Mainos:

Migri: Olennaista on arvioida turvapaikanhakijan kertomuksen uskottavuutta

Julkaistu 23.3.2018 – Kirjoittaja Toimitus
Turvapaikkapäätöksiä arvioitaessa on huomioitava kaikki asiaan vaikuttavat seikat, kertoo Maahanmuuttovirasto eilen julkaistussa tiedotteessaan.

Tiedotteessa sanotaan seuraavaa:

Yhdenvertaisuusvaltuutettu julkaisi tänään pilottitutkimuksen kansainvälistä suojelua koskevista päätöksistä Maahanmuuttovirastossa 2015–2017. Tutkimuksen aineistona on ollut 243 päätöstä, jotka on tehty 18–34-vuotiaille irakilaisille kesinä 2015 ja 2017.

Tutkimuksessa katsotaan, että irakilaisten kohdalla viraston kansainvälistä suojelua koskevat ratkaisukäytännöt ja myönnettyjen lupien määrä ovat muuttuneet.

Viraston turvapaikkapäätöksentekoon on tällä jaksolla vaikuttanut muun muassa kansainvälinen vertailu, joka tehtiin hallituksen turvapaikkapoliittisen toimenpideohjelman perusteella loppuvuodesta 2015. Suomi sitoutui yhdenmukaistamaan turvapaikkaa koskevia käytäntöjä EU:n ja Pohjoismaiden kanssa. Erityisesti Suomea vertailtiin Ruotsiin, koska Pohjoismaista sitä sitovat turvapaikkapäätöksenteossa samat EU-normit kuin Suomea.

Mainos:

Olennaista on arvioida hakijan kertomuksen uskottavuutta

Tutkimuksessa sanotaan, että hakijaprofiileissa ei havaittu merkitseviä muutoksia sukupuolessa tai perherakenteissa, mutta shiiojen määrä oli kuusinkertaistunut ja sunnien osuus vähentynyt 76 prosentista 44 prosenttiin. Viraston arvion mukaan hakijaprofiili muuttui syksyllä 2015 myös siten, että Suomeen saapui paljon nuoria, irakilaisia miehiä.

Tietyllä lyhyellä aikavälillä tehtyjä päätöksiä tutkimalla ei voi vielä tehdä lopullisia johtopäätöksiä siitä, onko hakijoiden esittämien perusteluiden hyväksymisessä tapahtunut muutoksia.

Jotta tätä voitaisiin selvittää, olisi tarkasteltava uskottavuusarvion pohjana olevaa näyttöä kokonaisuudessaan, kuten turvapaikkapuhuttelupöytäkirjoja ja muuta viraston käytössä ollutta aineistoa. Lisäksi olisi hyvä tarkastella hallinto-oikeuksien päätöksiä.

Arviointiin vaikuttavat useat seikat, muun muassa maatieto

Turvapaikkapäätöksenteossa merkitystä on hakijan kotipaikalla ja sitä koskevalla ajantasaisella maatiedolla, joita tutkimuksessa ei käsitellä.

Viraston lakisääteisiin tehtäviin kuuluu maiden turvallisuustilanteiden arviointi ajantasaisen lähtömaatiedon perusteella. Hallituksen toimenpideohjelman perusteella virasto velvoitettiin arvioimaan keskeisten lähtömaiden turvallisuustilanne (Irak, Afganistan, Somalia).

Syksyllä 2015 tehdyn turvallisuustilanteen arvion perusteella monien Irakin alueiden turvallisuustilanne oli lieventynyt. Aiemmin esimerkiksi kaikille Keski-Irakista tuleville annettiin vähintään oleskelulupa toissijaisen suojelun tarpeen perusteella. Tämä käytäntö poikkesi vertailumaastamme Ruotsista. Korkein hallinto-oikeus vahvisti Maahanmuuttoviraston uuden soveltamiskäytännön irakilaisten osalta marraskuussa 2016 (KHO:2016:194 ja KHO:2016:193).

Kaikkiaan virasto on tehnyt vuosina 2015–2017 päätöksen noin 45 000 hakijalle. Näistä irakilaisia on ollut noin 24 000.

