Ihmisillä, jotka joivat eniten kahvia, oli vähemmän kehon rasvaa, vähemmän rasvaa sisäelinten ympärillä ja suurempi lihasmassa kuin ihmisillä, jotka kuluttivat kahvia vähän tai eivät lainkaan. Tämä selviää uudesta suomalaistutkimuksesta, vaikka tutkijat korostavat, etteivät tulokset todista kahvin aiheuttaneen eroja.
Tutkimuksen suorittivat Oulun yliopiston tutkijat, ja siihen osallistui 2 264 Pohjois-Suomessa vuonna 1966 syntynyttä henkilöä. Ryhmä on osa pitkäaikaista väestötutkimusta, jossa seurataan heidän terveyttään ajan mittaan. Osallistujat olivat 46-vuotiaita aineiston keruuhetkellä. Tutkijat jakoivat heidät itse ilmoitetun kulutuksen mukaan: ei kahvia, yhdestä kahteen kuppia, kolmesta neljään kuppia tai viisi tai useampia kuppeja päivässä.
Vaikka osallistujilla oli suunnilleen sama painoindeksi (BMI), heidän kehon koostumuksensa erosi ryhmien välillä. Niillä, jotka joivat enemmän kahvia, oli pienempi osuus kehon kokonaisrasvasta ja vähemmän viskeraalista rasvaa, kun taas heidän luustolihasmassansa oli suurempi heinäkuussa European Journal of Nutrition -lehdessä julkaistun tutkimuksen mukaan.
Tutkijat analysoivat myös 164 aineenvaihduntamarkkeria sekä verensokeri-, insuliini- ja sukupuolihormonimarkkereita. Osallistujat olivat paastonneet ja pidättäytyneet kahvista ja tupakoinnista ennen näytteiden ottoa. 2 264 osallistujasta 2 194 joi kahvia ja vain 70 ei.
Eroja insuliinimarkkereissa ja hormoneissa
Sekä miehillä että naisilla suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä veren haarautuvaketjuisten aminohappojen alhaisempiin pitoisuuksiin. Aiemmat tutkimukset ovat yhdistäneet näiden aminohappojen jatkuvasti kohonneet tasot insuliiniresistenssiin ja suurempaan tyypin 2 diabeteksen riskiin.
Miesten keskuudessa suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä myös suotuisampaan glukoosi-insuliiniprofiiliin. Hormonaalinen kuva oli monimutkaisempi: kokonais- ja biosaatava testosteroni sekä sukupuolihormoneja sitova globuliini (SHBG) olivat korkeampia, kun taas vapaa testosteroni ja vapaa androgeeni-indeksi olivat hieman alhaisempia. Naisten kohdalla yhteyksiä oli vähemmän, ja ne koostuivat pääasiassa korkeammasta SHBG:stä ja alhaisemmista vapaiden androgeenien arvoista.
— Miljoonat ihmiset kuluttavat kahvia joka päivä, mutta silti tiedämme yllättävän vähän siitä, miten se liittyy aineenvaihduntaamme ja hormoneihimme. Tuloksissamme korostui selvä hormonaalinen allekirjoitus, joka ei hävinnyt, vaikka otimme huomioon painoindeksin ja elintapatekijät. Useat näistä yhteyksistä erosivat miesten ja naisten välillä, sanoo tutkimuksen pääkirjoittaja ja Oulun yliopiston väitöskirjatutkija Luca Verroest yliopiston tiedotteessa.
Oulun yliopisto korostaa myös, etteivät tulokset voi vielä muodostaa perustaa uusille ravintosuosituksille.
Osoittaa yhteyden, ei syy-seuraussuhdetta
Tutkimus on poikkileikkaustutkimus, mikä tarkoittaa, että kahvitottumukset ja fyysiset markkerit mitattiin samanaikaisesti. Se ei voi määrittää, vaikuttiko kahvi kehon koostumukseen, joivatko tietynlaiset elämäntavat omaavat ihmiset enemmän kahvia vai olivatko muut tekijät molempien taustalla.
Kulutus oli myös itse ilmoitettua, kahvia juomattomien ryhmä oli pieni, ja kaikki osallistujat tulivat suhteellisen homogeenisesta suomalaisesta syntymäkohortista. Muut elintavat ovat voineet vaikuttaa sekä siihen, kuinka paljon osallistujat joivat kahvia, että heidän kehon koostumukseensa, kuten News Medical toteaa arviossaan tutkimuksesta.
Tutkijat tekevät parhaillaan kokeita selvittääkseen, aiheuttaako kahvi itsessään muutokset ja mitkä juoman monista bioaktiivisista yhdisteistä saattavat olla vastuussa. Vasta sitten ihmisillä tehtävät interventiotutkimukset voivat osoittaa, onko yhteyksillä käytännön merkitystä.
