Joka viides peruskoulun opettaja Suomessa kertoo joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi. Opetusalan ammattijärjestö OAJ varoittaa suuntauksen pahentuneen kahden vuoden aikana ja vaatii valtakunnallisia toimenpiteitä.
Opetusalan ammattijärjestö OAJ raportoi vuoden 2026 työolobarometrissaan, että 14 prosenttia vastaajista oli joutunut työpaikkaväkivallan kohteeksi edellisen vuoden aikana. Edellisessä, vuonna 2024 tehdyssä kyselyssä vastaava luku oli 10 prosenttia.
Kasvu on erityisen selvää peruskouluissa. Siellä 21 prosenttia ilmoitti joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi, kun vuonna 2024 luku oli 17 prosenttia. Varhaiskasvatuksessa kolmasosa vastaajista sanoi joutuneensa lasten tekemän väkivallan kohteeksi.
Väkivalta oli lähes täysin oppilassidonnaista. 99 prosentissa tapauksista, joissa opettajat ilmoittivat joutuneensa väkivallan kohteeksi, tekijänä oli lapsi tai oppilas.
Erityisopettajat erityisen alttiina
Erot ovat huomattavia. OAJ nimeää erityisopettajat ja erityisluokanopettajat ryhmiksi, jotka joutuvat useimmin väkivallan kohteeksi. Väkivalta on yleisintä varhaiskasvatuksessa, mutta se on lisääntynyt eniten peruskouluissa viimeisen kahden vuoden aikana.
Sitä vastoin lukioissa työskentelevillä ei barometrin mukaan ollut kokemuksia väkivallasta. Tilanne eroaa siis selvästi eri koulutusmuotojen välillä.
— Oppimis- ja työympäristöjen turvattomuuteen on puututtava. Nykyinen suuntaus on erittäin huolestuttava, sanoo OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto.
Monet harkitsevat alanvaihtoa
Seuraukset voivat olla vakavia kohteeksi joutuneelle henkilöstölle: kuudessa prosentissa tapauksista väkivalta oli johtanut sairauslomaan.
Vastaajista 42 prosenttia oli harkinnut alanvaihtoa edellisen vuoden aikana. Alle 51-vuotiaiden keskuudessa luku oli noin puolet.
Väkivalta ei ole ainoa syy, miksi opettajat harkitsevat ammatin jättämistä. Samalla 75 prosenttia kertoi kokevansa vähintään toisinaan työperäistä stressiä.
OAJ vaatii valtakunnallisia toimintamalleja väkivallan ja uhkatilanteiden ehkäisemiseksi kouluissa ja päiväkodeissa. Järjestö haluaa myös opetusalalle suunnatun erillisen työsuojeluohjelman.
— Jäsenemme ovat peräänkuuluttaneet valtakunnallisia toimintamalleja, joilla voidaan ehkäistä väkivaltaa ja uhkatilanteita, sanoo Katarina Murto.
Tällaiset tapaukset ovat todella ikäviä ja traumaattisia työntekijälle. Mutta ei niin paljon pahaa, ettei jotaan hyvääkin. Tekijä on kantasuomalainen jässikkä, joka on vielä sokeakin, mutta se ei ole HÄNEN syytänsä, sillä heikäläisille ”korvamerkityt” KELA:n avustukset ovat jo käytetyt.
Mutta ei niin paljoa pahaa, ettei jotain hyvääkin. Sen sijaan KELA:n simpsakka hekumanterttu kertoilee KELA:n infomatiivisessa videossa, että kaikille, jotka haastavat ulkomaan kieltä (joksi ei lueta savoa eikä raumalaisii jaarituksii) saavat kyllä rahhoo niin paljon, että tekkee pahhoo…. siis meidän, jotka kannamme ”valkoisen miehen taakkaa” ja meillä on pois ottamaton ”privelitsi” nousta joka perkeleen arkiaamu töihin ja tulla sieltä korvat lopassa joka ilta kotiin katsomaan YLE:n dokumentti ohjelmaa WWII aikaisista natseista, joka onkin jo melkoinen ”bongaus lajissaan” elikkä se lukeutuu erääksi valkoisen rodun kohokohdaksi, joka tosin haudattaneen lähiaikoina.
Mutta tiedättehän ne EU:n rattaat. Ne raksuttelevat omia aikojaan siinä missä Itse Jumalankin, josta tuo suuren hullujen ihmisten joukkio onkin se kaikkein pahin ”vitsaus”, joka on maailmaa ikinä kohdannut. Mutta ymmärtäähän tuon, ettei Raamatullisina aikoina vielä ollut käytettäväissä tarpeeksi ”taantuneita” ja ”rajattomia” ihmisiä, vaan oli tyydyttävä ainoastaan heinäsirkkohin, sammakoihin, niin ja olihan se vedenpaisumus siinä jossain välissä, mutta nuo kolme yhteensäkin ovat kuin sulalla silittelyä verrattuna Brysselin pähkä hulluihin, joista voisi aivan hyvin koota kiertelevän näyttelijäseurueen esityksineen, joita ei kukaan viitsisi katsoa, sen enempää kuin YLE:äkään.
Henkka Hyppösen näköinen?
”Kuvissa näkyvä epäilty tekijä oli teräaseella uhkaamalla vaatinut R-kioskin työntekijää luovuttamaan kassan sisällön itselleen ja uhannut samalla myös kassalla asioimassa ollutta miestä. ”
Ehkä uhatut muistavat mitä kieltä uhkaaja puhui. Jos suomea, oliko se natiivitasoa. Poliisin tulisi kertoa tällaisetkin yksityiskohdat, koska muuten tapaus menee yleisön mielissä automaattisesti avaruus-aivokirugien piikkiin.
Vittu mikä linnunpelätin.
Poliisi julkaisi kuvan, kun ihonväri on valkoinen!
Viiksekäs mies… On tuolla melkosen tuuhea partakin joka kieltämättä osuu silmiin ensimmäiseksi.
Se on huivi. Mutta tuon näköisiä metroseksuaalihipstereitä on pääkaupunkiseudun liepeillä niin taajassa että yhtä hyvin voisi kysyä että näkikö joku Tuurin kyläkaupalta poistuvan harmaan corollan tai skodan..