Vuonna 2017 irakilaisista 38 prosenttia sai myönteisen päätöksen, kun määrä vuonna 2015 oli 85 prosenttia.

Vuonna 2017 irakilaisista 18–34-vuotiaista myönteisten osuus oli 33 prosenttia, kun määrä vuonna 2015 oli 85 prosenttia.

On hyvä huomata, että päätöskäytäntö on kehittynyt myös tuomioistuimien ratkaisujen pohjalta ja tämä on vaikuttanut vuoden 2017 päätöksiin.

Turvapaikkahakemukset tutkitaan ja ratkaistaan aina yksilöllisesti. Viraston ja turvapaikkapäätöksenteon tavoitteena on aina se, että kansainvälistä suojelua myönnetään sitä tarvitseville.

Viraston päätösten laatua seurataan koko ajan

Maahanmuuttovirastossa tehdään laadunvalvontaa koko ajan. Päätösten oikeusvarmuus turvataan analysoimalla oikeustapauksia sekä ohjeistuksilla ja koulutuksella.

Virasto tekee jatkuvaa laillisuusvalvontaa päätösten ja puhutteluiden laadusta. Päätösten lainmukaisuutta seuraavat myös hallinto-oikeudet ja korkein hallinto-oikeus. Laadun varmistamista ja valvontaa kehitetään myös EU-rahoitteisten hankkeiden avulla.

Lähde: Migri

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

14 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Remu
Remu
8 years ago

Jos shiiat vainoaa sunneja ja sunnit shiioja, eihän se vaino täällä lopu.
Sama tappelu senkun jatkuu.
Useinhan nämä muslimit vihaavat länsimaalaisia jo vääräuskoisuuden tähden niin miksi tänne edes yrittävät???
Kaikkensa tekevät että pääsevät ilmaiseen ylöspitoon, nuoria salskeita miehiä joita kotimaansa tarvitsisi, ei Suomi heitä tarvitse.

Emppu Vuori
Emppu Vuori
8 years ago
Reply to  Remu

En ymmärrä mihin muslimien kotimaat todellisuudessa tarvitsevat muslimeita!
Edistävät muslimit jotenkin kotimaansa elinoloja?
Eivät edistä, vaan päinvastoin huonontavat!

Pitäisikö muslimeita ottaa Suomeen pilaamaan yhden maailman parhaan maan elinoloja?
Eiköhän vastaus ole täysin selvä EI!!!

pale ksjdkfjs33
pale ksjdkfjs33
8 years ago

vain alle 3% turvapaikanhakijoista on oikeasti turvapaikanhakijoita, muut ovat loisia/maahantunkeutujia. migrin tulee tiukentaa linjaansa huomattavasti

Emppu Vuori
Emppu Vuori
8 years ago

Kaikki turvapaikanhakijat ovat oikeasti turvapaikanhakijoita!

…mutta vain hyvin pieni osa turvapaikanhakijoista täyttää turvapaikanmyöntämisehdot…

..ja nykyisiäkin turvapakan saanti ehtoja olisi syytä kiristää…

..ja turvapaikan saaneiden etuuksia ja oikeuksia olisi joiltain osin kavennettava…

Daniel
Daniel
8 years ago
Reply to  Emppu Vuori

Olet fiksu, iso sydän ja aito suomalainen

Talvisodanhenki
Talvisodanhenki
8 years ago

Kaiki tulijat sisään niin päästään nopeammin selvittämään kumpi tätä maata asuttaa -siihin tämä johtaa jokatapauksessa, miksi siis suotta painaa jarrua? Rajat auki ja kovat piippuun! Eihän tätä tyhjäpäiden veivaamista viitsi kukaan täyspäinen seurata kun se ei johda muuhun kuin vitutuksen jatkuvaan nousuun.

-Tänä vuonna vähintään miljoona sekopäätä sisään niin saadaan homma käyntiin.

