Mainos:

Arkkipiispa Mäkinen vetämään hallituksen vihapuhe- ja nettikiusaamistyöryhmää

Päivitetty 4.12.2018, Julkaistu 28.11.2018 – Kirjoittaja Toimitus
Sisäministeriö, oikeusministeriö sekä opetus- ja kulttuuriministeriö ovat asettaneet hankkeen, jonka virallisena tehtävänä on laatia ehdotuksia rikoslailla rangaistavan vihapuheen ja lailla kielletyn häirinnän tehokkaammaksi kitkemiseksi sekä toiset ihmiset huomioon ottavan keskustelukulttuurin edistämiseksi.
Arkkipiispa Kari Mäkinen

Vihapuheen ja nettikiusaamisen vastaisia toimia aiotaan ministeriöiden mukaan tehostaa asiantuntijatyöryhmän ja virkamiesten yhteistyöllä. Työryhmän puheenjohtajana toimii arkkipiispa emeritus Kari Mäkinen. Kokoonpanoon kuuluvat myös edustajat mm. valtakunnansyyttäjän toimistosta, julkisen sanan neuvostosta, Helsingin poliisilaitokselta, Etnisten suhteiden neuvottelukunnasta ja Suomen nuorisovaltuustojen liitosta.

Sisäministeriö toteaa tiedotteessaan netissä tapahtuvan nöyryyttämisen, uhkailun ja solvaamisen lisääntyneen. Se näkee edellä mainitun kehityksen johtavan äärimmillään turvattomuuden tunteen lisääntymiseen ja siihen, että ihmiset eivät enää voi käyttää perustuslain turvaamaa sananvapauttaan, koska pelkäävät joutuvansa vihapuheen tai vihakampanjoiden kohteeksi.

Vihapuheella tarkoitetaan tässä hankkeessa kaikkia sellaisia ilmaisumuotoja, jotka levittävät, lietsovat, edistävät tai oikeuttavat etnistä vihaa, ulkomaalaisvastaisuutta, antisemitismiä tai muuta vihaa, joka pohjautuu suvaitsemattomuuteen.

Vihapuheeseen liittyvät sisäministeriön mukaan myös muut vaikuttamiskeinot, kuten disinformaatio ja valeuutiset. Erikoisen hankkeesta tekee se, että vaikka tarkoitus on kehittää keinoja myöskin median vahtimiseen, kuten kaksi viimeistä "vaikuttamiskeinoa" antavat ymmärtää, mukana on silti Julkisen sanan neuvosto, joka koostuu täysin valtamedian edustajista.

Mainos:

Kuka määrää, mikä on "tarkoituksellisesti loukkaavaa toimintaa"?

Oikeusministeri Antti Häkkänen linjaa vihapuheen ja hyväksyttävän kritiikin eroa varsin veteen piirretyllä viivalla:

- Demokratiaan kuuluu vapaa keskustelu, sananvapaus ja vapaus kritisoida. Näitä meidän tulee Suomessa vaalia. Laaja sananvapaus ei kuitenkaan suojaa tarkoituksellisesti loukkaavaa toimintaa. Jokaisella meistä on velvollisuus edistää rakentavaa yhteiskunnallista ilmapiiriä, oikeusministeri Häkkänen sanoo.

Lähde: Sisäministeriö

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

32 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Asiantuntija :)
Asiantuntija :)
7 years ago

”ihmiset eivät enää voi käyttää perustuslain turvaamaa sananvapauttaan, koska pelkäävät joutuvansa vihapuheen tai vihakampanjoiden kohteeksi.”

Eiku ihmiset eivät enää voi käyttää perustuslain turvaamaa sananvapauttaan, koska pelkäävät joutuvansa poliisikuulusteluun ja syytetyksi vihapuheesta.
Noin korjasin vähän tuota kirjoitusvirhettä.
Mäkinen ”puistelee päätää”

Minä
Minä
7 years ago

Lukuisat tunnetutkin suvakit ovat harrastaneet oikein runsaasti jopa hysteerisiä vihapuheita ja -kampanjoita eri mieltä olevia kohtaan. Näistä nuo eivät ole kiinnostuneet, koska tarkoitus ei ole muu kuin luoda vihakampanja, jolla väärät mielipiteet omaavat halutaan vaientaa.

