Mainos:

Demarinuoret vaativat raiskauksen määritelmän muuttamista – ”Lainsäädäntö on todella ongelmallinen”

Julkaistu 10.6.2018 – Kirjoittaja Toimitus
Demarinuoret vaatii raiskauksen määritelmän muuttamista jokaisen ihmisten itsemääräämisoikeutta kunnioittavaksi. Suomen lainsäädäntö on edelleen puutteellinen itsemääräämisoikeuden toteutumisen näkökulmasta. R******s on tulevaisuudessa määriteltävä suostumuksen puutteen eikä käytetyn väkivallan tai sen uhan kautta. Demarinuoret antaa täyden tukensa 5.6.2018 alkaneelle Suostumus2018-kansalaiskampanjalle. Demarinuorten liittokokous otti asiaan kantaa seuraavasti:

 - Seksuaalinen itsemääräämisoikeus kuuluu jokaiselle. Nykyinen lainsäädäntö on todella ongelmallinen, koska laki määrittelee raiskauksen käytetyn väkivallan tai sen uhkan kautta eikä suostumuksen puutteen kautta. Lakimuutoksen viesti olisi selkeä: Ilman suostumusta ei pidä olla s****ä. Demarinuoret antaa täyden tukensa tällä viikolla alkaneelle Suostumus2018-kansalaisaloitekampanjalle.

Suostumus2018-kansalaisaloitekampanja tarvitsee 50 000 allekirjoitusta, jotta aloite pääsee eduskuntaan. Demarinuorten liittokokous rohkaisee kaikkia ihmisiä allekirjoittamaan kansalaisaloitteen sekä kampanjoimaan kansalaisaloitteen puolesta.

Tulkintojen järkiinnyttämisen lisäksi myös tuomioiden koventamista on vaadittu

Tuomioiden koventamista on ehdotettu useaan otteeseen, mutta esimerkiksi joulukuussa tapahtuneessa äänestyksessä hallitus ryyditettynä Vasemmistoliiton ryhmällä äänestivät Perussuomalaisten esityksen kumoon. Asiasta kirjoitti tuolloin Suomen uutiset. HS:n tilaama ja TNS-gallupin toteuttaman kyselyn mukaan lähes 75% suomalaisista on sitä mieltä, että seksuaali- ja väkivaltarikoksista annettuja tuomioita tulisi koventaa ja vain yksi prosentti on tätä vastaan.

Mm. Demarinuorten puffaama aloite sekä tuomioiden koventaminen tulivat jälleen ajankohtaiseksi kun Pirkanmaalla vuonna 2016 tapahtunutta 10 vuotiaan lapsen törkeää seksuaalista hyväksikäyttöä käsitellyt tuomioistuin ei hiljattain voinut tulkita tekoa raiskaukseksi, sillä väkivaltaa tai sen uhkaa ei oltu oikeuden mukaan käytetty. Myöskään ei oltu näytetty toteen, että tyttölapsi olisi ollut puolustuskyvyttömässä tilanteessa aikuista miestä vastaan.

Mainos:

Lähde: DemarinuoretSuomen uutiset, MT, AL

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

8 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Oskari Seltti
Oskari Seltti
8 years ago

Jos nk, valtamedian uutisten takana on joku ideologia ja se on sitten mielestänne paha asia, niin miksi Nykysuomi kuitenkin levittää perussuomalaista ideologiaa?

Pitkänen
Pitkänen
8 years ago
Reply to  Oskari Seltti

Mikähän tuossa mahtaa olla ”perussuomalaista ideologiaa”? Noinko tuntuu pepussa, kun tapahtuneita tosiasioita kerrotaan?

