Mainos:

MV-lehden entisen omistajan Ilja Janitskinin oikeudenkäynti alkaa tänään

Julkaistu 13.6.2018 – Kirjoittaja Toimitus
Ilja Janitskin, Johan Bäckman ja kaksi muuta MV-lehden toiminnassa mukana ollutta henkilöä ovat tänään syytettyjen penkissä Helsingin käräjäoikeudessa. Janitskinia kohtaan syytekohtia on kolmattakymmentä ja muita vastaajia kohtaan hieman vähemmän. Tänään on tarkoitus käsitellä ainakin YLE:n toimittajan Jessica Aron tapausta. 

Aro vaatii MV-lehdeltä ja sen tekijöiltä yli 100 000 euron korvauksia mm. kärsimyksestä ja tulon menetyksestä. Hän pitää MV-lehden uutisointia "systemaattisena mustamaalauskampanjana" ja on useassa mediassa kertonut MV-lehden kirjoittelun tuhonneen hänen elämänsä.

Toisena asianomistajana useita päiviä kestävässä oikeudenkäynnissä on Sanoma Oy, jonka osalta kyse on tekijänoikeusrikkomuksista. Sanoma syyttää MV-lehteä sen juttujen kopioinnista "kymmenittäin". Sanoma ei ole kertonut mahdollista korvausvaatimustaan julkisuuteen.

"Pääpiruksi" mediassa maalailtu Janitskin on ollut vangittuna noin kymmenen kuukauden ajan. Vangitsemisaikaa edelsi Janitskinin pitkä pakoilu mm. Andorrassa, josta hänet lopulta luovutettiin Suomeen vastaamaan väitetyistä rikoksistaan.

Oikeudenkäyntiä pidetään yleisesti merkittävänä sekä eräänlaisen ennakkotapauksen muodossa, että myöskin sananvapauden viime vuosina uusiksi vedettyjen rajojen "koeponnistuksen" vuoksi.

Mainos:

Lähde: AL, MV, MV2, MV3

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

11 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
JKH1975
JKH1975
8 years ago

Ilja vapaaksi ja heti!

Minä
Minä
8 years ago

Oikeudenkäynnin ilmeisen poliittisuuden vuoksi ei voi järjellä arvailla sen lopputulosta.

Minä Vain
Minä Vain
8 years ago

MV-lehden turhan hanakka henkilöihin kohdistettu ”uutisointi” on näin jälkikäteen ajateltuna osoittautunut virheeksi, mutta ei oikeuslaitoksen pitäisi lähteä järjestämään Iljalle ylimitoitettua kostoa ja poliittista ajojahtia. Maahanmuuttokriittisten vastustajat ovat itse paljon hanakampia järjestämään kriitikoille hankaluuksia kuin päin vastoin ja nyt myös viranomaiset ovat antaneet valjastaa itsensä tähän likaiseen ja raukkamaiseen toimintaan.

Voimia Iljalle, joka virheistään huolimatta on sananvapauden ansiokas puolustaja ja toteuttaja ja jonka työn ansiosta Suomella on mahdollisuus selvitä globalistien masinoimista siirtolaiskriiseistä pienehköin vaurioin.

