Mainos:

Äärivasemmisto uhoaa Ps politikon Facebook seinällä: ”Hakkaaminen tuotti erityisen suurta mielihyvää”

Päivitetty 13.12.2016, Julkaistu 13.12.2016 – Kirjoittaja Toimitus

Itsenäisyyspäivänä Jari Laine hyökkäsi marssijoiden kimppuun ja pahoinpiteli yhden marssijan, poliisi joutui käyttämään sähkölamautinta. 2015 itsenäisyyspäivänä poliisi joutui käyttämään paineilma-asetta joka osui Jari Laineeseen.

Jari Laine uhoaa Terhi Kiemungin Facebook seinällä  (Kuvakaappaus)
laine-2laine-1laine-3

Äärivasemmisto näyttää aktivoituneen huolestuttavalla tavalla, Laineen puheista voidaan päätellä, että äärivasemmisto jatkaa ja jopa lisää väkivaltaista käyttäytymistään.
Laine osallistui Vasemmistonuorten järjestämään vastamielenosoitukseen itsenäisyyspäivänä.

Äärivasemmisto muodostaa todellisen uhkan väkivaltaisilla hyökkäyksillään.

Mainos:

Vasemmistonuorten järjestämästä mielenosoituksesta Laine "soluttautui" Vastarinnan marssille josta hyökkäsi marssijoiden kimppuun, poliisi sai taltutettua Laineen nopeasti.

Poliisi laittoin uhrin jonka kimppuun Laine hyökkäsi käsirautoihin ja sen jälkeen uhrin ja Laineen samaan poliisi autoon, Laine jatkoi pahoinpitelyä poliisiautossa lyöden uhria useita kertoja päähän, pahoinpitelyn uhrin ollessa käsiraudoissa.

Kiemungille lähetetty viesti
Kiemungille lähetetty viesti

Äärivasemmisto on ottanut kovemmat keinot käyttöön ja kohdistaa väkivaltaisen käyttäytymisen politikkoihin, kehitystä voidaan pitää huolestuttavana. Ilmiö on Suomessa uusi ja tähän asti on politikkomme saaneet olla ilman suurempaa pelkoa väkivallasta. Vasemmistonuorten järjestämä mielenosoitus on laukaissut nyt jonkin lukon pois äärivasemmistolaisesta toiminnasta ja nyt muodostaa todellisen uhkan politikkoja ja kansalaisia kohtaan.

Viranomaiset ovat tiedostaneet ääriliikkeiden "radikalisoitumisen" ja keskusteluissa on ollut ääriliikkeiden kieltäminen. Pahamaineiset   varisverkosto ja takku.net kokoavat ja kannustavat väkivaltaisiin hyökkäyksiin "toisinajattelevia" kohtaan. Jari Laine on aktiivinen kirjoittaja molemmissa kanavissa.


Pääministeri Juha Sipilä Tiedotti Eduskunnassa 29.9 saaneensa tappouhkauksia ja perheensä joutuneen uhkailujen kohteeksi

– Nämä ovat prosesseissa. Se on totta, että perhettä on uhkailtu, ja myös minua on uhkailtu, Sipilä sanoi eduskunnassa. Sipilän mukaan häneen on kohdistunut muun muassa tappouhkauksia.

Äärivasemmistolaisen Jari Laineen pidätys videolla kohdassa 1:05

https://www.youtube.com/watch?v=67p9OP0DbQE&t=



Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

17 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Eero Tillanen
Eero Tillanen
9 years ago

Mitä yhteistä on islamisteilla ja punikkianarkisteilla? Kaksi asiaa:
– Molemmat ovat täysiä raukkoja ja uskaltavat käydä kimppuun vain, kun niillä on määrän tai yllätyksen kautta etulyöntiasema.
– Molemmat osaavat tehdä hyvin vain yhden asian: Lämpimän paskan!

