Mainos:

Leppävirralla lopetettiin loukkaantunut susi

Julkaistu 4.4.2020 – Kirjoittaja Toimitus
Poliisille sai keskiviikkona 1.4.2020 ilmoituksen Leppävirran Soisalossa liikkuneesta ja mahdollisesti loukkaantuneesta sudesta. Poliisi ilmoitti asiasta edelleen paikallisille SRVA (suurriistavirka-apu)-toimijoille ja määräsi heidät jäljittämään sutta sekä samalla karkottamaan suden kauemmas asutuksesta.

Poliisi toivoi, että suden terveydentilasta ja käyttäytymisestä saataisiin jäljittämisen ja karkottamisen yhteydessä lisätietoja ja havaintoja.

Susi liikkui vuorokauden aikana ainoastaan noin kaksi kilometriä, vaikka sitä jäljitettiin aktiivisesti. Jäljityksen aikana tehtyjen näkö- ja jälkihavaintojen perusteella susi oli makuulla poikkeuksellisen usein, päästi ihmisen alle 50 m päähän itsestään, ontui yhtä jalkaansa ja jäi lopulta makuulle ihmisten lähelle.

Sudesta saatujen havaintojen perusteella poliisi määräsi suden lopetettavaksi. Lopetusperusteena olivat sekä poliisi- että eläinsuojelulaki. Poliisilain 2:16 mukaan poliisimiehellä on oikeus ottaa kiinni ja viimesijaisena keinona lopettaa eläin, joka aiheuttaa vaaraa ihmisen hengelle tai terveydelle tai huomattavaa vahinkoa omaisuudelle taikka vakavasti vaarantaa liikennettä. Eläin saadaan lopettaa myös, jos sen hengissä pitäminen olisi ilmeistä julmuutta sitä kohtaan. Luonnonvaraisen eläimen lopettamisesta on säädetty myös eläinsuojelulain 14 §:ssä (sairaat ja vahingoittuneet eläimet): Sairasta, vahingoittunutta tai muutoin avuttomassa tilassa olevaa luonnonvaraista eläintä on pyrittävä auttamaan. Jos eläin on kuitenkin sellaisessa tilassa, että sen hengissä pitäminen on ilmeistä julmuutta sitä kohtaan, eläin on lopetettava tai on huolehdittava siitä, että se lopetetaan.

Pienikokoinen, noin 30-kiloinen naarassusi lopetettiin ampumalla perjantaina 3.4.2020 klo 12.45 Itä-Saamaisentien varressa. Suden oikea etujalka oli vahingoittunut pahasti.

Mainos:

Eläimen jäljittämisen ja lopettamisen suorittivat Leppävirran-Varkauden riistanhoitoyhdistyksen SRVA-toimijat ja toimintaa johti paikan päällä poliisilaitoksen eräyhdyshenkilö.

Lähde: Poliisi

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

13 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
CFF
CFF
6 years ago

UV säteily tuhoaa virukset ja bakteerit.

Nyt toivotaan mukavan lämmintä kesää joka saisi alkaa mahdollisimman nopeasti.

Suomalainen sauna on ilmeisesti koronalle liian kova paikka.

KEVÄT tuo tullessaan lisääntyvän auringonpaisteen. Se tietää ikävyyksiä taudinaiheuttajille. Auringonsäteet tuhoavat tehokkaasti viruksia. Uv-valolla steriloidaan esimerkiksi kirurgin leikkausvälineitä ja tuhotaan antibiooteille vastustuskykyisiä sairaalabakteereita.

Se tiedetään, että myös SARS-CoV-2-virus viihtyy viileässä. Laboratorio-oloissa 80 pakkasasteessa se säilyy hengissä vuosikymmeniä. Kuumuus on sille myrkkyä. 10–30 minuuttia kuudessakymmenessä lämpöasteessa nitistää viruksen

AukaiskaaSilmänne
AukaiskaaSilmänne
6 years ago
Reply to  CFF

Covid-19 ei ole lenssu, tuo virus päinvastoin nauttii ja leviää lämmössä, ei saunassa, mutta ulkona.
Suomen kesä on mitä parain virukselle.
Hienoa valekirjoitusta sieltä jälleen.
Kylmyydessä covid.19 hidastuu, mutta lämmössä vilkastuu, että näin jälleen.

CFF
CFF
6 years ago

Ei ole mitään valekirjoitusta. Se on juuri näin.

