Mainos:

Muslimimaahanmuuttaja kertoo videolla kokemuksistaan Suomessa: Löysin taivaan maan päällä

Julkaistu 5.2.2018 – Kirjoittaja Toimitus
Oheisella videolla Suomeen maahanmuuttajana tullut arabi kertoo ehkä hieman yllättäviäkin havaintojaan Suomesta ja suomalaisista.

Hän muun muassa kertoo, miten sekä vuoden 2011 että vuoden 2015 eduskuntavaalien perussuomalaisten menestyksen jälkeen valtamedia pelotteli kansaa sillä, että valtaan nousseet rasistit vievät maahanmuuttajilta elinmahdollisuudet Suomessa.

Hän kuitenkin huomasi pian, että kyseessä on vain harhautus ja propaganda, joka ei perustu faktoihin. Valtamedian natseiksi ja rasisteiksi nimittämät tahot eivät olleet tehneet mitään pahaa kenellekään, ja vähemmistöt saivat jatkaa elämäänsä rauhassa.

Maahanmuuttaja kertoo, että afrikkalaiset, muslimit ja arabit ovat epäonnistuneet sopeutumaan länteen. Hän myöntää rehellisesti, että he ovat tuoneet mukanaan paljon enemmän pahaa kuin hyvää.

Hänen mukaansa heidän uskonnolliset, kulttuuriset ja sosiaaliset norminsa eivät sovi Eurooppaan ollenkaan. Hän paheksuu sitä, että he pakottavat nämä "järjettömät norminsa" eurooppalaiseen kulttuuriin. Hän pitää myös huonona sitä, että he ovat tuoneet mukanaan pahat tapansa, kuten katuhäirinnän ja huutelun.

Mainos:

Mies kertoo, että heidän uskontonsa nykyisessä muodossaan tekee heidän kotoutumisestaan mahdotonta. Hän ihmettelee myös sitä, miksi valtamedia vaikenee näistä ongelmista, joiden vuoksi poliisit ovat nykyään konepistoolein aseistautuneita, ensihoitajat ovat varustautuneet luotiliivein ja naisia kehotetaan välttämään lenkkeilyä metsässä iltakahdeksan jälkeen.

Mitä Rebel Migrant -taiteilijanimen itselleen ottanut mies aikoo tehdä näiden asioiden eteen, sen voit katsoa oheiselta videolta.

Lähde: YouTube

 

 

 

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

17 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
juha.
8 years ago

Tuo mies ei elä kauaa! Enkä edes tarkoita, että ”natsit” tai ”äärioikeisto” hänet ”käsittelisi”.
Jo Yhdysvalloissa ja erityisesti yliopistomaailmassa kaikkein pahimpia metelöijiä ”rasismista”, ”natseista”, ”antisemitismistä”, ”äärioikeistosta”, homostelusta ja aivan tavallisista ihmisistä eli kansallismielisistä ovat juutaliset villitsijät, joita vaikuttaa opettajina ja professoreina, joita seuraavat ”valkoiset negridit”. Eli valkoihoiset radikaalit vasemmistolaiset ja kommunistit, jotka möyhkäävät ylinpänä rotusorrosta ja mustien kohtaamasta ”rasismista” ja sosiaalisesta syrjinnästä, joka alkaa jo mustan äidin mahassa, kunhan hän astuu kuistille ja siitä kauppaan. Aivan kuten Euroopassa ja Suomessakin valkoiset punavihervassarit, kulttuurimarxistit ym. valkoiset räyhäsieluiset ”arvojohtajat” pitävät palopuheita, vainoavat kansallismielisiä, levittävät yksipuolista propagandaansa valtion TV-yhtiössä, kaventavat länsimaista demokratiaa vaatien diktatuuria ja sananvapauden kahlehtimista ja väärinajattelusta rikosoikeudellisia seurauksia, joissa ei ole ainoataan siihen kelvollista pykälää, joka tähän oikeuttaisi Suomen lain ja perustuslain nojalla, eikäpä vielä EU:n mätäpaiseen ihmisoikeuslakien perusteella. Puhumattakaan mädäntyneen YK:n nykytilassa olevan julistuksen nojalla. Negridit, muslimit, latinot yms. loistavat itse poissaolollaan lukuisissa ”keskusteluista”, mielenosoituksissa. Ja kun heitä on. Ovat he juutalaisten ja valkoisten kommunistien villitsemiä, vihannostattamina, aivopeseminä ja loputtomaan katkeruuteen saarnattuina lähteneet barrikadeille mellakoimaan, särkemään julkista omaisuutta, pahoinpitelemään summittaisesti ihmisiä ja kaikkea mahdollista rauhattomutta, ja vain siksi, että he ”toisrotuiset” ovat itse vain vallan välikappaleita ja keino harjoittaa totalitäristä epädemokraattista väkivaltaa ja uhmaa, jonka perimmäisenä tarkoituksena on tuhota länsimainen demokratia, ihmisoikeudet, sananvapaus, kokoontumisvapaus, ajatustenvapaus ja kaikki muut hyveet, jotka ovat kuuluneet perinteisesti etenkin pohjoismaiseen yhteiskuntamalliin vapaana tyyssijana kansalaisilleen vailla pelkoa mielivallasta ja vääryydellä syyttämisestä jostain sellaisesta, jota ei ole edes koskaan tehnytkään.

