Mainos:

12h yhdyskuntapalvelu muunnettiin 2kk vankeudeksi? Tuomittu sai ilmoituksesta”hieman” väärän kuvan

Päivitetty 27.6.2018, Julkaistu 26.6.2018 – Kirjoittaja Toimitus
Helsinkiläismiehen suorittamatta jäänyt yhdyskuntapalvelu, tai oikeammin sen seuraukset saattavat herättää lukijoissa kummastusta. Helsingin syyttäjänviraston syyttäjä Noora Väätäinen on vaatinut vuonna 2017 helsinkiläismiehen yhdyskuntapalvelusta suorittamatta jäänyttä osaa muunnettavaksi ehdottomaksi vankeusrangaistukseksi, mutta asia ei ensisilmäyksellä vaikuttanut olevan laisinkaan niin vähäpätöinen, kuin voisi luulla.

Tuomitulta oli suorittamatta 12 tunnin mittainen pätkä alunperin 91 tunnin mittaisesta yhdyskuntapalvelusta. Yhdyskuntapalvelu ei ollut sujunut aivan suunnitelmien mukaan ja oheisesta syyttäjänviraston vaatimuksesta selviää, että yhdyskuntapalvelun toimeenpano keskeytettiin ennen täyttä aikaa.

Syyttäjän vaatimuksen mukaan tuomittu oli laiminlyönyt yhdyskuntapalveluksen velvoitteita useampaan otteeseen ja saanut laiminlyönneistä myöskin kirjallisen varoituksen. Myöskään poissaolojen selvittelyä varten järjestettyihin kuulemisiin tämä ei ollut saapunut paikalle. Syyttäjä kuvaili vaatimuksessaan laiminlyöntejä törkeiksi.

Voiko 12h muuttua kahden kuukauden "kovaksi"?

Nykysuomi tavoitti tuomitun kommentoimaan myöhemmin saapunutta Helsingin käräjäoikeuden päätöstä asiasta. Hänen mukaansa ilmoitus oli lähtökohtaisesti melko epäselvä, sillä alunperin hän luuli joutuvansa istumaan 61 päivän tuomion, joksi alkuperäinen tuomio ilmoituksen perusteella oli muunnettu.

- Ohan toi mulle alunperin aika epäselvästi ilmotettu. Alunperin mä sain sellasen kuvan että 12 tuntii on muunnettu 61 päiväks. Sit ku mä soitin tonne käräjäoikeuteen ni sain sielt selvitettyä et siitä miinustetaan se mun vapaudenmenetysaika.

Mainos:

Koko 61 päivän kakkua miehen ei tarvitse istua, sillä tämä on aiemmin kärsinyt tuomitsemattoman vapaudenmenetyksen vuonna 2014. Istumatta jää kuitenkin tuonkin lisäksi vielä 11 vuorokautta. Muuntosuhteeksi tässä tapauksessa saadaan siis lähes 1:1, eli yksi tunti yhdyskuntapalvelua vastaa lähes yhtä päivää ehdottomassa vankeudessa.

 

 

 

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

3 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
LAHJUS RAHAT LOPPUIVAT VALTAMEDIALTA -TUOMARILLE
LAHJUS RAHAT LOPPUIVAT VALTAMEDIALTA -TUOMARILLE
8 years ago

Sanoma Media vaatii vuosina 2015–2016 tehdyistä tekijänoikeusloukkauksista korvausta yli 75 000 euron edestä jutuista ja kuvista, jotka ovat Sanoman mukaan julkaistu alun perin Helsingin Sanomissa, Taloussanomissa ja Ilta-Sanomissa. Janitskinin puolustus paljoksui korvausvaatimusta.

Toisessa jutussa syytettynä on myös parin jutun osalta ollut nainen, joka on syyttäjän mukaan toiminut MV:n toimittajana.

Kyseessä on sama henkilö, joka on syyttäjän mukaan toiminut MV:n keskusteluosion moderaattorina. Riitaista oikeudessa on ollut, onko hän toiminut Janitskinin sijaisena.

