Mainos:

Emma Kari: Tarvitaan feminismiä

Julkaistu 19.3.2018 – Kirjoittaja Toimitus
Vihreiden kansanedustaja Emma Karin mielestä tasa-arvo ottaa Suomessa askeleita taaksepäin.

Kari ottaa kantaa äskettäin julkaistussa Facebook-kirjoituksessaan:

"Tässä maassa on yksi ainoa liputuspäivä naisen kunniaksi ja se on tänään. Minna Canth totesi aikoinaan, että: ”Naiskysymys ei ole ainoastaan naiskysymys vaan ihmiskunnan kysymys”. Hän oli nainen, joka uskalsi puhua siitä, mikä oli kipeää, vaiettua ja kiellettyä. Hänellä oli rohkeutta olla hankala nainen.

Miksi erityisesti juuri nyt on tärkeää arvostaa Canthin työtä? Koska tasa-arvo ottaa askeleita taaksepäin Suomessa. Naiset loistavat nyt poissaolollaan lähes kaikilta keskeisiltä vallan paikoilta. Edellisen kerran Suomessa naisten osuus ministereistä oli näin pieni vuonna 1987 aloittaneessa hallituksessa. Politiikan äijäytymisen jäljet näkyivät nopeasti, kun tasa-arvoinen päivähoito-oikeus lopetettiin ja Suomen kilpailukykyä hoidettiin kuntoon julkisen sektorin pienipalkkaisten naisten lomarahoja leikkaamalla. Työmarkkinamme ovat Euroopan sukupuolittuneimpia ja Suomi on edelleen lähisuhdeväkivallan kärkimaita.

Olen usein sanonut olevani feministi, jotta tyttäreni ei joutuisi käymään samoja taisteluita, joita hänen isoäitinsä on jo käynyt. Haluan hänen kasvavan tasa-arvoisemmassa maassa kuin missä olen itse kasvanut. Se on tärkeää ja sekä hänen että hänen veljensä etu.

Siksi tarvitaan feminismiä. Siksi on puhuttava siitä, mikä on kipeää, vaiettua ja kiellettyä. Siksi tarvitaan niitä, jotka eivät vaikene."

Lähde: Facebook

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

13 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Äiti, kansakunnan tukipilari
Äiti, kansakunnan tukipilari
8

Mutta eihän tänään ole äitienpäivä!?!?!

Tämä aivopieru on jälleen politikoille yleinen lausahdus. Puhutaan yleiseti kolmannessa persoonassa, ei tarkoiteta ketään eikä asiaan sanota kenellekkään. Aivan hyvin tämänkin lausahdukse olisi voinut sanoa yksin metsässä ja maailma pyörisi kuten ennenkin.

Arvotonta otsikkojen käyttöä.

Koskahan muuten Emma aikoo hankkia lapsia?

juuda
juuda
8

emma on pienesti, mutta pahasta paikasta kipee.

JK
JK
8

Kyseinen feministi näyttää mielipuoliselta joka kuvassa, sairas kiihottunut ilme naamallaan puhuu pelkkää paskaa, esimerkkinä vaikka matuleirissä tehdessään videota jossa kehui, täällä on naisia ja lapsia, tavallisia ihmisiä… Taustalla oli pelkkiä nuoria miehiä, henkilöitä joiden pitäisi olla puolustamassa maataan, perheitään ja kulttuuriaan eikä pitämässä Helsingissä laitonta leiriä.

Miksi nämä feministit, vihreät, punaiset ja muut sairaat valittavat naisten osuudesta missään yhteydessä kun kuitenkin samaan hengenvetoon kieltävät sukupuolten olemassaoloa? Onko Emma nainen, jos on, miten hän tuntee olevansa nainen? Löytykö vastaus jalkojen välistä vai luuleko hän vain olevansa nainen?

Laissez-faire
8

Minna Canth menestyi miesten avulla…

”..kirjoittaa miehensä toimittamiin Keski-Suomi- ja Päijänne-sanomalehtiin novelleja, uutisia ja yhteiskunnallisia kannanottoja, erityisesti raittiuteen ja naisiin liittyvistä aiheista.[13]”

”…hän ryhtyi hoitamaan vuonna 1877 kuolleen isänsä lankakauppaa, joka oli kehnossa taloudellisessa kunnossa.[16] Canth sai liikkeen jaloilleen, ja perheen taloudellinen asema parani. Kolmen vuoden kuluttua Canth otti vastuun myös sekatavarakaupasta, jota hänen veljensä oli hoitanut.[16”

