Italia on palauttanut väliaikaisesti tarkastukset Espanjasta saapuville matkustajille Ceutan laajamittaisen rajakriisin seurauksena. Suomen hallitus tukee Roomaa, kun taas Itävalta ilmoittaa olevansa valmis kiristämään omia Schengen-rajojaan, mikäli tilanteella on heijastusvaikutuksia.
Italian sisäministeriö päätti perjantaina asettaa kohdennettuja tarkastuksia kuukaudeksi Espanjan lento- ja meriyhteyksille. Toimenpide seuraa kymmenien tuhansien ihmisten saapumista Marokosta Espanjan enklaaviin Ceutaan.
Mukaan Deutsche Wellen mukaan tarkastukset kohdistuvat EU:n ulkopuolisten maiden kansalaisiin, jotka saapuvat Espanjasta. Espanjan ja muiden EU-maiden kansalaisten matkustamiseen ei odoteta vaikutuksia. Italian ulkoministeri Antonio Tajani on kuvaillut päätöstä välttämättömäksi kansalaisten turvallisuuden ja Euroopan rajojen suojelemiseksi.
Pääministeri Giorgia Meloni sanoi aiemmin, että Italia on valmis poikkeuksellisiin toimiin. Hän kuvaili Ceutan kuvia esimerkkinä siitä, kuinka hallitsematon laiton maahanmuutto voi vaarantaa turvallisuuden Euroopan rajoilla.
Suomi antaa avoimen tukensa
Suomen sisäministeri Mari Rantanen on antanut nimenomaisen tukensa Melonin kannalle. Hän kirjoitti, että Espanja on hänen näkemyksensä mukaan epäonnistunut Schengen-alueen ulkorajan suojelemisessa ja että maat, jotka eivät täytä tätä velvoitetta, eivät voi pysyä Schengenissä.
Rantanen sanoi myös, että Euroopan maiden tulisi tukea Melonin ehdotusta. Tiedon vahvistaa Yle, joka raportoi suomalaisministerin lausunnosta ja kertoo Espanjan viranomaisten arvioineen, että Ceutaan saapui noin 49 000 ihmistä 24 tunnin aikana.
Itävallan kansleri Christian Stocker on puolestaan kutsunut Ceutan tapahtumia selväksi varoitussignaaliksi. Hän on vaatinut Espanjaa varmistamaan, ettei laittomia siirtolaisia pääse Euroopan mantereelle, ja todennut Itävallan voivan ottaa käyttöön väliaikaiset Schengen-tarkastukset, mikäli paine yltää sen omille rajoille.
Yhä useampi hallitus lähestyy Rooman linjaa
Mukaan Euronewsin mukaan myös Alankomaat, Tanska, Tšekki ja Ruotsi ovat lähentyneet Italian kantaa. Ranska on päättänyt vahvistaa tarkastuksia Espanjan vastaisella maarajallaan samalla kun se on tarjonnut Madridille tukea Ceutan tilanteen hoitamiseen.
Espanja vastustaa Italian toimenpidettä. Madrid on kutsunut Italian suurlähettilään puhutteluun, ja ulkoministeri José Manuel Albares on sanonut, että Schengen-alueen eheys on taattu. Hän totesi, että lähes kaikki Ceutaan saapuneet ovat jo palanneet Marokkoon, ja korosti, että matkustajat Ceutasta Manner-Espanjaan kulkevat poliisitarkastusten läpi.
Euroopan maahanmuuttokomissaari Magnus Brunner on myös huomauttanut, että Ceutaa ja Melillaa koskevat Schengenin rajasäännöstön erityissäännöt ja että tarkastukset ovat jo ennestään käytössä enklaaveista poistuvien kohdalla.
Kyllä näin on. Samaan tulokseen olen minäkin tullut. Jos äänestää samaa, saa samaa, ja kaikki muut ovat sitä samaa, jopa Paavo.
Ääni meni Lauralle ja muutkin äänestivät Lauraa, Facebookissa laitettiin meikäläinen kuukauden banniin jo toista kertaa kun kehuin Lauraa ja valitin siitä mutta eivät siihen enään vastanneet. Fecebook on valtamedian valeuutisten paikka, joku herjasi Laura Huhtasaarta natsiksi ja huoraksi ja ilmoitin siitä ylläpitoon. Vastaus oli että ei riko Facebookin yhteisönormeja ja kun siitä valitin sain kuukauden bannin. Näin toimii sananvapaus Suomessa.
Kuulostaa todella pahalta. Oliko valituksesi asiallinen, olisi kiva tietää… Minä en ole ihastunut koko facebookiin ja ilmeisesti aiheesta. Ovat myyneet sielunsa ilmeisesti Clintonin klaanille, Sorosille, mädättäjämedialle ym. Se media luultavasti ja vähintään toivottavasti on pelaamassa luotettavuutensa ulos. Tullee jotain muuta, parempaa tilalle. Minusta tuntuu että raikkaammat tuulet ovat jo viriämässä.
