Mainos:

Näkökulma: Artikla 5 on Naton pahin painajainen

Päivitetty 27.1.2024, Julkaistu 27.1.2024 – Kirjoittaja Toimitus

Naton  artikla 5 on Naton perustamissopimuksen artikla, joka määrittää jäsenvaltioiden velvoitteen puolustaa muita jäsenvaltioita.

Mitään velvoitetta artikla 5 ei kuitenkaan tuo naton jäsenmaille ja tässä tulee Naton heikkous ja todennäköinen hajoamisen syy. Nato pelkää kuin ruttoa, että joutuisivat julistamaan artikla viiden, se todennäköisesti hajoittaisi Naton. Tässä on syy miksi Nato ei ole esimerkiksi Ukrainassa tehnyt mitään ja pitää käsiä ristissä ettei yksikään nato-maa tekisikään. Jos ajaudutaan tilanteeseen, että artikla viisi tulisi voimaan, alkaisi nolo näytelmä jossa osa nato-maista kieltäytyisi osallistumasta naton sotaan.

Jens Stoltenberg on ollut kielikeskellä suuta koko Ukrainan ja Venäjän sodan, tietäen jos sota eskaloituisi naton ja Venäjän väliseksi alkaisi nolo näytelmä missä Nato illuusio roihahtaisi tuleen, murentaen kaiken sotilaallisen "uhan" mitä lännellä on. Stoltenberg onkin tyytynyt lähettelemään tsemppi viestejä Ukrainalle tiedostaen voimattomuutensa naton pääsihteerinä.

Suomen ja Ruotsin natoon liittymisprosessi oli surullinen näytelmä missä tehtiin heti selväksi, että mini valtiot oli kauppatavaraa nato-maille, se tilanne ei olisi ainakaan helpompi jos esimerkiksi vaikka Suomi ajautuisi sotaan ja pyytäisi apua natolta. Kauppatavaran hinta moninkertaistuisi ja osa natomaista ei edes määrittelisi hintaa rähmällään olevalle suomelle. Toteisivat vaan, että "antaa mennä, ei ole sen arvoinen, että omia kansalaisiaan tapattaisi tuolla". Eripurainen nato ei pysty edes laajenemaan ilman härskiä kaupankäyntiä, niin kuka uskoo, että sotatilanteessa nato-maat käyttäytyisi jotenkin muuten?

Mainos:

Ottaen vielä huomioon sen, että läheskään kaikki nato-maat ei ole niin kriittisiä Venäjää kohtaan kuin esimerkiksi etulinjassa uhoava Suomi. Tässä herääkin kysymys, että onko maamme valtionjohtomme ottaneet asian huomioon kun sitä päätänsä aukovat suurvallalle, että tässä nyt voi käydä niin että suutaan paukuttava Suomi jääkin yksin sotimaan suurvaltaa vastaan, jos siis ajaudumme sotaan.

Varmaa on vain se, että Suomi tulee olemaan nato- maiden kauppatavarana myös jatkossa, nyt vain mietitään, että löytyykö sille millainen hintalappu jatkossa ja millaisissa olosuhteissa hintaa määritellään, jos siis nato on ylipäätänsä enää olemassa tulevaisuudessa.

Juha Korhonen

Liity Nykysuomen WhatsApp
https://chat.whatsapp.com/DxDon12qrSyHYXR6Q1Zaqi

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

6 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Nato sucks
Nato sucks
2 years ago

Olisi vain hyvä, että suomi jäisi yksin sodassa Venäjää vastaan. Näin sota olisi mahdollisesti lyhyt ja uhreja tulisi molemmilla puolilla vähemmän sekä aineellisetkin tuhot eivät oisi niin pahat, joten build back betteriäkään ei tarvittaisi.

667
667
2 years ago

En ole liittynyt natoon. Olen velvollinen pidättämään maanpetturit suomalaiset sotatilanteessa. En alistu pelottelulle enkä orjamentaliteetille. Idiootit puhuvat moskovan tai washingtonin trolleista. Minä puhun omasta elämästäni, ja päätös on yksin minun. Aina.

Presidentinvaalit ei ole lainmukaiset
Presidentinvaalit ei ole lainmukaiset
2 years ago

Mielestäni olisi fantastista jos joku media voisi tuoda esille sen, että presidentinvaalit on laittomat.