Ajatusrikollinenko?
Ajatusrikollinenko?
7 years ago
Reply to  Minä

Tässä kouluesimerkki siitä, minkälaisia lumihiutale -pöyristyjiä aka ”poliittisesti korrekteja sosiaalisen median vaikuttajia (SJW)” Suomen poliisi ja syyttäjälaitos ”suojelee mielensä pahoittamiselta”. Varoitus – naurulihakset voivat kipeytyä:

https://www.youtube.com/watch?v=zlmarLZpsyQ

”Entitled millennial snowflake get owned by hotel owner”

Röhkäle
Röhkäle
7 years ago

Emeritus arkkipiispa on eksynyt todella kauas Jumalan Sanasta.

Minä
Minä
7 years ago
Reply to  Röhkäle

Antoivat Mäkiselle Raamatun vastikään. Mäkinen ilmeisesti kysyi, että mikäs kirja tuo on?

JKH1975
JKH1975
7 years ago

Itse alkavat kiusaamaan eri mieltä olevia ihmisiä oikein porukalla.

Kaalimaan kakara
Kaalimaan kakara
7 years ago
Reply to  JKH1975

Näinhän siinä käy.. Pukki (!) kaalimaan vartijana..

Jeppes
Jeppes
7 years ago

Ironista on että YLE:n ”Faktantarkistaja” Johanna Vehkoo on saanut syytteen juurikin kunnianloukkauksesta ja väärän tiedon levittämisestä, ja häntä puolustelemassa on ollut JSN:n puheenjohtaja Elina Grundström jonka johtoasemassaan harjoittaman työpaikkakiusaamisen aiheuttamia jälkioireita työntekijöissä on jouduttu turvautumaan psykologin apuun.

”Grundström aloitti Julkisen sanan neuvoston ensimmäisenä kokopäivätoimisena puheenjohtajana vuoden 2016 alussa.[2] Hänen johtamistapansa ja alaistensa kohtelu herätti arvostelua vuonna 2016, ja ongelmat saivat laajaa julkisuutta elokuussa 2018 Suomen Kuvalehden jutun jälkeen.”

https://fi.wikipedia.org/wiki/Elina_Grundström

Että tämänlaisia vihapuheen, häirinnän ja väärän tiedon levittämisen vastustajia…

SimoJeruSalem
SimoJeruSalem
7 years ago
Reply to  Jeppes

Niin mutta sinä oletkin gentiili, eli ei-ihminen. Suomen kansaa johdetaan tänään Talmudin lakien mukaan. Tästäkään et ota itse selvää, vaan joko uskot tai kiellät sokeasti, koska.. olet eläin. Ja tämä todistaa, että olet eläin. Ja että olet vain karjaa, kuten jälkipolvesikin, jolle talmudistiset sionisti-globalistit nauravat, ja saavat tehdä mitä tahansa. Ja niin tekevätkin.

Sionisti-omisteinen valtamedia valhetelee avoimesti, ja nimenomaan yhtenä tärkeänä syynä on, että näin luodaan ”todisteet” sille, miten ”rasistit” ovat pahoja ja vaarallisia.

Viimeisin esimerkki eiliset miekkarit ja vastamiekkarit. Poliisi ja sionisti-media hääräsivät nimenomaan kansallismielisten gentiilien luona, luoden heistä aktiivisesti, tahallisesti, ja tarkoituksella pahaa kuvaa. Siellä oli jopa hakaristi-lippuja.

Näm valheet tarjotaan sitten kouluissamme juuri SINUN LAPSILLE täytenä totuutena ja virallisen, sataprosenttisen luotettavan valtamedian toimesta. Näin luodaan seuraavat sukupolvet antifa-joukkoja ja maailmanhalaajia. Systemaattisesti, järjestelmällisesti, sinun, gentiilin, veroista kustannettuna, sinun omille lapsillesi toteutettuna.

Mutta.. olet eläin, etkä ihminen. Siksi suostut tähän. Koska.. olet vain karjaa.

Jari Mallat
Jari Mallat
7 years ago

Nyt voi todella käyttää sanontaa: Pukki kaalimaan vartijana. Tämä muistaen Mäkisen aikaisemmat toimenpiteet ja kommentit tiettyä uskonsuuntaa ja kansanryhmää kohtaan. Ja muutkin ryhmän kokoonpanoon kuuluvat vaikuttavat aika puolueellisilta ja jo valmiilla mielipiteellä vihapuheesta mitä se on, mistä se tulee ja mihin se kohdistuu

Jeppes
Jeppes
7 years ago
Reply to  Jari Mallat

Mäkinen on Aamulehden haastattelussa todennut ettei koskaan ole ollut uskossa. Kyseessä on siis todellinen kulttuurimarxistinen myyrä.

Mä
Mä
7 years ago

Arkkipaska

Ajatusrikollinenko?
Ajatusrikollinenko?
7 years ago

Ehdottaisin tuolle työryhmälle nimeksi ”nettikoulukiusaajat”.

