EU:n oma pankki, Euroopan investointipankki (EIP), sijoittaa jopa 40 miljoonaa euroa suomalaiseen Steady Energy -yhtiöön. Rahalla edistetään pientä modulaarista reaktoria (SMR), joka ei tuota lainkaan sähköä, vaan ainoastaan kuumaa vettä kaukolämpöverkkoihin – kyseessä on pankin historian ensimmäinen sijoitus SMR-teknologiaan.
Ilmoitus tehtiin 15. syyskuuta, ja summa on osa laajempaa rahoituspakettia, jossa on mukana institutionaalisia, strategisia ja yksityisiä sijoittajia. EIP:n lehdistötiedotteen mukaan varat käytetään tutkimukseen ja kehitykseen, testaukseen sekä lisensointiin Suomessa vuosina 2026–2028 – työhön, joka edeltää ensimmäistä kaupallista laitosta. Yhtään reaktoria ei ole vielä toiminnassa.
Rahoitus on etuoikeutettu vakuudeton laina, joka voidaan vaihtaa osakkeiksi, jos yhtiö listautuu pörssiin. Pankki kuvailee sitä pitkäaikaiseksi kärsivälliseksi pääomaksi – käytännössä asemana, joka antaa EIP:lle mahdollisuuden tulla osakkeenomistajaksi, jos hanke onnistuu. Toimintaa tukee EU:n InvestEU-ohjelma.
Lämpöä sähkön sijaan
Steady Energyn LDR-50-reaktorikonseptin teho on 50 MW, ja se käyttää vettä sekä hidastimena että jäähdytysaineena, mikä on sama perusteknologia kuin nykyisissä kevytvesireaktoreissa. Ero on paineessa ja lopputuotteessa: matalamman paineen muotoilu tuottaa ensisijaisena tuotteenaan lämpöä, joka voidaan syöttää suoraan kaukolämpöjärjestelmiin – putkistoihin, jotka jakelevat kuumaa vettä koteihin, toimistoihin ja muihin rakennuksiin.
Koska lämpöä ei tarvitse ensin muuntaa sähköksi, huomattavasti suurempi osa reaktorin lämpötehosta voidaan hyödyntää EIP:n mukaan. Laitos on myös tarkoitus rakentaa maan alle, minkä pankki sanoo parantavan turvallisuutta ja suojausta.
Yhtiön toimitusjohtaja viittaa siihen, missä suurin osa energian kysynnästä todellisuudessa on.
— Yli 40 prosenttia lopullisesta energian kysynnästä on lämpöä. Suurin osa kuluttamastamme lämmöstä tulee fossiilisista polttoaineista., sanoo Tommi Nyman.
Hän sanoo yhtiön ratkaisun mahdollistavan "riippuvuutemme vähentämisen tuontipolttoaineista entisestään".
VTT:n spin-offista suunniteltuun listautumiseen
Steady Energy eriytettiin Suomen valtion tutkimuslaitos VTT:stä vuonna 2023. Helsinkiin rakennetaan parhaillaan ei-ydinkäyttöistä pilottilaitosta, jossa keskeisiä turvajärjestelmiä testataan ennen lisensointiprosessia.
EIP:n mukaan 3North Partners ja Steady Energy ovat ilmoittaneet suunnitellusta fuusiosta, jonka myötä yhdistynyt yhtiö listautuisi Nasdaq First North -markkinapaikalle Suomessa.
World Nuclear News raportoi, että yhtiö on allekirjoittanut sopimuksia 15 reaktorista Suomessa ja tavoittelee ensimmäisen rakentamisen aloittamista vuonna 2029. Vuonna 2025 Suomen Säteilyturvakeskus (STUK) totesi alustavassa konseptiarviossaan, että ratkaisut voitaisiin suunnitella täyttämään turvallisuusvaatimukset. Arvio ei ollut varsinainen lupa.
Kehoitan kaikkia äänestäjiä boikotoimaan mahdollisissa syksyn vaaleissa ja ensi kevään eduskuntavaaleissa vasemmistoliittoa..vihreitä ja sosiaalidemokraatteja.