CFF
CFF
6 years ago

Kiina ja Kiinan kommunistinen puolue syyllinen korona katastrofiin ja sen peittelyyn.

…the Chinese government layers are ”broken and fragile” and so it didn’t surprise him when he was able to follow breadcrumbs – as begun by our inquisition about the roles that certain individuals played in Wuhan – to discover the ”very suspicious” fact that the Wuhan Bio lab had a job opening from November 18, 2019, asking for scientists to come and research the relationship between the coronavirus and bats.

However, after ZeroHedge was permanently suspended from Twitter for daring to suggest anything but the official narrative handed down, laowhy86 notes that another job opening appeared on December 24th (remember this is before any news broke of the virus publicly), which basically says ’we’ve discovered a new and terrible virus and would like to recruit people to come deal with it’…

the CCP’s incompetence and its understanding of the danger of the virus on a pure scientific level – and then going on to silence those who wanted to warn the public… and letting the virus spread for months… is the reason the Chinese government must be held accountable!”

https://www.zerohedge.com/geopolitical/i-found-source-covid-19

CFF
CFF
6 years ago

Yksi Wuhanin kuolleista on lääkäri Li Wenliang, joka varoitti leviävästä viruksesta jo joulukuussa. Kiinan viranomaiset pakottivat hänet allekirjoittamaan todistuksen, jonka mukaan hän myöntää ”toimivansa laittomasti ja häiritsevänsä sosiaalista järjestystä”.

Kiinalaista kommunismia aidoimmillaan.

CFF
CFF
6 years ago

Burning China flag

https://youtu.be/BfnZaf4gikk

CFF
CFF
6 years ago

Kiinasta virtaa Eurooppaan terveydenhoito ja suojautumis tarvikkeita – jotka ovat viallisia.

As the coronavirus rages across Europe, a growing number of countries are reporting that millions of pieces of medical equipment donated by, or purchased from, China to defeat the pandemic are defective and unusable.

https://www.zerohedge.com/geopolitical/china-floods-europe-defective-covid-19-fighting-medical-equipment

Ovatko ne Suomeen tilatut kiinalaiset varusteet myös viallisia ja käyttökelvottomia?

juha.
juha.
6 years ago

Kun katasuomalainen tapetaan. Voit kuulla kun nuppineula putoaa lattialle NUORGAMISSA!

Suden lopettaneet polliisit ovat varmastikin piiloteltavina väh. 1/2 vuotta turvatalossa.

CFF
CFF
6 years ago

Zerohedge kirjoittaa Suomen tilanteesta.

Pari osuvaa kommenttia:

Europeans gave up on real freedom for the security of their Socialist Utopia… until they ran out of other people’s money.

My idea of diversity(multiculturalism) is 9mm hollow points

https://www.zerohedge.com/markets/finns-warned-worlds-best-funded-welfare-state-collapsing-under-virus-triggered-mass

CFF
CFF
6 years ago

Kiinasta kuuluu taas kummia.

Kiina syndrooma kummittelee.

Ne jotka on parantunut koronasta eivät sittenkään ole kokonaan päässeet irti taudista.

Näin ainakin sosialistisen internationaalin mukaan.

Kohta Marin(Suomen sosialistinen internationaali) ilmoittaa että ravintolat pysyvät kiinni ainakin vuoden loppuun asti. Elinkeinovapaus ja yrittäminen eivät kuulu enää Suomeen. Sosialistinen internationaali ”vapauttaa” yrittäjät. Suuret globalistiketjut saavat toki jatkaa kuten tähänkin asti. Sosialistisen internationaalin suojeluksessa.

Marinin sosialistinen internationaali fanittaa Kiinan kommunistista puoluetta joka antoi maailmalle joululahjaksi länsimaiden tuhon.

Sulkutila jatkuu niin kauan että länsimaiset kansallisvaltiot on tuhottu.

TOIVON ETTÄ OLEN VÄÄRÄSSÄ. MUUTEN ROIKUMME HIRTETTYINÄ. Paitsi ne jotka uskaltavat ryhtyä todelliseen vastarintaan. Suomalaiset virkamiehet asettuvat Kiinan kommunistisen puolueen puolelle?

CFF
CFF
6 years ago

Suomen Keskustan kuuluu tässä Suomen selviytymiskamppailussa asettua selkeästi maatilojen, yrittäjien ja elinkeinonvapauden , suomalaisten työpaikkojen puolelle. Ei Kiinan kommunistisen puolueen valtapyrkimyksien puolelle.

Kalergi-suunnitelma
Kalergi-suunnitelma
6 years ago
Reply to  CFF

Viherkommunistien ilmastohulluuden ohella näiden susihulluus on uhka kesäisin kotieläimiä laiduntavien maatiltojen kannattavuudelle.

Kalergi-suunnitelma
Kalergi-suunnitelma
6 years ago

1800-luvun lopulla silloisen Suomen Senaatin viisaalla päätöksellä paljon kotieläimiä tappaneet ja varsinkin syrjäseutujen lapsille kuolemanvaaran aiheuttavat sudet saatiin tapettua Suomesta lähjes sukupuuttoon. Nyt sen ansiosta viherkommunisteilla ja muilla petojensuojeluhörhöillä, Brysselin diktatuuri-monsteria selkänojanaan käyttäen on otsaa julistaa, että yli sataan vuoteen sudet eivät ole tappaneet yhtään ihmistä Suomessa!

Kahvinjuojilla oli enemmän lihasmassaa

Julkaistu 24.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Ihmisillä, jotka joivat eniten kahvia, oli vähemmän kehon rasvaa, vähemmän rasvaa sisäelinten ympärillä ja suurempi lihasmassa kuin ihmisillä, jotka kuluttivat kahvia vähän tai eivät lainkaan. Tämä selviää uudesta suomalaistutkimuksesta, vaikka tutkijat korostavat, etteivät tulokset todista kahvin aiheuttaneen eroja.

Tutkimuksen suorittivat Oulun yliopiston tutkijat, ja siihen osallistui 2 264 Pohjois-Suomessa vuonna 1966 syntynyttä henkilöä. Ryhmä on osa pitkäaikaista väestötutkimusta, jossa seurataan heidän terveyttään ajan mittaan. Osallistujat olivat 46-vuotiaita aineiston keruuhetkellä. Tutkijat jakoivat heidät itse ilmoitetun kulutuksen mukaan: ei kahvia, yhdestä kahteen kuppia, kolmesta neljään kuppia tai viisi tai useampia kuppeja päivässä.

Vaikka osallistujilla oli suunnilleen sama painoindeksi (BMI), heidän kehon koostumuksensa erosi ryhmien välillä. Niillä, jotka joivat enemmän kahvia, oli pienempi osuus kehon kokonaisrasvasta ja vähemmän viskeraalista rasvaa, kun taas heidän luustolihasmassansa oli suurempi heinäkuussa European Journal of Nutrition -lehdessä julkaistun tutkimuksen mukaan.

Tutkijat analysoivat myös 164 aineenvaihduntamarkkeria sekä verensokeri-, insuliini- ja sukupuolihormonimarkkereita. Osallistujat olivat paastonneet ja pidättäytyneet kahvista ja tupakoinnista ennen näytteiden ottoa. 2 264 osallistujasta 2 194 joi kahvia ja vain 70 ei.

Mainos:

Eroja insuliinimarkkereissa ja hormoneissa

Sekä miehillä että naisilla suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä veren haarautuvaketjuisten aminohappojen alhaisempiin pitoisuuksiin. Aiemmat tutkimukset ovat yhdistäneet näiden aminohappojen jatkuvasti kohonneet tasot insuliiniresistenssiin ja suurempaan tyypin 2 diabeteksen riskiin.

Miesten keskuudessa suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä myös suotuisampaan glukoosi-insuliiniprofiiliin. Hormonaalinen kuva oli monimutkaisempi: kokonais- ja biosaatava testosteroni sekä sukupuolihormoneja sitova globuliini (SHBG) olivat korkeampia, kun taas vapaa testosteroni ja vapaa androgeeni-indeksi olivat hieman alhaisempia. Naisten kohdalla yhteyksiä oli vähemmän, ja ne koostuivat pääasiassa korkeammasta SHBG:stä ja alhaisemmista vapaiden androgeenien arvoista.

Miljoonat ihmiset kuluttavat kahvia joka päivä, mutta silti tiedämme yllättävän vähän siitä, miten se liittyy aineenvaihduntaamme ja hormoneihimme. Tuloksissamme korostui selvä hormonaalinen allekirjoitus, joka ei hävinnyt, vaikka otimme huomioon painoindeksin ja elintapatekijät. Useat näistä yhteyksistä erosivat miesten ja naisten välillä, sanoo tutkimuksen pääkirjoittaja ja Oulun yliopiston väitöskirjatutkija Luca Verroest yliopiston tiedotteessa.

