Ensimmäisen kauden kaupunginvaltuutettu Fatim Diarra (vihr) on omalla facebook-seinällään solvannut törkeästi maaseudulla asuvia suomalaisia. Diarran perjantai-iltainen päivitys kuului seuraavasti:
"Jos haluaa asua metsässä niin ole hyvä, mutta ihan turha odottaa samaa palvelutasoa ja metsässä on anketa, ainoa syy sinne on insesti ja se että kukaan ei kuule kun vaimo huutaa apua."
Diarra yritti kuitata päivityksensä muunmuassa "huonolla huumorilla" vastatessaan keskustan Lappilaisen kansanedustajan Mikko Kärnän piikittelyyn aiheesta. Kärnä kuittasi jakamansa kuvankaappauksessa näkyvän päivityksen toteamalla "Siinäpä sitä sydämen sivistystä vihreiden tyyliin. Valtuutetulta meni kyllä pahasti penkin alle. Mitä sanoo Touko Aalto?".
Maaseudun tulevaisuudelle antamassaan lausunnossa Diarra pahoittelee päivityksensä sisältöä ja kertoo, ettei sitä oltu laitettu hänen poliitikkosivulleen, vaan henkilökohtaiselle sivulleen.
Mainos:
-"Kuvakaappauksessa on nostettu yksi kommenteista joita oli monia, ja kyseinen kommentti on ilkeä ja julma. Sen myönnän ja olen siitä tietenkin pahoillani."
Pahoittelujen lisäksi Diarra yrittää niputtaa "mustan huumorinsa" "Lappilaisten sukujuuriensa" piikkiin.
Kyllästyin aikoinaan Vuosaaressa asuessani näihin aina valittaviin mutuihin ja sen takia muutin maalle, täällä ei ole mutikan mutikkaa. Luonto puhdas ja ilma raikas ja metsätiellä ei tule kuin kantasuomalaisia vastaan. Suosittelen kaikille. PS: Täällä ei ole insestiä eikä naistenhakkaajia.
Itse muutin pikku kylälle, kun kyllästyin kaupungille ominaiseen ahtauteen, meluun, likaisuuteen, rikollisuuteen, ihmisten keskinäiseen töykeyteen. Olen elämäni aikana asunut useissa kaupungeissa sekä Suomessa että ulkomailla. Vastenmielisimmät vuoteni vietin Helsingissä, jonka ilmapiiriä leimasivat ne sadat tuhannet maalta muuttaneet ja maalaisuudestaan alemmuudentunnetta kärsineet mukamas stadilaiset, jotka häpesivät juuriaan. Siksi juuri Helsinki oli – ja taitaa olla sitä näköjään edelleenkin – kappale moukkamaisina juntti-Suomea. Jos pellolaisiakin sukujuuria omaava viherpoliitikko ajattelee edes hitusen kirjoittamansa suuntaisesti, en pellolaistaustaisena voi olla hänestä ylpeä – päinvastoin.
Nyt nautin luonnosta, puhtaudesta ja varsinkin levollisista öistä omakotitalossa, kun seinä takana ei yö toisensa jälkeen öykkäröi viinihuuruiset, muiden oikeuksista piittaamattomat maailmanparantajat tai muut kaupunkielämän yksinäisyydessä turhautuneet ja masentuneet häiriköt.
Olen itsekin taustaltani pellolainen ja olen ylpeä juuristani sekä tornionlaaksolaisuudestani. Vaimon hakkaamisesta – insestistä puhumattakaan – ei minulla pitkähkön elämäni varrelta ole havaintoja.
Tulikohan Fatima Diarralla tuo meitä maalaisia halventava rimanalitus kirjoitettua pikku darrassa?
Terv. Maailmaa aika paljon nähnyt ja kiertänyt
jaakko jokinen
8 years ago
viedään ämä metsään ja NIPPAREILLA puuhun kiinni sehän on tottunut huutmamaan ja alistumaan uskontonsa puolesta helvetin rättipää MUSTAKAAPU
Typerä paskantärkeä ämmä se on. Tuollaiset paskapäät pilaavat Suomen.
Att
8 years ago
Mitä hemmettiä tämmöne tekee missää virassa ja kannattas Fatima käydä kokeilemassa maaseutua ennenku siitä mitään puhuu. Sinäpä siitä huutamisesta tiedät kun kotimaa mies hakkaa sinua 😀
Maallehan se on muutettava, jos ei erityisesti nauti rikkaasta Rinkeby-meiningistä, jota Helsinki tarjoilee koko ajan enemmän kaikille halukkaille ja muillekin. Ei siihen sen kummempia insestejä tai vamonhakkaamisia tarvita; eiköhän nuo rikkaammat kulttuurit hoida rikkaammin nuokin molemmat asiat, vai tuleeko kenellekään suomalaiselle ihmiselle mieleen yhdistää maasaeutu, insesti ja pahoinpitelyt? Ja Rinkeby-meininki ei tässä yhteydessä tarkoittanut YLEn hehkuttamaa, Nobel-palkittuja tutkijoita ja yhteiskunnan kermaa sekä muuta elittiä tuottavaa, maailman kehittyneintä kouluasysteemiä.
