Mainos:

Migri: Maahantulijat tuntevat olonsa turvalliseksi VOK:ssa – Toivovat parempaa sijaintia ja aktiviteetteja

Päivitetty 11.7.2018, Julkaistu 10.7.2018 – Kirjoittaja Toimitus
Vastaanottokeskuksessa asuminen koetaan pääsääntöisesti turvalliseksi. Tämä selviää Maahanmuuttoviraston ja vastaanottokeskusten keväällä toteuttamasta kyselystä keskusten asiakkaille. Naiset kokivat keskukset hieman turvallisemmiksi kuin miehet, vaikka vastauksissa oli myös hajontaa.

Kyselyssä selvitettiin turvapaikanhakijoiden kokemuksia vastaanottokeskusten toiminnasta. Heitä pyydettiin arvioimaan muun muassa kokemaansa turvallisuuden tunnetta, henkilöstön kohtelua ja työntekijöiltä saamaansa apua.

Kyselyyn vastasi 1267 turvapaikanhakijaa 26 vastaanottokeskuksessa. Tämän lisäksi kyselyssä oli mukana yksintulleiden alaikäisten keskuksia, joista kyselyyn vastanneita oli 33.

Pyyhkeitä VOK:ien sijainnista ja aktiviteettien puutteesta

Turvapaikanhakijat saivat kertoa avoimissa kysymyksissä, mitä hyvää tai huonoa vastaanottokeskuksessa heidän mielestään on, millaista apua he toivovat työntekijöiltä ja miten he parantaisivat vastaanottokeskuksen toimintaa.

Kriittistä palautetta annettiin esimerkiksi vastaanottokeskuksen etäisestä sijainnista ja siisteydestä. Keskuksista toivottiin nykyistä viihtyisämpiä. Osa vastaajista kaipasi vastaanottokeskusten arkeen lisää aktiviteetteja aikuisille ja lapsille.

Mainos:

Hyviksi asioiksi vastauksissa nousivat esimerkiksi turvallisuus ja vakaus. Useat turvapaikanhakijat mainitsivat myönteisenä seikkana myös työntekijöiden avun arjen asioissa ja erilaisissa ongelmissa.

Tukea maahantulijat kaipasivat kielenopetuksessa ja työnhaussa. Yleisesti ottaen asukkaat kokivat, että he saavat tarvittaessa apua vastaanottokeskuksen työntekijöiltä. Kyselyyn vastanneet asiakkaat tunsivat, että pääsääntöisesti vastaanottokeskusten työntekijät kohtelevat heitä hyvin ja tasapuolisesti. Joissakin vastauksissa tuotiin esille vastaajan näkemys siitä, että kohtelu on erilaista kulttuuritaustasta tai sukupuolesta riippuen.

Lähde: Migri

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

9 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
anonymous racist
anonymous racist
8 years ago

Vakuuttava kysely tyyliin B. Virtasen esimies Nilkkenin gallupit. ”Tässä olisivat nyt nämä työympäristön tyytyväisyyskyselyn vastaukset valmiiksi kirjoitettuna. Virtanen nyt vain allekirjoittaa nämä.”

hopihopi
hopihopi
8 years ago

No nyt hopi hopi äkkiä palkkaamaan siivoojia keskuksiin, eihän se sovi että joutuvat sotkun keskellä elämään. Niin ja vastaanottokeskukset voisi siirtää kokonaan kerrostaloihin niin saisivat olla ”jotain politikkoa lainaten” ytimessä. 😉

Minä Vain
Minä Vain
8 years ago

Hyvä että itsekin kiinnittävät huomiota. Paras sijainti on tietenkin rajanylityspaikan välittömässä läheisyydessä.

juha.
juha.
8 years ago

Itse olisin tyytyväinen stuka syöksypommittajien tuomista ”aktiviteeteitä” VOK:eihin.

Kunniakansalaiset
Kunniakansalaiset
8 years ago

No voi, voi Helsingin keskustaan ne vokit pitäisi perustaa, olisi suvakki eukoilla lyhyt matka siivoon ja hyyssään…ja juhlapaikanhakijoilla lyhyt discomatka. Kyllä on taas ”rasismia” kerrakseen raukoilla…

Pirjo Salmi
Pirjo Salmi
8 years ago

Ja siks toisekseen siivootkoon itse ei siihen tarvi verorahoja laittaa. Vai onko niin raskasta. Heh mäkin halùun Valtiollta siivoojan. Voi per tätä yhteiskuntaa nimeltä Suomi.

