Mainos:

Emma Kari: Häpeän tätä hallitusta, lähetämme ihmisiä tapettavaksi

Julkaistu 12.2.2018 – Kirjoittaja Toimitus
Vihreiden kansanedustaja Emma Kari on huolissaan käännytettyjen turvapaikanhakijoiden kohtalosta.

Kari kirjoittaa Facebook-sivullaan seuraavasti:

"Kurkkua kuristaa. Luen uutista isoisästä, joka oli hakenut turvapaikkaa Suomesta. Hänet käännytettiin Irakiin. Hänet tapettiin Irakissa heti hänen palauttamisensa jälkeen. Tapetun miehen tytär pienine lapsineen on määrätty käännytettäväksi seuraavaksi. Lapset ovat syntyneet Suomessa. Lasten isä on Suomessa. Mutta nyt me lähetämme nämä lapset maahan, joka juuri tappoi heidän isoisänsä.

Me tiedämme lähettävämme heidät vaaraan. Turvapaikkapäätöksen mukaan lapsien etu on “kasvaa ja kehittyä itselleen sopivalla tavalla läheistensä ympäröimänä ja tukemana kotimaassanne Irakissa”. Mitä tälle maalle on tapahtunut?

Sipilän hallitus on systemaattisesti heikentänyt turvapaikanhakijoiden ihmisoikeuksia, oikeusturvaa ja heidän mahdollisuuttaan saada apua. Samaan aikaan mahdollisuus saada naiset ja lapset turvaan pakolaisleireiltä tai sodan keskeltä on pääasiassa lopetettu tekemällä perheenyhdistämisestä mahdotonta. Sen lisäksi hallitus on pienentänyt pakolaiskiintiötä ja romuttanut kehitysyhteistyön massiivisilla leikkauksilla, jotta antaisimme apua yhä harvemmalle ihmiselle.

Turvapaikkapäätöksiä tekevät ihmiset ovat kertoneet painostuksesta tehdä mahdollisimman paljon kielteisiä päätöksiä. Ranska esti juuri turvapaikanhakijan palauttamisen Suomeen, koska meidän järjestelmämme oikeudenmukaisuuteen eivät luota enää edes muiden EU-maiden tuomarit. Silti hallitus ei suostu käymään läpi sitä, mitä heidän oma politiikkansa tarkoittaa. Meidän on keskeytettävä pakkopalautukset Irakiin ja Afganistaniin. Me emme saa lähettää ihmisiä kuolemaan.

Keskellä historiallista humanitaarista kriisiä me lähetämme ihmisiä tapettavaksi. Ihmisiä, jotka pyysivät meiltä apua. Ihmisiä, jotka luulivat, että tämä on maa, jossa ihmisarvolla on väliä. Kauas on tultu siitä, kun suomalaiset pakenivat ja saivat muilta mailta apua.

Minä häpeän tätä hallitusta. Ja sitä, mitä me olemme tehneet näille ihmisille."

Lähde: Facebook

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

28 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Syväri
Syväri
8 years ago

Ei Emman kurkkua kuristanut yhtään turvapaikanhakijoiden ryöstömurhan jälkeen Otanmäessä eikä vaatinut kaikkien irakilaisten poistamista maasta suomalaisten turvallisuuteen vedoten. Kaikki turvapaikanhakijoiden raiskaukset ja muut lukuisat iljettävät suomalaisiin kohdistuneet rikokset vaietaan iloisesti kuoliaaksi. Tuo vihreä puolue on kyllä kuvottavista kuvottavin.

Talvisodanhenki
Talvisodanhenki
8 years ago
Reply to  Syväri

Tämä on taktinen kirjoitus jonka kirjoittajan (ei välttämättä Emma Kari itse) kurkkua ei kurista eikä hallituksen touhut hävetä. Teksti sisältää kaikki klassiset kliseet mitä vihreä puolue normaalisti käyttää vedotessaan keskivertoista suomalaista helpommin manipuloitavaan kannattajajoukkoonsa -tämä uppoaa täysin tunnetilojensa mukaan elävään joukkoon joka ei takuulla ala tarkastamaan kirjoituksen sisältämien väittämien todenperäisyyttä -mitä se ei kestäisi yhdenkään väittämän osalta. Vihreä puolue on enemmänkin uskonnollinen kuin aatteellinen ryhmä jota sen johto manipuloi toimimaan halutulla tavalla tilanteeseen sopivalla tunteiden ohjaamisella -kansanomaisemmin tätä kutsutaan valehtelemiseksi.