JKH1975
8 years ago
Tyypillinen röyhkeä kehitysmaalainen,tulee tänne arvostelemaan muiden kotimaata.Painuisi vaan pois meidän maasta valittamasta sinne omaan kehitysmaahansa.
Joka on saanut ohituskaistalla kaiken ilmaiseksi, koulutuksen ym. Paskoo omaan pesään ja nyt pyytelee anteeksi. Myöhäistä kun paska on tullut ulos saastaisesta suusta. Häpeäisi saatana.
Kuvastaa hyvin vihreitä nykyisin, kuinka kauas ovat kadonneet luonnollisesta ympäristöstä.
ihanaa sateenkaari unelmaa kaupungeissa - maalaisjärkeä maaseudulla? Kumpi elämäntapa on terveempi?
8 years ago
Mitkä ”lappilaiset” sukujuuret? Hah. Miten ylipäätään voi kuvitella olevansa jonkin sortin ”vihreä” asuessaan jossain mutakuono lähiössä? Maalla asutaan sen takia että on luontoa missä kulkea, oma tupa ja omat tavat. Kannetaan puut ja lämmitetään ulkosauna, mutta mitäpä tuollainen pullamössö niistä ymmärtää kun ”vihreillä” pitää olla kaikki palvelut käden ulottuvilla. Ja meillä täällä maalla on hyvinkin tervehenkistä tämä perhe-elämä toista kuin kaupunkien ”slummeissa” missä nussitaan kaikkea liikkuvaa välittämättä iästä tai sukupuolesta.
Mirja
8 years ago
Miten tämän Fatiman törkypuheet saa linkitettyä vihapuhepoliisin tietoon? Vai onko tämä sitä parempaa vihapuhetta.
Uusin vihapuhepoliisi on vihreä poliitikko, joten ei siltä suunnalta mitään tuomiota tule muille kuin kantasuomalaisille, jotka alkavat kohta saada tarpeekseen näistä ”pakolaisista.” Kaikesta näkee, että kiittämättömyys on maailman palkka.
Olisi kyllä ehdottomasti perusteltua tehdä kantelu vihapuheesta. Mielestäni täyttää vihapuheen tunnusmerkit. Jälkeenpäin asian selittely ei muuta asiaa miksikään. Jos maassa olisi mitään oikeutta niin saisi ainakin huomautuksen ja menettäisi luottamustehtävät.
Vihapuhelässytys. Vitut. Täällä mitään vihapuhetta ole edes laissa määritelty. Tuollaiset voisi pistää viralta ja heittää helvettiin maasta. Mokoma paskantärkeä sekopää.
Suomimies
8 years ago
Vihreät on sairaiden perverssien puolue jota en koskaan äänestä
Martti Kaltiokumpu
8 years ago
..surullista lukea,kyllä se niin on,että kaikilla”kaukaa tänne tulleilla valitettavasti on tuhatvuotta,ennenkun he jotain ymmärtävät sivistyneestä maailmankatsomuksesta,sanoisin kaikille heille,jotka ovat eurooppaan tulleet,mistä syystä tahansa,heidän täytyy miljoonia kertoja,MIETTIÄ,MITÄ SANOVAT,,SANANVAPAUS,EI OLE HERJAUS-OIKEUS,,KETÄÄN KOHTAAN,EI HEITÄ,EIKÄ MEITÄ TÄÄLLÄ SYNTYNEITÄ KOHTAAN,kyllä varmaan tämäkin nainen katuu kokoikänsä ajattelemattomia sanojaan.Me suomalaiset emme vihaa ketään,mutta emme myöskään”silittele niitä,jotka törkeästi=HUOMIOTA HAKIESSAAN SYYLLISTYY JÄRJETTÖMIIN HERJAUKSIIN.”Sanoja varmaan ymmärtää,että meidän ihonväri EI OLE YLPEYS,SE ON IHMISELLINEN OMINAISUUS,JOLLE ME EMME VOI MITÄÄN.Tämä nainen,noin puhuessaan,HÄVITTÖMÄSTI HERJAA MYÖS OMAA ROTUAAN,EI KAIKKI IHMISET HÄNENKÄÄN RODUSTA VARMAAN HALUA PUHUA TÄMÄN NAISEN LAILLA,MUISTA.EN USKO..minäkin tunnen muita ihmisiä”kuin metsässä eläviä.joten puhun kokemuksesta,eikä huumoriksi verhottuna kukaan saa sielunrauhaa,järjettömistä sanoistaan…..
Jeppes
8 years ago
No, missä viipyy Touko Aallon tiukka irtisanoutuminen ja anteeksipyyntö rajattomasti ruskettuneen Fatty Diarrheansa möläytyksistä?
Jos joku muu jostakin toisesta puolueesta sanoisi että ainoa syy asua aavikolla on insesti, ja se että kukaan ei kuule hakattavan vaimon avunhuutoja sieltä, olisi meteli melkoinen ja suomen Stasi ovella.
