Mediatalojen laaja kartelli paljastunut!

Päivitetty 11.12.2016, Julkaistu 11.12.2016 – Kirjoittaja Toimitus

Niin sanotut vanhat mediat ovat keksineet nimikkeet "valtamedia" ja "valhemedia", joilla viitataan luotettavaan -ja epäluotettavaan mediaan. Tällä "valhemedia" nimityksellä he koittavat estää uusia kilpailevia medioita tulemasta alalle yrittäen tehdä näistä epäuskottavia.

 

Yleisradion  Johanna Vehkoon artikkelissa Valheenpaljasta, julkaistiin lista medioista jotka on heidän mukaansa "valhemedioita".

Johanna Vehkoon artikkelikuva
Johanna Vehkoon artikkelikuva

Ajankohtainen Ykkönen käsitteli aihetta 3.3.2016, jossa "valtamedian" edustajat tekivät yhteisen julkilausuman: "Valtamedian päätoimittajat julkaisivat yhteisen kannanoton luotettavan median puolesta. He ovat huolissaan siitä, että valemedia myrkyttää yhteiskunnallisen keskustelun." Ajankohtainen ykkönen

Tämän kartellin mustamaalauskampanjaa ovat levittäneet muun muassa Yleisradio, Helsingin Sanomat, MTV, Ilta-Sanomat, Iltalehti, Turun Sanomat sekä monia muita "valtamedian" julkaisuja. Artikkeleita on tehty huomattava määrä, ja "valhemediaa" on tuotu ajankohtaisohjelmissa esiin. Voidaan sanoa että useita satoja artikkeleita ja keskusteluja on tuotu julkisuuteen mustamaalaamistarkoituksella. Asiaan on panostettu poikkeuksellisen paljon!

"Valtamedian" keskeinen toimintatapa on uutisoida "valhemedioista" joissa ei nimetä julkaisuja vaan yleistetään kaikki uudet toimijat "valhemedioiksi", näin he saavat kerralla nimettyä kaikki uudet toimijat epäluotettavaksi. Tämä mustamaalaaminen on jatkunut jo useita vuosia, asia on kärjistynyt vuosien 2015-2016 aikana törkeisiin mittasuhteisiin. Johanna Vehkoon artikkelia lukuunottamatta on vain yleinen linjaus "valhemedioista".

Mustamaalaamisella on aiheutettu huomattavia taloudellisia ongelmia alalle pyrkiville medioille. Tarkkaa summaa ei ole vielä tiedossa, mutta arviot pyörivät sadoissa tuhansissa tai jopa miljoonissa euroissa.

Uusilla medioilla ei ole käytännössä mainostuloja juuri ollenkaan, ja he joutuvat rahoittamaan mediansa muilla keinoilla. "Valtamedian" masinoima kampanja kilpailijoiden mainostajia kohtaan, on saanut nämä mainostajat vetäytymään lähes poikkeuksetta kilpailevilta ("valhe") medioilta. Näistä mainostajiin kohdistuneista kampanjoista on tehty myös erillinen rikosilmoitus.

"Valtamedioiden" tarkoitusperänä voidaan pitää mainostajien ja lukijoiden pitäminen omilla julkaisuilla. Vaikka Yle rahoitetaan verovaroin ei se halua menettää katsojiaan ja lukijoitaan uusille toimijoille.

Tähän mennessä materiaalia tästä toiminnasta on kertynyt tarpeeksi paljon, jotta asia voidaan siirtää lähiviikkojen aikana poliisin tutkittavaksi.

Uutisoimme asiasta lisää myöhemmin.

Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

11 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
pel miljuun
pel miljuun
9

Hyvä niin, saadaan julkisuutta ja ihmiset pystyy itse arvioimaan asiat

Veli Nokelainen
Veli Nokelainen
9

En ole enää aikoikhin uskonut valtamedian juttuihin. Listalta puuttui Aamulehti joka on yks pahimpia progandan levittäjiä.

art
art
9

Olen asiasta samaa mieltä mutta tämähän on mielipide, eikä tässä esitetä minkäänlaista fakta tietoa.
Lopussa vielä uhkaus poliisista. Ei tämmöisillä kirjoituksilla asiaa ajeta eteenpäin, pikemminkin päinvastoin.