”Gustaf Johnsonin liiketoimet sujuivat hyvin, ja hänellä oli varaa pitää kaupassa apulaista tyttärensä sijaan”

https://fi.wikipedia.org/wiki/Minna_Canth

Kari Vartiainen
Kari Vartiainen
8

Feminismi pitäisi sen politisoitumisen takia ajaa alas, lopettaa kokonaan ja keksiä uudelleen.
Ennen vanhaan femakko oli todella kova luu. Nyt se tuijottaa omaan napaansa, eikä aja mitenkään naisasiaa. Enemmänkin on poliittisia kukkahattu täti kerhoja. Emmalle riittää kun saa päänsä näkyviin, vittumaisella ilmeellä. Todellisuudessa tuo ei auta yhtään, eikä vie eteenpäin romuttunutta feminisminkuvaa.

Tohtori mulkku
Tohtori mulkku
8

Feminismi, sairaus johon tehoaa ISO ruiskullinen sarvipiimää.

Voihyvääpäivää
Voihyvääpäivää
8

Vai on politiikka äijäytynyt. Eiköhän nämä leikkaukset johdu ennemminkin Kokoomuksen ja KEPUn porvarillisesta politiikasta. Molemmissa puolueissa on myös naisia johtavilla paikoilla. Äijäytymisellä ei ole mitään tekemistä harjoitetun politiikan kanssa.

Agendaan kuuluu että tuhoavat itse itsensä ja ympäristönsä
Agendaan kuuluu että tuhoavat itse itsensä ja ympäristönsä
8

Miten ajat alas kun soros pumppaa lisä miljardeja koko ajan lisää.

Matti
Matti
8

Jos feminismin tarkoituksena on ajaa naisten oikeuksia ja varjella suomalaisia lähisuhde väkivallalta, niin miksi helvetissä feministit kannattavat naisia alistavaa ja raakaa väkivaltakulttuuria edustavien maahantunkeutujien tuontia ennen niin rauhaisaan maahamme?
Sitä paitsi kantasuomalaiset heteromiehet ovat kaikkein alistetuin kansanryhmä.

juha.
juha.
8

Minna Canth tulisi heti kerralla hulluksi lehmäksi, jos hän nousisi haudastaan ja näkisi kaiken nyky-feministien ”agendat” ym. … en tiedä edes miksi sanoisin niitä. Olen wanhan liiton miehiä, joten olen aivan liian täysipäinen vastoin rakkaan entisen opettajani antamaa tulevaisuuden ennustetta kun taisi olla jokin ”Ympäristöopin” koepaperin palautus, jossa ennustettiin fossiilistenpolttoaineden loppumista ylihuomenna ja pömppö vatsaisten kärpäsiä naamat täynnä olevien pienten mustien lasten olosuhteiden olevan minun syytäni niin ja tietysti vanhempieni, jotka olivat olleet rikollisesti sotimassa maan puolesta eivätkä olleet edes kommunisteja.

Sari286
Sari286
8

Nämä feministit voisi aloittaa sieltä missä ongelma pahin, eli poistaa ihan ensimmäiseksi nämä naisia halveksivat ”uussuomalaiset” tästä maasta!

huugo
huugo
8

Feminismistä on tullut ällöttävä ilmiö joka pitäisi hiljentää todella äkkiä. Tai kyllähän se loppuu kun islamisaatio etenee, silloin akat ovat todella hellan ja nyrkin välissä ja paluu keskiajalle on tosi. Siinä maailmassa tämäkin akka kulkee musta kaapu päällä ja turpa visusti tukossa.

Valkoinen hetero
8

Axel Oxenstiernan sanat: “Poikani, kunpa tietäisit, miten vähällä järjellä tätä maailmaa hallitaan.”

Suomi harkitsee rikosoikeudellisen vastuuiän alentamista

Julkaistu tänään 10:34 – Kirjoittaja Toimitus

Suomen oikeusministeriö selvittää, pitäisikö rikosoikeudellisen vastuun ikärajaa alentaa. Asia on noussut valokeilaan Ruotsin parlamentin tekemän merkittävän nuorisorikollisuutta koskevan päätöksen myötä.

Elokuussa Ruotsin valtiopäivät äänesti rikosoikeudellisen vastuuiän alentamisesta 14 vuoteen erityisen vakavien rikosten osalta. Tämä tarkoittaa, että 14 vuotta täyttäneet lapset voitaisiin tuomita vankeuteen rikoksista, kuten murhasta, törkeästä raiskauksesta ja törkeistä aserikoksista. Äänestys päättyi lukemin 281 puolesta ja 66 vastaan.

