Ihmisillä, jotka joivat eniten kahvia, oli vähemmän kehon rasvaa, vähemmän rasvaa sisäelinten ympärillä ja suurempi lihasmassa kuin ihmisillä, jotka kuluttivat kahvia vähän tai eivät lainkaan. Tämä selviää uudesta suomalaistutkimuksesta, vaikka tutkijat korostavat, etteivät tulokset todista kahvin aiheuttaneen eroja.
Tutkimuksen suorittivat Oulun yliopiston tutkijat, ja siihen osallistui 2 264 Pohjois-Suomessa vuonna 1966 syntynyttä henkilöä. Ryhmä on osa pitkäaikaista väestötutkimusta, jossa seurataan heidän terveyttään ajan mittaan. Osallistujat olivat 46-vuotiaita aineiston keruuhetkellä. Tutkijat jakoivat heidät itse ilmoitetun kulutuksen mukaan: ei kahvia, yhdestä kahteen kuppia, kolmesta neljään kuppia tai viisi tai useampia kuppeja päivässä.
Vaikka osallistujilla oli suunnilleen sama painoindeksi (BMI), heidän kehon koostumuksensa erosi ryhmien välillä. Niillä, jotka joivat enemmän kahvia, oli pienempi osuus kehon kokonaisrasvasta ja vähemmän viskeraalista rasvaa, kun taas heidän luustolihasmassansa oli suurempi heinäkuussa European Journal of Nutrition -lehdessä julkaistun tutkimuksen mukaan.
Tutkijat analysoivat myös 164 aineenvaihduntamarkkeria sekä verensokeri-, insuliini- ja sukupuolihormonimarkkereita. Osallistujat olivat paastonneet ja pidättäytyneet kahvista ja tupakoinnista ennen näytteiden ottoa. 2 264 osallistujasta 2 194 joi kahvia ja vain 70 ei.
Eroja insuliinimarkkereissa ja hormoneissa
Sekä miehillä että naisilla suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä veren haarautuvaketjuisten aminohappojen alhaisempiin pitoisuuksiin. Aiemmat tutkimukset ovat yhdistäneet näiden aminohappojen jatkuvasti kohonneet tasot insuliiniresistenssiin ja suurempaan tyypin 2 diabeteksen riskiin.
Miesten keskuudessa suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä myös suotuisampaan glukoosi-insuliiniprofiiliin. Hormonaalinen kuva oli monimutkaisempi: kokonais- ja biosaatava testosteroni sekä sukupuolihormoneja sitova globuliini (SHBG) olivat korkeampia, kun taas vapaa testosteroni ja vapaa androgeeni-indeksi olivat hieman alhaisempia. Naisten kohdalla yhteyksiä oli vähemmän, ja ne koostuivat pääasiassa korkeammasta SHBG:stä ja alhaisemmista vapaiden androgeenien arvoista.
— Miljoonat ihmiset kuluttavat kahvia joka päivä, mutta silti tiedämme yllättävän vähän siitä, miten se liittyy aineenvaihduntaamme ja hormoneihimme. Tuloksissamme korostui selvä hormonaalinen allekirjoitus, joka ei hävinnyt, vaikka otimme huomioon painoindeksin ja elintapatekijät. Useat näistä yhteyksistä erosivat miesten ja naisten välillä, sanoo tutkimuksen pääkirjoittaja ja Oulun yliopiston väitöskirjatutkija Luca Verroest yliopiston tiedotteessa.
Oulun yliopisto korostaa myös, etteivät tulokset voi vielä muodostaa perustaa uusille ravintosuosituksille.
Osoittaa yhteyden, ei syy-seuraussuhdetta
Tutkimus on poikkileikkaustutkimus, mikä tarkoittaa, että kahvitottumukset ja fyysiset markkerit mitattiin samanaikaisesti. Se ei voi määrittää, vaikuttiko kahvi kehon koostumukseen, joivatko tietynlaiset elämäntavat omaavat ihmiset enemmän kahvia vai olivatko muut tekijät molempien taustalla.