Ou jea, nyt puhut asiaa. Itselläni ei valitettavasti ole kuin kirves ja moottorisaha.
simo kuassimo
8 years ago
Ilman kelaa ei tätäkään ongelmaa olisi..
meiju
8 years ago
ja paskat. mä asun maalla koska se on paras mahdollinen kasvuympäristö lapselle, se on parasta myös itselle. henkisesti ja fyysisesti. insesti,ja vaimonhakkaus tapahtuu lähinnä kerrostalo ja rivitalo helveteissä. elikkä slummeissa ja keskusta alueella. ja nyky päivänä se on ihan suoraan nähtävissä kun ottaa silmät pois perseestä ja katsoo ympärilleen. ja eo se ei tapahdu kantasuomalaisten puolelta. en sano etteikö meissäkin noita rikollisia asu. mut ei ainakaan maalla.
Ergo
8 years ago
V.tun rätti. Rättien takia me muutetti maallr koska ei kestänyt enää sitä huuto ja älämölö mikä on ainakin kilometri ennen ku edes näet sitä saatana rätti.
Maalla on hyvää. Ei kuka tule ja huuta sulle korvaan eikä kiusa lapsia.
mul oli valikoima muutetas maalle tai alan tappa näitä saatana rättejä.
Voi v millaisia elukoita suomessa loisii.fatima on sellaista tulevaa metsä picin aperra…
Eliina
8 years ago
Niinpä niin, suomalainen sosiaaliturva on kyllä kelvannut, koulutuksineen päivineen… häpeä!!!
niniskho
8 years ago
Edelleenkin suomessa suurin osa ihmisistä asuu muualla kuin Helsingissä. Tälläsiä ” koko kansan asialla ” olevia edustajia meillä. Kyllä maaseudulla kuitenkin on turvallista asua ja ei todellakaan tylsää. Vihreillä ilmeisesti gallup kriisi koska tätä taas tuuttaa joka tuutista. Pannaan kaikki kaikkien kanssa ja maaseutu ei kannata. Hieno puolue.
Millä tollainen fatima on edes valittu kansanedustajaksi. On tainnut saada omakohtaisia kokemuksia insestistä ja naisten kiduttamisesta lähtömaassaan.
Vesa Uitto
8 years ago
Tämän päivän ”vihreät” on niin kaukana vihreydestä kuin olla voi! Vihreätä maaseutua mollataan ja puheenjohtaja kehottaa olemaan tottelematta lakia! Häpeisivät!
Taavet
8 years ago
Oliko tämä niinku hyväksyttävä selitys, ettei postannut tätä politiikko-sivulleen vain henkilokohtaiselle sivulle?
Et se ois niinku ihan okei jos politiikkona käyttäytyy jollaikin tavalla ja sit henkilökohtaisesti laukaisee tollaisia ääliömäisiä mielipiteitä?
Mitä eroa on Darra-Fatimalla ja syöttösialla? Sika haastelee viisaampia.
Mustaa sontaa
8 years ago
Musta paskiainen, muuta takaisin savannille.
jussi
8 years ago
kaupunkivihreät, erituisesti mamujen siisäsiittoiset jälkeläiset oovat pöljiä, iq pienempi kuin kengännumero
Da-De
8 years ago
Toukon morsian tykkää seksistä kenen kanssa vaan missä vaan Kaikki onneksi ei ole samanlaisia Tämä vihreiden edustaja kertoo minkälaisia on vihreiden aatemaailma Toivottavasti Huhtasaaresta tulee presitentti ja saatais tällaiset vihapuheet suomalaisia kohtaan loppumaan Tulis ilmaisuvapaus suomalaisillekin eikä vaan mamuille
Talvisodanhenki
8 years ago
Mutiainen vittuilee -vielä toistaiseksi.
PeruSjäärä
8 years ago
Toivottavasti tämä diarrhea pääsee itse mahdollisimman pian pysyvästi maalle – meinaan hautausmaalle.
goyim
8 years ago
varsinkin somaleilla insesti on aika korkealla kun katsoo miten epämuodostuneen näköisiä ne yleensäkin ovat ja tyhmiä kuin saapas. afrikassa äo n.70 ja aika paljon allekkin https://iq-research.info/en/page/average-iq-by-country
Muumi
8 years ago
Fatim Diarrhea varmaan myös vapauttaisi maalaiset veroista. Turhaan sitä veroja maksaa, kun ei saa palveluitakaan.
Olli-Pekka Raitakari
8 years ago
Saahan nyt SUOMALAISTA mutakuono mollata, heillä kun on noita oikeuksia jne. Aina kuitenki kelpaa kaikki apu ym. mutta tuossa se todellinen luonto näkyy. Heti on suvakit tästäkin huutanu miten on noussu turhasta häly, ja luultavasti kantaväestö taas kerran välillisesti vähintään syyllinen tähänkin lausumaan.
Majava nakursi Kokemäellä puun, joka kaatui tien poikki tukkien toisen ajokaistan. Palokunta joutui siivoamaan jäljet yöllisen puunkaatajan jäljiltä, jota ei näkynyt missään.