Eero Tillanen
9

Muistetaanpa vain suvakkimedioiden MV-ajojahti ja Iljaan kohdistetut väkivaltaiset toimet sen johdosta. Suvakkimediat päästivät hengen pullosta, nyt niitä saa ja pitää mättää täysillä! Itsekin mätin sekä Yhteiskunnan LoisEläjien (YLE) että Erkon Pravdan (HS) kuvaajia ja presstituutteja oikein olan takaa ja tulen tekemään niin jatkossakin. Paskaa silmille, muuta nämä sionistien juoksupojat eivät ansaitse!

Don t get mad, get even.
Don t get mad, get even.
9

On hyvä että vastataan niinkuin metsään huudetaan.

Itse kannoin korteni kekoon jo vuosia sitten. Lopetin kaikki lehdet, myös paikallislehden sen jälkeen kun sen päätoimittaja paljastui suvakiksi ja haukkui kaikki europpalaiset mediatalot valemedioiksi. Se että jos Suomessa vaihtoehtomediat kirjoittavat niistä samoista uutisista jotka ovat uutisia euroopassa, mutta jäävät media-mafian suodatuskoneistoon, se ei ole vaihtoehtomedioiden valetta. Se on totista uutisointia niistä asioista jotka euroopassa tapahtuvat. Ja jotka vaikuttavat suomaalistekin elämään.

Ikävä kyllä suurin osa suomalaisista on niin vieraantunut todellisuudesta että kun niille kertoo mitä todellisuudessa päätetään EU:ssa ja euroopassa meidän puolesta, he eivät usko sitä. Suurin osa suomalaisista elää Matrixissa, omassa hyvänolon tunteessa jota ei saa ravistella. Sitä ei varsinkaan saa järkkyttää kertomalla totuuksia.

On hyvä että media-mafia pistetään kuriin. Ja vielä niillä samoilla aseilla mille ne meitä kiristää.

Suomi suomalaisille
Suomi suomalaisille
9

Tehokkaimpiin suomalaisten Matrixissa pitäjiin kuuluu Bilderberg-Erkon Brysselin Pravda, josta on hyvä kuvaus seuraavassa: ”Helsingin Sanomien johtama mediakontrolli Suomessa”,
http://eaglesflysingly.blogspot.fi/2008/05/helsingin-sanomien-johtama.html

Pystyäkseen näkemään asian laajemmissa puitteissa olisi hyvä lukea myös seuraavassa oleva kirjaesittely Daniel Estulinin kirjasta ”Bilderberg-klubi”: http://keskustelu.diabetes.fi/index.php/topic,1718494.msg1783220.html?PHPSESSID=919b6247959405db346e9c9daa034f32#msg1783220

Kirjan suomenkielinen versio sensuroitiin, josta kerrotaan eräässä vuodelta 2011 olevassa blogiartikkelissa: ”Kataisen viides kolonna”, http://paavosaariranta.puheenvuoro.uusisuomi.fi/70309-kataisen-viides-kolonna

Suomi suomalaisille
Suomi suomalaisille
9

EU-diktatuuri paljastaa taas demokratia-naamarinsa alta todelliset monsterin-kasvonsa: ”Linkkivero ja propagandantorjunta: EU:n kuolemantuomiot kritiikille ja vaihtoehtomedialle”,
https://vastavalkea.fi/2016/12/13/linkkivero-propagandantorjunta-eun-kuolemantuomiot-kritiikille-vaihtoehtomedialle/

PaavoArhmki
PaavoArhmki
9

No miten kävi? Menikö tutkintaan poliisilla tai oikeuteen? Vai tuhosiko valeoikeus-demla-systeemi syytteet?

trackback

[…] Mediatalojen laaja kartelli paljastunut! […]

trackback

[…] Mediatalojen laaja kartelli paljastunut! […]

Nuorten digitaalinen syrjäytyminen lisääntyy Suomessa

Julkaistu 5.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Yhä useammat nuoret Suomessa sanovat tulevansa syrjityiksi tai sivuutetuiksi verkossa. Monille eristäminen jatkuu ryhmäkeskusteluissa ja muilla digitaalisilla alustoilla vielä koulupäivän päätyttyä.