Presidentinvaalit on uusittava.
Vaaliviranomaiset antoivat puutteellista tietoa ehdokkaille siitä milloin vaalikortit piti viimeistään toimittaa.

Ehdokkaille kerrottiin näin Vaalit.fi sivuilla:

12.12.2023:
Ehdokashakemukset viimeistään jätettävä Helsingin vaalipiirilautakunnille
12.12.2023.

Ehdokkaat ja mm. YLE ja Helsingin Sanomat ovat ymmärtäneet sen niin että myös vaalikortit on jätettävä 12.12.2023 mennessä.

TODELLISUUDESSA:

Vaikka todellisuudessa riittää että vaalikortit olisi toimittanut 20.joulukuuta mennessä.

Ehdokkaille annettiin puutteellista tietoa ja se voi vaikuttaa vaalitulokseen.

Presidenvaalit pitää siksi uusia.

VERTAA Korkeimman oikeuden ennakkopäätös KHO:2009:39 koskien Kauniaisten kunnallisvaaleja koskien:

KHO:2009:39

2.5 Johtopäätös

Kun otetaan huomioon edellä mainitut puutteet kotiin lähetetyssä ilmoituskortin liitteenä olleessa sanallisessa sähköisen äänestyksen ohjeessa sekä toimintovirhe sähköisessä äänestysjärjestelmässä, valmistelussa tehdyt toimenpiteet ovat olleet kokonaisuutena tarkasteltuina lainvastaisia. «Vaalit» on toimitettu virheellisessä järjestyksessä. Kun vielä otetaan huomioon rekisteröitymättömien tapahtumien määrä, virheellisyydet ovat ilmeisesti saattaneet vaikuttaa vaalien tulokseen. Virheellisyydet ovat tyypiltään sellaisia, että vaalien tulos ei ole oikaistavissa. Tämän vuoksi «vaalit» on määrättävä uusittaviksi.

Kauniaisten kaupungin keskusvaalilautakunnan on viipymättä ryhdyttävä toimenpiteisiin uusien kunnallisvaalien toimittamiseksi.

YLE
12.12.
Kannattajakorttien viimeinen jättöpäivä on tänään.

Helsingin Sanomat
12.12
Jos 20 000 kannattajakorttia on kasassa, ne pitää jättää Helsingin vaalipiiri­lautakuntaan kello 16:een mennessä.

MYÖS ehdokas Paavo Väyrysellä oli väärä kuva vielä 12.12 siitä milloin kortit pitää viimeistään jättää:

Helsingin sanomat 12.12:

Aiemmin tiistaina Väyrynen kertoi tiedotteessa, ettei hän ole saanut kasaan tarvittavia kannattajakortteja ja että valitsijayhdistys ei aikoisi siksi toimittaa kerättyjä kannattajakortteja vaalipiirilautakunnalle.

SE, ettei kortteja ehkä ole vielä tässä vaiheessa tarpeeksi, ei välttämättä ole este Väyrysen ehdokkuudelle. Jätettyä hakemusta voi nimittäin täydentää ehdokasasettelun vahvistamiseen asti, vaalipiirilautakunnasta kerrotaan.

Ehdokasasettelu vahvistetaan 21. joulukuuta. Menettelyllään Väyrynen onnistui siis hankkimaan itselleen noin viikon lisäaikaa kannattajakorttien keräämiseen.

Alunperin kannattajakortit piti luovuttaa Helsingin vaalipiirilautakunnalle joulukuun 12. kello 16 mennessä. Väyrynen kerkesi tuolloin jo ilmoittaa, että kortteja ei saatu kasaan. Iltapäivällä tapahtui kuitenkin ”ihme”, kun Väyrynen ilmoitti jatkavansa korttien keräämistä. Kävi ilmi, että kortteja oli mahdollista toimittaa vielä 20. joulukuuta saakka.