Oulun yliopisto korostaa myös, etteivät tulokset voi vielä muodostaa perustaa uusille ravintosuosituksille.

Osoittaa yhteyden, ei syy-seuraussuhdetta

Tutkimus on poikkileikkaustutkimus, mikä tarkoittaa, että kahvitottumukset ja fyysiset markkerit mitattiin samanaikaisesti. Se ei voi määrittää, vaikuttiko kahvi kehon koostumukseen, joivatko tietynlaiset elämäntavat omaavat ihmiset enemmän kahvia vai olivatko muut tekijät molempien taustalla.

Kulutus oli myös itse ilmoitettua, kahvia juomattomien ryhmä oli pieni, ja kaikki osallistujat tulivat suhteellisen homogeenisesta suomalaisesta syntymäkohortista. Muut elintavat ovat voineet vaikuttaa sekä siihen, kuinka paljon osallistujat joivat kahvia, että heidän kehon koostumukseensa, kuten News Medical toteaa arviossaan tutkimuksesta.

Tutkijat tekevät parhaillaan kokeita selvittääkseen, aiheuttaako kahvi itsessään muutokset ja mitkä juoman monista bioaktiivisista yhdisteistä saattavat olla vastuussa. Vasta sitten ihmisillä tehtävät interventiotutkimukset voivat osoittaa, onko yhteyksillä käytännön merkitystä.

Suomalaiset haluavat ikärajan sosiaaliseen mediaan

Julkaistu 21.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Monet suomalaiset kannattavat ikärajaa lasten sosiaalisen median käytölle, kertoo tuore kyselytutkimus.

Kyselyyn vastanneista 53 prosenttia tukee kieltoa alle 15-vuotiailta, kun taas 28 prosenttia vastustaa sitä ja 19 prosentilla ei ole mielipidettä, ruotsinkielinen Yle raportoi. Kyselyn toteutti keskustaoikeistolainen ajatushautomo Toivo.

Kannatus on korkeinta Kansallisen Kokoomuksen ja Perussuomalaisten kannattajien keskuudessa. Molemmissa ryhmissä 59 prosenttia puoltaa ikärajaa. Vastaava osuus on 46 prosenttia Vihreän liiton äänestäjien ja 45 prosenttia Vasemmistoliiton äänestäjien keskuudessa.

Myös ikä vaikuttaa näkemyksiin. 18–24-vuotiaista 45 prosenttia kannattaa ehdotusta, kun taas yli 75-vuotiaiden keskuudessa vastaava luku on 56 prosenttia. Tutkimuksessa ei havaittu tilastollisesti merkittäviä eroja miesten ja naisten välillä.

Mainos:

Suomen hallitus aloitti helmikuussa selvityksen alle 15-vuotiaiden kiellosta. Sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasosen (huom: alkup. tekstissä Karoliina Partanen) mukaan tavoitteena on ottaa ikäraja käyttöön vuonna 2027.

Suomi harkitsee rikosoikeudellisen vastuuiän alentamista

Julkaistu 18.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Suomen oikeusministeriö selvittää, pitäisikö rikosoikeudellisen vastuun ikärajaa alentaa. Asia on noussut valokeilaan Ruotsin parlamentin tekemän merkittävän nuorisorikollisuutta koskevan päätöksen myötä.

Elokuussa Ruotsin valtiopäivät äänesti rikosoikeudellisen vastuuiän alentamisesta 14 vuoteen erityisen vakavien rikosten osalta. Tämä tarkoittaa, että 14 vuotta täyttäneet lapset voitaisiin tuomita vankeuteen rikoksista, kuten murhasta, törkeästä raiskauksesta ja törkeistä aserikoksista. Äänestys päättyi lukemin 281 puolesta ja 66 vastaan.

Ehdotus on kohdannut voimakasta kritiikkiä viranomaisilta, lastenoikeusjärjestöiltä ja tutkijoilta. Ruotsin hallitus on perustellut sitä rikoksen uhrien oikeusturvalla ja tarpeella suojautua vaarallisilta yksilöiltä. Uudistus ei ole vielä astunut voimaan. Oikeusministeri Gunnar Strömmer on todennut, että laki voisi tulla voimaan vasta seuraavan vaalikauden loppupuolella, edellyttäen että Tidö-puolueet säilyttävät valtansa.