Santtu
Santtu
8 years ago
Reply to  juha.

Helpottiko sinulla Juha kun sait tässä vuodattaa noin monisanaisesti mietteitäsi.Minä en viitsinyt lukea noin pitkää vuodatusta kokonaan, kannattaa tiivistää niin joku saattaa sen lukeakin !

juha.
8 years ago
Reply to  Santtu

Ei ollenkaan. Jos aikoo kertoa asiat seikkaperäisesti taustoittain, silloin pari sanaa ei riitä. Eli kyse ei ole ”vuodatuksesta”, vaan tosiasioiden kertomisesta aina lähihistoriaan saakka. Eikä kirjoituksiani ole pakko lukea, ellei jaksa, mutta voihan senkin tehdä ”eväiden” kanssa eli kahvia termospulloon ja muutama juustoleipä ”kaveriksi”. Meitä ihmisiä on moneen junaan ja jää vielä asemallekin. Jokainen on oma persoonansa ja jokaisella on tapansa puhua, kirjoittaa ja vieläpä nukkuakin. Jos suvakkien saippuakuplia ei puhko, osoittamalla ne loogisesti täysin epäjohdonmukaiseksi ja pelkäksi valtapoliittisiksi keppihevosiksi naamioiden ne vain hurskailla puheilla, joilla lyödään muita ihmisiä tehden heistä suuriakin rikollisia vain siksi, että he ovat asioista eri mieltä tai, että he haluavat edetä esim. maahanmuutossa varovaisemmin. Jos kirjoitukseni ovat täysin epärelevantteja ja häriöitä aiheuttavia trolli -juttuja, kyllä ”Nykysuomi” minut täältä pellolle heittää.
Sääli ettet jaksanut lukea tätäkään.

Jorma
Jorma
8 years ago

Hieno mies.

Kerttu
Kerttu
8 years ago

Ei ole sinun Suomesi.

RebelMigrant
RebelMigrant
8 years ago
Reply to  Kerttu

Just to clarify this, I didn’t mean ”Finland is mine”! Finland belongs to its people and before that it belongs to the people who died defending this land.

”My Finland” in here states what Finland means to me, it’s an iconic phrase I used to describe how Finland looks in my eyes, aka I mean Finland based on my own observation of the system and the freedom in here! That’s what I meant by ”my own version of Finland”! But indeed I didn’t mean the land! Finland owes me nothing to say it’s mine! I owe Finland a lot and that’s why I’m doing what I’m doing now! It’s just the least thing I can do to return part of Finland’s favors, and that’s to protect it from being lost to a medieval twisted ideology.

Jussi
Jussi
8 years ago
Reply to  Kerttu

Kerttu, olet ihan pihalla. Ei hän missään nimessä tarkoita ”omistella” Suomea. Hän tarkoittaa sanoessaan ”I want my Finland back,” että haluaa Suomen takaisin samanlaiseksi, jollainen se oli silloin, kun hän on tullut tänne ja tykännyt olla täällä. Siis ennen kuin tämä hallitsematon matuvyöry alkoi ja pilasi kaiken.