Juha
Juha
2 years ago

Pentagon on jo päättänyt että Suomi on seuraava hot zone sodassa.
Menkää te muut, mä jään kotiin nukkuun kun ei nuo sotahullujen Nato touhut kiinnosta pätkääkään

https://youtu.be/EVm9b10YyXA?si=39qc9itTGX7vKLL4

juha II
juha II
2 years ago

KANSANVAIHTO!!! Kyse on vain siitä ja vain siitä. Länsi NATO + EU maiden valkoiset miehet ja naiset AIVAN kaikista ikäryhmisä kuten Ukrainassakin imeväisisä jo hampaattomiin viedään Venäjän rintamalle MURHAUTETTAVIKSI venäjä avusteisesi. Sota-Niinistö jo toivotti suomi-naiset sota HELVETIIN tuhoamaan rakennekyntensä ja ainutkertaisen nuoren ja kauniin elämänsä. Meille mehille tämä on jo tuttua soijamaidolla ja ilman. Iso-Britannian nk. ”puolustusministeri”, jolla ITSELLÄÄN on vauvan pyllyn pehmoiset kourattaret, VAATII kaikkia valkoisia miehiä ja sitten… naisia sotaan Venäjää vastaan ja ”sama on kaiku lageerikenkien” kautta VATIPÄISTEN globalistien eli heikkojen miesten ja linnunaivoisten turhien naisten eli Saksa, Ranska, Itävalta, Puola, Italia. Eli kaikkien USA:n, NATO:n, YK:n, WEF:n, Bilderberg:n, Soroksen, Vatikaanin, Bill Gatesin, WHO:n ja rikkaiden ylikansallisten kommunsti-teknoraattien (NWO) ORJAVALTIOT. Jotka ovat jo NYT romutetut kuin kuohilas EUNUKIT hampaatomiksi ja tahdottomiksi zombeiksi, joiden toimia ohjaavat PARASIITIT kuin ”Avarassa luonnossa” (luonto-ohjelma) perhosen toukkaa oksankärkeen vailla itsesuojeluvaistoa hehkuvin liikkein, jotta lintu sen helposti huomaa napata. Kun VALKOISET ovat loppuun tapetut kuin ukrainalaiset multiin murhauteut. Silloin ”Kalergisuunnitelma” valkoisesa kansanmurhista ovat loppuunlyödyt ja Euroopan mantereelle imuroidut sekarotuiset primitiiviset ja valkoisia tyhmemmät ja näin karjalauman asemassa pidettävät kädelliset ovat KASAARI-juutalaisen RAPPARI kirkon orjuuden alla. Ja kaunis ja muhnhimoisen juutalaisen Talmud vihakirjaan merkityt tavoiteet valkoisen rodun LOPULLISESTA eliminoimisesta on käynyt toteen kun tuo Mooseksensa hylännyt ahneiden ja likaisten jumalattomien ”pyhien” laumat rinkitanssiansa innoll käyvät vailla tunnonTUSKIA sen emempää kuin Puolassa maanpetturi Tuskilla!!! Yhdysvalloissa on myös sama näyelmä menossa, jossa valkoiset pyyhkäistään pois kuin leivänmurot pöydältä avoimilla etelärajolla demokraatti-kommunistien ikivallan takeeksi ja kristittyjen valkoisten kunnon kansalaisten tuhoksi. Jonka takana ovat Soros, Obama, Clintonit, demokraatti-kommarit ja korruptio Republikaanit muassaan tietysti SYVÄVALTIO eli lyhyesti: BARBARIT!!! Ja kaikki edellinen on niiltä, jotka asiat tuntevat ja näkevät, sillä maailmassa on aina ihmisiä, joilla on omatunto ja hyvyyttä PETOLAUMOJEN vallitessa tätä kurjaa planeeta!

pää määrää
pää määrää
2 years ago

Länsimainen demokratia ei hyväksy venäläistä demokratiaa. Demokratian määritelman mukaan kansa valitsee valtaa pitävät, jotka lupaavat toimia kansalaisten hyväksi.

Lännessä demokratia toimii valinnoissa, mutta valanpitäjät tottelevatkin eliitin tai aatteidensa ohjeita ja kansalaiset jäävät syrjään. Länsimainen demokratia on edelleen massiivista idiotismia. Tämän kirjoitti muistiin jo Voltaire 1700 luvulla. Ellei Voltaire olisi ollut oikeassa, kansalaisia ei olisi tapettu monissa sodissa muka kansalaisten hyödyksi. Sitähän tapahtuu edelleen. Vapaassa Ukrainassa jopa syntyi sisällisota valta kiistelyissä. Sekin sota on osoittautunut massiiviseksi idiotismiksi kansalaisten tappamisena.