Suomen nykyinen oikeudellinen kynnys

Suomen rikoslain mukaan henkilön on oltava täyttänyt 15 vuotta ollakseen rikosoikeudellisesti vastuussa. Suomen oikeusministeri Leena Meri haluaa nyt tarkastella ikärajan alentamista.

Mainos:

”Pyynnöstäni myös Suomessa on käynnissä selvitys rikosoikeudellisen vastuun ikärajan alentamisesta alle 15-vuotiaiden osalta. Hanke käynnistyi oikeusministeriössä kesän 2026 aikana ja valmistuu tämän vuoden aikana. Toivon, että Suomessa seurattaisiin Ruotsin keinoja nuorisorikollisuuden torjumiseksi ja laskettaisiin ikärajaa, kuten perussuomalaisten vuoden 2022 kriminaalipoliittisessa ohjelmassa esitettiin,” kirjoittaa Leena Meri X-palvelussa.

Selvityksen on määrä valmistua ennen vuoden loppua. Vasta sen jälkeen selviää, eteneekö Suomen hallitus lainsäädäntötoimiin ja mitä rikoksia tai rangaistuksia se mahdollisesti koskisi.

Opettajiin kohdistuva väkivalta on lisääntynyt voimakkaasti Suomen kouluissa

Julkaistu 17.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Joka viides peruskoulun opettaja Suomessa kertoo joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi. Opetusalan ammattijärjestö OAJ varoittaa suuntauksen pahentuneen kahden vuoden aikana ja vaatii valtakunnallisia toimenpiteitä.

Opetusalan ammattijärjestö OAJ raportoi vuoden 2026 työolobarometrissaan, että 14 prosenttia vastaajista oli joutunut työpaikkaväkivallan kohteeksi edellisen vuoden aikana. Edellisessä, vuonna 2024 tehdyssä kyselyssä vastaava luku oli 10 prosenttia.

Kasvu on erityisen selvää peruskouluissa. Siellä 21 prosenttia ilmoitti joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi, kun vuonna 2024 luku oli 17 prosenttia. Varhaiskasvatuksessa kolmasosa vastaajista sanoi joutuneensa lasten tekemän väkivallan kohteeksi.

Väkivalta oli lähes täysin oppilassidonnaista. 99 prosentissa tapauksista, joissa opettajat ilmoittivat joutuneensa väkivallan kohteeksi, tekijänä oli lapsi tai oppilas.

Mainos:

Erityisopettajat erityisen alttiina

Erot ovat huomattavia. OAJ nimeää erityisopettajat ja erityisluokanopettajat ryhmiksi, jotka joutuvat useimmin väkivallan kohteeksi. Väkivalta on yleisintä varhaiskasvatuksessa, mutta se on lisääntynyt eniten peruskouluissa viimeisen kahden vuoden aikana.

Sitä vastoin lukioissa työskentelevillä ei barometrin mukaan ollut kokemuksia väkivallasta. Tilanne eroaa siis selvästi eri koulutusmuotojen välillä.

Oppimis- ja työympäristöjen turvattomuuteen on puututtava. Nykyinen suuntaus on erittäin huolestuttava, sanoo OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto.

Monet harkitsevat alanvaihtoa

Seuraukset voivat olla vakavia kohteeksi joutuneelle henkilöstölle: kuudessa prosentissa tapauksista väkivalta oli johtanut sairauslomaan.

Vastaajista 42 prosenttia oli harkinnut alanvaihtoa edellisen vuoden aikana. Alle 51-vuotiaiden keskuudessa luku oli noin puolet.

Väkivalta ei ole ainoa syy, miksi opettajat harkitsevat ammatin jättämistä. Samalla 75 prosenttia kertoi kokevansa vähintään toisinaan työperäistä stressiä.

OAJ vaatii valtakunnallisia toimintamalleja väkivallan ja uhkatilanteiden ehkäisemiseksi kouluissa ja päiväkodeissa. Järjestö haluaa myös opetusalalle suunnatun erillisen työsuojeluohjelman.

Jäsenemme ovat peräänkuuluttaneet valtakunnallisia toimintamalleja, joilla voidaan ehkäistä väkivaltaa ja uhkatilanteita, sanoo Katarina Murto.