Eräs ajatus tuohon piispa-myyrään liittyen:

”Uskonto on totta massoille, valhetta viisaille, ja käyttökelpoinen työkalu valtaa pitäville”.

”David Stagg
2 years ago
Religion is viewed as true by the masses, false by the wise, and useful by the powerful.”

Kristinusko on liian pasifistinen täyttääkseen nykyjohtajien sotaisat tarkoitusperät. Siksi vaihdetaan tahallaan, tietoisesti, ja kovalla hinnalla kristinusko islamiin. Tuon työryhmän yksi primääri tehtävä on palvella tätä päämäärää.

Vaihtoehtoiset standardit
Vaihtoehtoiset standardit
7 years ago

Saa nähdä puututaanko myös työttömiin kohdistuvaan leimaavaan ja syrjivään sosiaalirasistiseen vihapuheeseen, jota erityisesti hallituspuolueiden kannattajien piirissä on yleinen ja suosittu kiusaamistapa. Vai onko se sitä kivapuhetta?

Pessimisti
Pessimisti
7 years ago

Eipä malttanut arkkiper–le pysyä eläkkeellä, vaan vielä pitää päästä mädättämään, niinkuin ei olisi jo riittävästi saanut pahaa aikaan. Vastenmielinen otus.

Toivomus
Toivomus
7 years ago

Itse toivoisin että työryhmään tulisi mukaan myös joku lukutaitoinen.

Kaikki Suomen kiihotustuomiot ovat oikeusmurhia:

Kiihotuksesta kansanryhmää vastaan on säädetty otsikon alla ( rikoslain 11 luvun otsikko):
”Sotarikoksista ja rikoksista ihmisyyttä vastaan”

Tuota on siten tulkittavat, että vain sellainen kiihotus kansanryhmää vastaan kiihottaminen on rikoslain mukaista kiihottamista, joka täyttää myös ”sotarikoksen taikka rikoksen ihmisyyttä vastaan” määritelmän. Ei Suomessa ole tapahtunut mitään sotarikoksia taikka rikoksia ihmisyyttä vastaan.

Kotimaisten kielten keskus on kertonut otsikoista näin:
Otsikot ojennukseen
Otsikoilla on monenlaisia tehtäviä. Otsikon täytyy kertoa lyhyesti, mistä
tekstissä on kyse ja mikä on tekstin tarkoitus ja näkökulma. Sen täytyy
myös houkuttaa lukemaan. Otsikoiden avulla lukija saa nopeasti
yleiskuvan jutusta.
http://www.kielikello.fi/index.php?mid=2&pid=11&aid=2483

muori
muori
7 years ago

Kuluukohan yhtä paljon viinaa kuin kirkon hommissa. Eikös toi tehnyt mahtavia viinalaskuja kirkon piikkiin.

Jeppes
Jeppes
7 years ago
Reply to  muori

Teki melkoisia viinalaskuja virassa ollessaan, sen toisen punakkanaamaisen pelsepuubin kanssa, mikä P*skola tai jtsp. olikaan. Kirkollisveron maksaja voi vain kuvitella minkälaisia viinanhuuruisia anaalibakkanaaleja ja pitoja nuo uskonnottomat kirkonjohtajat ovat keskenään pidelleet.

Fjatte
Fjatte
7 years ago

Antisemitismi mainittu. Taas.
Miksi se pitää aina erikseen mainita?
Ai niin, juutalaisia on joskus sorrettu.
Eikös ne ole karkotettu eripuolilla maailmaa jonkun laskelman mukaan liki 500 kertaa?
Minkähän ihmeen takia?
Heissähän ei tietenkään mitään syytä ole ollut?

Raksaäijä
Raksaäijä
7 years ago

En nyt suoraan hahmota tämän työryhmän tarpeellisuutta… siis yritetäänkö tässä nyt hiljentää vihaisten ihmisten nettikirjoittelut ? Siis sen sijaan, että toimittaisiin siten ettei ihmiset vihastuisi ?
Kuka hyötyy tilanteesta jossa melkoinen osa kansasta on näennäisesti hymyilevää, mutta sisällään keräävät ensin tuohtumusta, sitten suuttumusta, seuraavaksi vihaa ja lopulta raivoa?
Itse en keksi ketään joka varsinaisesti tilanteesta hyötyisi…
Parempi, että tyytymättömyys tulee esiin netissä kuin ”nakkikioskin jonossa”

Itse kuitenkin välttelen kommentointia suuttumuksen vallassa koska se ei edistä mitään asiaa, kun ”suu vaahdossa” antaa näppiksen laulaa…

Eli nyt tarvittaisiin järkeä kaikilta, myös hallinnolta…

Ohhoh!
Ohhoh!
7 years ago

Nyt ryhmän pitää torua Diakoalaitosta koska se on maininnut muslimien olevan psyykkisesti sairaita:

https://mvlehti.net/2018/11/28/diakonilaitoksen-tuore-raportti-suuri-osa-suomessa-olevista-pakolaisista-on-psyykkisesti-sairaita/

PS. Kuten kokemuksen äänellä puhuva vankilapsykologi Nikolai Sennels sanoi:

”Islam TUOTTAA HIRVIÖITÄ”.

