Julkis- ja yksityisalojen toimihenkilöliitto Jytyn maakuntauudistusseminaarissa 6.9. Tampereella puhuneen Jytyn puheenjohtajan Maija Pihlajamäen mukaan vuosikausia väännetty sote- ja maakuntauudistus on pitkittynyt ja samalla mutkistunut jatkuvasta kiireestä johtuvan heikon valmistelun seurauksena. Näin on hänen mukaansa käynyt erityisesti sanaparin ensimmäiselle osalle.
- Kompromissit ovat seuranneet toinen toistaan, ja sen jälkeen on ryhdytty vääntämään, miten kompromissit saataisiin runnottua perustuslain raameihin", Pihlajamäki näkee.
Jytyn mukaan kuntien ja kuntayhtymien henkilöstöä siirtyy maakuntatyönantajan alaisuuteen yli 200 000. Uudistuksen onnistumisen kannalta on Jytyn puheenjohtajan vaatii, että näille ihmisille tarjotaan vuoteen 2025 voimassa olevaa irtisanomissuojaa.
Jyty liittyy JHL:n rintamaan irtisanomissuojan vaatimisessa. Julkisten ja hyvinvointialojen liitto kailotti irtisanomissuojan puolesta jo viime vuonna. Poliitikoilta on tullut asiaan kahden suuntaista palautetta ja sote-uudistuksessa yksi kompastuskivi saattaakin olla Suomen historian suurimmat YT-neuvottelut, jotka se väistämättä aiheuttaa.
Pihlajamäen mukaan irtisanomissuoja toimisi kannustimena maakunnissa tarvittavan työvoiman varmistamisessa. Toisaalta se myöskin söisi melkoisesti teräpalaa soten säästötavoitteista, jotka eivät toki perustu mihinkään laskelmiin, mutta joista odotetaan merkittäviä.
Lähde: Jyty
Aiheeseen liittyvää:





