Mainos:

Lento-onnettomuustutkijoiden avunpyynnöstä Suomelle uskomaton sirkus, -ja lisää sirkusta tiedossa.

Päivitetty 2.10.2016, Julkaistu 2.10.2016 – Kirjoittaja Toimitus

Malaysia Airlinesin lennon MH17 tuhoutuminen ohjuksen osumaan 17.07.2014 itäisessä Ukrainassa näyttää koskettavan Suomeakin, monella tavalla.  Hollanti pyysi Suomesta apua kansalaistensa kuolemia aiheuttaneen tapahtuman tutkimiseen, ja sai sitä. Sitten alkoivat selittelyt. Suomen kummallinen rähmällään-olo kahteen ilmansuuntaan samanaikaisesti saa joskus surkuhupaisia ilmaisuja.

Iltasanomat 30.09.2016:

Helsingin Sanomat kertoi aiemmin tänään (30.09.), että Suomessa tehdyn ohjuksen koeräjäytyksen tuloksia ei ole voitu käyttää kansainvälisessä rikostutkinnassa, koska Suomi ei ole antanut siihen lupaa. Rikostutkija Hollannin syyttäjänvirastosta kertoo lehdelle, että Suomen hallitus ei ole antanut lupaa jakaa tuloksia kansainvälisen tutkijaryhmän kanssa.

Miten tämä on mahdollista? Ei ymmärrä. Vielä parempaa pukkaa: "Venäjän kanssa ei keskusteltu oikeusapupyynnöstä. Pyynnöstä ilmoitettiin Venäjälle, mutta siitä ei keskusteltu, presidentti Sauli Niinistö kertoi MH17-turmalennon tutkinnan Suomen osuutta valaisevassa tiedotustilaisuudessa."

Siis: Presidentti pitää perjantaina (30.09.) ihan tiedotustilaisuuden kertoakseen, miten on Hollannin kanssa menetelty ja mitä on Venäjälle kerrottu. Sitten märehditään kuka kertoi mitä ja kuka salasi ketä.  Hohhoiaa. Miten tämä kaikki vaikuttaa Suomen kansainväliseen maineeseen ja presidentti-instituution nauttimaan arvovaltaan?

Mainos:

Kansainvälinen tutkijakomissio ei siis voinut käyttää Hollannin Suomesta saamia tietoja, mutta päätyi toisin keinoin tulokseen:

Kyse on kaksi vuotta sitten Itä-Ukrainassa alas ammuttuun Malaysian Airlinesin MH17-lentoon liittyvästä kansainvälisestä rikostutkinnasta. Rikostutkijaryhmä julkaisi keskiviikkona (29.09.) raporttinsa tutkinnasta, jonka mukaan matkustajakoneen ampui alas Venäjältä Itä-Ukrainan separatistialueelle tuotu ja sieltä takaisin Venäjälle toimitettu BUK-ohjusjärjestelmä.

 Verkkouutiset 30.09.2016.

MH17 -tapaus on siis selvitetty ja loppuunkäsitelty. Kaksi vuotta aiheen ympärillä pyörikin melkoinen mediavaikuttamisen sirkus, jonka vaikutukset sivusivat myös Suomea.

  • Itä-Ukrainan separatistit antoivat joukon sekavia lausuntoja, jotka katosivat pian mediasta. Mm. epäiltiin etteivät onnettomuuden uhrit ole oikeita lentomatkustajia, vaan ruumishuoneista haettuja lavasteita.
  • Vaikutukselle alttiin mediat levittivät omituisia uutisia, joissa mm. Kiovan lennonjohtoon sijoitettiin kummallisia henkilöitä, yms.
  • Venäjä päästi julkisuuteen satelliittiikuvan(?), jossa näkyy näkyy maataistelukone SU25, ja väitti sen esittävän ukrainalaiskonetta ampumassa MH17:a. Juuri kukaan ei pitänyt kuvia uskottavina.
  • Venäjän näkemystä myötäilevää tiedonvälitystä ja mielipidevaikuttamista ilmaantui mitä kummallisimpiin paikkoihin.

batman00000011Venäjän ja sen erityispalvelujen aktiivisuus tiedon tuottamisessa kolmansien tahojen kautta oli myös korkealla. Siihen nähden ei ole yllättävää, että suomalaisistakin mielipidevaikuttajista on etsitty sopivia henkilöitä kiillottamaan Venäjän "kilpeä ja miekkaa."