Tapaus sattui sunnuntain ja maanantain välisenä yönä Sääksjärventiellä Kokemäellä. Majavan kerrotaan halunneen rakentaa padon. Kokemäen palokunta joutui vastaamaan hälytykseen ja siirtämään puun pois tieltä.
— Puu oli siististi jyrsitty poikki, joten syy-yhteys siihen, miksi se makasi tien poikki, oli selvä, päivystävä palomestari Tuomas Kiskola kertoo Ylelle.
Sääksjärven ympärillä olevat laajat koskemattomat erämaa-alueet soveltuvat hyvin majaville. Silti Satakunnan palomiehet vastaavat harvoin majaviin liittyviin hälytyksiin. Useimmat puut kaatuvat lahon, iän tai myrskyjen vuoksi.
Mainos:
Palomiehet eivät koskaan nähneet majavaa.
— Minulla on ollut vain yksi aiempi hälytys majavan takia, joten onhan tämä varmasti epätavallista, Kiskola sanoo.
Koulu Kauniaisissa käyttää VR-lasien kautta katsottavia videoita binokulaarisen näön harjoittamiseen perinteisten lukuharjoitusten sijaan. Kuvituskuva, ei koulun kokeilusta.
Lukuharjoitusten sijaan erään suomalaiskoulun oppilaat katsovat videoita, mukaan lukien YouTube-sisältöjä, VR-lasien läpi. Ideana on harjoittaa heidän silmiään lukemisen helpottamiseksi.
Helsingin kupeessa Kauniaisissa sijaitseva Hagelstamska skolan on korvannut perinteiset lukuharjoitukset laseilla, Yle raportoi. Kahdentoista viikon ajan oppilaat ovat katsoneet videoita 15 minuuttia päivässä erityisen sovelluksen kautta, joka on asennettu lasien sisään sijoitettuun matkapuhelimeen.
Videot, jotka sisältävät materiaalia YouTubesta ja Ylen ohjelmistosta, on kahdennettu siten, että kumpikin silmä näkee oman versionsa. Tavoitteena on harjoittaa binokulaarista näköä – eli sitä, miten silmät ja aivot toimivat yhdessä. Videot korvaavat lukuharjoituksen, eivät kirjoja.
Useat oppilaat kertovat tuntevansa olonsa vähemmän väsyneeksi lukiessaan.
Mainos:
Lukunopeutta mittaa lasit kehittänyt Imvi-yritys, eikä kokeilulla ole vertailuryhmää. Projektia seuraava Helsingin yliopiston kasvatustieteen yliopistonlehtori Jeanette Koskinen kirjoittaa Ylelle lähettämässään sähköpostissa, että jotkut oppilaat lukevat yhtä vähän ja yhtä vastahakoisesti kuin ennenkin, vaikka lukeminen tuntuisi vähemmän rasittavalta silmille.
"Tieteellisesti emme siis voi vielä tietää, parantaako VR-laseilla harjoittelu binokulaarista näköä tarpeeksi, jotta sillä olisi positiivinen vaikutus oppilaiden lukemiseen", hän kirjoittaa.
Suomalaisten on ehkä työskenneltävä 70-vuotiaaksi asti ja pienten lasten perheet voivat menettää kotihoidon tuen, jos poliitikot noudattavat valtiovarainministeriön virkamiesten esityksiä. Mitään ei ole vielä päätetty – ehdotukset ovat virkamiesten näkemys seuraavan hallituksen säästötalkoisiin.
Valtiovarainministeriö julkaisi 7. lokakuuta virkamiestensä virkamiespuheenvuoron ”Luottamus tulevaan”. Ministeriön virkamiehet ovat toimittaneet vastaavia asiakirjoja ennen hallitusneuvotteluja vuoden 1991 vaaleista lähtien. Päätökset tekevät vaaleilla valitut edustajat.
Taustalla on parlamentaarisen työryhmän helmikuussa asettama tavoite: julkista taloutta on vahvistettava 8–11 miljardilla eurolla vuoteen 2031 mennessä. Ministeriön mukaan mitään menoja tai veroja ei voida jättää tarkastelun ulkopuolelle, ja päätökset tulisi tehdä heti seuraavan vaalikauden alussa.
Finanssipolitiikan koordinaattori Lauri Kajanoja kirjoittaa, että sopeutus on ”valitettavasti niin laaja, että se vaikuttaa väistämättä monien suomalaisten arkeen”.
Mainos:
Eläkkeelle 70-vuotiaana ja kotihoidon tuen lakkauttaminen
Virkamiehet haluavat nostaa vanhuuseläkkeen alaikärajan asteittain 70 vuoteen siten, että se nousisi kuudella kuukaudella kutakin peräkkäistä ikäluokkaa kohden. Tämän jälkeen eläkeikä sidottaisiin elinajanodotteeseen. Svenska Ylen mukaan muutoksen arvioidaan lisäävän työllisten määrää ajan mittaan 50 000–120 000 hengellä.