hurtta
hurtta
9 years ago
Reply to  Eero Tillanen

Unohdit yhden.Jos jäävät tappiolle niin silloin tarvitaan kiireesti rasisti natsi poliisi paikalle.Anarkistin anarkisuus katoaa siinä kohtaa ja tarvitaan valtion suojelevaa kättä,mutta silti valtio on lopetettava ja natsi poliisi lakkautettava.Kelaa eivät kumma kyllä ole vaatineet lopettamaan 🙂 outoa kun sekin on valtion yksi osa.Jarille tähän perään yksi kysymys:Oletko koskaan elämäsi aikana maksanut veroja palkkatyöstä.Kela ja sossu ei ole työpaikka.Noin vaan ajatuksena että Suomen paremmaksi tekeminen alkaa siitä että maksaa veroja joilla voidaan kustantaa palveluja ym..Taikaseinää kun ei ole olemassa.

Jari Laine
Jari Laine
9 years ago

Korjataan nyt pikkusen ensinnäkin en ole lähettänyt Terhille uhkauksia.en kuulu äärivasemmistoon.en ole kirjoittanut ikinä viestiäkään takkuun ja lisäks oon sanonut julkisesti että tein virheen ku kävin ruotsalaisen natsin kimppuun maijassa.virheen jota kadun ja josta otan oikeudessa tuomion yhtään venkoilematta.
En vastusta millään tavalla itsenäisyyttä juhlivia suomalaisia ainoastaan uus natsien vastarintaliikettä.mitä noihin viesteihin Terhin seinällä tulee ni provosoiduin se on ikävä kyllä mun heikkous.

Hemmo
Hemmo
9 years ago

Miten tällainen uhoaminen vaikuttaa oikeuden päätöksiin, kun tuota pahoinpitelyä käsitellään?

Jari Laine
Jari Laine
9 years ago
Reply to  Hemmo

Saa nähdä tyyppi kuitenkin oli just potkinut mua päähän ni ehkä se on lieventävä seikka.kyseessähän on poliisin puolelta törkeä virhe.yritin kaikkeni ettei mua oltais laitettu sen raivoavan natsin kanssa samaan autoon.metri kertaa metri tila ja kundi siellä täysin kuutamolla.siksi se oli raudoissa ku yritti toistuvasti lyödä poliisia.

hurtta
hurtta
9 years ago
Reply to  Hemmo

Nuo uhoamiset kannattaa myös saattaa syyttäjän tietoon.Ei osoita katumusta ja on ylpeä teostaan.Kaverille tuli vuosi lisää siitä hyvästä.Tässä tapauksessa vielä ei ole lieventäviä asianhaaroja koska poliisiautossa jatkoi puolustuskyvyttömän hakkaamista.linnareissu tuosta pitäisi tulla jos ei niin aika moni tulee vetämään Jarin pandaksi aina vastaan tullessa.Eihän siitä saa kuin maks ehdonalaista jos ei Jarikaan saa kunnon tuomiota.

Jii S
Jii S
9 years ago
Reply to  hurtta

Jos se on sitä ”parempaa” väkivaltaa? Laine ja kumppanit syyllistyvät itse tismalleen samaan mistä natseja moittivat. Väkivaltaan. Siksi eivät ole yhtään sen parempia eikä fiksumpia, päinvastoin.

NyrkkiTälli
NyrkkiTälli
9 years ago

Laineelle turpaan kunnolla.. määrää kansalaisoikeus.

mika makkonen
mika makkonen
9 years ago

No Jari, entä maahanmuuttokriittiset ihmiset joita oli suurin osa 612-kulkueessa. Ovatko hekin natseja, rasisteja vai pelkästään huolestuneita kansalaisia?

Jari Laine
Jari Laine
9 years ago
Reply to  mika makkonen

Vastarintaliike on perustajansa Holapan mukaan alkujaan koko 6.12 kulkueen takana.hyväuskoiset ihmiset luulee marssivansa itsenäisyyden kunniaksi vaikka tosiasiassa häpäisevät suomen itsenäisyyden osallistumalla uus natsien virittämään ansaan ja propaganda näytökseen.se ei kuitenkaan ole tavallisen marssijan syy ei tietämättömyydestä tai typeryydestä voi sakottaa.ideaali tilanne olis et koko suomi marsisi yhdessä niin oikeisto ku vasemmisto juhlistaen suomi neidon pääsyä upeaan sadan vuoden ikään.mut se tarkoittais sitä että ääriliikkeet kuten vastarintaliike on jätettävä pois marssilta.ei natsien paikka ole kulkueessa sen toki tajuaa jokainen joka ymmärtää että vastarintaliikkeen koko ideologia tähtää meidän itsenäisyyden myymiseen.