Emme voi ajatella Venäjästä niin pahaa, että uskoisimme dosentti Johan Bäckmanin olevan Venäjän äänitorvi. Hänen julkaisuissaan vilisee poliittisesti syrjäytyneitä venäläisiä ääriaineksia, joita muualla sanottaisiin "hörhöiksi". Bäckmanin suomalainen tiimi näyttää kaipaavan 1970-luvulle? Tai eipäs 70-luku riitä ihan kaikille. 30-lukua sen olla pitää!

ei-stalinistiPetri Krohnilla näyttääkin olevan *arvot kohdallaan*, niinkuin omasta mielestä.

Tämän erinomaisen joukon julkaisuissa MH17 joutui "Kiovan fasistien ja USA:n imperialistien yhteisen juonen kohteeksi". Bäckmanin tiimi on aiemmin hyökännyt mm. perussuomalaisia vastaan:

"Lehdistötiedote. Suomalainen poliitikko ehdotti Breivikin terroristi-iskujen uusimista. Suomalainen äärioikeistolainen kansanedustaja Olli Immonen nationalistisesta “Aidot Suomalaiset” -puolueesta (puolueen nimi on on englanniksi Finns Party, ei True Finns Party, suomentajan huomautus) ehdotti äskettäin väkivaltaisia hyökkäyksiä monikulttuurista yhteiskuntaa vastaan ja uuden “yhden, aidon suomalaisen kansakunnan” rakentamista.

backmanimmonen000001Emme todellakaan tiedä, kenen laskuun po. stanistijoukkio on hyökännyt Immosta vastaan, mutta niljaista on touhu, sano.

Venäjän kiinnostus politiikan kentän vasempaan äärilaitaan on Suomessakin tunnettu ja muistettu asia. Aktiviteetti kentän oikeassa ääressä, ja siellä kituuttavassa poliittisen varjomaailman aluskasvillisuudessa on tuoreempi ilmiö, eikä niin yleisesti tunnettu.

Keväällä 2015 Pietarissa pidettyyn Euroopan äärioikeistoryhmien kokoukseen osallistui mm. Kreikan "Kultainen Aamunkoitto" ja Suomesta Itsenäisyyspuolue-IPU:n vaalipäällikkö Timbe Isosaari. Kokouksessa luultavasti tehtiin muutakin kuin juotiin vodkaa ja syötiin kaviaaria, kuten taannoisissa Suomen ev-lut.kirkon idänsuhteita hoitavien "kaviaaripastorien" trahteerauksissa samassa kaupungissa. Toki pastoreilla oli muutakin aktiviteettia, mutta koska tämä julkaisu pyrkii olemaan koko perheelle lukukelpoinen, jätetään tää aihe.

Että Moskovan tarkka katse ja karttuisa koura seuraavat autotalleistaan ylösponnistavia puoluehankkeita, tuli edellä todetuksi. Siispä emme ylläty seuraavasta:

donitsi00000011Maahanmuuttovastaisuudella liputtava politiikkaan pyrkijä Marco deWit oli äskettäin Johan Bäckmanin seurueen mukana itäisessä Ukrainassa, Janus Putkosta tapaamassa. Bäckman muuten on yrittänyt värvätä Itä-Ukrainaan myös sotilaskouluttajia (kuva oikealla).

Huomasimme jo edellä Bäckmannin tiimin hyökkäävän persuja vastaan. Sitä tekee myös kaveripiirin uusin tulokas deWit. Onko tässä jotain johdonmukaisuutta, sitä on aikaista sanoa.

