Mainos:

Ilja Janitskin eduskuntavaaliehdokkaaksi – Tuomio vaikutti päätökseen ehdokkuudesta

Päivitetty 27.10.2018, Julkaistu 25.10.2018 – Kirjoittaja Toimitus
MV-lehden omistajaksi ja päätoimittajaksi hiljattain palannut Ilja Janitskin on ilmoittanut lähtevänsä ehdolle 2019 eduskuntavaaleihin. Janitskin ponnistaa vaaleihin Reformi-liikkeen listoilta ja kertoo tiedotteessaan Helsingin käräjäoikeuden antaman "oikeushistoriallisesti erikoisen tuomion lukuisin hatusta vetäistyin rikosnimikkein" vaikuttaneen päätökseen ehdokkuudesta.

Odotetusti miehen vaalikärkenä näyttäisi ainakin tällä hetkellä olevan sananvapaus, jonka puolesta Janitskin on puhunut jo ennen omaa tuomiotaan.

Reformi-liike on ns. "anti-puolue", jonka yksi slogan on "irti puoluevallasta". Jokainen Reformin ehdokas joutuu kasaamaan oman valitsijayhdistyksensä. Nykysuomi haastatteli taannoin Reformin aktiiveja ja haastattelun voi katsoa oheiselta videolta artikkelin lopusta.

Alla Janitskinin tiedote kokonaisuudessaan:

"Minä Ilja Janitskin ilmoitan tässä ja nyt, että asetun eduskuntavaaliehdokkaaksi vuoden 2019 eduskuntavaaleissa. Asetun ehdokkaaksi Reformin yhteislistalla Helsingin vaalipiirissä. Kantavina vaaliteemoinani ovat sananvapaus, suomalaisten oikeudet Suomessa ja yrittäjien aseman tasavertaistaminen ja kasvupohjan tervehdyttäminen.

Päätökseni asettua eduskuntavaaliehdokkaaksi syntyi saatuani Helsingin käräjäoikeudelta oikeushistoriallisesti erikoisen tuomion lukuisin hatusta vetäistyin rikosnimikkein. Saamastani tuomiosta todettiin muun ohella, että sen ”ainoa tarkoitus on ollut herkistää viranomaisia ja kaventaa kansalaisten mahdollisuutta arvostella valtaapitäviä tahoja”. Kansainväliset mediat luonnehtivat saamaani tuomiota poliittiseksi vainoksi, kyseenalaistaen samalla Suomen valtion toimintatapoja vaientaa toisinajattelijat tuomioilla ja maksettavaksi määrätyillä kovilla korvauksilla.

Mainos:

Suomi ja suomalainen sananvapaus on nyt käräjäoikeuden päätöksellä ahdistettu ennen näkemättömään tilaan. Merkittäviä journalistipalkintoja jaetaan tutkivaksi journalismiksi väitetylle ja poliisitutkinnan kautta valheeksi todistetulle kristallipallojournalismille. Virkamiehistömme tehtailee totuuden jälkeisiä fantasiarikosnimikkeitä valjastaakseen oikeuslaitoksen mukailemaan valtaapitävien pyrkimyksiä. Tämä on johtanut siihen, että perustuslaillisen sananvapauden harjoittamisesta jaetaan kohtuuttomasti kovempia tuomioita kuin esimerkiksi alaikäisten seksuaalisesta hyväksikäytöstä, joukkoraiskauksesta tai ihmiskaupasta. Ja mitä yrittäjyyteen ja erityisesti pienyrittäjyyteen tulee, niin kieroutuneella byrokratialla ja aggressiivisella verotuksella on saavutettu sellainen tila, että Suomessa on paikoin jopa mahdotonta harjoittaa järkevää yritystoimintaa. Tämän johdosta iso osa ideoista, innosta ja osaamisesta joko tukahdutetaan tai se valuu pois maasta. Penaalin terävimmät kynät lähtevät ensimmäisenä.

Rakkaat Ystävät. Asetun vuoden 2019 eduskuntavaaliehdokkaaksi vain ja yksistään siksi, koska totuus velvoittaa.