Olennaista, tulos ja ulos.
Olennaista, tulos ja ulos.
8 years ago

Paljonko migeillä on mennytkään partalasten kertomukset ja valheet läpi iästä ja mahdollisesti jopa sukupuolesta, en yllättyisi siitäkään. Paperit on heitetty mereen ennen Suomeen tuloa, ehkäpä jo välimereenkin. Taustoista eikä oikeasta henkilöllisyydestä ei ole hajuakaan. Olennaista onkin tehdä epäöselvissäkin tapauksissa suoraan kielteinen päätös, ja ulos maasta saman vuorokauden aikana, ilman mahdollisuutta uuteen tulemiseen tai valitus kierteeseen. Ennen ulos heittoa sormenjäljet talteen, joita sitten verrattava jokaisen tulijan kohdalla.

Marko nordlund
Marko nordlund
8 years ago

Myös myönteiset päätökset tarkastettava uudelleen.

Emppu Vuori
Emppu Vuori
8 years ago
Reply to  Marko nordlund

Turvapaikka on pelkkä väliaikainen juttu, eikä pysyvä oleskelulupa, mutta mitä kauemmin se turvapaikkailu kestää niin sitä todennäköisemmin se muuttuu pysyväksi oleskeluluvaksi ja lopulta Suomen kansalaisuudeksi, äänioikeudeksi jne… valitettavasti!!!

juha.
juha.
8 years ago

Jessus! Mitä valopäitä Migri pitääkään sisällään. Ja hallituksena Suomessa on Sipilä & kumpp. Menetän yöuneni, jos ajattelenkaan mitä jälkeä tulla porukalla syntyisi Migrissä.

Emppu Vuori
Emppu Vuori
8 years ago
Reply to  juha.

juha haukut aivan väärää virastoa ja sen työntekijöitä! Migri ei tee mitään itsenäisiä päätöksiä, vaan toteuttaa sisäministerin johtaman ministeriön ohjeistuksen mukaan eduskunnan enemmistön hyväksymiä lakeja ja sääntöjä.

Todelliset ”kansanpetturit” ovat Orpo ja Risikko. Nykyinen sisäministeri Kai Mykkänen liittyy noiden kahden ”kansanpetturin” joukkoon jos ei pikaisesti ala muokkaamaan matu politiikkaa suomalaisten etujen mukaiseksi!

huugo
huugo
8 years ago

Irkaiin ja sen lähialueille sanaa ettei tänne kannata tulla, kyyti o kylmää ja alun jälkeen järkevöitynyt eikä Suomessa uskota enää tuhannen ja yhden yön satuihin. Myös Sipilä on lakannut kertomasta satuja ja omaa talo ei anneta edes partalapsille.

Emppu Vuori
Emppu Vuori
8 years ago
Reply to  huugo

Hyvä on saada sanaa eteenpäin Irakiin ja lähialueille, mutta pelkän sanan lähettämisestä ei ole riittävää hyötyä jos sananviejänä ei ole pakkopalautettu joka on erittäin tyytymätön Suomen tekemäänsä reissuun!

Mitä enemmän palautettavat haukkuvat Suomessa ja suomalaisilta saamaansa kohtelua, niin sitä parempi!

Daniel
Daniel
8 years ago

Minä, sinä ja hän on elämässä vielä joku 40-50 v .. .. ei kukaan omista tätä elämä ikuisesti. Opi rakstaa itse, niin opi rakasta toisea

Suomi: Google-yhtiö raivasi metsää ilman vaadittua arviointia

Ympäristö

Julkaistu 1.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Hakattua metsää. Kuva on yleiskuva eikä esitä Muhoksen kohdetta.

Googlen suomalainen tytäryhtiö Tuike Finland raivasi Muhoksella noin 330 hehtaaria metsää suunniteltua datakeskusta varten ilman Suomen lain edellyttämää ympäristövaikutusten arviointia. Hakkuut jatkuivat elokuuhun asti, vaikka viranomainen oli jo toukokuussa päättänyt, että arviointi on välttämätön.

Tiedot perustuvat suomalaiseen Helsingin Sanomat -lehteen, joka sai haltuunsa asiakirjoja Lupa- ja valvontavirastolta (LVV).

Suomen laki edellyttää ympäristövaikutusten arviointia (YVA), kun metsää poistetaan pysyvästi yhtenäiseltä alueelta, jonka koko ylittää 200 hehtaaria.