Venäjän kiinnostus EU-maissa noussutta maahanmuuttopoliittisia ratkaisuja vastustavaa kansalaismielipidettä kohtaan on myös tunnettu asia. Jää nähtäväksi, mikä deWitillä ja hänen puoluehankkeellaan on tässä kokonaisuudessa. '

Isänmaallisille suomalaisille on toki tiedossa eräs ilmansuunta, josta tuleviin asioihin suhtaudutaan jämerästi, -lukuunottamatta nousevaa aurinkoa. di-gold

 

http://kansanliike.net/blogi/miksi-kavin-donbassissa-olenko-putinisti/

http://mvlehti.net/2015/07/30/johan-backman-lahetti-maailmalle-lehdistotiedotteen-valehteli-immosen-kehottaneen-tekemaan-breivikit/

http://upnorth.eu/the-kremlins-voice-johan-backman/

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000001273089.html

http://www.verkkouutiset.fi/politiikka/niinisto%20ohjuskoe-55837

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

6 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
JKS
JKS
9 years ago

Nykysuomen blogissa ei ole selvästikkään kaikkia faktoja mukana. Yhdysvaltojen satelliitti kuvasi koko tapahtuman, mutta niitä kuvia ei ole eikä tulla julkaisemaan. Nämä kuvat kun ratkaisisivat tämän asian!!Ehkä vielä huvittavampaa on se että koskien MH17 alasampumiseen Obama piti valkoisen talon tiedoitustilaisuuden ja heidän kaikki tiedot perustuivat hänen sanojen mukaan sosiaaliseen mediaan ja You Tubeen. Aika surullista maan johtajalta jolla on 3 kertainen tiedustelu ja sotilasbudjetti kaikkiin muihin nähden. Kuinka typeriksi ihmiset ovat muuttuneet kun eivät osaa esittää oikeita kysymyksiä.

Eero Tillanen
Eero Tillanen
9 years ago

Kummastipa ”totuus” on muuttunut sitten esitutkinnan, jossa todettiin olevan useita pyöreitä reikiä, jotka ovat ”kuin konetuliaseella ammutun näköisiä”. Videolla olevasta hylyn kappaleesta voi myös nähdä, että niitä on kahteen suuntaan. Tämä käy ilmi siitä, että joidenkin pyöreiden reikien ympärillä on pullistuma, toisten painauma. BUK:n taistelukärjessä on T-muotisia esisirpaloituvia kappaleita, jotka eivät pysty jättämään pyöreitä reikiä ensinkään, sillä sirpaleet alkavat aina pyöriä vakauttaakseen lentorataansa. Vain kuulan muotoinen kappale pystyy sirpaleena jättämään pyöreän läpimenoreiän.

Kertomani asiat ovat perusballistiikkaa, jota ei voi kiertää kuin valehtelemalla.

https://www.youtube.com/watch?v=7ze9BNGDyk4

gmre
gmre
9 years ago

Mitä USA:n satelliitti näki?

JKS
JKS
9 years ago

USAn sateliitti on kuvannut Ukrainan ilmatilaa onnettumuuspaikalla. Jostain syystä eivät halua julkaista satelliittikuvia.

gmre
gmre
9 years ago

Se on hienoa, että sinä olet ne nähnyt.

Pasi Honkanen
Pasi Honkanen
4 years ago

Tapahtumalle on ihan luonnollinen selitys. Koneen ampui alas venäläinen BUK-yksikkö. Siitä on jo todisteet. Luonnollisestikaan se ei tehnyt sitä tahallaan, vaan luuli konetta Ukrainan sotilaskoneeksi. Miksi olisi ampunut tahallaan liikennelentokoneen? Hirveä arvovaltatappio, jota Venäjä ei voi nyt myöntää.

Miten sitten tuollainen vahinko pääsi tapahtumaan?

Tiedämme, että Ukraina ei sulkenut ilmatilaansa siviilikoneilta. En tiedä, mutta veikkaan, että tarkoituksena olikin venäläisten erehtyminen ampumaan alas jokin siviilikonen. Eurooppalaiset lentoyhtiöt (mm. Finnair), jotka tiesivät Itä-Ukrainassa käytävästä sodasta, välttivät Ukrainan ilmatilaa vapaaehtoisesti. Malesialainen yhtiö ei ilmeisesti ollut saanut asiasta informaatiota, vaan ajeli suoraan tuhoonsa. Tuskin Malesiassa etusivun uutisiin joku ”pikkusota” Euroopassa on edes yltänyt.

Noin arvelen köyneen (en toki tiedä).

Kahvinjuojilla oli enemmän lihasmassaa

Julkaistu 24.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Ihmisillä, jotka joivat eniten kahvia, oli vähemmän kehon rasvaa, vähemmän rasvaa sisäelinten ympärillä ja suurempi lihasmassa kuin ihmisillä, jotka kuluttivat kahvia vähän tai eivät lainkaan. Tämä selviää uudesta suomalaistutkimuksesta, vaikka tutkijat korostavat, etteivät tulokset todista kahvin aiheuttaneen eroja.

Tutkimuksen suorittivat Oulun yliopiston tutkijat, ja siihen osallistui 2 264 Pohjois-Suomessa vuonna 1966 syntynyttä henkilöä. Ryhmä on osa pitkäaikaista väestötutkimusta, jossa seurataan heidän terveyttään ajan mittaan. Osallistujat olivat 46-vuotiaita aineiston keruuhetkellä. Tutkijat jakoivat heidät itse ilmoitetun kulutuksen mukaan: ei kahvia, yhdestä kahteen kuppia, kolmesta neljään kuppia tai viisi tai useampia kuppeja päivässä.

Vaikka osallistujilla oli suunnilleen sama painoindeksi (BMI), heidän kehon koostumuksensa erosi ryhmien välillä. Niillä, jotka joivat enemmän kahvia, oli pienempi osuus kehon kokonaisrasvasta ja vähemmän viskeraalista rasvaa, kun taas heidän luustolihasmassansa oli suurempi heinäkuussa European Journal of Nutrition -lehdessä julkaistun tutkimuksen mukaan.

Tutkijat analysoivat myös 164 aineenvaihduntamarkkeria sekä verensokeri-, insuliini- ja sukupuolihormonimarkkereita. Osallistujat olivat paastonneet ja pidättäytyneet kahvista ja tupakoinnista ennen näytteiden ottoa. 2 264 osallistujasta 2 194 joi kahvia ja vain 70 ei.

Mainos:

Eroja insuliinimarkkereissa ja hormoneissa

Sekä miehillä että naisilla suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä veren haarautuvaketjuisten aminohappojen alhaisempiin pitoisuuksiin. Aiemmat tutkimukset ovat yhdistäneet näiden aminohappojen jatkuvasti kohonneet tasot insuliiniresistenssiin ja suurempaan tyypin 2 diabeteksen riskiin.

Miesten keskuudessa suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä myös suotuisampaan glukoosi-insuliiniprofiiliin. Hormonaalinen kuva oli monimutkaisempi: kokonais- ja biosaatava testosteroni sekä sukupuolihormoneja sitova globuliini (SHBG) olivat korkeampia, kun taas vapaa testosteroni ja vapaa androgeeni-indeksi olivat hieman alhaisempia. Naisten kohdalla yhteyksiä oli vähemmän, ja ne koostuivat pääasiassa korkeammasta SHBG:stä ja alhaisemmista vapaiden androgeenien arvoista.

Miljoonat ihmiset kuluttavat kahvia joka päivä, mutta silti tiedämme yllättävän vähän siitä, miten se liittyy aineenvaihduntaamme ja hormoneihimme. Tuloksissamme korostui selvä hormonaalinen allekirjoitus, joka ei hävinnyt, vaikka otimme huomioon painoindeksin ja elintapatekijät. Useat näistä yhteyksistä erosivat miesten ja naisten välillä, sanoo tutkimuksen pääkirjoittaja ja Oulun yliopiston väitöskirjatutkija Luca Verroest yliopiston tiedotteessa.

Oulun yliopisto korostaa myös, etteivät tulokset voi vielä muodostaa perustaa uusille ravintosuosituksille.