Taas äimän käkenä
Taas äimän käkenä
7 years ago

Taaskaan ei mitään tekemistä islamin kanssa kaikki on vain yhtä suurta mielenterveysongelmaa, miksiköhän?
Sanoiko tämä arkkipiru että terroristi on yksi meistä?
Vasta yksi matu selitti tuomioistuimessa että naisten raiskaaminen kuuluu hänen kulttuuriin joten häntä ei saa rangaista Suomessa raiskailemisesta.
Epäilen että pahimmat mielenterveysongelmat ovat ns. hyvillä ihmisillä.

Ajatusrikollinenko?
Ajatusrikollinenko?
7 years ago

Terrori-iskujen tarkoitus ja päämäärä on ollut juuri tämä, että islamista ei julkisesti puhuttais mitään paljastavaa, jotta se voisi levitä ja valloittaa.

Ja sitähän se tekee, koska valtaapitävät ja mediatalot pelkäävät heihin mahdollisesti kohdistuvaa terrori- tms. iskua.

Muistatteko ”ei anneta pelolle valtaa” -kampanjan? Siinä juurikin pelokkaat ampuivat itseään jalkaan.

FuckTheEu
FuckTheEu
7 years ago

arkkipersereikä mäkinen voi t*****a k********n ******, saatanan maanpetturi…

huugo
huugo
7 years ago

Kyllä menee ilolientä ja valtio tietenkin maksaa. Parasta pitää olla, ei mitään puliukkojen vienttoa tai tavallista peikkojuomaa vaan laatuviinit ja brandyt pöytään, johan alkaa vihapuhe laantua.

Kannattaa kiertää kaukaa "sudet lampaiden vaatteissa"
Kannattaa kiertää kaukaa "sudet lampaiden vaatteissa"
7 years ago

On meillä vaan niin ”sairas maa tänäpäivänä”.

Tässä maassa ei saada koskaan koko kansaa puhaltamaan ”samaan hiileen”, koska tässä maassa asuu kaksi aivan eri kansaa….turha luulla, että kaikilla kantasuomalaisilla ( tähän kuuluu siis kaksi kansaa) olisi jotain isänmaallisuutta,koska tämähän on suomensukuisten luoma maa. alunperin; jotkut ”tuli valmiiseen pöytään kauan sitten”…

…….jo tuolta ”satojen vuosien takaa tänne tuli porukkaa ja hupsistakeikkaa,” suomensukuisten hieno rautakautinen historiakin ”poispyyhkäisty”….Museovirastossa tuskin johdossa suomensukuisia, koska suomensukuisten historiaa juurikaan tutkita -tohdin epäillä.

Suomensukuiset VALITETTAVASTI murtuivat, pikkuhiljaa tuolta 1300-luvulta ( eurooppa oli ihan sekaisin, johtunee siitä) ja Paavikin ” paisteli ”Bullia” ja lähetti niitä tänne mm. Rapolaan Paavin Bulla, Hartolaan Paavin Bulla jne…täällä Kalevan kansalla oli vaurautta ja rikkautta vaikka kuinka, oho, meniköhän ne muille????

Vastarinta oli aina kova Suomessa; sivistynyt, järjestäytynyt suomensukuisten heimojen asuttama alue.Hienoimpia miekkoja Rautakaudelta löydetty Suomesta.

Euroopan kansainvaellukset ruottiin,joka oli myöskin alunperin suomensukuisten Tukholmaan asti KAINUUN KUNINGASKUNTAA.

Nyt on taas KANSAINVAELLUKSET.

Ja juurikaan alkuperäiset siis suomensukuiset ( alkuperäiset hämäläiset, karjalaiset, pohjalaiset, asuinpaikka esim. Pohjanmaa ei tee suomensukuista, vaan suvun JUURET )eivät ole enää missään julkisessa päättävissä paikoissa siis politiikka , ylimmät virkamiehet , kaikki julkisen puolen päättävät tahot jne…. näin veikkaan.