Tuike toteaa asiakirjoissa, että hakkuut ja valmistelutyöt Muhoksella kattavat 330 hehtaaria.

Mainos:

Hakkuut alkoivat tämän vuoden maaliskuussa. Huhtikuun lopulla Tuike pyysi LVV:tä määrittelemään, tarvitaanko arviointia lainkaan.

Yhtiö ja konsulttiyhtiö Ramboll väittivät, ettei säännös soveltunut, koska se esiintyy luonnonvarojen hyödyntämistä koskevan otsikon alla, kun taas metsää raivattiin rakentamista varten.

LVV vastasi 22. toukokuuta, että hanke kuuluu suoraan YVA-velvoitteen piiriin lain hankeluettelon kohdan 2(f) perusteella. Viranomaisen mukaan metsäelinympäristöihin kuuluvat koskemattomien metsien lisäksi myös talousmetsät.

Satelliittitietojen mukaan hakkuut jatkuivat tästä huolimatta elokuuhun saakka. LVV tutkii parhaillaan, toimiko Tuike lainmukaisesti.

A composite image contrasting a clear-cut area with dense forest.
Koosteotos, jossa näkyy avohakkuualue ja tiheää metsää (arkistokuva). Kuva: PxHere/Tero Laakso (CC BY 2.0)

Yhtiö: täysin laillista

Tuikkeen vastaus saatiin maanantaina.

Yhtiö kirjoittaa, että "Tuike Finland Oy kantaa täyden vastuun omasta toiminnastaan" ja että se suoritti ennen töiden aloittamista "perusteellisen selvityksen yhteistyössä kaikkien asiaankuuluvien sidosryhmien ja oikeudellisten neuvonantajien kanssa".

Yhtiön mukaan johtopäätös oli, että sen toimintatapa oli "täysin laillinen ja asianmukainen". Itse puiden kaatamisen osalta yhtiö sanoet Googlen noudattaneen metsälakia.

Google suunnittelee datakeskusta myös Kajaaniin. Siellä Tuike sanoo hakkuiden kattavan "hieman alle 200 hehtaaria", mikä jää juuri arviointia edellyttävän kynnyksen alapuolelle.

Hankkeita tulisi tarkastella sitä taustaa vasten, että Google ilmoitti vain päiviä aiemmin – Helsinki Timesin mukaan – 13 miljardin euron investoinneista suomalaisiin datakeskuksiin.

HS kysyi LVV:n yksikönpäälliköltä, oliko yhtiö toteuttanut hakkuut ilman YVA-prosessia LVV:n päätöksestä huolimatta.

— Siltähän se vähän näyttää, LVV:n yksikönpäällikkö Sari Myllyoja sanoo HS:lle.

Suomen eduskunnalle luovutettiin pari viikkoa sitten 50 000 allekirjoitusta sisältävä adressi, jolla vastustetaan suuren mittakaavan datakeskuksia.

Allekirjoittajien suurimmat huolenaiheet liittyvät vaikutuksiin sähkömarkkinoilla ja paikalliseen ympäristöön.

Harvinainen Muumimuki myytiin ennätyssummalla

Julkaistu 24.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Testiversio "Diving with Seashells" valmistettiin kymmenen kappaletta ja jaettiin Arabian tehtaan henkilökunnalle.

Harvinainen Muumimuki on myyty 46 023 eurolla. Muumimukit rahaksi -verkkokaupan mukaan kyseessä on korkein tunnettu summa, joka Muumimukista on koskaan maksettu.

Kauppa kertoi keskiviikkona, että huutokauppa alkoi viime vuoden lopulla ja viisi huutajaa tarjosi yli 40 000 euroa. Ostaja on liikkeen mukaan pitkäaikainen keräilijä Pohjoismaista. Kauppa viimeisteltiin huhtikuussa.

Muki on nimeltään Uimahyppy simpukoilla, ruotsiksi Simhopp med snäckskal. Tavallinen Uimahyppy-muki oli sarjan ensimmäinen kesämuki ja se ilmestyi vuonna 2006. Simpukkaversio oli Arabian koesarja, joka ei koskaan tullut myyntiin. Se annettiin tehtaan henkilökunnalle. Kauppa arvioi, että mukeja on jäljellä noin kymmenen kappaletta.

