Mainos:

Huikeat luvut ilmastobarometrissa – Vastaajien valikoinnissa ”huikeuden” syy?

Julkaistu 18.3.2019 – Kirjoittaja Toimitus
Vuoden 2019 ilmastobarometri julkaistiin tänään. Sen anti saattaa tulla jollekin yllätyksenä, sillä esimerkiksi bensa- ja diesel autojen kieltämisen hyväksyisi 1/3 vastaajista ja lähes puolet on sitä mieltä, että mm. fossiilisten polttoaineiden verotusta voidaan nostaa. Lukuja eritellään myöhemmin lisää, mutta kerrottakoon, että n.75% vastaajista asui kaupungeissa, vaikka vain kaupunkeihin on paketoitu "vain" 40% kansasta.

Seuraavassa suoraa lainausta Ympäristöministeriön julkaisusta

"Neljä viidestä suomalaisesta on sitä mieltä, että ilmastonmuutoksen hillitsemisellä on kiire. Ilmastonmuutosta tehokkaasti hillitsevää politiikkaa toivotaan tulevalta hallitukselta selvästi enemmän kuin edellisten eduskuntavaalien alla (52 % -> 70 %). 75 prosenttia haluaa, että EU näyttää muulle maailmalle esimerkkiä ilmastonmuutoksen hillitsemisessä riippumatta tämän mahdollisista vaikutuksista EU:n kilpailukykyyn, ja yli kaksi kolmasosaa suomalaisista on sitä mieltä, että Suomen tulisi olla edelläkävijä uusien päästöjä vähentävien ratkaisujen käyttöönotossa. Suomalaisista 44 prosenttia kertoo äänestävänsä vaaleissa ehdokasta, joka toimii aktiivisesti ilmastonmuutoksen hillitsemiseksi.

Kolme neljästä katsoo, että verotuksen periaatteena pitäisi olla, että päästöjen aiheuttajat myös maksavat niistä, jolloin verotusta voitaisiin vähentää muualta. Lähes puolet on sitä mieltä, että fossiilisten polttoaineiden sekä lihan ja maitotuotteiden veroja pitäisi nostaa. Jopa kolmasosa suomalaisista on valmis uusien bensiini- ja dieselkäyttöisten henkilöautojen myynnin kieltämiseen vuonna 2030.

Neljän vuoden takaista useampi suomalainen (67 % -> 76 %) näkee ilmastonmuutoksen muualle kohdistuvien vaikutusten aiheuttavan Suomelle turvallisuusuhkia. Ilmastonmuutoksen nähdään yleisesti (59 %) aiheuttavan Suomelle myös taloudellisen uhan.

Kansan vahva tuki kehitysavulle ja ilmastonmuutoksen seurauksille herkimpien maiden tukemiselle näkyi myös ilmastobarometrissä. Yli 60 prosenttia vastaajista oli sitä mieltä, että rikkailla mailla on velvollisuus tukea köyhimpiä ilmastokriisin ratkaisemisessa ja että Suomen tulisi suunnata kehitysapua enemmän ilmastonmuutoksen hillitsemiseksi ja siihen sopeutumiseksi.

Mainos:

Huoli ilmastonmuutoksen vaikutuksista näkyy nyt enemmän myös kysyttäessä arjen valinnoista. Kun 2015 vain 29 % vastaajista kertoi muuttaneensa omaa toimintaansa ilmastonmuutoksen vuoksi, nyt 41 % arvioi toimineensa näin..."

Ja niin edelleen...

Mistä vastaukset kaivettiin?

Kuten sanottua, prosenttiosuudet vastauksissa saattavat jonkun silmiin, yleiseen keskusteluun nähden olla "hivenen" kummalliset. Yksi selittävä tekijä voisi hyvinkin olla se, kuinka vastaajat ovat barometriin valikoituneet.

74,68% yhteensä 1013 vastaajasta asui kaupungissa, yleisesti ottaen "vihreästi ajattelevilla alueilla". Ristiriita syntyykin siitä, että vaikkapa Eurostatin vuoden 2016 lukujen mukaan, vain 40% suomalaisista asuu kaupungissa. Kyseessä ei siten ole poikkileikkaus suomalaisesta ajattelusta.

