Mainos:

Laura Huhtasaari: Terveisiä uusneukkulasta (video)

Julkaistu 22.3.2018 – Kirjoittaja Toimitus
Kansanedustaja Laura Huhtasaari (ps) kommentoi "hankalien meppien" listaa, jolle on joutunut puolueen puheenjohtaja Jussi Halla-aho.

Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho on sijalla seitsemän "hankalien meppien" listalla. Halla-ahon synneiksi mainitaan perussuomalaisen puolueen hajoaminen ja yritys hajottaa Suomen hallitus.

Perussuomalaisten kansanedustaja Laura Huhtasaari kommentoi asiaa Facebook-sivullaan julkaisemassaan videossa.

https://www.facebook.com/laura.huhtasaari/videos/10160255988640046/?notif_id=1521706047747635&notif_t=live_video

Lähde: Facebook

Mainos:
Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

9 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Terttu
Terttu
8 years ago

Osu ja uppos

Emppu Vuori
Emppu Vuori
8 years ago
Reply to  Terttu

Onko tuo Huhtasaari ihan pönttö, se väittää näyttävän jonkun jutun mutta ei kuitenkaan näytä sitä juttua.

Se julkaisu johon Huhtasaari viittaa ei ole edes mikään EU:n julkaisu… Sen julkaisun totuus arvo on suunnilleen sama kuin MV-median julkaisujen eli melko olematon!

Siis EU ei ole listannut mitään tuollaista… vaan joku yksittäinen henkilö tai ryhmä… Siis samaa tasoa kuin Marco de Wit, Li Andersson, Juha Korhonen & Paavo Arhimäki listaisivat hankalia tyyppejä…

