Suomalaisten on ehkä työskenneltävä 70-vuotiaaksi asti ja pienten lasten perheet voivat menettää kotihoidon tuen, jos poliitikot noudattavat valtiovarainministeriön virkamiesten esityksiä. Mitään ei ole vielä päätetty – ehdotukset ovat virkamiesten näkemys seuraavan hallituksen säästötalkoisiin.
Valtiovarainministeriö julkaisi 7. lokakuuta virkamiestensä virkamiespuheenvuoron ”Luottamus tulevaan”. Ministeriön virkamiehet ovat toimittaneet vastaavia asiakirjoja ennen hallitusneuvotteluja vuoden 1991 vaaleista lähtien. Päätökset tekevät vaaleilla valitut edustajat.
Taustalla on parlamentaarisen työryhmän helmikuussa asettama tavoite: julkista taloutta on vahvistettava 8–11 miljardilla eurolla vuoteen 2031 mennessä. Ministeriön mukaan mitään menoja tai veroja ei voida jättää tarkastelun ulkopuolelle, ja päätökset tulisi tehdä heti seuraavan vaalikauden alussa.
Finanssipolitiikan koordinaattori Lauri Kajanoja kirjoittaa, että sopeutus on ”valitettavasti niin laaja, että se vaikuttaa väistämättä monien suomalaisten arkeen”.
Eläkkeelle 70-vuotiaana ja kotihoidon tuen lakkauttaminen
Virkamiehet haluavat nostaa vanhuuseläkkeen alaikärajan asteittain 70 vuoteen siten, että se nousisi kuudella kuukaudella kutakin peräkkäistä ikäluokkaa kohden. Tämän jälkeen eläkeikä sidottaisiin elinajanodotteeseen. Svenska Ylen mukaan muutoksen arvioidaan lisäävän työllisten määrää ajan mittaan 50 000–120 000 hengellä.
Kotihoidon tuki, jota maksetaan perheille, jotka hoitavat pieniä lapsiaan kotona päivähoidon sijaan, poistettaisiin tai sen kestoa lyhennettäisiin merkittävästi ehdotuksen mukaan. Ministeriö haluaa tällä tavoin nostaa ”pienten lasten vanhempien osallistumisastetta työmarkkinoilla”. Toimenpide voisi luoda 10 000 uutta työpaikkaa.
Myös opiskelijat saisivat osansa. Toista samantasoista tutkintoa suorittavilta suomalaisilta perittäisiin ehdotuksen mukaan vuotuiset lukukausimaksut.
Tekoälyä, vähemmän kuntia ja polttopuun verotus
Kuntien ja hyvinvointialueiden määrää on tarkoitus vähentää rajusti. Jos kuntarakennetta ei voida muuttaa, hyvinvointialueet tai valtio voisivat ottaa tehtäviä hoitaakseen. Valtion virastojen yhdistämisen odotetaan tuovan noin 100 miljoonan euron pysyvät säästöt vaalikauden 2031–2035 loppuun mennessä.
Julkisen sektorin on myös tarkoitus ottaa tekoäly laajasti käyttöön, erityisesti verotuksessa ja asiankäsittelyssä. Lainsäädäntöä on tarkoitus muuttaa tämän mahdollistamiseksi.
Tehottomia yritystukia leikattaisiin, ja valtio myisi ehdotuksen mukaan 2–3 miljardin euron arvosta julkisesti noteerattuja osakkeita, joiden tuotot ohjattaisiin sen sijaan listaamattomiin kasvuyrityksiin. Samalla virkamiehet haluavat nostaa fossiilisten polttoaineiden veroja, poistaa turpeen energiaveron huojennukset ja ottaa käyttöön veron lämmöntuotannossa käytettävälle puulle ja polttopuulle.
Ministeriö julkaisee 26. lokakuuta tarkemmat katsaukset menoista, rakenteista ja veroista.
Joopa joo: kun kuulee yhden tietystä litaniasta, tietää kaikki loputkin: eläinsuojelu on näistä yksi. Ne loput tietää kaikki vähänkin ajattelevat. En rupee nyt niitä loppuja luettelemaan. Ne kaikki sotivat periaatteessa kristillistä oppia vastaan ja ovat osin ristiriidassa keskenään.
Toi rasistileiman käyttö on tosi helppoa ja sen voit lyödä kehen tahansa, josta et pidä. Siksi rasistileiman perusteeton käyttö pitäisi kriminalisoida siinä missä itse rasismikin.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Rasistikortti
”Kesällä 2014 Suomessa ulkomaalaistaustainen mies tuomittiin sakkoihin kunnianloukkauksesta tämän haukuttua suomalaista pysäköintitarkastajaa rasistiksi.”
Sähköposti Animaliaan antoi vastauksen ; Laura on rasisti , koska vastustaa halal-teurastusta. Muut ehdokkaat ilmeisesti kannattavat tätä raakaa teurastusmuotoa.
Siis MITÄ VITTUA?
Kun vastustaa halalteurastusta on rasisti.
Voiko saatana hullumpaa väitettä esittää?
ONKO ELÄINTENKIDUTTAJAT ROTU???
Halal on mitä härskeintä eläinrääkkäystä, sitä pitää kaikkien vastustaa, ETENKIN eläinsuojelijoiden.
Onko Animalian väli syönyt pilaantuneita ituja? Ennen pidin heidän työtään arvossa, tää rasisti-kommentti muutti kaiken! Törkeää! Hävetkää jos osaatte, hyi helvetti!!
Selvä merkki siitä että poliittinen agenda ja mustamaalaus on Animalialle tärkeämpää kuin eläinten suojelu.
Miten ihmeessä joku joka sanoo olevansa eläinten etujen puolesta puhuja voi hyväksyä halal teurastuksen jossa eläin teurastetaan elävältä, voin sanoo että Animalia ei tule saamaan minulta enää ikinä mitään…
Onneksi meillä on HALAL! Sehän kun ei ole eläinrääkkäystä.. Ai niin nehän tainnuttaa sen eläimen sillä rukouksellaan. VMP! Menkää kaikki animaliasuvakitkin ROSKIIN sinne minne kaikki suvakit ja eduskuntakin kuuluu!
Mitä enemmän Lauraa sortavat ja mustamaalaavat sitä vahvempi Laurasta tulee.
Laura on vähintäänkin yhtä asiallinen eläinten suhteen kuin suomalaiset keskimäärin. Hän kyllä syö liharuokaa – tosin kasvispainotteisesti, kuten itse antaa ymmärtää. Olisipa kiva tietää kuinka moni esim. toimittajista jotka ovat Lauran syömisiä kritisoineet, ovat jättäneet joulukinkut syömättä 🙂
Lihan tuotannnon hiilidioksidipäästöt ovat ilmeisesti on jopa suuremmat prosentuaalisesti ihmiskunnan kokonaispäästöistä maailmalle (yli puolet joidenkin arvioiden mukaan), kuin mitä toimittaja Kirsi Heikel esitti haastattelussaan Laura Huhtasaarelle. Lihan kulutusta voitaisiin kernaasti laskea jo pelkästään terveydellisistä syistäkin. Tekopyhyys sen asian suhteen voitaisiin kuitenkin jättää, kun siihen asiaan ei ole muutenkaan tosissaan kokonaisvaltaisesti puututtu.
Jeesus söi juhlassa eläinperäistä ruokaa, muussa yhteydessä luultavasti huomattavasti vähemmän. Siinä varmasti ihan hyvä ohjenuora elämälle. Eläin on hyvää ja helppoa, kasvis terveellistä – ja hyvää.