Mainos:

Laura Huhtasaari ihmettelee blogikirjoituksen poistoa

Päivitetty 8.6.2017, Julkaistu 7.6.2017 – Kirjoittaja Toimitus

Laura Huhtasaari kirjoittaa blogia Uusi Suomi julkaisuun ja viime sunnuntaina hän kirjoitti sinne avauksen, missä pyysi jonkun tutkivan journalistin tekemään aiheesta jutun. Aihe liittyi tyttöön, jota kiellettiin menemästä koulun päätösjuhlaan Vesalan kouluun, joka sijaitsee Helsingissä.

Blogikirjoituksessaan hän kirjoittaa seuraavasti: (Artikkelin lopussa video tapahtumista)

Kiinnostaako tämä toimittajia? Koulun tulee poistaa uhka eikä sen kohde. Eikö joku kivapoliiseista olisi joutanut turvaamaan tyttöä, jotta hänkin olisi saanut osallistua oman koulunsa päättäjäisiin? Voisiko joku tutkiva journalisti, jota faktat kiinnostaa tehdä tästä jutun?

Facebookissa Huhtasaari myös kirjoittaa, että "Haluan tietää kuka tai ketkä tytön turvallisuutta uhkaa. Olisi hyvä, että asia selvitettäisiin perusteelisesti"

Mainos:

Huhtasaari oli liittänyt myös blogikirjoitukseensa myös alla olevan videon.

https://www.youtube.com/watch?v=nafCPfH8aSg&t

Nykysuomi on alkanut selvittää kyseistä tapausta hieman syvemmältä. Vastaukset kuitenkin tuntuvat olevan kivenalla.

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

12 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Talvisodanhenki
Talvisodanhenki
9 years ago

Laura pitää yllä uskoa suomalaisiin naisiin -kiitos siitä!

Populismia
Populismia
9 years ago

Lauran olisi itse pitänyt tehdä tästä juttu koska tunteehan hän suomalaisen journalismin tason. Se ei suolla ulos mitään sellaista joka voi olla valtaapitävien edun vastaista. Ja siksi juuri politikkojen pitää tehdä työt sen sijaan että jakelisivat nakkeja muille. Kyllähän jokainen pystyy kyselemään, harva pystyy tekemään.

Suomi suomalaisille
Suomi suomalaisille
9 years ago

Uusi Suomi on meillä yksi NWO-globalistien käsikassara. NWO-agendaan kuuluu mm. kansallisvaltioiden tuhoaminen, johon päästään esim. rajoittamattomalla maahantunkeutuja-invaasiolla/monikulttuurilla. Vesalan koulun rehtori näköjään kuuluu samaan monikulttuuria edistävään joukkoon kuin NWO-globalistit, bilderbergiläiset, illuminati-satanistien johtamat vapaamuurarit, kulttuurimarxistit, feministit ja muut vastaavat kansanviholliset.

(NWO = New World Order eli Uusi Maailmanjärjestys. Ks. myös ”37 Quotes on The New World Order, One-World Government and One-World Religion”, https://endtimesprophecyreport.com/2013/06/05/new-world-order-37-quotes-on-the-new-world-order/)

Jyrki Tikkakoski
Jyrki Tikkakoski
9 years ago

Ei tarvitse ihmetellä kun katsoo uuden suomen päätoimittajan kirjoituksia. Puhdas viha persuja kohtaan paistaa riveistä sekä rivien välistä. Uuninpankonpojan henkinen kaksoisveli.

KeijoK
KeijoK
9 years ago

Huuskon mätisäkki on jo ajat sitten karkoittanut omilla aivoillaan ajattelevat ihmiset pois uudestasuomesta. Ehkä Huhtasaarenkin kannattaisi siirtyä blokkaamaan muualle.

hakkinenjaakko
9 years ago

Uuden Suomen Puheenvuoro on bannannut jo monia kirjoittajia, joiden kirjoitusten synti on väärä (maahanmuuttokriittinen) mielipide.

PaavoArhmki
PaavoArhmki
9 years ago

Sanoisin että vuoden sisään alkaa paska lyödä tuulettimeen marxilaisilla kansan, valtion, sivistyksen sekä ihmisyyden vihollisilla.

