Joka viides peruskoulun opettaja Suomessa kertoo joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi. Opetusalan ammattijärjestö OAJ varoittaa suuntauksen pahentuneen kahden vuoden aikana ja vaatii valtakunnallisia toimenpiteitä.
Opetusalan ammattijärjestö OAJ raportoi vuoden 2026 työolobarometrissaan, että 14 prosenttia vastaajista oli joutunut työpaikkaväkivallan kohteeksi edellisen vuoden aikana. Edellisessä, vuonna 2024 tehdyssä kyselyssä vastaava luku oli 10 prosenttia.
Kasvu on erityisen selvää peruskouluissa. Siellä 21 prosenttia ilmoitti joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi, kun vuonna 2024 luku oli 17 prosenttia. Varhaiskasvatuksessa kolmasosa vastaajista sanoi joutuneensa lasten tekemän väkivallan kohteeksi.
Väkivalta oli lähes täysin oppilassidonnaista. 99 prosentissa tapauksista, joissa opettajat ilmoittivat joutuneensa väkivallan kohteeksi, tekijänä oli lapsi tai oppilas.
Erityisopettajat erityisen alttiina
Erot ovat huomattavia. OAJ nimeää erityisopettajat ja erityisluokanopettajat ryhmiksi, jotka joutuvat useimmin väkivallan kohteeksi. Väkivalta on yleisintä varhaiskasvatuksessa, mutta se on lisääntynyt eniten peruskouluissa viimeisen kahden vuoden aikana.
Sitä vastoin lukioissa työskentelevillä ei barometrin mukaan ollut kokemuksia väkivallasta. Tilanne eroaa siis selvästi eri koulutusmuotojen välillä.
— Oppimis- ja työympäristöjen turvattomuuteen on puututtava. Nykyinen suuntaus on erittäin huolestuttava, sanoo OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto.
Monet harkitsevat alanvaihtoa
Seuraukset voivat olla vakavia kohteeksi joutuneelle henkilöstölle: kuudessa prosentissa tapauksista väkivalta oli johtanut sairauslomaan.
Vastaajista 42 prosenttia oli harkinnut alanvaihtoa edellisen vuoden aikana. Alle 51-vuotiaiden keskuudessa luku oli noin puolet.
Väkivalta ei ole ainoa syy, miksi opettajat harkitsevat ammatin jättämistä. Samalla 75 prosenttia kertoi kokevansa vähintään toisinaan työperäistä stressiä.
OAJ vaatii valtakunnallisia toimintamalleja väkivallan ja uhkatilanteiden ehkäisemiseksi kouluissa ja päiväkodeissa. Järjestö haluaa myös opetusalalle suunnatun erillisen työsuojeluohjelman.
— Jäsenemme ovat peräänkuuluttaneet valtakunnallisia toimintamalleja, joilla voidaan ehkäistä väkivaltaa ja uhkatilanteita, sanoo Katarina Murto.
tilalle MATUVERO, niistä on miljardi kertaa pahempi haittaa, ja MATUT paskantavat, kusevat ja sotkevatkin pahemmin
Hyvä ehdotus. Toisaalta, jos muuttaa sellaiseen kuntaan missä ei ole koiraveroa (= paljon koiria) niin sielä voisi kuvitella olevan vähän matuja.
Paha puoli ettei matua voi lopettaa mutta koiran voi. Olisko lainmuutos tarpeellinen tasapuolisuuden takia.
Kuka korjaa kävelyteillä viiden metrin välein olevat koirankikkareet
Koirat ovat suhteessa yhteiskuntaa ja muihin ihmisiin vähän samassa asemassa kuin lapsetkin. Ne ovat äärimmäisen kivoja olemassa (ainakin joskus), mutta niiden kasvattaminen ja huolehtiminen tahtoo jäädä ”vapaalla kädellä” harjoitetuksi eli niiden muille aiheuttamista negaatioden suhteen omistajat ovat perin suurpiirteisiä. Suomessa niin koirien kuin muidenkin ”oikeusturva” on romahtanut matuinvaasion myötä pohjaan, sillä aina poliittinen Animalia on kieltäytynyt tekemästä sille kuuluvaa työtä silloin kuin eläinrääkkäystä huvikseen harrastavat musumaanit ovat ”toteuttaneet itseään” kulttuurilleen ominaisella tavalla, jossa lähtökohtaisesti sisäelinten täytyy olla esillä ja samalla otuksen on oltava hengissä. Mutta onneksi ”oikeus” ja ”kohtuus” ei ole täysin kuollut tästä maailmasta ja globalistisesta Suomestamme, sillä jos ”kalkkilaivan kapteeni” päättää ajaa autolla tahallisesti siilin yli tiellä. Niin siitäpä mekkala nousee ja syytteet kovat lausutaan sekä naapuristosi sinut alinpaan loukkoon halveksii. Niin, ja tietenkin se ANIMALIA!