YX
YX
9 years ago
Reply to  Jari Laine

” ymmärrän että teille persuille ja muille äärioikeiston reppanoille”. Sä olet reppana, tulet säälipisteitä kerjäämään hakattuasi nippusiteissä olevaa. Käyt Terhin seinällä uhoamassa, pyörit anarkistien ja muslimimatujen jengissä vastustamassa laillisia mielenilmaisuja (itis) yms.

Omasta puolestani voin sanoa, että vaikka sinä tai kaltaisesi tyyppi olisi samassa tilassa niputettuna, ja minä en, niin persu ”reppanana” jättäisin sut kyllä rauhaan. Vapaassa tilassa jos päälle kävisit, tilanne olisi totaalisesti toinen.

Älä puhu paskaa
Älä puhu paskaa
9 years ago

Jari Laine noi kuvakaappaukset ei näytä katuvan ”ihmisen” teksteiltä. Sairas toi teidän toimintatapa äärivasemmistossa TODELLA sairas!

PP
PP
9 years ago

Punainen terrori on sairautta eikä tilanne ole lainkaan itsestään tänne tullut. Nyt viimeistään pitää lähteä torppaamaan tätä hulluutta. Sitä työtä tekivät jääkärit ja suojeluskunnat.
Tässä hyytävää luettavaa, jota valtamedia ei tule koskaan julkaisemaan. 1917 kuullostaa jo tutulta.
http://www.kansallinenkirjakauppa.fi/kirja/Pentti_Pylkk%C3%B6/Punainen_viima__punaisten_v%C3%A4kivalta_19171918/9789529378418

pelle oot
pelle oot
9 years ago

jari laine oot pelle!! hommaa elämä

Veikko Valdemar
Veikko Valdemar
9 years ago

Jari. Ei se marssi ollut mikään natsimarssi, vaikka sen olisi järjestänyt itse H. Göring.
Sen alullepani sinun kuvailema natsi, mutta marssin idea oli – kuten nimikin vihjailevasti viestii – 6.12. Se on Suomen itsenäisyyspäivä, ja tärkeä meille muille. Meille jotka olemme ihan normaalia väkeä, joille auktoriteetteja ei ole opetettu mörköinä ja jotka olemme jopa puhuneet sotaveteraanien ja kotirintamanaisten kanssa.

Joten jos todella häpeät tekemisiäsi, niin vaikene. Lopeta natsien mainostaminen, väkivallan ihannointi ja lapsellinen uho.

Kysymyksiä aivolaiskoille
Kysymyksiä aivolaiskoille
9 years ago

Voi Jari Jari… Oletko koskaan mietinyt mikä meni elämässä pieleen? Miksi näet kaikki muut natseina ja uhkana yhteiskunnalle ja sen rauhalle? Tuleeko mieleen yhtään tapausta jossa kansallismielinen olisi tuhonnut yhteiskunnan omaisuutta tai järkyttänyt sen rauhaa? Tai tuleeko mieleen yhtään tapausta jolloin kansallismielinen olisi hyökännyt ilman syytä jonkun kimppuun?

Ja nyt vaikein: Tuleeko mieleesi yhtään syytä miksi kansallismieliset haluavat saada yhteiskuntamme muuttumaan jälleen suomalaisten asuinsijaksi?

MC tornado
MC tornado
9 years ago

Jarin tuomio pitäisi olla kovempi kuin asemman jutussa tässä vastapuoli oli puollustus kyvytön. mutta niin anarkistit toimii 10 hyökkää 1 kimppuun. kun ei mies miestä vastaan uskalleta.