Normaaleilla hyväntahtoisilla, rauhaa rakastavilla aitosuvaitsevaisilla ihmisillä alkaa mitta täyttymään kiihtyvää tahtia. Viherkommunistisilla suomalaisfobiikoilla ja heidän islamofiilisillä kätyreillään tulee seinä vastaan. Se seinä tulee olemaan ankara ja oikeudenmukainen, puolustaessaan ihmisyyttä, rauhaa ja tasa-arvoa jota kiihkosuvacomarxilaisviherkommunistit vastustavat.

Epäinhimillisen punavihreän terrorin aika on kohta ohi.

JIPPII
9 years ago

Mitä olen katsellut noita videoita tapauksesta, niin mielestäni laittoman uhkauksen tunnusmerkit täyttyy ainakin kyseisen koulun rehtorin osalta. Toivoisinkin että henkilöt jotka ovat enenmän olleet tapauksen kanssa tekemisissä tekisivät rikosilmoituksen laittomast uhkauksesta.ja laittomasta kurinpitorangaistuksesta ja sillä uhkaamisella. Rehtori uhkasi oppilasta ”erottamisella koulusta” Kyseinen rangaistus ei perustu lakiin, eikä koulun järjestyssääntöihin. Oppilas osallistui vapaa ajallaan mielenosoitukseen, joka ei rikkonut lakia. Asia ei siis kuulu koululle tai sen rehtorille millään muotoa, eikä koulun rehtorilla ole oikeutta rangaista oppilasta. Poliisi joka kyttää näitä mielipidekirjoituksia, niin voisi ottaa asiasta kopin ja aloittaa rikostutkinnan ihan omaaloitteisesti ja osoittaa että heillä on olemassa selkäranka ja kaikkia ihmisiä kohdellaan tasapuolisesti.

juha.
9 years ago

Pohjolan Pohjois-Korea. YYsi-suomi on täysin Pa…piip lehti.Vesalan koulun ns. ”rehtori” on vihreä pehmyt kudos piiperö, johon verattuna Mimosalla oli Norsun nahka.
Kommunistit ovat kommunisteja eli näitä niskalaukaus-humanisteja, jotka taistelevat ”ihmisoikeuksien” puolesta paukuttelemalla soramontun reunalla nappeja ”väärin sammutavien” niskaan.

Anne Margareta Lindell
9 years ago

Älä välitä Laura. Itse kuuluin Uusi Suomi verkkolehden eniten kommentoituihin ja ”suositeltuihin” blogisteihin, kunnes tyyli lehdessä alkoi muuttua Mikael Herlinin ostettua k.o. verkkolehden (Alma media, eli Suomen Pravat omistavat nyt sen). Aloin saada jatkuvasti lyhytkestoisia banneja ja kirjoituksiani poistettiin, kunnes lopulta sain elinikäiset bannit ja minua pyydettiin poistamaan profiilini, jolloin sinne kirjoitetut eli sensuurin läpmenneet kirjoituksenikin poistusivat. En poistanut profiiliani … siellä kirjoitukseni ovat edelleenkin ja sensuroitdut ovat turvassa omalla polittisella ja ajankohtaisella blogillani http://annelindell.blogspot.com Suomi ei todellakkan enää ole maa, jossa saa vapaasti ilmaista huolestumisensa ja pelkonsa ja epäilynsä. Jo Suomessa köyhillä olis vielä leipää, niin voitaisiin sanoa, että meno täällä on kuin entisessä Neuvostoliitossa.

KGB
KGB
9 years ago

Voihan perse, mitä touhua! Tuohan on selvää rasismia! Vihervasureiden pitäisi tiedostaa myös tälläinen rasimi!

Vesa Nevalainen
Vesa Nevalainen
9 years ago

Jos siellä koulussa vaanii jokin vaara, niin sinne on tehtävä poliisirynnäkkö, joka poistaa sen uhan. Seuraavaksi se rehtori on pidätettävä koska hän on asettunut uhkaajien puolelle uhkaajaksi. Varsin yksinkertaista. Tätä keissiä ei pidä unohtaa vaan se on selvitettävä perinpohjin, jos aiomme esittää elävämme oikeusvaltiossa.