Pääkaupunkiseudulta barometriin vastasi 21,79% vastaajista ja "muu kaupunki"-segmentissä 52,89%. Tämän lisäksi kyselyn virhemarginaali on 3% suuntaansa.

Lähde: Ympäristöministeriö

 

 

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

9 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Los6666
Los6666
7 years ago

hienoja paskabarometrejä tällaset.. otanta varmasti hurjat vitun 1000 ihmistä, ja aivan varmasti, niinkun tekstissäkin todetaan, 75% cityvihreitä maailmanpelastaja vatipäitä

Nestori Lundahl
Nestori Lundahl
7 years ago

Saapas nähdä, pystyykö valtamedia ja muutamat puolueet höynäyttämään suomalaiset ilmastohysteriaan. Kova on ainakin yritys.
Kun tarpeeksi kauan ja kovaan ääneen syyllistetään ilmaston pilaamisesta, niin typerimmät ja herkimmät ahdistuvat, sitaisevat paksun liinan kaulaansa, alkavat syömään pelkästään porkkanoita, äänestävät vihreitä ja tuntevat siten itsensä paremmiksi ihmisiksi.

juha.
juha.
7 years ago

Kyse on RASISMISTA, jota kaupunkilaiset ovat tunteneet, etenkin SDP ja Kokoomus aina WWII jälkeen nykypäivään saakka ja vielä eteenpänkin maaseutua kohtaan. Nyt mukaan saa laskea kaikkein suurimman pirun eli vihreät, jonka toiminnan pitäisi tykkänään kieltää ja julistaa laittomaksi terroristijärjestöksi samaan kastiin kuin ISIS & kumpp.

Perusteluna esitän sen synnyn ja luonnin DDR:ssä nimenomaisena tarkoituksena haitata länsivaltojen ja etenkin silloisen Saksan Liittotasavallan elinkeinoelämää ja aitoa yhteiskuntarauhaa. Eli vihreä puolue on rinnastettavissa täysin Stasiin ym. terrori-iskuihin, joita kommunistinen blokki suurinpana tietenkin Neuvostoliitto ja sen KGB teki, jota nimenomaisesti DDR innokkaasti auttoi ja toimi bulvaanina. Vihreitä voisi kuvailla eräänlaisena ”haittaohjelmana” eli tietokoneviiruksena, jonka tehtävänä oli sotkea ja haitata PC:n toimintaa korruptoiden sen rekisterit yms. Tätä tarkoitusta varten nk. Vihreä liike perustettiin DDR:ssä.

Ja kuten tunnettua v. 1979 tuo sama huligaanijoukkio sikisi rikoksesta Koijärvellä kahlehtimalla itsensä maansiirtokoneisiin ja puihin saadakseen koko homman menemään ”puihin”.
Tuolloin pitkätukkaiset ja liian pienissä virkatakeissa suikka päässä poliisit olivat huuli pyöreänä kuin Ö paskalla tumput suorina tekemättä yhtään mitään. Sanonpa vain, että jos presidentti Urho Kekkonen olisi ollut vielä nuoruutensa voimissa, tuokin ”mielenilmaus” olisi loppunut lyhyeen.
Tuolloin mediassa alettiin kysymään poliitikoilta ja yleiseltä mielipiteeltä, että onko nk. ”kansalaistottelemattomuus” luvallinen, oikeutettu ja hyväksyttävä toimintapa ajaa asioita yhteiskunnassa, vaikka se olisi lain vastaista toimintaa aivan kuten Koijärvellä tapahtui, sillä sillä tapahtuva ojitus oli lainvoimainen ja lupa oli myönnetty toimintaan luvan hakijalle.