Täyttää kansankiihottamisen tunnusmerkit.

Valkoinen hetero
8 years ago

Minä häpeän tätä hallitusta(jamyös edellisiä) miettiessäni Otanmäkeä, Poria, Oulua,Turkua. Emmana häpeisin myös itseäni.

Katariina
Katariina
8 years ago

Juuri näin.Voi Emma Emma….häpeä todellakin ulostulojasi.

Pekka Koivumäki
Pekka Koivumäki
8 years ago

Totta, tämä hallitus vastaanottaa tänne ihmisiä tappamaan meitä ja sitten lähettää heitä takaisin. Ja kun he siellä kotimaassaankin tappavat taas, niin lopulta joku onnistuukin tappamaan heistä jonkun. On tämä meidän hallituksemme niin surkea, yhtä tappamista vain järjestämässä koko ajan! Sillä jos se ei olisi ottanut noita ihmisiä tänne ollenkaan, niin heitä ei koskaan olisi tarvinnut lähettää takaisin, eikä kukaan olisi kuollut…

Viulukotelo
Viulukotelo
8 years ago

Häpeis itteensä ja isäänsä mielummin.

Matut hiiteen loisimasta ja suvakit perään
Matut hiiteen loisimasta ja suvakit perään
8 years ago

Tolta harvahampaalta pitäis lyödä joka ikinen hammas.

Merja Fager
Merja Fager
8 years ago

Eipä sanonut Emma Karikaan mitään kun mies tapettiin Otaniemessä pahoinpitelyn ja ryöstön seurauksena! Ei nostanut meteliä kun nuori tyttö poltettiin elävänä autiotalossa Porissa! Eipä ole korottanut ääntään kun on nuoria tyttöjä ja jopa pieniä lapsia raiskattu ja pahoinpidelty ympäri Suomea! Vanhoja ihmisiä ryöstetty keskellä päivää! Häpeä Emma Kari!

Talvisodanhenki
Talvisodanhenki
8 years ago

Irakissa irakilainen tappaa toisen irakilaisen ja se on suomalaisten syy?

-Asia selvä.

Valtiohäpeä
Valtiohäpeä
8 years ago

Emma on vapaa muuttamaan maasta pois, toiseen maahan jonka hallitusta hän ei häpeä.

Vai onko sanonta ”Ennen maa repeää…” tuttu Emmalle?

Valheita
Valheita
8 years ago

”Sipilän hallitus on systemaattisesti heikentänyt turvapaikanhakijoiden ihmisoikeuksia, oikeusturvaa ja heidän mahdollisuuttaan saada apua. Samaan aikaan mahdollisuus saada naiset ja lapset turvaan pakolaisleireiltä tai sodan keskeltä on pääasiassa lopetettu tekemällä perheenyhdistämisestä mahdotonta. Sen lisäksi hallitus on pienentänyt pakolaiskiintiötä ja romuttanut kehitysyhteistyön massiivisilla leikkauksilla, jotta antaisimme apua yhä harvemmalle ihmiselle.” missäs vaiheessa näi on käyny? taitaa olla kaikki asiat ihan toisinpäin.

mummu
mummu
8 years ago

Aika moni häpeää sinua, mukaan luen itseni.

juha.
juha.
8 years ago

Emma saa painua ”häpeidensä” kanssa Helvettiin. Siellä ne pakolaisetkin on.
Tuo ämmä pitäisi lähettää Irakiin täältä vinkumasta. Mitä tekee ihmisellä missään, jolla on sama kummasta päästä se pörisee.
Vihreä puolue on lakkautettava lailla avoimena terroristijärjestönä, joka vielä sen lisäksi tyhmistää suomalaisia pahemmin kuin se, että lapsena joutuisi eläinten kasvattamaksi.

uuuu
uuuu
8 years ago

Nämä ”emmakarit” etoo suuresti.

