Tiistaina kello 17.26 aikaan poliisi sai hätäkeskukselta ilmoituksen henkilöstä joka oli kiivennyt rakennuksen katolle Hämeenlinnassa Palokunnankadulla. Henkilö ei suostunut tulemaan alas.
Paikalla oli useita pelastuslaitoksen sekä poliisin yksiköitä. Operaatio kesti useita tunteja päättyen henkilön hyppäämiseen alas. Poliisi ei aio tiedottaa asiasta enempää eikä toistaiseksi ole tietoa, mikä johti miehen ratkaisuun ensin kiivetä ja sitten hypätä useampikerroksisen talon katolta.
MV-median julkaisemien valokuvien perusteella miehen vammat ovat vakavat. Henkilö kuljetettiin Tampereen yliopistolliseen keskussairaalaan. Linkin takaa löytyvää materiaalia ei suositella alle 18 vuotiaille.
Miksi ihminen ei saa päättää päiviään, jos siltä tuntuu.
Tällaisissa tapauksissa vain kyltti kadun reunaan ”varo putoavia henkilöitä”.
Siinä meni useampi tunti toisten aikaa hukkaan.
Seuraavaksi henkilö paikataan sairaalassa ja elvytetään ja pahimmassa tapauksessa hoidetaan lopunikäänsä vuodepotilaana.
Toinen seikka on tuo katso omalla vastuulla ja k18. Monissa maissa uutisissa esitetään lopputulos ilman suurempia sumenteluita.
Jonne
8 years ago
Järjestö paljasti järkyttävät olot H&M:n ja Gapin tehtailla: Naistyöntekijöitä lyödään ja ahdistellaan seksuaalisesti
tämä on juuri sen ihanan globalismin varjo puoli
kun globalisti elittin
eli kaiken omistavat ihmiset yritykset maximoivat voitojaan
todella ihmisarvoja kunniotavasti
tai he eivät välitä niistä pätkääkän
maissa mihin tuotantonsa ovat siirtäneet
aiheutaen vasatvuoroisesti työttömyyttä ja kurjuutta myös omassa kotimaasaan
antamalla kenkää työntekijolensä kun tehas tuotanto siiretiin Gapin tehtaille
jossa Naistyöntekijöitä lyödään ja ahdistellaan seksuaalisesti
ah niin ihana globalismi ja Eu n vapaa kauppa
KYLLÄ PROTEKTIMISTI ONKIN SE HIRVEIN ASIA
KOSKA SE EI HYÖDYTÄ PELKÄSTÄÄN NÄITÄ ELITSTI RIISTÄJIÄ
VAAN MYÖS OMAN KOTIMAAN TYÖNTEKIJÖITÄ
MINKÄKÖHÄN TAKIA SUOMESSAKIN 10 PROSSAN DESIILI ÖKYISTÄ OMISTAA
YLI PUOLET KAIKESTA SUOMESSA OLEVASTA VARALLISUDESTA
OLISIKO SYYLINEN RIISTO GLOBALISMI JOKA KURJISTAA TAVALLISTA KANSAA KOTIMAISAAN
ESIM SUUR TYÖTTÖMYYDEN MUODOSSA KUN TYUOTANTO SIIRETIIN JONNEKIN HALPATYÖMAAHAN SUOMESTA MAXIMI VOITOT MIELESSÄ SIIS SEN YRITYKSEN OMISTAJILLE OSAKEEN OMISTAJILE PÖRSSI PELUIREILLE
ELI KAIKILLE MUILLE PAITSI NIILLE TYÖNTEKIJÖILLE KOTIMAISAAN JA SIELLÄ ULKOMAILLA
jossa Naistyöntekijöitä lyödään ja ahdistellaan seksuaalisesti
ORJA PALKALLA KARMEISSA OLOSUHTEISSA LAPSITYÖVOMAN KÄYTTÖÄ UNOHTAMATTA
ESIM METSÄTEOLISUUS ON ERITTÄIN HUONO ESIMERKKI
HEITÄ VIHATAAN MAAILMALLA *ULKOMAAN YKSIKÖT* RIISTON TAKIA
KUTEN ESIM GLOOBAALIA TODELLA EETISTÄ VESIPULLO KAUPPIAS NESTELEÄ
Tutkijoilla on julkisissa kannanotoissa ketunhäntä kainalossa, suomalaiset arvioivat kyselytutkimuksen perusteella. Lisäksi kansalaisia arveluttaa kaupungistuminen.
