Mainos:

Nykysuomi kysyy: Onko Juha Sipilä ollenkaan oikea henkilö politiikkaan?

Julkaistu 17.7.2018 – Kirjoittaja Toimitus
Juha Sipilä on SuomiAreenan jutustelussaan piispa Jari Jolkkosen kanssa tunnustanut itsekin miettineensä samaa kysymystä: "Olenko ollenkaan oikea ihminen politiikkaan". Keskustelun aihe oli kuin räätälöity kovaa kritiikkiä saaneelle pääministerille, sillä aiheena oli, kannattaako politiikkaan lähteä haukuttavaksi.

Sipilää on arvosteltu monelta taholta ja kiitosta on ajoittain ollut vaikeaa raapia jopa omien joukosta. Nykysuomi kysyykin nyt lukijoiltaan, onko Juha Sipilä ollenkaan oikea henkilö politiikkaan? Voit vastata artikkelin alta löytyvään kommenttiosioon.

Mielipidettäsi muodostaessa, Sipilän taivalta pääministerinä voi ihastella tai vihastella mm. tämän linkin takana, josta löydät Nykysuomen Juha Sipilää koskevan uutisoinnin kaikkinensa.

Kiitos vastaamiseen aikaansa käyttäville!

 

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

24 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Pertti Grandell
Pertti Grandell
8 years ago

ei varmasti ole, mutta hänen puolustkseksi voin lausua ettei kyllä lauraa lukuunottamatta olis muillakaan kykyjä hoitaa meidän yhteisiä asioita, ikävä kyllä…kun heidät äänestettiin, kaikki lupaukset ovat unohtuneet…

Minä Vain
Minä Vain
8 years ago

Ei Juha Sipilä valehtele kovinkaan paljon. Esimerkiksi vaalislogan ”Suomi yhdessä kuntoon” on vain tiivistelmä lauseesta: ”Suomi rahaeliitin ehdoilla ja yhdessä poliittisen eliitin kanssa myyntikuntoon”.

nahkhiir
nahkhiir
8 years ago

aikuinen ukko uskoo joulupukkiin ja on päättämässä suomen asioista, mikä vois mennä päin vittua?

JuhaL
JuhaL
8 years ago

Juha Sipilä on täysin impotentti hoitamaan pääministerin pestiä

JKH1975
JKH1975
8 years ago

Juha Sipilä on kaikkien aikojen huonoin pääministeri mitä maallamme on ollut.

pyhä Juha jumalan armosta
pyhä Juha jumalan armosta
8 years ago

Mitä poliitikolta vaaditaan? Keitetyn spagetin kaltaista jämäkkää selkärankaa, ehdotonta uskoa että oma mielipide ei ole vain oikea, vaan AINOA oikea, sinnikkyyttä viedä tehdyt (omat eli OIKEAT) päätökset maaliin kritiikistä välittämättä, taitoa osata vetää herne nenään ja kiukutella kuin viisivuotias, notkeita sormia joilla näppärästi poimia kaverin taskusta seteli tämän huomaamatta, ylipäätään talousosaamista siitä että ”mun raha on mun raha ja sun raha on mun raha ja teidän rahat on mun rahoja ja hups nyt ne loppu antakaas lisää”.

Eli, onko Juha Sipilä oikea ihminen politiikkaan? Totta kai, istuu kuin pieksu paskaan, täydellinen poliitikon perikuva.

Klas
Klas
8 years ago

Miljonääriksi tsägällä ja kepulikonstein.
Niinhän ne kaikki jotka hyvävelisysteemiin pääsevät mukaan.
Ja valtakunnan johdossa ovat Bilderbergin eliitin ohjailtavissa.
Pääministerin uran suurimpia idioottimaisuuksia oli tietysti tämä ”annan taloni pakolaisille”, keksiikö kukaan mitään vielä hölmömpää?
Ei mitään käsitystä kokonaisuuksista maailmassa kun pitäisi ajaa oman kansan asioita.
Yleensäkin politiikkaan hakeutuu aivan liikaa näitä vähä-älyisiä hillotolppamiehiä.
Ja miksei naisiakin.
Pitäisi olla joku vähimmäisälykkyys eduskuntaan ja etenkin ministeriksi.

Röhkäle
Röhkäle
8 years ago

Vastaus on helppo. EI OLE.

