Mainos:

Oikeusministeriö esittää: Tulevaisuudessa poliisinkin antamat sakot voidaan muuttaa vankeudeksi

Julkaistu 7.6.2018 – Kirjoittaja Toimitus
Sakon muuntorangaistuksen käyttöä aiotaan laajentaa. Oikeusministeriössä valmistuneen hallituksen esitysluonnoksen mukaan toistuvasti samankaltaisiin rikkomuksiin syyllistyvien henkilöiden rikkomukset olisi jatkossa käsiteltävä tuomioistuinmenettelyssä. Tällöin henkilölle tuomittu sakkorangaistus olisi mahdollista muuntaa vankeudeksi, jos sakko jää maksamatta.

Sakon muuntorangaistuksen käyttöalan laajentaminen on osa oikeusministeri Antti Häkkäsen laatimaa rangaistusten kiristämisen pakettia. Uudistuksen toteuttamiseen varattiin huhtikuun kehysriihessä 10,8 miljoonan euron määräraha.

Häkkänen vetoaa mm. järjestelmän uskottavuuteen

- Rikosvastuun on toteuduttava järjestelmän uskottavuudenkin takia. Nyt valmistuneen lakiluonnoksen mukaan poliisin tulisi ohjata sakkorikos käräjäoikeuden käsiteltäväksi silloin, kun toistuvasti sakkoja saaneen henkilön toiminta osoittaa piittaamattomuutta. Toistuvuus tarkoittaisi seitsemää samankaltaista sakkorikosta vuoden sisällä. Tällaisessa tilanteessa muuntorangaistus olisi perusteltua suorittaa viime kädessä vankilassa. Pidän tätä tärkeänä elementtinä rangaistusjärjestelmän uskottavuuden vahvistamisessa.

Tuomioistuinten määräämät sakot ovat muunnettavissa vankeudeksi, mutta poliisin määräämät sakot eivät. Nykyjärjestelmää on pidetty epäoikeudenmukaisena sellaisissa tilanteissa, joissa sakotettu syyllistyy toistuvasti sakkorikoksiin, mutta sakkoa ei voida muuntaa vankeudeksi, koska se on määrätty rangaistusmääräysmenettelyssä.

Sakkojen muuntoon "alennuksia" - Lievimmät rikokset jäävät yhä ulkopuolelle

Esitysluonnoksessa ehdotetaan myös päiväsakon muuntosuhdetta muutettavaksi siten, että neljä päiväsakkoa vastaisi yhtä päivää vankeutta. Tällä hetkellä kolme päiväsakkoa vastaa yhtä päivää vankeutta.

Mainos:

Lisäksi ehdotetaan, että alle 20 päiväsakon suuruiset sakot olisivat muuntokelvottomia. Näin rajattaisiin lievimmät sakkorangaistukset muuntorangaistusjärjestelmän ulkopuolelle. Muuntorangaistuksen vähimmäispituus korotettaisiin neljästä päivästä viiteen päivään ja enimmäispituutta alennettaisiin 60 päivästä 40 päivään vankeutta.

Esityksessä mainittuja toistuvia rikosasioita olisi poliisin ja syyttäjälaitoksen arvioiden mukaan noin 9 600 vuosittain. Teot olisivat useimmiten näpistystapauksia sekä kulkuneuvon kuljettamisia oikeudetta. Teot kasautuvat tyypillisesti samoille henkilöille. Esimerkiksi vuoden 2017 aikana yli seitsemään näpistykseen syyllistyneitä henkilöitä oli noin 900. Näitä asioita ei enää jatkossa käsiteltäisi rangaistusmääräysmenettelyssä vaan oikeudenkäynnissä. Uudistus kasvattaisi keskimääräistä vankilukua runsaalla 30 vangilla.

Lähde: Oikeusministeriö

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

8 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
m1xa
m1xa
8

Ja poliisivaltio on taas askeleen lähempänä täydellisyyttään.Osittain olemme siellä jo.

