OECD julkaisi 5.9.2018 arvioinnin maahanmuuttajien työllisyydestä ja heidän lastensa opintomenestyksestä Suomessa. Selvitys tehtiin Suomen toiveesta. OECD arvioi, että Suomessa tehty kehittämistyö on ollut oikeansuuntaista. Kuitenkin esimerkiksi maahanmuuttajien työttömyysaste on lisääntynyt vuosien 2012 ja 2017 välillä 1,6%.
– Olemme vuoden 2015 jälkeen toteuttaneet lukuisan määrän toimia maahanmuuttajien kotouttamisen kehittämiseksi. Ilokseni myös OECD tunnistaa tekemämme työn oikeansuuntaiseksi. Kehitystyön on kuitenkin jatkuttava. Erityisesti naisten ja lasten kotoutumisen tukea tulee vahvistaa entisestään, työministeri Jari Lindström sanoo.
Sekä OECD:n että ministeri Lindströmin tulkinta voidaan kyseenalaistaa vertaamalla vuosien 2012 ja 2017 välisiä työllisyys/työttömyysasteita. Ulkomailla syntyneiden maahanmuuttajataustaisten työttömyysaste oli vuonna 2012 14,2% ja vuonna 2017 15,8%, joten vuoden 2015 jälkeen tehdyt toimet ovat heikentäneet tilannetta tai korkeintaankin pitäneet sen ennallaan.
OECD:n mukaan Suomessa on edelleen vähemmän maahanmuuttajia kuin muissa OECD-maissa, on määrän kasvu ollut OECD-maiden nopeimpien joukossa. Pyyhkeitä OECD:ltä tuli erityisesti maahanmuuttajanaisten työllistymisestä, mutta myöskin työllisyyslukujen välinen kuilu EU-alueelta ja sen ulkopuolelta tulleiden välillä on OECD-maiden niinikään suurimpia. Tämän ennustettiin järjestön raportissa heijastuvan myöskin maahanmuuttajalasten kotoutumiseen.