Molemmat ovat kiistäneet syyllisyytensä. Toimittajaroolissa syytetty ei halunnut tulla kuulluksi oikeudessa.

Oikeudessa Sanoman edustaja esitteli, että kaikkiaan MV-verkkojulkaisussa ja Uberuutiset-sivustolla olisi julkaistu yli 300 juttua ja 30 kuvaa, joissa Sanoman artikkeleita olisi käytetty väärin.

SIIS NÄITÄ KUTTUJA ON FACEBOOK SIVUSTOILLA IHMISTEN LEVITÄMINÄ BLOKISTIEN KÄYTÄMÄNÄ

MYÖS MIKSI HE VAATIVAT VAIN MV ILJALTA KORVAUKSIA
SIISMIETIKÄÄ
SUOMEN VALTAMEDIA ON NIIN KESKITTYNYTTÄ MUUTAMALLE TOIMIJALLE SUOMESSA
ETTÄ HE TAVALAAN OMISTAVAT KOKO SUOMEN MEDIAN KARTTELIN

JOKAINEN KUVA JOKA JULKAISTAAN VAIKKA 10 MEDIASSA ON SAMAN MEDIATUOTTAJAN OMISTUKSESA
ELI NÄMÄ HAKEVAT ELI SUOMEN VALTAMEDIA KORVAUKSIA KUIN JOKU ITALIAN MAFIA

KOSKA HE OVAT TAVALAAN OMINEET KOKO MESUOMEN MEDIA KENTÄN ITSELLENSÄ JA ESTÄVÄT UUSIEN MEDIOIDEN SYNNYN NOITA VAINOISAAN

JUMALAUTA SUOMEN OIKEUS LAITOS SUOJELEE SUOMEN VALTAMEDIAA JONKA KORRUPTIOTA JA KÄYTÄNTÖJÄ VOI VERRATA ITALIAN MAFIAN IN SIDE COSA NOSTRAAN

ONNEKSI OLKOON ILJA VAPAUTUS VIIMEINEN

11KK VANGITSEMISEN JÄLKEEN
JOLLE EI MITÄÄN OIKEUTUSTA

MUISTAAKAA NYT KUITENKIN SE ASIA

ENNEN KUIN ALATTE KEHUMAAN TUOMAREITA JA SYYTÄJIÄ REILUIKSI KAVEREIKSI

KOSKA SITÄ HE EIVÄT TODELAKAAN OLE

HE OVAT MIELIVALTAISIA POLITISOITUNEITA VIHER VASSARI LIBERAALI KUSIPÄITÄ
JOITA VALTAMEDIAN MAFIA VIE KUIN PÄSSIÄ NARUSSA

LAHJUKSIEN VOIMALAKO
KUKA TIETÄÄ
VOI OLLA
ihan oikeasti

juha.
juha.
8 years ago

Eihän edes itse pirukaan enää ota selvää Demlan ”tuomioista”, että onko kyseessä tuomio vaiko ”tuomio”?

Hyvin yksinkertaista
Hyvin yksinkertaista
8 years ago

Yhdyskuntapalvelus suoritetaan yleensä kerran viikossa, 2-3h kerrallaan. Sinne pitää mennä selvänä ja sielä ei yleensä tehdä muuta kuin puhutaan p***skaa ja oöivänpolttavia. Mutta se 2h/kerta pitää suorittajan narussa kiinni.

Ja kun yhdyskuntapalveluksen tunitmäärä jaetaan tuolla 2h/viikko määrällä, niin siitä tulee yhtä paljon viikkoja kuin jos istuisi vankilassa. Eli saman verran henkilöä pidetään silmällä ja tarkkaillaan mm. päihteiden käyttöä.

Jos joku rikollisista ei vielä tätä ole ymmärtänyt, eikä ymmärrä, niin sitten kannattaa jättää rikollinen ura kertaheitolla. Sielä on nimittäin paljo pahempiakin kiemuroita kuin tämä.

Eli, olet ”istumassa” saman ajan mutta vapaalla.

