Mainos:

Oleskelulupa Startup-kaistaa pitkin? Yli puolet hakemuksista myönteisiä

Päivitetty 7.12.2018, Julkaistu 4.12.2018 – Kirjoittaja Toimitus
Kaarnaveneitä ja erityisasiantuntijoita! Mitä kaikkea Suomeen saapuvilla siirtolaisilla onkaan tarjottavanaan. Startup-yrittäjyys on ollut työluvan hakuperuste keväästä saakka ja erityisasiantuntija pääsee töihin noin kolmessa viikossa.

Maahanmuuttovirasto osallistuu kasvuyritys- ja teknologiatapahtuma Slushiin Helsingissä 4- 5.12 kertoakseen mm. Startup-firman oleskelulupamahdollisuuksista. Kuinka monia siirtolaisia tapahtumassa sitten on kuuntelemassa, on kysymysmerkki mutta kaista on valmis ja jo käytössäkin.

– Kasvuyrittäjän oleskelulupa on varsin uusi väylä muuttaa Suomeen heille, jotka haluavat perustaa tänne startup-yrityksen, Maahanmuuttoviraston tulosalueen johtaja Anna Hyppönen kertoo.

Startup-yrittäjän luvan hakeminen alkaa Business Finlandista, joka arvioi yrittäjän liiketoimintasuunnitelman. Tämän jälkeen Maahanmuuttovirasto tekee päätöksen oleskeluluvasta. Tämän vuoden aikana on migrille tullut vireille miltei 40 hakemusta ja lupiakin on huhtikuusta lähtien myönnetty 21. Eniten hakijoita on Venäjältä ja Intiasta.

– Tarvitsemme Suomeen tulevaisuudessa enemmän ulkomaisia osaajia. Säähämme emme voi vaikuttaa, mutta voimme muutoin lisätä houkuttelevuutta erityisasiantuntijoille. Maahantulon lupien saaminen nopeasti ja sujuvasti itselle ja perheelle on tärkeä osa tätä kokonaisuutta, sisäministeri Kai Mykkänen toistaa tuttua sloganiaan asian tiimoilta.

Mainos:

Mykkäsen puheet "ulkomaisten osaajien tarvitsemisesta" asettuvat outoon valoon tarkasteltaessa tuoreinta työllisyyskatsausta, jonka tietojen mukaan Työ-­ ja elinkeinotoimistoissa oli lokakuun lopussa yhteensä 230 100 työtöntä työnhakijaa.

Osaajille ohituskaista jonon ohi

Vaikka kukaan ei tykkää jonossa kiilailevasta, asiantuntijat voivat nykyisin hakea erityisasiantuntijan oleskelulupaa. Tällaisen moniosaajan luvan käsittely on tällä hetkellä yksi työperusteisten hakemusten tehokkaimmista ja päätöksen saa keskimäärin noin kolmessa viikossa, muun jonon ohi.

Suomeen on muuttanut viime vuosina kasvava määrä ulkomaalaisia osaajia. Erityisasiantuntijan oleskelulupaa hakevilla on yleensä korkeakoulututkinto ja edellytyksenä yli 3000 euron bruttopalkka. Monet asiantuntijoista työskentelevät esimerkiksi it-alalla. Tänä vuonna ensimmäistä erityisasiantuntijan lupaa on hakenut jo yli 1 300 henkilöä. Hakemuksien määrä on kasvanut edeltävistä vuosista.