Röhkäle
Röhkäle
8

Loistavaa. Aktiivimallin leikkurin vuoksi nälässä kituvat siis avoimesti näpistelemään nakkipaketteja, juustoa ja leikkeitä. Kiinni jäämisen voi varmistaa monin tavoin, kunnes pääsee linnan pahnoile puhtaisiin lakanoihin ja aterioimaan 3 kertaa päivässä. Lisäksi ilmainen kuntosali ja kivoja kavereita, joilta voi oppia kaikenlaista hyödyllistä alan osaamista.
Tulevaisuudessa sakon vankeudeksi muuntojärjestelmä on kantasuomalaisen köyhän turvapaikan hakua, koska yhteiskunnan perinteiset turvaverkot menevät ainoastaan Sipilän kutsuvieraille.

Mikä jottei sakkoja istuisi
Mikä jottei sakkoja istuisi
8

Mielellänihän minä ylinopeussakot istun, tuleehan siinä lisää kustannuksia valtiolle. Mikäs siellä on ollessa jokunen päivä, saa katon päälle, saa ruuat, lääkkeet, mahdolliset sairaushoidot, ja miksei hammaslääkäripalvelutkin valtion piikkiin. Muunnetaan ihmeessä kaikki sakot vankilassa istumiseen, ei se muutama päivä mitään tee, ja saapi sitten kunnioitusta kaduilla, kun kertoo olevansa linnakundi.

harri
harri
8

mietikää näiden viher vasureiden komenteja tästä jazz jupakasta
jos he pääsivät valtaa suomi siirtyisi mielipide vainojen aikaan

eli viher vasuri homosexuaalien ei hyväksymisestä
seuraisi työpaikan menetys ymm vankeus tuomio
tai joku julkinen lynkkaus

jonka suoritaa suomen valtamedian itse hinari vasuri toimittajat
henkilökohtaisista kaunaisista visvaisista syistään

mietikää
itse homosexuaalit eivät ole loukaantuneet

vaan ilmesiseti heterot
mielenvikaiset fanaatiset

salli ja ihannoi samaistu homoihin

ja jos et salli

me viher vasuri fasistimia kannatavat

diktaatori poliitikot ja työyhteisöt rangaistaan teitä vääristä mielipiteistä
siis tässähän menään ihan kuin jossain stalinisti fasismissa eteen päin

ja ainoat ihmiset jotka kuuluisi käräjille

on se jazzien umpimielinen fanaatista totaliarismia harjoitava työ yhteisö

siis heidän kaltaisensa ovat uhka yhteiskunnalle
ja vapaalle mielipiteen ilmaisulle
ajatuksille

siis että joku muu kertoo miten sinun tulee ajatella asioista

ja miten joku viher vasuri fanaatikko käskee sinun ajatella asioista kuin hän
muut mielipiteet kieletty

siis vielä ragaistuksen uhalla

ja saat rangaistuksen siitä jos olet rehelinen itselesi ja muille

ja erimielinen näiden vasuri fasistien kanssa
asioista kun et kannata mielenvikaisia ääri liberaalisia sairaita suuntauksia ajatuksia f
rikki käytöstä ja toimintaa

mietikä esim näitä hollywodin kupla sekakäyttäjä näytelijöitä

tai milaiseksi frikki sirkukseksi tämä maailma on muutunut näiden liberaali elitisti globalistien aikana

loputulos ihmiset ovat ahdistuneipia yksinäisempiä tyhmepiä eriarvoistuneempia kuin 30 vuotta sitten

The Dumbest People Ever- you tube
2 011 424 näyttökertaa

Americans are dumber than ever before. Here’s the shocking proof

Reiska
Reiska
8

Mitäs se vuorokausi vankilassa taas maksaakaan veronmaksajille, oliko 100 € vai enemmän? Nakkivarkaiden kopittaminen käy kalliiksi ja sakot jäävät kuitenkin maksamatta. Jospa kompensoidaan se lisäämällä peltipoliiseja, kyllä autoilijalla on varaa.