Kahvinjuojilla oli enemmän lihasmassaa

Julkaistu 24.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Ihmisillä, jotka joivat eniten kahvia, oli vähemmän kehon rasvaa, vähemmän rasvaa sisäelinten ympärillä ja suurempi lihasmassa kuin ihmisillä, jotka kuluttivat kahvia vähän tai eivät lainkaan. Tämä selviää uudesta suomalaistutkimuksesta, vaikka tutkijat korostavat, etteivät tulokset todista kahvin aiheuttaneen eroja.

Tutkimuksen suorittivat Oulun yliopiston tutkijat, ja siihen osallistui 2 264 Pohjois-Suomessa vuonna 1966 syntynyttä henkilöä. Ryhmä on osa pitkäaikaista väestötutkimusta, jossa seurataan heidän terveyttään ajan mittaan. Osallistujat olivat 46-vuotiaita aineiston keruuhetkellä. Tutkijat jakoivat heidät itse ilmoitetun kulutuksen mukaan: ei kahvia, yhdestä kahteen kuppia, kolmesta neljään kuppia tai viisi tai useampia kuppeja päivässä.

Vaikka osallistujilla oli suunnilleen sama painoindeksi (BMI), heidän kehon koostumuksensa erosi ryhmien välillä. Niillä, jotka joivat enemmän kahvia, oli pienempi osuus kehon kokonaisrasvasta ja vähemmän viskeraalista rasvaa, kun taas heidän luustolihasmassansa oli suurempi heinäkuussa European Journal of Nutrition -lehdessä julkaistun tutkimuksen mukaan.

Tutkijat analysoivat myös 164 aineenvaihduntamarkkeria sekä verensokeri-, insuliini- ja sukupuolihormonimarkkereita. Osallistujat olivat paastonneet ja pidättäytyneet kahvista ja tupakoinnista ennen näytteiden ottoa. 2 264 osallistujasta 2 194 joi kahvia ja vain 70 ei.

Mainos:

Eroja insuliinimarkkereissa ja hormoneissa

Sekä miehillä että naisilla suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä veren haarautuvaketjuisten aminohappojen alhaisempiin pitoisuuksiin. Aiemmat tutkimukset ovat yhdistäneet näiden aminohappojen jatkuvasti kohonneet tasot insuliiniresistenssiin ja suurempaan tyypin 2 diabeteksen riskiin.

Miesten keskuudessa suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä myös suotuisampaan glukoosi-insuliiniprofiiliin. Hormonaalinen kuva oli monimutkaisempi: kokonais- ja biosaatava testosteroni sekä sukupuolihormoneja sitova globuliini (SHBG) olivat korkeampia, kun taas vapaa testosteroni ja vapaa androgeeni-indeksi olivat hieman alhaisempia. Naisten kohdalla yhteyksiä oli vähemmän, ja ne koostuivat pääasiassa korkeammasta SHBG:stä ja alhaisemmista vapaiden androgeenien arvoista.

Miljoonat ihmiset kuluttavat kahvia joka päivä, mutta silti tiedämme yllättävän vähän siitä, miten se liittyy aineenvaihduntaamme ja hormoneihimme. Tuloksissamme korostui selvä hormonaalinen allekirjoitus, joka ei hävinnyt, vaikka otimme huomioon painoindeksin ja elintapatekijät. Useat näistä yhteyksistä erosivat miesten ja naisten välillä, sanoo tutkimuksen pääkirjoittaja ja Oulun yliopiston väitöskirjatutkija Luca Verroest yliopiston tiedotteessa.

Oulun yliopisto korostaa myös, etteivät tulokset voi vielä muodostaa perustaa uusille ravintosuosituksille.

Osoittaa yhteyden, ei syy-seuraussuhdetta

Tutkimus on poikkileikkaustutkimus, mikä tarkoittaa, että kahvitottumukset ja fyysiset markkerit mitattiin samanaikaisesti. Se ei voi määrittää, vaikuttiko kahvi kehon koostumukseen, joivatko tietynlaiset elämäntavat omaavat ihmiset enemmän kahvia vai olivatko muut tekijät molempien taustalla.

