Ilja Janitskin: Lähden presidentin vaaleihin ehdokkaaksi

Päivitetty 2.3.2017, Julkaistu 10.1.2017 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 3 minuuttia

REFORMI-liikkeen kansanedustajaehdokas, MV-lehden päätoimittaja Ilja Janitskin on ilmoittanut lähtevänsä ehdokkaaksi vuoden 2018 presidentinvaaleihin.

Ilja Janitskin kannatusyhdistyksen pitää kerätä 20 000 kannattajakorttia, jotta hänet voidaan asettaa presidenttiehdokkaaksi.

Suomen perustuslain mukaan ehdokkaan voi asettaa joko rekisteröity puolue, jonka listalta on valittu edellisissä eduskuntavaaleissa vähintään yksi kansanedustaja tai valitsijayhdistys, jonka on perustanut vähintään 20 000 äänioikeutettua. Ehdokkaan tulee olla syntyperäinen Suomen kansalainen.

James Hirvisaari allekirjoitti ensimmäisen kannattajakortin Ilja Janitskinin presidenttiehdokkuuden tukemiseksi.

James Hirvisaari on perustanut Reformi-liikkeen, Hirvisaari kertoo blogissansa seuraavasti Reformista-liikkeestä:

Nyt alkaa uusi aikakausi. Ihmiset ovat lopen kyllästyneet poliittiseen vallankäyttöön, eikä ihme. Nyt on syntynyt uusi  ja rohkea hanke, joka tähtää vuoden 2019 eduskuntavaaleihin: kaikista puoluejärjestelmistä irrallaan oleva sitoutumattomien ehdokasjoukko omilla listoilla ja yhteistyössä koko maassa. Puolueisiin eivät ihmiset usko.

Idea on hyvin yksinkertainen.

Kussakin vaalipiirissä kukin reformiehdokas kerää vähintään 100 kannattajakorttia omasta vaalipiiristään (= valitsijayhdistys). Ei ole vaikea rasti. Allekirjoittajien on oltava äänioikeutettuja. Henkilön allekirjoitus on sallittu vain yhteen valitsijayhdistykseen, muussa tapauksessa kyseinen nimi pyyhitään yli niistä kaikista.

Ehdokkaat tekevät kussakin vaalipiirissä yhteislistan (= ”vaaliliitto”), jolla menevät vaaleihin. Valtakunnallisesti kaikki tapahtuu REFORMI.ME -nimen alla.
Lähde: Wikipedia, Mv-lehti

4,047 total views, 5 views today

nfl coach pete carroll plays 'not my job'Subscribe to USA TODAYAlready a print edition subscriber, but don't have a login?Activate your Cheap nfl Jerseys digital access.Manage your account settings.My AccountLog OutWashington Redskins quarterback Robert Griffin III (10) looks on prior to the game against the Jacksonville Jaguars at FedEx Field.(Photo: Amber Searls, USA TODAY Sports)Though the Dallas Cowboys have yet to rule quarterback Tony Romo out for the rest of the season, they surely have to spend several weeks if not months without cheap jerseys their star quarterback after he suffered a broken left collarbone Sunday.The immediate solution is backup Brandon Weeden, but now the question is, can the Cowboys find anyone better? At worst, they need a reliable backup behind Weeden.Here's a look at some other options the Cowboys might want to consider, both by scouring the free agent market or seeing who might be available via trade:USA TODAY FANTASY SPORTSTony Romo broken clavicle another crushing blow to Cowboys, fantasy playersFree agentsChristian Ponder: The former Minnesota Vikings starter was cut by the Oakland Raiders after the preseason and remains unsigned. It was a bad sign, sure, that Ponder couldn't beat out Matt McGloin for the backup job to Derek Carr, but Ponder does have plenty of experience as a starter and is comfortable playing in a system that relies on its running game.Matt Flynn: The journeyman backup quarterback was released by the New York Jets on Sept. These images form a set of 27 channels that covers the visible range (417 695nm). Four representative images of four distinct spectral channels are shown in Fig. The company 's fourteen year research history simply cannot be replicated by competitors, nor ignored forever by Wall Street. It has a 'product' that is producible in commercial quantities, and now, finally, a slow but steady advance toward legal approval of its various treatments.. By 45 days, the rmCHI mice also showed a trend towards reduced time spent in target quadrant replica oakleys (Fig. 4H). A 20 year old college kid consumed with school and the football season, I never thought much about what was going on outside my own world. Terrorists had attacked our nation, but I was sure the government would hunt down those responsible. Louis, it just awful. Exciting, in fact, that the Rams decided to sell about 10,000 seats they don plan to sell for other games, bringing the capacity of the venue to 91,000.. Tone and the Ray Ban sale French made a few more attempts to invade Ireland with a similar lack of success until finally Wolfe Tone was taken prisoner when the English captured his ship. cheap Air Jordans Tone's captors didn't even recognize him and he most likely would have gotten away if Lady Luck hadn't, in a last ditch effort, managed to deliver a flying dropkick to his nuts yet again.