Mannerheimin Lastensuojeluliiton toteuttamaan kyselyyn vastasi lähes 6 000 suomalaista 13–18-vuotiasta nuorta. Kaikkiaan 38 prosenttia sanoi kokeneensa digitaalista syrjäytymistä, mikä on 15 prosenttiyksikön lisäys vuoteen 2021 verrattuna.

Tämä voi tarkoittaa sitä, ettei pääse mukaan ryhmäkeskusteluun, tulee sivuutetuksi tai että muut päättävät tarkoituksella olla vastaamatta. Järjestön tukipalveluiden koordinaattori Ida Sandholmin mukaan syrjäytyminen ulottuu usein koulun ja digitaalisten alustojen välille.

Eniten erottuu se, että nuoret sanovat muiden jättävän tarkoituksella vastaamatta heille. Tämä kulkee usein käsi kädessä: se, mitä tapahtuu koulussa, jatkuu kotona eri digitaalisilla alustoilla, Sandholm kertoi Ylelle.

Kysely osoittaa myös selviä eroja ryhmien välillä. Hieman yli 16 prosenttia tytöistä sanoi kokeneensa syrjäytymistä, kun taas pojilla vastaava luku oli hieman alle 8 prosenttia. Nuorten joukossa, jotka mieltävät itsensä muunsukupuolisiksi – eli eivät tytöiksi tai pojiksi – luku oli 21,5 prosenttia.

Digitaalinen hiljaisuus voi vaikuttaa itsetuntoon ja johtaa eristäytymiseen. Sandholm varoittaa, että huonot ihmissuhteet voivat myös viedä nuorelta halun käydä koulua.

Koska ihmissuhteet ovat yksi perusta sille, että haluaa mennä kouluun ja viihtyy siellä, huonot suhteet voivat johtaa tunteeseen, ettei kuulu joukkoon, Sandholm sanoo.

Aikuisia kehotetaan kysymään

Kyselyn mukaan nuoret haluavat enemmän keskustelua siitä, miten ihmisiä kohdellaan verkossa, sekä koulun jälkeistä toimintaa ja harrastuksia. Ennen kaikkea he toivovat, että aikuiset kysyisivät ja palaisivat aiheeseen, luoden useita mahdollisuuksia puhua asiasta.

Kun syrjäytymisen tunne muuttuu pitkäkestoiseksi, se voi Sandholmin mukaan tulla osaksi nuoren omakuvaa. Luvut viittaavatkin siihen, ettei kiusaaminen enää lopu koulupäivän päättyessä.

Nykysuomi 2.0 on täällä – uudistunut sivusto ja avoimet kommenttikentät

Julkaistu 3.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Nykysuomi 2.0 – uudistunut sivusto ja avoimet kommenttikentät

Nykysuomi on uudistunut perusteellisesti. Sivuston uusi versio on nopeampi, selkeämpi ja paremmin mukautettu sekä tietokoneille että mobiililaitteille. Samalla avaamme nyt kommenttikentät lukijoillemme.

Nykysuomi on viime aikoina käynyt läpi laajan teknisen ja visuaalisen uudistuksen. Tuloksena on Nykysuomi 2.0 – nykyaikaisempi uutissivusto, jonka navigointi on selkeämpää, luettavuus parempi ja kokonaisilme yhtenäisempi.