Osoittaa yhteyden, ei syy-seuraussuhdetta

Tutkimus on poikkileikkaustutkimus, mikä tarkoittaa, että kahvitottumukset ja fyysiset markkerit mitattiin samanaikaisesti. Se ei voi määrittää, vaikuttiko kahvi kehon koostumukseen, joivatko tietynlaiset elämäntavat omaavat ihmiset enemmän kahvia vai olivatko muut tekijät molempien taustalla.

Kulutus oli myös itse ilmoitettua, kahvia juomattomien ryhmä oli pieni, ja kaikki osallistujat tulivat suhteellisen homogeenisesta suomalaisesta syntymäkohortista. Muut elintavat ovat voineet vaikuttaa sekä siihen, kuinka paljon osallistujat joivat kahvia, että heidän kehon koostumukseensa, kuten News Medical toteaa arviossaan tutkimuksesta.

Tutkijat tekevät parhaillaan kokeita selvittääkseen, aiheuttaako kahvi itsessään muutokset ja mitkä juoman monista bioaktiivisista yhdisteistä saattavat olla vastuussa. Vasta sitten ihmisillä tehtävät interventiotutkimukset voivat osoittaa, onko yhteyksillä käytännön merkitystä.

Suomalaiset haluavat ikärajan sosiaaliseen mediaan

Julkaistu 21.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Monet suomalaiset kannattavat ikärajaa lasten sosiaalisen median käytölle, kertoo tuore kyselytutkimus.

Kyselyyn vastanneista 53 prosenttia tukee kieltoa alle 15-vuotiailta, kun taas 28 prosenttia vastustaa sitä ja 19 prosentilla ei ole mielipidettä, ruotsinkielinen Yle raportoi. Kyselyn toteutti keskustaoikeistolainen ajatushautomo Toivo.

Kannatus on korkeinta Kansallisen Kokoomuksen ja Perussuomalaisten kannattajien keskuudessa. Molemmissa ryhmissä 59 prosenttia puoltaa ikärajaa. Vastaava osuus on 46 prosenttia Vihreän liiton äänestäjien ja 45 prosenttia Vasemmistoliiton äänestäjien keskuudessa.

Myös ikä vaikuttaa näkemyksiin. 18–24-vuotiaista 45 prosenttia kannattaa ehdotusta, kun taas yli 75-vuotiaiden keskuudessa vastaava luku on 56 prosenttia. Tutkimuksessa ei havaittu tilastollisesti merkittäviä eroja miesten ja naisten välillä.

Mainos:

Suomen hallitus aloitti helmikuussa selvityksen alle 15-vuotiaiden kiellosta. Sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasosen (huom: alkup. tekstissä Karoliina Partanen) mukaan tavoitteena on ottaa ikäraja käyttöön vuonna 2027.

Suomi harkitsee rikosoikeudellisen vastuuiän alentamista

Julkaistu 18.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Suomen oikeusministeriö selvittää, pitäisikö rikosoikeudellisen vastuun ikärajaa alentaa. Asia on noussut valokeilaan Ruotsin parlamentin tekemän merkittävän nuorisorikollisuutta koskevan päätöksen myötä.

Elokuussa Ruotsin valtiopäivät äänesti rikosoikeudellisen vastuuiän alentamisesta 14 vuoteen erityisen vakavien rikosten osalta. Tämä tarkoittaa, että 14 vuotta täyttäneet lapset voitaisiin tuomita vankeuteen rikoksista, kuten murhasta, törkeästä raiskauksesta ja törkeistä aserikoksista. Äänestys päättyi lukemin 281 puolesta ja 66 vastaan.

Ehdotus on kohdannut voimakasta kritiikkiä viranomaisilta, lastenoikeusjärjestöiltä ja tutkijoilta. Ruotsin hallitus on perustellut sitä rikoksen uhrien oikeusturvalla ja tarpeella suojautua vaarallisilta yksilöiltä. Uudistus ei ole vielä astunut voimaan. Oikeusministeri Gunnar Strömmer on todennut, että laki voisi tulla voimaan vasta seuraavan vaalikauden loppupuolella, edellyttäen että Tidö-puolueet säilyttävät valtansa.