-Ilja Janitskin"

Lähde: MV-lehti

 

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

33 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
TommiMäkinen
TommiMäkinen
8 years ago

Tsemppiä vaaleihin! 🙂

En tiedä mitä sanois
En tiedä mitä sanois
8 years ago

Ilja oli tänään Heikelä syndrooma ohjelmassa Heikelä haastatteli sitä ja haastattelun jälkeen oli sanonut ähtevänsä ehdokkaaksi koska ei tykkää Jussi Halla-ahosta koska se on Iljan mukaan valehtelija.Tuolta näkee sen mitä ei TV:ssä näytetty.
https://twitter.com/HeikelaJussi

Keijo
Keijo
8 years ago

HURRAA HURRAA HURRAA !!!

110% tuki

Voitto tulee
Voitto tulee
8 years ago

Toivottavasti TOTUUS tulee ilmi joskus presidentinvaaleistakin

Interpol ratkaisi Suomen presidentinvaalit toimimalla omien sääntöjensä vastaisesti ?

1. Ilja pidätettiin Andorrassa Interpol etsintäkuulutuksen perusteella (LIITE). Turkissa on ollut vastaavia tapauksia. Ylen juttu Turkkilaisia koskien:

LOISTOJUTTU YLELLÄ:
https://yle.fi/uutiset/3-9811224

Iljalle annettiin interpol etsintäkuulutus ”rikoksesta ihmisyyttä vastaan” josta hän ei ole koskaan edes ollut esitutkinnassa taikka epäiltynä, eikä varsinkaan syytettynä.

Ilja vangittiin Interpol etsintäkuulutuksen perusteella. Interpol ei sääntöjensä mukaan saisi sekaantua poliittisiin juttuihin. Ilja pyrki presidentiksi ja hänellä oli 1% kannatus.

2. Interpol muilutti Iljan kesken presidentinvaalikampanjan.

Interpolin omien sivujen mukaan Interpol ei voisi tehdä pidätyksiä, vaan pidätykset hoitaa aina paikallinen poliisi. Iljan ne kuitenkin pidätti Andorrassa.

Interpolin sivuilta:

Does INTERPOL send agents around the world to arrest people?
No, the INTERPOL General Secretariat does not sesnd officers into countries to arrest individuals. All investigations and arrests in each INTERPOL member country are carried out by the national police in accordance with national laws

https://www.interpol.int/FAQs

Voitto tulee
Voitto tulee
8 years ago

5.8.2017
Iltalehden kyselyssä olivat mukana myös presidenttiehdokkuutta tavoittelevat Paavo Väyrynen ja Ilja Janitskin. Heistä Väyrynen saisi kahden prosentin ja Janitskin yhden prosentin kannatuksen.

https://yle.fi/uutiset/3-9797407

Väyrynen sai ennustuksesta huolimatta 6,2 % kannatuksen. Niinistö sai vaaleissa 62,6%. Ilja olisi kyllä pistänyt Niinistön kyykkyyn vaalipaneeleissa.

Interpol haki hänet kotoa tänään aamupäivällä.
04.08.2017 23:51, 140995 lukukertaa
MV-lehden päätoimittajasta Ilja Janittskinista oli Suomessa teehty kansainvälinen pidätysmääräys. Tänään aamupäivällä Interpolin espanjalaispoliisit kävivät haakemassa Janitskinin tämän asunnolta

https://mvlehti.net/2017/08/04/mv-lehden-paatoimittaja-ilja-janitskin-pidatetty/

Sensuroimaton Totuus
Sensuroimaton Totuus
8 years ago

Kerrankin hyviä uutisia -Iljan tietomäärä siitä mitä Suomessa OIKEASTI on meneillään on valtava. Veikkaan että jo pelkästään tämä ilmoitus aiheuttaa nykyisten maanpetturi poliitikkojen joukossa lahkeiden kastumista -ja se on niille nilkeille täysin oikein!

acc
acc
8 years ago

Ihmetytti aikoinaan, että pelkkä poliisiviranomaisen hatusta vetäisemä epäily riittää kotietsintöihin, pidätyksiin, pidätetyn huumaamiseen ja jopa saa ulkomaiden poliisitkin Interpolin ohella kohtelemaan epäiltyä kaltoin. Ilmeisesti lainsäädännössä on puutteita.

Näyttää siltä, että epäily on riittää ja tutkinta on itse rangaistus. Ketä tahansa voi epäillä mistä tahansa. Tietysti jos valta vaihtuu, niin sittenhän on hyvä epäillä tämän hetkisiä vallassa olijoita vaikka mistä hirmuteoista.

Minä
Minä
8 years ago
Reply to  acc

No, onhan suvakismin vastaisuus jo itsessään rikos. Eikö?

