Mainos:

Love Sport -yhtyeen jäsenille tuomio kunnianloukkauksesta – ”Rasisti!”

Päivitetty 3.10.2018, Julkaistu 3.10.2018 – Kirjoittaja Toimitus
Vantaan käräjäoikeus on tuominnut tällä viikolla kaksi Love Sport -yhtyeen jäsentä kunnianloukkauksesta. Kun vanhempi mieshenkilö kuvasi heidän julkista esiintymistään yleisessä tilaisuudessa, hän sai yhtyeen jäsenet kuumenemaan huolella.

Videokuvaaja Pertti Nykänen oli kuvaamassa suorana Love Sport -yhtyeen ilmaiskeikkaa heinäkuun lopulla, kun yhtyeen jäsenet yhtäkkiä alkoivat lämmetä hänen läsnäolostaan.

Yksi yhtyeen jäsenistä kuumeni jopa niin paljon, että hän juoksi Nykäsen luokse ja vaati häntä lopettamaan kuvaamisen. Yhtye solvasi Nykästä rasistiksi.

- Paikalle sitten tuli nopeasti useampia vartijoita, joilta kysyttyäni ihmettelivät laulajan käytöstä. Yleisöönkin kuuluvat totesivat, että olin vaan kuvannut. Ja ei pidä sitäkään unohtaa, että nimitteli minua rasistiksi. Tämä sitten johti siihen, että orkesteri lopetti soittamisen, selvitti Nykänen tapausta heinäkuussa.

MV-lehti raportoi tapauksesta.

Mainos:

Vantaan käräjäoikeudenkäynnin mukaan asianomistaja Pertti Nykänen on kertonut kuvanneensa useita julkisia tapahtumia ja mielenosoituksia. Hän on kiistänyt olevansa poliittinen toimija. Nykänen ei ole myöskään rasisti.

Vantaan käräjäoikeus päätti, että Love Sport -yhtyeen "Max Mäkisenä" esiintyvä Aki Pohjankyrö on syyllistynyt  kunnianloukkaukseen, vaikka Pohjankyrö selitteli oikeudenkäynnissä, että "rasisti ei ole nykyisin loukkaava sana".

Saman yhtyeen Teemu Tanner syyllistyi myös kunnianloukkaukseen ja vetosi Pohjankyrön todisteluun.

- Rikoslain 24 luvun 9 §:n 1 kohdan mukaan kunnianloukkaukseen syyllistyy henkilö, joka esittää toisesta valheellisen tiedon tai vihjauksen siten, että teko on omiaan aiheuttamaan vahinkoa tai kärsimystä loukatulle tai tähän kohdistuvaa halveksuntaa. Saman pykälän 2 kohdan mukaan kunnianloukkaukseen syyllistyy myös henkilö, joka muuten kuin 1 kohdassa tarkoitetulla tavalla halventaa toista, kertovat oikeudenkäynnin asiakirjat.

- Lainkohdassa on kyse epäkunnioituksen osoittamisesta toiselle henkilölle esimerkiksi haukkumasanoja käyttämällä. Käytetyt ilmaisut voivat olla sinänsä tosia mutta tekijän tarkoitus on ollut ilmaisua käyttämällä tahallaan halventaa toista tai tekijä on ainakin pitänyt toisen halvennetuksi joutumista varsin todennäköisenä seurauksena.

- Lisäksi hän [Pohjankyrö] on kehottanut Nykästä painumaan helvettiin. Videotallenne osoittaa Pohjankyrön käyttäytyneen tavalla, mikä osoittaa hänen tarkoituksensa olleen halventaa Nykästä henkilönä, eikä kyse ole ollut vain Nykäsen edustaman aatteen kritisoinnista. Halventamistarkoitus ilmenee myös siitä, että Pohjankyrö on rasisti-sanan yhteydessä käyttänyt Nykäsestä muitakin ilmaisuja kuten ääliö ja pelle. Pohjankyrön menettelyä ei voida pitää hyväksyttävänä riippumatta siitä, olisiko Nykästä mahdollisesti pidettävä poliittisena tms. toimijana ottaen huomioon halventamisen laatu ja ilmaisutapa, mitä ei voida pitää hyväksyttävä kritiikkinä.