Etusivu on rakennettu uudelleen, jotta uusimmista ja luetuimmista uutisista saa paremman kokonaiskuvan. Luonnon, teknologian, urheilun ja kolumnien kaltaiset aihealueet saavat nyt aiempaa selkeämmän paikan. Samalla artikkelinäkymiä, hakua, mobiilinavigointia ja tummaa tilaa on parannettu.

Kommentointi on nyt avoinna

Uudistuksen merkittävin uutuus on, että lukijat voivat nyt kommentoida artikkeleita suoraan sivustolla. Keskusteluun voi osallistua ilman käyttäjätilin luomista. Toivomme kommenttikentistä paikkaa asiallisille näkemyksille, täydentäville tiedoille ja kunnioittavalle keskustelulle.

Nykysuomen kehittäminen jatkuu. Tulevina aikoina kehitämme sisältöä, aihealueita ja sivuston toimintoja edelleen.

Toivotamme sekä vanhat että uudet lukijat tervetulleiksi uudistuneeseen Nykysuomeen – ja ennen kaikkea mukaan keskusteluun.

Italia palautti rajavalvonnan Espanjan-liikenteelle – Suomi ja Itävalta tukevat päätöstä

Päivitetty 2.8.2026, Julkaistu 1.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Italia on palauttanut väliaikaisesti tarkastukset Espanjasta saapuville matkustajille Ceutan laajamittaisen rajakriisin seurauksena. Suomen hallitus tukee Roomaa, kun taas Itävalta ilmoittaa olevansa valmis kiristämään omia Schengen-rajojaan, mikäli tilanteella on heijastusvaikutuksia.

Italian sisäministeriö päätti perjantaina asettaa kohdennettuja tarkastuksia kuukaudeksi Espanjan lento- ja meriyhteyksille. Toimenpide seuraa kymmenien tuhansien ihmisten saapumista Marokosta Espanjan enklaaviin Ceutaan.

Mukaan Deutsche Wellen mukaan tarkastukset kohdistuvat EU:n ulkopuolisten maiden kansalaisiin, jotka saapuvat Espanjasta. Espanjan ja muiden EU-maiden kansalaisten matkustamiseen ei odoteta vaikutuksia. Italian ulkoministeri Antonio Tajani on kuvaillut päätöstä välttämättömäksi kansalaisten turvallisuuden ja Euroopan rajojen suojelemiseksi.

Pääministeri Giorgia Meloni sanoi aiemmin, että Italia on valmis poikkeuksellisiin toimiin. Hän kuvaili Ceutan kuvia esimerkkinä siitä, kuinka hallitsematon laiton maahanmuutto voi vaarantaa turvallisuuden Euroopan rajoilla.

Suomi antaa avoimen tukensa

Suomen sisäministeri Mari Rantanen on antanut nimenomaisen tukensa Melonin kannalle. Hän kirjoitti, että Espanja on hänen näkemyksensä mukaan epäonnistunut Schengen-alueen ulkorajan suojelemisessa ja että maat, jotka eivät täytä tätä velvoitetta, eivät voi pysyä Schengenissä.

Rantanen sanoi myös, että Euroopan maiden tulisi tukea Melonin ehdotusta. Tiedon vahvistaa Yle, joka raportoi suomalaisministerin lausunnosta ja kertoo Espanjan viranomaisten arvioineen, että Ceutaan saapui noin 49 000 ihmistä 24 tunnin aikana.

Itävallan kansleri Christian Stocker on puolestaan kutsunut Ceutan tapahtumia selväksi varoitussignaaliksi. Hän on vaatinut Espanjaa varmistamaan, ettei laittomia siirtolaisia pääse Euroopan mantereelle, ja todennut Itävallan voivan ottaa käyttöön väliaikaiset Schengen-tarkastukset, mikäli paine yltää sen omille rajoille.

Yhä useampi hallitus lähestyy Rooman linjaa

Mukaan Euronewsin mukaan myös Alankomaat, Tanska, Tšekki ja Ruotsi ovat lähentyneet Italian kantaa. Ranska on päättänyt vahvistaa tarkastuksia Espanjan vastaisella maarajallaan samalla kun se on tarjonnut Madridille tukea Ceutan tilanteen hoitamiseen.