juha.
juha.
8 years ago
Reply to  Emppu Vuori

Sana sanaa vastaan. Enemmänkin kysymyksessä oli tarkoituksellinen lyhyt vlogi todennäköisesti Eduskunnan kansanedustajan työhuoneessa pikaisesti tehty. Joten kameran käyttö oli hataraa ja hätäistä edm. syistä johtuen. Laura Huhtasaarta voi alkaa leimaamaan valehtelijaksi valtamediamaiseen tyyliin etsien vikoja ja jumalallista rikkumattomuutta sekä puhtautta etsien pienintäkin hiekanjyvää, josta tehdään maailmankaikkeuden kokoinen asia suurella riemulla aina kirjoittaen se lentokoneella taivaalle Rion Sambakarnevaalien tasoisella tykityksellä sekä ilakoinnilla. Valtamedia ja Suomen maanpetturi hallitus mukaanlukien kummi-setä jopo-sauli eivät näe malkaa omassa silmässään, mutta näkevät rikan persujen ja EU:hun kriittisesti suhtautuvien silmissä. EU:sta on muotoumassa ja jo kukkaansa kehittynyt Neuvostoliitto vieläpä sillä erotuksella, että EU on vielä pahempi ja pimeydessään sekä epädemokraattisuudessaan vielä pidemmälle mennyt kuin konsanaan Neuvostoliitto olikaan. Neuvostoliiton perustuslaissa oli lukuisia kuolleita kirjaimia, joista eräs surkuhupaisimmista Suomen ja viimeisen tosi-presidentti Urho Kekkosen turvallisen selän takaa katsottuna oli toteamus, että mikä tahansa Neuvostotasavalta oli milloin vain ja täysin vapaasti oikeutettuna eroamaan Neuvostoliiton valtiorakennelmasta läpihuutojuttuna. Kun katsoo Brexit:iä ja Ison-Britannian kansan kansanäänestystä ja sen tulosta puhumattakaan ”vaalikampanjan” aikuista EU:n ja Yhdysvaltain silloisen kommunistisen presidentti Barak Obaman ”valtiovierailua” Isossa-Britanniasssa, jolloin hän kävi suoraan uhkailemassa kuten EU:kin teki ”Ilmestyskirjan” vaivalla ja hammasten kiristelyllä siitä mitä seuraa, jos brittiläiset lähtevät tuosta järjestöstä, josta on tullut byrokraattinen ja epädemokraattinen hirviö, joka ajaa valtaklikkien etuja ja hyötynäkökohtia yksisilmäisesti välittämättä jäsenvaltioidensa kansalaisten oikeusturvasta ja alkeellisimmistakaan länsimaiseen demokratiaan kuuluvista pelisäännöistä ja perustuslaeilla turvatuista valkoisen Euroopan kansalaisten perusturvaan luettavien lattiatason oikeuksista omissa syntymämaissaan, jotka ovat joutuneet Saksan käkikello -liittokansleri Angela Merkelin mieltä vailla olevan nk. ”pakolaispolitiikan” uhriksi.
Neuvostoliitto oli ”listojen” tekemisen alalla omaa luokkaansa ja EU on vähintäinkin samaa tasoa, joka kuten NL pelkäsi paranoidisti kaikkea ”hajottavaa toimintaa” suhteessa valtaeliitin oma hyötyiseen sekä kärjellään seisovan valta -kolmion pystyssä pitämiseksi, koska jos kaikki päästettäisiin irti kuten tapahtui v. 1991 elokuussa Neuvostoliitossa, johtaa se auttamattomasti koko impeurmin hajoamiseen aivan kuten mädästä rakennuksesta potkaistaan ovi sisään.
EU on herroja ja rouvia varten oleva runsaudensarvi, joka Eldoradon tapaan on heidän kultamaansa ja Kroisoksen rikkauksien aarreholvi, joka epäpyhä liitokunta liittokunta ei tarvitse olemassaoloonsa ja valtansa säilyttämiseksi demokraattisesti vaaleilla äänestettyä ajallisesti rajattua valtaa, vaan he ovat despootteja ja diktaattoreita, joille me EU-kansalaiset olemme vain kiusankappeleita ja kiviä kengissä, jotka esittävät vain hankalia kysymyksiä sekä vänkäävät vastaan oman henkensä kaupalla säilyttääkseen edes alimman oikeuden. Oikeuden olla edes olemassa sekä elää turvallista ihmisarvoista elämää omassa syntymämaassaan joutumatta kokemaan siellä olevansa toisen luokan kansalainen ja jopa kokemaan selvää apartheit -politiikkaa eli rotusortoa kuten Buurit Etelä-Afrikassa ovat julistetut oikeudettomiksi omiin maihinsa sekä henkipatoiksi kommunistisen ANC:n mustien taholta, jotka kuvittelevat viljan kasvavan ja teollisuuden pyörät pyörivät pelkällä mielivaltaisella valkoisten tappamisella, johon afrikkalaiseen tapaan sisältyy oleellisena osana primitiivinen kidutus ja häpäisy uhrin sukupuolesta ja iästä riippumatta. Tottakai Jussi Halla-aho lasketaan ”hankaliin”, koska hänet on Suomen hallituksen ja valtamedian taholta sellaiseksi ”havaittu” pitkällisen ja pahansuopaisen propakandan perusteella, jossa ei ole ainuttakaan totuutta vaan pelkkää vääristelyä sekä selvää valhetta aivan kuin heidän muslimi ”lemmikkiensä” taqiyya, jota he niin kerkeästi ja taidolla haastavat niin paljon ja aina, etteivät he enää totuutta enää osaakaan puhua, eivätkä sitä tunne, vaikka se yli ajaisi.

Emppu Vuori
Emppu Vuori
8 years ago
Reply to  juha.

Siitäkin huolimatta, että EU on monessa asiassa täysin perseestä, ei tee Laura Huhtasaaren ääliömäisestä valehtelu ja asioiden vääristely vlogista yhtään todenmukaisempaa!