Kahvinjuojilla oli enemmän lihasmassaa

Julkaistu 24.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Ihmisillä, jotka joivat eniten kahvia, oli vähemmän kehon rasvaa, vähemmän rasvaa sisäelinten ympärillä ja suurempi lihasmassa kuin ihmisillä, jotka kuluttivat kahvia vähän tai eivät lainkaan. Tämä selviää uudesta suomalaistutkimuksesta, vaikka tutkijat korostavat, etteivät tulokset todista kahvin aiheuttaneen eroja.

Tutkimuksen suorittivat Oulun yliopiston tutkijat, ja siihen osallistui 2 264 Pohjois-Suomessa vuonna 1966 syntynyttä henkilöä. Ryhmä on osa pitkäaikaista väestötutkimusta, jossa seurataan heidän terveyttään ajan mittaan. Osallistujat olivat 46-vuotiaita aineiston keruuhetkellä. Tutkijat jakoivat heidät itse ilmoitetun kulutuksen mukaan: ei kahvia, yhdestä kahteen kuppia, kolmesta neljään kuppia tai viisi tai useampia kuppeja päivässä.

Vaikka osallistujilla oli suunnilleen sama painoindeksi (BMI), heidän kehon koostumuksensa erosi ryhmien välillä. Niillä, jotka joivat enemmän kahvia, oli pienempi osuus kehon kokonaisrasvasta ja vähemmän viskeraalista rasvaa, kun taas heidän luustolihasmassansa oli suurempi heinäkuussa European Journal of Nutrition -lehdessä julkaistun tutkimuksen mukaan.

Tutkijat analysoivat myös 164 aineenvaihduntamarkkeria sekä verensokeri-, insuliini- ja sukupuolihormonimarkkereita. Osallistujat olivat paastonneet ja pidättäytyneet kahvista ja tupakoinnista ennen näytteiden ottoa. 2 264 osallistujasta 2 194 joi kahvia ja vain 70 ei.

Mainos:

Eroja insuliinimarkkereissa ja hormoneissa

Sekä miehillä että naisilla suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä veren haarautuvaketjuisten aminohappojen alhaisempiin pitoisuuksiin. Aiemmat tutkimukset ovat yhdistäneet näiden aminohappojen jatkuvasti kohonneet tasot insuliiniresistenssiin ja suurempaan tyypin 2 diabeteksen riskiin.

Miesten keskuudessa suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä myös suotuisampaan glukoosi-insuliiniprofiiliin. Hormonaalinen kuva oli monimutkaisempi: kokonais- ja biosaatava testosteroni sekä sukupuolihormoneja sitova globuliini (SHBG) olivat korkeampia, kun taas vapaa testosteroni ja vapaa androgeeni-indeksi olivat hieman alhaisempia. Naisten kohdalla yhteyksiä oli vähemmän, ja ne koostuivat pääasiassa korkeammasta SHBG:stä ja alhaisemmista vapaiden androgeenien arvoista.

Miljoonat ihmiset kuluttavat kahvia joka päivä, mutta silti tiedämme yllättävän vähän siitä, miten se liittyy aineenvaihduntaamme ja hormoneihimme. Tuloksissamme korostui selvä hormonaalinen allekirjoitus, joka ei hävinnyt, vaikka otimme huomioon painoindeksin ja elintapatekijät. Useat näistä yhteyksistä erosivat miesten ja naisten välillä, sanoo tutkimuksen pääkirjoittaja ja Oulun yliopiston väitöskirjatutkija Luca Verroest yliopiston tiedotteessa.

Oulun yliopisto korostaa myös, etteivät tulokset voi vielä muodostaa perustaa uusille ravintosuosituksille.