J.Jämsä
J.Jämsä
8 years ago

Yle on tämän kansaa jakavan kiihotuksen taustalla, kun kertoo Irakilaismiehen kuolleen palautuksen johdosta. Mitään todisteita tälle väitteelle ei ole esitetty – tytärkin vain epäilee niin: koska luonnollisesti julkinen epäily vahvistaisi hänen palauttamisen peruuttamista. Ylen ei pitäisi jakaa tämmöisiä epäilyksiä kuin ”tosina”, edes journalismin sääntöjenkään mukaan:

8. Journalistin velvollisuus on pyrkiä totuudenmukaiseen tiedonvälitykseen.

10. Tiedot on tarkistettava mahdollisimman hyvin – myös silloin kun ne on aikaisemmin julkaistu.

11. Yleisön on voitava erottaa tosiasiat mielipiteistä ja sepitteellisestä aineistosta. Myöskään kuvaa tai ääntä ei saa käyttää harhaanjohtavasti.

12. Tietolähteisiin on suhtauduttava kriittisesti. Erityisen tärkeää se on kiistanalaisissa asioissa, koska tietolähteellä voi olla hyötymis- tai vahingoittamistarkoitus.

-saisi julkaista tämmöisiä syyllistäviä johdatuksia/ mielipiteitä, ketään (hallitus, migri) vastaan, koska Ylellä ei ole esittänyt todisteita/ vahvistettu/ tutkittu/ oikeudessa tuomittu: miten tai miksi mies kuoli tai kuka hänet edes surmasi.

Ei Suomi voi olla vastuussa maailman ihmisistä, jotka käyvät Suomesta pyytämässä turvapaikkaa, ja varsinkaan, jos ei turvapaikan myöntämiselle ole ollut perusteita. Tai sitten Ylen toimittajien pitää pyrkiä politiikkaan päättämään ja ottamaan vastuu maailman ihmisistä.

Yle tekee kylläkin usein näitä toimittajien omia ideologisia kohu-uutisia eri ryhmiä tai henkilöitä vastaan ja se on todellisuudessa aika iso ongelma. Siitä syntyneen kiihotuksen myötä, alkaa usein pysyvät ristiriidat kansan kesken. Jos joskus syntyy sisällissota suomessa, niin uskon sen saaneen alkunsa Ylen ajankohtaisohjelmasta.

Minä Vain
Minä Vain
8 years ago

Kuka epävakautti Irakin? USA ja ”länsiliittouma”. Siivotkoon jälkensä.

Sari286
Sari286
8 years ago

Toi Emma Kari tuntuu uskovan kaiken mahdollisen potaskan mitä media sille syöttää. Ei sellaiselle voi kuin nauraa.

Pekka Koivumäki
Pekka Koivumäki
8 years ago
Reply to  Sari286

Emma Kari tietää tasan tarkkaan mitä tekee, vaikkei se olekaan mitään puhtoista toimintaa. Mutta hänhän onkin viimeisen päälle isänsä tytär, talousrikollisen ja varkaan kokoomuslaisen, eli ”rövarens dotter”.

Oi kallis Suomenmaa
Oi kallis Suomenmaa
8 years ago

Yle ei todellakaan ole enää uutistoimisto, vaan näiden emmakarien ym.punavihreiden poliittista agendaa ajava propagandatuutti. Yleltä et maahanmuuttokriittistä uutista tai toimittajaa löydä. Karmeinta on se, että Yleä pidetään verovaroin yllä eikä sen enää tarvi pelätä rahoituksestaan. Siksi sen toiminta on härskiäkin härskimpää. Nykymuotoinen Yle on kertakaikkiaan lopetettava.

huugo
huugo
8 years ago

Emma on tyhjänpäiväinen ja tyhjäpäinen uikuttaja. Miten helvetissä tämä turhake on päässyt eduskuntaan. Tämä ”puolue” tulisi kieltää perustuslailla ja syynä maanpetoksellinen toiminta Suomen kansaa kohtaan. Menisi sinne paikanpäälle valittamaan ja vaatimaan. Mäntymaa ja Kari, mikä salapoliisien tehokaksikko. Tosin paluuna olisi pari sinkkiarkkua.