Lähde: Migri, TEM

Aiheeseen liittyvää:

https://www.nykysuomi.com/2018/12/02/aktiivimallista-viitisenkymmenta-kantelua-ei-aiheuta-toimenpiteita/

 

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

13 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
35 vuotta työelämää
35 vuotta työelämää
7 years ago

Itse en enää hae minkäänlaista työtä koska ikärasmin takia työhönpääsy on lähes mahdotonta. Vielä pari vuotta sitten oli vielä intoa, muuta sen tappoi äkkiä turhien työpaikkahakemusten lähettely. No työkyvyttömyyseläke siintää jo käden ulottuvilla, mutta se on sellainen mylly johon en toivoisi edes pahimman vihamiehen joutuvan. Ihmisarvo poljetaan melko lyttyyn kelan,Te-toimiston ja loputtomien turhien kuntotusten myötä.Jos sinulla ei ole ollut mielenterveysongelmia, niitä kyllä tulee kun sen myllyn läpi menee. Päästään terveelle ihmiselle suorastaan painostetaan ottamaan mielialalääkitys, uhkaamalla että kun kerran näitä on suositeltu on ne kelan takia otettava. Muuten voidaan tulkita etten ole yhteistyökykyinen.Itse kulumavaivat ja niistä johtuvat jatkuvat kivut jää tutkimatta, eli tulee tunne että olet vain päästäsi sairas.

Puolueeton
Puolueeton
7 years ago

Kun pääset eläkkeelle, sitten ainakin vähenevät kuntoutukset ja terveyden hoito. Menee Ruotsin mallin mukaan. Terveydenhoito loppuu kun työkin loppuu, paitsi jos pussissa on rahaa. Sain kivuliaan sisäisen peräpukaman. Terveyskeskukseen aika 2 viikon päästä, Mehilaiseen 2 tunnin päästä. Lääkärin tutkimus ja verikokeet ja kassalle 450 € sujuivat hienosti.

Sen jälkeen kun mielialalääkitys (SSRI lääkkeet) otettiin käyttöön, alkoivat myös kouluampumiset ja muut mielteettömät väkivallan teot. Mahtoikohan Turunkin terroristi sada mielialalääkitystä? Se voikin olla syy tapahtumaan uskonnon sijasta.

markkatakaisin eroeurosta
7 years ago
Reply to  Puolueeton

Turun tekijää vaivasi virus nimeltä, islami, eikä mikään mielialalääkitys..

Sirkka-Liisa
Sirkka-Liisa
7 years ago

Me naiset haluamme islamia ja shariaa. Se tuo meidän luonnollisen aseman miehen omaisuutena voimaan. Siksi kaikki päättäjä-naiset ovat hullaantuneina muslimeihin, ja haluavat näille lisää ja lisää poliittista valtaa, koskemattomuutta jos tekevät rikoksia, lisää mahdollisuuksia kajota tyttölapsiimme jne. Koska me naiset luonnostaan halutaan alistua. Kuten tiedät, naiset ovat koiran tasolla, ja koirat ovat nimenomaan laumaeläimiä joilla pitää olla lauman johtaja jotta koirat viihtyvät.

Islamissa tunnistetaan se tosiasia että naiset ovat koiran tasolla, ja naiset saavat koiran kohtelun konkreettisesti islamissa. Naiset rakastavat tätä. Urakehitys-unelma naisille, äänestysoikeus ja tasa-arvo, tällainen olikin vain sionisti-mafiamedian aivopesua naisiin, joka on ristiriidassa naisen todellisen luonteen ja älyllisen kapasiteetin kanssa.

Tämä näkyy naisten äänestämiskäyttäytymisessä. Vaikka kuinka paljon on raiskauksia ja muuta silmitöntä väkivaltaa naisia ja lapsia kohtaan islamin maahantuomana, jatkamme naisina valtavan maahanmuuttoaallon edistämistä äänestämällä niitä puolueita, jotka ovat vannoutuneet jatkamaan raiskauksien ja muun maahanmuuton tuoman väkivallan lisäämistä maassamme.

Kysy vaikka Li Anderssonilta. Hän allekirjoittaa jokaisen ylle kirjoittamani lauseen, omalla esimerkilläänkin, eli hän voi tilaisuuden tullen jopa tappaa ihmisiä jotka vastustavat islamisaatiota.

ikäsyrjintää
ikäsyrjintää
7 years ago

Näin se on. 45- vuotiaana tuli yt- neuvotteluissa monoa.
Ei saatana varastotyöhön enää kelpaa, on raskasta nostella20- 30kg tuotteita ja työntää pumppukärryjä kuulema.
Vittu kun penkistä nousee reilu 100 kuin tyhjää vaan ja cooperissa menee liki 3000. On se liian raskasta.

