Mika Aaltolan syöksykierre, Aaltolalle tyly ilmoitus ei jatkoa UPI:n johdossa.
Ulkopoliittinen instituutti ei voinut muuta tehdä kuin siirtää Aaltolan sivuun. Instituutti oli huolissaan Aaltolan julkisesta kommentoinnista missä kerrottiin vain "omia" mielipiteitä, eikä asioita kommentoitu fakta pohjaisesti ja politiikkaan lähteminen oli viimeinen pisara UPI:lle.
Vielä 9.4.2024 Aaltola piti STT:n haastattelussa täysin varmana valintaansa UPI:n jatkokaudelle ja ilmoitti median välityksellä ettei ole käytettävissä eurovaaleissa. Tästä muutama viikko eteenpäin oli ääni kellossa muuttunut, Aaltolalle ilmoitettiin ettei hänen palveluksiaan enää tarvita instituutissa ja Aaltola ymmärsi ettei töitä ole tarjolla enää mistään. Aaltolan ainut vaihtoehto oli lähteä tavoittelemaan suojatyöpaikkaa eurovaaleihin. Suurta menestystä ei ole luvassa näissäkään vaaleissa ja vaalit tuovatkin Aaltolalle sen lopullisen romahduksen.
Aaltola jakanut disinformaatiota koko Ukrainan sodan ajan, ehkä noloin Aaltolan disinformaatio seikkailu oli kun Venäjä irroitettiin kansainvälisestä maksujärjestelmästä ja Aaltola oli tätä kommentoimassa tuoreeltaan. Aaltola kertoi tuolloin, että Venäjä romahtaa viikonlopun jälkeen maanantaina, mutta toisin kävi, Venäjän talous jatkoi kasvamistaan. Tämäkin kommentointi toi esiin Aaltolan täydellisen tietämättömyyden asioista.
Kun Aaltola lähti presidentin vaaleihin ehdolle, oli siinä kaikki kaaoksen ainekset ilmassa ja niihän siinä kävi, nolo romahdus oli todellisuutta. Aaltolan tietämättömyys tuli ensimmäisistä tenteistä lähtien esiin ja ihmiset loikin hänestä kuvan "hieman hönö". Hönö on hyvä ilmaisu Aaltolalle, hän edustaa ihmistyyppiä mikä sanoo mitä tahansa julkisuudessa mitä ihmiset haluaa vain kuulla. Ukrainan sodassa Hönöä käytettiinkin härkisti hyväkseen, hänet laitettiin laukomaan täysin päättömiä asioita vailla minkäännäköistä totuuspohjaa. Aaltolasta tehtiin disinformaation väline, tuskin "hieman hönö" Aaltola edes itse ymmärsi olevansa disinformaatio koneiston väline jota käytettiin härskisti hyväkseen.
Minun mielestä voidaan Aaltolan kohdalla puhua tyhmästä ihmisestä mikä on valmis tekemään mitä vain kunhan saa olla esillä ja leikkiä tärkeää. Jälkeenpäin ajateltuna on uskomatonta että Ulkopoliittisen instituutin johtoon voidaan edes valita tommoinen perässä vedettävä hönö, mikä laukoo suustaan mitä tahansa.
Tämä Aaltola ilmiö on taas jälleen kerran loistava osoitus siitä mitä kaikkea ollaan valmiita tekemään jotta ihmisille saadaan jaettua disinformaatiota. Ei tarvita kuin tommoinen hönö mitä voidaan pyörittää miten halutaan ja sitten onkin instituutin johtajana ihminen kenellä ei ole mitään hajua maailman menosta ja tämä hönö sitten esiintyy mediassa useita kertoja päivässä kertomassa täyttä valhetta.
Suomessa eletään ennenäkemätöntä disinformaation aikakautta ja isoimpana ongelmana ei ole Venäjän tuottama disinformaatio, vaan lännen tuottama valheiden verkko jota kieltämättä pyöritetään loistavalla menestyksellä, uppoo ihmisiin kuin kuuma veitsi voihin. Ehkä tämä kertoo myös ihmisten älykkyydestä ja medianlukutaidosta jotain.
Juha Korhonen
Liity Nykysuomen WhatsApp ryhmään
https://chat.whatsapp.com/DxDon12qrSyHYXR6Q1Zaqi