juha.
juha.
8 years ago

Ruotsissa kuulemma jokainen yhdyntä on r******s. Siis, jos ”kansankielellä” kimma sanoo joo luomakunnan kruunulle, joka siitä ”ilahtuu” ja tekee sen minkä mies vain voi. Kyseisen toimituksen jälkeen ties mistä syystä neito voi ruotsalaisittain täydellä syyllä ja ymmärryksellä sanoa toimituksen olleen r******s. Lopun sitten saa jokainen könsikäs arvata itse…
Demarinuoret voivat sanoa, että ”omat koirat” purivat sillä Demla suhmuroi taannoisen Pirkanmaan tyttö -raiskauksen tuomiolausekkeen päin normaalien ihmisten hiivaantumista.
Mitä tulee demareihin – tuohon mädättäjä puolueeseen – en tule koskaan uskomaan siihen, että tuo puolue löytäisi henkisen selkärankansa ja oikoisi niitä irvokkaita vääristymiä, joita se on väännellyt jokseenkin 70-vuotta – kirien erityisesti 1960-70-luvuilla koko yhteiskuntajärjestelmän läpikäyneen mädätyksen.
Vaikeaa uskoa demareiden ”ryhti liikkeeseen” kun äskeinen ”pakolaispoliittinen ohjelma” vaaleja varten nimenomaisesti kantoi huolta kekoon ulkomaalaisten rikollisten (muslimien) pysyttämiseksi Suomessa, koskapa nämä ”hellan teltut” ovat erityisen ”haluttua” kamaa kun ottaa huomioon mitä ainesta tämä nyt ylipäätänsä kaipaisi, jos niitä ulkomaan pellejä täytyy tänne ottaa. Mutta tuo viimeinen lause on hedelmätön, koska silloin puhutaan aasialaisista (oikeista), jotka ovat innokkaita tarttumaan työhön kiinni sekä nöyrinä porukka -ihmisinä hitsautuvat yhteiskunnan sääntöihin ja normeihin siitä huolimatta, että ne ovat kulttuurillisista syistä erilaiset kuin heidän kotimaassaan.

Äijä kolome3
Äijä kolome3
8 years ago

Kyllä kuulostaa aika irvokkaalta, jos ennen aktia täytyy pitää neuvottelu siitä mitä akti voi pitää sisällään ja mitkä asiat on kiellettyjä. Tästä tietenkin täytetään virallinen lomake seitsemänä kappaleena, ja neljän todistajan allekirjoittamana. Se yksi kapple pitää postittaa aktiministeriöön ennen suoritusta.
Lomakkeita myy r-kioskit ja muutamat muut. Vain aidot akti lomakket ovat virallisia, kopioista saa viisi kuukautta pakkotyötä.

Kortti
Kortti
8 years ago
Reply to  Äijä kolome3

Lisäksi tarvitaan kolme puolueetonta tarkkailijaa suorituksen ajaksi.
Oliko se r******s vai rakastelu? Kysy tarkkailijan mielipide.

Minä Vain
Minä Vain
8 years ago

Nyt kun demarinuoret ja muut vouhottavat vasurit vielä pystyisivät hahmottamaan sen, mistä ilmiöstä seuraa huomattava lisäriskitekijä naisille joutua raiskatuksi ja vieläpä sellaisella tavalla, joka ei jätä hiuksia halkoville tulkinnoille varaa. Mutta demari ei olisi demari, jos tämmöisiä ymmärtäisi. Ne elävät sitä ikuista 1970-lukuaan, jolloin oli seksuaalista vapautumista, naisten asiaa, kehitysapua, YK:ta, hyvinvointivaltiota, jne… Demariuden huipentuma oli Tavja Halosen pressakausi ja nyt tuo aatemaailma elää keskuudessamme vain häiritsevänä zombiena, joka ei suostu kuolemaan.

Pentti Mäkelä
Pentti Mäkelä
8 years ago

Voiko aktiivisen suostumuksen antaa alle 18-vuotias? Entä holhooja? No. Tuomioistuin kyllä varmasti. — Voiko ylipäätään toisen puolesta suostua seksiin?

Jos suostumusta ei ole ostettu kiinteässä toimipisteessä toimivasta huoratalosta, on molemmilla osapuolilla tietenkin 2 viikon perumisaika.

Amin Idi
Amin Idi
8 years ago

Kepu pettää aina, demari suostuu aina.