Sensuroimaton Totuus
Sensuroimaton Totuus
8 years ago

Vittu mitä paskaa.

Marja-Liisa Kumpu
8 years ago

Mikä on etäinen sijainti? Mistä katsoo ja missä on.. Eikö siitä sijainnista mikä on Suomessa heillä riitä?
Ja siisteys. Jokainen siivoaa ja pitää siisteydestä huolta normaslitoiminnalla.
Ei suomalaisilla vanhuksilla ja vammaisilla ole tarpeeksi apua siivoukseen ja se maksaa.
Kun annetaan jo niille liikaa, niin kuitenkaan mikään ei riitä.
Eikun synnyinmaahan takaisin laittamaan paikat toivomaansa kuntoon

"Charlie"
"Charlie"
8 years ago

Suomen sijainti nyt vain on etäinen, Torniosta ei pidä lähteä eteläänpäin ellei paluupiste ole Välimeren eteläpuoli, sijainnista, telttamajoituksesta ja puurosta on turha inistä jos on tänne läpsytellyt.
Matuille parempi sijainti olisi vaikka Soklin kaivoksella aktiviteetissa auttavana kätenä, myös susien paimennus, marjanpoiminta, korsujen kaivaminen rajoille majoituspaikoiksi ja metsänistutus olisivat hyviä aktiviteetteja matuille.
Kaupunkikeskustojen ilmaiset asunnot on varattava suomalaisille vanhuksille ja työnhakijoille.

Majava pysäytti liikenteen Kokemäellä

Julkaistu 14.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Palomiehet eivät koskaan nähneet majavaa Kokemäellä, mutta jyrsitty runko osoitti syyn tukkeutuneeseen kaistaan. Kuvituskuva.

Majava nakursi Kokemäellä puun, joka kaatui tien poikki tukkien toisen ajokaistan. Palokunta joutui siivoamaan jäljet yöllisen puunkaatajan jäljiltä, jota ei näkynyt missään.

Tapaus sattui sunnuntain ja maanantain välisenä yönä Sääksjärventiellä Kokemäellä. Majavan kerrotaan halunneen rakentaa padon. Kokemäen palokunta joutui vastaamaan hälytykseen ja siirtämään puun pois tieltä.

— Puu oli siististi jyrsitty poikki, joten syy-yhteys siihen, miksi se makasi tien poikki, oli selvä, päivystävä palomestari Tuomas Kiskola kertoo Ylelle.

Sääksjärven ympärillä olevat laajat koskemattomat erämaa-alueet soveltuvat hyvin majaville. Silti Satakunnan palomiehet vastaavat harvoin majaviin liittyviin hälytyksiin. Useimmat puut kaatuvat lahon, iän tai myrskyjen vuoksi.

Mainos:

Palomiehet eivät koskaan nähneet majavaa.

— Minulla on ollut vain yksi aiempi hälytys majavan takia, joten onhan tämä varmasti epätavallista, Kiskola sanoo.

Suomalaiskoulu hyödyntää YouTubea saadakseen oppilaat lukemaan

Julkaistu 13.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Koulu Kauniaisissa käyttää VR-lasien kautta katsottavia videoita binokulaarisen näön harjoittamiseen perinteisten lukuharjoitusten sijaan. Kuvituskuva, ei koulun kokeilusta.

Lukuharjoitusten sijaan erään suomalaiskoulun oppilaat katsovat videoita, mukaan lukien YouTube-sisältöjä, VR-lasien läpi. Ideana on harjoittaa heidän silmiään lukemisen helpottamiseksi.

Helsingin kupeessa Kauniaisissa sijaitseva Hagelstamska skolan on korvannut perinteiset lukuharjoitukset laseilla, Yle raportoi. Kahdentoista viikon ajan oppilaat ovat katsoneet videoita 15 minuuttia päivässä erityisen sovelluksen kautta, joka on asennettu lasien sisään sijoitettuun matkapuhelimeen.

Videot, jotka sisältävät materiaalia YouTubesta ja Ylen ohjelmistosta, on kahdennettu siten, että kumpikin silmä näkee oman versionsa. Tavoitteena on harjoittaa binokulaarista näköä – eli sitä, miten silmät ja aivot toimivat yhdessä. Videot korvaavat lukuharjoituksen, eivät kirjoja.

Useat oppilaat kertovat tuntevansa olonsa vähemmän väsyneeksi lukiessaan.