Kotihoidon tuki, jota maksetaan perheille, jotka hoitavat pieniä lapsiaan kotona päivähoidon sijaan, poistettaisiin tai sen kestoa lyhennettäisiin merkittävästi ehdotuksen mukaan. Ministeriö haluaa tällä tavoin nostaa ”pienten lasten vanhempien osallistumisastetta työmarkkinoilla”. Toimenpide voisi luoda 10 000 uutta työpaikkaa.
Myös opiskelijat saisivat osansa. Toista samantasoista tutkintoa suorittavilta suomalaisilta perittäisiin ehdotuksen mukaan vuotuiset lukukausimaksut.
Tekoälyä, vähemmän kuntia ja polttopuun verotus
Kuntien ja hyvinvointialueiden määrää on tarkoitus vähentää rajusti. Jos kuntarakennetta ei voida muuttaa, hyvinvointialueet tai valtio voisivat ottaa tehtäviä hoitaakseen. Valtion virastojen yhdistämisen odotetaan tuovan noin 100 miljoonan euron pysyvät säästöt vaalikauden 2031–2035 loppuun mennessä.
Julkisen sektorin on myös tarkoitus ottaa tekoäly laajasti käyttöön, erityisesti verotuksessa ja asiankäsittelyssä. Lainsäädäntöä on tarkoitus muuttaa tämän mahdollistamiseksi.
Tehottomia yritystukia leikattaisiin, ja valtio myisi ehdotuksen mukaan 2–3 miljardin euron arvosta julkisesti noteerattuja osakkeita, joiden tuotot ohjattaisiin sen sijaan listaamattomiin kasvuyrityksiin. Samalla virkamiehet haluavat nostaa fossiilisten polttoaineiden veroja, poistaa turpeen energiaveron huojennukset ja ottaa käyttöön veron lämmöntuotannossa käytettävälle puulle ja polttopuulle.
Ministeriö julkaisee 26. lokakuuta tarkemmat katsaukset menoista, rakenteista ja veroista.
Googlen suomalainen tytäryhtiö Tuike Finland raivasi Muhoksella noin 330 hehtaaria metsää suunniteltua datakeskusta varten ilman Suomen lain edellyttämää ympäristövaikutusten arviointia. Hakkuut jatkuivat elokuuhun asti, vaikka viranomainen oli jo toukokuussa päättänyt, että arviointi on välttämätön.
Tiedot perustuvat suomalaiseen Helsingin Sanomat -lehteen, joka sai haltuunsa asiakirjoja Lupa- ja valvontavirastolta (LVV).
Suomen laki edellyttää ympäristövaikutusten arviointia (YVA), kun metsää poistetaan pysyvästi yhtenäiseltä alueelta, jonka koko ylittää 200 hehtaaria.
Tuike toteaa asiakirjoissa, että hakkuut ja valmistelutyöt Muhoksella kattavat 330 hehtaaria.
Mainos:
Hakkuut alkoivat tämän vuoden maaliskuussa. Huhtikuun lopulla Tuike pyysi LVV:tä määrittelemään, tarvitaanko arviointia lainkaan.
Yhtiö ja konsulttiyhtiö Ramboll väittivät, ettei säännös soveltunut, koska se esiintyy luonnonvarojen hyödyntämistä koskevan otsikon alla, kun taas metsää raivattiin rakentamista varten.
LVV vastasi 22. toukokuuta, että hanke kuuluu suoraan YVA-velvoitteen piiriin lain hankeluettelon kohdan 2(f) perusteella. Viranomaisen mukaan metsäelinympäristöihin kuuluvat koskemattomien metsien lisäksi myös talousmetsät.
Satelliittitietojen mukaan hakkuut jatkuivat tästä huolimatta elokuuhun saakka. LVV tutkii parhaillaan, toimiko Tuike lainmukaisesti.
Koosteotos, jossa näkyy avohakkuualue ja tiheää metsää (arkistokuva). Kuva: PxHere/Tero Laakso (CC BY 2.0)
Yhtiö: täysin laillista
Tuikkeen vastaus saatiin maanantaina.
Yhtiö kirjoittaa, että "Tuike Finland Oy kantaa täyden vastuun omasta toiminnastaan" ja että se suoritti ennen töiden aloittamista "perusteellisen selvityksen yhteistyössä kaikkien asiaankuuluvien sidosryhmien ja oikeudellisten neuvonantajien kanssa".
Yhtiön mukaan johtopäätös oli, että sen toimintatapa oli "täysin laillinen ja asianmukainen". Itse puiden kaatamisen osalta yhtiö sanoet Googlen noudattaneen metsälakia.
Google suunnittelee datakeskusta myös Kajaaniin. Siellä Tuike sanoo hakkuiden kattavan "hieman alle 200 hehtaaria", mikä jää juuri arviointia edellyttävän kynnyksen alapuolelle.
Hankkeita tulisi tarkastella sitä taustaa vasten, että Google ilmoitti vain päiviä aiemmin – Helsinki Timesin mukaan – 13 miljardin euron investoinneista suomalaisiin datakeskuksiin.
HS kysyi LVV:n yksikönpäälliköltä, oliko yhtiö toteuttanut hakkuut ilman YVA-prosessia LVV:n päätöksestä huolimatta.