Venäjän demokratia on hiukan toisen laista. Venäjällä kansa valitsee vallanpitäjiä, jotka ottavat poliittisen vallan käsiinsä. On hyvin vaikea ottaa selville, miten maassa on toimittu. Toimiiko vallanpitäjät kansan hyväksi? Ilmeisesti, koska valtion olot ovat parantuneet lännen asettamista pakotteista huolimatta.
Se on selkeää, että NL.n romahdettua tapahtui vallankumousyrityksi, mutta niistä selvittiin sodatta. Tämä viittaa järkevään hallintoon. Entisten NL:n valtioiden kanssa on ollut kiistoja, mutta nekin ovat ratkenneet ilman suuria sotia. Nyt Ukrainan kanssa syntyi suuri lännen tukema sota. Tämäkin sota syntyi aluksi Ukrainan sisällisotana, johon Venäjä osallistui 8 vuoden kuluttua turvatakseen venäjänkielisten selviämisen, kun Ukrainan asevoimat kehittyivät. Kun rauhaa ei syntynyt, alueilla pidettiin äänestys, jossa alueen asukkaan halusivat liittyä venäjään. Lännessä sodasta on omat käsityksensä ja Venäjällä omat, kuten sodissa aina on.

Majava pysäytti liikenteen Kokemäellä

Julkaistu 14.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Palomiehet eivät koskaan nähneet majavaa Kokemäellä, mutta jyrsitty runko osoitti syyn tukkeutuneeseen kaistaan. Kuvituskuva.

Majava nakursi Kokemäellä puun, joka kaatui tien poikki tukkien toisen ajokaistan. Palokunta joutui siivoamaan jäljet yöllisen puunkaatajan jäljiltä, jota ei näkynyt missään.

Tapaus sattui sunnuntain ja maanantain välisenä yönä Sääksjärventiellä Kokemäellä. Majavan kerrotaan halunneen rakentaa padon. Kokemäen palokunta joutui vastaamaan hälytykseen ja siirtämään puun pois tieltä.

— Puu oli siististi jyrsitty poikki, joten syy-yhteys siihen, miksi se makasi tien poikki, oli selvä, päivystävä palomestari Tuomas Kiskola kertoo Ylelle.

Sääksjärven ympärillä olevat laajat koskemattomat erämaa-alueet soveltuvat hyvin majaville. Silti Satakunnan palomiehet vastaavat harvoin majaviin liittyviin hälytyksiin. Useimmat puut kaatuvat lahon, iän tai myrskyjen vuoksi.

Mainos:

Palomiehet eivät koskaan nähneet majavaa.

— Minulla on ollut vain yksi aiempi hälytys majavan takia, joten onhan tämä varmasti epätavallista, Kiskola sanoo.

Suomalaiskoulu hyödyntää YouTubea saadakseen oppilaat lukemaan

Julkaistu 13.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Koulu Kauniaisissa käyttää VR-lasien kautta katsottavia videoita binokulaarisen näön harjoittamiseen perinteisten lukuharjoitusten sijaan. Kuvituskuva, ei koulun kokeilusta.

Lukuharjoitusten sijaan erään suomalaiskoulun oppilaat katsovat videoita, mukaan lukien YouTube-sisältöjä, VR-lasien läpi. Ideana on harjoittaa heidän silmiään lukemisen helpottamiseksi.

Helsingin kupeessa Kauniaisissa sijaitseva Hagelstamska skolan on korvannut perinteiset lukuharjoitukset laseilla, Yle raportoi. Kahdentoista viikon ajan oppilaat ovat katsoneet videoita 15 minuuttia päivässä erityisen sovelluksen kautta, joka on asennettu lasien sisään sijoitettuun matkapuhelimeen.

Videot, jotka sisältävät materiaalia YouTubesta ja Ylen ohjelmistosta, on kahdennettu siten, että kumpikin silmä näkee oman versionsa. Tavoitteena on harjoittaa binokulaarista näköä – eli sitä, miten silmät ja aivot toimivat yhdessä. Videot korvaavat lukuharjoituksen, eivät kirjoja.

Useat oppilaat kertovat tuntevansa olonsa vähemmän väsyneeksi lukiessaan.

Mainos:

Lukunopeutta mittaa lasit kehittänyt Imvi-yritys, eikä kokeilulla ole vertailuryhmää. Projektia seuraava Helsingin yliopiston kasvatustieteen yliopistonlehtori Jeanette Koskinen kirjoittaa Ylelle lähettämässään sähköpostissa, että jotkut oppilaat lukevat yhtä vähän ja yhtä vastahakoisesti kuin ennenkin, vaikka lukeminen tuntuisi vähemmän rasittavalta silmille.