Osoittaa yhteyden, ei syy-seuraussuhdetta

Tutkimus on poikkileikkaustutkimus, mikä tarkoittaa, että kahvitottumukset ja fyysiset markkerit mitattiin samanaikaisesti. Se ei voi määrittää, vaikuttiko kahvi kehon koostumukseen, joivatko tietynlaiset elämäntavat omaavat ihmiset enemmän kahvia vai olivatko muut tekijät molempien taustalla.

Kulutus oli myös itse ilmoitettua, kahvia juomattomien ryhmä oli pieni, ja kaikki osallistujat tulivat suhteellisen homogeenisesta suomalaisesta syntymäkohortista. Muut elintavat ovat voineet vaikuttaa sekä siihen, kuinka paljon osallistujat joivat kahvia, että heidän kehon koostumukseensa, kuten News Medical toteaa arviossaan tutkimuksesta.

Tutkijat tekevät parhaillaan kokeita selvittääkseen, aiheuttaako kahvi itsessään muutokset ja mitkä juoman monista bioaktiivisista yhdisteistä saattavat olla vastuussa. Vasta sitten ihmisillä tehtävät interventiotutkimukset voivat osoittaa, onko yhteyksillä käytännön merkitystä.

Suomalaiset haluavat ikärajan sosiaaliseen mediaan

Julkaistu 21.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Monet suomalaiset kannattavat ikärajaa lasten sosiaalisen median käytölle, kertoo tuore kyselytutkimus.

Kyselyyn vastanneista 53 prosenttia tukee kieltoa alle 15-vuotiailta, kun taas 28 prosenttia vastustaa sitä ja 19 prosentilla ei ole mielipidettä, ruotsinkielinen Yle raportoi. Kyselyn toteutti keskustaoikeistolainen ajatushautomo Toivo.

Kannatus on korkeinta Kansallisen Kokoomuksen ja Perussuomalaisten kannattajien keskuudessa. Molemmissa ryhmissä 59 prosenttia puoltaa ikärajaa. Vastaava osuus on 46 prosenttia Vihreän liiton äänestäjien ja 45 prosenttia Vasemmistoliiton äänestäjien keskuudessa.

Myös ikä vaikuttaa näkemyksiin. 18–24-vuotiaista 45 prosenttia kannattaa ehdotusta, kun taas yli 75-vuotiaiden keskuudessa vastaava luku on 56 prosenttia. Tutkimuksessa ei havaittu tilastollisesti merkittäviä eroja miesten ja naisten välillä.

Mainos:

Suomen hallitus aloitti helmikuussa selvityksen alle 15-vuotiaiden kiellosta. Sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasosen (huom: alkup. tekstissä Karoliina Partanen) mukaan tavoitteena on ottaa ikäraja käyttöön vuonna 2027.

Suomi harkitsee rikosoikeudellisen vastuuiän alentamista

Julkaistu 18.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Suomen oikeusministeriö selvittää, pitäisikö rikosoikeudellisen vastuun ikärajaa alentaa. Asia on noussut valokeilaan Ruotsin parlamentin tekemän merkittävän nuorisorikollisuutta koskevan päätöksen myötä.

Elokuussa Ruotsin valtiopäivät äänesti rikosoikeudellisen vastuuiän alentamisesta 14 vuoteen erityisen vakavien rikosten osalta. Tämä tarkoittaa, että 14 vuotta täyttäneet lapset voitaisiin tuomita vankeuteen rikoksista, kuten murhasta, törkeästä raiskauksesta ja törkeistä aserikoksista. Äänestys päättyi lukemin 281 puolesta ja 66 vastaan.

Ehdotus on kohdannut voimakasta kritiikkiä viranomaisilta, lastenoikeusjärjestöiltä ja tutkijoilta. Ruotsin hallitus on perustellut sitä rikoksen uhrien oikeusturvalla ja tarpeella suojautua vaarallisilta yksilöiltä. Uudistus ei ole vielä astunut voimaan. Oikeusministeri Gunnar Strömmer on todennut, että laki voisi tulla voimaan vasta seuraavan vaalikauden loppupuolella, edellyttäen että Tidö-puolueet säilyttävät valtansa.

