Nykysuomi kysyi ”Aiotko asioida Kärkkäisellä tulevaisuudessa?” – ”Sabotaasista” huolimatta tulos oli murskaava

Julkaistu 27.10.2017 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 3 minuuttia

Nykysuomi aloitti eilen hieman ennen yhdeksää kyselyn "Aiotko asioida Kärkkäisellä tulevaisuudessa?". Kyselyssä oli kaksi vaihtoehtoa varsin selkeään kysymykseen, joko "Ehdottomasti" tai "En missään tapauksessa". Kysely lähti raketinomaisesti käyntiin ja vastauksia 26.10.2017 puoli yhdeksään mennessä kaikenkaikkiaan 10 244. Vastaukset jakaantuivat varsin yksipuolisesti ja lopputulos oli 8177 "Ehdottomasti"-vastausta ja 2067 "En missään tapauksessa".

Näin ollen voisi vetää johtopäätöksen, että noin 80% Nykysuomea lukevista olisi valmiita käyttämään kauppaketju Kärkkäisen palveluita jatkossakin, valtamedian massiivisesta lokakampanjasta huolimatta. Nykysuomi on kuitenkin saanut tietoonsa että kyselyä olisi käyty "rämppäämässä" kyselyn lopputuloksen vääristämiseksi ja näin ollen kyselyn lopputulemasta ei voida päätellä juuri muuta kuin sen, että Kärkkäinen on erittäin kiinnostava ja ainakin artikkeliin päätyneiden kommenttien perusteella varsin varteenotettava ostospaikka monelle lukijallemme.

Mainitut "rämppäämiset", eli kyselyyn kohdistunut sabotaasi käy ilmi oheisista kuvankaappauksista. Nimimerkillä "Solja Sarita Sanelma" ei ylpeyttä pursuavassa päivityksessään paljasta syvällisempiä motiiveja toiminnalleen, mutta selvästi kyseessä on yritys "paljastaa" kyselyn epäluotettavuus. Ottaen huomioon kyseessä olleen varsin harmittoman "käytätkö kauppaketjua vai et"-mallinen kysely, on kuulostaa "tuhannen klikin tarina" jokseenkin kohtuuttomalta vaivannäöltä. Jos otamme kyselystä pois ilmi tulleen "sabotaasin" ja poistamme Solja Sarita Sanelman sinne kuulumattomat 999 ääntä, muuttuu tulos vieläkin selvemmäksi ja "En missään tapauksessa"-ääniä onkin enää 1068. Mutta kuten sanottua, koska tulos oli helpohkosti manipuloitavissa, emme keskity äänestyksen tulokseen enempää.

Kyselyn todellinen arvo löytyikin siihen ilmestyneistä kommenteista
"Solja Saritan" toinen kuva josta selviää mistä gallupista oli kysymys.

Kärkkäisen kovia kokenut kauppaketju on saanut tavaran toimittajien boikotointi-ilmoitusten sekä median loka-kampanjan kautta sekä uusia asiakkaita että vankistanut aiempien asiakkaidensa "brändi-uskollisuutta". Seuraavaksi parhaita paloja artikkelin kommenttiosiosta.

-"Olen ollut Kärkkäisen asiakas jo vuosia. Heillä takuut pelaavat ja hintataso on työväestölle sopiva. Sieltä myös löytyvät työkalut ja vaatteet. Sekä harrastusvälineet. Valikoima on parempi kuin Honk-Kongissa tai Tokmannilla. Ja Puuilo sekä Rbin Hood ovat melko kaukana perässä. Niin että, aion todellakin jatkossa asioida Kärkkäisellä. Se kun on työmatkan varrella."

-"Kärkkäinen on viimeisiä firmoja myymässä rehtejä vanhan ajan hehkulamppuja. Jo pelkästään siksikin asioin siellä, minä kun en mitään mikkihiirilamppuja kattooni ripusta. Ja jos EU-direktiivi jotain kieltää, niin sen täytyy olla hyvää tavaraa."

-"Totta helevetissä aion asioida Kärkkäisellä."

-"Siellä käyn, kuten ennenkin. Valikoima ja hintataso on oivalliset. Politiikan jätän osaavammille tai tiedostavammille."

-"Aion tutustua Kärkkäisen verkkokauppaan , joka saa minusta uuden asiakkaan.
Fazerit vaiddan Lidlin tuotteisiin, Helkamaa en osta missään tuotteessa ja Finlayson korvataan muiden valmistajien tuotteilla."

-"En ole ennen ostanut sieltä mutta nyt yritän keksiä jotain ostettavaa ihan vaan viittuuttani."

Listaa voisi jatkaa loputtomiin, mutta kommentit ovat jokaisen vapaasti luettavissa täältä. Ainakin kommenttiosion ja osittain kyselynkin tuloksen perusteella Kärkkäisen voitoksi kääntynyt "skandaali" ja boikotointi-ilmoitukset näyttäisivät osuvan myöskin boikottiin ryhtyneiden ja sellaista harkitsevien yritysten nilkkaan. Kommenteissa nimittäin kerrotaan useaankin otteeseen yllä mainittujen yritysten päätyvän kuluttajien boikottiin toimintansa vuoksi.