Maaseudulla on keskustalaisia, ent. Maalaisliitto, joita etenkin SDP vihaa ja on vihannut mustan sappensa kyllyydestä, koska ”talonpojat” menivät v. 1918 punakapinassa ”väärälle” puolelle toisin kuin muualla tapahtuneissa kommunistien tekemissä vallankaappauksissa. Tosin Venjän bolsevikit käynnistivät ”kulakkien” eli talonpoikien kansanmurhan syystä, että heitä pidettiin ”porvareina” ja ”kapitalisteina” sekä nämä vielä julkesivat olla hyväksymättä pakkokollektivisointia, jossa muodostettin kolhooseja.
Myöskin kokoomus kaupunkilaispuolueena ei välitä maaseudusta, vaan aivan kuten Helsingin ent. pitkäaikainen pormestari kokoomukselainen (naisen hakkaaja (kok)) Raimo Ilaskivi itki ja valitti Helsingin rahantarvetta muulta Suomelta julistan ”Helsinki -keskeisyydessään” sitä, kuinka Helsinki elätti ”muuta” Suomea.

1970- ja 1980-luvulla harjoitettiin nk. ”kehitysalue politiikkaa”, jota silloisissa hallituksissa aina mukana ollut – joskus tosin Kekkosen pakottamana – Keskustapuolue ajoi kyseistä maaseudun ja syrjäseutujen kehittämistä taloudellisesti ja parantamalla tieyhteyksiä ja aikaisempina vuosikymmeninä sähköistämistä.
Tätä vihattiin SDP:n ja kokoomuksen taholta yli kaiken ja piruiltiin sekä pilkattiin tuomiten se suoranaiseksi koloanialismiksi kaupunkilaisia kohtaan ja täysin tarpeettoman rahan tuhlauksena, sillä maaseudun olot eivät kiinnostaneet näitä etujärjestö -puolueita lainkaan vaan aivan kuten nyt täysin valloilleen päässyt keskittämispolitiikka merkitsee, nuo kaupunkilais -puolueet korostivat sitä, että Suomen kansan tulee lähteä aivan kuten 1960-luvun lopulla kaupunkeihin keskittyen väestöpoliittisesti kasvukeskuksiin ja muu harvaan asuttu Suomi voitaisiin ”sulkea” tarpeettomana ”taakkana” ja wanhan aikaisena pieruna.

Tämä tietenkin olisi merkinnyt SDP:lle ja Kokoomukselle uusia kannattajia kaupunkilaistuneista kepulaisista, jolloin tuo ”kepu pettää aina” -puolue olsi saatu likvidoitua pois tästä maailmasta, jonka jälkeen kaikki vääryys, pahoinvointi ja epäoikeudenmukaisuus olisi kuollut samassa pois ja kokonainen maailma olisi ”parempi” paikka.

Sillä eivan kuten demlan oikeudenkättökin perustuu siihen, ettei tuomion perusteena ole tehty rikos, vaan se kuka sen rikoksen tekee!

kammohemmo
kammohemmo
7 years ago

Eurostatin mukaan Tampere ei ole kaupunki, koska asukastiheys on haja-asutusalueen tasolla.

Tamma
Tamma
7 years ago

Eilen väitettiin myös maahanmuuton nauttivat yhä suurempaa suosiota. Tosin sitten uutisessa itsessään otsikko ei pitänyt edes millään tavalla paikkaansa. Jopa pohjana olevan ”tutkinnan” mukaan 52 % oli sitä mieltä, että maahantuloa oli tiukennettava. Työperäinen maahanmuutto oli lisännyt suosiotaan ja ilmeisesti väärän maahanmuuton vuoksi. Eikä siinä tarkoitettu mitään halpatyövoiman tuontia edes

Tämä tutkimus on silkkaa valehtelua. Varmaan kansa haluaa kieltää puiden polttamisen ja maksaa hiiliveroja sekä ottaa ilmastopakolaisia. Poliitkikkoja vaaditaan muka toimiin….

KuntaKinte
KuntaKinte
7 years ago

On yleisesti tunnettua, että ilmanalan lämpeneminen hyödyttää Suomea.

juha korpela
juha korpela
7 years ago

Kuinkahan moni vastaajista tietää seuraavat tosiasiat. CO2 ilmassa on ollut yli 10 kertainen tämän päiväiseen arvoon verrattuna. 10 000 vuotta sitten Suomen päällä oli 1 km paksuinen jää peite., ilmaston muutos sulatti sen. Gröölanti oli 800 luvulla vihree saari , jonka asutti Viikingit, mutta ilmaston kylmetessä se muodostui atumattomaksi.
Oliko vastanneet tietoisia todellisesta kehityksestä!!