Sensuroimaton Totuus
Sensuroimaton Totuus
8 years ago

Näin ravustuskauden kynnyksellä tuli mieleen että Kempeleen lestapäälliköstä saisi hyviä(?) rapusyöttejä. Ei tarvinne tarkentaa mitä mieltä tästä suomen tuhoajasta olen?

Jeppes
Jeppes
8 years ago

Luulenpa että ravut hyppisivät vastarannalta rantapusikkoihin karkuun…

Sensuroimaton Totuus
Sensuroimaton Totuus
8 years ago
Reply to  Jeppes

Sieltähän ne on kätevä keräillä. Tehokkuutta katsos -sitähän tämä klovni on jatkuvasti huutanut niin mennään samalla prosessikaavalla loppuun saakka!

Anneli Mäkelä
Anneli Mäkelä
8 years ago

Ei todellakaan ole!

Tulos_tai_ulos
Tulos_tai_ulos
8 years ago

Sipilä on äärimmäisen masentava ihminen. Se vie minulta kaikki ilo ja elämänhalu/työhalu/motivaatio jne. jne. pelkällä olemuksellaan. Vielä pahempi jos ja kun se jotain puhuu. Ja mitään tulosta ei ole saatu, ei yhtään mitään. Yksinkertaisesti niin masentava+rikollinen
etten voi siedä sitä ”ihmistä” millään tavalla, en osaa sanoa yhtäkään hyvä asia siitä ”miehestä”. Onneksi on vaalit kohta. Rukoilen joka ilta ettei tarttis nährä sipilä missään enään vaalien jälkeen.

Sensuroimaton Totuus
Sensuroimaton Totuus
8 years ago
Reply to  Tulos_tai_ulos

Lestamafia masentaa muutenkin. Haittaa lahkoon kuulumattomien yrittäjien elämää varsinkin Oulun seudulla ja länsirannikolla todella merkittävästi. Syöpää.

sukassakus
sukassakus
8 years ago

Yhtä sopiva pääministeriki kuin tukiainen presidentiksi, päätelkääpä siitä mielipiteeni…

Juffe Pöpilä
Juffe Pöpilä
8 years ago

Sipilä ihailee omien sanoijensa mukaan bolsevismia, joten ei takuulla ole oikea henkilö mihinkään politiikkaan…

huugo
huugo
8 years ago

Ei. Täysi uskonnolla pisteitä keräävä laskelmoiva”rahamies” Nallekarhumainen lässyttelvä puhetyyli peittää alleen sukulaisiaan suosivan ”setämiehen” …todellisen mafiajohtajan.

Pelle Peloton
Pelle Peloton
8 years ago

Sipilä rikastui äkisti osakekaupoilla. Rehelliselle tämä ei ole mahdollista mutta ahneelle on. Tämä riittää siihen ettei kelpaa valtion johtoon.
Hän on valehdellut ja puhunut muutenkin varamattomasti, sekin sotii pääministerin virassa oloa vastaan.
Suomen valtamediat etenkin yle ovat vastuussa siitä, että tällaiset henkilöt saavat ääniä vaaleissa ja voivat pysyä korkeissa viroissaan

sami
sami
8 years ago

Maapetturi on ennen viety saunan taakse tai laitettu linnaan.. nykyään ne on pääministerinä. Eli ei ole.

Mia Rautiainen
Mia Rautiainen
8 years ago

Ei todellakaan ole.

juha.
juha.
8 years ago

Juha Sipilästä ei ole yhtään mihinkään. Miehellä ei ole minkäänlaista moraalia mihinkään tehtävään Suomessa. Suurin hyöty on minkinrehuksi jauhettuna.
Mm Kalastaja ja vihreiden vihreän Pentti Linkolan mielipide Sipilästä on: ”Täysi idiootti!”