Tulokset on nähtävillä arvopohjaa myöten Suomessa ihan kaikki, ”kansanvaihtoineen”, esim.tuo ”hirvitys” Gcm-soppari.

Vai luuletteko, että aidot, sydämeltään hyvät suomensukuiset haluaisivat ”tuhota oman maansa” kansanvaihdolla?
Minä tohdin epäillä.Luulen, että valtaosa nk. ”suvakeista” ei ole oikeasti suomensukuisia.

…ja lisänä ilmeisesti ”heidän hyvävelisisko verkostot ympäri ämpäri Suomea”. ” kevät toi , kevät toi muurarin….”…siksi tämä maa on niin ”paska”.

Meillä ei taida olla todellakaan sama Luoja,Jumala, mihin me uskomme tämän mäkisen kanssa;
meillä on ihan erilainen arvopohja siihen kuuluu etiikka ja moraalia, tämä maan etu.
Rukoilen itsekseni, en tarvitse siihen mitään yhteisöä.Ulkokultaisuutta ja ”tekopyhyyttä” ja ”susia lampaan vaatteissa” , tänäpäivänä riittää- vaatii tarkkuutta.

Uskon, että kaiken takana on Korkeampi Voima ( edustaa Hyvyyttä/Rakkautta)

Mitään minusta aidosti Hyvyyden/Rakkauden sanomaa tämä ”sälli ei ole julistanut” esim… Suojele ja Varjele Suomen kansaa niinkuin esim. sotien aikana papit tekivät.Veikkaan, ettei voisi vähempää kiinnostaa.Cheers, ja kippis.

Elämme ”lopun aikoja” kaikki on pilattu ihan kaikki.

Jotta Suomi joskus ”tervehtyy”, kaikki vähänkään julkisen rahoituksen parissa toimivat ylemmät/ keskitason johtotasot, pitäisi ”tsekata todella tiheällä kammalla”, muuten maa ei koskaan tule koskaan enää”kukoistamaan”. Ja ”hyvävelisiskotäti” ym. verkostot- niitä ei saisi olla missään nimessä; ne mahdollistavat ”vääryydet”. Ne oli kielletty Suomessa n. 100 vuotta sitten muistaakseni- sanktioiden uhalla.

Tuttuun tapaan
Herra siunatkoon Suomea ja sen Isänmaallisia kansalaisia.

Arkkiperkele
Arkkiperkele
7 years ago

Arkkiperkele haluaa lisätä pitkään syntilistaansa kansanmurhan, sillä sitähän GCM-sopimuksen periaatteiden ajaminen lainsäädäntöön käytännössä tarkoittaa. Suomen kansa ei saa protestoida, jos ja kun se vaihdetaan toisiin kansoihin.

Leino Kimmo
7 years ago

Tässä yksi väärän mileipiteen omaava kansalainen, joka jätti 9.12. 2005 SYYTEILMOITUKSEN Valtakunnansyyttäjänvirastoon lainsäädännöllisen syrjinnän lopettamiseksi Lapsia; hetero-aviomiehiä ja pienyrittäjiä kohtaan .

Asian käsittely YHÄ viipyilee; ja joka diariinkirjaaminen kesti 8 kuukautta !

Mutta hallitus ryhtyi heti toimeen ?

Julkinen lakitietokanta Finnlex : Suomen perustuslaki 118 § …Kansalaisten kokemat ihmisoikeusloukkaukset … syyteoikeutta ei kuitenkaan ole mikäli syyte perustuslain mukaan on käsiteltävä valtakunnanoikeuidessa.

Mutta kansainvälinen laki asetti haasteen tälle ihmisoikeuksien poistolle : Kansainvälinen rikostuomioistuin saa toimivallan, jos jonkun maan laki / oikeuselimet ovat toimivallattomia tai toimihaluttomia .

Tähän Suomen hallitus keksi ratkaisuksi Kansainvälisen rikostuomioistuimen LAHJONNAN ; He 55/2007 ja sitä seuraava ”sopimus”: Suomi MAKSAA ja pitää Ruanda-”oikeduenkäynnin” ja Kansainvälinen rikostuomioistuin tulee toimivallattomaksi Suomea koskevissa ”yksitäistapauksissa” .

Sekä Kansainväliselle rikostuomioistuimelle, että kansanedustajille valehdeltiin: ”Suomi haluaa itsenäisemmin ratkoa tällaisia vakavia rikoksia ”.

PL 118 § TODISTAA tämän valheeksi ja petokseksi yhdessä 9.12. 2005 jättämäni SYYTEILMOITUKSEN kanssa !

Olen siis todistetusti ihmisoikeudeton Suomen kansalainen; jonka Suomen hallitukset ja virkamihet ovat TEHNEET takautuvasti ihmisoikeudettomaksi.