Mainos:

Lukunopeutta mittaa lasit kehittänyt Imvi-yritys, eikä kokeilulla ole vertailuryhmää. Projektia seuraava Helsingin yliopiston kasvatustieteen yliopistonlehtori Jeanette Koskinen kirjoittaa Ylelle lähettämässään sähköpostissa, että jotkut oppilaat lukevat yhtä vähän ja yhtä vastahakoisesti kuin ennenkin, vaikka lukeminen tuntuisi vähemmän rasittavalta silmille.

"Tieteellisesti emme siis voi vielä tietää, parantaako VR-laseilla harjoittelu binokulaarista näköä tarpeeksi, jotta sillä olisi positiivinen vaikutus oppilaiden lukemiseen", hän kirjoittaa.

Suomen resepti kustannusten leikkaamiseen: Pidempi työura ja lisää tekoälyä

Hyvinvointivaltion romahdus

Julkaistu 8.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Valtiovarainministeriön virkamiehet esittelivät ehdotuksensa 7. lokakuuta 2026. Alimman eläkeiän nostaminen 70 vuoteen vaatisi poliittisia päätöksiä.

Suomalaisten on ehkä työskenneltävä 70-vuotiaaksi asti ja pienten lasten perheet voivat menettää kotihoidon tuen, jos poliitikot noudattavat valtiovarainministeriön virkamiesten esityksiä. Mitään ei ole vielä päätetty – ehdotukset ovat virkamiesten näkemys seuraavan hallituksen säästötalkoisiin.

Valtiovarainministeriö julkaisi 7. lokakuuta virkamiestensä virkamiespuheenvuoron ”Luottamus tulevaan”. Ministeriön virkamiehet ovat toimittaneet vastaavia asiakirjoja ennen hallitusneuvotteluja vuoden 1991 vaaleista lähtien. Päätökset tekevät vaaleilla valitut edustajat.

Taustalla on parlamentaarisen työryhmän helmikuussa asettama tavoite: julkista taloutta on vahvistettava 8–11 miljardilla eurolla vuoteen 2031 mennessä. Ministeriön mukaan mitään menoja tai veroja ei voida jättää tarkastelun ulkopuolelle, ja päätökset tulisi tehdä heti seuraavan vaalikauden alussa.

Finanssipolitiikan koordinaattori Lauri Kajanoja kirjoittaa, että sopeutus on ”valitettavasti niin laaja, että se vaikuttaa väistämättä monien suomalaisten arkeen”.

Mainos:

Eläkkeelle 70-vuotiaana ja kotihoidon tuen lakkauttaminen

Virkamiehet haluavat nostaa vanhuuseläkkeen alaikärajan asteittain 70 vuoteen siten, että se nousisi kuudella kuukaudella kutakin peräkkäistä ikäluokkaa kohden. Tämän jälkeen eläkeikä sidottaisiin elinajanodotteeseen. Svenska Ylen mukaan muutoksen arvioidaan lisäävän työllisten määrää ajan mittaan 50 000–120 000 hengellä.

Kotihoidon tuki, jota maksetaan perheille, jotka hoitavat pieniä lapsiaan kotona päivähoidon sijaan, poistettaisiin tai sen kestoa lyhennettäisiin merkittävästi ehdotuksen mukaan. Ministeriö haluaa tällä tavoin nostaa ”pienten lasten vanhempien osallistumisastetta työmarkkinoilla”. Toimenpide voisi luoda 10 000 uutta työpaikkaa.

Myös opiskelijat saisivat osansa. Toista samantasoista tutkintoa suorittavilta suomalaisilta perittäisiin ehdotuksen mukaan vuotuiset lukukausimaksut.

Tekoälyä, vähemmän kuntia ja polttopuun verotus

Kuntien ja hyvinvointialueiden määrää on tarkoitus vähentää rajusti. Jos kuntarakennetta ei voida muuttaa, hyvinvointialueet tai valtio voisivat ottaa tehtäviä hoitaakseen. Valtion virastojen yhdistämisen odotetaan tuovan noin 100 miljoonan euron pysyvät säästöt vaalikauden 2031–2035 loppuun mennessä.

Julkisen sektorin on myös tarkoitus ottaa tekoäly laajasti käyttöön, erityisesti verotuksessa ja asiankäsittelyssä. Lainsäädäntöä on tarkoitus muuttaa tämän mahdollistamiseksi.