— Siltähän se vähän näyttää, LVV:n yksikönpäällikkö Sari Myllyoja sanoo HS:lle.
Suomen eduskunnalle luovutettiin pari viikkoa sitten 50 000 allekirjoitusta sisältävä adressi, jolla vastustetaan suuren mittakaavan datakeskuksia.
Allekirjoittajien suurimmat huolenaiheet liittyvät vaikutuksiin sähkömarkkinoilla ja paikalliseen ympäristöön.
Fatim Diarrelle! Sinähän sen tiedät, että vaimo huutaa, kun kuulut siihen kulttuuriin, jossa vaimo aina huutaa tai alistuu ja huutaa!
Sen oikee nimi on Fatim Diarrhea.
Touche.
Kyllästyin aikoinaan Vuosaaressa asuessani näihin aina valittaviin mutuihin ja sen takia muutin maalle, täällä ei ole mutikan mutikkaa. Luonto puhdas ja ilma raikas ja metsätiellä ei tule kuin kantasuomalaisia vastaan. Suosittelen kaikille. PS: Täällä ei ole insestiä eikä naistenhakkaajia.
Kuulostaa niin hyvältä. Toivottavasti Laura voittaa, että saadaan koko maasta taas puhdas, kuten sen tuleekin olla.
Laura vie maan puhdistamisen loppuun, jonka Soini ja co. jo aloittivat. Natseista meinaan….
Itse muutin pikku kylälle, kun kyllästyin kaupungille ominaiseen ahtauteen, meluun, likaisuuteen, rikollisuuteen, ihmisten keskinäiseen töykeyteen. Olen elämäni aikana asunut useissa kaupungeissa sekä Suomessa että ulkomailla. Vastenmielisimmät vuoteni vietin Helsingissä, jonka ilmapiiriä leimasivat ne sadat tuhannet maalta muuttaneet ja maalaisuudestaan alemmuudentunnetta kärsineet mukamas stadilaiset, jotka häpesivät juuriaan. Siksi juuri Helsinki oli – ja taitaa olla sitä näköjään edelleenkin – kappale moukkamaisina juntti-Suomea. Jos pellolaisiakin sukujuuria omaava viherpoliitikko ajattelee edes hitusen kirjoittamansa suuntaisesti, en pellolaistaustaisena voi olla hänestä ylpeä – päinvastoin.
Nyt nautin luonnosta, puhtaudesta ja varsinkin levollisista öistä omakotitalossa, kun seinä takana ei yö toisensa jälkeen öykkäröi viinihuuruiset, muiden oikeuksista piittaamattomat maailmanparantajat tai muut kaupunkielämän yksinäisyydessä turhautuneet ja masentuneet häiriköt.
Olen itsekin taustaltani pellolainen ja olen ylpeä juuristani sekä tornionlaaksolaisuudestani. Vaimon hakkaamisesta – insestistä puhumattakaan – ei minulla pitkähkön elämäni varrelta ole havaintoja.
Tulikohan Fatima Diarralla tuo meitä maalaisia halventava rimanalitus kirjoitettua pikku darrassa?
Terv. Maailmaa aika paljon nähnyt ja kiertänyt
viedään ämä metsään ja NIPPAREILLA puuhun kiinni sehän on tottunut huutmamaan ja alistumaan uskontonsa puolesta helvetin rättipää MUSTAKAAPU
Pitäiskö sun harkita jotain hoitoa kun näyttää olevan pahoja vihanhallinta ongelmia?
Typerä paskantärkeä ämmä se on. Tuollaiset paskapäät pilaavat Suomen.
Mitä hemmettiä tämmöne tekee missää virassa ja kannattas Fatima käydä kokeilemassa maaseutua ennenku siitä mitään puhuu. Sinäpä siitä huutamisesta tiedät kun kotimaa mies hakkaa sinua 😀
Hahhah, aivan. 😀
Maallehan se on muutettava, jos ei erityisesti nauti rikkaasta Rinkeby-meiningistä, jota Helsinki tarjoilee koko ajan enemmän kaikille halukkaille ja muillekin. Ei siihen sen kummempia insestejä tai vamonhakkaamisia tarvita; eiköhän nuo rikkaammat kulttuurit hoida rikkaammin nuokin molemmat asiat, vai tuleeko kenellekään suomalaiselle ihmiselle mieleen yhdistää maasaeutu, insesti ja pahoinpitelyt? Ja Rinkeby-meininki ei tässä yhteydessä tarkoittanut YLEn hehkuttamaa, Nobel-palkittuja tutkijoita ja yhteiskunnan kermaa sekä muuta elittiä tuottavaa, maailman kehittyneintä kouluasysteemiä.
Tyypillinen röyhkeä kehitysmaalainen,tulee tänne arvostelemaan muiden kotimaata.Painuisi vaan pois meidän maasta valittamasta sinne omaan kehitysmaahansa.
Kyllä se pian lähteekin ja lähtee myös jokunen muu..
Saahan täältä lähteä pois jos on noin vaikea olla
Joka on saanut ohituskaistalla kaiken ilmaiseksi, koulutuksen ym. Paskoo omaan pesään ja nyt pyytelee anteeksi. Myöhäistä kun paska on tullut ulos saastaisesta suusta. Häpeäisi saatana.