Kulutus oli myös itse ilmoitettua, kahvia juomattomien ryhmä oli pieni, ja kaikki osallistujat tulivat suhteellisen homogeenisesta suomalaisesta syntymäkohortista. Muut elintavat ovat voineet vaikuttaa sekä siihen, kuinka paljon osallistujat joivat kahvia, että heidän kehon koostumukseensa, kuten News Medical toteaa arviossaan tutkimuksesta.

Tutkijat tekevät parhaillaan kokeita selvittääkseen, aiheuttaako kahvi itsessään muutokset ja mitkä juoman monista bioaktiivisista yhdisteistä saattavat olla vastuussa. Vasta sitten ihmisillä tehtävät interventiotutkimukset voivat osoittaa, onko yhteyksillä käytännön merkitystä.

Suomalaiset haluavat ikärajan sosiaaliseen mediaan

Julkaistu 21.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Monet suomalaiset kannattavat ikärajaa lasten sosiaalisen median käytölle, kertoo tuore kyselytutkimus.

Kyselyyn vastanneista 53 prosenttia tukee kieltoa alle 15-vuotiailta, kun taas 28 prosenttia vastustaa sitä ja 19 prosentilla ei ole mielipidettä, ruotsinkielinen Yle raportoi. Kyselyn toteutti keskustaoikeistolainen ajatushautomo Toivo.

Kannatus on korkeinta Kansallisen Kokoomuksen ja Perussuomalaisten kannattajien keskuudessa. Molemmissa ryhmissä 59 prosenttia puoltaa ikärajaa. Vastaava osuus on 46 prosenttia Vihreän liiton äänestäjien ja 45 prosenttia Vasemmistoliiton äänestäjien keskuudessa.

Myös ikä vaikuttaa näkemyksiin. 18–24-vuotiaista 45 prosenttia kannattaa ehdotusta, kun taas yli 75-vuotiaiden keskuudessa vastaava luku on 56 prosenttia. Tutkimuksessa ei havaittu tilastollisesti merkittäviä eroja miesten ja naisten välillä.

Mainos:

Suomen hallitus aloitti helmikuussa selvityksen alle 15-vuotiaiden kiellosta. Sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasosen (huom: alkup. tekstissä Karoliina Partanen) mukaan tavoitteena on ottaa ikäraja käyttöön vuonna 2027.

Suomi harkitsee rikosoikeudellisen vastuuiän alentamista

Julkaistu 18.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Suomen oikeusministeriö selvittää, pitäisikö rikosoikeudellisen vastuun ikärajaa alentaa. Asia on noussut valokeilaan Ruotsin parlamentin tekemän merkittävän nuorisorikollisuutta koskevan päätöksen myötä.

Elokuussa Ruotsin valtiopäivät äänesti rikosoikeudellisen vastuuiän alentamisesta 14 vuoteen erityisen vakavien rikosten osalta. Tämä tarkoittaa, että 14 vuotta täyttäneet lapset voitaisiin tuomita vankeuteen rikoksista, kuten murhasta, törkeästä raiskauksesta ja törkeistä aserikoksista. Äänestys päättyi lukemin 281 puolesta ja 66 vastaan.

Ehdotus on kohdannut voimakasta kritiikkiä viranomaisilta, lastenoikeusjärjestöiltä ja tutkijoilta. Ruotsin hallitus on perustellut sitä rikoksen uhrien oikeusturvalla ja tarpeella suojautua vaarallisilta yksilöiltä. Uudistus ei ole vielä astunut voimaan. Oikeusministeri Gunnar Strömmer on todennut, että laki voisi tulla voimaan vasta seuraavan vaalikauden loppupuolella, edellyttäen että Tidö-puolueet säilyttävät valtansa.

Suomen nykyinen oikeudellinen kynnys

Suomen rikoslain mukaan henkilön on oltava täyttänyt 15 vuotta ollakseen rikosoikeudellisesti vastuussa. Suomen oikeusministeri Leena Meri haluaa nyt tarkastella ikärajan alentamista.

