Ihmisillä, jotka joivat eniten kahvia, oli vähemmän kehon rasvaa, vähemmän rasvaa sisäelinten ympärillä ja suurempi lihasmassa kuin ihmisillä, jotka kuluttivat kahvia vähän tai eivät lainkaan. Tämä selviää uudesta suomalaistutkimuksesta, vaikka tutkijat korostavat, etteivät tulokset todista kahvin aiheuttaneen eroja.
Tutkimuksen suorittivat Oulun yliopiston tutkijat, ja siihen osallistui 2 264 Pohjois-Suomessa vuonna 1966 syntynyttä henkilöä. Ryhmä on osa pitkäaikaista väestötutkimusta, jossa seurataan heidän terveyttään ajan mittaan. Osallistujat olivat 46-vuotiaita aineiston keruuhetkellä. Tutkijat jakoivat heidät itse ilmoitetun kulutuksen mukaan: ei kahvia, yhdestä kahteen kuppia, kolmesta neljään kuppia tai viisi tai useampia kuppeja päivässä.
Vaikka osallistujilla oli suunnilleen sama painoindeksi (BMI), heidän kehon koostumuksensa erosi ryhmien välillä. Niillä, jotka joivat enemmän kahvia, oli pienempi osuus kehon kokonaisrasvasta ja vähemmän viskeraalista rasvaa, kun taas heidän luustolihasmassansa oli suurempi heinäkuussa European Journal of Nutrition -lehdessä julkaistun tutkimuksen mukaan.
Tutkijat analysoivat myös 164 aineenvaihduntamarkkeria sekä verensokeri-, insuliini- ja sukupuolihormonimarkkereita. Osallistujat olivat paastonneet ja pidättäytyneet kahvista ja tupakoinnista ennen näytteiden ottoa. 2 264 osallistujasta 2 194 joi kahvia ja vain 70 ei.
Eroja insuliinimarkkereissa ja hormoneissa
Sekä miehillä että naisilla suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä veren haarautuvaketjuisten aminohappojen alhaisempiin pitoisuuksiin. Aiemmat tutkimukset ovat yhdistäneet näiden aminohappojen jatkuvasti kohonneet tasot insuliiniresistenssiin ja suurempaan tyypin 2 diabeteksen riskiin.
Miesten keskuudessa suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä myös suotuisampaan glukoosi-insuliiniprofiiliin. Hormonaalinen kuva oli monimutkaisempi: kokonais- ja biosaatava testosteroni sekä sukupuolihormoneja sitova globuliini (SHBG) olivat korkeampia, kun taas vapaa testosteroni ja vapaa androgeeni-indeksi olivat hieman alhaisempia. Naisten kohdalla yhteyksiä oli vähemmän, ja ne koostuivat pääasiassa korkeammasta SHBG:stä ja alhaisemmista vapaiden androgeenien arvoista.
— Miljoonat ihmiset kuluttavat kahvia joka päivä, mutta silti tiedämme yllättävän vähän siitä, miten se liittyy aineenvaihduntaamme ja hormoneihimme. Tuloksissamme korostui selvä hormonaalinen allekirjoitus, joka ei hävinnyt, vaikka otimme huomioon painoindeksin ja elintapatekijät. Useat näistä yhteyksistä erosivat miesten ja naisten välillä, sanoo tutkimuksen pääkirjoittaja ja Oulun yliopiston väitöskirjatutkija Luca Verroest yliopiston tiedotteessa.
Oulun yliopisto korostaa myös, etteivät tulokset voi vielä muodostaa perustaa uusille ravintosuosituksille.
Osoittaa yhteyden, ei syy-seuraussuhdetta
Tutkimus on poikkileikkaustutkimus, mikä tarkoittaa, että kahvitottumukset ja fyysiset markkerit mitattiin samanaikaisesti. Se ei voi määrittää, vaikuttiko kahvi kehon koostumukseen, joivatko tietynlaiset elämäntavat omaavat ihmiset enemmän kahvia vai olivatko muut tekijät molempien taustalla.
Kulutus oli myös itse ilmoitettua, kahvia juomattomien ryhmä oli pieni, ja kaikki osallistujat tulivat suhteellisen homogeenisesta suomalaisesta syntymäkohortista. Muut elintavat ovat voineet vaikuttaa sekä siihen, kuinka paljon osallistujat joivat kahvia, että heidän kehon koostumukseensa, kuten News Medical toteaa arviossaan tutkimuksesta.
Tutkijat tekevät parhaillaan kokeita selvittääkseen, aiheuttaako kahvi itsessään muutokset ja mitkä juoman monista bioaktiivisista yhdisteistä saattavat olla vastuussa. Vasta sitten ihmisillä tehtävät interventiotutkimukset voivat osoittaa, onko yhteyksillä käytännön merkitystä.
En jaksa katsoa. Tiedän suurin piirtein katsomattakin mitä se sisältää.
Sen sijaan haluan tehdän lyhyen yhteenvedon missä mennään.
Keinovalikoimassa on tällä hetkellä käytössä mielenosoituksia, vaaliehdokkuuksia, blogikirjoituksia, striimejä ym.
Näillä me ei pötkitä pitkälle. Itse asiassa ollaan edelleen lähtöruudussa.
Jos ja kun kansalliset haluaa todellista muutosta aikaiseksi se vaatii aivan erilaista toimintaa.
