanoo hakkuiden kattavan "hieman alle 200 hehtaaria", mikä jää juuri arviointia edellyttävän kynnyksen alapuolelle.

Hankkeita tulisi tarkastella sitä taustaa vasten, että Google ilmoitti vain päiviä aiemmin – Helsinki Timesin mukaan – 13 miljardin euron investoinneista suomalaisiin datakeskuksiin.

HS kysyi LVV:n yksikönpäälliköltä, oliko yhtiö toteuttanut hakkuut ilman YVA-prosessia LVV:n päätöksestä huolimatta.

— Siltähän se vähän näyttää, LVV:n yksikönpäällikkö Sari Myllyoja sanoo HS:lle.

Suomen eduskunnalle luovutettiin pari viikkoa sitten 50 000 allekirjoitusta sisältävä adressi, jolla vastustetaan suuren mittakaavan datakeskuksia.

Allekirjoittajien suurimmat huolenaiheet liittyvät vaikutuksiin sähkömarkkinoilla ja paikalliseen ympäristöön.