Niina
Niina
8 years ago

Kihlakunnansyyttäjä Veli-Mikko Hämäläinen kertoi ennen oikeudenkäynnin alkua, että syytteet ovat luonteeltaan sellaisia, että jutussa vaaditaan vankeutta. Hämäläisen mukaan vaatimus tarkentuu oikeudenkäynnin kuluessa.
SIIS VAADITAAN VASTA NYT VANKEUTTA KUN PÄÄSYTETTY ON OLLUT VANKITUNA 11 KK
ANTEEKSI MUTTA EN TAJUA
Siis syytetty on ollut vangituna 11kk
mutta oikeudessa vasta vaaditaan vagitsemista
häh sori eipä ole aikaisemmin moista tullut vastaan
vankituna ennen vankitsemis tuomioita
tai edes siihen vangitsemisen olevaa
lainvoimaista kaikki valitusasteet läpikäynyttä tuomiota
onko tämä jotain etukäteis lusimista
jos joskus sitten syylistyisi johonkin
Niin on istunut sen rangaistuksensa tavalaan jo etukäteen
syytömänä ilman rikoksia
WHAT
Sehän tarkoitaa sitä että jokainen ihminen suomessa voitaisiin pistää vankilaan ilman tuomiota oikeudenkäyntiä -mielivaltaisesti
jos joku korruptoitunut poliisi johto niin haluaa
tuomareita syyttäjiä myöden
Janitskin-oikeudenkäynnissä saliin pääsi vain kaksitoista ensimmäistä – pienen oikeussalin valitseminen oli epäonnistunut ratkaisu
Kommentti: Käräjäoikeudessa tiedettiin varmasti ennakkoon, että oikeudenkäyntiin kohdistuu paljon mielenkiintoa. Siksi oikeudenkäynnin järjestäminen pienessä oikeussalissa oli epäonnistunut ratkaisu, kirjoittaa Aamulehden toimittaja Taneli Koponen
Suomessa oikeudenkäynnit ovat yleensä julkisia ja yleisö pääsee seuraamaan niitä. Helsingin käräjäoikeuden vartija ilmoitti käytävällä, että saliin pääsee vain lehdistökortilla. Yleisöä pääsi saliin vain muutamia henkilöitä sen jälkeen, kun kuvaajat olivat käyneet paikalla.
Ulkopuolelle jäivät median edustajista muun muassa Ylen ruotsinkielinen toimitus, MTV, Uutistoimisto Svensk Presstjänst, Iltalehti ja ruotsalaisen Expressenin toimittaja. Paikalla oli myös lukuisia muita yleisön edustajia, jotka eivät päässeet saliin.
Käräjäoikeudessa tiedettiin varmasti ennakkoon, että oikeudenkäyntiin kohdistuu paljon mielenkiintoa. Siksi oikeudenkäynnin järjestäminen erittäin pienessä oikeussalissa oli epäonnistunut ratkaisu. Oikeudenkäynnin olisi varmasti voinut järjestää turvallisesti myös hieman suuremmassa salissa.
Siis tämäkin toimenpide murentaa oikeuslaitoksen uskotavutta ja huolella
jopa valtamedian hyana koira toimitajissa

Ilmari
Ilmari
8 years ago

Minäpä kerron Niinalle kun hän ei ymmärrä. Janitskin on vangittu ns turvaamistoimenpiteenä. Näin voidaan menetellä jos on syytä epäillä että syytetty pakenee välttääkseen oikeudenkäynnin. Jos Janitskin olisi tullut oikeuteen heti haasteen saatuaan, mitään tällaista ei olisi tapahtunut. Sen sijaan hän pakeni maasta ja palautettiin Suomeen. Hänelle vaaditaan vankeusrangaistusta. Jos hänet tuomitaan vankeuteen, nyt istuttu aika vähennetään tuomiosta.

Jeppes
Jeppes
8 years ago
Reply to  Ilmari

”Sen sijaan hän pakeni maasta ja palautettiin Suomeen.”

Älä levitä väärää tietoa. Ei paennut maasta vaan asui ulkomailla väitettyjen tekojen ajankohtana.

Itse artikkelille parempi otsikko olisi ”Janitskinin tuomitseminen alkaa tänään”, sillä oikeuden ja oikeudenkäynnin kanssa tällä totalitaristien järjestämällä irvokkaalla näytelmällä ei ole yhtään mitään tekemistä.

Ilmari
Ilmari
8 years ago
Reply to  Jeppes

Myönnän epätarkkuuden. Hänet vangittiin poissa olevana ja hän kieltäytyi palaamasta Suomeen. Siksi hänet etsintäkuulutettiin. Kun hänet saatiin Suomeen, hänet vangittiin oikeasti. Ellei näin olisi tehty, hän olisi paennut uudelleen.

esa korvela
esa korvela
8 years ago
Reply to  Ilmari

ei hän ole ketään paennut, hän ei vain tullut Suomeen kuulusteluihin koska pelkäsi henkensä puolesta tätä totaalitaarista järjestelmää,ja tuon kuulustelun olisi voinut suorittaa videokuulusteluna mutta se ei jostain syystä tutkiville viranomaisille käynyt vaan he halusivat Janitskin kiinni ja täyteen diapamia.Törkeää teatteria koko juttu ja oikeuden halventamista,nämä viranomaiset jotka tässä ovat puuhamiehinä tulevat vielä jossain vaiheessa vastaamaan näistä jutuista,ei tämä teatteri voi loputtomiin jatkua

Jeppes
Jeppes
8 years ago
Reply to  esa korvela

Täysin Freisleriläinen ”oikeuden”-käynti, ja juuri ”Ilmarin” kaltaiset ihmiset ovat jokaisen diktatuurin ja totalitaarisen järjestelmän mahdollistava elementti, suorastaan polttoaine. Noudatettiinhan esimerkiksi Natsi-Saksassa ja Neuvostoliitossa ainoastaan lakia, ja silloinkin olivat ”Ilmarin” kaltaiset raukkamaiset hyypiöt muistuttelemassa että tässähän noudatetaan nyt ainoastaan lakia…