Justiinsa
Justiinsa
8 years ago

Eiköhän tuo jouva vaihtoon,sutki ukko kertakaikkiaan

Tane
Tane
8 years ago

Uskon Sipilän olevan hyvä yritys maailmassa. Mutta Suomi ja sen kansalaiset eivät ole yrityksiä. Ja hänen aikanaan entisestään huonot olot köyhillä on heikennetty. Surullisinta on että vanhuksilta ja vammaisilta on jo viety oikeus sääliseen elämään. Ja miksi? Siksi etteivät pysty tuottamaan samoin kuin työelämässä oleva normaali ihminen, joten ovat katsoneet ettei ole oikeus sääliseen elämään. Myös tämän hallituksen aikana on tuhottu työpaikkoja, ajetaan Pien yrittäjät konkurssiin. Otettu lainoja ja maksatettu kekkereitään veronmaksajille. Myös rakennettu sotea joka heikentää entisestään heikompien asemaa, valinnan vapaus jos on rahaa. Tulee nostamaan kuluja entisestään, mutta tähän asti souttamiseen ja huopaamiseen on kulutettu veronmaksajien rahoja, miljoonia. Oikeisto hallitus on avannut ovet ja ottavat maailmalta kaiken vastaan, välittämättä omien kansalaisten tai pakolaisten turvallisuudesta. Vakuttamalla ettei ole nostanut rikollisuutta ja jälleen leikkaamalla poliisilta. Joten asettavat turvaa hakevat ja oman maan kansalaiset vaaraan, holtittomalla vastaanotolla, taustoja tutkimatta. Terveydenhuolto on hyvä että on ilmaista, pitäisi vaan laittaa karenssiin siksi aikaa että on todettu terveiksi. Ja vapauttaa perusterveydenhuollon käyttö myös oman maan kansalaisille. Kaikille. Mutta Suomesta tehdään yritysmaa, jossa työkyvytön ei ansaitse elää. Halutaan että tehdään lapsia ja samalla leikataan heiltä, lapsilisä, koulutus jne. Asetetaan eriarvoisuuteen heti kättelyssä. Enää ei ole kiinni omasta yrittämisestä vaan tuurista. Tämä lista olisi loputon. Mutta me veronmaksajat maksamme kaiken mitä keksivät. Saavat vielä jakaa osinkoja samalla kun leikkaavat lisää työntekijöiltä. Ja myyvät kaiken mitä Suomi omistaa ulkomaille. Hyvästi nekin verorahat.

Viitanen Tuomas
Viitanen Tuomas
8 years ago

Juha sipilä ei ole millään tavalla suomen hyvin vointia edistävä henkilö. Hänen ainoat agendat ovat omien ja sukulaisten sekä uskon veljien yhtiöiten ja talouden tukeminen hinnalla millä hyvänsä. Liikenne ja viestintä ministeri Berner on myös samallainen

Harvinainen Muumimuki myytiin ennätyssummalla

Julkaistu 24.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Testiversio "Diving with Seashells" valmistettiin kymmenen kappaletta ja jaettiin Arabian tehtaan henkilökunnalle.

Harvinainen Muumimuki on myyty 46 023 eurolla. Muumimukit rahaksi -verkkokaupan mukaan kyseessä on korkein tunnettu summa, joka Muumimukista on koskaan maksettu.

Kauppa kertoi keskiviikkona, että huutokauppa alkoi viime vuoden lopulla ja viisi huutajaa tarjosi yli 40 000 euroa. Ostaja on liikkeen mukaan pitkäaikainen keräilijä Pohjoismaista. Kauppa viimeisteltiin huhtikuussa.

Muki on nimeltään Uimahyppy simpukoilla, ruotsiksi Simhopp med snäckskal. Tavallinen Uimahyppy-muki oli sarjan ensimmäinen kesämuki ja se ilmestyi vuonna 2006. Simpukkaversio oli Arabian koesarja, joka ei koskaan tullut myyntiin. Se annettiin tehtaan henkilökunnalle. Kauppa arvioi, että mukeja on jäljellä noin kymmenen kappaletta.

Ennätys on kaupan oma, ei riippumaton rekisteri

Muumimukit rahaksi -yrityksen toimitusjohtaja Rasmus Rantanen kertoi ruotsinkieliselle Ylelle odottaneensa ennätystä, sillä vastaava muki myytiin edellisen kerran julkisesti viisi vuotta sitten noin 23 000 euron vastaavalla summalla ruotsalaisessa huutokaupassa.

Mainos:

Hän myöntää myös, että vielä korkeampi summa on saatettu maksaa yksityisesti. Piirit ovat kuitenkin pienet, ja hänen mukaansa tällainen kauppa olisi todennäköisesti tullut tietoon.

Kauppa viittaa myös vuoden 2004 Fazer-mukiin, jota valmistettiin 400 numeroitua kappaletta, toisena erittäin arvostettuna painoksena. Kauppa arvioi sen arvoksi 15 000 euroa.

Google ostaa puolet suomalaisen ydinvoimalan sähköstä vuoteen 2049 asti

Euroopan energiakriisi

Julkaistu 18.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Google on allekirjoittanut sähkön ostopöytäkirjan, joka kattaa puolet Loviisan kapasiteetista vuosina 2030–2049. Arkistokuva vuodelta 2020.