Suomi suomalaisille
Suomi suomalaisille
8 years ago
Reply to  Emppu Vuori

Emppu Vuorelle taitavat ylimmät ”totuuden” lähteet olla Bilderberg-Erkon Brysselin Pravda ja rikollisten vallanpitäjiemme propagandakone Yle. Neuvostoliitossa oli Moskovan Pravda ja Suomeen muuttaneet virolaiset ihmettelivät, kuinka suomalaiset ovat niin tyhmiä, että uskovat käytännössä kaiken mitä sanomalehdissä – eli kuten varsinkin EU-diktatuurin Suomi-provinssin BRYSSELIN Pravdassa – sanotaan.
Brysselin Pravda ajaa EU-diktatuurin ja Uuden Maailmanjärjestyksen tyrannian agendaa ja hyvänä avustajan sillä on Yle; seuraava kuvaa Ylen KIRJOITTAMATTA jätettyä toiminta-ajatusta (samoin kuin Pravdan): http://tapnewswire.com/2018/03/welcome-to-the-bbc/

Kumpikin noista propagandatorvista sensuroi/salaa, vääristelee ja valehtelee taukoamatta.
Ne suoltavat mm. kommunistisen Frankfurt-koulukunnan kehittämiin moraalinmädätys-periaatteisiin perustuvaa kulttuurimarxistista ja femikommunistista saastaa, kuten homotusta, lesbotusta, trannsukupuoli-/sukupuolettomuus- – ja ennen kaikkea kantasuomalaisten kansanmurhaan tähtäävää monikulttuuri-propagandaa.

Koska MV-media (MV-lehti) kertoo totuuden sellaisistakin asioista, joista Brysselin Pravda suomentuho-agendaa ajaessaan haluaisi vaiettavan, niin Pravda (ja sen aivopesemät hyödylliset idiootit) on monikertaisesti lytännyt, kironnut ja pannaanjulistanut MV-lehden – samoin kuin meillä vallankahvassa olevat suomentuho-agendaa ajavat maanpetturit ja muut rikolliset.

Suomi suomalaisille
Suomi suomalaisille
8 years ago

Joka ei tiedä mitä Bilderberg tarkoittaa, voi lukea siitä seuraavasta löytyvästä suomenkielisestä kirjaesittelystä koskien Daniel Estulinin kirjaa ”The True Story of the Bilderberg Group”: https://keskustelu.diabetes.fi/index.php?topic=1718494.msg1783220#msg1783220

Bilderberg-kokouksissa on käynyt joukko suomalaisiakin maanpetturi-poliitikkoja kuulemassa ohjeistusta EU-diktatuurin/Uuden Maailmanjärjestyksen, so. mm. suomentuho-agendan toteuttamiseen.
Siellä kävi myös jo mananmajoille mennyt Aatos Erkko ja hänen jälkeensä myös Pravdan päätoimittajia on samoin käynyt saamassa ohjeistusta Uuden Maailmanjärjestyksen, so. suomentuho-propagandan suoltamiseen; myös ylen aikaisempi päätoimittaja Atte jääskeläinen ja toimitusjohtaja Lauri Kivinen kävivät siellä kuulemassa ohjeistusta tuhopropandansa suoltamiseen.

Samu Aarnio
Samu Aarnio
8 years ago

Kyĺlä Rysselin politiikkoja varmaan sattuu ikeniin ja tukanjuuriin asti kun paskavasemissto rupeaa putoilemaan haihattelujensa vuoksi.

Kaija
Kaija
8 years ago

Juha: erinomainen kirjoitus! Vois sanoa, että EU:n ja islamin kritisointi on sellainen TABU tässä maailmassa, että tulee mieleen koraanin tekstit, jossa islamin kritisoiminen rangaistaan kuolemalla (kts. Hege Storhaugin kirja julkistaminen Itäkeskuksessa ja Virolaisen edustajan suomennos). Olikohan edes sota-aikoina sensuuri samanlaista kuin nyt islamin ja maahantunkeutujien suojelussa.