Yli puolet suomalaisista uskoo tutkijoiden ajavan omia poliittisia ja arvolatautuneita päämääriään. Tämä selviää ajatuspaja e2:n tekemästä ja Suomen Kulttuurirahaston kyselytutkimuksesta, joka selvittää suomalaisten asenteita ja identiteettejä.
TÄMÄKIN KERTOO JOTAIN
Tutkimuksen perusteella 57 prosenttia suomalaisista pitää tutkijoiden julkisia kannanottoja politisoituneina.
Yhteiskuntatieteilijöiden ahkera osallistuminen julkiseen keskusteluun on yksi keskeisistä syistä kansalaisten kriittiseen suhtautumiseen, kyselytutkimuksen tehneet tutkijat arvelevat. Julkisissa esiintymisissä yhteiskuntatieteilijöiden kommentit eivät useinkaan kytkeydy suoraan tehtyihin tutkimuksiin vaan yleiseen asiantuntijuuteen.
Tutkijoiden poliittisiin vaikuttimiin uskovat useimpien puolueiden kannattajat.
Eduskuntapuolueiden kannattajista jopa kaksi kolmasosaa epäilee tutkijoiden kannanottoja henkilökohtaisten näkemysten värittämiksi. Ainoastaan vihreiden ja vasemmistoliiton äänestäjien keskuudessa alle puolet arvelee tutkijoita puolueellisiksi.
– Myös lähes puolet korkeasti koulutetuista arvioi tutkijoilla olevan julkisissa kannanotoissaan poliittisia vaikuttumia, e2:n tutkija, valtiotieteiden tohtori Ville Pitkänen sanoo.
”Eliittiin” liittyvät epäilyt näkyvät myös kriittisenä suhtautumisena poliitikkoihin, toimittajiin ja kulttuurin tukemiseen.
Suomalaisista 57 prosenttia uskoo, että perinteinen media kärjistää yhteiskunnallista keskustelua ja ylikorostaa mielipide-eroja. Hieman alle puolet (47 prosenttia) arvioi medioiden kirjoittavan yksipuolisesti maailman tapahtumista.
Kriittisyys eliitteihin jakautuu selkeimmin koulutuksen ja ammatin mukaan.
Korkeakoulutetut luottavat tutkijoihin, poliitikkoihin ja toimittajiin muita enemmän. Sama koskee ylempiä toimihenkilöitä ja asiantuntijoita.
Kansalaistunne on yhä vahva
Ajatuspaja e2:n tutkijat Ville Pitkänen ja Jussi Westinen pitävät kyselytutkimuksen tärkeimpinä löydöksinä lisäksi suhtautumista kansalaistunteeseen, pätkätyöntekijöihin, kaupungistumiseen.
Maanpuolustustahto ja positiivinen suhtautuminen kansalaistunteeseen yhdistävät suomalaisia.
Kansalaistunnetta pitää myönteisenä yli neljä viidestä vastaajasta. Sama koskee myös itsensä eurooppalaisiksi mieltäviä.
– Kiihkeä maahanmuutto- ja pakolaiskeskustelu ei ole saanut suomalaisia vieroksumaan perinteistä kansallistunnetta, Jussi Westinen sanoo.
Pätkätyöntekijöiden asema huolettaa kansalaisia jopa enemmän kuin työttömät. Pätkätyöntekijöiden asemaa pitää heikkona 84 prosenttia suomalaisista.
Perussuomalaisten kannattajat ovat demariäänestäjiä huolestuneempia työntekijöiden asemasta ja kokoomuksen äänestäjiä huolestuneempia yrittäjistä.
Suomalaisten suurenemmistön mielestä julkisen vallan ei tulisi edistää kaupungistumista. Vain 16 prosenttia toivoo, että kaupungistumista vauhditetaan.