Leino Kimmo
Leino Kimmo
8

Rikosvastuun toteuttamiseksi on PURETTAVA Suomen ”perustuslain” 118 § ..( kansalaisten kokemat ihmisoikeusloukkaukset … syyteoikeutta ei kuitenkaan ole mikäli syyte perustuslain mukaan on käsiteltävä Valtakunnanoikeudessa. ).

Miten maassa jossa on tällainen ”perustuslaki” voi ”oikeusministeri” puhua rikosvastuun toteuteumisesta luottamuksen nostamiseksi !

Suomessa kun RIKOS on tarpeeksi iso sitä ei edes saa rikostutkintaan . ( PL 118 § ).

EOA päätös 876/2/05 … Poliisilla ei ole oikeutta suorittaa esitutkintaa kansalaisen sille ilmoittamassa presidentin- ja ministerinvastuuasiassa .

Tuollaisen rikosilmoituksen jätin Porin poliisille 8.9. 2005 .( yhä lienee ”esitutkinnassa” ).

Ei kuulkaas PL 118 §:n suojissa nappikaupalla kansan luottamus oikeusjärjestelmään ole mitenkään palautumassa.

Tässä julkinen rikosilmoitus: Keiden taskuun ”lailla 444/2012” varastetu miljardiomsiuus katosi .

Ilötalehti 19.2. 1203 ”Eduskunnassa muhii miljardikaappaus”. Yli lain salliman perityt tasoitusvastuurhat aiotaan kaapata.

Facepalm
Facepalm
8

1 päivä vankilassa maksaa valtiolle noin 220e !
Kuulin just linnassa kun olin joltai semmoselt joka siellä on vähä pitempään ollu.

juha.
juha.
8

Kun vankilareissun ja mielisairaalaan pakkohoitomääräyksen ”byrokratiaa kevennetään” ei silloin ole kysymys ”palveluiden paranemisesta”, vaan demokratian kaventamisesta poliittisilla päätöksillä.

Suomi harkitsee rikosoikeudellisen vastuuiän alentamista

Julkaistu tänään 10:34 – Kirjoittaja Toimitus

Suomen oikeusministeriö selvittää, pitäisikö rikosoikeudellisen vastuun ikärajaa alentaa. Asia on noussut valokeilaan Ruotsin parlamentin tekemän merkittävän nuorisorikollisuutta koskevan päätöksen myötä.

Elokuussa Ruotsin valtiopäivät äänesti rikosoikeudellisen vastuuiän alentamisesta 14 vuoteen erityisen vakavien rikosten osalta. Tämä tarkoittaa, että 14 vuotta täyttäneet lapset voitaisiin tuomita vankeuteen rikoksista, kuten murhasta, törkeästä raiskauksesta ja törkeistä aserikoksista. Äänestys päättyi lukemin 281 puolesta ja 66 vastaan.

Ehdotus on kohdannut voimakasta kritiikkiä viranomaisilta, lastenoikeusjärjestöiltä ja tutkijoilta. Ruotsin hallitus on perustellut sitä rikoksen uhrien oikeusturvalla ja tarpeella suojautua vaarallisilta yksilöiltä. Uudistus ei ole vielä astunut voimaan. Oikeusministeri Gunnar Strömmer on todennut, että laki voisi tulla voimaan vasta seuraavan vaalikauden loppupuolella, edellyttäen että Tidö-puolueet säilyttävät valtansa.

Suomen nykyinen oikeudellinen kynnys

Suomen rikoslain mukaan henkilön on oltava täyttänyt 15 vuotta ollakseen rikosoikeudellisesti vastuussa. Suomen oikeusministeri Leena Meri haluaa nyt tarkastella ikärajan alentamista.

Mainos:

”Pyynnöstäni myös Suomessa on käynnissä selvitys rikosoikeudellisen vastuun ikärajan alentamisesta alle 15-vuotiaiden osalta. Hanke käynnistyi oikeusministeriössä kesän 2026 aikana ja valmistuu tämän vuoden aikana. Toivon, että Suomessa seurattaisiin Ruotsin keinoja nuorisorikollisuuden torjumiseksi ja laskettaisiin ikärajaa, kuten perussuomalaisten vuoden 2022 kriminaalipoliittisessa ohjelmassa esitettiin,” kirjoittaa Leena Meri X-palvelussa.