Pekka Koivumäki
Pekka Koivumäki
8 years ago

Ajattelepa Emma Kari, kuinka niiden kuuden? suomalaisen naisen kurkkuja tulee kuristamaan heidän loppuelämänsä, kun maahanmuuttaja niitä sahasi keittiöveitsellään ja joita on sen jälkeen yritetty rommoa edes siedettävään kuntoon. Luultavasti vaikeudet syödä, juoda ja puhua tulevat olemaan heidän poltinmerkkinsä hautaan saakka.
Tämä irakilainenkin saattoi olla ties missä tehtävässä ennen lähtöään kotimaastaan, muttei kehdannut täällä kertoa tekemistään hävyttömyyksistä ja julmuuksista. Sellaiset eivät ansaitsekaan suojelua, selvitkööt sillä vapaasti vastakin tai olkoot selviämättä. Tai sitten hän retosteli Suomen kokemuksillaan kännipäissään ryysyläisille muslimeille ylimielisesti. Matalaa profiilia ja vaatimatonta elämää elävällä on varmasti hyvät mahdollisuudet selvitä takaisin irakilaiseen yhteiskuntaan jos ei ole ihan kauheaa historiikkia painolastikseen kerännyt.
Ja kuten on tässä julkaisussakin todettu: Bagdad on yhtä turvallinen paikka kuin Ruotsin Malmö. Ja Malmön viime vuosikymmenten turvallisuus on pitkälti rakennettu irakilaisten voimin, joten kyllä Bagdadin pitäisi kelvata irakilaiselle.

Pekka Koivumäki
Pekka Koivumäki
8 years ago

No niin, selvisi sekin – poliisihan se on ollutkin. Ja irakilainen poliisi, hmm… no, sen nyt arvaa millainen kaapillinen luurankoja hänellä siellä on ollut. Joskus sitä sattuu että saa palkkansa ihan palkanlisien kanssa laskettuna vaikkei edes haluaisi. Ei ollut sillä miehellä puhtaat jauhot pussissa.

pohojosen poika
pohojosen poika
8 years ago

Taitaa olla tuhannen ja yhden yön tarina koko uutinen isoisän tappamisesta. Mutta onhan sillä mukava ratsastaa niin kauan kamelin jalat kantaa. Tämähän ei ole Ylen toiminnasta ollenkaan uutta, Ylen rahoitus tuleeki tutkia perusteellisesti, ja Ylevero tulee lopettaa, sillä se on jo ihmisoikeus kysymys, ja yhdenvertaisuus ei toteudu sen toiminnassa.

Alissa jor
Alissa jor
8 years ago

Voi emma ..oikeet pakolaiset on todellakin pakolaisleireilla .kaynti irakissa kannattaisi.suomi tukee rikollisuutta ihmiskauppaa salakuljetusta kun kasittelee edes turvapaikkahakemuksia.lue joskus emma kanadan toiminta mallia pakolais asioissa.

Alntti Hiltunen
Alntti Hiltunen
8 years ago

Missä olet Emma silloin kun Suomalaisia tapettiin Turussa, missä olit kun suomalaisia raiskataan, ryöstetään ja pahoinpidellään, kävitkö ilmaisemassa osanottoso omaisille, häpeän tullaisia matu mulkkujen imijöitä, lähde helvettiin tästä maasta äkkiä.

heikkijuhani
heikkijuhani
8 years ago

emma saakin hävetö vihreiden elostelua, kun puolueen puheenjohtaja elostelee homoklubilla ja jani huijaa verorahoja itselleen ja ajaa taksilla vähät välittäenhiiloídioksidikuot´rmastaja eduskuntaryhmän sihteeripelleilee lentokomeessa

sopii-miettiä
sopii-miettiä
7 years ago

Malmivaarssa pohjoisruotsissa 6/10 tapahtuneesta joukkoraiskauksesta ei ole juttuja näkynyt Suomen mediassa.14 vuotias tyttö raiskattiin usean raiskarin toimesta.Tyttö on hoidettavana vammoistaan Luleån
sairaalassa.Tietojen mukaan tyttö kaapattiin autoon ja vietiin johonkin asuntoon raiskattavaksi.Raiskaukseen syyllistyneet on poliisilla tiedossa,että kai siitä joku rangaistus tulee?