Tutkimukseen vastasi 6 398 henkilöä, ja otos on edustava. Ihmisiä haastateltiin nettikyselyllä tai vierailemalla vastaajien kodeissa. Ainesto kerättiin lokakuun 2017 ja tammikuun 2018 välillä.
Jonne
8 years ago
Ainoastaan vihreiden ja vasemmistoliiton äänestäjien keskuudessa alle puolet arvelee tutkijoita puolueellisiksi.
miksi siksi kun ne tutkijat ovat juuri viher vasuri liberaaleja eli edustavat näiden mielipiteitä puolueelisesti valehdellen enemistölle ihan mitä satuu demloisaan
esim ne kaksi suomen tutkijaa joka asiaan
ja ne ainot jotka ylen vieraina siis aina
tai joku V… PRESSIKLUBI
Karlsson
8 years ago
Ja valtamedia väittää että tämä henkilö putosi katolta.
Jos kyseessä turvapaikanhakija, syyllisyys vieritetään tietysti kansallismielisille ja parussuomalaisille.
Rasistien syy. Ja etenkin äärioikeiston.
Nyt kaikille karvaranteille turvapaikka ja asunto sekä Kela-gold.
Muuten pahoittavat mielensä ja hyppivät katoilta.
Eiköhän muuteta kaikki suomalaiset täältä helvettiin niin mahtuvat kaikki 250000000 tulijaa.
Emppu Vuori
8 years ago
Toistaiseksi tiedossani olevien vähäisten seikkojen vuoksi ainoa jota kohtaan tunnen empatiaa tämän katolta ”pudonneen” tapauksessa on suomalaiset veronmaksajat ja ne henkilöt jotka joutuvat siivoilemaan ja paikkailemaan tämän katolta ”pudonneen” jälkiä!
juha.
8 years ago
”Hyppääjä” oli kuulemma kehitysmaalainen turvapaikka -turisti ja luonnollisesti koulutukseltaan akateeminen juristi, jota elämä kuristi.
Jos suomi-poika hyppää katolta lohduttomaan kuolemaansa, valtakunta ei ”vaihda edes lahkeesta toiseen” mokoman linnunpaskan takia.
Timola
8 years ago
Poliisin oli pitänyt ampua hyppääjää sähkölamauttimella ennen hyppäämistä,niin kaikesta tädtä olisi säästytty.
Nyt tuli miehelle kallis sairaanhoito ja kuntoutus sekä elinikäinen oleskelulupa lihapatojen ääreen.
Jos tämä ”tuottavuusloikan” katolta tehnyt on turvapaikkaturisti niin se pitäisi siirtää sen oman kotimaansa lähetystön tiloihin ja lähetystö pitäisi tiloissaan kunnes sen oikea kotimaa maksaisi rahtimaksun sille kotiinpaluuseen diplomaattipostina!
Googlen suomalainen tytäryhtiö Tuike Finland raivasi Muhoksella noin 330 hehtaaria metsää suunniteltua datakeskusta varten ilman Suomen lain edellyttämää ympäristövaikutusten arviointia. Hakkuut jatkuivat elokuuhun asti, vaikka viranomainen oli jo toukokuussa päättänyt, että arviointi on välttämätön.
Tiedot perustuvat suomalaiseen Helsingin Sanomat -lehteen, joka sai haltuunsa asiakirjoja Lupa- ja valvontavirastolta (LVV).
Suomen laki edellyttää ympäristövaikutusten arviointia (YVA), kun metsää poistetaan pysyvästi yhtenäiseltä alueelta, jonka koko ylittää 200 hehtaaria.
Tuike toteaa asiakirjoissa, että hakkuut ja valmistelutyöt Muhoksella kattavat 330 hehtaaria.
Mainos:
Hakkuut alkoivat tämän vuoden maaliskuussa. Huhtikuun lopulla Tuike pyysi LVV:tä määrittelemään, tarvitaanko arviointia lainkaan.
Yhtiö ja konsulttiyhtiö Ramboll väittivät, ettei säännös soveltunut, koska se esiintyy luonnonvarojen hyödyntämistä koskevan otsikon alla, kun taas metsää raivattiin rakentamista varten.