TammanyHall
TammanyHall
7 years ago

https://www.anttiheikkila.com/blogi/yle–kansanradiosta-eliitin-aanitorveksi/

Hypetetty uutinen ilmastomielenosoituksesta Kööpenhaminasta – mielenosoittajia vain muutamia!

anonymous racist
anonymous racist
7 years ago

Eihän tässä tuloksessa oo mitään ihmettelemistä, kun kysytään henkilöiltä joilla on ”merkitystä” niin saadaan halutun suuntainen galluppi. Jos Antsa kauhukabinetteineen saa hommat sujumaan aatteen tyyliin, niin ei tarvi edes neljän vuoden päästä pelätä ”työnhakumessuja” kun on tuotu oikeauskoisia riittävästi äänestämään demarit yksinvaltaan ilman ensimmäistäkään kantasuomalaista duunaria. Sitte ei tarvi olla edes ”merkitystä”, riittää että gallupeja kysytään oikean puoluekirjan omaavilta.

Harvinainen Muumimuki myytiin ennätyssummalla

Julkaistu 24.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Testiversio "Diving with Seashells" valmistettiin kymmenen kappaletta ja jaettiin Arabian tehtaan henkilökunnalle.

Harvinainen Muumimuki on myyty 46 023 eurolla. Muumimukit rahaksi -verkkokaupan mukaan kyseessä on korkein tunnettu summa, joka Muumimukista on koskaan maksettu.

Kauppa kertoi keskiviikkona, että huutokauppa alkoi viime vuoden lopulla ja viisi huutajaa tarjosi yli 40 000 euroa. Ostaja on liikkeen mukaan pitkäaikainen keräilijä Pohjoismaista. Kauppa viimeisteltiin huhtikuussa.

Muki on nimeltään Uimahyppy simpukoilla, ruotsiksi Simhopp med snäckskal. Tavallinen Uimahyppy-muki oli sarjan ensimmäinen kesämuki ja se ilmestyi vuonna 2006. Simpukkaversio oli Arabian koesarja, joka ei koskaan tullut myyntiin. Se annettiin tehtaan henkilökunnalle. Kauppa arvioi, että mukeja on jäljellä noin kymmenen kappaletta.

Ennätys on kaupan oma, ei riippumaton rekisteri

Muumimukit rahaksi -yrityksen toimitusjohtaja Rasmus Rantanen kertoi ruotsinkieliselle Ylelle odottaneensa ennätystä, sillä vastaava muki myytiin edellisen kerran julkisesti viisi vuotta sitten noin 23 000 euron vastaavalla summalla ruotsalaisessa huutokaupassa.

Mainos:

Hän myöntää myös, että vielä korkeampi summa on saatettu maksaa yksityisesti. Piirit ovat kuitenkin pienet, ja hänen mukaansa tällainen kauppa olisi todennäköisesti tullut tietoon.

Kauppa viittaa myös vuoden 2004 Fazer-mukiin, jota valmistettiin 400 numeroitua kappaletta, toisena erittäin arvostettuna painoksena. Kauppa arvioi sen arvoksi 15 000 euroa.

Google ostaa puolet suomalaisen ydinvoimalan sähköstä vuoteen 2049 asti

Euroopan energiakriisi

Julkaistu 18.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Google on allekirjoittanut sähkön ostopöytäkirjan, joka kattaa puolet Loviisan kapasiteetista vuosina 2030–2049. Arkistokuva vuodelta 2020.

Google kertoo investoivansa vähintään 13 miljardia euroa suomalaisiin datakeskuksiin vuosina 2027 ja 2028 – yhtiön mukaan kyseessä on sen suurin yksittäinen investointi Euroopassa. Samalla Google on allekirjoittanut Fortumin kanssa sähkönostosopimuksen, joka varaa vuodesta 2030 vuoteen 2049 asti jopa puolet Suomen Loviisan ydinvoimalan kapasiteetista.

Ilmoitus tehtiin 9. syyskuuta. 13 miljardia euroa on Googlen oma kaksivuotinen investointikehys, ei laskelma täysin uusista projekteista.