Ennätys on kaupan oma, ei riippumaton rekisteri

Muumimukit rahaksi -yrityksen toimitusjohtaja Rasmus Rantanen kertoi ruotsinkieliselle Ylelle odottaneensa ennätystä, sillä vastaava muki myytiin edellisen kerran julkisesti viisi vuotta sitten noin 23 000 euron vastaavalla summalla ruotsalaisessa huutokaupassa.

Mainos:

Hän myöntää myös, että vielä korkeampi summa on saatettu maksaa yksityisesti. Piirit ovat kuitenkin pienet, ja hänen mukaansa tällainen kauppa olisi todennäköisesti tullut tietoon.

Kauppa viittaa myös vuoden 2004 Fazer-mukiin, jota valmistettiin 400 numeroitua kappaletta, toisena erittäin arvostettuna painoksena. Kauppa arvioi sen arvoksi 15 000 euroa.

Google ostaa puolet suomalaisen ydinvoimalan sähköstä vuoteen 2049 asti

Euroopan energiakriisi

Julkaistu 18.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Google on allekirjoittanut sähkön ostopöytäkirjan, joka kattaa puolet Loviisan kapasiteetista vuosina 2030–2049. Arkistokuva vuodelta 2020.

Google kertoo investoivansa vähintään 13 miljardia euroa suomalaisiin datakeskuksiin vuosina 2027 ja 2028 – yhtiön mukaan kyseessä on sen suurin yksittäinen investointi Euroopassa. Samalla Google on allekirjoittanut Fortumin kanssa sähkönostosopimuksen, joka varaa vuodesta 2030 vuoteen 2049 asti jopa puolet Suomen Loviisan ydinvoimalan kapasiteetista.

Ilmoitus tehtiin 9. syyskuuta. 13 miljardia euroa on Googlen oma kaksivuotinen investointikehys, ei laskelma täysin uusista projekteista.

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) kutsui päätöstä osoitukseksi Suomen vahvuuksista ja sanoi lehdistötilaisuudessa:

— Tämä tarkoittaa työpaikkoja, paljon työpaikkoja suomalaisille ympäri Suomen. Investointien odotetaan tuovan kunnille merkittäviä verotuloja.

Mainos:

Puolet voimalasta varattu – uusi ydinvoima vasta paperilla

Paketin konkreettinen osa on sähkö. Google ja Fortum ovat allekirjoittaneet 22-vuotisen sopimuksen, joka kattaa 50 prosenttia Loviisan kapasiteetista vuosina 2030–2049. Kyse on verkossa jo olevasta energiasta, ei uudesta voimalasta. Reaktorit otettiin käyttöön vuosina 1977 ja 1980, ja ne vastaavat noin 10 prosentista Suomen sähkönntuotannosta. Puolet tästä on noin 4 terawattituntia vuodessa – suunnilleen saman verran kuin kaksi miljoonaa pientä kerrostaloasuntoa kuluttaa vuodessa.

Fortumilla on jo käynnissä miljardiohjelma voimalan toiminnan jatkamiseksi vuoteen 2050 asti. Noin 700 miljoonaa euroa odottaa vielä investointipäätöksiä. Googlen sopimuksen on Fortumin mukaan tarkoitus tuoda jatkamiseen tarvittavaa tulovirran varmuutta. Sitä vastoin uusi ydinvoima Loviisassa on vasta selvityskumppanuus, ei rakentamispäätös.

Google arvioi rakennusvaiheen tukevan yli 37 000 työpaikkaa Suomessa. Luku on yhtiön ennuste koko toimitusketjulle ja paikallisille kerrannaisvaikutuksille – ei Googlen omia palkkauksia. Seuraavat ratkaisevat päätökset tehdään Fortumin hallituksessa niiden satojen miljoonien eurojen osalta, joita ei ole vielä hyväksytty.