LVV vastasi 22. toukokuuta, että hanke kuuluu suoraan YVA-velvoitteen piiriin lain hankeluettelon kohdan 2(f) perusteella. Viranomaisen mukaan metsäelinympäristöihin kuuluvat koskemattomien metsien lisäksi myös talousmetsät.
Satelliittitietojen mukaan hakkuut jatkuivat tästä huolimatta elokuuhun saakka. LVV tutkii parhaillaan, toimiko Tuike lainmukaisesti.
Koosteotos, jossa näkyy avohakkuualue ja tiheää metsää (arkistokuva). Kuva: PxHere/Tero Laakso (CC BY 2.0)
Yhtiö: täysin laillista
Tuikkeen vastaus saatiin maanantaina.
Yhtiö kirjoittaa, että "Tuike Finland Oy kantaa täyden vastuun omasta toiminnastaan" ja että se suoritti ennen töiden aloittamista "perusteellisen selvityksen yhteistyössä kaikkien asiaankuuluvien sidosryhmien ja oikeudellisten neuvonantajien kanssa".
Yhtiön mukaan johtopäätös oli, että sen toimintatapa oli "täysin laillinen ja asianmukainen". Itse puiden kaatamisen osalta yhtiö sanoet Googlen noudattaneen metsälakia.
Google suunnittelee datakeskusta myös Kajaaniin. Siellä Tuike sanoo hakkuiden kattavan "hieman alle 200 hehtaaria", mikä jää juuri arviointia edellyttävän kynnyksen alapuolelle.
Hankkeita tulisi tarkastella sitä taustaa vasten, että Google ilmoitti vain päiviä aiemmin – Helsinki Timesin mukaan – 13 miljardin euron investoinneista suomalaisiin datakeskuksiin.
HS kysyi LVV:n yksikönpäälliköltä, oliko yhtiö toteuttanut hakkuut ilman YVA-prosessia LVV:n päätöksestä huolimatta.
— Siltähän se vähän näyttää, LVV:n yksikönpäällikkö Sari Myllyoja sanoo HS:lle.
Suomen eduskunnalle luovutettiin pari viikkoa sitten 50 000 allekirjoitusta sisältävä adressi, jolla vastustetaan suuren mittakaavan datakeskuksia.
Allekirjoittajien suurimmat huolenaiheet liittyvät vaikutuksiin sähkömarkkinoilla ja paikalliseen ympäristöön.
Harvinainen Muumimuki on myyty 46 023 eurolla. Muumimukit rahaksi -verkkokaupan mukaan kyseessä on korkein tunnettu summa, joka Muumimukista on koskaan maksettu.
Kauppa kertoi keskiviikkona, että huutokauppa alkoi viime vuoden lopulla ja viisi huutajaa tarjosi yli 40 000 euroa. Ostaja on liikkeen mukaan pitkäaikainen keräilijä Pohjoismaista. Kauppa viimeisteltiin huhtikuussa.
Muki on nimeltään Uimahyppy simpukoilla, ruotsiksi Simhopp med snäckskal. Tavallinen Uimahyppy-muki oli sarjan ensimmäinen kesämuki ja se ilmestyi vuonna 2006. Simpukkaversio oli Arabian koesarja, joka ei koskaan tullut myyntiin. Se annettiin tehtaan henkilökunnalle. Kauppa arvioi, että mukeja on jäljellä noin kymmenen kappaletta.
Ennätys on kaupan oma, ei riippumaton rekisteri
Muumimukit rahaksi -yrityksen toimitusjohtaja Rasmus Rantanen kertoi ruotsinkieliselle Ylelle odottaneensa ennätystä, sillä vastaava muki myytiin edellisen kerran julkisesti viisi vuotta sitten noin 23 000 euron vastaavalla summalla ruotsalaisessa huutokaupassa.
Mainos:
Hän myöntää myös, että vielä korkeampi summa on saatettu maksaa yksityisesti. Piirit ovat kuitenkin pienet, ja hänen mukaansa tällainen kauppa olisi todennäköisesti tullut tietoon.
Kauppa viittaa myös vuoden 2004 Fazer-mukiin, jota valmistettiin 400 numeroitua kappaletta, toisena erittäin arvostettuna painoksena. Kauppa arvioi sen arvoksi 15 000 euroa.