Puolueeton
Puolueeton
7 years ago

Ikäsyrjinnän taustalla on mahdollisesti, iän karttuessa työskentelyä haittaavat sairauspoissaolot lisääntyvät. Ne luultavasti rasittavat työn antajaa, joten nuoria suositaan, vaikka vanhempi olisi tuottavampi työntekijä. Sairauskuluja ei saisi panna työnantajan maksettaviksi, kun sairaus ei johdu teetetystä työstä.

Päälle 40v on parhaassa iässä
Päälle 40v on parhaassa iässä
7 years ago
Reply to  Puolueeton

Höpö höpö. Toi ikäsyrjintä on typerien päähän luotu illuusio siitä, että päälle neljäkybänen ois jo kalkkis ja raihnanen.

Samaa olen itse kokenut 40 täytettyäni laskentaekonomina vaikka penkistä nousee kans satanen kevyesti, huippu veriarvot, juoksu kulkee ja huumorintajustani pidetään niin pörssifirmat etenkin nyrpistelee nenäänsä. Huonokuntosia ja stressaantuneita ihmisiähän siellä paljon on. Tarkastelevat maailmaa omasta vinkkelistään.

Röhkäle
Röhkäle
7 years ago

Kyseessä ei ole ikäsyrjintä vaan kantasuomalais syrjintä, koska väestön vaihto.

Ohhoh!
Ohhoh!
7 years ago

Unohdit laittaa kattava selvitys terveydestäsi CV:n mukaan?

Miksi kiistää tosiasioita?
Miksi kiistää tosiasioita?
7 years ago

95% tänne tulijoista on tulossa syömään valmiiksi katettuun pöytään.

Vain Itä-Aasiasta tulee joitain oikeita osaajia pikkasen.

Röhkäle
Röhkäle
7 years ago

”– Kasvuyrittäjän oleskelulupa on varsin uusi väylä muuttaa Suomeen heille, jotka haluavat perustaa tänne startup-yrityksen”
Lisää kebab vartaan pyörittelijöitä ja pitzan paistajia. Oleskelu lupa heltiää kun kurkun auki viiltämisen erityisasiantuntija hakee erityisasiantuntijan virkaa arabiankielen tulkkina.
Kelan etuuksien esittely kohdemaissa kohdemaan kielellä on se houkutus, jolla globalistit näitä Suomeen haalivat. Mykkänen latelee poliittista jargonia opetettuna papukaijana kuin puhelinmyyjä myyntimantraansa.
Oksettaa ja kuvottaa päättäjien saatanan palvonta.

juha.
juha.
7 years ago

”Ulkomaalaisia osaajia”!?!?!?!?
Älkääpä unohtako Korkeasaarta. Siellä on nimittäin ”kykeneviä” rakennushenkilöitä, jotka osaavat kiivetä kuin apinat. ”Leikkivät” kyllä enimmäkseen ”itsellään”, mutta siksipä ”sulautuvat” hyvin joukkoon ja kerran vuodessa agressiotkin ovat huipussaan niin, että sukset ovat ristissä sillä sekunnilla.

toni lajos
toni lajos
7 years ago

Lammaspaimenia emme tarvitse, osaajia vaativiin töihin löytyy omasta takaa..

Kahvinjuojilla oli enemmän lihasmassaa

Julkaistu 24.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Ihmisillä, jotka joivat eniten kahvia, oli vähemmän kehon rasvaa, vähemmän rasvaa sisäelinten ympärillä ja suurempi lihasmassa kuin ihmisillä, jotka kuluttivat kahvia vähän tai eivät lainkaan. Tämä selviää uudesta suomalaistutkimuksesta, vaikka tutkijat korostavat, etteivät tulokset todista kahvin aiheuttaneen eroja.