Simsalabim
Simsalabim
8 years ago
Reply to  esa korvela

Heljkutin persu haukkumassa aina natseja

http://www.magneettimedia.com/?s=Perussuomalaiset

Saksa oli oikeasti riippumaton tuolloin ja johto kansan puolella. Ei mikään typerien persu-uskovaisten lammaslauma. Tehän niitä raukkamaisia lakeijaluonteita ja kusetettuja typeryksiä olette. Kansantribuuni Hitler oli valistanut saksalaiset tuolloin oivaltamaan maailman menon

Röhkäle
Röhkäle
8 years ago

Valtamedian röyhkeys ja teko pyhyys on oksettavaa. Sanoma Oy syyttää Janitskinia siitä mitä itse tekee ja on tehnyt. Sanomien, YLE:n ja MTV3:n ”uutiset” ovat napattu mm. CNN:ltä, New York Post:ilta, Daily Mail:ltä. Jokainen voi todeta asian koska tahansa. Sivujen, kuvien ja videoiden sijoittelu ja videoiden vittumainen automaattikäynnistyminen artikkeleita lukiessa on matkittu suoraan näiltä jättimedioilta.
Suomen valtamediat, poliitikot laidasta laitaan, virkamiehet ja wanna be virkamiehet ovat kaikki maanpettureita ja yhteiskunnan alinta pohjasakkaa.
Onneksi jopa Italiassa ollaan herätty valeeseen jossa Eurooppa elää. Maa toisensa jälkeen toteaa että nyt riittää vihervasemmistolaisten riehuminen. Sipilän hallitus vaan ei tajua. Sipiä uneksii bolshevistisesta rauhallisuudesta, joka kertoo kaiken Sipilän todellisesta komunistisesta arvo-pohjasta.

Kahvinjuojilla oli enemmän lihasmassaa

Julkaistu 24.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Ihmisillä, jotka joivat eniten kahvia, oli vähemmän kehon rasvaa, vähemmän rasvaa sisäelinten ympärillä ja suurempi lihasmassa kuin ihmisillä, jotka kuluttivat kahvia vähän tai eivät lainkaan. Tämä selviää uudesta suomalaistutkimuksesta, vaikka tutkijat korostavat, etteivät tulokset todista kahvin aiheuttaneen eroja.

Tutkimuksen suorittivat Oulun yliopiston tutkijat, ja siihen osallistui 2 264 Pohjois-Suomessa vuonna 1966 syntynyttä henkilöä. Ryhmä on osa pitkäaikaista väestötutkimusta, jossa seurataan heidän terveyttään ajan mittaan. Osallistujat olivat 46-vuotiaita aineiston keruuhetkellä. Tutkijat jakoivat heidät itse ilmoitetun kulutuksen mukaan: ei kahvia, yhdestä kahteen kuppia, kolmesta neljään kuppia tai viisi tai useampia kuppeja päivässä.

Vaikka osallistujilla oli suunnilleen sama painoindeksi (BMI), heidän kehon koostumuksensa erosi ryhmien välillä. Niillä, jotka joivat enemmän kahvia, oli pienempi osuus kehon kokonaisrasvasta ja vähemmän viskeraalista rasvaa, kun taas heidän luustolihasmassansa oli suurempi heinäkuussa European Journal of Nutrition -lehdessä julkaistun tutkimuksen mukaan.

Tutkijat analysoivat myös 164 aineenvaihduntamarkkeria sekä verensokeri-, insuliini- ja sukupuolihormonimarkkereita. Osallistujat olivat paastonneet ja pidättäytyneet kahvista ja tupakoinnista ennen näytteiden ottoa. 2 264 osallistujasta 2 194 joi kahvia ja vain 70 ei.

Mainos:

Eroja insuliinimarkkereissa ja hormoneissa

Sekä miehillä että naisilla suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä veren haarautuvaketjuisten aminohappojen alhaisempiin pitoisuuksiin. Aiemmat tutkimukset ovat yhdistäneet näiden aminohappojen jatkuvasti kohonneet tasot insuliiniresistenssiin ja suurempaan tyypin 2 diabeteksen riskiin.

Miesten keskuudessa suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä myös suotuisampaan glukoosi-insuliiniprofiiliin. Hormonaalinen kuva oli monimutkaisempi: kokonais- ja biosaatava testosteroni sekä sukupuolihormoneja sitova globuliini (SHBG) olivat korkeampia, kun taas vapaa testosteroni ja vapaa androgeeni-indeksi olivat hieman alhaisempia. Naisten kohdalla yhteyksiä oli vähemmän, ja ne koostuivat pääasiassa korkeammasta SHBG:stä ja alhaisemmista vapaiden androgeenien arvoista.