Venäjä-propagandisti Bäckmanin salainen sopimus HS-toimittajan kanssa: Raportoi USA:stä Bäckmanille, 2000e/kuussa

Päivitetty 11.6.2026, Julkaistu 16.1.2026 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 1 minuutti

Netissä leviävä salainen sopimus Venäjä-yhteyksistään tunnetun dosentti Johan Bäckmanin ja HS:n Moskovan kirjeenvaihtajan Maarit Uberin (entinen Roiha) kanssa herättää paljon ihmetystä.

Bäckman ja Uber laativat muutama vuosi sitten sopimuksen, jonka perusteella Bäckman "lähetti" Uberin USA:han raportoimaan hänelle.

Sopimuksen mukaan Uber (silloinen Roiha) oli Bäckmanin "kirjeenvaihtaja". Sopimuksen mukaan Bäckman maksoi raportoinnista Uberille vähintään 2000e / kk.

Maarit Uber asuu nykyisin Moskovassa ja on HS:n Venäjän kirjeenvaihtaja. Myös Bäckman asuu lehtitietojen mukaan nykyisin Venäjällä.

Herää kysymys, onko HS:n Venäjä-uutisointi nyt myös Bäckmanin ohjauksessa. Maarit Uber tunnetaan Venäjää "ymmärtävänä" toimittajana.

Maalittaminen ja väärän tiedon agitaattorit uhkaavat ihmisten turvallisuutta

Päivitetty 11.6.2026, Julkaistu 29.10.2025 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 2 minuuttia

Yhä useammin sosiaalisessa mediassa näemme ilmiön, jossa jotakuta ihmistä aletaan yhteisvoimin painostaa, leimata ja häpäistä. Tätä kutsutaan maalittamiseksi – ja se on yksi aikamme vaarallisimmista keskustelukulttuurin sairauksista.

Maalittamisen ydin on yksinkertainen: joku vaikuttaja tai näkyvä henkilö jakaa valikoitua tai virheellistä tietoa jostain yksilöstä tavalla, joka saa joukon ihmisiä hyökkäämään tämän kimppuun. Tuloksena on somemyrsky, uhkailua, ja monesti kohteen henkilökohtainen ja ammatillinen maine tuhoutuu hetkessä.

Tämä ei ole sattumanvaraista. Se on osa laajempaa agitaatiokulttuuria, jossa viestintää käytetään poliittisena tai ideologisena aseena. Ikävä kyllä, myös Suomessa tällaisia toimintatapoja on omaksuttu – ja niihin on toisinaan liittynyt jopa julkisin varoin tuettuja hankkeita tai projekteja.

Kun vaikuttajasta tulee yllyttäjä

Yksi esimerkki tästä kehityksestä on viestintävaikuttaja Janne Riiheläinen, joka on toiminut näkyvästi julkisessa keskustelussa ja saanut tukea myös erilaisilta yhteisöiltä, kuten Aalto-yliopistosta. Riiheläisen toiminta sosiaalisessa mediassa on herättänyt laajaa huolta: hänen päivityksissään toistuu kaava, jossa yksittäisistä ihmisistä tai ryhmistä annetaan vääristeleviä väitteitä, minkä jälkeen seuraajat käyvät hyökkäykseen, jopa väkivataan kehoitetaan ihmisiä.

Ongelma ei ole pelkästään Riiheläisessä henkilönä – vaan ilmiössä, jota hän edustaa. Kun valta-asemassa oleva vaikuttaja käyttää sananvapauttaan toisten leimaamiseen, hän asettaa itsensä viestinnän agitaattoriksi, ei keskustelijaksi. Tällainen toiminta murentaa yhteiskunnallista luottamusta ja normalisoi vihamielistä käytöstä.

Julkinen raha ja vastuu

Erityisen ongelmallista on, jos julkista rahaa kanavoidaan henkilöille tai hankkeille, joiden toiminta synnyttää maalittamista tai sen kaltaista sosiaalista painostusta. Tiede ja koulutus ovat arvokkaita vain silloin, kun ne rakentavat luottamusta ja yhteisöllisyyttä – eivätkä toimi välineenä muiden hiljentämiseen.