Suomen nykyinen oikeudellinen kynnys

Suomen rikoslain mukaan henkilön on oltava täyttänyt 15 vuotta ollakseen rikosoikeudellisesti vastuussa. Suomen oikeusministeri Leena Meri haluaa nyt tarkastella ikärajan alentamista.

Mainos:

”Pyynnöstäni myös Suomessa on käynnissä selvitys rikosoikeudellisen vastuun ikärajan alentamisesta alle 15-vuotiaiden osalta. Hanke käynnistyi oikeusministeriössä kesän 2026 aikana ja valmistuu tämän vuoden aikana. Toivon, että Suomessa seurattaisiin Ruotsin keinoja nuorisorikollisuuden torjumiseksi ja laskettaisiin ikärajaa, kuten perussuomalaisten vuoden 2022 kriminaalipoliittisessa ohjelmassa esitettiin,” kirjoittaa Leena Meri X-palvelussa.

Selvityksen on määrä valmistua ennen vuoden loppua. Vasta sen jälkeen selviää, eteneekö Suomen hallitus lainsäädäntötoimiin ja mitä rikoksia tai rangaistuksia se mahdollisesti koskisi.

Opettajiin kohdistuva väkivalta on lisääntynyt voimakkaasti Suomen kouluissa

Julkaistu 17.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Joka viides peruskoulun opettaja Suomessa kertoo joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi. Opetusalan ammattijärjestö OAJ varoittaa suuntauksen pahentuneen kahden vuoden aikana ja vaatii valtakunnallisia toimenpiteitä.

Opetusalan ammattijärjestö OAJ raportoi vuoden 2026 työolobarometrissaan, että 14 prosenttia vastaajista oli joutunut työpaikkaväkivallan kohteeksi edellisen vuoden aikana. Edellisessä, vuonna 2024 tehdyssä kyselyssä vastaava luku oli 10 prosenttia.

Kasvu on erityisen selvää peruskouluissa. Siellä 21 prosenttia ilmoitti joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi, kun vuonna 2024 luku oli 17 prosenttia. Varhaiskasvatuksessa kolmasosa vastaajista sanoi joutuneensa lasten tekemän väkivallan kohteeksi.

Väkivalta oli lähes täysin oppilassidonnaista. 99 prosentissa tapauksista, joissa opettajat ilmoittivat joutuneensa väkivallan kohteeksi, tekijänä oli lapsi tai oppilas.

Mainos:

Erityisopettajat erityisen alttiina

Erot ovat huomattavia. OAJ nimeää erityisopettajat ja erityisluokanopettajat ryhmiksi, jotka joutuvat useimmin väkivallan kohteeksi. Väkivalta on yleisintä varhaiskasvatuksessa, mutta se on lisääntynyt eniten peruskouluissa viimeisen kahden vuoden aikana.

Sitä vastoin lukioissa työskentelevillä ei barometrin mukaan ollut kokemuksia väkivallasta. Tilanne eroaa siis selvästi eri koulutusmuotojen välillä.

Oppimis- ja työympäristöjen turvattomuuteen on puututtava. Nykyinen suuntaus on erittäin huolestuttava, sanoo OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto.

Monet harkitsevat alanvaihtoa

Seuraukset voivat olla vakavia kohteeksi joutuneelle henkilöstölle: kuudessa prosentissa tapauksista väkivalta oli johtanut sairauslomaan.

Vastaajista 42 prosenttia oli harkinnut alanvaihtoa edellisen vuoden aikana. Alle 51-vuotiaiden keskuudessa luku oli noin puolet.

Väkivalta ei ole ainoa syy, miksi opettajat harkitsevat ammatin jättämistä. Samalla 75 prosenttia kertoi kokevansa vähintään toisinaan työperäistä stressiä.

OAJ vaatii valtakunnallisia toimintamalleja väkivallan ja uhkatilanteiden ehkäisemiseksi kouluissa ja päiväkodeissa. Järjestö haluaa myös opetusalalle suunnatun erillisen työsuojeluohjelman.

Jäsenemme ovat peräänkuuluttaneet valtakunnallisia toimintamalleja, joilla voidaan ehkäistä väkivaltaa ja uhkatilanteita, sanoo Katarina Murto.