- Videotallenteesta ei ole pääteltävissä Nykäsen myöskään provosoineen tilannetta tavalla, millä olisi vaikutusta Pohjankyrön rangaistusvastuun kannalta.

Aki Pohjankyrö määrättiin maksamaan Nykäselle kunnianloukkauksen aiheuttamasta henkisestä kärsimyksestä 300 euroa. Lisäksi hänelle määrättiin maksettavaksi 15 päiväsakkoa eli 435 euroa.

Teemu Tanner velvoitettiin myös korvaamaan asianomistaja Nykäselle kunnianloukkauksen aiheuttamasta henkisestä kärsimyksestä 300 euroa ja lisäksi 15 päiväsakkoa, mikä hänen kohdallaan merkitsee 300 euroa.

Lähde: Pertti Nykänen / VK.com

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

11 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
juha.
juha.
8 years ago

”… ”rasisti ei ole nykyisin loukkaava sana”.

Niin ja kukonaskel edellisestä…: Poliittinen murha ei ole enää henkirikos!

Elias Lönnrot
8 years ago
Reply to  juha.

Suomen kansan häivyttäminen on jotain johon ei edes itänaapuri pystynyt.

https://archive.org/details/p1suomenkansanva10niem/page/n0

Jeppes
Jeppes
8 years ago

Melko pärsaukisia rämpyttelijöitä. 🙂

Röhkäle
Röhkäle
8 years ago

Kerrankin oikeus toimi oikeuden mukaisesti.
Tapaus kertoo kaiken vihervasemmistolaisista ja heidän taipumuksestaan agressiiviseen käytökseen. Lukinkalvon alaisesta urinaalisesta absessiosta kärsivä laulaja kehtasi rähjätä vanhalle ja harmittomalle striimaajalle.
Yhtyeen nimikin on suorastaan vastakohta käytökselle.

Kalergi-suunnitelma
Kalergi-suunnitelma
8 years ago
Reply to  Röhkäle

Onko vain säännön vahvistava poikkeus?

Jeppes
Jeppes
8 years ago
Reply to  Röhkäle

Olihan Neuvostoliitollakin vain rauhanohjuksia..

Acc
Acc
8 years ago

Suvaitsevaiset käyttävät sanaa rasismi halutessaan mitätöidä muita ihmisiä ja leimata heitä. He käyttävät sanaa siksi, että pitävät sanaa kunniaa loukkaavana.

Ihme sinänsä, että nämä itseään muita parempina pitävät saivat tuomion.

Lee Anrersohn
Lee Anrersohn
8 years ago

Uskoni oikeusvaltioon saattaa tämän seurauksena ajatuksen palautua.

Demla tuomarit pitäisi kuitenkin pistää kaikki välittömästi vaihtoon. Ideologiseen äärijärjestöön kuuluvat tuomarit eivät nauti asemansa edellyttämää luottamusta eikä heidän puolueettomuuteensa väkivaltaisen salaseuran jäseninä voida luottaa. Niinistön ja ylimmän oikeusvalvojan pitäisi toimia nopeasti.

Jari Wilenius
Jari Wilenius
8 years ago

Eikös tuo Tanner ollut TV2 Sohvaperunat ohjelmassa ? Niin no Ylen valikoimia hahmoja yllättäen..

Jeppes
Jeppes
8 years ago
Reply to  Jari Wilenius

YLE-Pravdassa piiri pieni pyörii. Ohjelmissa esiintyvät ”satunnaiset” henkilöt ovat toimittajien tuttuja ja samalla aatemaailmalla mädätettyjä, ja ”uutis”-lähetysten haastatteluissakin kadulta löytyy ”tavallisena kaduntallajana” ihan sattumalta tunnettuja vihervasemmistolaisia mokuttajia agendoineen joita sitten esitellään ”tavallisen kansan mielipiteinä”.

Oksettava Derkkumedia.