Emppu Vuori
Emppu Vuori
8 years ago
Reply to  Kaija

Laura Huhtasaaren vlogi perustui pelkästään asioiden vääristelyyn ja lisäksi oli äärimmäisen huonosti toteutettu. Onko se Laura todella noin tyhmä nainen?

Pysyisi edes tosiasioissa niin ei pilaisi PS:n kannatusta!

Harvinainen Muumimuki myytiin ennätyssummalla

Julkaistu 24.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Testiversio "Diving with Seashells" valmistettiin kymmenen kappaletta ja jaettiin Arabian tehtaan henkilökunnalle.

Harvinainen Muumimuki on myyty 46 023 eurolla. Muumimukit rahaksi -verkkokaupan mukaan kyseessä on korkein tunnettu summa, joka Muumimukista on koskaan maksettu.

Kauppa kertoi keskiviikkona, että huutokauppa alkoi viime vuoden lopulla ja viisi huutajaa tarjosi yli 40 000 euroa. Ostaja on liikkeen mukaan pitkäaikainen keräilijä Pohjoismaista. Kauppa viimeisteltiin huhtikuussa.

Muki on nimeltään Uimahyppy simpukoilla, ruotsiksi Simhopp med snäckskal. Tavallinen Uimahyppy-muki oli sarjan ensimmäinen kesämuki ja se ilmestyi vuonna 2006. Simpukkaversio oli Arabian koesarja, joka ei koskaan tullut myyntiin. Se annettiin tehtaan henkilökunnalle. Kauppa arvioi, että mukeja on jäljellä noin kymmenen kappaletta.

Ennätys on kaupan oma, ei riippumaton rekisteri

Muumimukit rahaksi -yrityksen toimitusjohtaja Rasmus Rantanen kertoi ruotsinkieliselle Ylelle odottaneensa ennätystä, sillä vastaava muki myytiin edellisen kerran julkisesti viisi vuotta sitten noin 23 000 euron vastaavalla summalla ruotsalaisessa huutokaupassa.

Mainos:

Hän myöntää myös, että vielä korkeampi summa on saatettu maksaa yksityisesti. Piirit ovat kuitenkin pienet, ja hänen mukaansa tällainen kauppa olisi todennäköisesti tullut tietoon.

Kauppa viittaa myös vuoden 2004 Fazer-mukiin, jota valmistettiin 400 numeroitua kappaletta, toisena erittäin arvostettuna painoksena. Kauppa arvioi sen arvoksi 15 000 euroa.

Google ostaa puolet suomalaisen ydinvoimalan sähköstä vuoteen 2049 asti

Euroopan energiakriisi

Julkaistu 18.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Google on allekirjoittanut sähkön ostopöytäkirjan, joka kattaa puolet Loviisan kapasiteetista vuosina 2030–2049. Arkistokuva vuodelta 2020.

Google kertoo investoivansa vähintään 13 miljardia euroa suomalaisiin datakeskuksiin vuosina 2027 ja 2028 – yhtiön mukaan kyseessä on sen suurin yksittäinen investointi Euroopassa. Samalla Google on allekirjoittanut Fortumin kanssa sähkönostosopimuksen, joka varaa vuodesta 2030 vuoteen 2049 asti jopa puolet Suomen Loviisan ydinvoimalan kapasiteetista.

Ilmoitus tehtiin 9. syyskuuta. 13 miljardia euroa on Googlen oma kaksivuotinen investointikehys, ei laskelma täysin uusista projekteista.

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) kutsui päätöstä osoitukseksi Suomen vahvuuksista ja sanoi lehdistötilaisuudessa:

— Tämä tarkoittaa työpaikkoja, paljon työpaikkoja suomalaisille ympäri Suomen. Investointien odotetaan tuovan kunnille merkittäviä verotuloja.

