EU:n oma pankki, Euroopan investointipankki (EIP), sijoittaa jopa 40 miljoonaa euroa suomalaiseen Steady Energy -yhtiöön. Rahalla edistetään pientä modulaarista reaktoria (SMR), joka ei tuota lainkaan sähköä, vaan ainoastaan kuumaa vettä kaukolämpöverkkoihin – kyseessä on pankin historian ensimmäinen sijoitus SMR-teknologiaan.
Ilmoitus tehtiin 15. syyskuuta, ja summa on osa laajempaa rahoituspakettia, jossa on mukana institutionaalisia, strategisia ja yksityisiä sijoittajia. EIP:n lehdistötiedotteen mukaan varat käytetään tutkimukseen ja kehitykseen, testaukseen sekä lisensointiin Suomessa vuosina 2026–2028 – työhön, joka edeltää ensimmäistä kaupallista laitosta. Yhtään reaktoria ei ole vielä toiminnassa.
Rahoitus on etuoikeutettu vakuudeton laina, joka voidaan vaihtaa osakkeiksi, jos yhtiö listautuu pörssiin. Pankki kuvailee sitä pitkäaikaiseksi kärsivälliseksi pääomaksi – käytännössä asemana, joka antaa EIP:lle mahdollisuuden tulla osakkeenomistajaksi, jos hanke onnistuu. Toimintaa tukee EU:n InvestEU-ohjelma.
Lämpöä sähkön sijaan
Steady Energyn LDR-50-reaktorikonseptin teho on 50 MW, ja se käyttää vettä sekä hidastimena että jäähdytysaineena, mikä on sama perusteknologia kuin nykyisissä kevytvesireaktoreissa. Ero on paineessa ja lopputuotteessa: matalamman paineen muotoilu tuottaa ensisijaisena tuotteenaan lämpöä, joka voidaan syöttää suoraan kaukolämpöjärjestelmiin – putkistoihin, jotka jakelevat kuumaa vettä koteihin, toimistoihin ja muihin rakennuksiin.
Koska lämpöä ei tarvitse ensin muuntaa sähköksi, huomattavasti suurempi osa reaktorin lämpötehosta voidaan hyödyntää EIP:n mukaan. Laitos on myös tarkoitus rakentaa maan alle, minkä pankki sanoo parantavan turvallisuutta ja suojausta.
Yhtiön toimitusjohtaja viittaa siihen, missä suurin osa energian kysynnästä todellisuudessa on.
— Yli 40 prosenttia lopullisesta energian kysynnästä on lämpöä. Suurin osa kuluttamastamme lämmöstä tulee fossiilisista polttoaineista., sanoo Tommi Nyman.
Hän sanoo yhtiön ratkaisun mahdollistavan "riippuvuutemme vähentämisen tuontipolttoaineista entisestään".
VTT:n spin-offista suunniteltuun listautumiseen
Steady Energy eriytettiin Suomen valtion tutkimuslaitos VTT:stä vuonna 2023. Helsinkiin rakennetaan parhaillaan ei-ydinkäyttöistä pilottilaitosta, jossa keskeisiä turvajärjestelmiä testataan ennen lisensointiprosessia.
EIP:n mukaan 3North Partners ja Steady Energy ovat ilmoittaneet suunnitellusta fuusiosta, jonka myötä yhdistynyt yhtiö listautuisi Nasdaq First North -markkinapaikalle Suomessa.
World Nuclear News raportoi, että yhtiö on allekirjoittanut sopimuksia 15 reaktorista Suomessa ja tavoittelee ensimmäisen rakentamisen aloittamista vuonna 2029. Vuonna 2025 Suomen Säteilyturvakeskus (STUK) totesi alustavassa konseptiarviossaan, että ratkaisut voitaisiin suunnitella täyttämään turvallisuusvaatimukset. Arvio ei ollut varsinainen lupa.
Pojat tajusivat fiat rahan jujun että kaikki on kiinni luottamuksesta rahankäyttäjän ja rahanluojan välillä.
Pojat loivat paperista rahaa ja joutuivat kuseen. Pankkiirit luovat olemattomasta rahaa ja kusetus on lainvoimaista.
Voi, voi pojat! Ettekö Te vielä tiedä, että vain EU:n rikollisella globalisteilla ja ylikansallisilla pankkiireilla on lupa painaa ”omaa” rahaa aivan kuin suolta makkaratehtaassa.
Muistuukin kovasti poikavuodet mieleeni, sillä vaikka en ole ponua keittänyt enkä rahoja painanut prässillä enkä kanssaihmisiä pökittänyt kylän huono maineisimmalla pässillä, niin vieläkin voi ”takautua” mielissäni niihin aitoa riemua tuottaviin ideoihin ja ”innovaatiohin”, joihin vain voitiin parhaalla poikaporulla keksiä laittamalla kaikki päät yhteen kooten jokainen hippu siitä luovasta hulluudesta, aina tynnyrin pohjia raapimalla, jotta kaikki ”arvokas” ”heureka” saatiin koottua yhdeksi mielettömyydeksi, joista parhaimmat saivat aikuisetkin antamaan sen ”arvostuksellisen huomion” ja tuomion, joka syntyi parhaimmasta ajasta elämässä ja maailmassakin, sillä kaikkihan oli ennen paremmin kuin nyt, jolloin kaikki se mille aikoinaan naurettiin itsensä tärviölle on tänäpäivän mitä suurinta viisautta ja hyveiden nostattamaa inhimillisyyden parasta antia, sekin kun homoseksuaalit ennen pimeillä kujilla harjoittivat luonnotonta menoaan kun nyt nuo samat kuvatukset käyskentelevät perse paljaana ja naisoletut maata vetävissä paljaissa rinnoissaan pitkin Helsingin katuja keskellä päivää keskellä lapsiperheitä vain kaupungin pulut eivät noteeraa koko sekamelskaa, sillä niilläkin on sentään häpyä olla unohtamatta kantaa salmonellaa ja paskannella kaupungin patsaat guanon peittoon.
Herää kysymys, että onko tämän päivän valkoihoinen teinikolli todella noin alta arvostelun älynlahjoiltaan, vai onko mahdollisesti kyseessä ”kulttuurisesti arvokas voimavara”. Kuvatun kaltainen ”rötöstely” tuo mielleyhtymiä vuosien takaisista tv-sarjoista ja elokuvista, tasoa Beavis and Butthead, Nuija ja Tosinuija, Adam Sandler… Onhan noista tutkimuksista uutisoitu, että ihmiskunnan älykkyyden taso on romahtamassa, mutta kuitenkin…
”Mä pistän suihketta kainaloon Se on hyvin joviaali ilmiö ou Mä köyhä poika oon”
”The newest antidepressant is an injection called brexanalone made by Sage Therapeutics.”
”In contrast to the past 35 years of depression medications, neither of the new drugs is a pill. One is a nasal spray and the other is an injection.”
https://www.businessinsider.com/fda-approves-new-depression-drug-brexanalone-zulresso-post-partum-sage-2018-12
https://www.marketwatch.com/investing/stock/sage