Kansanvihollinen, kommunisti Anderssonin hengenheimolainen kärsi tappion mutta ilman aikomustakaan lopettaa perustuslakiimme kirjatun sananvapauden stalinistista kuristamista:
”POLIITTINEN VALTAKUNNANSYYTTÄJÄ KÄRSI TAPPION, MUTTA TOISINAJATTELIJOIDEN VAINO JATKUU EDELLEEN”,
http://ylewatch.blogspot.com/2020/06/poliittinen-valtakunnansyyttaja-karsi.html
Heh heh.. kesähelle kuumentanut nämä vasemmiston vinkulelut.. näkevät rasismia joka paikassa.. Kommunistit voisivat aloittaa puhdistamaan omaa pesäänsä.
Esim vasemmiston idolit, Karl Marx ja Friedrich Engels, olivat rasisteja pahimmasta päästä.. mutta hys hys.. tästähän ei tietenkään ääneen puhuta
Missä kirjaroviot? Kaatuvatko idolien patsaat? Marx ja Engelshän olivat täysiä pesunkestäviä rasisteja.. ei nykypäivänä puhuta neekereistä, beduiineista ja villi-ihmisistä vaan sivistyneemmin vieraslajeista..
https://www.dailysignal.com/2017/05/10/ugly-racism-karl-marx/
Mutta kuten yllä olevat twiitit osoittavat.. tekopyhyys on kommunistin tärkeimpiä ominaisuuksia
Li Anderssonin selitys on niin ontuva, että jos se olisi hevonen. se pitäisi ampua pois kärsimästä!
Onneksi vielä jäi vihernatsit viksemään.
Mutta kohta suome viedään kun suomentuhon 1 ämmä pääsee vauhtiin ja tulee valkoisen miehen alistamiseen yhteikunnassa säätävä feministiperustuslaki joka tulaa takaamaan että kohta ei voi sano mitään jos arvostelee hiukankin hallitusta tai läpsyjä jotka tulee raiskaamaan suomen islaminalle, tuomi tulee heti oikeudessa.
Tuo ohisalo joutais suomesta somaliaan muuttamaan niiden lakeja.
””Kansanedustaja on velvollinen toimessaan noudattamaan oikeutta ja totuutta. Hän on siinä velvollinen noudattamaan perustuslakia, eivätkä häntä sido muut määräykset.”
Totuus on kiistaton – islam ja muslimit ovat todellakin vieraslaji valtiokirkollisessa Suomessa.
Oikeus on suojella kristittyjä ja kristinuskoa sen sivistyksen, seesteisen yhteiskuntamallin ja ihmisluonteen jalompien ominaisuuksien tukemisen, sekä silkan yhteiskuntarauhaa säilyttävän käytännön etiikankin puolesta.
Islamilla sensijaan ei pitäisi olla oikeutta tulla sabotoimaan sotaveteraanien islamin tuhoisutta vastaavaa kommunismia vastustaneen veriuhrin tulosta omalla jo 1400 vuotta sotimista ja 250 miljoonaa toisinajattelijan mädäntynyttä ruumista tuottaneena ääririkollisena ja pahuuden tuhoisampana poliittisen totalitarismin ilmentymänä maan päällä.
Suomi on itse asiassa osana globaalia maailmansotaa tällä hetkellä. Kansakunnille ei vaan haluta kertoa että on kyse kansanmurhasodasta jossa ihmisiltä ollaan viemässäviimeiset rippeet omista asioista päättämisen, oman tulevaisuuden rakentamisen ja oman kotimaan luonnonvarojen hallinnoimisen suhteen.
Kuten eräs tunnettu poliitikko lausui jo vuosia sitten: ”nykyään ei enää aina julisteta sotaa vaikka se aloitetaan”.
Tuo on muuten tutustumisen arvoinen videopalveluportaali…
https://videos.utahgunexchange.com/watch/who-is-funding-black-lives-matter-and-why-the-answer-may-shock-you_xdjlg792UzXuvIq.html
https://uutisiahauskastijakiinnostavasti.wordpress.com/2020/06/17/mielipide-miksi-kaduilla-riehuu-kymmenia-tuhansia-tuholaisrobotteja-joilta-tuntuu-puuttuvan-terve-jarki-sosiaalinen-alykkyys-ja-omatunto/
Juuri näin. Käynnissä on hiljainen, mutta tehokas eliittien sota kansoja vastaan. Vieläkin saa kuitenkin kuulla olevansa salaliittoteoreetikko, jos tätä pyrkii tuomaan esille. Eliitit pystytään jo nimeämään, mutta denialismi ja usko paluusta normaalielämään on kansan parissa vahvaa.
Lapsuudestani 70 – 80 -luvuilta muistan kuinka vanhemmat sukupolvet toisinaan tuhahtelivat ”Se on politiikkaa”. Jotenkin ymmärsin pienessä lapsen mielessäni, että politiikkojen ei tarvitse pitää kiinni mistään mielipiteestään. Heille vasen on oikea ja oikea vasen aina sen mukaan, mistä puolueelle on eniten hyötyä ja mikä takaa suurimmat kannatuslukemat seuraavassa mielipidemittauksessa tai tulevissa vaaleissa. Silloinen käsitykseni on sittemmin vain vahvistunut.