Panu
Panu
8 years ago

Aika suvakki haastattelu.

http://i64.tinypic.com/2hq8fuw.png

Minä
Minä
8 years ago
Reply to  Panu

Tuollakysyy, että miksi Ilja Janitskinin pitäisi päästä eduskuntaan, kun on ”tuomittu rikollinen”. Riippuu vähän miten ottaa asian, mutta eduskuntahan on pullollaan tuomittuja rikollisia. 🙂

Acc
Acc
8 years ago
Reply to  Minä

Nelson Mandela oli rikoksista tuomittu. Joten Iljan tuomio ei ole este. Sankari hän on.

Panu
Panu
8 years ago

Tuo oli huono haastattelu mtv3

[IMG]http://i64.tinypic.com/2hq8fuw.jpg[/IMG]

CFF
CFF
8 years ago

On varmistuttava siitä että on oma kanava jossa saa medianäkyvyyttä ja nyt on pakotettava vastaehdokkaat seinää vasten heidän kannaltaan kiusallisilla tiedoilla.

CFF
CFF
8 years ago

Toisen maailmansodan jälkeen Suomessa käydyt asekätkentään liittyneet oikeudenkäynnit vahvistivat isänmaallisten suomalaisten käsitystä siitä, että aseita ei anneta viranomaisille, sillä niitä käytetään pian kansallismielisten vaimentamiseen.

Suomalaisten poliittisten puolueiden muuttuminen “pullamössösukupolvien” ansiosta kasvottomiksi vihervasemmiston aatteiden kannattajiksi olemme joutuneet tilanteeseen mistä ulospääsy voinee enää onnistua ainoastaan suomalaisten aseellisen kapinan avulla.

Suomessa poliisi on yhdessä vihervasemmiston kanssa riisumassa kantasuomalaisia aseista, vaikka samaan aikaan ilman minkäänlaista kontrollia Suomessa liikkuu tuhansia sotilas- tai poliisikoulutuksen saaneita vierastaistelijoita.

Aseoikeuden merkitys on ymmärrettävä kansallisvaltion kansalaisen kannalta erääksi tärkeimmistä oikeuksista sananvapauden ohella, sillä aseoikeus on samalla oikeus elää kansalaisen jouduttua laittoman ja yllättävän väkivaltaisen hyökkäyksen kohteeksi.

Miksi aseoikeutta ei ole Suomen perustuslaissa suojattu?

Jeppes
Jeppes
8 years ago
Reply to  CFF

”Suomessa poliisi on yhdessä vihervasemmiston kanssa riisumassa kantasuomalaisia aseista, vaikka samaan aikaan ilman minkäänlaista kontrollia Suomessa liikkuu tuhansia sotilas- tai poliisikoulutuksen saaneita vierastaistelijoita.”

– Joiden putkikassien sisältöä ei KUKAAN viranomainen tarkistanut. Mitä niissä maahan tulleiden vieraan valtion miehistön putkikasseissa joita varusmiehet laitettiin kantamaan, oli niin raskasta että televisiostakin nähtynä varusmiehet kantoivat niitä kädet venyen ja pieniä askeleita ottaen? Rynnäkkökivääreitä 5-10 kpl per laukku?

Lillunen
Lillunen
8 years ago

Ai saatana että suvakit repivät pelihousujaan kun Ilja VALITAAN eduskuntaan.

Röhkäle
Röhkäle
8 years ago

Hyvä kun Ilja Janitskin asettuu ehdolle.Reformille on muutenkin tilausta. Ihmiset ovat lopen kyllästyneet puolueisiin ja äänestävät reformia. Keskustaan ja kokoomukseen pettyneet siirtyvät äänestämään perussuomalaisia. Muistamme myös että Timo Soinin juudastelun seurauksena perussuomalaiset saivat rusaasti uusia jäseniä.
Eduskuntavaalit 2019 on viimeinen mahdollisuus lopettaa nyt käynnissä oleva itsetuho-politiikka.

Lego
Lego
8 years ago

Kuka tietää, onko reformi vaaliteknisesti ”puolue”, eli jos Ilja saa 100000 ääntä vetääkö hän mukanaan muutaman muun ehdokkaan???

vain yhdessä vaalipiirissä
vain yhdessä vaalipiirissä
8 years ago
Reply to  Lego

Ei ole pelkoa noin suuresta äänimäärästä. Ensinnäkin vain yhdessä vaalipiirissä voi häntä äänestää. Ja toisekseen, täytyy todella miettiä, ketä äänestää ja seurata politiikkaa tarkalla korvalla tämän puoli vuotta.