-"Sama porukka yritti terrorisoida myös minua aikanaan. Finalysonin pyyhkeet paloi ja Helkaman fillari lähtee justiinsa kierrätyslaitokselle."

-"Aion asioida Kärkkäisen kaupassa aina kun on mahdollisista, mutta ei osta enää mitään tuotteita häntä vastaa asettuneilta yhtiöiltä enkä suosittele sitä muillekkaan."

-"Aion tutustua Kärkkäisen verkkokauppaan , joka saa minusta uuden asiakkaan.
Fazerit vaiddan Lidlin tuotteisiin, Helkamaa en osta missään tuotteessa ja Finlayson korvataan muiden valmistajien tuotteilla."

-"Kyllä käyn Kärkkäisellä ja boikotoin kaikkia liikkeen ajojahtiin osallistuneita tahoja -osa olikin jo vanhalta boikottilistalta tuttuja nimiä mm. Fazer ja Berner ovat erittäin suomalaisvastaisia puljuja joita olen vältellyt jo vuosia."

-"Pitää lisätä Kärkkäiseltä ostamista. Ja nuo boikotoivat firmat boikottiin."

-"Laitoin palautetta boikotoijayrityksille, että boikotoin heidän tuotteitaan eli jätän ne kaupan hyllylle. Tehkää te samoin!"

Nykysuomi kiittää kyselyyn osallistuneita ja kommentoineita.

Venäjä-propagandisti Bäckmanin salainen sopimus HS-toimittajan kanssa: Raportoi USA:stä Bäckmanille, 2000e/kuussa

Päivitetty 11.6.2026, Julkaistu 16.1.2026 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 1 minuutti

Netissä leviävä salainen sopimus Venäjä-yhteyksistään tunnetun dosentti Johan Bäckmanin ja HS:n Moskovan kirjeenvaihtajan Maarit Uberin (entinen Roiha) kanssa herättää paljon ihmetystä.

Bäckman ja Uber laativat muutama vuosi sitten sopimuksen, jonka perusteella Bäckman "lähetti" Uberin USA:han raportoimaan hänelle.

Sopimuksen mukaan Uber (silloinen Roiha) oli Bäckmanin "kirjeenvaihtaja". Sopimuksen mukaan Bäckman maksoi raportoinnista Uberille vähintään 2000e / kk.

Maarit Uber asuu nykyisin Moskovassa ja on HS:n Venäjän kirjeenvaihtaja. Myös Bäckman asuu lehtitietojen mukaan nykyisin Venäjällä.

Herää kysymys, onko HS:n Venäjä-uutisointi nyt myös Bäckmanin ohjauksessa. Maarit Uber tunnetaan Venäjää "ymmärtävänä" toimittajana.

Maalittaminen ja väärän tiedon agitaattorit uhkaavat ihmisten turvallisuutta

Päivitetty 11.6.2026, Julkaistu 29.10.2025 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 2 minuuttia

Yhä useammin sosiaalisessa mediassa näemme ilmiön, jossa jotakuta ihmistä aletaan yhteisvoimin painostaa, leimata ja häpäistä. Tätä kutsutaan maalittamiseksi – ja se on yksi aikamme vaarallisimmista keskustelukulttuurin sairauksista.

Maalittamisen ydin on yksinkertainen: joku vaikuttaja tai näkyvä henkilö jakaa valikoitua tai virheellistä tietoa jostain yksilöstä tavalla, joka saa joukon ihmisiä hyökkäämään tämän kimppuun. Tuloksena on somemyrsky, uhkailua, ja monesti kohteen henkilökohtainen ja ammatillinen maine tuhoutuu hetkessä.

Tämä ei ole sattumanvaraista. Se on osa laajempaa agitaatiokulttuuria, jossa viestintää käytetään poliittisena tai ideologisena aseena. Ikävä kyllä, myös Suomessa tällaisia toimintatapoja on omaksuttu – ja niihin on toisinaan liittynyt jopa julkisin varoin tuettuja hankkeita tai projekteja.

Kun vaikuttajasta tulee yllyttäjä

Yksi esimerkki tästä kehityksestä on viestintävaikuttaja Janne Riiheläinen, joka on toiminut näkyvästi julkisessa keskustelussa ja saanut tukea myös erilaisilta yhteisöiltä, kuten Aalto-yliopistosta. Riiheläisen toiminta sosiaalisessa mediassa on herättänyt laajaa huolta: hänen päivityksissään toistuu kaava, jossa yksittäisistä ihmisistä tai ryhmistä annetaan vääristeleviä väitteitä, minkä jälkeen seuraajat käyvät hyökkäykseen, jopa väkivataan kehoitetaan ihmisiä.

Ongelma ei ole pelkästään Riiheläisessä henkilönä – vaan ilmiössä, jota hän edustaa. Kun valta-asemassa oleva vaikuttaja käyttää sananvapauttaan toisten leimaamiseen, hän asettaa itsensä viestinnän agitaattoriksi, ei keskustelijaksi. Tällainen toiminta murentaa yhteiskunnallista luottamusta ja normalisoi vihamielistä käytöstä.