Kun tämän julkiseti kerron; mihin viharikokseen mahdollisesti syyllistyn ?

archive.is/kimmoleaks.fi

juha.
juha.
7 years ago

Tämä satanisti vetää kovat rahat tuostakin täysin turhasta paska -hankkeesta, jolla ei ole mitään merkitystä, mutta on rikollista ja puolimielistä veronmaksajien rahojen tuhlaamista jonnin joutavaan paskaan, jota ei ole edes olemassa, vaan ääretöntä turhautumista ja kyllästymistä Suomen hallituksen keskellä päivää tapahtuvaan kansan kusetukseen hankkimalla tänne elättejä, jotka työtätekevät suomalaiset joutuvat elättämään kehdosta hautaan ja vielä elämään yhteiskunnassa, jonka katuturvallisuus on romahtanut haittamaahanmuuttajien takia. Kaiken lisäksi korruptio hallitus vielä itse tienaa veronmaksajien piikkiin pakolaisbisneksellä aivan kuten myös SPR ja Suomen satanisti kirkko.

CFF
CFF
7 years ago

Tässä ensimmäinen tehtävä Arkkipiispalle.

Laatta lentää. Saako sen näyttää? Onko jo viharikos?

Kuvitelkaa arkkipiispa tuossa härvelissä ja kun sillä laatta lentää.

– Tämä on…uh …oh….tämä …on…viha…..yrrrrjjjjjjjjjjjööööööööööö!

https://www.youtube.com/watch?v=tIPHt6E-0dw

lautamies
lautamies
7 years ago

Että semmoset arvopohojan vartijat, joko kaivetaan kamppeet naftaliinistä ja alotethan 1918 malliin.

CFF
CFF
7 years ago

Kyteekö Ranskassa kapina?

https://www.youtube.com/watch?v=zebQiTcBQ7o

Majava pysäytti liikenteen Kokemäellä

Julkaistu 14.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Palomiehet eivät koskaan nähneet majavaa Kokemäellä, mutta jyrsitty runko osoitti syyn tukkeutuneeseen kaistaan. Kuvituskuva.

Majava nakursi Kokemäellä puun, joka kaatui tien poikki tukkien toisen ajokaistan. Palokunta joutui siivoamaan jäljet yöllisen puunkaatajan jäljiltä, jota ei näkynyt missään.

Tapaus sattui sunnuntain ja maanantain välisenä yönä Sääksjärventiellä Kokemäellä. Majavan kerrotaan halunneen rakentaa padon. Kokemäen palokunta joutui vastaamaan hälytykseen ja siirtämään puun pois tieltä.

— Puu oli siististi jyrsitty poikki, joten syy-yhteys siihen, miksi se makasi tien poikki, oli selvä, päivystävä palomestari Tuomas Kiskola kertoo Ylelle.

Sääksjärven ympärillä olevat laajat koskemattomat erämaa-alueet soveltuvat hyvin majaville. Silti Satakunnan palomiehet vastaavat harvoin majaviin liittyviin hälytyksiin. Useimmat puut kaatuvat lahon, iän tai myrskyjen vuoksi.

Mainos:

Palomiehet eivät koskaan nähneet majavaa.

— Minulla on ollut vain yksi aiempi hälytys majavan takia, joten onhan tämä varmasti epätavallista, Kiskola sanoo.

Suomalaiskoulu hyödyntää YouTubea saadakseen oppilaat lukemaan

Julkaistu 13.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Koulu Kauniaisissa käyttää VR-lasien kautta katsottavia videoita binokulaarisen näön harjoittamiseen perinteisten lukuharjoitusten sijaan. Kuvituskuva, ei koulun kokeilusta.

Lukuharjoitusten sijaan erään suomalaiskoulun oppilaat katsovat videoita, mukaan lukien YouTube-sisältöjä, VR-lasien läpi. Ideana on harjoittaa heidän silmiään lukemisen helpottamiseksi.

Helsingin kupeessa Kauniaisissa sijaitseva Hagelstamska skolan on korvannut perinteiset lukuharjoitukset laseilla, Yle raportoi. Kahdentoista viikon ajan oppilaat ovat katsoneet videoita 15 minuuttia päivässä erityisen sovelluksen kautta, joka on asennettu lasien sisään sijoitettuun matkapuhelimeen.

Videot, jotka sisältävät materiaalia YouTubesta ja Ylen ohjelmistosta, on kahdennettu siten, että kumpikin silmä näkee oman versionsa. Tavoitteena on harjoittaa binokulaarista näköä – eli sitä, miten silmät ja aivot toimivat yhdessä. Videot korvaavat lukuharjoituksen, eivät kirjoja.