Tehottomia yritystukia leikattaisiin, ja valtio myisi ehdotuksen mukaan 2–3 miljardin euron arvosta julkisesti noteerattuja osakkeita, joiden tuotot ohjattaisiin sen sijaan listaamattomiin kasvuyrityksiin. Samalla virkamiehet haluavat nostaa fossiilisten polttoaineiden veroja, poistaa turpeen energiaveron huojennukset ja ottaa käyttöön veron lämmöntuotannossa käytettävälle puulle ja polttopuulle.

Ministeriö julkaisee 26. lokakuuta tarkemmat katsaukset menoista, rakenteista ja veroista.

Suomi: Google-yhtiö raivasi metsää ilman vaadittua arviointia

Ympäristö

Julkaistu 1.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Hakattua metsää. Kuva on yleiskuva eikä esitä Muhoksen kohdetta.

Googlen suomalainen tytäryhtiö Tuike Finland raivasi Muhoksella noin 330 hehtaaria metsää suunniteltua datakeskusta varten ilman Suomen lain edellyttämää ympäristövaikutusten arviointia. Hakkuut jatkuivat elokuuhun asti, vaikka viranomainen oli jo toukokuussa päättänyt, että arviointi on välttämätön.

Tiedot perustuvat suomalaiseen Helsingin Sanomat -lehteen, joka sai haltuunsa asiakirjoja Lupa- ja valvontavirastolta (LVV).

Suomen laki edellyttää ympäristövaikutusten arviointia (YVA), kun metsää poistetaan pysyvästi yhtenäiseltä alueelta, jonka koko ylittää 200 hehtaaria.

Tuike toteaa asiakirjoissa, että hakkuut ja valmistelutyöt Muhoksella kattavat 330 hehtaaria.

Mainos:

Hakkuut alkoivat tämän vuoden maaliskuussa. Huhtikuun lopulla Tuike pyysi LVV:tä määrittelemään, tarvitaanko arviointia lainkaan.

Yhtiö ja konsulttiyhtiö Ramboll väittivät, ettei säännös soveltunut, koska se esiintyy luonnonvarojen hyödyntämistä koskevan otsikon alla, kun taas metsää raivattiin rakentamista varten.

LVV vastasi 22. toukokuuta, että hanke kuuluu suoraan YVA-velvoitteen piiriin lain hankeluettelon kohdan 2(f) perusteella. Viranomaisen mukaan metsäelinympäristöihin kuuluvat koskemattomien metsien lisäksi myös talousmetsät.

Satelliittitietojen mukaan hakkuut jatkuivat tästä huolimatta elokuuhun saakka. LVV tutkii parhaillaan, toimiko Tuike lainmukaisesti.

A composite image contrasting a clear-cut area with dense forest.
Koosteotos, jossa näkyy avohakkuualue ja tiheää metsää (arkistokuva). Kuva: PxHere/Tero Laakso (CC BY 2.0)

Yhtiö: täysin laillista

Tuikkeen vastaus saatiin maanantaina.

Yhtiö kirjoittaa, että "Tuike Finland Oy kantaa täyden vastuun omasta toiminnastaan" ja että se suoritti ennen töiden aloittamista "perusteellisen selvityksen yhteistyössä kaikkien asiaankuuluvien sidosryhmien ja oikeudellisten neuvonantajien kanssa".

Yhtiön mukaan johtopäätös oli, että sen toimintatapa oli "täysin laillinen ja asianmukainen". Itse puiden kaatamisen osalta yhtiö sanoet Googlen noudattaneen metsälakia.

Google suunnittelee datakeskusta myös Kajaaniin. Siellä Tuike sanoo hakkuiden kattavan "hieman alle 200 hehtaaria", mikä jää juuri arviointia edellyttävän kynnyksen alapuolelle.

Hankkeita tulisi tarkastella sitä taustaa vasten, että Google ilmoitti vain päiviä aiemmin – Helsinki Timesin mukaan – 13 miljardin euron investoinneista suomalaisiin datakeskuksiin.

HS kysyi LVV:n yksikönpäälliköltä, oliko yhtiö toteuttanut hakkuut ilman YVA-prosessia LVV:n päätöksestä huolimatta.

— Siltähän se vähän näyttää, LVV:n yksikönpäällikkö Sari Myllyoja sanoo HS:lle.

Suomen eduskunnalle luovutettiin pari viikkoa sitten 50 000 allekirjoitusta sisältävä adressi, jolla vastustetaan suuren mittakaavan datakeskuksia.

Allekirjoittajien suurimmat huolenaiheet liittyvät vaikutuksiin sähkömarkkinoilla ja paikalliseen ympäristöön.