Kulutus oli myös itse ilmoitettua, kahvia juomattomien ryhmä oli pieni, ja kaikki osallistujat tulivat suhteellisen homogeenisesta suomalaisesta syntymäkohortista. Muut elintavat ovat voineet vaikuttaa sekä siihen, kuinka paljon osallistujat joivat kahvia, että heidän kehon koostumukseensa, kuten News Medical toteaa arviossaan tutkimuksesta.
Tutkijat tekevät parhaillaan kokeita selvittääkseen, aiheuttaako kahvi itsessään muutokset ja mitkä juoman monista bioaktiivisista yhdisteistä saattavat olla vastuussa. Vasta sitten ihmisillä tehtävät interventiotutkimukset voivat osoittaa, onko yhteyksillä käytännön merkitystä.
Koskee vissiin myös siidereitä. Ja mistäs kassa tietää vaikka ne poimisi vasta 21:15 käteen?
Ei onnistu S-ryhmän liikkeissä. Niissä vaaditaan, että pitää olla kassajonossa ennen klo 21, jos haluaa ostaa alkoholia.
Niin, jonotusvara. En usko että kymmeneen asti voit ostella muita ostoksia ja olettaa että olet oikeutettu ostamaan kaljaa. Jos olet jonossa klo 21:00 niin asia varmasti eri. Älkää nyt menkö aiheuttaa myyjille hässäkkää tällaisella jutulla.
Uutisoitu jo useaan otteeseen viimevuonna
Esimerkiksi Sipoossa S-Marketissa kuulutetaan n.klo.20.50 että ”alkoholijuomien tulee olla kassoilla viimeistään klo.21”????
Ei kauppa ja sen omat säännöt voi mennä viime kädessä valviran ohi.
”Porsaanreikä”. Kuinka kauheaa kieltä.
Pyrokratiaa
Tuttu kauppa, myy ”velaksi” 21.00 jälkeen ,maksan huomenna jos meen vasta 22.00 kaljaostoksille
Jos se noin täpärälle menee, niin pitää kotivaraa. Ai jaa että ei voi kun ne menee samointein, no siinä tapauksessa rakkaani sinulla on ongelma, A-L-K-O-H-O-L-I-S-T-I on se sana joka kuvaa parhaiten, pysähdy, mieti, tee elämäsi päätös.
No eipä onnistunut tänäänkään S-tyhmän kaupassa. Kassaneiti(-mäinen mies) kyllä hoiti asian erittäin ystävällisesti ja vieläpä aikaani säästäen ollessani jonossa neljäntenä ja saavuttuani jonoon klo 20:57. Hän toimi enemmän, kuin oikein.
Säästin puolestani takanani olleiden aikaa jättämällä sen boksin hihnalle heti ja häivyin kassahenkilölle ystävällisesti kommunikoiden mahdollistaakseni hänelle boksin siirron siinä välissä, kun edelläni olleet hinkkaavat korttejaan tai kaivavat kupeitaan.
Eniten vitutti kuitenkin se, että tiesin kysymättäkin olevan hyödytöntä viitata siihen tölkkilavoja pumppukärryllä pois roudanneen myymälähenkilön klo 20:55 käyneeni keskusteluun myyntiajoista ja minun korkeakoulutetun hämmästykseni siitä, miksi helvetissä se kaveri ei ollut kassalla, joita on 10 ja joista kaksi oli naisitettuja.
Ja kermana kruunun päälle tämä kommentti, en voi, koska järjestelmä! Häipykää vittuun niistä jäykistä konserneista, ihmiset! Ne maksavat ylempään keskijohtoon asti huonompia palkkoja, kuin pienet ja niissä on ohittamattomia sääntöjä.
Tein itse niin ja palkka nousi vitosesta seiskaan, tehtävät monipuolistuivat ja ilmapiiri parani.
Ja vääräleuoille – en jäänyt ilman, olin vaan hakemassa maakellarin tyhjälle hyllylle taspainotusta.