"Tieteellisesti emme siis voi vielä tietää, parantaako VR-laseilla harjoittelu binokulaarista näköä tarpeeksi, jotta sillä olisi positiivinen vaikutus oppilaiden lukemiseen", hän kirjoittaa.

Suomen resepti kustannusten leikkaamiseen: Pidempi työura ja lisää tekoälyä

Hyvinvointivaltion romahdus

Julkaistu 8.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Valtiovarainministeriön virkamiehet esittelivät ehdotuksensa 7. lokakuuta 2026. Alimman eläkeiän nostaminen 70 vuoteen vaatisi poliittisia päätöksiä.

Suomalaisten on ehkä työskenneltävä 70-vuotiaaksi asti ja pienten lasten perheet voivat menettää kotihoidon tuen, jos poliitikot noudattavat valtiovarainministeriön virkamiesten esityksiä. Mitään ei ole vielä päätetty – ehdotukset ovat virkamiesten näkemys seuraavan hallituksen säästötalkoisiin.

Valtiovarainministeriö julkaisi 7. lokakuuta virkamiestensä virkamiespuheenvuoron ”Luottamus tulevaan”. Ministeriön virkamiehet ovat toimittaneet vastaavia asiakirjoja ennen hallitusneuvotteluja vuoden 1991 vaaleista lähtien. Päätökset tekevät vaaleilla valitut edustajat.

Taustalla on parlamentaarisen työryhmän helmikuussa asettama tavoite: julkista taloutta on vahvistettava 8–11 miljardilla eurolla vuoteen 2031 mennessä. Ministeriön mukaan mitään menoja tai veroja ei voida jättää tarkastelun ulkopuolelle, ja päätökset tulisi tehdä heti seuraavan vaalikauden alussa.

Finanssipolitiikan koordinaattori Lauri Kajanoja kirjoittaa, että sopeutus on ”valitettavasti niin laaja, että se vaikuttaa väistämättä monien suomalaisten arkeen”.

Mainos:

Eläkkeelle 70-vuotiaana ja kotihoidon tuen lakkauttaminen

Virkamiehet haluavat nostaa vanhuuseläkkeen alaikärajan asteittain 70 vuoteen siten, että se nousisi kuudella kuukaudella kutakin peräkkäistä ikäluokkaa kohden. Tämän jälkeen eläkeikä sidottaisiin elinajanodotteeseen. Svenska Ylen mukaan muutoksen arvioidaan lisäävän työllisten määrää ajan mittaan 50 000–120 000 hengellä.

Kotihoidon tuki, jota maksetaan perheille, jotka hoitavat pieniä lapsiaan kotona päivähoidon sijaan, poistettaisiin tai sen kestoa lyhennettäisiin merkittävästi ehdotuksen mukaan. Ministeriö haluaa tällä tavoin nostaa ”pienten lasten vanhempien osallistumisastetta työmarkkinoilla”. Toimenpide voisi luoda 10 000 uutta työpaikkaa.

Myös opiskelijat saisivat osansa. Toista samantasoista tutkintoa suorittavilta suomalaisilta perittäisiin ehdotuksen mukaan vuotuiset lukukausimaksut.

Tekoälyä, vähemmän kuntia ja polttopuun verotus

Kuntien ja hyvinvointialueiden määrää on tarkoitus vähentää rajusti. Jos kuntarakennetta ei voida muuttaa, hyvinvointialueet tai valtio voisivat ottaa tehtäviä hoitaakseen. Valtion virastojen yhdistämisen odotetaan tuovan noin 100 miljoonan euron pysyvät säästöt vaalikauden 2031–2035 loppuun mennessä.

Julkisen sektorin on myös tarkoitus ottaa tekoäly laajasti käyttöön, erityisesti verotuksessa ja asiankäsittelyssä. Lainsäädäntöä on tarkoitus muuttaa tämän mahdollistamiseksi.

Tehottomia yritystukia leikattaisiin, ja valtio myisi ehdotuksen mukaan 2–3 miljardin euron arvosta julkisesti noteerattuja osakkeita, joiden tuotot ohjattaisiin sen sijaan listaamattomiin kasvuyrityksiin. Samalla virkamiehet haluavat nostaa fossiilisten polttoaineiden veroja, poistaa turpeen energiaveron huojennukset ja ottaa käyttöön veron lämmöntuotannossa käytettävälle puulle ja polttopuulle.