Suomen nykyinen oikeudellinen kynnys

Suomen rikoslain mukaan henkilön on oltava täyttänyt 15 vuotta ollakseen rikosoikeudellisesti vastuussa. Suomen oikeusministeri Leena Meri haluaa nyt tarkastella ikärajan alentamista.

Mainos:

”Pyynnöstäni myös Suomessa on käynnissä selvitys rikosoikeudellisen vastuun ikärajan alentamisesta alle 15-vuotiaiden osalta. Hanke käynnistyi oikeusministeriössä kesän 2026 aikana ja valmistuu tämän vuoden aikana. Toivon, että Suomessa seurattaisiin Ruotsin keinoja nuorisorikollisuuden torjumiseksi ja laskettaisiin ikärajaa, kuten perussuomalaisten vuoden 2022 kriminaalipoliittisessa ohjelmassa esitettiin,” kirjoittaa Leena Meri X-palvelussa.

Selvityksen on määrä valmistua ennen vuoden loppua. Vasta sen jälkeen selviää, eteneekö Suomen hallitus lainsäädäntötoimiin ja mitä rikoksia tai rangaistuksia se mahdollisesti koskisi.

Opettajiin kohdistuva väkivalta on lisääntynyt voimakkaasti Suomen kouluissa

Julkaistu 17.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Joka viides peruskoulun opettaja Suomessa kertoo joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi. Opetusalan ammattijärjestö OAJ varoittaa suuntauksen pahentuneen kahden vuoden aikana ja vaatii valtakunnallisia toimenpiteitä.

Opetusalan ammattijärjestö OAJ raportoi vuoden 2026 työolobarometrissaan, että 14 prosenttia vastaajista oli joutunut työpaikkaväkivallan kohteeksi edellisen vuoden aikana. Edellisessä, vuonna 2024 tehdyssä kyselyssä vastaava luku oli 10 prosenttia.

Kasvu on erityisen selvää peruskouluissa. Siellä 21 prosenttia ilmoitti joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi, kun vuonna 2024 luku oli 17 prosenttia. Varhaiskasvatuksessa kolmasosa vastaajista sanoi joutuneensa lasten tekemän väkivallan kohteeksi.

Väkivalta oli lähes täysin oppilassidonnaista. 99 prosentissa tapauksista, joissa opettajat ilmoittivat joutuneensa väkivallan kohteeksi, tekijänä oli lapsi tai oppilas.

Mainos:

Erityisopettajat erityisen alttiina

Erot ovat huomattavia. OAJ nimeää erityisopettajat ja erityisluokanopettajat ryhmiksi, jotka joutuvat useimmin väkivallan kohteeksi. Väkivalta on yleisintä varhaiskasvatuksessa, mutta se on lisääntynyt eniten peruskouluissa viimeisen kahden vuoden aikana.

Sitä vastoin lukioissa työskentelevillä ei barometrin mukaan ollut kokemuksia väkivallasta. Tilanne eroaa siis selvästi eri koulutusmuotojen välillä.

Oppimis- ja työympäristöjen turvattomuuteen on puututtava. Nykyinen suuntaus on erittäin huolestuttava, sanoo OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto.

Monet harkitsevat alanvaihtoa

Seuraukset voivat olla vakavia kohteeksi joutuneelle henkilöstölle: kuudessa prosentissa tapauksista väkivalta oli johtanut sairauslomaan.

Vastaajista 42 prosenttia oli harkinnut alanvaihtoa edellisen vuoden aikana. Alle 51-vuotiaiden keskuudessa luku oli noin puolet.

Väkivalta ei ole ainoa syy, miksi opettajat harkitsevat ammatin jättämistä. Samalla 75 prosenttia kertoi kokevansa vähintään toisinaan työperäistä stressiä.

OAJ vaatii valtakunnallisia toimintamalleja väkivallan ja uhkatilanteiden ehkäisemiseksi kouluissa ja päiväkodeissa. Järjestö haluaa myös opetusalalle suunnatun erillisen työsuojeluohjelman.

Jäsenemme ovat peräänkuuluttaneet valtakunnallisia toimintamalleja, joilla voidaan ehkäistä väkivaltaa ja uhkatilanteita, sanoo Katarina Murto.