Julkinen raha ja vastuu

Erityisen ongelmallista on, jos julkista rahaa kanavoidaan henkilöille tai hankkeille, joiden toiminta synnyttää maalittamista tai sen kaltaista sosiaalista painostusta. Tiede ja koulutus ovat arvokkaita vain silloin, kun ne rakentavat luottamusta ja yhteisöllisyyttä – eivätkä toimi välineenä muiden hiljentämiseen.

Jos yliopisto tai muu julkinen taho tukee toimijoita, jotka toistuvasti lietsoivat someraivoa, on syytä pysähtyä ja kysyä: mitä me oikein rahoitamme?

Sananvapaus ei ole hyökkäysoikeus

Sananvapaus on demokraattisen yhteiskunnan kulmakivi. Mutta se ei tarkoita oikeutta vääristellä tietoa tai lietsoa ihmisiä toisia vastaan. Jokainen, jolla on suuri seuraajakunta ja vaikutusvaltaa, kantaa myös moraalisen vastuun siitä, miten hänen sanansa vaikuttavat.

Jos haluamme säilyttää vapauden puhua, meidän on suojeltava myös vapautta olla joutumatta joukkohyvittelyn kohteeksi. On aika lopettaa maalittamisen normalisointi – riippumatta siitä, kuka sitä tekee.

https://nykysuomi.com/2025/06/10/aalto-yliopisto-faktabaari-ja-janne-riihelainen-rikostutkinnan-kohteena-syytoksia-laajasta-vihamaalittamisesta-ja-valheellisesta-mustamaalauksesta/

Mies yritti sahata tiensä sisään kauppaan Kajaanissa – poliisi keskeytti erikoisen murtoyrityksen

Päivitetty 11.6.2026, Julkaistu 26.10.2025 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 1 minuutti

Mies yritti sahata tiensä kauppaan Kajaanissa – koirapartio nappasi kaksitahtibensiinille haisevan tekijän

Kajaanissa koettiin erikoinen murtoyritys sunnuntain vastaisena yönä, kun poliisi sai hätäkeskukselta ilmoituksen miehestä, joka yritti päästä kauppaan sisälle moottorisahan avulla.

Partiot saapuivat paikalle pian puolenyön jälkeen ja havaitsivat tuntomerkkeihin sopivan miehen juoksevan kaupasta poispäin. Koirapartio lähti miehen perään ja sai hänet kiinni lyhyen juoksukilpailun jälkeen – tekijä tuoksui vahvasti kaksitahtibensiinille.

Poliisin mukaan mies oli ensin yrittänyt murtautua sisään rikkomalla kaupan etuoven lasin. Kun tämä ei onnistunut, hän oli ottanut käyttöönsä moottorisahan ja sahannut reiän kaupan lastauslaiturin oveen. Siitäkään kautta hän ei kuitenkaan ollut päässyt sisälle.

Mies otettiin kiinni rikoksesta epäiltynä ja kuljetettiin poliisivankilaan. Poliisi tutkii tapausta muun muassa törkeänä varkauden yrityksenä ja vahingontekona.

Kuolemaan johtanut liikenneonnettomuus Laitilassa – yksi menehtyi

Päivitetty 11.6.2026, Julkaistu 25.10.2025 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 1 minuutti

Kuolemaan johtanut liikenneonnettomuus Laitilassa – poliisiauto osallisena takaa-ajotilanteessa

Laitilassa tapahtui perjantai-iltana vakava liikenneonnettomuus, jossa menehtyi yksi henkilö. Onnettomuus sattui tilanteessa, jossa hälytysajossa ollut poliisi seurasi pakenevaa ajoneuvoa.

Lounais-Suomen poliisin mukaan takaa-ajo sai alkunsa kasitiellä Laitilassa noin kello 19.50, kun henkilöauto ei noudattanut poliisin pysähtymismerkkiä ja jatkoi matkaa Rauman suuntaan.

Kasitiellä, Joukahaisentien risteyksen kohdalla, pakeneva auto lähti ohittamaan autoletkaa poliisin seuratessa sitä hälytysajoa käyttäen. Samassa hetkessä autoletkassa ollut sivullinen henkilöauto kääntyi vasemmalle Joukahaisentielle suoraan hälytysajossa olleen poliisiauton eteen.

Poliisiauto törmäsi henkilöauton vasempaan kylkeen. Henkilöautoa kuljettanut mies menehtyi elvytysyrityksistä huolimatta onnettomuuspaikalla. Autossa ei ollut muita matkustajia.

Koska poliisi oli osallisena onnettomuudessa, on tapahtuneesta kirjattu rikosilmoitus liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja kuolemantuottamuksesta. Tapauksen tutkinta siirtyy Syyttäjälaitokselle, ja tutkinnan johtamisesta sekä tiedottamisesta vastaa Valtakunnansyyttäjä.

Poliisi ei tiedota asiasta enempää, mutta jatkaa pakenevan auton kuljettajan tavoittamista.