Google kertoo investoivansa vähintään 13 miljardia euroa suomalaisiin datakeskuksiin vuosina 2027 ja 2028 – yhtiön mukaan kyseessä on sen suurin yksittäinen investointi Euroopassa. Samalla Google on allekirjoittanut Fortumin kanssa sähkönostosopimuksen, joka varaa vuodesta 2030 vuoteen 2049 asti jopa puolet Suomen Loviisan ydinvoimalan kapasiteetista.
Ilmoitus tehtiin 9. syyskuuta. 13 miljardia euroa on Googlen oma kaksivuotinen investointikehys, ei laskelma täysin uusista projekteista.
Pääministeri Petteri Orpo (kok.) kutsui päätöstä osoitukseksi Suomen vahvuuksista ja sanoi lehdistötilaisuudessa:
— Tämä tarkoittaa työpaikkoja, paljon työpaikkoja suomalaisille ympäri Suomen. Investointien odotetaan tuovan kunnille merkittäviä verotuloja.
Mainos:
Puolet voimalasta varattu – uusi ydinvoima vasta paperilla
Paketin konkreettinen osa on sähkö. Google ja Fortum ovat allekirjoittaneet 22-vuotisen sopimuksen, joka kattaa 50 prosenttia Loviisan kapasiteetista vuosina 2030–2049. Kyse on verkossa jo olevasta energiasta, ei uudesta voimalasta. Reaktorit otettiin käyttöön vuosina 1977 ja 1980, ja ne vastaavat noin 10 prosentista Suomen sähkönntuotannosta. Puolet tästä on noin 4 terawattituntia vuodessa – suunnilleen saman verran kuin kaksi miljoonaa pientä kerrostaloasuntoa kuluttaa vuodessa.
Fortumilla on jo käynnissä miljardiohjelma voimalan toiminnan jatkamiseksi vuoteen 2050 asti. Noin 700 miljoonaa euroa odottaa vielä investointipäätöksiä. Googlen sopimuksen on Fortumin mukaan tarkoitus tuoda jatkamiseen tarvittavaa tulovirran varmuutta. Sitä vastoin uusi ydinvoima Loviisassa on vasta selvityskumppanuus, ei rakentamispäätös.
Google arvioi rakennusvaiheen tukevan yli 37 000 työpaikkaa Suomessa. Luku on yhtiön ennuste koko toimitusketjulle ja paikallisille kerrannaisvaikutuksille – ei Googlen omia palkkauksia. Seuraavat ratkaisevat päätökset tehdään Fortumin hallituksessa niiden satojen miljoonien eurojen osalta, joita ei ole vielä hyväksytty.
EU:n oma pankki, Euroopan investointipankki (EIP), sijoittaa jopa 40 miljoonaa euroa suomalaiseen Steady Energy -yhtiöön. Rahalla edistetään pientä modulaarista reaktoria (SMR), joka ei tuota lainkaan sähköä, vaan ainoastaan kuumaa vettä kaukolämpöverkkoihin – kyseessä on pankin historian ensimmäinen sijoitus SMR-teknologiaan.
Ilmoitus tehtiin 15. syyskuuta, ja summa on osa laajempaa rahoituspakettia, jossa on mukana institutionaalisia, strategisia ja yksityisiä sijoittajia. EIP:n lehdistötiedotteen mukaan varat käytetään tutkimukseen ja kehitykseen, testaukseen sekä lisensointiin Suomessa vuosina 2026–2028 – työhön, joka edeltää ensimmäistä kaupallista laitosta. Yhtään reaktoria ei ole vielä toiminnassa.
Rahoitus on etuoikeutettu vakuudeton laina, joka voidaan vaihtaa osakkeiksi, jos yhtiö listautuu pörssiin. Pankki kuvailee sitä pitkäaikaiseksi kärsivälliseksi pääomaksi – käytännössä asemana, joka antaa EIP:lle mahdollisuuden tulla osakkeenomistajaksi, jos hanke onnistuu. Toimintaa tukee EU:n InvestEU-ohjelma.