Jotenkin tämä on 2000-luvulle tultaessa päässyt unohtumaan. Elämme ehkä politisoituneimpia aikoja sitten taistolaisuuden. Poliitikkoja kyllä syytetään valehtelusta ja takinkäännöstä, mutta syytökset satelevat kilpailevalta puolueelta tai ainakin ennakoivat puolueen jakaantumista kilpaileviin ryhmiin, kuten kävi Soinin tapauksessa. Kukaan ei uskalla kritisoida saati haastaa omaa puoluettaan.
Opetusministeri Li Andersson ei tule koskaan tunnustamaan että burkhan käyttö luo hirviöitä. Kun lapsi ei saa nähdä äidin hymyä eikä kokea ihokosketusta, kasvaa lapsi automaattisesti kieroon. Islamissa kun tämän kieroon kasvamisen vielä varmistaa se kun lapsi saa jatkuvasti kuulla että hänellä on itseisarvoa vain jos hän on hyvä muslimi eli oppii koraanin ulkoa, joissakin piireissä alapääsilvotaan, tai kieltäytyy poikaystävästä joka ei ole muslimi. Saksassa on tapettu nuori nainen jonka anteeksiantamaton rikos oli mennä töihin kuffarille.
Li Andersson on puolestaloukkaantuja. Mikä se sellainen on?
Se on sellainen egoisti-narsisti joka asettaa itsensä muiden yläpuolelle ja määrää että omiin intresseihin sopivilla ryhmillä tai yksilöillä ei ole kykyä puolustaa omia etujaan, ja asettuu näiden yläpuolelle moralistiseksi ylijumalaksi jonka nenänvartta pitkin saamme tietää mikä on sallittua ja mikä ei, jotta tämä puolestaloukkaantujan valitsema kohde olisi turvassa.
Muualta bongattua:
”Mikään instituutio tai liikeyritys ei ole turvassa puolestaluokkaantuvien fanaatikkojen vainolta.
Itselleni vähemmistöt, etniset,uskonnolliset, seksuaaliset tai vaikkapa vammaisväestö, ei ole mikään ongelma. Päinvastoin, tuttavapiiristäni löytyy kaikkia mainittuja ja useimmat eivät halua olla missään tekemisissä näiden itsensä meidän yläpuolellemme nostaneiden toiviaisten, lindströmien, andersonien, tuomiojien ja lukuisten muiden, jotka todellisuudessa haluavat vain murtaa suomalaisen kulttuurin oman maailmantuskansa parantamiseksi. Kansalainen on heille tässä vain maksaja ja ylenkatsottu typerys.”
Toiviaisesta pitäisi tehdä muutama rikosilmoitus. Vois ämmä rauhoittua vähän?
Andersson teki viisaasti ja oikean ratkaisun,Onnittelut hänelle
Onko liian suuri ponnistus ymmärtää mikä ero on poistaa yhden rikoksesta epäillyn syytesuoja tai kategorisesti koko opposition?
Mielivaltaisesti on siis ok päättää, että eri tavalla asioita katsova onkin yllättäen ilman suojaa?
Tällainen on tuttua pikemminkin diktatuurissa ja erilaisissa lahkoissa, ei hyvinvointivaltion demokratiassa.
Mitä höpäjät? Jos poistat syytesuojan yhdeltä, poistat sen samalla myös kaikilta vastaavassa asemassa olevilta eli tässä tapauksesssa maahanmuuttokriittiseltä oppositiolta. Vihervasemmisto-logiikan oppitunneille ei kannata osallistua.
Looshi numero xxx ohjeet/painostus
Koska ne ”rotumurhapierupeilineuroonit” JA MUU HITLERISMI-HIROHITOISMI lähtee WITTUUN ”akatemiasta”, YLE:stä, ”yliopistoista”, kouluista???!!!
https://www.pirkanblogit.fi/2018/risto_koivula/kaikki-tutkijat-pelkki-hlynpllreit-suomen-akatemian-suuren-projektin-ptsseminaarissa/
https://hameemmias.vuodatus.net/lue/2014/11/yle-toraytti-taas-tuutin-taydelta-paskaa-muka-vauvoilla-moraalivaisto
https://hameemmias.vuodatus.net/lue/2018/06/opetushallitus-opettaa-kumottua-jarjetonta-fasistista-peilineurooniteoriaa-opettajille
Punakommunismin mutavelli ei säästä ketään sen hetteikölle eksynyttä. Voidaan puhua uusmarxismista tai kulttuurimarxismista, jossa ollaan globalistien asialla ja jossa perinteinen työväenluokan puolustaminen on vain pienen pieni sivuasia. Jos pitäisi puhua erityisesti valkoisen työväen- tai keskiluokan asian ajamisesta ja näiden kotimaiden puolustamisesta, niin uusmarxilainen joutuu paniikkiin, kun mainitaan sanat ’valkoinen’ tai ’kantasuomalainen’. Nuo sanat kuullessaan ne raivostuvat ja hyökkäävät joukolla ja syyttävät ketä hyvänsä äärioikeistolaiseksi rasistiksi. Tämäkään ei riitä, vaan sanojalle pitää aiheuttaa henkilönä mahdollisimman paljon vaikeuksia.