Google kertoo investoivansa vähintään 13 miljardia euroa suomalaisiin datakeskuksiin vuosina 2027 ja 2028 – yhtiön mukaan kyseessä on sen suurin yksittäinen investointi Euroopassa. Samalla Google on allekirjoittanut Fortumin kanssa sähkönostosopimuksen, joka varaa vuodesta 2030 vuoteen 2049 asti jopa puolet Suomen Loviisan ydinvoimalan kapasiteetista.

Ilmoitus tehtiin 9. syyskuuta. 13 miljardia euroa on Googlen oma kaksivuotinen investointikehys, ei laskelma täysin uusista projekteista.

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) kutsui päätöstä osoitukseksi Suomen vahvuuksista ja sanoi lehdistötilaisuudessa:

— Tämä tarkoittaa työpaikkoja, paljon työpaikkoja suomalaisille ympäri Suomen. Investointien odotetaan tuovan kunnille merkittäviä verotuloja.

Mainos:

Puolet voimalasta varattu – uusi ydinvoima vasta paperilla

Paketin konkreettinen osa on sähkö. Google ja Fortum ovat allekirjoittaneet 22-vuotisen sopimuksen, joka kattaa 50 prosenttia Loviisan kapasiteetista vuosina 2030–2049. Kyse on verkossa jo olevasta energiasta, ei uudesta voimalasta. Reaktorit otettiin käyttöön vuosina 1977 ja 1980, ja ne vastaavat noin 10 prosentista Suomen sähkönntuotannosta. Puolet tästä on noin 4 terawattituntia vuodessa – suunnilleen saman verran kuin kaksi miljoonaa pientä kerrostaloasuntoa kuluttaa vuodessa.

Fortumilla on jo käynnissä miljardiohjelma voimalan toiminnan jatkamiseksi vuoteen 2050 asti. Noin 700 miljoonaa euroa odottaa vielä investointipäätöksiä. Googlen sopimuksen on Fortumin mukaan tarkoitus tuoda jatkamiseen tarvittavaa tulovirran varmuutta. Sitä vastoin uusi ydinvoima Loviisassa on vasta selvityskumppanuus, ei rakentamispäätös.

Google arvioi rakennusvaiheen tukevan yli 37 000 työpaikkaa Suomessa. Luku on yhtiön ennuste koko toimitusketjulle ja paikallisille kerrannaisvaikutuksille – ei Googlen omia palkkauksia. Seuraavat ratkaisevat päätökset tehdään Fortumin hallituksessa niiden satojen miljoonien eurojen osalta, joita ei ole vielä hyväksytty.

EU-pankki sijoittaa jopa 40 miljoonaa euroa ydinlämpöön Suomessa

Euroopan energiakriisi

Julkaistu 16.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Kuva Steady Energyn LDR-50:stä, reaktorista, joka on suunniteltu rakennettavaksi maan alle ja toimittamaan lämpöä kaukolämpöverkkoihin.

EU:n oma pankki, Euroopan investointipankki (EIP), sijoittaa jopa 40 miljoonaa euroa suomalaiseen Steady Energy -yhtiöön. Rahalla edistetään pientä modulaarista reaktoria (SMR), joka ei tuota lainkaan sähköä, vaan ainoastaan kuumaa vettä kaukolämpöverkkoihin – kyseessä on pankin historian ensimmäinen sijoitus SMR-teknologiaan.

Ilmoitus tehtiin 15. syyskuuta, ja summa on osa laajempaa rahoituspakettia, jossa on mukana institutionaalisia, strategisia ja yksityisiä sijoittajia. EIP:n lehdistötiedotteen mukaan varat käytetään tutkimukseen ja kehitykseen, testaukseen sekä lisensointiin Suomessa vuosina 2026–2028 – työhön, joka edeltää ensimmäistä kaupallista laitosta. Yhtään reaktoria ei ole vielä toiminnassa.

Rahoitus on etuoikeutettu vakuudeton laina, joka voidaan vaihtaa osakkeiksi, jos yhtiö listautuu pörssiin. Pankki kuvailee sitä pitkäaikaiseksi kärsivälliseksi pääomaksi – käytännössä asemana, joka antaa EIP:lle mahdollisuuden tulla osakkeenomistajaksi, jos hanke onnistuu. Toimintaa tukee EU:n InvestEU-ohjelma.