Kärtty
Kärtty
8 years ago

Mitä RebelMigrant haluaa? Voiko toimintaaa tukea pienillä summilla rahaa? Paikka auringossa? Ja mitä Jussi haluaa? Mikä Jussin positio? Mitä löytyy Rebellin taustalta ja menneisyydestä? Kenen kuva? Seurataan tilannetta, ei siinä mitään.

Minna
Minna
8 years ago
Reply to  Kärtty

Hänen nimi: ”Ahmed Elgargouri”. Edelleen muslimi, mutta sanoi joskus olevansa 80% agnostinen ja on suuntautumassa 100 asteikkoon.
Uusi Suomi haastattelussa kertoi tulevansa Libyasta 2011, Tripolista, toisin kuin hän kertoi videossa. Ei ole suomen kansalainen eikä puhu suomea tai ruotsia. Melko varmasti haki turvapaikkaa, mutta ei voida olla varma sitä. Youtube kommenteissa joskus varoitti somaleiden syntyvyysasteesta. Hän kertoi että hänellä on valtava määrä hyviä ystäviä.

Jäärä
Jäärä
8 years ago
Elena
Elena
8 years ago

Vau!
Asiaa!
Hatun nosto RebelMigrant!!!
Minäkin haluan sen Suomen takaisin.

maahanmuuttaja
maahanmuuttaja
8 years ago

Hieno ja rohkea mies, joka uskaltaa sanoa asiat kuten ne oikeasti ovat. Ei voi hesari haukkua häntä rasistiksi….ja sekös äärivasemmistolaista helsingin-sanomaa ketuttaa 🙂 hehhehee keu keu !

Arvojohtajuutta
Arvojohtajuutta
8 years ago

Olet oikealla asialla rebelmigrant ja syvä kumarrus sinulle! Jos joku muu ns.kantasuomalainen tekisi vastaavan ulostulon ja kertoisi asiat noin rehellisesti niin se johtaisi ilmiantoihin ja oikeuteen ja leimattaisiin rasistiksi, fasistiksi ja vaikka miksi.

Kerttu-parka
Kerttu-parka
8 years ago

Niin kai se sitten on, että suomalainen menee aina retkuun, keppinukkena syystä tai toisesta.

Jari Tapani Ruusupuu
Jari Tapani Ruusupuu
8 years ago

Juttuhan on niin että sodat Lähi-Idässä on tarkoituksellisesti masinoitu tuottamaan pakolaisia jotka ovat valtaosin islaminuskoisia ja sopeutuvat näinollen huonosti länsimaiseen kristilliseen kulttuuriin. Tuovat mukanaan epävakautta ja eripuraa.
Tämä videon tehnyt muslimi on nähnyt asiat oikein. Kun hän vielä tutustuisi Koraaniin paremmin ja näkisi että islaminusko on totalitaarinen järjestelmä eikä vain uskonto. Totalitaarinen järjestelmä joka alistaa naisia ja jota levitetään sotaisin keinoin. Uskonto josta ei voi luopua useimmissa maissa rangaistuksetta. Uskonto joka ei pohjimmiltaan kunnioita toisia uskontoja. Uskonto joka ei kehoita rakastamaan myös toisenuskoisia.

Niin ehkä tämän jälkeen hän ymmärtäisi missä on pohjimmiltaan vika ja luopuisi uskonnostaan ja löytäisi Jeesuksen elämäänsä ja alkaisi elää todeksi rakkauden kolmoiskäskyä.