CFF
CFF
8 years ago

Valitsijayhdistykset voivat muodostaa yhteislistoja, joissa kussakin voi olla enintään 14 ehdokasta tai, jos vaalipiiristä valitaan enemmän kuin 14 edustajaa, enintään niin monta ehdokasta kuin vaalipiiristä valitaan edustajia.

Tämän mukaisesti ehdokkaiden enimmäismäärät per puolue, vaaliliitto tai yhteislista ovat vuoden 2019 eduskuntavaaleissa seuraavat:

Helsingin vaalipiiri 22
Uudenmaan vaalipiiri 36
Varsinais-Suomen vaalipiiri 17
Satakunnan vaalipiiri 14
Hämeen vaalipiiri 14
Pirkanmaan vaalipiiri 19
Kaakkois-Suomen vaalipiiri 17
Savo-Karjalan vaalipiiri 15
Vaasan vaalipiiri 16
Keski-Suomen vaalipiiri 14
Oulun vaalipiiri 18
Lapin vaalipiiri 14

https://vaalit.fi/vaalikelpoisuus-ja-ehdokasasettelu

CFF
CFF
8 years ago

Vaalikelpoisuus on eduskuntavaaleissa riippumaton ehdokkaan kotikunnasta, joten ehdokas voi asettautua ehdokkaaksi missä tahansa vaalipiirissä, kuitenkin vain yhdessä vaalipiirissä.

Lääkärintodistus
Lääkärintodistus
8 years ago

Jaa. Etenkin naisia pitäisi saada herjata sadoin jutuin ja julkaisun sallia lukijakommentit, jossa huoritellaan, uhkaillaan väkivallalla ja ampumisella. Just joo.
Islamia ja maahanmuuttajia monet arvostelevat kovastikin, mutta laillisin sanamuodoin.

markkatakaisin eroeurosta
8 years ago

Kaikki jotka suvaitsee suomen islamin alle jäämistä ovat ihan muuta kun ihmisiä ihan sama mitä sukupuolta ovat, ja yleensä nuo on naisia, kuten sinäoletettu.

CFF
CFF
8 years ago

Netissä voisi tehdä koe äänestyksen jolloin saisi suuntaa antavan äänimäärän Iljalle.

Vuoden 2019 eduskuntavaalien vaalipäivä on sunnuntai 14.4.2019 ja muut tärkeät ajankohdat:

https://vaalit.fi/aikataulut

Minä Vain
Minä Vain
8 years ago

Hah hah, Suomen paskaeliitti. Piikki ei poistukaan perseestänne. Tosin vastaiskuja tullaan vielä näkemään. Röyhkein niistä voisi perustua GCM-sopimuksen orjalliseen tulkintaan.

juha.
juha.
8 years ago

Hyvä, että miehestä löytyy rotia! Ilja Janitskin on tärkeä vaikuttaja suomalaisessa yhteiskunnassa ja melkoinen kivenmurikka eliitin kengissä, johon lukeutuu tietysti itseään täynnä oleva valtamedia, joka kulkeen nenä niin pystyssä, että se on täynnä itikoita.

Valtamedia huusi kuten on jatkanut ”samalla” linjalla: ”Valeuutista”, syyttäen MV-lehteä valehtelijaksi, mutta koskaan se ei vastannut Iljan haasteeseen näyttää ja todentaa se uutinen, joka oli ”valhetta”.
Sitä ei koskaan tullut siitä yksinkertaisesta syystä, että MV-lehti kertoi totuuden, jota ei olisi saanut kertoa, koska tuolloin punavihreä agenda kärsi, joka pyrkii peittelemään sen, että ”maahanmuutto” onkin sanan varsinaisessa merkityksessä HAITTAMAAHANMUUTTOA!