Ehdotus on kohdannut voimakasta kritiikkiä viranomaisilta, lastenoikeusjärjestöiltä ja tutkijoilta. Ruotsin hallitus on perustellut sitä rikoksen uhrien oikeusturvalla ja tarpeella suojautua vaarallisilta yksilöiltä. Uudistus ei ole vielä astunut voimaan. Oikeusministeri Gunnar Strömmer on todennut, että laki voisi tulla voimaan vasta seuraavan vaalikauden loppupuolella, edellyttäen että Tidö-puolueet säilyttävät valtansa.

Suomen nykyinen oikeudellinen kynnys

Suomen rikoslain mukaan henkilön on oltava täyttänyt 15 vuotta ollakseen rikosoikeudellisesti vastuussa. Suomen oikeusministeri Leena Meri haluaa nyt tarkastella ikärajan alentamista.

Mainos:

”Pyynnöstäni myös Suomessa on käynnissä selvitys rikosoikeudellisen vastuun ikärajan alentamisesta alle 15-vuotiaiden osalta. Hanke käynnistyi oikeusministeriössä kesän 2026 aikana ja valmistuu tämän vuoden aikana. Toivon, että Suomessa seurattaisiin Ruotsin keinoja nuorisorikollisuuden torjumiseksi ja laskettaisiin ikärajaa, kuten perussuomalaisten vuoden 2022 kriminaalipoliittisessa ohjelmassa esitettiin,” kirjoittaa Leena Meri X-palvelussa.

Selvityksen on määrä valmistua ennen vuoden loppua. Vasta sen jälkeen selviää, eteneekö Suomen hallitus lainsäädäntötoimiin ja mitä rikoksia tai rangaistuksia se mahdollisesti koskisi.

Opettajiin kohdistuva väkivalta on lisääntynyt voimakkaasti Suomen kouluissa

Julkaistu eilen 08:29 – Kirjoittaja Toimitus

Joka viides peruskoulun opettaja Suomessa kertoo joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi. Opetusalan ammattijärjestö OAJ varoittaa suuntauksen pahentuneen kahden vuoden aikana ja vaatii valtakunnallisia toimenpiteitä.

Opetusalan ammattijärjestö OAJ raportoi vuoden 2026 työolobarometrissaan, että 14 prosenttia vastaajista oli joutunut työpaikkaväkivallan kohteeksi edellisen vuoden aikana. Edellisessä, vuonna 2024 tehdyssä kyselyssä vastaava luku oli 10 prosenttia.

Kasvu on erityisen selvää peruskouluissa. Siellä 21 prosenttia ilmoitti joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi, kun vuonna 2024 luku oli 17 prosenttia. Varhaiskasvatuksessa kolmasosa vastaajista sanoi joutuneensa lasten tekemän väkivallan kohteeksi.

Väkivalta oli lähes täysin oppilassidonnaista. 99 prosentissa tapauksista, joissa opettajat ilmoittivat joutuneensa väkivallan kohteeksi, tekijänä oli lapsi tai oppilas.

Mainos:

Erityisopettajat erityisen alttiina

Erot ovat huomattavia. OAJ nimeää erityisopettajat ja erityisluokanopettajat ryhmiksi, jotka joutuvat useimmin väkivallan kohteeksi. Väkivalta on yleisintä varhaiskasvatuksessa, mutta se on lisääntynyt eniten peruskouluissa viimeisen kahden vuoden aikana.

Sitä vastoin lukioissa työskentelevillä ei barometrin mukaan ollut kokemuksia väkivallasta. Tilanne eroaa siis selvästi eri koulutusmuotojen välillä.

Oppimis- ja työympäristöjen turvattomuuteen on puututtava. Nykyinen suuntaus on erittäin huolestuttava, sanoo OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto.

Monet harkitsevat alanvaihtoa

Seuraukset voivat olla vakavia kohteeksi joutuneelle henkilöstölle: kuudessa prosentissa tapauksista väkivalta oli johtanut sairauslomaan.

Vastaajista 42 prosenttia oli harkinnut alanvaihtoa edellisen vuoden aikana. Alle 51-vuotiaiden keskuudessa luku oli noin puolet.

Väkivalta ei ole ainoa syy, miksi opettajat harkitsevat ammatin jättämistä. Samalla 75 prosenttia kertoi kokevansa vähintään toisinaan työperäistä stressiä.

OAJ vaatii valtakunnallisia toimintamalleja väkivallan ja uhkatilanteiden ehkäisemiseksi kouluissa ja päiväkodeissa. Järjestö haluaa myös opetusalalle suunnatun erillisen työsuojeluohjelman.