Tutkimuksen suorittivat Oulun yliopiston tutkijat, ja siihen osallistui 2 264 Pohjois-Suomessa vuonna 1966 syntynyttä henkilöä. Ryhmä on osa pitkäaikaista väestötutkimusta, jossa seurataan heidän terveyttään ajan mittaan. Osallistujat olivat 46-vuotiaita aineiston keruuhetkellä. Tutkijat jakoivat heidät itse ilmoitetun kulutuksen mukaan: ei kahvia, yhdestä kahteen kuppia, kolmesta neljään kuppia tai viisi tai useampia kuppeja päivässä.

Vaikka osallistujilla oli suunnilleen sama painoindeksi (BMI), heidän kehon koostumuksensa erosi ryhmien välillä. Niillä, jotka joivat enemmän kahvia, oli pienempi osuus kehon kokonaisrasvasta ja vähemmän viskeraalista rasvaa, kun taas heidän luustolihasmassansa oli suurempi heinäkuussa European Journal of Nutrition -lehdessä julkaistun tutkimuksen mukaan.

Tutkijat analysoivat myös 164 aineenvaihduntamarkkeria sekä verensokeri-, insuliini- ja sukupuolihormonimarkkereita. Osallistujat olivat paastonneet ja pidättäytyneet kahvista ja tupakoinnista ennen näytteiden ottoa. 2 264 osallistujasta 2 194 joi kahvia ja vain 70 ei.

Mainos:

Eroja insuliinimarkkereissa ja hormoneissa

Sekä miehillä että naisilla suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä veren haarautuvaketjuisten aminohappojen alhaisempiin pitoisuuksiin. Aiemmat tutkimukset ovat yhdistäneet näiden aminohappojen jatkuvasti kohonneet tasot insuliiniresistenssiin ja suurempaan tyypin 2 diabeteksen riskiin.

Miesten keskuudessa suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä myös suotuisampaan glukoosi-insuliiniprofiiliin. Hormonaalinen kuva oli monimutkaisempi: kokonais- ja biosaatava testosteroni sekä sukupuolihormoneja sitova globuliini (SHBG) olivat korkeampia, kun taas vapaa testosteroni ja vapaa androgeeni-indeksi olivat hieman alhaisempia. Naisten kohdalla yhteyksiä oli vähemmän, ja ne koostuivat pääasiassa korkeammasta SHBG:stä ja alhaisemmista vapaiden androgeenien arvoista.

Miljoonat ihmiset kuluttavat kahvia joka päivä, mutta silti tiedämme yllättävän vähän siitä, miten se liittyy aineenvaihduntaamme ja hormoneihimme. Tuloksissamme korostui selvä hormonaalinen allekirjoitus, joka ei hävinnyt, vaikka otimme huomioon painoindeksin ja elintapatekijät. Useat näistä yhteyksistä erosivat miesten ja naisten välillä, sanoo tutkimuksen pääkirjoittaja ja Oulun yliopiston väitöskirjatutkija Luca Verroest yliopiston tiedotteessa.

Oulun yliopisto korostaa myös, etteivät tulokset voi vielä muodostaa perustaa uusille ravintosuosituksille.

Osoittaa yhteyden, ei syy-seuraussuhdetta

Tutkimus on poikkileikkaustutkimus, mikä tarkoittaa, että kahvitottumukset ja fyysiset markkerit mitattiin samanaikaisesti. Se ei voi määrittää, vaikuttiko kahvi kehon koostumukseen, joivatko tietynlaiset elämäntavat omaavat ihmiset enemmän kahvia vai olivatko muut tekijät molempien taustalla.