Majava pysäytti liikenteen Kokemäellä

Julkaistu 14.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Palomiehet eivät koskaan nähneet majavaa Kokemäellä, mutta jyrsitty runko osoitti syyn tukkeutuneeseen kaistaan. Kuvituskuva.

Majava nakursi Kokemäellä puun, joka kaatui tien poikki tukkien toisen ajokaistan. Palokunta joutui siivoamaan jäljet yöllisen puunkaatajan jäljiltä, jota ei näkynyt missään.

Tapaus sattui sunnuntain ja maanantain välisenä yönä Sääksjärventiellä Kokemäellä. Majavan kerrotaan halunneen rakentaa padon. Kokemäen palokunta joutui vastaamaan hälytykseen ja siirtämään puun pois tieltä.

— Puu oli siististi jyrsitty poikki, joten syy-yhteys siihen, miksi se makasi tien poikki, oli selvä, päivystävä palomestari Tuomas Kiskola kertoo Ylelle.

Sääksjärven ympärillä olevat laajat koskemattomat erämaa-alueet soveltuvat hyvin majaville. Silti Satakunnan palomiehet vastaavat harvoin majaviin liittyviin hälytyksiin. Useimmat puut kaatuvat lahon, iän tai myrskyjen vuoksi.

Mainos:

Palomiehet eivät koskaan nähneet majavaa.

— Minulla on ollut vain yksi aiempi hälytys majavan takia, joten onhan tämä varmasti epätavallista, Kiskola sanoo.

Suomalaiskoulu hyödyntää YouTubea saadakseen oppilaat lukemaan

Julkaistu 13.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Koulu Kauniaisissa käyttää VR-lasien kautta katsottavia videoita binokulaarisen näön harjoittamiseen perinteisten lukuharjoitusten sijaan. Kuvituskuva, ei koulun kokeilusta.

Lukuharjoitusten sijaan erään suomalaiskoulun oppilaat katsovat videoita, mukaan lukien YouTube-sisältöjä, VR-lasien läpi. Ideana on harjoittaa heidän silmiään lukemisen helpottamiseksi.

Helsingin kupeessa Kauniaisissa sijaitseva Hagelstamska skolan on korvannut perinteiset lukuharjoitukset laseilla, Yle raportoi. Kahdentoista viikon ajan oppilaat ovat katsoneet videoita 15 minuuttia päivässä erityisen sovelluksen kautta, joka on asennettu lasien sisään sijoitettuun matkapuhelimeen.

Videot, jotka sisältävät materiaalia YouTubesta ja Ylen ohjelmistosta, on kahdennettu siten, että kumpikin silmä näkee oman versionsa. Tavoitteena on harjoittaa binokulaarista näköä – eli sitä, miten silmät ja aivot toimivat yhdessä. Videot korvaavat lukuharjoituksen, eivät kirjoja.

Useat oppilaat kertovat tuntevansa olonsa vähemmän väsyneeksi lukiessaan.

Mainos:

Lukunopeutta mittaa lasit kehittänyt Imvi-yritys, eikä kokeilulla ole vertailuryhmää. Projektia seuraava Helsingin yliopiston kasvatustieteen yliopistonlehtori Jeanette Koskinen kirjoittaa Ylelle lähettämässään sähköpostissa, että jotkut oppilaat lukevat yhtä vähän ja yhtä vastahakoisesti kuin ennenkin, vaikka lukeminen tuntuisi vähemmän rasittavalta silmille.

"Tieteellisesti emme siis voi vielä tietää, parantaako VR-laseilla harjoittelu binokulaarista näköä tarpeeksi, jotta sillä olisi positiivinen vaikutus oppilaiden lukemiseen", hän kirjoittaa.

Suomen resepti kustannusten leikkaamiseen: Pidempi työura ja lisää tekoälyä

Hyvinvointivaltion romahdus

Julkaistu 8.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Valtiovarainministeriön virkamiehet esittelivät ehdotuksensa 7. lokakuuta 2026. Alimman eläkeiän nostaminen 70 vuoteen vaatisi poliittisia päätöksiä.

