Mainos:

10 vuotias tyttö pahoinpideltiin Vantaalla – Epäiltyjä neljä tai viisi

Päivitetty 10.4.2019, Julkaistu 8.4.2019 – Kirjoittaja Toimitus
Sunnuntaina 7.4. noin klo 17 on Tikkurilassa Ratatiellä tapahtunut epäilty pahoinpitely, jossa 10-vuotias tyttö on joutunut neljän tai viiden nuoren tytön pahoinpitelemäksi. Uhri ei saanut tilanteessa mainittavia fyysisiä vammoja.

Tilanteen päätyttyä uhri oli pyytänyt tapauksen nähnyttä aikuista soittamaan poliisille. Paikalla kävi ambulanssi, jonka henkilöstö tarkasti uhrin voinnin, jatkotoimenpiteitä ei kuitenkaan tarvittu.

Poliisin mukaan tapauksen tutkinta on vasta alkutekijöissään ja tekijät ovat tässä vaiheessa vielä tuntemattomia. Poliisi suorittaa asiassa kuulusteluja ja selvittää ovatko mahdolliset tekijät tallentuneet alueen valvontakameroihin.

- Pahoinpitelyn motiiveista ei tässä vaiheessa pystytä sanomaan mitään. Pyydämme kuitenkin, että asiasta jotain tietävät kertoisivat kaikki havaintonsa ja tietonsa Itä-Uudenmaan poliisille. Tietoja voi ilmoittaa meille sähköpostitse osoitteella vihjeet.ita-uusimaa@poliisi.fi, tutkinnanjohtaja rikoskomisario Timo Luoto toteaa.

Lähde: Poliisi

Mainos:
Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

14 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Arto Kukkonen
Arto Kukkonen
7

Mitäpä jos lopetettaisiin tämä hölmöily nyt ihan tosimielellä.

juha.
juha.
7

”…tekijät ovat tässä vaiheessa vielä tuntemattomia.”

Ja pysyvätkin loppuun asti eli matu -rikolliset ”pieraistaan sisäänpäin” yhtä fiinisti kuin länsinaapurissakin fröökynät tekevät.

Sen varmistavat Suomessa käytävät vaalit, jotka ovat perin ikävä ja kiusallinen jäämä ajoista, jolloin vallitsi länsimainen demokratia vapaine vaaleineen ilman sen suurempaa vaalivaikuttamista kuin demarien mauttomat vaalimainokset TV:ssä, jossa SDP makasi v. 1918 poteroissa sekä YLE:n (silloinkin) Suomen valtiosääntöä noudatteleva esitysajankohdaltaan ”vaallielokuva” ”Täällä Pohjan tähden alla”!

Lopuksi Suomessa, jossa elämme NYT. Kiitän tytön suojelusenkeliä siitä, ettei tyttöselle kuitenkaan käynyt tuon pahemmin, vaikka olipa naisen ikä mikä tahansa niin järkytys on aina suuri silloin kun tapahtuu se, minkä suvaitsevaiset ”ihmisoikeudeksi” julistavat samalla kuitenkin itse ”suosikeistaan” kaukana pysyen niin, ettei ”kolahda omaan nilkaan”, sillä aivan kuten jouluporsaan kanssa, ei pidä ruveta liian tutuksi sattuneesta syystä.

Helge
Helge
7

Mitä jos rangaistuksiin kollektiivisesti koko maassamne maleksivaa muslimilaumaa?

Röhkäle
Röhkäle
7

Kannatan. Ainoastaan kollektiivinen rangaistus tepsii laumasielu kulttuurin edustajiin. Ensin perusteellinen selkäsauna ja sen jälkeen karkoitus Ruotsiin. Samaan kaartiin monikulttuurisuutta ihannoivat poliitikot ja virkamiehet ja heidän myötäjuoksijansa.

Kolimander
Kolimander
7

Ihmisiä tulisi kohdella myös ryhmänsä jäseninä. Yksilöt muodostavat ryhmän, joten pelkkä ryhmään kuuluminen on peruste kohdella yksilöä ryhmän jäseniin soveltuvalla tavalla.