Selvityksen on määrä valmistua ennen vuoden loppua. Vasta sen jälkeen selviää, eteneekö Suomen hallitus lainsäädäntötoimiin ja mitä rikoksia tai rangaistuksia se mahdollisesti koskisi.

Opettajiin kohdistuva väkivalta on lisääntynyt voimakkaasti Suomen kouluissa

Julkaistu eilen 08:29 – Kirjoittaja Toimitus

Joka viides peruskoulun opettaja Suomessa kertoo joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi. Opetusalan ammattijärjestö OAJ varoittaa suuntauksen pahentuneen kahden vuoden aikana ja vaatii valtakunnallisia toimenpiteitä.

Opetusalan ammattijärjestö OAJ raportoi vuoden 2026 työolobarometrissaan, että 14 prosenttia vastaajista oli joutunut työpaikkaväkivallan kohteeksi edellisen vuoden aikana. Edellisessä, vuonna 2024 tehdyssä kyselyssä vastaava luku oli 10 prosenttia.

Kasvu on erityisen selvää peruskouluissa. Siellä 21 prosenttia ilmoitti joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi, kun vuonna 2024 luku oli 17 prosenttia. Varhaiskasvatuksessa kolmasosa vastaajista sanoi joutuneensa lasten tekemän väkivallan kohteeksi.

Väkivalta oli lähes täysin oppilassidonnaista. 99 prosentissa tapauksista, joissa opettajat ilmoittivat joutuneensa väkivallan kohteeksi, tekijänä oli lapsi tai oppilas.

Mainos:

Erityisopettajat erityisen alttiina

Erot ovat huomattavia. OAJ nimeää erityisopettajat ja erityisluokanopettajat ryhmiksi, jotka joutuvat useimmin väkivallan kohteeksi. Väkivalta on yleisintä varhaiskasvatuksessa, mutta se on lisääntynyt eniten peruskouluissa viimeisen kahden vuoden aikana.

Sitä vastoin lukioissa työskentelevillä ei barometrin mukaan ollut kokemuksia väkivallasta. Tilanne eroaa siis selvästi eri koulutusmuotojen välillä.

Oppimis- ja työympäristöjen turvattomuuteen on puututtava. Nykyinen suuntaus on erittäin huolestuttava, sanoo OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto.

Monet harkitsevat alanvaihtoa

Seuraukset voivat olla vakavia kohteeksi joutuneelle henkilöstölle: kuudessa prosentissa tapauksista väkivalta oli johtanut sairauslomaan.

Vastaajista 42 prosenttia oli harkinnut alanvaihtoa edellisen vuoden aikana. Alle 51-vuotiaiden keskuudessa luku oli noin puolet.

Väkivalta ei ole ainoa syy, miksi opettajat harkitsevat ammatin jättämistä. Samalla 75 prosenttia kertoi kokevansa vähintään toisinaan työperäistä stressiä.

OAJ vaatii valtakunnallisia toimintamalleja väkivallan ja uhkatilanteiden ehkäisemiseksi kouluissa ja päiväkodeissa. Järjestö haluaa myös opetusalalle suunnatun erillisen työsuojeluohjelman.

Jäsenemme ovat peräänkuuluttaneet valtakunnallisia toimintamalleja, joilla voidaan ehkäistä väkivaltaa ja uhkatilanteita, sanoo Katarina Murto.

Poikiin kohdistuva väkivalta lisääntyy Suomessa

Päivitetty 14.8.2026, Julkaistu 14.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Yhä useammat alaikäiset pojat Suomessa joutuvat läheistensä tekemän väkivallan kohteeksi. Useimmissa tapauksissa epäiltynä tekijänä on vanhempi.

Luvut ovat peräisin Tilastokeskukselta ja ne koskevat viranomaisten tietoon vuonna 2025 tullutta pari- ja lähisuhdeväkivaltaa.