Suomalaisten on ehkä työskenneltävä 70-vuotiaaksi asti ja pienten lasten perheet voivat menettää kotihoidon tuen, jos poliitikot noudattavat valtiovarainministeriön virkamiesten esityksiä. Mitään ei ole vielä päätetty – ehdotukset ovat virkamiesten näkemys seuraavan hallituksen säästötalkoisiin.

Valtiovarainministeriö julkaisi 7. lokakuuta virkamiestensä virkamiespuheenvuoron ”Luottamus tulevaan”. Ministeriön virkamiehet ovat toimittaneet vastaavia asiakirjoja ennen hallitusneuvotteluja vuoden 1991 vaaleista lähtien. Päätökset tekevät vaaleilla valitut edustajat.

Taustalla on parlamentaarisen työryhmän helmikuussa asettama tavoite: julkista taloutta on vahvistettava 8–11 miljardilla eurolla vuoteen 2031 mennessä. Ministeriön mukaan mitään menoja tai veroja ei voida jättää tarkastelun ulkopuolelle, ja päätökset tulisi tehdä heti seuraavan vaalikauden alussa.

Finanssipolitiikan koordinaattori Lauri Kajanoja kirjoittaa, että sopeutus on ”valitettavasti niin laaja, että se vaikuttaa väistämättä monien suomalaisten arkeen”.

Mainos:

Eläkkeelle 70-vuotiaana ja kotihoidon tuen lakkauttaminen

Virkamiehet haluavat nostaa vanhuuseläkkeen alaikärajan asteittain 70 vuoteen siten, että se nousisi kuudella kuukaudella kutakin peräkkäistä ikäluokkaa kohden. Tämän jälkeen eläkeikä sidottaisiin elinajanodotteeseen. Svenska Ylen mukaan muutoksen arvioidaan lisäävän työllisten määrää ajan mittaan 50 000–120 000 hengellä.

Kotihoidon tuki, jota maksetaan perheille, jotka hoitavat pieniä lapsiaan kotona päivähoidon sijaan, poistettaisiin tai sen kestoa lyhennettäisiin merkittävästi ehdotuksen mukaan. Ministeriö haluaa tällä tavoin nostaa ”pienten lasten vanhempien osallistumisastetta työmarkkinoilla”. Toimenpide voisi luoda 10 000 uutta työpaikkaa.

Myös opiskelijat saisivat osansa. Toista samantasoista tutkintoa suorittavilta suomalaisilta perittäisiin ehdotuksen mukaan vuotuiset lukukausimaksut.

Tekoälyä, vähemmän kuntia ja polttopuun verotus

Kuntien ja hyvinvointialueiden määrää on tarkoitus vähentää rajusti. Jos kuntarakennetta ei voida muuttaa, hyvinvointialueet tai valtio voisivat ottaa tehtäviä hoitaakseen. Valtion virastojen yhdistämisen odotetaan tuovan noin 100 miljoonan euron pysyvät säästöt vaalikauden 2031–2035 loppuun mennessä.

Julkisen sektorin on myös tarkoitus ottaa tekoäly laajasti käyttöön, erityisesti verotuksessa ja asiankäsittelyssä. Lainsäädäntöä on tarkoitus muuttaa tämän mahdollistamiseksi.

Tehottomia yritystukia leikattaisiin, ja valtio myisi ehdotuksen mukaan 2–3 miljardin euron arvosta julkisesti noteerattuja osakkeita, joiden tuotot ohjattaisiin sen sijaan listaamattomiin kasvuyrityksiin. Samalla virkamiehet haluavat nostaa fossiilisten polttoaineiden veroja, poistaa turpeen energiaveron huojennukset ja ottaa käyttöön veron lämmöntuotannossa käytettävälle puulle ja polttopuulle.

Ministeriö julkaisee 26. lokakuuta tarkemmat katsaukset menoista, rakenteista ja veroista.