Mainos:

Puolet voimalasta varattu – uusi ydinvoima vasta paperilla

Paketin konkreettinen osa on sähkö. Google ja Fortum ovat allekirjoittaneet 22-vuotisen sopimuksen, joka kattaa 50 prosenttia Loviisan kapasiteetista vuosina 2030–2049. Kyse on verkossa jo olevasta energiasta, ei uudesta voimalasta. Reaktorit otettiin käyttöön vuosina 1977 ja 1980, ja ne vastaavat noin 10 prosentista Suomen sähkönntuotannosta. Puolet tästä on noin 4 terawattituntia vuodessa – suunnilleen saman verran kuin kaksi miljoonaa pientä kerrostaloasuntoa kuluttaa vuodessa.

Fortumilla on jo käynnissä miljardiohjelma voimalan toiminnan jatkamiseksi vuoteen 2050 asti. Noin 700 miljoonaa euroa odottaa vielä investointipäätöksiä. Googlen sopimuksen on Fortumin mukaan tarkoitus tuoda jatkamiseen tarvittavaa tulovirran varmuutta. Sitä vastoin uusi ydinvoima Loviisassa on vasta selvityskumppanuus, ei rakentamispäätös.

Google arvioi rakennusvaiheen tukevan yli 37 000 työpaikkaa Suomessa. Luku on yhtiön ennuste koko toimitusketjulle ja paikallisille kerrannaisvaikutuksille – ei Googlen omia palkkauksia. Seuraavat ratkaisevat päätökset tehdään Fortumin hallituksessa niiden satojen miljoonien eurojen osalta, joita ei ole vielä hyväksytty.

EU-pankki sijoittaa jopa 40 miljoonaa euroa ydinlämpöön Suomessa

Euroopan energiakriisi

Julkaistu 16.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Kuva Steady Energyn LDR-50:stä, reaktorista, joka on suunniteltu rakennettavaksi maan alle ja toimittamaan lämpöä kaukolämpöverkkoihin.

EU:n oma pankki, Euroopan investointipankki (EIP), sijoittaa jopa 40 miljoonaa euroa suomalaiseen Steady Energy -yhtiöön. Rahalla edistetään pientä modulaarista reaktoria (SMR), joka ei tuota lainkaan sähköä, vaan ainoastaan kuumaa vettä kaukolämpöverkkoihin – kyseessä on pankin historian ensimmäinen sijoitus SMR-teknologiaan.

Ilmoitus tehtiin 15. syyskuuta, ja summa on osa laajempaa rahoituspakettia, jossa on mukana institutionaalisia, strategisia ja yksityisiä sijoittajia. EIP:n lehdistötiedotteen mukaan varat käytetään tutkimukseen ja kehitykseen, testaukseen sekä lisensointiin Suomessa vuosina 2026–2028 – työhön, joka edeltää ensimmäistä kaupallista laitosta. Yhtään reaktoria ei ole vielä toiminnassa.

Rahoitus on etuoikeutettu vakuudeton laina, joka voidaan vaihtaa osakkeiksi, jos yhtiö listautuu pörssiin. Pankki kuvailee sitä pitkäaikaiseksi kärsivälliseksi pääomaksi – käytännössä asemana, joka antaa EIP:lle mahdollisuuden tulla osakkeenomistajaksi, jos hanke onnistuu. Toimintaa tukee EU:n InvestEU-ohjelma.

Lämpöä sähkön sijaan

Steady Energyn LDR-50-reaktorikonseptin teho on 50 MW, ja se käyttää vettä sekä hidastimena että jäähdytysaineena, mikä on sama perusteknologia kuin nykyisissä kevytvesireaktoreissa. Ero on paineessa ja lopputuotteessa: matalamman paineen muotoilu tuottaa ensisijaisena tuotteenaan lämpöä, joka voidaan syöttää suoraan kaukolämpöjärjestelmiin – putkistoihin, jotka jakelevat kuumaa vettä koteihin, toimistoihin ja muihin rakennuksiin.