EU-pankki sijoittaa jopa 40 miljoonaa euroa ydinlämpöön Suomessa

Euroopan energiakriisi

Julkaistu 16.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Kuva Steady Energyn LDR-50:stä, reaktorista, joka on suunniteltu rakennettavaksi maan alle ja toimittamaan lämpöä kaukolämpöverkkoihin.

EU:n oma pankki, Euroopan investointipankki (EIP), sijoittaa jopa 40 miljoonaa euroa suomalaiseen Steady Energy -yhtiöön. Rahalla edistetään pientä modulaarista reaktoria (SMR), joka ei tuota lainkaan sähköä, vaan ainoastaan kuumaa vettä kaukolämpöverkkoihin – kyseessä on pankin historian ensimmäinen sijoitus SMR-teknologiaan.

Ilmoitus tehtiin 15. syyskuuta, ja summa on osa laajempaa rahoituspakettia, jossa on mukana institutionaalisia, strategisia ja yksityisiä sijoittajia. EIP:n lehdistötiedotteen mukaan varat käytetään tutkimukseen ja kehitykseen, testaukseen sekä lisensointiin Suomessa vuosina 2026–2028 – työhön, joka edeltää ensimmäistä kaupallista laitosta. Yhtään reaktoria ei ole vielä toiminnassa.

Rahoitus on etuoikeutettu vakuudeton laina, joka voidaan vaihtaa osakkeiksi, jos yhtiö listautuu pörssiin. Pankki kuvailee sitä pitkäaikaiseksi kärsivälliseksi pääomaksi – käytännössä asemana, joka antaa EIP:lle mahdollisuuden tulla osakkeenomistajaksi, jos hanke onnistuu. Toimintaa tukee EU:n InvestEU-ohjelma.

Lämpöä sähkön sijaan

Steady Energyn LDR-50-reaktorikonseptin teho on 50 MW, ja se käyttää vettä sekä hidastimena että jäähdytysaineena, mikä on sama perusteknologia kuin nykyisissä kevytvesireaktoreissa. Ero on paineessa ja lopputuotteessa: matalamman paineen muotoilu tuottaa ensisijaisena tuotteenaan lämpöä, joka voidaan syöttää suoraan kaukolämpöjärjestelmiin – putkistoihin, jotka jakelevat kuumaa vettä koteihin, toimistoihin ja muihin rakennuksiin.

Mainos:

Koska lämpöä ei tarvitse ensin muuntaa sähköksi, huomattavasti suurempi osa reaktorin lämpötehosta voidaan hyödyntää EIP:n mukaan. Laitos on myös tarkoitus rakentaa maan alle, minkä pankki sanoo parantavan turvallisuutta ja suojausta.

Yhtiön toimitusjohtaja viittaa siihen, missä suurin osa energian kysynnästä todellisuudessa on.

— Yli 40 prosenttia lopullisesta energian kysynnästä on lämpöä. Suurin osa kuluttamastamme lämmöstä tulee fossiilisista polttoaineista., sanoo Tommi Nyman.

Hän sanoo yhtiön ratkaisun mahdollistavan "riippuvuutemme vähentämisen tuontipolttoaineista entisestään".

VTT:n spin-offista suunniteltuun listautumiseen

Steady Energy eriytettiin Suomen valtion tutkimuslaitos VTT:stä vuonna 2023. Helsinkiin rakennetaan parhaillaan ei-ydinkäyttöistä pilottilaitosta, jossa keskeisiä turvajärjestelmiä testataan ennen lisensointiprosessia.

EIP:n mukaan 3North Partners ja Steady Energy ovat ilmoittaneet suunnitellusta fuusiosta, jonka myötä yhdistynyt yhtiö listautuisi Nasdaq First North -markkinapaikalle Suomessa.

World Nuclear News raportoi, että yhtiö on allekirjoittanut sopimuksia 15 reaktorista Suomessa ja tavoittelee ensimmäisen rakentamisen aloittamista vuonna 2029. Vuonna 2025 Suomen Säteilyturvakeskus (STUK) totesi alustavassa konseptiarviossaan, että ratkaisut voitaisiin suunnitella täyttämään turvallisuusvaatimukset. Arvio ei ollut varsinainen lupa.