Asseri
Asseri
8 years ago

Nykänen ei ole muka poliittinen toimija, vaikka on äärioikeistolaisen reformin ehdokkaana.

Majava pysäytti liikenteen Kokemäellä

Julkaistu 14.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Palomiehet eivät koskaan nähneet majavaa Kokemäellä, mutta jyrsitty runko osoitti syyn tukkeutuneeseen kaistaan. Kuvituskuva.

Majava nakursi Kokemäellä puun, joka kaatui tien poikki tukkien toisen ajokaistan. Palokunta joutui siivoamaan jäljet yöllisen puunkaatajan jäljiltä, jota ei näkynyt missään.

Tapaus sattui sunnuntain ja maanantain välisenä yönä Sääksjärventiellä Kokemäellä. Majavan kerrotaan halunneen rakentaa padon. Kokemäen palokunta joutui vastaamaan hälytykseen ja siirtämään puun pois tieltä.

— Puu oli siististi jyrsitty poikki, joten syy-yhteys siihen, miksi se makasi tien poikki, oli selvä, päivystävä palomestari Tuomas Kiskola kertoo Ylelle.

Sääksjärven ympärillä olevat laajat koskemattomat erämaa-alueet soveltuvat hyvin majaville. Silti Satakunnan palomiehet vastaavat harvoin majaviin liittyviin hälytyksiin. Useimmat puut kaatuvat lahon, iän tai myrskyjen vuoksi.

Mainos:

Palomiehet eivät koskaan nähneet majavaa.

— Minulla on ollut vain yksi aiempi hälytys majavan takia, joten onhan tämä varmasti epätavallista, Kiskola sanoo.

Suomalaiskoulu hyödyntää YouTubea saadakseen oppilaat lukemaan

Julkaistu 13.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Koulu Kauniaisissa käyttää VR-lasien kautta katsottavia videoita binokulaarisen näön harjoittamiseen perinteisten lukuharjoitusten sijaan. Kuvituskuva, ei koulun kokeilusta.

Lukuharjoitusten sijaan erään suomalaiskoulun oppilaat katsovat videoita, mukaan lukien YouTube-sisältöjä, VR-lasien läpi. Ideana on harjoittaa heidän silmiään lukemisen helpottamiseksi.

Helsingin kupeessa Kauniaisissa sijaitseva Hagelstamska skolan on korvannut perinteiset lukuharjoitukset laseilla, Yle raportoi. Kahdentoista viikon ajan oppilaat ovat katsoneet videoita 15 minuuttia päivässä erityisen sovelluksen kautta, joka on asennettu lasien sisään sijoitettuun matkapuhelimeen.

Videot, jotka sisältävät materiaalia YouTubesta ja Ylen ohjelmistosta, on kahdennettu siten, että kumpikin silmä näkee oman versionsa. Tavoitteena on harjoittaa binokulaarista näköä – eli sitä, miten silmät ja aivot toimivat yhdessä. Videot korvaavat lukuharjoituksen, eivät kirjoja.

Useat oppilaat kertovat tuntevansa olonsa vähemmän väsyneeksi lukiessaan.

Mainos:

Lukunopeutta mittaa lasit kehittänyt Imvi-yritys, eikä kokeilulla ole vertailuryhmää. Projektia seuraava Helsingin yliopiston kasvatustieteen yliopistonlehtori Jeanette Koskinen kirjoittaa Ylelle lähettämässään sähköpostissa, että jotkut oppilaat lukevat yhtä vähän ja yhtä vastahakoisesti kuin ennenkin, vaikka lukeminen tuntuisi vähemmän rasittavalta silmille.

"Tieteellisesti emme siis voi vielä tietää, parantaako VR-laseilla harjoittelu binokulaarista näköä tarpeeksi, jotta sillä olisi positiivinen vaikutus oppilaiden lukemiseen", hän kirjoittaa.

Suomen resepti kustannusten leikkaamiseen: Pidempi työura ja lisää tekoälyä

Hyvinvointivaltion romahdus

Julkaistu 8.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Valtiovarainministeriön virkamiehet esittelivät ehdotuksensa 7. lokakuuta 2026. Alimman eläkeiän nostaminen 70 vuoteen vaatisi poliittisia päätöksiä.