Lämpöä sähkön sijaan
Steady Energyn LDR-50-reaktorikonseptin teho on 50 MW, ja se käyttää vettä sekä hidastimena että jäähdytysaineena, mikä on sama perusteknologia kuin nykyisissä kevytvesireaktoreissa. Ero on paineessa ja lopputuotteessa: matalamman paineen muotoilu tuottaa ensisijaisena tuotteenaan lämpöä, joka voidaan syöttää suoraan kaukolämpöjärjestelmiin – putkistoihin, jotka jakelevat kuumaa vettä koteihin, toimistoihin ja muihin rakennuksiin.
Mainos:
Koska lämpöä ei tarvitse ensin muuntaa sähköksi, huomattavasti suurempi osa reaktorin lämpötehosta voidaan hyödyntää EIP:n mukaan. Laitos on myös tarkoitus rakentaa maan alle, minkä pankki sanoo parantavan turvallisuutta ja suojausta.
Yhtiön toimitusjohtaja viittaa siihen, missä suurin osa energian kysynnästä todellisuudessa on.
— Yli 40 prosenttia lopullisesta energian kysynnästä on lämpöä. Suurin osa kuluttamastamme lämmöstä tulee fossiilisista polttoaineista., sanoo Tommi Nyman.
Hän sanoo yhtiön ratkaisun mahdollistavan "riippuvuutemme vähentämisen tuontipolttoaineista entisestään".
VTT:n spin-offista suunniteltuun listautumiseen
Steady Energy eriytettiin Suomen valtion tutkimuslaitos VTT:stä vuonna 2023. Helsinkiin rakennetaan parhaillaan ei-ydinkäyttöistä pilottilaitosta, jossa keskeisiä turvajärjestelmiä testataan ennen lisensointiprosessia.
EIP:n mukaan 3North Partners ja Steady Energy ovat ilmoittaneet suunnitellusta fuusiosta, jonka myötä yhdistynyt yhtiö listautuisi Nasdaq First North -markkinapaikalle Suomessa.
World Nuclear News raportoi, että yhtiö on allekirjoittanut sopimuksia 15 reaktorista Suomessa ja tavoittelee ensimmäisen rakentamisen aloittamista vuonna 2029. Vuonna 2025 Suomen Säteilyturvakeskus (STUK) totesi alustavassa konseptiarviossaan, että ratkaisut voitaisiin suunnitella täyttämään turvallisuusvaatimukset. Arvio ei ollut varsinainen lupa.
Miksi ihminen ei saa päättää päiviään, jos siltä tuntuu.
Tällaisissa tapauksissa vain kyltti kadun reunaan ”varo putoavia henkilöitä”.
Siinä meni useampi tunti toisten aikaa hukkaan.
Seuraavaksi henkilö paikataan sairaalassa ja elvytetään ja pahimmassa tapauksessa hoidetaan lopunikäänsä vuodepotilaana.
Toinen seikka on tuo katso omalla vastuulla ja k18. Monissa maissa uutisissa esitetään lopputulos ilman suurempia sumenteluita.