Kahvinjuojilla oli enemmän lihasmassaa

Julkaistu 24.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Ihmisillä, jotka joivat eniten kahvia, oli vähemmän kehon rasvaa, vähemmän rasvaa sisäelinten ympärillä ja suurempi lihasmassa kuin ihmisillä, jotka kuluttivat kahvia vähän tai eivät lainkaan. Tämä selviää uudesta suomalaistutkimuksesta, vaikka tutkijat korostavat, etteivät tulokset todista kahvin aiheuttaneen eroja.

Tutkimuksen suorittivat Oulun yliopiston tutkijat, ja siihen osallistui 2 264 Pohjois-Suomessa vuonna 1966 syntynyttä henkilöä. Ryhmä on osa pitkäaikaista väestötutkimusta, jossa seurataan heidän terveyttään ajan mittaan. Osallistujat olivat 46-vuotiaita aineiston keruuhetkellä. Tutkijat jakoivat heidät itse ilmoitetun kulutuksen mukaan: ei kahvia, yhdestä kahteen kuppia, kolmesta neljään kuppia tai viisi tai useampia kuppeja päivässä.

Vaikka osallistujilla oli suunnilleen sama painoindeksi (BMI), heidän kehon koostumuksensa erosi ryhmien välillä. Niillä, jotka joivat enemmän kahvia, oli pienempi osuus kehon kokonaisrasvasta ja vähemmän viskeraalista rasvaa, kun taas heidän luustolihasmassansa oli suurempi heinäkuussa European Journal of Nutrition -lehdessä julkaistun tutkimuksen mukaan.

Tutkijat analysoivat myös 164 aineenvaihduntamarkkeria sekä verensokeri-, insuliini- ja sukupuolihormonimarkkereita. Osallistujat olivat paastonneet ja pidättäytyneet kahvista ja tupakoinnista ennen näytteiden ottoa. 2 264 osallistujasta 2 194 joi kahvia ja vain 70 ei.

Mainos:

Eroja insuliinimarkkereissa ja hormoneissa

Sekä miehillä että naisilla suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä veren haarautuvaketjuisten aminohappojen alhaisempiin pitoisuuksiin. Aiemmat tutkimukset ovat yhdistäneet näiden aminohappojen jatkuvasti kohonneet tasot insuliiniresistenssiin ja suurempaan tyypin 2 diabeteksen riskiin.

Miesten keskuudessa suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä myös suotuisampaan glukoosi-insuliiniprofiiliin. Hormonaalinen kuva oli monimutkaisempi: kokonais- ja biosaatava testosteroni sekä sukupuolihormoneja sitova globuliini (SHBG) olivat korkeampia, kun taas vapaa testosteroni ja vapaa androgeeni-indeksi olivat hieman alhaisempia. Naisten kohdalla yhteyksiä oli vähemmän, ja ne koostuivat pääasiassa korkeammasta SHBG:stä ja alhaisemmista vapaiden androgeenien arvoista.

Miljoonat ihmiset kuluttavat kahvia joka päivä, mutta silti tiedämme yllättävän vähän siitä, miten se liittyy aineenvaihduntaamme ja hormoneihimme. Tuloksissamme korostui selvä hormonaalinen allekirjoitus, joka ei hävinnyt, vaikka otimme huomioon painoindeksin ja elintapatekijät. Useat näistä yhteyksistä erosivat miesten ja naisten välillä, sanoo tutkimuksen pääkirjoittaja ja Oulun yliopiston väitöskirjatutkija Luca Verroest yliopiston tiedotteessa.

Oulun yliopisto korostaa myös, etteivät tulokset voi vielä muodostaa perustaa uusille ravintosuosituksille.

Osoittaa yhteyden, ei syy-seuraussuhdetta

Tutkimus on poikkileikkaustutkimus, mikä tarkoittaa, että kahvitottumukset ja fyysiset markkerit mitattiin samanaikaisesti. Se ei voi määrittää, vaikuttiko kahvi kehon koostumukseen, joivatko tietynlaiset elämäntavat omaavat ihmiset enemmän kahvia vai olivatko muut tekijät molempien taustalla.