Islaminuskoisten massamuutto länsimaihin on todellinen ongelma. Ongelma pysyy pienempänä jos muuttajat työllistyvät ja sekularisoituvat tai parhaassa tapauksessa kääntyvät toiseen uskoon. Jos kotoutuminen ei onnistu uskonnosta, islamista, tulee tärkeä ja vaikeudet alkavat. Islam ei kunnioita valtiota (jos se ei tunnusta ilamia uskonnokseen) vaan pitää omaa järjestelmäänsä parhaana. Rinnakkaisen oikeusjärjestelmän tukeminen ja harjoittaminen (sharia-laki) pitäisi saada Suomessa maanpetturuuteen verrattavaksi rikokseksi joka oikeuttaisi kansalaisuutta ilman olevat poistettavaksi Suomesta ja kansalaisuuden omaavat vastaaviin rangaistuksiin mitä on maanpetturuudesta säädetty.

Kerttu
Kerttu
8 years ago

Ei kun epäilen A henkilöllisyyttä, B vilpittömyyttä. Itse kirjoitushan on suurinpiirtein jees, mutta minne hän haluaa sillä ratsastaa.

deverboi
deverboi
8 years ago

Kuulostaa ihan robotilta. Viesti on hieno, jäin vain miettimään kuinka helposti tälläisiä viestejä ohjelmoitaisiin aivopesu tarkoituksissa ja miksi mieltä kiihottavat musiikit?

Harvinainen Muumimuki myytiin ennätyssummalla

Julkaistu 24.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Testiversio "Diving with Seashells" valmistettiin kymmenen kappaletta ja jaettiin Arabian tehtaan henkilökunnalle.

Harvinainen Muumimuki on myyty 46 023 eurolla. Muumimukit rahaksi -verkkokaupan mukaan kyseessä on korkein tunnettu summa, joka Muumimukista on koskaan maksettu.

Kauppa kertoi keskiviikkona, että huutokauppa alkoi viime vuoden lopulla ja viisi huutajaa tarjosi yli 40 000 euroa. Ostaja on liikkeen mukaan pitkäaikainen keräilijä Pohjoismaista. Kauppa viimeisteltiin huhtikuussa.

Muki on nimeltään Uimahyppy simpukoilla, ruotsiksi Simhopp med snäckskal. Tavallinen Uimahyppy-muki oli sarjan ensimmäinen kesämuki ja se ilmestyi vuonna 2006. Simpukkaversio oli Arabian koesarja, joka ei koskaan tullut myyntiin. Se annettiin tehtaan henkilökunnalle. Kauppa arvioi, että mukeja on jäljellä noin kymmenen kappaletta.

Ennätys on kaupan oma, ei riippumaton rekisteri

Muumimukit rahaksi -yrityksen toimitusjohtaja Rasmus Rantanen kertoi ruotsinkieliselle Ylelle odottaneensa ennätystä, sillä vastaava muki myytiin edellisen kerran julkisesti viisi vuotta sitten noin 23 000 euron vastaavalla summalla ruotsalaisessa huutokaupassa.

Mainos:

Hän myöntää myös, että vielä korkeampi summa on saatettu maksaa yksityisesti. Piirit ovat kuitenkin pienet, ja hänen mukaansa tällainen kauppa olisi todennäköisesti tullut tietoon.

Kauppa viittaa myös vuoden 2004 Fazer-mukiin, jota valmistettiin 400 numeroitua kappaletta, toisena erittäin arvostettuna painoksena. Kauppa arvioi sen arvoksi 15 000 euroa.

Google ostaa puolet suomalaisen ydinvoimalan sähköstä vuoteen 2049 asti

Euroopan energiakriisi

Julkaistu 18.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Google on allekirjoittanut sähkön ostopöytäkirjan, joka kattaa puolet Loviisan kapasiteetista vuosina 2030–2049. Arkistokuva vuodelta 2020.

Google kertoo investoivansa vähintään 13 miljardia euroa suomalaisiin datakeskuksiin vuosina 2027 ja 2028 – yhtiön mukaan kyseessä on sen suurin yksittäinen investointi Euroopassa. Samalla Google on allekirjoittanut Fortumin kanssa sähkönostosopimuksen, joka varaa vuodesta 2030 vuoteen 2049 asti jopa puolet Suomen Loviisan ydinvoimalan kapasiteetista.

Ilmoitus tehtiin 9. syyskuuta. 13 miljardia euroa on Googlen oma kaksivuotinen investointikehys, ei laskelma täysin uusista projekteista.