Järjestö paljasti järkyttävät olot H&M:n ja Gapin tehtailla: Naistyöntekijöitä lyödään ja ahdistellaan seksuaalisesti
tämä on juuri sen ihanan globalismin varjo puoli
kun globalisti elittin
eli kaiken omistavat ihmiset yritykset maximoivat voitojaan
todella ihmisarvoja kunniotavasti
tai he eivät välitä niistä pätkääkän
maissa mihin tuotantonsa ovat siirtäneet
aiheutaen vasatvuoroisesti työttömyyttä ja kurjuutta myös omassa kotimaasaan
antamalla kenkää työntekijolensä kun tehas tuotanto siiretiin Gapin tehtaille
jossa Naistyöntekijöitä lyödään ja ahdistellaan seksuaalisesti
ah niin ihana globalismi ja Eu n vapaa kauppa
KYLLÄ PROTEKTIMISTI ONKIN SE HIRVEIN ASIA
KOSKA SE EI HYÖDYTÄ PELKÄSTÄÄN NÄITÄ ELITSTI RIISTÄJIÄ
VAAN MYÖS OMAN KOTIMAAN TYÖNTEKIJÖITÄ
MINKÄKÖHÄN TAKIA SUOMESSAKIN 10 PROSSAN DESIILI ÖKYISTÄ OMISTAA
YLI PUOLET KAIKESTA SUOMESSA OLEVASTA VARALLISUDESTA
OLISIKO SYYLINEN RIISTO GLOBALISMI JOKA KURJISTAA TAVALLISTA KANSAA KOTIMAISAAN
ESIM SUUR TYÖTTÖMYYDEN MUODOSSA KUN TYUOTANTO SIIRETIIN JONNEKIN HALPATYÖMAAHAN SUOMESTA MAXIMI VOITOT MIELESSÄ SIIS SEN YRITYKSEN OMISTAJILLE OSAKEEN OMISTAJILE PÖRSSI PELUIREILLE
ELI KAIKILLE MUILLE PAITSI NIILLE TYÖNTEKIJÖILLE KOTIMAISAAN JA SIELLÄ ULKOMAILLA
jossa Naistyöntekijöitä lyödään ja ahdistellaan seksuaalisesti
ORJA PALKALLA KARMEISSA OLOSUHTEISSA LAPSITYÖVOMAN KÄYTTÖÄ UNOHTAMATTA
ESIM METSÄTEOLISUUS ON ERITTÄIN HUONO ESIMERKKI
HEITÄ VIHATAAN MAAILMALLA *ULKOMAAN YKSIKÖT* RIISTON TAKIA
KUTEN ESIM GLOOBAALIA TODELLA EETISTÄ VESIPULLO KAUPPIAS NESTELEÄ
Tutkijoilla on julkisissa kannanotoissa ketunhäntä kainalossa, suomalaiset arvioivat kyselytutkimuksen perusteella. Lisäksi kansalaisia arveluttaa kaupungistuminen.
Yli puolet suomalaisista uskoo tutkijoiden ajavan omia poliittisia ja arvolatautuneita päämääriään. Tämä selviää ajatuspaja e2:n tekemästä ja Suomen Kulttuurirahaston kyselytutkimuksesta, joka selvittää suomalaisten asenteita ja identiteettejä.
TÄMÄKIN KERTOO JOTAIN
Tutkimuksen perusteella 57 prosenttia suomalaisista pitää tutkijoiden julkisia kannanottoja politisoituneina.
Yhteiskuntatieteilijöiden ahkera osallistuminen julkiseen keskusteluun on yksi keskeisistä syistä kansalaisten kriittiseen suhtautumiseen, kyselytutkimuksen tehneet tutkijat arvelevat. Julkisissa esiintymisissä yhteiskuntatieteilijöiden kommentit eivät useinkaan kytkeydy suoraan tehtyihin tutkimuksiin vaan yleiseen asiantuntijuuteen.
Tutkijoiden poliittisiin vaikuttimiin uskovat useimpien puolueiden kannattajat.
Eduskuntapuolueiden kannattajista jopa kaksi kolmasosaa epäilee tutkijoiden kannanottoja henkilökohtaisten näkemysten värittämiksi. Ainoastaan vihreiden ja vasemmistoliiton äänestäjien keskuudessa alle puolet arvelee tutkijoita puolueellisiksi.
– Myös lähes puolet korkeasti koulutetuista arvioi tutkijoilla olevan julkisissa kannanotoissaan poliittisia vaikuttumia, e2:n tutkija, valtiotieteiden tohtori Ville Pitkänen sanoo.
”Eliittiin” liittyvät epäilyt näkyvät myös kriittisenä suhtautumisena poliitikkoihin, toimittajiin ja kulttuurin tukemiseen.
Suomalaisista 57 prosenttia uskoo, että perinteinen media kärjistää yhteiskunnallista keskustelua ja ylikorostaa mielipide-eroja. Hieman alle puolet (47 prosenttia) arvioi medioiden kirjoittavan yksipuolisesti maailman tapahtumista.
Kriittisyys eliitteihin jakautuu selkeimmin koulutuksen ja ammatin mukaan.
Korkeakoulutetut luottavat tutkijoihin, poliitikkoihin ja toimittajiin muita enemmän. Sama koskee ylempiä toimihenkilöitä ja asiantuntijoita.