Useat oppilaat kertovat tuntevansa olonsa vähemmän väsyneeksi lukiessaan.

Mainos:

Lukunopeutta mittaa lasit kehittänyt Imvi-yritys, eikä kokeilulla ole vertailuryhmää. Projektia seuraava Helsingin yliopiston kasvatustieteen yliopistonlehtori Jeanette Koskinen kirjoittaa Ylelle lähettämässään sähköpostissa, että jotkut oppilaat lukevat yhtä vähän ja yhtä vastahakoisesti kuin ennenkin, vaikka lukeminen tuntuisi vähemmän rasittavalta silmille.

"Tieteellisesti emme siis voi vielä tietää, parantaako VR-laseilla harjoittelu binokulaarista näköä tarpeeksi, jotta sillä olisi positiivinen vaikutus oppilaiden lukemiseen", hän kirjoittaa.

Suomen resepti kustannusten leikkaamiseen: Pidempi työura ja lisää tekoälyä

Hyvinvointivaltion romahdus

Julkaistu 8.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Valtiovarainministeriön virkamiehet esittelivät ehdotuksensa 7. lokakuuta 2026. Alimman eläkeiän nostaminen 70 vuoteen vaatisi poliittisia päätöksiä.

Suomalaisten on ehkä työskenneltävä 70-vuotiaaksi asti ja pienten lasten perheet voivat menettää kotihoidon tuen, jos poliitikot noudattavat valtiovarainministeriön virkamiesten esityksiä. Mitään ei ole vielä päätetty – ehdotukset ovat virkamiesten näkemys seuraavan hallituksen säästötalkoisiin.

Valtiovarainministeriö julkaisi 7. lokakuuta virkamiestensä virkamiespuheenvuoron ”Luottamus tulevaan”. Ministeriön virkamiehet ovat toimittaneet vastaavia asiakirjoja ennen hallitusneuvotteluja vuoden 1991 vaaleista lähtien. Päätökset tekevät vaaleilla valitut edustajat.

Taustalla on parlamentaarisen työryhmän helmikuussa asettama tavoite: julkista taloutta on vahvistettava 8–11 miljardilla eurolla vuoteen 2031 mennessä. Ministeriön mukaan mitään menoja tai veroja ei voida jättää tarkastelun ulkopuolelle, ja päätökset tulisi tehdä heti seuraavan vaalikauden alussa.

Finanssipolitiikan koordinaattori Lauri Kajanoja kirjoittaa, että sopeutus on ”valitettavasti niin laaja, että se vaikuttaa väistämättä monien suomalaisten arkeen”.

Mainos:

Eläkkeelle 70-vuotiaana ja kotihoidon tuen lakkauttaminen

Virkamiehet haluavat nostaa vanhuuseläkkeen alaikärajan asteittain 70 vuoteen siten, että se nousisi kuudella kuukaudella kutakin peräkkäistä ikäluokkaa kohden. Tämän jälkeen eläkeikä sidottaisiin elinajanodotteeseen. Svenska Ylen mukaan muutoksen arvioidaan lisäävän työllisten määrää ajan mittaan 50 000–120 000 hengellä.

Kotihoidon tuki, jota maksetaan perheille, jotka hoitavat pieniä lapsiaan kotona päivähoidon sijaan, poistettaisiin tai sen kestoa lyhennettäisiin merkittävästi ehdotuksen mukaan. Ministeriö haluaa tällä tavoin nostaa ”pienten lasten vanhempien osallistumisastetta työmarkkinoilla”. Toimenpide voisi luoda 10 000 uutta työpaikkaa.

Myös opiskelijat saisivat osansa. Toista samantasoista tutkintoa suorittavilta suomalaisilta perittäisiin ehdotuksen mukaan vuotuiset lukukausimaksut.

Tekoälyä, vähemmän kuntia ja polttopuun verotus

Kuntien ja hyvinvointialueiden määrää on tarkoitus vähentää rajusti. Jos kuntarakennetta ei voida muuttaa, hyvinvointialueet tai valtio voisivat ottaa tehtäviä hoitaakseen. Valtion virastojen yhdistämisen odotetaan tuovan noin 100 miljoonan euron pysyvät säästöt vaalikauden 2031–2035 loppuun mennessä.

Julkisen sektorin on myös tarkoitus ottaa tekoäly laajasti käyttöön, erityisesti verotuksessa ja asiankäsittelyssä. Lainsäädäntöä on tarkoitus muuttaa tämän mahdollistamiseksi.