Ministeriö julkaisee 26. lokakuuta tarkemmat katsaukset menoista, rakenteista ja veroista.

Suomi: Google-yhtiö raivasi metsää ilman vaadittua arviointia

Ympäristö

Julkaistu 1.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Hakattua metsää. Kuva on yleiskuva eikä esitä Muhoksen kohdetta.

Googlen suomalainen tytäryhtiö Tuike Finland raivasi Muhoksella noin 330 hehtaaria metsää suunniteltua datakeskusta varten ilman Suomen lain edellyttämää ympäristövaikutusten arviointia. Hakkuut jatkuivat elokuuhun asti, vaikka viranomainen oli jo toukokuussa päättänyt, että arviointi on välttämätön.

Tiedot perustuvat suomalaiseen Helsingin Sanomat -lehteen, joka sai haltuunsa asiakirjoja Lupa- ja valvontavirastolta (LVV).

Suomen laki edellyttää ympäristövaikutusten arviointia (YVA), kun metsää poistetaan pysyvästi yhtenäiseltä alueelta, jonka koko ylittää 200 hehtaaria.

Tuike toteaa asiakirjoissa, että hakkuut ja valmistelutyöt Muhoksella kattavat 330 hehtaaria.

Mainos:

Hakkuut alkoivat tämän vuoden maaliskuussa. Huhtikuun lopulla Tuike pyysi LVV:tä määrittelemään, tarvitaanko arviointia lainkaan.

Yhtiö ja konsulttiyhtiö Ramboll väittivät, ettei säännös soveltunut, koska se esiintyy luonnonvarojen hyödyntämistä koskevan otsikon alla, kun taas metsää raivattiin rakentamista varten.

LVV vastasi 22. toukokuuta, että hanke kuuluu suoraan YVA-velvoitteen piiriin lain hankeluettelon kohdan 2(f) perusteella. Viranomaisen mukaan metsäelinympäristöihin kuuluvat koskemattomien metsien lisäksi myös talousmetsät.

Satelliittitietojen mukaan hakkuut jatkuivat tästä huolimatta elokuuhun saakka. LVV tutkii parhaillaan, toimiko Tuike lainmukaisesti.

A composite image contrasting a clear-cut area with dense forest.
Koosteotos, jossa näkyy avohakkuualue ja tiheää metsää (arkistokuva). Kuva: PxHere/Tero Laakso (CC BY 2.0)

Yhtiö: täysin laillista

Tuikkeen vastaus saatiin maanantaina.

Yhtiö kirjoittaa, että "Tuike Finland Oy kantaa täyden vastuun omasta toiminnastaan" ja että se suoritti ennen töiden aloittamista "perusteellisen selvityksen yhteistyössä kaikkien asiaankuuluvien sidosryhmien ja oikeudellisten neuvonantajien kanssa".

Yhtiön mukaan johtopäätös oli, että sen toimintatapa oli "täysin laillinen ja asianmukainen". Itse puiden kaatamisen osalta yhtiö sanoet Googlen noudattaneen metsälakia.

Google suunnittelee datakeskusta myös Kajaaniin. Siellä Tuike sanoo hakkuiden kattavan "hieman alle 200 hehtaaria", mikä jää juuri arviointia edellyttävän kynnyksen alapuolelle.

Hankkeita tulisi tarkastella sitä taustaa vasten, että Google ilmoitti vain päiviä aiemmin – Helsinki Timesin mukaan – 13 miljardin euron investoinneista suomalaisiin datakeskuksiin.

HS kysyi LVV:n yksikönpäälliköltä, oliko yhtiö toteuttanut hakkuut ilman YVA-prosessia LVV:n päätöksestä huolimatta.

— Siltähän se vähän näyttää, LVV:n yksikönpäällikkö Sari Myllyoja sanoo HS:lle.

Suomen eduskunnalle luovutettiin pari viikkoa sitten 50 000 allekirjoitusta sisältävä adressi, jolla vastustetaan suuren mittakaavan datakeskuksia.

Allekirjoittajien suurimmat huolenaiheet liittyvät vaikutuksiin sähkömarkkinoilla ja paikalliseen ympäristöön.