Miljoonat ihmiset kuluttavat kahvia joka päivä, mutta silti tiedämme yllättävän vähän siitä, miten se liittyy aineenvaihduntaamme ja hormoneihimme. Tuloksissamme korostui selvä hormonaalinen allekirjoitus, joka ei hävinnyt, vaikka otimme huomioon painoindeksin ja elintapatekijät. Useat näistä yhteyksistä erosivat miesten ja naisten välillä, sanoo tutkimuksen pääkirjoittaja ja Oulun yliopiston väitöskirjatutkija Luca Verroest yliopiston tiedotteessa.

Oulun yliopisto korostaa myös, etteivät tulokset voi vielä muodostaa perustaa uusille ravintosuosituksille.

Osoittaa yhteyden, ei syy-seuraussuhdetta

Tutkimus on poikkileikkaustutkimus, mikä tarkoittaa, että kahvitottumukset ja fyysiset markkerit mitattiin samanaikaisesti. Se ei voi määrittää, vaikuttiko kahvi kehon koostumukseen, joivatko tietynlaiset elämäntavat omaavat ihmiset enemmän kahvia vai olivatko muut tekijät molempien taustalla.

Kulutus oli myös itse ilmoitettua, kahvia juomattomien ryhmä oli pieni, ja kaikki osallistujat tulivat suhteellisen homogeenisesta suomalaisesta syntymäkohortista. Muut elintavat ovat voineet vaikuttaa sekä siihen, kuinka paljon osallistujat joivat kahvia, että heidän kehon koostumukseensa, kuten News Medical toteaa arviossaan tutkimuksesta.

Tutkijat tekevät parhaillaan kokeita selvittääkseen, aiheuttaako kahvi itsessään muutokset ja mitkä juoman monista bioaktiivisista yhdisteistä saattavat olla vastuussa. Vasta sitten ihmisillä tehtävät interventiotutkimukset voivat osoittaa, onko yhteyksillä käytännön merkitystä.

Suomalaiset haluavat ikärajan sosiaaliseen mediaan

Julkaistu 21.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Monet suomalaiset kannattavat ikärajaa lasten sosiaalisen median käytölle, kertoo tuore kyselytutkimus.

Kyselyyn vastanneista 53 prosenttia tukee kieltoa alle 15-vuotiailta, kun taas 28 prosenttia vastustaa sitä ja 19 prosentilla ei ole mielipidettä, ruotsinkielinen Yle raportoi. Kyselyn toteutti keskustaoikeistolainen ajatushautomo Toivo.

Kannatus on korkeinta Kansallisen Kokoomuksen ja Perussuomalaisten kannattajien keskuudessa. Molemmissa ryhmissä 59 prosenttia puoltaa ikärajaa. Vastaava osuus on 46 prosenttia Vihreän liiton äänestäjien ja 45 prosenttia Vasemmistoliiton äänestäjien keskuudessa.

Myös ikä vaikuttaa näkemyksiin. 18–24-vuotiaista 45 prosenttia kannattaa ehdotusta, kun taas yli 75-vuotiaiden keskuudessa vastaava luku on 56 prosenttia. Tutkimuksessa ei havaittu tilastollisesti merkittäviä eroja miesten ja naisten välillä.

Mainos:

Suomen hallitus aloitti helmikuussa selvityksen alle 15-vuotiaiden kiellosta. Sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasosen (huom: alkup. tekstissä Karoliina Partanen) mukaan tavoitteena on ottaa ikäraja käyttöön vuonna 2027.

Suomi harkitsee rikosoikeudellisen vastuuiän alentamista

Julkaistu 18.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Suomen oikeusministeriö selvittää, pitäisikö rikosoikeudellisen vastuun ikärajaa alentaa. Asia on noussut valokeilaan Ruotsin parlamentin tekemän merkittävän nuorisorikollisuutta koskevan päätöksen myötä.

Elokuussa Ruotsin valtiopäivät äänesti rikosoikeudellisen vastuuiän alentamisesta 14 vuoteen erityisen vakavien rikosten osalta. Tämä tarkoittaa, että 14 vuotta täyttäneet lapset voitaisiin tuomita vankeuteen rikoksista, kuten murhasta, törkeästä raiskauksesta ja törkeistä aserikoksista. Äänestys päättyi lukemin 281 puolesta ja 66 vastaan.