Suomalaisten on ehkä työskenneltävä 70-vuotiaaksi asti ja pienten lasten perheet voivat menettää kotihoidon tuen, jos poliitikot noudattavat valtiovarainministeriön virkamiesten esityksiä. Mitään ei ole vielä päätetty – ehdotukset ovat virkamiesten näkemys seuraavan hallituksen säästötalkoisiin.

Valtiovarainministeriö julkaisi 7. lokakuuta virkamiestensä virkamiespuheenvuoron ”Luottamus tulevaan”. Ministeriön virkamiehet ovat toimittaneet vastaavia asiakirjoja ennen hallitusneuvotteluja vuoden 1991 vaaleista lähtien. Päätökset tekevät vaaleilla valitut edustajat.

Taustalla on parlamentaarisen työryhmän helmikuussa asettama tavoite: julkista taloutta on vahvistettava 8–11 miljardilla eurolla vuoteen 2031 mennessä. Ministeriön mukaan mitään menoja tai veroja ei voida jättää tarkastelun ulkopuolelle, ja päätökset tulisi tehdä heti seuraavan vaalikauden alussa.

Finanssipolitiikan koordinaattori Lauri Kajanoja kirjoittaa, että sopeutus on ”valitettavasti niin laaja, että se vaikuttaa väistämättä monien suomalaisten arkeen”.

Mainos:

Eläkkeelle 70-vuotiaana ja kotihoidon tuen lakkauttaminen

Virkamiehet haluavat nostaa vanhuuseläkkeen alaikärajan asteittain 70 vuoteen siten, että se nousisi kuudella kuukaudella kutakin peräkkäistä ikäluokkaa kohden. Tämän jälkeen eläkeikä sidottaisiin elinajanodotteeseen. Svenska Ylen mukaan muutoksen arvioidaan lisäävän työllisten määrää ajan mittaan 50 000–120 000 hengellä.

Kotihoidon tuki, jota maksetaan perheille, jotka hoitavat pieniä lapsiaan kotona päivähoidon sijaan, poistettaisiin tai sen kestoa lyhennettäisiin merkittävästi ehdotuksen mukaan. Ministeriö haluaa tällä tavoin nostaa ”pienten lasten vanhempien osallistumisastetta työmarkkinoilla”. Toimenpide voisi luoda 10 000 uutta työpaikkaa.

Myös opiskelijat saisivat osansa. Toista samantasoista tutkintoa suorittavilta suomalaisilta perittäisiin ehdotuksen mukaan vuotuiset lukukausimaksut.

Tekoälyä, vähemmän kuntia ja polttopuun verotus

Kuntien ja hyvinvointialueiden määrää on tarkoitus vähentää rajusti. Jos kuntarakennetta ei voida muuttaa, hyvinvointialueet tai valtio voisivat ottaa tehtäviä hoitaakseen. Valtion virastojen yhdistämisen odotetaan tuovan noin 100 miljoonan euron pysyvät säästöt vaalikauden 2031–2035 loppuun mennessä.

Julkisen sektorin on myös tarkoitus ottaa tekoäly laajasti käyttöön, erityisesti verotuksessa ja asiankäsittelyssä. Lainsäädäntöä on tarkoitus muuttaa tämän mahdollistamiseksi.

Tehottomia yritystukia leikattaisiin, ja valtio myisi ehdotuksen mukaan 2–3 miljardin euron arvosta julkisesti noteerattuja osakkeita, joiden tuotot ohjattaisiin sen sijaan listaamattomiin kasvuyrityksiin. Samalla virkamiehet haluavat nostaa fossiilisten polttoaineiden veroja, poistaa turpeen energiaveron huojennukset ja ottaa käyttöön veron lämmöntuotannossa käytettävälle puulle ja polttopuulle.

Ministeriö julkaisee 26. lokakuuta tarkemmat katsaukset menoista, rakenteista ja veroista.