On ymmärrettävää että kynnys on korkea monelle osallistua sellaiseen toimintaan jossa venytetään vallan reunaehtoja. Nyt me ajelehditaan virran mukana eikä aloite ole meidän käsissä. Me tullaan häviämään tämä sota ja meidät murskataan niin poliittisesti kuin oikeudellisesti ellei me kyetä muuttamaan toimintatapojamme. Järjestelmä on vahva ja me olemme siihen nähden vielä heikkoja. Sen takia pienet, rajalliset voimavarat tulisi kohdistaa sinne missä sillä on suuri vaikutus – järjestelmän heikkoihin kohtiin. Avoimesti emme voi kohdata vastustajaa taistelukentällä. Meidän on omaksuttava nykyajan moniulotteinen suora toiminta.
Omalta osaltani tulen karsimaan pois kaiken turhan mikä vie aikaa ja voimavaroja oleellisimmasta. Paikallaan polkeminen turhauttaa ja uuvuttaa, ja kun huomaa että mitään konkreettista ei todella saada aikaiseksi on parasta laittaa siihen piste.
Alaoleva saattaa olla seurausta suorasta toiminnasta. Jos näin on niin siinä on esimerkki onnistuneesta suorituksesta.
https://www.youtube.com/watch?v=C2sHImKzq90
Täysin samaa mieltä kanssasi.
Laura Huhtasaari on ainoita kansanedustajia, jotka ovat suoraan tietoisia siitä, millaisessa todellisuudessa ja maailmassa kansallismieliset, siis aivan tavalliset suomalaiset isänmaalliset ihmiset elämään arkeaan odottamassa milloin aamuyöllä klo. 3. poliisi hakkaa oveasi ja raahaa putkaan määräämättömäksi ajaksi edes kunnolla määritetyn syyn vuoksi ilman sinulle määrättyjä reseptilääkkeitä, puhdasta vettä, saniteettipalveluitta ja kaikkea sellaista kohtelua, joka katsottaisiin rasistiseksi viharikokseksi, jos kyseesä olisi negridi, arabi, romaani, saamelainen tai ruotsinsuomalaien.
Voi olla että on.
Lopulta sillä ei juurikaan ole merkitystä. Mielivaltainen hallintokoneisto jyrää, eikä siinä yksittäinen lainsäätäjä paljon paina.
Koneistolla on niskalenkki kansallisista.
Se on aivan samantekevää vaikka kirjoittaisi miljoona twitter viestiä. Ei vaikutusta.
Jos twitter viestien kirjoittaminen on turhaa; MIKSI sen käyttöä pyritään rajoittamaan ? Ainoa mitä vallassaolijat todella pelkäävät on TOTUUS heidän rikoksistaan … kun kaikki kansalaiset ne tietävät ja jättävät äänestämättä !
Julkisia ”lakeja” jo peitellään kansalta sen takia … PL 118 § ( julkinen lakitietokanta Finnlex) ..Kansalaisten kokemat ihmisoikeusloukkaukset … syyteoikeutta ei kuitenkaan ole mikäli syyte perustuslain mukaan on käsiteltävä Valtakunnanoikeudessa.
Tämän ”perustuslain” pykälänkin tekeminen oli PELKOA !
Pelkoa joutua Valtakunnanoikeudessa vastaamaan rikoksistaan julkisesti koko kansalle !
Se ehkä viivytti rikosten tutkintaa; mutta toi valtavan JÄRJESTELMÄKORRUPTION taas tuhansien ja tuhansien suomalaisten tietoisuuteen . ( miksi tehdä rikosten tutkintaa estävä ”laki”, jos mitään sellaisia tutkittavaia rikoksia EI ole olemassa ….on mm. ”laki 444/2012” miljardien varastamiseksi pienyrityksistä).
Jos jokainen vieti tavaoittaa vaikka 100 ihmistä; kauanko kestää, että kaikki Suomessa tietävät totuuden ?
Totuus on JO kulman takana; siksi NATO järjestää ”kyberharjoituksen” Suomeen… siivotaan valatiovallalle epämieluisaa aineistoa pois bittiavaruudesta .
archive.is / kimmoleaks.fi … voipi lukea ja jakaa kansan silmien avaamiseksi !
Se on aivan samantekevää vaikka latelisit netin täyteen miljoonia youtube videoita tai twitter viestejä tai blogikirjoituksia. Ne eivät muuta tilannetta.
Vain se että päättäjät saadan pois vallasta – tavalla tai toisella ratkaisee. Ja se että saadaan yhteiskunnallinen valtarakennelma muutettua.
Ei virkarikossyytteitä poliisijohtoa vastaan nostettu sen takia että – suvakki, valtakunnansyyttäjä Raija Toiviainen olisi lukenut tuhansia valituskommmentteja netistä.
Vaikka lataisit netin täyteen asiakirjoja, miljoonia, kukaan ei niitä jaksa kahlata läpi.
Jo Indymedian ajoilta lähtien 1999 on nettiin tulvinut ruohonjuuritason änkytystä, länkytystä ja myös jonkin verran hyvää materiaalia.
Missä näkyy? ’
Lopputulos on kaikesta marmatuksesta ja valittamisesta huolimatta se että poliisivaltion ote on nyt tiukempi kuin aikaisemmin ja kaiken maailman lainsäädäntö on ajanut sananvapauden todella ahtaalle!
Se on lopputulos – miljoonista valituksista ja kommenteista huolimatta.
Jos sinä tyydyt tuohon, niin se on sinun ratkaisusi.
Minä en tyydy,.