Lämpöä sähkön sijaan

Steady Energyn LDR-50-reaktorikonseptin teho on 50 MW, ja se käyttää vettä sekä hidastimena että jäähdytysaineena, mikä on sama perusteknologia kuin nykyisissä kevytvesireaktoreissa. Ero on paineessa ja lopputuotteessa: matalamman paineen muotoilu tuottaa ensisijaisena tuotteenaan lämpöä, joka voidaan syöttää suoraan kaukolämpöjärjestelmiin – putkistoihin, jotka jakelevat kuumaa vettä koteihin, toimistoihin ja muihin rakennuksiin.

Mainos:

Koska lämpöä ei tarvitse ensin muuntaa sähköksi, huomattavasti suurempi osa reaktorin lämpötehosta voidaan hyödyntää EIP:n mukaan. Laitos on myös tarkoitus rakentaa maan alle, minkä pankki sanoo parantavan turvallisuutta ja suojausta.

Yhtiön toimitusjohtaja viittaa siihen, missä suurin osa energian kysynnästä todellisuudessa on.

— Yli 40 prosenttia lopullisesta energian kysynnästä on lämpöä. Suurin osa kuluttamastamme lämmöstä tulee fossiilisista polttoaineista., sanoo Tommi Nyman.

Hän sanoo yhtiön ratkaisun mahdollistavan "riippuvuutemme vähentämisen tuontipolttoaineista entisestään".

VTT:n spin-offista suunniteltuun listautumiseen

Steady Energy eriytettiin Suomen valtion tutkimuslaitos VTT:stä vuonna 2023. Helsinkiin rakennetaan parhaillaan ei-ydinkäyttöistä pilottilaitosta, jossa keskeisiä turvajärjestelmiä testataan ennen lisensointiprosessia.

EIP:n mukaan 3North Partners ja Steady Energy ovat ilmoittaneet suunnitellusta fuusiosta, jonka myötä yhdistynyt yhtiö listautuisi Nasdaq First North -markkinapaikalle Suomessa.

World Nuclear News raportoi, että yhtiö on allekirjoittanut sopimuksia 15 reaktorista Suomessa ja tavoittelee ensimmäisen rakentamisen aloittamista vuonna 2029. Vuonna 2025 Suomen Säteilyturvakeskus (STUK) totesi alustavassa konseptiarviossaan, että ratkaisut voitaisiin suunnitella täyttämään turvallisuusvaatimukset. Arvio ei ollut varsinainen lupa.

Nuorten miesten palkat laskevat Suomessa

Julkaistu 15.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
STTK:n mukaan alle 35-vuotiaiden tulojen taso Suomessa on edelleen alle ennen finanssikriisiä olleen tason.

Suomalaiset nuoret aikuiset ovat jääneet taloudellisesti jälkeen, kun taas vanhempien ikäryhmien tulot ovat kasvaneet voimakkaammin. Toimihenkilökeskusjärjestö STTK varoittaa erityisesti nuorista miehistä, joiden palkkatulot ovat laskeneet.

STTK:n ostovoimakatsauksessa seurataan reaaliansioiden muutoksia Suomessa vuodesta 1966 lähtien ja vertaillaan eri ikäryhmiä. Erot heijastavat sekä palkkakehitystä että työllisyyttä, ja myös nouseva eläkeikä vaikuttaa tuloksiin.

STTK raportoi, että reaaliansiot ovat nousseet kaikissa ikäryhmissä vuodesta 1966, mutta hyöty on koitunut pääasiassa vanhemmille ikäryhmille. Alle 35-vuotiaat ovat edelleen 10–15 prosenttia vuoden 2008 tasonsa alapuolella, kun taas 25–34-vuotiaiden palkkatulot ovat lähellä vuoden 2010 tasoa.

— Sitä vastoin saman ikäryhmän miesten palkat ovat laskeneet lähes 2 500 euroa vuodessa alle pandemiaa edeltävän tason, STTK:n ekonomisti Tom-Henrik Sirviö kertoi Ylelle.

Mainos:

Yhdeksi mahdolliseksi selitykseksi STTK toteaa, että työttömyys on viime aikoina ollut miesten keskuudessa noin kaksi prosenttiyksikköä korkeampaa kuin naisilla. Järjestö haluaa uudistaa nuorisotakuun ja laajentaa korkeakoulutusta.

— Nuorisotakuu on uudistettava siten, että nuorille taataan aidosti pääsy työhön tai koulutukseen, Sirviö sanoi tiedotteessa.