Mainos:

”Pyynnöstäni myös Suomessa on käynnissä selvitys rikosoikeudellisen vastuun ikärajan alentamisesta alle 15-vuotiaiden osalta. Hanke käynnistyi oikeusministeriössä kesän 2026 aikana ja valmistuu tämän vuoden aikana. Toivon, että Suomessa seurattaisiin Ruotsin keinoja nuorisorikollisuuden torjumiseksi ja laskettaisiin ikärajaa, kuten perussuomalaisten vuoden 2022 kriminaalipoliittisessa ohjelmassa esitettiin,” kirjoittaa Leena Meri X-palvelussa.

Selvityksen on määrä valmistua ennen vuoden loppua. Vasta sen jälkeen selviää, eteneekö Suomen hallitus lainsäädäntötoimiin ja mitä rikoksia tai rangaistuksia se mahdollisesti koskisi.

Opettajiin kohdistuva väkivalta on lisääntynyt voimakkaasti Suomen kouluissa

Julkaistu 17.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Joka viides peruskoulun opettaja Suomessa kertoo joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi. Opetusalan ammattijärjestö OAJ varoittaa suuntauksen pahentuneen kahden vuoden aikana ja vaatii valtakunnallisia toimenpiteitä.

Opetusalan ammattijärjestö OAJ raportoi vuoden 2026 työolobarometrissaan, että 14 prosenttia vastaajista oli joutunut työpaikkaväkivallan kohteeksi edellisen vuoden aikana. Edellisessä, vuonna 2024 tehdyssä kyselyssä vastaava luku oli 10 prosenttia.

Kasvu on erityisen selvää peruskouluissa. Siellä 21 prosenttia ilmoitti joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi, kun vuonna 2024 luku oli 17 prosenttia. Varhaiskasvatuksessa kolmasosa vastaajista sanoi joutuneensa lasten tekemän väkivallan kohteeksi.

Väkivalta oli lähes täysin oppilassidonnaista. 99 prosentissa tapauksista, joissa opettajat ilmoittivat joutuneensa väkivallan kohteeksi, tekijänä oli lapsi tai oppilas.

Mainos:

Erityisopettajat erityisen alttiina

Erot ovat huomattavia. OAJ nimeää erityisopettajat ja erityisluokanopettajat ryhmiksi, jotka joutuvat useimmin väkivallan kohteeksi. Väkivalta on yleisintä varhaiskasvatuksessa, mutta se on lisääntynyt eniten peruskouluissa viimeisen kahden vuoden aikana.

Sitä vastoin lukioissa työskentelevillä ei barometrin mukaan ollut kokemuksia väkivallasta. Tilanne eroaa siis selvästi eri koulutusmuotojen välillä.

Oppimis- ja työympäristöjen turvattomuuteen on puututtava. Nykyinen suuntaus on erittäin huolestuttava, sanoo OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto.

Monet harkitsevat alanvaihtoa

Seuraukset voivat olla vakavia kohteeksi joutuneelle henkilöstölle: kuudessa prosentissa tapauksista väkivalta oli johtanut sairauslomaan.

Vastaajista 42 prosenttia oli harkinnut alanvaihtoa edellisen vuoden aikana. Alle 51-vuotiaiden keskuudessa luku oli noin puolet.

Väkivalta ei ole ainoa syy, miksi opettajat harkitsevat ammatin jättämistä. Samalla 75 prosenttia kertoi kokevansa vähintään toisinaan työperäistä stressiä.

OAJ vaatii valtakunnallisia toimintamalleja väkivallan ja uhkatilanteiden ehkäisemiseksi kouluissa ja päiväkodeissa. Järjestö haluaa myös opetusalalle suunnatun erillisen työsuojeluohjelman.

Jäsenemme ovat peräänkuuluttaneet valtakunnallisia toimintamalleja, joilla voidaan ehkäistä väkivaltaa ja uhkatilanteita, sanoo Katarina Murto.