Suomi: Google-yhtiö raivasi metsää ilman vaadittua arviointia

Ympäristö

Julkaistu 1.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Hakattua metsää. Kuva on yleiskuva eikä esitä Muhoksen kohdetta.

Googlen suomalainen tytäryhtiö Tuike Finland raivasi Muhoksella noin 330 hehtaaria metsää suunniteltua datakeskusta varten ilman Suomen lain edellyttämää ympäristövaikutusten arviointia. Hakkuut jatkuivat elokuuhun asti, vaikka viranomainen oli jo toukokuussa päättänyt, että arviointi on välttämätön.

Tiedot perustuvat suomalaiseen Helsingin Sanomat -lehteen, joka sai haltuunsa asiakirjoja Lupa- ja valvontavirastolta (LVV).

Suomen laki edellyttää ympäristövaikutusten arviointia (YVA), kun metsää poistetaan pysyvästi yhtenäiseltä alueelta, jonka koko ylittää 200 hehtaaria.

Tuike toteaa asiakirjoissa, että hakkuut ja valmistelutyöt Muhoksella kattavat 330 hehtaaria.

Mainos:

Hakkuut alkoivat tämän vuoden maaliskuussa. Huhtikuun lopulla Tuike pyysi LVV:tä määrittelemään, tarvitaanko arviointia lainkaan.

Yhtiö ja konsulttiyhtiö Ramboll väittivät, ettei säännös soveltunut, koska se esiintyy luonnonvarojen hyödyntämistä koskevan otsikon alla, kun taas metsää raivattiin rakentamista varten.

LVV vastasi 22. toukokuuta, että hanke kuuluu suoraan YVA-velvoitteen piiriin lain hankeluettelon kohdan 2(f) perusteella. Viranomaisen mukaan metsäelinympäristöihin kuuluvat koskemattomien metsien lisäksi myös talousmetsät.

Satelliittitietojen mukaan hakkuut jatkuivat tästä huolimatta elokuuhun saakka. LVV tutkii parhaillaan, toimiko Tuike lainmukaisesti.

A composite image contrasting a clear-cut area with dense forest.
Koosteotos, jossa näkyy avohakkuualue ja tiheää metsää (arkistokuva). Kuva: PxHere/Tero Laakso (CC BY 2.0)

Yhtiö: täysin laillista

Tuikkeen vastaus saatiin maanantaina.

Yhtiö kirjoittaa, että "Tuike Finland Oy kantaa täyden vastuun omasta toiminnastaan" ja että se suoritti ennen töiden aloittamista "perusteellisen selvityksen yhteistyössä kaikkien asiaankuuluvien sidosryhmien ja oikeudellisten neuvonantajien kanssa".

Yhtiön mukaan johtopäätös oli, että sen toimintatapa oli "täysin laillinen ja asianmukainen". Itse puiden kaatamisen osalta yhtiö sanoet Googlen noudattaneen metsälakia.

Google suunnittelee datakeskusta myös Kajaaniin. Siellä Tuike sanoo hakkuiden kattavan "hieman alle 200 hehtaaria", mikä jää juuri arviointia edellyttävän kynnyksen alapuolelle.

Hankkeita tulisi tarkastella sitä taustaa vasten, että Google ilmoitti vain päiviä aiemmin – Helsinki Timesin mukaan – 13 miljardin euron investoinneista suomalaisiin datakeskuksiin.

HS kysyi LVV:n yksikönpäälliköltä, oliko yhtiö toteuttanut hakkuut ilman YVA-prosessia LVV:n päätöksestä huolimatta.

— Siltähän se vähän näyttää, LVV:n yksikönpäällikkö Sari Myllyoja sanoo HS:lle.

Suomen eduskunnalle luovutettiin pari viikkoa sitten 50 000 allekirjoitusta sisältävä adressi, jolla vastustetaan suuren mittakaavan datakeskuksia.

Allekirjoittajien suurimmat huolenaiheet liittyvät vaikutuksiin sähkömarkkinoilla ja paikalliseen ympäristöön.