Oululainen Keskusta-puolueen kaupunginvaltuutettu ja terveysalla toimivan Pihlajalinna Oulun toimitusjohtaja Riikka Moilanen on kohahduttanut kaupunginvaltuuston kokouksessa kutsumalla vähäosaisia ihmisiä "ihmisroskaksi" kysyessään, mitä kaupunki aikoo tälle "ihmisroskalle" tehdä. Jälkeenpäin Moilanen pyyteli twitterin välityksellä anteeksi ja kertoi ottaneensa virheestä opiksi.
- Mitä Oulun kaupunki aikoo tehdä sille ihmisroskalle, jota siellä on yllättävän paljon. Tarkoitan niitä vähäosaisia ihmisiä, jotka käyttävät ammattimaisesti alkoholia, huumeita, päihteitä ja ovat ottaneet Isokadun nyt kodikseen, kuului Moilasen leiskautus.
Anteeksipyynnössään Moilanen sanoi, että hänenkin mielestään jokainen ihminen on arvokas ja tahtovansa jokaiselle oululaiselle hyvää elämää. Tosin jälkimmäistä Moilanen ei kiellettäväksi vähäosaisilta hakenutkaan. Ohessa Moilasen anteeksipyyntö-twiitti.
https://twitter.com/MoilanenRiikka/status/1039223671129366531
Moilasen kohulausunto on aiheuttanut sekä valta- että sosiaalisessa mediassa laajalti mielipahaa. Hänen tulevan entisen työnantajansa Pihlajalinna Oulu oy:n mukaan Moilanen joutuu lopettamaan työssään. Yrityksen mukaan päätökseen päädyttiin yhteisymmärryksessä. Keskustan valtuustoryhmä käsittelee tapausta myöhemmin.
- Hänen valtuustossa esittämänsä lausunto on täysin meidän arvojen vastainen ja tulimme siihen tulokseen, ettei hän voi jatkaa meillä. Riikka Moilanen kantaa myös vastuunsa asiassa, linjasi Pihlajalinnan toimitusjohtaja Joni Aaltonen YLE:lle.
Keskustan valtuustoryhmän puheenjohtaja Jukka Kolmonen on vähätelyt kohua ja pitää sitä liioiteltuna. Kolmonen on ilmoittanut aikovansa olla "armollinen" Moilaselle.
Päivitetty: Moilasen työpaikan suhtautuminen, Aaltosen kommentti sekä valtuustoryhmän tuleva käsittely.