Kuitenkin intiassa vuosi sitten oli samaan aikaan TV uutisissa aiheena useaan otteeseen.Miksi naapurissa tapahtunut joukkoraiskaus ei kiinnosta Suomen mediaa?

Nämä on asioita joita valtaapitävien pitäis hävetä,myös Emma Karin.

sopii-miettiä
sopii-miettiä
7 years ago

Intiassa vuosi sitten tapahtunut joukkoraiskaus)

Tuo jäi pois

Harvinainen Muumimuki myytiin ennätyssummalla

Julkaistu 24.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Testiversio "Diving with Seashells" valmistettiin kymmenen kappaletta ja jaettiin Arabian tehtaan henkilökunnalle.

Harvinainen Muumimuki on myyty 46 023 eurolla. Muumimukit rahaksi -verkkokaupan mukaan kyseessä on korkein tunnettu summa, joka Muumimukista on koskaan maksettu.

Kauppa kertoi keskiviikkona, että huutokauppa alkoi viime vuoden lopulla ja viisi huutajaa tarjosi yli 40 000 euroa. Ostaja on liikkeen mukaan pitkäaikainen keräilijä Pohjoismaista. Kauppa viimeisteltiin huhtikuussa.

Muki on nimeltään Uimahyppy simpukoilla, ruotsiksi Simhopp med snäckskal. Tavallinen Uimahyppy-muki oli sarjan ensimmäinen kesämuki ja se ilmestyi vuonna 2006. Simpukkaversio oli Arabian koesarja, joka ei koskaan tullut myyntiin. Se annettiin tehtaan henkilökunnalle. Kauppa arvioi, että mukeja on jäljellä noin kymmenen kappaletta.

Ennätys on kaupan oma, ei riippumaton rekisteri

Muumimukit rahaksi -yrityksen toimitusjohtaja Rasmus Rantanen kertoi ruotsinkieliselle Ylelle odottaneensa ennätystä, sillä vastaava muki myytiin edellisen kerran julkisesti viisi vuotta sitten noin 23 000 euron vastaavalla summalla ruotsalaisessa huutokaupassa.

Mainos:

Hän myöntää myös, että vielä korkeampi summa on saatettu maksaa yksityisesti. Piirit ovat kuitenkin pienet, ja hänen mukaansa tällainen kauppa olisi todennäköisesti tullut tietoon.

Kauppa viittaa myös vuoden 2004 Fazer-mukiin, jota valmistettiin 400 numeroitua kappaletta, toisena erittäin arvostettuna painoksena. Kauppa arvioi sen arvoksi 15 000 euroa.

Google ostaa puolet suomalaisen ydinvoimalan sähköstä vuoteen 2049 asti

Euroopan energiakriisi

Julkaistu 18.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Google on allekirjoittanut sähkön ostopöytäkirjan, joka kattaa puolet Loviisan kapasiteetista vuosina 2030–2049. Arkistokuva vuodelta 2020.

Google kertoo investoivansa vähintään 13 miljardia euroa suomalaisiin datakeskuksiin vuosina 2027 ja 2028 – yhtiön mukaan kyseessä on sen suurin yksittäinen investointi Euroopassa. Samalla Google on allekirjoittanut Fortumin kanssa sähkönostosopimuksen, joka varaa vuodesta 2030 vuoteen 2049 asti jopa puolet Suomen Loviisan ydinvoimalan kapasiteetista.

Ilmoitus tehtiin 9. syyskuuta. 13 miljardia euroa on Googlen oma kaksivuotinen investointikehys, ei laskelma täysin uusista projekteista.