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) kutsui päätöstä osoitukseksi Suomen vahvuuksista ja sanoi lehdistötilaisuudessa:

— Tämä tarkoittaa työpaikkoja, paljon työpaikkoja suomalaisille ympäri Suomen. Investointien odotetaan tuovan kunnille merkittäviä verotuloja.

Mainos:

Puolet voimalasta varattu – uusi ydinvoima vasta paperilla

Paketin konkreettinen osa on sähkö. Google ja Fortum ovat allekirjoittaneet 22-vuotisen sopimuksen, joka kattaa 50 prosenttia Loviisan kapasiteetista vuosina 2030–2049. Kyse on verkossa jo olevasta energiasta, ei uudesta voimalasta. Reaktorit otettiin käyttöön vuosina 1977 ja 1980, ja ne vastaavat noin 10 prosentista Suomen sähkönntuotannosta. Puolet tästä on noin 4 terawattituntia vuodessa – suunnilleen saman verran kuin kaksi miljoonaa pientä kerrostaloasuntoa kuluttaa vuodessa.

Fortumilla on jo käynnissä miljardiohjelma voimalan toiminnan jatkamiseksi vuoteen 2050 asti. Noin 700 miljoonaa euroa odottaa vielä investointipäätöksiä. Googlen sopimuksen on Fortumin mukaan tarkoitus tuoda jatkamiseen tarvittavaa tulovirran varmuutta. Sitä vastoin uusi ydinvoima Loviisassa on vasta selvityskumppanuus, ei rakentamispäätös.

Google arvioi rakennusvaiheen tukevan yli 37 000 työpaikkaa Suomessa. Luku on yhtiön ennuste koko toimitusketjulle ja paikallisille kerrannaisvaikutuksille – ei Googlen omia palkkauksia. Seuraavat ratkaisevat päätökset tehdään Fortumin hallituksessa niiden satojen miljoonien eurojen osalta, joita ei ole vielä hyväksytty.

EU-pankki sijoittaa jopa 40 miljoonaa euroa ydinlämpöön Suomessa

Euroopan energiakriisi

Julkaistu 16.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Kuva Steady Energyn LDR-50:stä, reaktorista, joka on suunniteltu rakennettavaksi maan alle ja toimittamaan lämpöä kaukolämpöverkkoihin.

EU:n oma pankki, Euroopan investointipankki (EIP), sijoittaa jopa 40 miljoonaa euroa suomalaiseen Steady Energy -yhtiöön. Rahalla edistetään pientä modulaarista reaktoria (SMR), joka ei tuota lainkaan sähköä, vaan ainoastaan kuumaa vettä kaukolämpöverkkoihin – kyseessä on pankin historian ensimmäinen sijoitus SMR-teknologiaan.

Ilmoitus tehtiin 15. syyskuuta, ja summa on osa laajempaa rahoituspakettia, jossa on mukana institutionaalisia, strategisia ja yksityisiä sijoittajia. EIP:n lehdistötiedotteen mukaan varat käytetään tutkimukseen ja kehitykseen, testaukseen sekä lisensointiin Suomessa vuosina 2026–2028 – työhön, joka edeltää ensimmäistä kaupallista laitosta. Yhtään reaktoria ei ole vielä toiminnassa.

Rahoitus on etuoikeutettu vakuudeton laina, joka voidaan vaihtaa osakkeiksi, jos yhtiö listautuu pörssiin. Pankki kuvailee sitä pitkäaikaiseksi kärsivälliseksi pääomaksi – käytännössä asemana, joka antaa EIP:lle mahdollisuuden tulla osakkeenomistajaksi, jos hanke onnistuu. Toimintaa tukee EU:n InvestEU-ohjelma.

Lämpöä sähkön sijaan

Steady Energyn LDR-50-reaktorikonseptin teho on 50 MW, ja se käyttää vettä sekä hidastimena että jäähdytysaineena, mikä on sama perusteknologia kuin nykyisissä kevytvesireaktoreissa. Ero on paineessa ja lopputuotteessa: matalamman paineen muotoilu tuottaa ensisijaisena tuotteenaan lämpöä, joka voidaan syöttää suoraan kaukolämpöjärjestelmiin – putkistoihin, jotka jakelevat kuumaa vettä koteihin, toimistoihin ja muihin rakennuksiin.