Ilja Janitskinin jahtaaminen ”suurterroristina” vuosikausia osoitti kaikessa alastomuudessaan suomalaisen yhteiskunnan eliitin alennustilan ja lävitse mädättyneen korruption ja lopullisen petoksen, jonka kohteeksi ja alaisuuteen ovat suomalaiset joutuneet maassa, joka on ollut kaikkine vikoineen aikanaan ollut maailman paras maa ja paikka elää, jota voitiin pitää lintukotona kaukana maailman melskeistä paikkana jota ”impivaaralaisuudeksi” ivattiin ja aikansa eläneeksi nurkkakuntalaisuudeksi, joka on kansallinen häpeä eikä se suurin arvo siinä missä Suomen ainutlaatuinen luontokin. Mutta ne, jotka ovat etääntyneet kauaksi tästä kaikesta halusivat viedä tämän maan EU:n kahleisiin vailla itsenäisyyttä ja itsemääräämisoikeutta poliittisten johtajien toimesta, jotka eivät itse ole kykeneviä eivätkä kyllin viisaita pitämään kasassa edes omaa henkilökohtaista elämäänsä, vaan ajautuvat skandaalista toiseen itseään tarkoituksella esille tuoden kuin pissikset ja lopulta kaatuvat savesta olevien jalkojen pettäessä alta. Heillä ei ole kunniaa, rehellisyyttä, oikeamielisyyttä, puhdasta mieltä eikä jaloutta vaan sen sijaan valhetta, petosta, kavaluutta, juonikkuutta ja alhaista mieltä, joka kutsuu heidät muiden samanlaisten joukkoon hylkäämällä alhaisesti isänmaansa Suomen ja sen kansakunnan jota sen piti palvella ja sen onnellisesta tulevaisuudesta vasta tekemällä työtä ja tekemällä uhrauksia itseään säästämättä ja maailman kunniaa siitä saamatta ja sen yltäkylläisiä rikkauksia.

Tosi on
Tosi on
8 years ago
Reply to  juha.

juha. Tähän ei tarvitse enää mitään muuta lisätä. Näin on.

Joonas
Joonas
8 years ago

Pirun hieno juttu, että Ilja lähtee ehdokkaaksi ja vieläkin hienompi nähdä, että henki pihisee ja miehessä riittää virtaa! Nyt vain Reformi näkyville myös nukkuvalle kansalle.

Kalergi-suunnitelma
Kalergi-suunnitelma
8 years ago

Juha Hämälainen on perehtynyt GCM-sopimuksen kansallisvaltioille tuhoisiin kierouksiin:

”Mihin Suomi velvoittaa itsensä GCM-sopimuksella?”
https://www.kansalainen.fi/mihin-suomi-velvoittaa-itsensa-gcm-sopimuksella/

Huomaa artikkelissa esim. ”Valtamedia nähdään asiakirjassa sisäänrakennettuna osana agendaa. ”!

CFF
CFF
8 years ago

On hyvä että MVlehden legendaarinen perustaja on ehdolla eduskuntavaaleissa. Tosin, olen realisti ja katson asioita siitä perspektiivistä. Hän saa varmasti ison äänisaaliin ja saattaa vetää mukanaan muitakin ehdokkaita.

Todellisuus tulee vain kiven kovaa heti vastaan.

Siihen se vaikuttaminen melkein jää sitten. Nappia painetaan ja jokunen puhe pidetään. Ei se kansanedustajan työ kovin kummoista ole.

Yksi parhaista hetkistä(momentum) on vaalikampanja tai vaalitaistelu ennen kuin äänet on laskettu.
Siinä on tilaisuus rokottaa sitä suurta laumaa ehdokkaita jotka ovat suurimmaksi osaksi tyhjän täytettä.
Itse asiassa moni tajuaa että MVlehti oli se kova ase jota suorasuuntauksella pelättiin. MVlehti ampui ja osui. Se teki pahaa jälkeä.

Nyt se on vaiennettu(vaikka jotain juttuja vielä julkaistaankin).

Eduskunnassa ei ole muita kuin paskanpuhujia, eli ammattivalehtelijoita.
Ilja ei tule viihtymään siinä seurassa.

Suomen tilannetta ei kyetä kääntämään paremmaksi äänestämällä ammattivalehtelijoita.
Reformi voi menestyä eduskuntavaaleissa, mutta mitä sitten? Mitä vaalien jälkeen?
Mikä on tavoite? Mikä on strategia?

Mielestäni yksi tärkeimpiä tavoitteita ennen vaaleja on tietysti saada Ilja eduskuntaan, mutta vähintään yhtä tärkeää on yrittää estää useita pahanlaatuisia ammattivalehtelijoita pääsemästä läpi. Ja se edellyttäisi ”suorasuuntauksella ampumista”. Nyt kun oikeusmurhalaitos on vaientanut MVlehden, on pajon vaikeampaa julkisesti iskeä eduskuntavaaleissa näitä kusipäitä vastaan. Nyt kuitenkin pitäisi ”lyödä” ja kovaa. Mieluiten vyön alle poliittisia vihollisia.