Kulutus oli myös itse ilmoitettua, kahvia juomattomien ryhmä oli pieni, ja kaikki osallistujat tulivat suhteellisen homogeenisesta suomalaisesta syntymäkohortista. Muut elintavat ovat voineet vaikuttaa sekä siihen, kuinka paljon osallistujat joivat kahvia, että heidän kehon koostumukseensa, kuten News Medical toteaa arviossaan tutkimuksesta.

Tutkijat tekevät parhaillaan kokeita selvittääkseen, aiheuttaako kahvi itsessään muutokset ja mitkä juoman monista bioaktiivisista yhdisteistä saattavat olla vastuussa. Vasta sitten ihmisillä tehtävät interventiotutkimukset voivat osoittaa, onko yhteyksillä käytännön merkitystä.

Suomalaiset haluavat ikärajan sosiaaliseen mediaan

Julkaistu 21.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Monet suomalaiset kannattavat ikärajaa lasten sosiaalisen median käytölle, kertoo tuore kyselytutkimus.

Kyselyyn vastanneista 53 prosenttia tukee kieltoa alle 15-vuotiailta, kun taas 28 prosenttia vastustaa sitä ja 19 prosentilla ei ole mielipidettä, ruotsinkielinen Yle raportoi. Kyselyn toteutti keskustaoikeistolainen ajatushautomo Toivo.

Kannatus on korkeinta Kansallisen Kokoomuksen ja Perussuomalaisten kannattajien keskuudessa. Molemmissa ryhmissä 59 prosenttia puoltaa ikärajaa. Vastaava osuus on 46 prosenttia Vihreän liiton äänestäjien ja 45 prosenttia Vasemmistoliiton äänestäjien keskuudessa.

Myös ikä vaikuttaa näkemyksiin. 18–24-vuotiaista 45 prosenttia kannattaa ehdotusta, kun taas yli 75-vuotiaiden keskuudessa vastaava luku on 56 prosenttia. Tutkimuksessa ei havaittu tilastollisesti merkittäviä eroja miesten ja naisten välillä.

Mainos:

Suomen hallitus aloitti helmikuussa selvityksen alle 15-vuotiaiden kiellosta. Sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasosen (huom: alkup. tekstissä Karoliina Partanen) mukaan tavoitteena on ottaa ikäraja käyttöön vuonna 2027.

Suomi harkitsee rikosoikeudellisen vastuuiän alentamista

Julkaistu 18.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Suomen oikeusministeriö selvittää, pitäisikö rikosoikeudellisen vastuun ikärajaa alentaa. Asia on noussut valokeilaan Ruotsin parlamentin tekemän merkittävän nuorisorikollisuutta koskevan päätöksen myötä.

Elokuussa Ruotsin valtiopäivät äänesti rikosoikeudellisen vastuuiän alentamisesta 14 vuoteen erityisen vakavien rikosten osalta. Tämä tarkoittaa, että 14 vuotta täyttäneet lapset voitaisiin tuomita vankeuteen rikoksista, kuten murhasta, törkeästä raiskauksesta ja törkeistä aserikoksista. Äänestys päättyi lukemin 281 puolesta ja 66 vastaan.

Ehdotus on kohdannut voimakasta kritiikkiä viranomaisilta, lastenoikeusjärjestöiltä ja tutkijoilta. Ruotsin hallitus on perustellut sitä rikoksen uhrien oikeusturvalla ja tarpeella suojautua vaarallisilta yksilöiltä. Uudistus ei ole vielä astunut voimaan. Oikeusministeri Gunnar Strömmer on todennut, että laki voisi tulla voimaan vasta seuraavan vaalikauden loppupuolella, edellyttäen että Tidö-puolueet säilyttävät valtansa.

Suomen nykyinen oikeudellinen kynnys

Suomen rikoslain mukaan henkilön on oltava täyttänyt 15 vuotta ollakseen rikosoikeudellisesti vastuussa. Suomen oikeusministeri Leena Meri haluaa nyt tarkastella ikärajan alentamista.