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) kutsui päätöstä osoitukseksi Suomen vahvuuksista ja sanoi lehdistötilaisuudessa:

— Tämä tarkoittaa työpaikkoja, paljon työpaikkoja suomalaisille ympäri Suomen. Investointien odotetaan tuovan kunnille merkittäviä verotuloja.

Mainos:

Puolet voimalasta varattu – uusi ydinvoima vasta paperilla

Paketin konkreettinen osa on sähkö. Google ja Fortum ovat allekirjoittaneet 22-vuotisen sopimuksen, joka kattaa 50 prosenttia Loviisan kapasiteetista vuosina 2030–2049. Kyse on verkossa jo olevasta energiasta, ei uudesta voimalasta. Reaktorit otettiin käyttöön vuosina 1977 ja 1980, ja ne vastaavat noin 10 prosentista Suomen sähkönntuotannosta. Puolet tästä on noin 4 terawattituntia vuodessa – suunnilleen saman verran kuin kaksi miljoonaa pientä kerrostaloasuntoa kuluttaa vuodessa.

Fortumilla on jo käynnissä miljardiohjelma voimalan toiminnan jatkamiseksi vuoteen 2050 asti. Noin 700 miljoonaa euroa odottaa vielä investointipäätöksiä. Googlen sopimuksen on Fortumin mukaan tarkoitus tuoda jatkamiseen tarvittavaa tulovirran varmuutta. Sitä vastoin uusi ydinvoima Loviisassa on vasta selvityskumppanuus, ei rakentamispäätös.

Google arvioi rakennusvaiheen tukevan yli 37 000 työpaikkaa Suomessa. Luku on yhtiön ennuste koko toimitusketjulle ja paikallisille kerrannaisvaikutuksille – ei Googlen omia palkkauksia. Seuraavat ratkaisevat päätökset tehdään Fortumin hallituksessa niiden satojen miljoonien eurojen osalta, joita ei ole vielä hyväksytty.

EU-pankki sijoittaa jopa 40 miljoonaa euroa ydinlämpöön Suomessa

Euroopan energiakriisi

Julkaistu 16.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Kuva Steady Energyn LDR-50:stä, reaktorista, joka on suunniteltu rakennettavaksi maan alle ja toimittamaan lämpöä kaukolämpöverkkoihin.

EU:n oma pankki, Euroopan investointipankki (EIP), sijoittaa jopa 40 miljoonaa euroa suomalaiseen Steady Energy -yhtiöön. Rahalla edistetään pientä modulaarista reaktoria (SMR), joka ei tuota lainkaan sähköä, vaan ainoastaan kuumaa vettä kaukolämpöverkkoihin – kyseessä on pankin historian ensimmäinen sijoitus SMR-teknologiaan.

Ilmoitus tehtiin 15. syyskuuta, ja summa on osa laajempaa rahoituspakettia, jossa on mukana institutionaalisia, strategisia ja yksityisiä sijoittajia. EIP:n lehdistötiedotteen mukaan varat käytetään tutkimukseen ja kehitykseen, testaukseen sekä lisensointiin Suomessa vuosina 2026–2028 – työhön, joka edeltää ensimmäistä kaupallista laitosta. Yhtään reaktoria ei ole vielä toiminnassa.

Rahoitus on etuoikeutettu vakuudeton laina, joka voidaan vaihtaa osakkeiksi, jos yhtiö listautuu pörssiin. Pankki kuvailee sitä pitkäaikaiseksi kärsivälliseksi pääomaksi – käytännössä asemana, joka antaa EIP:lle mahdollisuuden tulla osakkeenomistajaksi, jos hanke onnistuu. Toimintaa tukee EU:n InvestEU-ohjelma.

Lämpöä sähkön sijaan

Steady Energyn LDR-50-reaktorikonseptin teho on 50 MW, ja se käyttää vettä sekä hidastimena että jäähdytysaineena, mikä on sama perusteknologia kuin nykyisissä kevytvesireaktoreissa. Ero on paineessa ja lopputuotteessa: matalamman paineen muotoilu tuottaa ensisijaisena tuotteenaan lämpöä, joka voidaan syöttää suoraan kaukolämpöjärjestelmiin – putkistoihin, jotka jakelevat kuumaa vettä koteihin, toimistoihin ja muihin rakennuksiin.