CFF
CFF
8 years ago

Millään pikkunäppärillä iskulauseilla ei ole merkitystä. Tehokas vaalikampanja käytäisiin alkuperäisen MVlehden hengessä.

Nykyinen eduskunta joutaisi keskitysleirille.

Seppo Paasikallio
Seppo Paasikallio
7 years ago

Ilja on ollut samanlaisen kohtelun alla lehdiston toimesta kuin Yhdysvaltojen presidentti Donald Trump, jota haukutaan ja solvataan kaikin mahdollisin ja mahdottomin keinoin. Trumpin ajojahdin syynä on, että hänen tehtävänsä on paljastaa Amerikan hallinnon konnuudet. Trump tulee vielä paljon voimakkaammin vaikuttamaan Amerikan muuttamiseksi oikeudenmukaiseksi maaksi.

Suomessa on sama ongelma kuin Amerikassa. Mielivalta hallitsee monissa asioissa ja se mielivalta on selvästi painanut tämän Iljan oikeusprosessissa ja lehdiston jatkuvissa järjettomissä hyokkäyksissä. Olemme lähestymässä Orwellin maailmaa, missä totuus on valhetta ja sota on rauhaa. Vimmatusti yritetään luoda rauhaa demonisoimalla naapuria ja organisoimalla yhä uusia sotilasliittoja eri maiden kanssa sekä järjestämällä Suomessa Naton komennuksessa kansainvälisiä sotaharjoituksia Venäjää vastaan. Koskaan ei Suomessa ole puhuttu muusta vihollisesta kuin Venäjä, joten on täysin selvää ketä vastaan rajut toimet on suunniteltu.

Ja kaikki tämä vain Amerikan käskystä, jolle Suomi on alistanut itsensä. Senpä vuoksi hallintomme ei voi sallia sitä kritisoivia kannanottoja. Ainoastaan yksipuolinen aivopesu tulee sallia nwo:n ohjeitten mukaisesti.

HINTTI 33 ASTEEN
HINTTI 33 ASTEEN
7 years ago

taidettiin iljalle maksaa mukava summa 🙂 Ei sanakaa juutalaisista tai vapaamuurareista tai rahajärjestelmästä??? Kova ukko ei siinä mitään kovempi ku ykskään urheilija tässä maassa!! Mutta nyt pitäis tehä markku uuspaavalniemet ihan tosissaan!!!

Ja miksi korostaa tota M kirjainta :)!!! Teki todennäkösesti soinit!! kenenkään agentti ei voinut olla koska oikeasti kärsi paljon!! Oli miten oli iljalle voimia ja hoida jutkut vittuun tästä maasta ja euroopasta!! Venejältä ei onnistu, on hallinnu venäjää jo iät ja ajat!!

Suomi saattaa asettaa lakisääteisen ikärajan energiajuomille

Julkaistu eilen 07:33 – Kirjoittaja Toimitus
Henkilö pitelemässä energiajuomatölkkiä.
Suomen esittämä 16 vuoden vähimmäisikä koskisi sekä energiajuomien myyntiä että ilmaista jakamista. Arkistokuva.

Alle 16-vuotiaat lapset Suomessa saatetaan pian käännyttää kassalta energiajuomia ostettaessa. Hallitus haluaa ottaa käyttöön ikärajan, mutta eduskunta ei ole vielä tehnyt päätöstä.

Ehdotus kattaa muutakin kuin myynnin. Jokaiselta, joka jakaa ilmaisia energiajuomia esimerkiksi festivaaleilla ja muissa tapahtumissa, kiellettäisiin myös niiden antaminen alle 16-vuotiaille. Suomessa ei ole tähän asti ollut lakisääteistä ikärajaa juomille.

Vähittäiskauppiaille elintarvikelain muutos tarkoittaisi selkeitä opasteita sekä vaatimusta henkilöllisyystodistuksesta tai digitaalisesta iän varmentamisesta ostohetkellä. Kassahenkilökunnan olisi myös kieltäydyttävä myynnistä, jos on syytä uskoa, että juoma luovutetaan edelleen alle 16-vuotiaalle.