Tehottomia yritystukia leikattaisiin, ja valtio myisi ehdotuksen mukaan 2–3 miljardin euron arvosta julkisesti noteerattuja osakkeita, joiden tuotot ohjattaisiin sen sijaan listaamattomiin kasvuyrityksiin. Samalla virkamiehet haluavat nostaa fossiilisten polttoaineiden veroja, poistaa turpeen energiaveron huojennukset ja ottaa käyttöön veron lämmöntuotannossa käytettävälle puulle ja polttopuulle.

Ministeriö julkaisee 26. lokakuuta tarkemmat katsaukset menoista, rakenteista ja veroista.

Suomi: Google-yhtiö raivasi metsää ilman vaadittua arviointia

Ympäristö

Julkaistu 1.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Hakattua metsää. Kuva on yleiskuva eikä esitä Muhoksen kohdetta.

Googlen suomalainen tytäryhtiö Tuike Finland raivasi Muhoksella noin 330 hehtaaria metsää suunniteltua datakeskusta varten ilman Suomen lain edellyttämää ympäristövaikutusten arviointia. Hakkuut jatkuivat elokuuhun asti, vaikka viranomainen oli jo toukokuussa päättänyt, että arviointi on välttämätön.

Tiedot perustuvat suomalaiseen Helsingin Sanomat -lehteen, joka sai haltuunsa asiakirjoja Lupa- ja valvontavirastolta (LVV).

Suomen laki edellyttää ympäristövaikutusten arviointia (YVA), kun metsää poistetaan pysyvästi yhtenäiseltä alueelta, jonka koko ylittää 200 hehtaaria.

Tuike toteaa asiakirjoissa, että hakkuut ja valmistelutyöt Muhoksella kattavat 330 hehtaaria.

Mainos:

Hakkuut alkoivat tämän vuoden maaliskuussa. Huhtikuun lopulla Tuike pyysi LVV:tä määrittelemään, tarvitaanko arviointia lainkaan.

Yhtiö ja konsulttiyhtiö Ramboll väittivät, ettei säännös soveltunut, koska se esiintyy luonnonvarojen hyödyntämistä koskevan otsikon alla, kun taas metsää raivattiin rakentamista varten.

LVV vastasi 22. toukokuuta, että hanke kuuluu suoraan YVA-velvoitteen piiriin lain hankeluettelon kohdan 2(f) perusteella. Viranomaisen mukaan metsäelinympäristöihin kuuluvat koskemattomien metsien lisäksi myös talousmetsät.

Satelliittitietojen mukaan hakkuut jatkuivat tästä huolimatta elokuuhun saakka. LVV tutkii parhaillaan, toimiko Tuike lainmukaisesti.

A composite image contrasting a clear-cut area with dense forest.
Koosteotos, jossa näkyy avohakkuualue ja tiheää metsää (arkistokuva). Kuva: PxHere/Tero Laakso (CC BY 2.0)

Yhtiö: täysin laillista

Tuikkeen vastaus saatiin maanantaina.

Yhtiö kirjoittaa, että "Tuike Finland Oy kantaa täyden vastuun omasta toiminnastaan" ja että se suoritti ennen töiden aloittamista "perusteellisen selvityksen yhteistyössä kaikkien asiaankuuluvien sidosryhmien ja oikeudellisten neuvonantajien kanssa".

Yhtiön mukaan johtopäätös oli, että sen toimintatapa oli "täysin laillinen ja asianmukainen". Itse puiden kaatamisen osalta yhtiö sanoet Googlen noudattaneen metsälakia.

Google suunnittelee datakeskusta myös Kajaaniin. Siellä Tuike sanoo hakkuiden kattavan "hieman alle 200 hehtaaria", mikä jää juuri arviointia edellyttävän kynnyksen alapuolelle.

Hankkeita tulisi tarkastella sitä taustaa vasten, että Google ilmoitti vain päiviä aiemmin – Helsinki Timesin mukaan – 13 miljardin euron investoinneista suomalaisiin datakeskuksiin.

HS kysyi LVV:n yksikönpäälliköltä, oliko yhtiö toteuttanut hakkuut ilman YVA-prosessia LVV:n päätöksestä huolimatta.

— Siltähän se vähän näyttää, LVV:n yksikönpäällikkö Sari Myllyoja sanoo HS:lle.

Suomen eduskunnalle luovutettiin pari viikkoa sitten 50 000 allekirjoitusta sisältävä adressi, jolla vastustetaan suuren mittakaavan datakeskuksia.

Allekirjoittajien suurimmat huolenaiheet liittyvät vaikutuksiin sähkömarkkinoilla ja paikalliseen ympäristöön.