Jos yliopisto tai muu julkinen taho tukee toimijoita, jotka toistuvasti lietsoivat someraivoa, on syytä pysähtyä ja kysyä: mitä me oikein rahoitamme?

Sananvapaus ei ole hyökkäysoikeus

Sananvapaus on demokraattisen yhteiskunnan kulmakivi. Mutta se ei tarkoita oikeutta vääristellä tietoa tai lietsoa ihmisiä toisia vastaan. Jokainen, jolla on suuri seuraajakunta ja vaikutusvaltaa, kantaa myös moraalisen vastuun siitä, miten hänen sanansa vaikuttavat.

Jos haluamme säilyttää vapauden puhua, meidän on suojeltava myös vapautta olla joutumatta joukkohyvittelyn kohteeksi. On aika lopettaa maalittamisen normalisointi – riippumatta siitä, kuka sitä tekee.

https://nykysuomi.com/2025/06/10/aalto-yliopisto-faktabaari-ja-janne-riihelainen-rikostutkinnan-kohteena-syytoksia-laajasta-vihamaalittamisesta-ja-valheellisesta-mustamaalauksesta/

Mies yritti sahata tiensä sisään kauppaan Kajaanissa – poliisi keskeytti erikoisen murtoyrityksen

Päivitetty 11.6.2026, Julkaistu 26.10.2025 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 1 minuutti

Mies yritti sahata tiensä kauppaan Kajaanissa – koirapartio nappasi kaksitahtibensiinille haisevan tekijän

Kajaanissa koettiin erikoinen murtoyritys sunnuntain vastaisena yönä, kun poliisi sai hätäkeskukselta ilmoituksen miehestä, joka yritti päästä kauppaan sisälle moottorisahan avulla.

Partiot saapuivat paikalle pian puolenyön jälkeen ja havaitsivat tuntomerkkeihin sopivan miehen juoksevan kaupasta poispäin. Koirapartio lähti miehen perään ja sai hänet kiinni lyhyen juoksukilpailun jälkeen – tekijä tuoksui vahvasti kaksitahtibensiinille.

Poliisin mukaan mies oli ensin yrittänyt murtautua sisään rikkomalla kaupan etuoven lasin. Kun tämä ei onnistunut, hän oli ottanut käyttöönsä moottorisahan ja sahannut reiän kaupan lastauslaiturin oveen. Siitäkään kautta hän ei kuitenkaan ollut päässyt sisälle.

Mies otettiin kiinni rikoksesta epäiltynä ja kuljetettiin poliisivankilaan. Poliisi tutkii tapausta muun muassa törkeänä varkauden yrityksenä ja vahingontekona.

Kuolemaan johtanut liikenneonnettomuus Laitilassa – yksi menehtyi

Päivitetty 11.6.2026, Julkaistu 25.10.2025 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 1 minuutti

Kuolemaan johtanut liikenneonnettomuus Laitilassa – poliisiauto osallisena takaa-ajotilanteessa

Laitilassa tapahtui perjantai-iltana vakava liikenneonnettomuus, jossa menehtyi yksi henkilö. Onnettomuus sattui tilanteessa, jossa hälytysajossa ollut poliisi seurasi pakenevaa ajoneuvoa.

Lounais-Suomen poliisin mukaan takaa-ajo sai alkunsa kasitiellä Laitilassa noin kello 19.50, kun henkilöauto ei noudattanut poliisin pysähtymismerkkiä ja jatkoi matkaa Rauman suuntaan.

Kasitiellä, Joukahaisentien risteyksen kohdalla, pakeneva auto lähti ohittamaan autoletkaa poliisin seuratessa sitä hälytysajoa käyttäen. Samassa hetkessä autoletkassa ollut sivullinen henkilöauto kääntyi vasemmalle Joukahaisentielle suoraan hälytysajossa olleen poliisiauton eteen.

Poliisiauto törmäsi henkilöauton vasempaan kylkeen. Henkilöautoa kuljettanut mies menehtyi elvytysyrityksistä huolimatta onnettomuuspaikalla. Autossa ei ollut muita matkustajia.

Koska poliisi oli osallisena onnettomuudessa, on tapahtuneesta kirjattu rikosilmoitus liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja kuolemantuottamuksesta. Tapauksen tutkinta siirtyy Syyttäjälaitokselle, ja tutkinnan johtamisesta sekä tiedottamisesta vastaa Valtakunnansyyttäjä.

Poliisi ei tiedota asiasta enempää, mutta jatkaa pakenevan auton kuljettajan tavoittamista.