Lakiesitys on nyt eduskunnan käsiteltävänä, Yle raportoi. Jos lainsäätäjät hyväksyvät sen, kiellon odotetaan tulevan voimaan loppuvuodesta 2027.

Mainos:

Ehdotuksen taustalla ovat huolet kofeiinin vaikutuksista lapsiin ja nuoriin. Puolet kaikista 12–17-vuotiaista juo energiajuomia vähintään kerran viikossa Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) tutkimuksen mukaan. Jotkut nuoret, pääasiassa pojat, kuluttavat päivässä enemmän kofeiinia kuin mitä pidetään turvallisena saman tutkimuksen mukaan.

Nuoret suomenruotsalaiset kriittisempiä maahanmuuton lisäämiselle

Julkaistu 4.11.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Suomen lippuja tumman patsaan edessä puolipilvisen sinisen taivaan alla.
Maahanmuuton lisäämisen vastustus on nyt suurempaa kuin sen kannatus suomenruotsalaisten teini-ikäisten keskuudessa Magman tutkimuksen mukaan. Arkistokuva Suomesta.

Yhä harvempi ruotsinkielinen nuori Suomessa haluaa nähdä lisää maahanmuuttajia maassa. Uudessa nuorisobarometrissa lisääntynyttä maahanmuuttoa vastustavien määrä ylittää nyt sen myönteisesti suhtautuvien määrän.

Ajatushautomo Magman ruotsinkielinen nuorisobarometri seuraa, miten ruotsinkieliset nuoret näkevät elämänsä, hyvinvointinsa, tulevaisuutensa ja yhteiskunnalliset kysymykset. Kysely on toteutettu joka toinen vuosi vuodesta 2018 lähtien. Tämänvuotisen kyselyn, jonka Magma on nyt julkaissut, täytti keväällä 2026 yhteensä 1 373 ruotsinkieliseksi rekisteröityä 15–19-vuotiasta nuorta.

Tänä vuonna 40 prosenttia on täysin tai jokseenkin eri mieltä väittämän "Lisää maahanmuuttajia on tervetullut Suomeen" kanssa. Samaa mieltä olevien osuus on 31 prosenttia.

Edellisessä kyselyssä vuonna 2024 tilanne oli päinvastainen. Tuolloin 40 prosenttia toivotti lisää maahanmuuttajia tervetulleeksi, kun taas 29 prosenttia vastusti sitä.

Mainos:

Muutos on nähtävissä sekä poikien että tyttöjen keskuudessa, mutta tasot eroavat jyrkästi. Pojista 53 prosenttia vastustaa useampia maahanmuuttajia, kun taas tytöillä vastaava luku on 29 prosenttia.

Monet nuoret yhdistävät maahanmuuton myös turvattomuuden tunteeseen. Hieman yli puolet, 52 prosenttia, on täysin tai jokseenkin samaa mieltä siitä, että lisääntynyt maahanmuutto johtaa yhä vakavampiin konflikteihin ja lisääntyvään väkivaltaan yhteiskunnassa.

Samaan aikaan niiden osuus, jotka uskovat rasismin lisääntyneen ruotsinkielisten nuorten keskuudessa viime vuosina, pysyy suunnilleen samalla tasolla kuin vuonna 2024: 41 prosenttia verrattuna silloiseen 39 prosenttiin.

Lia Markelin, Magman yhteiskunta-analyytikko ja yksi raportin kirjoittajista, yhdistää muutoksen julkiseen keskusteluun.

— Näen sen suorana heijastuksena yhteiskunnallisesta ilmastosta, jossa elämme, ja huomiosta, jota aihe saa, Markelin sanoo Ylelle.

Googlen datakeskushanke Suomessa tutkinnassa ympäristövahinkojen vuoksi

Julkaistu 30.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Avohakkuualuetta Laukaalla Hietasyrjänkankaalla, jossa näkyy yksittäisiä säästöpuita, hakkuujätettä ja metsää horisontissa sinisen taivaan alla.
Avohakkuualuetta Laukaassa huhtikuussa 2025. Tämä arkistokuva ei esitä Googlen rakennustyömaata Muhoksella, missä poliisi tutkii epäiltyä ympäristövahinkoa koskien ojitusta ja vesienhallintaa.

Googlen suunnittelema datakeskus Muhoksella on jo herättänyt kritiikkiä laajojen metsänhakkuiden vuoksi. Poliisi tutkii nyt epäiltyä ympäristövahinkoa rakennustyömaalla keskittyen ojitukseen ja vesien hallintaan.