Mainos:

Koska lämpöä ei tarvitse ensin muuntaa sähköksi, huomattavasti suurempi osa reaktorin lämpötehosta voidaan hyödyntää EIP:n mukaan. Laitos on myös tarkoitus rakentaa maan alle, minkä pankki sanoo parantavan turvallisuutta ja suojausta.

Yhtiön toimitusjohtaja viittaa siihen, missä suurin osa energian kysynnästä todellisuudessa on.

— Yli 40 prosenttia lopullisesta energian kysynnästä on lämpöä. Suurin osa kuluttamastamme lämmöstä tulee fossiilisista polttoaineista., sanoo Tommi Nyman.

Hän sanoo yhtiön ratkaisun mahdollistavan "riippuvuutemme vähentämisen tuontipolttoaineista entisestään".

VTT:n spin-offista suunniteltuun listautumiseen

Steady Energy eriytettiin Suomen valtion tutkimuslaitos VTT:stä vuonna 2023. Helsinkiin rakennetaan parhaillaan ei-ydinkäyttöistä pilottilaitosta, jossa keskeisiä turvajärjestelmiä testataan ennen lisensointiprosessia.

EIP:n mukaan 3North Partners ja Steady Energy ovat ilmoittaneet suunnitellusta fuusiosta, jonka myötä yhdistynyt yhtiö listautuisi Nasdaq First North -markkinapaikalle Suomessa.

World Nuclear News raportoi, että yhtiö on allekirjoittanut sopimuksia 15 reaktorista Suomessa ja tavoittelee ensimmäisen rakentamisen aloittamista vuonna 2029. Vuonna 2025 Suomen Säteilyturvakeskus (STUK) totesi alustavassa konseptiarviossaan, että ratkaisut voitaisiin suunnitella täyttämään turvallisuusvaatimukset. Arvio ei ollut varsinainen lupa.

Nuorten miesten palkat laskevat Suomessa

Julkaistu 15.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
STTK:n mukaan alle 35-vuotiaiden tulojen taso Suomessa on edelleen alle ennen finanssikriisiä olleen tason.

Suomalaiset nuoret aikuiset ovat jääneet taloudellisesti jälkeen, kun taas vanhempien ikäryhmien tulot ovat kasvaneet voimakkaammin. Toimihenkilökeskusjärjestö STTK varoittaa erityisesti nuorista miehistä, joiden palkkatulot ovat laskeneet.

STTK:n ostovoimakatsauksessa seurataan reaaliansioiden muutoksia Suomessa vuodesta 1966 lähtien ja vertaillaan eri ikäryhmiä. Erot heijastavat sekä palkkakehitystä että työllisyyttä, ja myös nouseva eläkeikä vaikuttaa tuloksiin.

STTK raportoi, että reaaliansiot ovat nousseet kaikissa ikäryhmissä vuodesta 1966, mutta hyöty on koitunut pääasiassa vanhemmille ikäryhmille. Alle 35-vuotiaat ovat edelleen 10–15 prosenttia vuoden 2008 tasonsa alapuolella, kun taas 25–34-vuotiaiden palkkatulot ovat lähellä vuoden 2010 tasoa.

— Sitä vastoin saman ikäryhmän miesten palkat ovat laskeneet lähes 2 500 euroa vuodessa alle pandemiaa edeltävän tason, STTK:n ekonomisti Tom-Henrik Sirviö kertoi Ylelle.

Mainos:

Yhdeksi mahdolliseksi selitykseksi STTK toteaa, että työttömyys on viime aikoina ollut miesten keskuudessa noin kaksi prosenttiyksikköä korkeampaa kuin naisilla. Järjestö haluaa uudistaa nuorisotakuun ja laajentaa korkeakoulutusta.

— Nuorisotakuu on uudistettava siten, että nuorille taataan aidosti pääsy työhön tai koulutukseen, Sirviö sanoi tiedotteessa.