Suomi: Google-yhtiö raivasi metsää ilman vaadittua arviointia

Ympäristö

Julkaistu 1.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Hakattua metsää. Kuva on yleiskuva eikä esitä Muhoksen kohdetta.

Googlen suomalainen tytäryhtiö Tuike Finland raivasi Muhoksella noin 330 hehtaaria metsää suunniteltua datakeskusta varten ilman Suomen lain edellyttämää ympäristövaikutusten arviointia. Hakkuut jatkuivat elokuuhun asti, vaikka viranomainen oli jo toukokuussa päättänyt, että arviointi on välttämätön.

Tiedot perustuvat suomalaiseen Helsingin Sanomat -lehteen, joka sai haltuunsa asiakirjoja Lupa- ja valvontavirastolta (LVV).

Suomen laki edellyttää ympäristövaikutusten arviointia (YVA), kun metsää poistetaan pysyvästi yhtenäiseltä alueelta, jonka koko ylittää 200 hehtaaria.

Tuike toteaa asiakirjoissa, että hakkuut ja valmistelutyöt Muhoksella kattavat 330 hehtaaria.

Mainos:

Hakkuut alkoivat tämän vuoden maaliskuussa. Huhtikuun lopulla Tuike pyysi LVV:tä määrittelemään, tarvitaanko arviointia lainkaan.

Yhtiö ja konsulttiyhtiö Ramboll väittivät, ettei säännös soveltunut, koska se esiintyy luonnonvarojen hyödyntämistä koskevan otsikon alla, kun taas metsää raivattiin rakentamista varten.

LVV vastasi 22. toukokuuta, että hanke kuuluu suoraan YVA-velvoitteen piiriin lain hankeluettelon kohdan 2(f) perusteella. Viranomaisen mukaan metsäelinympäristöihin kuuluvat koskemattomien metsien lisäksi myös talousmetsät.

Satelliittitietojen mukaan hakkuut jatkuivat tästä huolimatta elokuuhun saakka. LVV tutkii parhaillaan, toimiko Tuike lainmukaisesti.

A composite image contrasting a clear-cut area with dense forest.
Koosteotos, jossa näkyy avohakkuualue ja tiheää metsää (arkistokuva). Kuva: PxHere/Tero Laakso (CC BY 2.0)

Yhtiö: täysin laillista

Tuikkeen vastaus saatiin maanantaina.

Yhtiö kirjoittaa, että "Tuike Finland Oy kantaa täyden vastuun omasta toiminnastaan" ja että se suoritti ennen töiden aloittamista "perusteellisen selvityksen yhteistyössä kaikkien asiaankuuluvien sidosryhmien ja oikeudellisten neuvonantajien kanssa".

Yhtiön mukaan johtopäätös oli, että sen toimintatapa oli "täysin laillinen ja asianmukainen". Itse puiden kaatamisen osalta yhtiö sanoet Googlen noudattaneen metsälakia.

Google suunnittelee datakeskusta myös Kajaaniin. Siellä Tuike sanoo hakkuiden kattavan "hieman alle 200 hehtaaria", mikä jää juuri arviointia edellyttävän kynnyksen alapuolelle.

Hankkeita tulisi tarkastella sitä taustaa vasten, että Google ilmoitti vain päiviä aiemmin – Helsinki Timesin mukaan – 13 miljardin euron investoinneista suomalaisiin datakeskuksiin.

HS kysyi LVV:n yksikönpäälliköltä, oliko yhtiö toteuttanut hakkuut ilman YVA-prosessia LVV:n päätöksestä huolimatta.

— Siltähän se vähän näyttää, LVV:n yksikönpäällikkö Sari Myllyoja sanoo HS:lle.

Suomen eduskunnalle luovutettiin pari viikkoa sitten 50 000 allekirjoitusta sisältävä adressi, jolla vastustetaan suuren mittakaavan datakeskuksia.

Allekirjoittajien suurimmat huolenaiheet liittyvät vaikutuksiin sähkömarkkinoilla ja paikalliseen ympäristöön.