Kansalaistunne on yhä vahva
Ajatuspaja e2:n tutkijat Ville Pitkänen ja Jussi Westinen pitävät kyselytutkimuksen tärkeimpinä löydöksinä lisäksi suhtautumista kansalaistunteeseen, pätkätyöntekijöihin, kaupungistumiseen.
Maanpuolustustahto ja positiivinen suhtautuminen kansalaistunteeseen yhdistävät suomalaisia.
Kansalaistunnetta pitää myönteisenä yli neljä viidestä vastaajasta. Sama koskee myös itsensä eurooppalaisiksi mieltäviä.
– Kiihkeä maahanmuutto- ja pakolaiskeskustelu ei ole saanut suomalaisia vieroksumaan perinteistä kansallistunnetta, Jussi Westinen sanoo.
Pätkätyöntekijöiden asema huolettaa kansalaisia jopa enemmän kuin työttömät. Pätkätyöntekijöiden asemaa pitää heikkona 84 prosenttia suomalaisista.
Perussuomalaisten kannattajat ovat demariäänestäjiä huolestuneempia työntekijöiden asemasta ja kokoomuksen äänestäjiä huolestuneempia yrittäjistä.
Suomalaisten suurenemmistön mielestä julkisen vallan ei tulisi edistää kaupungistumista. Vain 16 prosenttia toivoo, että kaupungistumista vauhditetaan.
Tutkimukseen vastasi 6 398 henkilöä, ja otos on edustava. Ihmisiä haastateltiin nettikyselyllä tai vierailemalla vastaajien kodeissa. Ainesto kerättiin lokakuun 2017 ja tammikuun 2018 välillä.
Ainoastaan vihreiden ja vasemmistoliiton äänestäjien keskuudessa alle puolet arvelee tutkijoita puolueellisiksi.
miksi siksi kun ne tutkijat ovat juuri viher vasuri liberaaleja eli edustavat näiden mielipiteitä puolueelisesti valehdellen enemistölle ihan mitä satuu demloisaan
esim ne kaksi suomen tutkijaa joka asiaan
ja ne ainot jotka ylen vieraina siis aina
tai joku V… PRESSIKLUBI
Ja valtamedia väittää että tämä henkilö putosi katolta.
Jos kyseessä turvapaikanhakija, syyllisyys vieritetään tietysti kansallismielisille ja parussuomalaisille.
Rasistien syy. Ja etenkin äärioikeiston.
Nyt kaikille karvaranteille turvapaikka ja asunto sekä Kela-gold.
Muuten pahoittavat mielensä ja hyppivät katoilta.
Eiköhän muuteta kaikki suomalaiset täältä helvettiin niin mahtuvat kaikki 250000000 tulijaa.
Toistaiseksi tiedossani olevien vähäisten seikkojen vuoksi ainoa jota kohtaan tunnen empatiaa tämän katolta ”pudonneen” tapauksessa on suomalaiset veronmaksajat ja ne henkilöt jotka joutuvat siivoilemaan ja paikkailemaan tämän katolta ”pudonneen” jälkiä!
”Hyppääjä” oli kuulemma kehitysmaalainen turvapaikka -turisti ja luonnollisesti koulutukseltaan akateeminen juristi, jota elämä kuristi.
Jos suomi-poika hyppää katolta lohduttomaan kuolemaansa, valtakunta ei ”vaihda edes lahkeesta toiseen” mokoman linnunpaskan takia.
Poliisin oli pitänyt ampua hyppääjää sähkölamauttimella ennen hyppäämistä,niin kaikesta tädtä olisi säästytty.
Nyt tuli miehelle kallis sairaanhoito ja kuntoutus sekä elinikäinen oleskelulupa lihapatojen ääreen.
Jos tämä ”tuottavuusloikan” katolta tehnyt on turvapaikkaturisti niin se pitäisi siirtää sen oman kotimaansa lähetystön tiloihin ja lähetystö pitäisi tiloissaan kunnes sen oikea kotimaa maksaisi rahtimaksun sille kotiinpaluuseen diplomaattipostina!