Kulutus oli myös itse ilmoitettua, kahvia juomattomien ryhmä oli pieni, ja kaikki osallistujat tulivat suhteellisen homogeenisesta suomalaisesta syntymäkohortista. Muut elintavat ovat voineet vaikuttaa sekä siihen, kuinka paljon osallistujat joivat kahvia, että heidän kehon koostumukseensa, kuten News Medical toteaa arviossaan tutkimuksesta.

Tutkijat tekevät parhaillaan kokeita selvittääkseen, aiheuttaako kahvi itsessään muutokset ja mitkä juoman monista bioaktiivisista yhdisteistä saattavat olla vastuussa. Vasta sitten ihmisillä tehtävät interventiotutkimukset voivat osoittaa, onko yhteyksillä käytännön merkitystä.

Suomalaiset haluavat ikärajan sosiaaliseen mediaan

Julkaistu 21.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Monet suomalaiset kannattavat ikärajaa lasten sosiaalisen median käytölle, kertoo tuore kyselytutkimus.

Kyselyyn vastanneista 53 prosenttia tukee kieltoa alle 15-vuotiailta, kun taas 28 prosenttia vastustaa sitä ja 19 prosentilla ei ole mielipidettä, ruotsinkielinen Yle raportoi. Kyselyn toteutti keskustaoikeistolainen ajatushautomo Toivo.

Kannatus on korkeinta Kansallisen Kokoomuksen ja Perussuomalaisten kannattajien keskuudessa. Molemmissa ryhmissä 59 prosenttia puoltaa ikärajaa. Vastaava osuus on 46 prosenttia Vihreän liiton äänestäjien ja 45 prosenttia Vasemmistoliiton äänestäjien keskuudessa.

Myös ikä vaikuttaa näkemyksiin. 18–24-vuotiaista 45 prosenttia kannattaa ehdotusta, kun taas yli 75-vuotiaiden keskuudessa vastaava luku on 56 prosenttia. Tutkimuksessa ei havaittu tilastollisesti merkittäviä eroja miesten ja naisten välillä.

Mainos:

Suomen hallitus aloitti helmikuussa selvityksen alle 15-vuotiaiden kiellosta. Sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasosen (huom: alkup. tekstissä Karoliina Partanen) mukaan tavoitteena on ottaa ikäraja käyttöön vuonna 2027.

Suomi harkitsee rikosoikeudellisen vastuuiän alentamista

Julkaistu 18.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Suomen oikeusministeriö selvittää, pitäisikö rikosoikeudellisen vastuun ikärajaa alentaa. Asia on noussut valokeilaan Ruotsin parlamentin tekemän merkittävän nuorisorikollisuutta koskevan päätöksen myötä.

Elokuussa Ruotsin valtiopäivät äänesti rikosoikeudellisen vastuuiän alentamisesta 14 vuoteen erityisen vakavien rikosten osalta. Tämä tarkoittaa, että 14 vuotta täyttäneet lapset voitaisiin tuomita vankeuteen rikoksista, kuten murhasta, törkeästä raiskauksesta ja törkeistä aserikoksista. Äänestys päättyi lukemin 281 puolesta ja 66 vastaan.

Ehdotus on kohdannut voimakasta kritiikkiä viranomaisilta, lastenoikeusjärjestöiltä ja tutkijoilta. Ruotsin hallitus on perustellut sitä rikoksen uhrien oikeusturvalla ja tarpeella suojautua vaarallisilta yksilöiltä. Uudistus ei ole vielä astunut voimaan. Oikeusministeri Gunnar Strömmer on todennut, että laki voisi tulla voimaan vasta seuraavan vaalikauden loppupuolella, edellyttäen että Tidö-puolueet säilyttävät valtansa.

Suomen nykyinen oikeudellinen kynnys

Suomen rikoslain mukaan henkilön on oltava täyttänyt 15 vuotta ollakseen rikosoikeudellisesti vastuussa. Suomen oikeusministeri Leena Meri haluaa nyt tarkastella ikärajan alentamista.