Mainos:

”Pyynnöstäni myös Suomessa on käynnissä selvitys rikosoikeudellisen vastuun ikärajan alentamisesta alle 15-vuotiaiden osalta. Hanke käynnistyi oikeusministeriössä kesän 2026 aikana ja valmistuu tämän vuoden aikana. Toivon, että Suomessa seurattaisiin Ruotsin keinoja nuorisorikollisuuden torjumiseksi ja laskettaisiin ikärajaa, kuten perussuomalaisten vuoden 2022 kriminaalipoliittisessa ohjelmassa esitettiin,” kirjoittaa Leena Meri X-palvelussa.

Selvityksen on määrä valmistua ennen vuoden loppua. Vasta sen jälkeen selviää, eteneekö Suomen hallitus lainsäädäntötoimiin ja mitä rikoksia tai rangaistuksia se mahdollisesti koskisi.

Opettajiin kohdistuva väkivalta on lisääntynyt voimakkaasti Suomen kouluissa

Julkaistu 17.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Joka viides peruskoulun opettaja Suomessa kertoo joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi. Opetusalan ammattijärjestö OAJ varoittaa suuntauksen pahentuneen kahden vuoden aikana ja vaatii valtakunnallisia toimenpiteitä.

Opetusalan ammattijärjestö OAJ raportoi vuoden 2026 työolobarometrissaan, että 14 prosenttia vastaajista oli joutunut työpaikkaväkivallan kohteeksi edellisen vuoden aikana. Edellisessä, vuonna 2024 tehdyssä kyselyssä vastaava luku oli 10 prosenttia.

Kasvu on erityisen selvää peruskouluissa. Siellä 21 prosenttia ilmoitti joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi, kun vuonna 2024 luku oli 17 prosenttia. Varhaiskasvatuksessa kolmasosa vastaajista sanoi joutuneensa lasten tekemän väkivallan kohteeksi.

Väkivalta oli lähes täysin oppilassidonnaista. 99 prosentissa tapauksista, joissa opettajat ilmoittivat joutuneensa väkivallan kohteeksi, tekijänä oli lapsi tai oppilas.

Mainos:

Erityisopettajat erityisen alttiina

Erot ovat huomattavia. OAJ nimeää erityisopettajat ja erityisluokanopettajat ryhmiksi, jotka joutuvat useimmin väkivallan kohteeksi. Väkivalta on yleisintä varhaiskasvatuksessa, mutta se on lisääntynyt eniten peruskouluissa viimeisen kahden vuoden aikana.

Sitä vastoin lukioissa työskentelevillä ei barometrin mukaan ollut kokemuksia väkivallasta. Tilanne eroaa siis selvästi eri koulutusmuotojen välillä.

Oppimis- ja työympäristöjen turvattomuuteen on puututtava. Nykyinen suuntaus on erittäin huolestuttava, sanoo OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto.

Monet harkitsevat alanvaihtoa

Seuraukset voivat olla vakavia kohteeksi joutuneelle henkilöstölle: kuudessa prosentissa tapauksista väkivalta oli johtanut sairauslomaan.

Vastaajista 42 prosenttia oli harkinnut alanvaihtoa edellisen vuoden aikana. Alle 51-vuotiaiden keskuudessa luku oli noin puolet.

Väkivalta ei ole ainoa syy, miksi opettajat harkitsevat ammatin jättämistä. Samalla 75 prosenttia kertoi kokevansa vähintään toisinaan työperäistä stressiä.

OAJ vaatii valtakunnallisia toimintamalleja väkivallan ja uhkatilanteiden ehkäisemiseksi kouluissa ja päiväkodeissa. Järjestö haluaa myös opetusalalle suunnatun erillisen työsuojeluohjelman.

Jäsenemme ovat peräänkuuluttaneet valtakunnallisia toimintamalleja, joilla voidaan ehkäistä väkivaltaa ja uhkatilanteita, sanoo Katarina Murto.