Samaa mieltä.
Ainoa syy kuulua vihreisiin on huoraaminen.
Kamerann aivot
Kuvastaa hyvin vihreitä nykyisin, kuinka kauas ovat kadonneet luonnollisesta ympäristöstä.
Mitkä ”lappilaiset” sukujuuret? Hah. Miten ylipäätään voi kuvitella olevansa jonkin sortin ”vihreä” asuessaan jossain mutakuono lähiössä? Maalla asutaan sen takia että on luontoa missä kulkea, oma tupa ja omat tavat. Kannetaan puut ja lämmitetään ulkosauna, mutta mitäpä tuollainen pullamössö niistä ymmärtää kun ”vihreillä” pitää olla kaikki palvelut käden ulottuvilla. Ja meillä täällä maalla on hyvinkin tervehenkistä tämä perhe-elämä toista kuin kaupunkien ”slummeissa” missä nussitaan kaikkea liikkuvaa välittämättä iästä tai sukupuolesta.
Miten tämän Fatiman törkypuheet saa linkitettyä vihapuhepoliisin tietoon? Vai onko tämä sitä parempaa vihapuhetta.
Uusin vihapuhepoliisi on vihreä poliitikko, joten ei siltä suunnalta mitään tuomiota tule muille kuin kantasuomalaisille, jotka alkavat kohta saada tarpeekseen näistä ”pakolaisista.” Kaikesta näkee, että kiittämättömyys on maailman palkka.
Sitä päivää odotan innolla kun suomalainen veri kiehahtaa.
Olisi kyllä ehdottomasti perusteltua tehdä kantelu vihapuheesta. Mielestäni täyttää vihapuheen tunnusmerkit. Jälkeenpäin asian selittely ei muuta asiaa miksikään. Jos maassa olisi mitään oikeutta niin saisi ainakin huomautuksen ja menettäisi luottamustehtävät.
Vihapuhelässytys. Vitut. Täällä mitään vihapuhetta ole edes laissa määritelty. Tuollaiset voisi pistää viralta ja heittää helvettiin maasta. Mokoma paskantärkeä sekopää.
Vihreät on sairaiden perverssien puolue jota en koskaan äänestä
..surullista lukea,kyllä se niin on,että kaikilla”kaukaa tänne tulleilla valitettavasti on tuhatvuotta,ennenkun he jotain ymmärtävät sivistyneestä maailmankatsomuksesta,sanoisin kaikille heille,jotka ovat eurooppaan tulleet,mistä syystä tahansa,heidän täytyy miljoonia kertoja,MIETTIÄ,MITÄ SANOVAT,,SANANVAPAUS,EI OLE HERJAUS-OIKEUS,,KETÄÄN KOHTAAN,EI HEITÄ,EIKÄ MEITÄ TÄÄLLÄ SYNTYNEITÄ KOHTAAN,kyllä varmaan tämäkin nainen katuu kokoikänsä ajattelemattomia sanojaan.Me suomalaiset emme vihaa ketään,mutta emme myöskään”silittele niitä,jotka törkeästi=HUOMIOTA HAKIESSAAN SYYLLISTYY JÄRJETTÖMIIN HERJAUKSIIN.”Sanoja varmaan ymmärtää,että meidän ihonväri EI OLE YLPEYS,SE ON IHMISELLINEN OMINAISUUS,JOLLE ME EMME VOI MITÄÄN.Tämä nainen,noin puhuessaan,HÄVITTÖMÄSTI HERJAA MYÖS OMAA ROTUAAN,EI KAIKKI IHMISET HÄNENKÄÄN RODUSTA VARMAAN HALUA PUHUA TÄMÄN NAISEN LAILLA,MUISTA.EN USKO..minäkin tunnen muita ihmisiä”kuin metsässä eläviä.joten puhun kokemuksesta,eikä huumoriksi verhottuna kukaan saa sielunrauhaa,järjettömistä sanoistaan…..
No, missä viipyy Touko Aallon tiukka irtisanoutuminen ja anteeksipyyntö rajattomasti ruskettuneen Fatty Diarrheansa möläytyksistä?
Jos joku muu jostakin toisesta puolueesta sanoisi että ainoa syy asua aavikolla on insesti, ja se että kukaan ei kuule hakattavan vaimon avunhuutoja sieltä, olisi meteli melkoinen ja suomen Stasi ovella.
Osui ja upposi.
Aavikolla vain shakaalit kuulevat rikastettavien huudot…
MIettikääpäs ketkä tätä ovat äänestäneet valtaan? Heh, ehkä siitä saisi aikaan sitä ”mustaa huumoria”.
Siis helvetti mitä RASISMIA! Tuo eukko mollaa suomalaisia ihmisiä, kantaväestöä!
kommenttiosaston heikkolahjaisten öyhötys vetää monin verroin pahemmaksi, sikäli kun alkuperäinen ”uutinen” edes on totta.