Mainos:

”Pyynnöstäni myös Suomessa on käynnissä selvitys rikosoikeudellisen vastuun ikärajan alentamisesta alle 15-vuotiaiden osalta. Hanke käynnistyi oikeusministeriössä kesän 2026 aikana ja valmistuu tämän vuoden aikana. Toivon, että Suomessa seurattaisiin Ruotsin keinoja nuorisorikollisuuden torjumiseksi ja laskettaisiin ikärajaa, kuten perussuomalaisten vuoden 2022 kriminaalipoliittisessa ohjelmassa esitettiin,” kirjoittaa Leena Meri X-palvelussa.

Selvityksen on määrä valmistua ennen vuoden loppua. Vasta sen jälkeen selviää, eteneekö Suomen hallitus lainsäädäntötoimiin ja mitä rikoksia tai rangaistuksia se mahdollisesti koskisi.

Opettajiin kohdistuva väkivalta on lisääntynyt voimakkaasti Suomen kouluissa

Julkaistu 17.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Joka viides peruskoulun opettaja Suomessa kertoo joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi. Opetusalan ammattijärjestö OAJ varoittaa suuntauksen pahentuneen kahden vuoden aikana ja vaatii valtakunnallisia toimenpiteitä.

Opetusalan ammattijärjestö OAJ raportoi vuoden 2026 työolobarometrissaan, että 14 prosenttia vastaajista oli joutunut työpaikkaväkivallan kohteeksi edellisen vuoden aikana. Edellisessä, vuonna 2024 tehdyssä kyselyssä vastaava luku oli 10 prosenttia.

Kasvu on erityisen selvää peruskouluissa. Siellä 21 prosenttia ilmoitti joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi, kun vuonna 2024 luku oli 17 prosenttia. Varhaiskasvatuksessa kolmasosa vastaajista sanoi joutuneensa lasten tekemän väkivallan kohteeksi.

Väkivalta oli lähes täysin oppilassidonnaista. 99 prosentissa tapauksista, joissa opettajat ilmoittivat joutuneensa väkivallan kohteeksi, tekijänä oli lapsi tai oppilas.

Mainos:

Erityisopettajat erityisen alttiina

Erot ovat huomattavia. OAJ nimeää erityisopettajat ja erityisluokanopettajat ryhmiksi, jotka joutuvat useimmin väkivallan kohteeksi. Väkivalta on yleisintä varhaiskasvatuksessa, mutta se on lisääntynyt eniten peruskouluissa viimeisen kahden vuoden aikana.

Sitä vastoin lukioissa työskentelevillä ei barometrin mukaan ollut kokemuksia väkivallasta. Tilanne eroaa siis selvästi eri koulutusmuotojen välillä.

Oppimis- ja työympäristöjen turvattomuuteen on puututtava. Nykyinen suuntaus on erittäin huolestuttava, sanoo OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto.

Monet harkitsevat alanvaihtoa

Seuraukset voivat olla vakavia kohteeksi joutuneelle henkilöstölle: kuudessa prosentissa tapauksista väkivalta oli johtanut sairauslomaan.

Vastaajista 42 prosenttia oli harkinnut alanvaihtoa edellisen vuoden aikana. Alle 51-vuotiaiden keskuudessa luku oli noin puolet.

Väkivalta ei ole ainoa syy, miksi opettajat harkitsevat ammatin jättämistä. Samalla 75 prosenttia kertoi kokevansa vähintään toisinaan työperäistä stressiä.

OAJ vaatii valtakunnallisia toimintamalleja väkivallan ja uhkatilanteiden ehkäisemiseksi kouluissa ja päiväkodeissa. Järjestö haluaa myös opetusalalle suunnatun erillisen työsuojeluohjelman.

Jäsenemme ovat peräänkuuluttaneet valtakunnallisia toimintamalleja, joilla voidaan ehkäistä väkivaltaa ja uhkatilanteita, sanoo Katarina Murto.