Jäsenemme ovat peräänkuuluttaneet valtakunnallisia toimintamalleja, joilla voidaan ehkäistä väkivaltaa ja uhkatilanteita, sanoo Katarina Murto.

Poikiin kohdistuva väkivalta lisääntyy Suomessa

Päivitetty 14.8.2026, Julkaistu 14.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Yhä useammat alaikäiset pojat Suomessa joutuvat läheistensä tekemän väkivallan kohteeksi. Useimmissa tapauksissa epäiltynä tekijänä on vanhempi.

Luvut ovat peräisin Tilastokeskukselta ja ne koskevat viranomaisten tietoon vuonna 2025 tullutta pari- ja lähisuhdeväkivaltaa.

Tilastojen mukaan pari- ja lähisuhdeväkivallan uhrien määrä kasvoi 20 prosenttia vuonna 2025. Alaikäisten poikien kohdalla kasvu oli 13,8 prosenttia. Yhdeksässä kymmenestä tapauksesta epäilty tekijä oli vanhempi.

Pia Sundell on Barnavårdsföreningenin (Lastensuojeluliitto) toiminnanjohtaja ja työskentelee lasten oikeuksien puolustamiseksi yhteiskunnassa. Hän sanoo, ettei ole yllättynyt väkivallan lisääntymisestä.

Mainos:

Onnistuimme vähentämään lapsiin kohdistuvaa kuritusväkivaltaa Suomessa, mutta viime vuosina suunta on kääntynyt. Nyt näemme sen käytännössä, ja se on vakavaa, Sundell kertoo Ylelle.

Sundell kritisoi lapsiperheiden tukiin vuosina 2024 ja 2025 tehtyjä leikkauksia. Laskelmien mukaan leikkaukset ovat lisänneet pienituloisten perheiden määrää ja siten taloudellista painetta kodeissa.

Kun epätoivo lisääntyy, myös kotiväkivalta lisääntyy, Sundell sanoo.

Ministeri torjuu yhteyden leikkauksiin

Sosiaali- ja turvaministeri Karoliina Partanen (kok.) sanoo, että nousevat luvut voivat osittain johtua siitä, että yhä useammat tapaukset tulevat viranomaisten tietoon. Samalla hän torjuu ajatuksen, että hallituksen lapsiperheiden tukiin tekemät leikkaukset olisivat ensisijainen selitys.

Partasen mukaan ei voida sanoa, että pelkkä taloudellinen stressi johtaisi väkivaltaiseen käytökseen. Sen sijaan hän viittaa hallituksen pitkän aikavälin politiikkaan talouskasvun ja perheiden taloudellisen turvan parantamiseksi.

Kun talous kasvaa, voimme parantaa perheiden taloudellista turvaa, Partanen sanoo.

Uusi junayhteys Suomen ja Ruotsin välillä

Julkaistu 10.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Uusi junayhteys Oulun ja Ruotsin Haaparannan välillä on avattu. Matka kestää tunnin ja 40 minuuttia, palauttaen matkustajajunaliikenteen rajan yli useiden vuosikymmenten tauon jälkeen.

Ensimmäinen juna lähti Oulusta maanantaina hieman kello viiden jälkeen ja saapui Haaparannalle noin kello seitsemän Suomen aikaa. Juna oli hieman yli 15 minuuttia myöhässä ratatöiden vuoksi, raportoi Svenska Yle.

Juna pysähtyy Kemissä ja Torniossa. Yhteys linkittää Suomen rataverkon Ruotsin puoleiseen Tornionlaaksoon ja mahdollistaa matkan jatkamisen Haaparannalta eteenpäin Ruotsin rataverkkoa pitkin.

Ensimmäinen matkustajaliikenne sitten vuoden 1988

Suomen ja Ruotsin välillä on aiemmin liikennöinyt kiskobusseja, mutta vastaavaa matkustajaliikennettä ei ole ollut sitten vuoden 1988.

Mainos:

Olemme odottaneet junayhteyttä siitä lähtien, sanoo Tornion kaupunginjohtaja Jukka Kujala.

Pohjoismaiden kansalaisiin ei normaalisti kohdistu passintarkastuksia Suomen ja Ruotsin välillä. Tulli, poliisi ja Rajavartiolaitos muistuttavat kuitenkin matkustajia siitä, että heidän on aina pystyttävä todistamaan henkilöllisyytensä.

Haaparannalta matkustajat voivat jatkaa junalla Ruotsin sisällä ja edelleen muualle Eurooppaan. VR:n mukaan jatkoyhteydet Haaparannalta ovat vielä rajalliset, mutta aikataulujen odotetaan paranevan ensi vuonna vastaamaan paremmin Suomesta saapuvia junia.