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) kutsui päätöstä osoitukseksi Suomen vahvuuksista ja sanoi lehdistötilaisuudessa:

— Tämä tarkoittaa työpaikkoja, paljon työpaikkoja suomalaisille ympäri Suomen. Investointien odotetaan tuovan kunnille merkittäviä verotuloja.

Mainos:

Puolet voimalasta varattu – uusi ydinvoima vasta paperilla

Paketin konkreettinen osa on sähkö. Google ja Fortum ovat allekirjoittaneet 22-vuotisen sopimuksen, joka kattaa 50 prosenttia Loviisan kapasiteetista vuosina 2030–2049. Kyse on verkossa jo olevasta energiasta, ei uudesta voimalasta. Reaktorit otettiin käyttöön vuosina 1977 ja 1980, ja ne vastaavat noin 10 prosentista Suomen sähkönntuotannosta. Puolet tästä on noin 4 terawattituntia vuodessa – suunnilleen saman verran kuin kaksi miljoonaa pientä kerrostaloasuntoa kuluttaa vuodessa.

Fortumilla on jo käynnissä miljardiohjelma voimalan toiminnan jatkamiseksi vuoteen 2050 asti. Noin 700 miljoonaa euroa odottaa vielä investointipäätöksiä. Googlen sopimuksen on Fortumin mukaan tarkoitus tuoda jatkamiseen tarvittavaa tulovirran varmuutta. Sitä vastoin uusi ydinvoima Loviisassa on vasta selvityskumppanuus, ei rakentamispäätös.

Google arvioi rakennusvaiheen tukevan yli 37 000 työpaikkaa Suomessa. Luku on yhtiön ennuste koko toimitusketjulle ja paikallisille kerrannaisvaikutuksille – ei Googlen omia palkkauksia. Seuraavat ratkaisevat päätökset tehdään Fortumin hallituksessa niiden satojen miljoonien eurojen osalta, joita ei ole vielä hyväksytty.

EU-pankki sijoittaa jopa 40 miljoonaa euroa ydinlämpöön Suomessa

Euroopan energiakriisi

Julkaistu 16.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Kuva Steady Energyn LDR-50:stä, reaktorista, joka on suunniteltu rakennettavaksi maan alle ja toimittamaan lämpöä kaukolämpöverkkoihin.

EU:n oma pankki, Euroopan investointipankki (EIP), sijoittaa jopa 40 miljoonaa euroa suomalaiseen Steady Energy -yhtiöön. Rahalla edistetään pientä modulaarista reaktoria (SMR), joka ei tuota lainkaan sähköä, vaan ainoastaan kuumaa vettä kaukolämpöverkkoihin – kyseessä on pankin historian ensimmäinen sijoitus SMR-teknologiaan.

Ilmoitus tehtiin 15. syyskuuta, ja summa on osa laajempaa rahoituspakettia, jossa on mukana institutionaalisia, strategisia ja yksityisiä sijoittajia. EIP:n lehdistötiedotteen mukaan varat käytetään tutkimukseen ja kehitykseen, testaukseen sekä lisensointiin Suomessa vuosina 2026–2028 – työhön, joka edeltää ensimmäistä kaupallista laitosta. Yhtään reaktoria ei ole vielä toiminnassa.

Rahoitus on etuoikeutettu vakuudeton laina, joka voidaan vaihtaa osakkeiksi, jos yhtiö listautuu pörssiin. Pankki kuvailee sitä pitkäaikaiseksi kärsivälliseksi pääomaksi – käytännössä asemana, joka antaa EIP:lle mahdollisuuden tulla osakkeenomistajaksi, jos hanke onnistuu. Toimintaa tukee EU:n InvestEU-ohjelma.

Lämpöä sähkön sijaan

Steady Energyn LDR-50-reaktorikonseptin teho on 50 MW, ja se käyttää vettä sekä hidastimena että jäähdytysaineena, mikä on sama perusteknologia kuin nykyisissä kevytvesireaktoreissa. Ero on paineessa ja lopputuotteessa: matalamman paineen muotoilu tuottaa ensisijaisena tuotteenaan lämpöä, joka voidaan syöttää suoraan kaukolämpöjärjestelmiin – putkistoihin, jotka jakelevat kuumaa vettä koteihin, toimistoihin ja muihin rakennuksiin.