Samoin myös vegaaniravintoloita ja alle 10€ pitserioita..ja myös itäkeskuksen kaikkia liikkeitä
Juuri näin ja yhdyn täysin.
ei kannata luottaa äänestämällä vaikuttamiseen, tästä ei äänestämällä selvitä. suomalaisten pitää ottaa valta suomessa ja se ei tapahdu äänestämällä
Esim. Sosiaalidemarit ovat ryhdistäytyneet valehteluun ja silti väki ylistää Antti Rinnettä; https://www.uusilahti.fi/jutut/kannanottoja_ja_kolumneja/lukijalta/art2381052
Dan Koivulaakso, Toisen elinkeinotoiminnan häiritseminen on aiemmin tuomittu erityisen ankarasti. Toivottavasti tämä linjaus jatkuu ja saatte kaikki toimistanne asianmukaiset tuomiot.
Kehoitan kaikkia boikotoimaan idiootteja ja varsinkin äänestämästä heitä päättäviin elimiin.
Kehotan Dan Koivulaaksoa ja kaikkia edistyksellisiä jatkaman samalla linjalla kuin ennenkin.Mitä enemmän pidätte meteliä sitä nopeammin sanomanne menee perille.Suomeksi:Sitä nopeammin ihmiset tajuavat millaisia pellejä te olette.
Itse erosin JHL:stä sen punaisuuden takia(työpaikalla kehoitettiin äänestämään vasureita). Kannattaa lähettää viestiä JHL:lle tästä anarkian kannattajasta niin näemme onko liitolla selkärankaa(voin sanoa ettei ole) ryhtyä toimenpiteisiin. Liittykää mieluummin YTK:n joka on halvempi eikä tuputa taistolaisuutta.
Haistakoot Dan Koivulaakso vassari-terroristi ja niskalaukaus -humanisti pitkän paskan. Mies suoltaa täyttä paskaa sellaisista ihmisistä, joiden tasolle tuo älykääpiö ei itse tule koskaan nousemaan. Päinvastoin vajoamaan alaspäin kuin hetolle (suoalue) rakennettu mätä rakennus.
Saatanan punikit. näähän on ihan mielisairasta sakkia. Kuvottavaa!
Toivottavasti ravintola tekee Koivulaaksosta Rikosilmoituksen.
Loistavaa, nythän sielä on tilaa ja vapaampi ilmapiiri kun ei tarvitse katsella näitä suvakkeja tai kuunnella niiden aivopieruja.
Kommunisti avaa turpansa, vastuu on kuulijan.
Äärivasemmistolaisuuden 100 000 000 kuolonuhria kehottaisivat Dan Koivulaaksoa vetämään ympärileikatun vitun puikulapäähänsä, mutta eivät sitä satuneesta syystä voi tehdä. Ja se syyhän on se että he ovat tulleet vasemmistolaisten murhaamiksi. Sata miljoonaa ihmistä.
Dan Koivulaakso, vasemmistoliitto, vihreät ja demarit haluavat Suomeen islamilaisen ylivallan. Samoin punaporvarit kokoomus, keskusta ja siniset.
eika perussionistit
Tuo kävelevä munakuppi on niin vasemmistolainen että se ei vielä koskaan ole ollut oikeassa.
Itse olen pitänyt hyvin matalaa profiilia siitä, että erosin ammattiliitosta ja valitsin yksityisen työttömyyskassan. Nyt kuitenkin, tämän tyyppisten aivoripulien päästäminen julkisuuteen on hyvä syy aloittaa ”eroa liitosta” -kampanjoiminen ja YTK:n mainostaminen.
T. EX TSV, varapääluotto, AOS tmk jäsen.
Sitten alkoi ammattiliitoista eroaminen kun niitä vetää tuollaiset stallari-islamiatit.
Itse jo sen tein kiitos Dan Kyrvänsyylän ja sain juuri puhuttua 5 kaveria tekemään saman. Yksityinen kassa on myös halvempi eikä harjoita ideologista terroria.