Mainos:

Koska lämpöä ei tarvitse ensin muuntaa sähköksi, huomattavasti suurempi osa reaktorin lämpötehosta voidaan hyödyntää EIP:n mukaan. Laitos on myös tarkoitus rakentaa maan alle, minkä pankki sanoo parantavan turvallisuutta ja suojausta.

Yhtiön toimitusjohtaja viittaa siihen, missä suurin osa energian kysynnästä todellisuudessa on.

— Yli 40 prosenttia lopullisesta energian kysynnästä on lämpöä. Suurin osa kuluttamastamme lämmöstä tulee fossiilisista polttoaineista., sanoo Tommi Nyman.

Hän sanoo yhtiön ratkaisun mahdollistavan "riippuvuutemme vähentämisen tuontipolttoaineista entisestään".

VTT:n spin-offista suunniteltuun listautumiseen

Steady Energy eriytettiin Suomen valtion tutkimuslaitos VTT:stä vuonna 2023. Helsinkiin rakennetaan parhaillaan ei-ydinkäyttöistä pilottilaitosta, jossa keskeisiä turvajärjestelmiä testataan ennen lisensointiprosessia.

EIP:n mukaan 3North Partners ja Steady Energy ovat ilmoittaneet suunnitellusta fuusiosta, jonka myötä yhdistynyt yhtiö listautuisi Nasdaq First North -markkinapaikalle Suomessa.

World Nuclear News raportoi, että yhtiö on allekirjoittanut sopimuksia 15 reaktorista Suomessa ja tavoittelee ensimmäisen rakentamisen aloittamista vuonna 2029. Vuonna 2025 Suomen Säteilyturvakeskus (STUK) totesi alustavassa konseptiarviossaan, että ratkaisut voitaisiin suunnitella täyttämään turvallisuusvaatimukset. Arvio ei ollut varsinainen lupa.

Nuorten miesten palkat laskevat Suomessa

Julkaistu 15.9.2026 – Kirjoittaja Toimitus
STTK:n mukaan alle 35-vuotiaiden tulojen taso Suomessa on edelleen alle ennen finanssikriisiä olleen tason.

Suomalaiset nuoret aikuiset ovat jääneet taloudellisesti jälkeen, kun taas vanhempien ikäryhmien tulot ovat kasvaneet voimakkaammin. Toimihenkilökeskusjärjestö STTK varoittaa erityisesti nuorista miehistä, joiden palkkatulot ovat laskeneet.

STTK:n ostovoimakatsauksessa seurataan reaaliansioiden muutoksia Suomessa vuodesta 1966 lähtien ja vertaillaan eri ikäryhmiä. Erot heijastavat sekä palkkakehitystä että työllisyyttä, ja myös nouseva eläkeikä vaikuttaa tuloksiin.

STTK raportoi, että reaaliansiot ovat nousseet kaikissa ikäryhmissä vuodesta 1966, mutta hyöty on koitunut pääasiassa vanhemmille ikäryhmille. Alle 35-vuotiaat ovat edelleen 10–15 prosenttia vuoden 2008 tasonsa alapuolella, kun taas 25–34-vuotiaiden palkkatulot ovat lähellä vuoden 2010 tasoa.

— Sitä vastoin saman ikäryhmän miesten palkat ovat laskeneet lähes 2 500 euroa vuodessa alle pandemiaa edeltävän tason, STTK:n ekonomisti Tom-Henrik Sirviö kertoi Ylelle.

Mainos:

Yhdeksi mahdolliseksi selitykseksi STTK toteaa, että työttömyys on viime aikoina ollut miesten keskuudessa noin kaksi prosenttiyksikköä korkeampaa kuin naisilla. Järjestö haluaa uudistaa nuorisotakuun ja laajentaa korkeakoulutusta.

— Nuorisotakuu on uudistettava siten, että nuorille taataan aidosti pääsy työhön tai koulutukseen, Sirviö sanoi tiedotteessa.