Tilastojen mukaan pari- ja lähisuhdeväkivallan uhrien määrä kasvoi 20 prosenttia vuonna 2025. Alaikäisten poikien kohdalla kasvu oli 13,8 prosenttia. Yhdeksässä kymmenestä tapauksesta epäilty tekijä oli vanhempi.

Pia Sundell on Barnavårdsföreningenin (Lastensuojeluliitto) toiminnanjohtaja ja työskentelee lasten oikeuksien puolustamiseksi yhteiskunnassa. Hän sanoo, ettei ole yllättynyt väkivallan lisääntymisestä.

Mainos:

Onnistuimme vähentämään lapsiin kohdistuvaa kuritusväkivaltaa Suomessa, mutta viime vuosina suunta on kääntynyt. Nyt näemme sen käytännössä, ja se on vakavaa, Sundell kertoo Ylelle.

Sundell kritisoi lapsiperheiden tukiin vuosina 2024 ja 2025 tehtyjä leikkauksia. Laskelmien mukaan leikkaukset ovat lisänneet pienituloisten perheiden määrää ja siten taloudellista painetta kodeissa.

Kun epätoivo lisääntyy, myös kotiväkivalta lisääntyy, Sundell sanoo.

Ministeri torjuu yhteyden leikkauksiin

Sosiaali- ja turvaministeri Karoliina Partanen (kok.) sanoo, että nousevat luvut voivat osittain johtua siitä, että yhä useammat tapaukset tulevat viranomaisten tietoon. Samalla hän torjuu ajatuksen, että hallituksen lapsiperheiden tukiin tekemät leikkaukset olisivat ensisijainen selitys.

Partasen mukaan ei voida sanoa, että pelkkä taloudellinen stressi johtaisi väkivaltaiseen käytökseen. Sen sijaan hän viittaa hallituksen pitkän aikavälin politiikkaan talouskasvun ja perheiden taloudellisen turvan parantamiseksi.

Kun talous kasvaa, voimme parantaa perheiden taloudellista turvaa, Partanen sanoo.

Uusi junayhteys Suomen ja Ruotsin välillä

Julkaistu 10.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Uusi junayhteys Oulun ja Ruotsin Haaparannan välillä on avattu. Matka kestää tunnin ja 40 minuuttia, palauttaen matkustajajunaliikenteen rajan yli useiden vuosikymmenten tauon jälkeen.

Ensimmäinen juna lähti Oulusta maanantaina hieman kello viiden jälkeen ja saapui Haaparannalle noin kello seitsemän Suomen aikaa. Juna oli hieman yli 15 minuuttia myöhässä ratatöiden vuoksi, raportoi Svenska Yle.

Juna pysähtyy Kemissä ja Torniossa. Yhteys linkittää Suomen rataverkon Ruotsin puoleiseen Tornionlaaksoon ja mahdollistaa matkan jatkamisen Haaparannalta eteenpäin Ruotsin rataverkkoa pitkin.

Ensimmäinen matkustajaliikenne sitten vuoden 1988

Suomen ja Ruotsin välillä on aiemmin liikennöinyt kiskobusseja, mutta vastaavaa matkustajaliikennettä ei ole ollut sitten vuoden 1988.

Mainos:

Olemme odottaneet junayhteyttä siitä lähtien, sanoo Tornion kaupunginjohtaja Jukka Kujala.

Pohjoismaiden kansalaisiin ei normaalisti kohdistu passintarkastuksia Suomen ja Ruotsin välillä. Tulli, poliisi ja Rajavartiolaitos muistuttavat kuitenkin matkustajia siitä, että heidän on aina pystyttävä todistamaan henkilöllisyytensä.

Haaparannalta matkustajat voivat jatkaa junalla Ruotsin sisällä ja edelleen muualle Eurooppaan. VR:n mukaan jatkoyhteydet Haaparannalta ovat vielä rajalliset, mutta aikataulujen odotetaan paranevan ensi vuonna vastaamaan paremmin Suomesta saapuvia junia.