Espanja vastustaa Italian toimenpidettä. Madrid on kutsunut Italian suurlähettilään puhutteluun, ja ulkoministeri José Manuel Albares on sanonut, että Schengen-alueen eheys on taattu. Hän totesi, että lähes kaikki Ceutaan saapuneet ovat jo palanneet Marokkoon, ja korosti, että matkustajat Ceutasta Manner-Espanjaan kulkevat poliisitarkastusten läpi.

Euroopan maahanmuuttokomissaari Magnus Brunner on myös huomauttanut, että Ceutaa ja Melillaa koskevat Schengenin rajasäännöstön erityissäännöt ja että tarkastukset ovat jo ennestään käytössä enklaaveista poistuvien kohdalla.

Trump asetti tullit 60 maalle – Pohjoismaat mukana

Päivitetty 2.8.2026, Julkaistu 24.7.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on asettanut uusia tuontitulleja 60 maalle ja taloudelle. Pohjoismaille päätös merkitsee jakoa: EU-jäsenmaat Tanska, Suomi ja Ruotsi kohtaavat 10 prosentin tullimaksun, kun taas Norja joutuu maksamaan 12,5 prosenttia.

Tullit astuvat voimaan 24. heinäkuuta ja ne korvaavat aiemmin voimassa olleet väliaikaiset yleistullit. Useimpia maita koskee 12,5 prosentin tullitaso, kun taas pienempi ryhmä – mukaan lukien Yhdistynyt kuningaskunta, Kanada, Meksiko ja EU – on alemman 10 prosentin tullin piirissä päätöksestä annettujen raporttien mukaan.

Norja kohtaa sen sijaan 12,5 prosentin tullin, mikä on korkeampi kuin EU-mailla. Norjan ulkoministeriö on hylännyt sekä päätöksen että sen perustelut, ja Norjan elinkeinoelämän keskusliitto (NHO) varoittaa norjalaisten viejien joutuvan kilpailuhaittaan verrattuna EU-maiden yrityksiin Yhdysvaltain markkinoilla.

Yhdysvallat perustaa toimenpiteet Yhdysvaltain kauppaedustajan viraston (USTR) tutkimuksiin. Hallinto sanoo, etteivät kyseiset taloudet riittävästi kiellä tai estä pakkotyöllä valmistettujen tuotteiden tuontia. EU on hylännyt perustelut ja katsoo tullit perusteettomiksi, vaikka se jakaakin tavoitteen pakkotyön vastaisesta taistelusta.

Uusi oikeudellinen perusta oikeuden takaiskun jälkeen

Päätös seuraa Yhdysvaltain korkeimman oikeuden hylättyä osia Trumpin aiemmasta hätälainsäädäntöön perustuneesta tullipolitiikasta. Uusi järjestelmä on sen sijaan sidottu kauppalakiin, mukaan lukien niin sanottuun Section 301 -prosessiin, ja Valkoinen talo kuvailee sitä pitkäaikaisemmaksi. Jotkut raaka-aineet, välituotteet ja muut tuotteet on vapautettu tulleista pyrkimyksenä rajoittaa Yhdysvaltain talouteen kohdistuvia häiriöitä.

Pohjoismaisille EU-jäsenmaille tullit tulevat voimaan EU-tason kautta. Yhdysvallat on Ruotsin suurin vientimarkkina EU:n ulkopuolella: Ruotsin tavaravienti sinne oli yhteensä hieman yli 20,7 miljardia euroa vuonna 2025, ja lääkkeet, koneet, ajoneuvot sekä tekniset tuotteet olivat suurimpia kategorioita. Yrityksiin, joilla on tuotantoa Yhdysvalloissa, tullit saattavat vaikuttaa vähemmän, kun taas vienti Ruotsista ja muualta Euroopasta on vaarassa kallistua yhdysvaltalaisille ostajille.