Mainos:

Koska lämpöä ei tarvitse ensin muuntaa sähköksi, huomattavasti suurempi osa reaktorin lämpötehosta voidaan hyödyntää EIP:n mukaan. Laitos on myös tarkoitus rakentaa maan alle, minkä pankki sanoo parantavan turvallisuutta ja suojausta.

Yhtiön toimitusjohtaja viittaa siihen, missä suurin osa energian kysynnästä todellisuudessa on.

— Yli 40 prosenttia lopullisesta energian kysynnästä on lämpöä. Suurin osa kuluttamastamme lämmöstä tulee fossiilisista polttoaineista., sanoo Tommi Nyman.

Hän sanoo yhtiön ratkaisun mahdollistavan "riippuvuutemme vähentämisen tuontipolttoaineista entisestään".

VTT:n spin-offista suunniteltuun listautumiseen

Steady Energy eriytettiin Suomen valtion tutkimuslaitos VTT:stä vuonna 2023. Helsinkiin rakennetaan parhaillaan ei-ydinkäyttöistä pilottilaitosta, jossa keskeisiä turvajärjestelmiä testataan ennen lisensointiprosessia.

EIP:n mukaan 3North Partners ja Steady Energy ovat ilmoittaneet suunnitellusta fuusiosta, jonka myötä yhdistynyt yhtiö listautuisi Nasdaq First North -markkinapaikalle Suomessa.

World Nuclear News raportoi, että yhtiö on allekirjoittanut sopimuksia 15 reaktorista Suomessa ja tavoittelee ensimmäisen rakentamisen aloittamista vuonna 2029. Vuonna 2025 Suomen Säteilyturvakeskus (STUK) totesi alustavassa konseptiarviossaan, että ratkaisut voitaisiin suunnitella täyttämään turvallisuusvaatimukset. Arvio ei ollut varsinainen lupa.

Nuorten miesten palkat laskevat Suomessa

Julkaistu 15.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
STTK:n mukaan alle 35-vuotiaiden tulojen taso Suomessa on edelleen alle ennen finanssikriisiä olleen tason.

Suomalaiset nuoret aikuiset ovat jääneet taloudellisesti jälkeen, kun taas vanhempien ikäryhmien tulot ovat kasvaneet voimakkaammin. Toimihenkilökeskusjärjestö STTK varoittaa erityisesti nuorista miehistä, joiden palkkatulot ovat laskeneet.

STTK:n ostovoimakatsauksessa seurataan reaaliansioiden muutoksia Suomessa vuodesta 1966 lähtien ja vertaillaan eri ikäryhmiä. Erot heijastavat sekä palkkakehitystä että työllisyyttä, ja myös nouseva eläkeikä vaikuttaa tuloksiin.

STTK raportoi, että reaaliansiot ovat nousseet kaikissa ikäryhmissä vuodesta 1966, mutta hyöty on koitunut pääasiassa vanhemmille ikäryhmille. Alle 35-vuotiaat ovat edelleen 10–15 prosenttia vuoden 2008 tasonsa alapuolella, kun taas 25–34-vuotiaiden palkkatulot ovat lähellä vuoden 2010 tasoa.

— Sitä vastoin saman ikäryhmän miesten palkat ovat laskeneet lähes 2 500 euroa vuodessa alle pandemiaa edeltävän tason, STTK:n ekonomisti Tom-Henrik Sirviö kertoi Ylelle.

Mainos:

Yhdeksi mahdolliseksi selitykseksi STTK toteaa, että työttömyys on viime aikoina ollut miesten keskuudessa noin kaksi prosenttiyksikköä korkeampaa kuin naisilla. Järjestö haluaa uudistaa nuorisotakuun ja laajentaa korkeakoulutusta.

— Nuorisotakuu on uudistettava siten, että nuorille taataan aidosti pääsy työhön tai koulutukseen, Sirviö sanoi tiedotteessa.