Hankkeen takana oleva yritys on Tuike Finland, Googlen tytäryhtiö. Lokakuun alussa uutisoitiin, että yhtiö oli raivannut metsää ennen rakentamista ennen kuin ympäristövaikutusten arviointi oli valmistunut. Tuike kutsui työtä tuolloin "täysin lailliseksi ja asianmukaiseksi" metsälakiin viitaten.

Esitutkinta alkoi tällä viikolla Lapin elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskuksen (ELY-keskus) pyynnöstä, poliisi kertoi torstaina. Viisi hanketta koskevaa tutkintapyyntöä käsitellään yhdessä, ja poliisi viittaa "epävarmuustekijöihin ja puutteisiin" ojituksessa ja vesien hallinnassa. Esitutkinnan odotetaan jatkuvan vuoteen 2027 asti, ja siinä selvitetään, onko asiassa tapahtunut rikosta.

Tuike jätti ilmoituksen ojitustyöstä 18. syyskuuta. Tuolloin yhtiö kuvaili noin yhdeksää kilometriä uusia ojia, joista suurin osa oli jo kaivettu. Ilmoitus olisi pitänyt jättää vähintään 60 päivää ennen töiden aloittamista, ELY-keskus kirjoittaa.

Mainos:

Maaperä voi tehdä vedestä hapanta

Rakennustyömaa sijaitsee alueella, jolla on mustaliusketta, rikkiyhdisteitä sisältävää kivilajia. Kun maata kaivetaan ja se altistuu ilmalle, se voi tuottaa happoa, jolloin valumavesi muuttuu happamammaksi ja kuljettaa mukanaan metalleja. Yhtiön omat mittaukset osoittavat jo merkkejä happamoitumisesta.

ELY-keskus pitää kalkitusta ja kalkkisuodatin-altaita riittämättöminä ja sanoo, että ojat edellyttävät vesilain mukaista lupaa. Yhtiön on toimitettava yksityiskohtainen vesienhallintasuunnitelma 5. marraskuuta mennessä tai se kohtaa toimintamääräyksen sakon uhalla. Työt Muhoksella on keskeytetty lokakuusta lähtien viranomaisen pyynnöstä.

Googlen sävy on muuttunut. Yhtiön Suomen maajohtaja Antti Järvinen pyysi anteeksi Ylen haastattelussa ja viittasi yhtiön tulkintaan metsälaista.

— Näyttää siltä, ettemme ole toimineet lainmukaisesti, ja tulemme korjaamaan tämän, hän sanoi.

Suomen uusi hälytysjärjestelmä pyrkii tavoittamaan useampia ihmisiä suoraan

Julkaistu 29.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Lähikuva naisesta pitelemässä vaaleansinistä matkapuhelinta pehmeästi sumennettua vaaleaa taustaa vasten.
FI-Alert lähettää varoitukset suoraan puhelimiin vaara-alueella ilman sovellusta tai rekisteröitymistä. Kuvituskuva.

Suomalaiset eivät enää tarvitse sovellusta vastaanottaakseen hälytyksen. Marraskuussa maa ottaa käyttöön FI-Alert-palvelun, joka lähettää varoitukset suoraan matkapuhelimiin.

Toukokuussa ukrainalainen lennokki harhautui Suomen ilmatilaan. Monet ihmiset eivät saaneet puhelimiinsa lennokkivaroitusta, ja maan varoitusjärjestelmä keräsi kritiikkiä.

Sisäministeriö ilmoittaa nyt, että FI-Alert otetaan käyttöön marraskuussa. Hallitus osoitti rahoituksen järjestelmälle viime vuonna. Tekniikka, cell broadcast, lähettää varoitukset matkapuhelinverkon kautta 4G- ja 5G-puhelimiin määritellyllä alueella. Myös Suomessa olevat ulkomaiset vierailijat vastaanottavat ne.

Viranomaiset voivat käyttää kanavaa, kun kyseessä on uhka hengelle, terveydelle tai huomattavalle omaisuudelle. Radio, televisio, 112 Suomi -sovellus ja tietyt verkkosivustot säilyvät edelleen käytössä varoituskanavina.

Mainos:

— On erittäin tärkeää, että jatkossa väestöä voidaan varoittaa entistä nopeammin, kohdennetummin ja kattavammin, sisäministeri Mari Rantanen (ps) sanoo tiedotteessa.