Olisipa kerrankin pitkästä, pitkästä aikaa ihanaa tuntea voivansa luottaa maan johtoon kansakunnan luottamuksen lunastajana, eikä vain sen paskojana, lupausten pettäjänä. Voida tehdä jotain kansakunnan eteen, olla maana pohjolan ”Sveitsi”. Eikä vain tuntea olevansa rasite kasvavan valtiovelan ahmijana. Kuinka mielettömästi kuluu hukkaan energiaa tavan kansalaiselta joutuessaan kantamaan huolta maan tilasta ja sen holtittomista päättäjistä. Viisi ja puoli miljoonaa on ilmeisesti niin kovin vähän EU-mielisten mielissä. Voi kun kansalaiset äänestäisivät Lauran presidentiksi.
HALUATKO OIKEASTI MUUTOSTA SUOMEN POLITIIKKAAN!
( ASIA JOKA: Kannattaisi ottaa huomioon… Myös äänestäessä! )
Sananvapautta ajateltaessa, mikä on oma totuutesi? tiedätkö itse oikeasti? Otatko asioista yleensä selvää oikean käsityksen saamiseksi, eri lähteistä?
Facebookissahan moni näyttää siloteltua kuvaa itsestään ja pyrkii luomaan illuusiota ystävilleen tuomalla esiin hyviä puolia ja hetkiä.
”17.1.2018 07:47 Niko Kaistakorpi” Uusi Suomi: ( Muokattu )
Fabebook sai sinut kertomaan kuka olet
( ASIA JOKA: Kannattaisi ottaa huomioon, myös äänestäessä! )
Dataa louhivat algorimit kuitenkin pystyvät näkemään tämän taakse ja tekemään hyvin tarkkoja päätelmiä vaikkapa poliittisesta ja seksuaalisesta suuntautumisesta.
On esimerkiksi tehty koe, jossa saatiin hyvä tulos ennustettaessa Facebook-profiilin avulla mahdollisuus sairastua masennuksiin lähikuukausina.
Google ja Facebook tuntevat sinut usein paremmin kuin ystäväsi tai äitisi.
( ASIA JOKA: Kannattaisi ottaa huomioon, myös äänestäessä! )
Nämä arvoltaan mailmaan suurimpiin kuuluvat yritykset tarjoavat kuluttajille ilmaista palvelua, jonka todellisena hintana on yksityisyytemme.
Globaaleina USA:sta lähtöisin olevina toimijoina niillä ei ole merkittävästi rajoitteenaan esimerkiksi EU:n tiukempia sääntöjä tietojen käytölle tai vaikkapa Suomen henkilörekistereihin kohdistuvia lakeja.
Googlelta kysymme kaikkea mahdollista elämäämme vaikuttavaa.
( ASIA JOKA: Kannattaisi ottaa huomioon, myös äänestäessä! )
Googlelta taas kysymme kaiken mahdollisen meitä kiinnostavan mukaan lukien vaikkapa huolemme sairauksista. Ei tarvita kummoista algoritmia päättelemään, miksi henkilö hakee hakusanoilla sukupuolitaudit ja oireet. Tämän jälkeen sitten jää jälki kaikesta mitä henkilö klikkaa ja lukee. Tämä tieto on sitten kenties ikuisesti Googlella tallessa osana profiilitietoja vaikka kuinka tietokoneen selaushistoriaa tyhjentäisi.
Jos Facebookkia käytämme näyttämään siloitteltua kuvaa elämästämme.
( ASIA JOKA: Kannattaisi ottaa huomioon, myös äänestäessä! )
Googlelta haemme vastauksia kaikkeen elämään liittyvään ja etsimme vaikkapa vertaistukea elämämme ongelmiin. Samalla näistä kaikista kerromme Googlelle.
Sinä et näe samaa mitä muut – kuplasi vahvistuu.
( ASIA JOKA: Kannattaisi ottaa huomioon, myös äänestäessä! )
Facebookin virtasi sekä myös Google-hakusi on sinulle erilainen kuin muille. Se että sinut profiloidaan vihreäksi suuntauneeksi tai vaikkapa oikeistoon kuuluvaksi ja mitä ystäväsi katselevat, vaikuttaa sinulle tarjottuun sisältöön.
Useat tämän tiedostavat, mutta usein tämä silti unohtuukin.
( ASIA JOKA: Kannattaisi ottaa huomioon, myös äänestäessä! )
Tämä on vaarallinen ominaisuus siksi, että se muokkaa kuvaamme maailmasta ja toimii vahvistusharhana omille käsityksillemme. Kuplamme seinät vahvistuvat ja olemme yhä kauempana muiden näkökulmien ymmärtämisestä ja ihmettelemme mikseivät toiset näe asioita samoin – he eivät todellakaan edes aina näe samoja uutisia.
Facebook ei kerro viestin sisältöä julkisuuteen eikä kuinka kohderyhmä on muodostettu.
Internetin säännöstö laahaa perässä ja yritykset tekevät mitä tahtovat. Tähän on nyt herätty, mutta Facebookin, Googlen, Amazonin ja Applen arvon ylittäessä Intian BKT:n on niiden vaikutusvalta todella suuri eikä tämän muuttaminen tule olemaan helppoa.
Kuka poliitikoista oikeasti ajaa meidän Suomalaisten etuja. Haluatko oikeasti muutosta!
( ASIA JOKA: Kannattaisi ottaa huomioon, myös äänestäessä! )
Myös viestipalveluita analysoidaan – Whatsapp ja Messenger.