Mainos:

Koska lämpöä ei tarvitse ensin muuntaa sähköksi, huomattavasti suurempi osa reaktorin lämpötehosta voidaan hyödyntää EIP:n mukaan. Laitos on myös tarkoitus rakentaa maan alle, minkä pankki sanoo parantavan turvallisuutta ja suojausta.

Yhtiön toimitusjohtaja viittaa siihen, missä suurin osa energian kysynnästä todellisuudessa on.

— Yli 40 prosenttia lopullisesta energian kysynnästä on lämpöä. Suurin osa kuluttamastamme lämmöstä tulee fossiilisista polttoaineista., sanoo Tommi Nyman.

Hän sanoo yhtiön ratkaisun mahdollistavan "riippuvuutemme vähentämisen tuontipolttoaineista entisestään".

VTT:n spin-offista suunniteltuun listautumiseen

Steady Energy eriytettiin Suomen valtion tutkimuslaitos VTT:stä vuonna 2023. Helsinkiin rakennetaan parhaillaan ei-ydinkäyttöistä pilottilaitosta, jossa keskeisiä turvajärjestelmiä testataan ennen lisensointiprosessia.

EIP:n mukaan 3North Partners ja Steady Energy ovat ilmoittaneet suunnitellusta fuusiosta, jonka myötä yhdistynyt yhtiö listautuisi Nasdaq First North -markkinapaikalle Suomessa.

World Nuclear News raportoi, että yhtiö on allekirjoittanut sopimuksia 15 reaktorista Suomessa ja tavoittelee ensimmäisen rakentamisen aloittamista vuonna 2029. Vuonna 2025 Suomen Säteilyturvakeskus (STUK) totesi alustavassa konseptiarviossaan, että ratkaisut voitaisiin suunnitella täyttämään turvallisuusvaatimukset. Arvio ei ollut varsinainen lupa.

Nuorten miesten palkat laskevat Suomessa

Julkaistu 15.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
STTK:n mukaan alle 35-vuotiaiden tulojen taso Suomessa on edelleen alle ennen finanssikriisiä olleen tason.

Suomalaiset nuoret aikuiset ovat jääneet taloudellisesti jälkeen, kun taas vanhempien ikäryhmien tulot ovat kasvaneet voimakkaammin. Toimihenkilökeskusjärjestö STTK varoittaa erityisesti nuorista miehistä, joiden palkkatulot ovat laskeneet.

STTK:n ostovoimakatsauksessa seurataan reaaliansioiden muutoksia Suomessa vuodesta 1966 lähtien ja vertaillaan eri ikäryhmiä. Erot heijastavat sekä palkkakehitystä että työllisyyttä, ja myös nouseva eläkeikä vaikuttaa tuloksiin.

STTK raportoi, että reaaliansiot ovat nousseet kaikissa ikäryhmissä vuodesta 1966, mutta hyöty on koitunut pääasiassa vanhemmille ikäryhmille. Alle 35-vuotiaat ovat edelleen 10–15 prosenttia vuoden 2008 tasonsa alapuolella, kun taas 25–34-vuotiaiden palkkatulot ovat lähellä vuoden 2010 tasoa.

— Sitä vastoin saman ikäryhmän miesten palkat ovat laskeneet lähes 2 500 euroa vuodessa alle pandemiaa edeltävän tason, STTK:n ekonomisti Tom-Henrik Sirviö kertoi Ylelle.

Mainos:

Yhdeksi mahdolliseksi selitykseksi STTK toteaa, että työttömyys on viime aikoina ollut miesten keskuudessa noin kaksi prosenttiyksikköä korkeampaa kuin naisilla. Järjestö haluaa uudistaa nuorisotakuun ja laajentaa korkeakoulutusta.

— Nuorisotakuu on uudistettava siten, että nuorille taataan aidosti pääsy työhön tai koulutukseen, Sirviö sanoi tiedotteessa.