Ehdotus on kohdannut voimakasta kritiikkiä viranomaisilta, lastenoikeusjärjestöiltä ja tutkijoilta. Ruotsin hallitus on perustellut sitä rikoksen uhrien oikeusturvalla ja tarpeella suojautua vaarallisilta yksilöiltä. Uudistus ei ole vielä astunut voimaan. Oikeusministeri Gunnar Strömmer on todennut, että laki voisi tulla voimaan vasta seuraavan vaalikauden loppupuolella, edellyttäen että Tidö-puolueet säilyttävät valtansa.

Suomen nykyinen oikeudellinen kynnys

Suomen rikoslain mukaan henkilön on oltava täyttänyt 15 vuotta ollakseen rikosoikeudellisesti vastuussa. Suomen oikeusministeri Leena Meri haluaa nyt tarkastella ikärajan alentamista.

Mainos:

”Pyynnöstäni myös Suomessa on käynnissä selvitys rikosoikeudellisen vastuun ikärajan alentamisesta alle 15-vuotiaiden osalta. Hanke käynnistyi oikeusministeriössä kesän 2026 aikana ja valmistuu tämän vuoden aikana. Toivon, että Suomessa seurattaisiin Ruotsin keinoja nuorisorikollisuuden torjumiseksi ja laskettaisiin ikärajaa, kuten perussuomalaisten vuoden 2022 kriminaalipoliittisessa ohjelmassa esitettiin,” kirjoittaa Leena Meri X-palvelussa.

Selvityksen on määrä valmistua ennen vuoden loppua. Vasta sen jälkeen selviää, eteneekö Suomen hallitus lainsäädäntötoimiin ja mitä rikoksia tai rangaistuksia se mahdollisesti koskisi.

Opettajiin kohdistuva väkivalta on lisääntynyt voimakkaasti Suomen kouluissa

Julkaistu 17.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Joka viides peruskoulun opettaja Suomessa kertoo joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi. Opetusalan ammattijärjestö OAJ varoittaa suuntauksen pahentuneen kahden vuoden aikana ja vaatii valtakunnallisia toimenpiteitä.

Opetusalan ammattijärjestö OAJ raportoi vuoden 2026 työolobarometrissaan, että 14 prosenttia vastaajista oli joutunut työpaikkaväkivallan kohteeksi edellisen vuoden aikana. Edellisessä, vuonna 2024 tehdyssä kyselyssä vastaava luku oli 10 prosenttia.

Kasvu on erityisen selvää peruskouluissa. Siellä 21 prosenttia ilmoitti joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi, kun vuonna 2024 luku oli 17 prosenttia. Varhaiskasvatuksessa kolmasosa vastaajista sanoi joutuneensa lasten tekemän väkivallan kohteeksi.

Väkivalta oli lähes täysin oppilassidonnaista. 99 prosentissa tapauksista, joissa opettajat ilmoittivat joutuneensa väkivallan kohteeksi, tekijänä oli lapsi tai oppilas.

Mainos:

Erityisopettajat erityisen alttiina

Erot ovat huomattavia. OAJ nimeää erityisopettajat ja erityisluokanopettajat ryhmiksi, jotka joutuvat useimmin väkivallan kohteeksi. Väkivalta on yleisintä varhaiskasvatuksessa, mutta se on lisääntynyt eniten peruskouluissa viimeisen kahden vuoden aikana.

Sitä vastoin lukioissa työskentelevillä ei barometrin mukaan ollut kokemuksia väkivallasta. Tilanne eroaa siis selvästi eri koulutusmuotojen välillä.

Oppimis- ja työympäristöjen turvattomuuteen on puututtava. Nykyinen suuntaus on erittäin huolestuttava, sanoo OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto.

Monet harkitsevat alanvaihtoa

Seuraukset voivat olla vakavia kohteeksi joutuneelle henkilöstölle: kuudessa prosentissa tapauksista väkivalta oli johtanut sairauslomaan.

Vastaajista 42 prosenttia oli harkinnut alanvaihtoa edellisen vuoden aikana. Alle 51-vuotiaiden keskuudessa luku oli noin puolet.

Väkivalta ei ole ainoa syy, miksi opettajat harkitsevat ammatin jättämistä. Samalla 75 prosenttia kertoi kokevansa vähintään toisinaan työperäistä stressiä.

OAJ vaatii valtakunnallisia toimintamalleja väkivallan ja uhkatilanteiden ehkäisemiseksi kouluissa ja päiväkodeissa. Järjestö haluaa myös opetusalalle suunnatun erillisen työsuojeluohjelman.

Jäsenemme ovat peräänkuuluttaneet valtakunnallisia toimintamalleja, joilla voidaan ehkäistä väkivaltaa ja uhkatilanteita, sanoo Katarina Murto.