Itsehän tuo on kommenttinsa kirjoittanut että miksi uutista epäilet? oletko itse niin heikkolahjainen kommunisti ettet ymmärrä?
Älä tule tänne pätemään. Kaltaisesi paska on yhtälailla vastuussa suomalaisuuden alasajosta.
Tästäkö Koirat teki piisin: Matö Fakin Darra.
kiikaritähtäintä tässä maaseudulla kiilottelen, että jos kaatu karhu
niin kaatuu joku neekerihuorakin
Ou jea, nyt puhut asiaa. Itselläni ei valitettavasti ole kuin kirves ja moottorisaha.
Ilman kelaa ei tätäkään ongelmaa olisi..
ja paskat. mä asun maalla koska se on paras mahdollinen kasvuympäristö lapselle, se on parasta myös itselle. henkisesti ja fyysisesti. insesti,ja vaimonhakkaus tapahtuu lähinnä kerrostalo ja rivitalo helveteissä. elikkä slummeissa ja keskusta alueella. ja nyky päivänä se on ihan suoraan nähtävissä kun ottaa silmät pois perseestä ja katsoo ympärilleen. ja eo se ei tapahdu kantasuomalaisten puolelta. en sano etteikö meissäkin noita rikollisia asu. mut ei ainakaan maalla.
V.tun rätti. Rättien takia me muutetti maallr koska ei kestänyt enää sitä huuto ja älämölö mikä on ainakin kilometri ennen ku edes näet sitä saatana rätti.
Maalla on hyvää. Ei kuka tule ja huuta sulle korvaan eikä kiusa lapsia.
mul oli valikoima muutetas maalle tai alan tappa näitä saatana rättejä.
Rättien tappaminen kuulostaa erittäin hyvältä.
Voi v millaisia elukoita suomessa loisii.fatima on sellaista tulevaa metsä picin aperra…
Niinpä niin, suomalainen sosiaaliturva on kyllä kelvannut, koulutuksineen päivineen… häpeä!!!
Edelleenkin suomessa suurin osa ihmisistä asuu muualla kuin Helsingissä. Tälläsiä ” koko kansan asialla ” olevia edustajia meillä. Kyllä maaseudulla kuitenkin on turvallista asua ja ei todellakaan tylsää. Vihreillä ilmeisesti gallup kriisi koska tätä taas tuuttaa joka tuutista. Pannaan kaikki kaikkien kanssa ja maaseutu ei kannata. Hieno puolue.
Vihreät kannattajineen ovat lähinnä huono vitsi.
Millä tollainen fatima on edes valittu kansanedustajaksi. On tainnut saada omakohtaisia kokemuksia insestistä ja naisten kiduttamisesta lähtömaassaan.
Tämän päivän ”vihreät” on niin kaukana vihreydestä kuin olla voi! Vihreätä maaseutua mollataan ja puheenjohtaja kehottaa olemaan tottelematta lakia! Häpeisivät!
Oliko tämä niinku hyväksyttävä selitys, ettei postannut tätä politiikko-sivulleen vain henkilokohtaiselle sivulle?
Et se ois niinku ihan okei jos politiikkona käyttäytyy jollaikin tavalla ja sit henkilökohtaisesti laukaisee tollaisia ääliömäisiä mielipiteitä?
Fatima suapi omakohtaisia kokemuksia mualla,villisiat kuulemma tykkeevät sikkoo syömättä jättävästä biojätteestä.
Mitä eroa on Darra-Fatimalla ja syöttösialla? Sika haastelee viisaampia.
Musta paskiainen, muuta takaisin savannille.
kaupunkivihreät, erituisesti mamujen siisäsiittoiset jälkeläiset oovat pöljiä, iq pienempi kuin kengännumero
Toukon morsian tykkää seksistä kenen kanssa vaan missä vaan Kaikki onneksi ei ole samanlaisia Tämä vihreiden edustaja kertoo minkälaisia on vihreiden aatemaailma Toivottavasti Huhtasaaresta tulee presitentti ja saatais tällaiset vihapuheet suomalaisia kohtaan loppumaan Tulis ilmaisuvapaus suomalaisillekin eikä vaan mamuille
Mutiainen vittuilee -vielä toistaiseksi.
Toivottavasti tämä diarrhea pääsee itse mahdollisimman pian pysyvästi maalle – meinaan hautausmaalle.
varsinkin somaleilla insesti on aika korkealla kun katsoo miten epämuodostuneen näköisiä ne yleensäkin ovat ja tyhmiä kuin saapas. afrikassa äo n.70 ja aika paljon allekkin https://iq-research.info/en/page/average-iq-by-country
Fatim Diarrhea varmaan myös vapauttaisi maalaiset veroista. Turhaan sitä veroja maksaa, kun ei saa palveluitakaan.
Saahan nyt SUOMALAISTA mutakuono mollata, heillä kun on noita oikeuksia jne. Aina kuitenki kelpaa kaikki apu ym. mutta tuossa se todellinen luonto näkyy. Heti on suvakit tästäkin huutanu miten on noussu turhasta häly, ja luultavasti kantaväestö taas kerran välillisesti vähintään syyllinen tähänkin lausumaan.