Edellä kuvailemani on jo käytössä Suomessa ja sitä kutsutaan positiiviseksi syrjinnäksi. Ryhmän jäsenyydellä voi saada myös muita etuja, sosiaalitukia ja oikeuden ohittaa asuntojonossa. Jos siis joidenkin ryhmien jäsenyys antaa positiivisia etuja, niin yhtä oikein tai väärin on, jos ryhmän jäsenyydestä olisi seurauksia, joita ryhmään kuuluva yksilö ei pidä etuina.

Esimerkiksi johonkin ryhmään kuuluminen voisi olla peruste estää yksilöltä asuinpaikka alueelta, joka on varattu vain toisen ryhmän jäsenille. Omat asunalueet eri ryhmille voisivat ylläpitää yhteiskuntarauhaa. Yhteiskunnan tulisi mahdollistaa keskenään erilaisten ryhmien erillään olo. Nythän tavoitteena on pakkosekoittaminen.

Elke Hari
Elke Hari
7

Nykysuomi on nyt varsin niukkasanainen tämän tapauksen suhteen. Valtamedia kuitenkin tiesi, että teon motiivi ei ollut rasistinen, vaan uskonnollinen.

Eli joukko vanhempia nuoria oli kysynyt uskonnosta itseään sekulaariksi kuvailleen ja suomalaisen kanssa avioituneen äidin tyttäreltä ja saatuaan vastauksen hakanneet tämän ja toivottaneet helvettiin. Nuorisojoukkoon oli kuulunut sekä maahanmuuttajia (muslimeja) että kantasuomalaisia (Suomessa syntyneitä muslimeja).

Kovasti alkaa Tikkurila muistuttaa sharialain valtaamaa no-go-zonea, jonne ei ole kohta kristityillä ja muilla asiaa.

Valtamedian lyhyt sanasto: Uskonnollinen motiivi: muslimi hakkaa toisen muslimin, rasistinen motiivi = kristitty hakkaa muslimin, yksittäistapaus = muslimi hakkaa kristityn.

Kolimander
Kolimander
7

”Nuorisojoukkoon oli kuulunut sekä maahanmuuttajia (muslimeja) että kantasuomalaisia (Suomessa syntyneitä muslimeja).”

Onko sanan ”kantasuomalainen” merkitys muuttumassa ”Suomessa syntyneeksi”. Olen ajatellut, että Suomessa syntynyt muslimi ei voi olla kantasuomalainen eli suomalainen elleivät hänen molemmat biologiset vanhempansa omaa suomalaista perimää. Esimerkiksi Nazima Razmyar tai Arman Alizad eivät ole suomalaisia.

Jos muslimin vanhemmat ovat Somaliasta, hän on Suomessa asuva somali, joka on muslimi. Jos hän saa biologisen jälkeläisen toisen vastaavan taustan omaavan kanssa, lapsi on Suomessa asuva somali. Ja tämä jatkuu seuraaviin sukupolviin. Suomalaiseksi ei tulla Suomeen muuttamalla eikä Suomessa syntymällä. Kansalaisuus ei tee ketään suomalaiseksi. Suomessa asuvaksi kyllä.

Jos aasi syntyy hevostallissa, se ei ole hevonen. Jos tällainen aasi parittelee toisen tallissa syntyneen aasin kanssa, aasin varsa on aasi. Vaikka aasi parittelisi hevosen kanssa, jälkeläinen ei ole hevonen eikä aasi vaan muuli tai muuliaasi.

Sanojen merkityksen muuttamisella hallitaan ihmisten mieliä. Aikoinaan sanalla ”siirtolainen” tarkoitettiin laillisesti kohdemaahan asumaan muuttamista. Nyt sanan merkitystä ollaan muutettu siten, että siirtolaisia ovat laittomasti maahan tulevat. Sanalla ”siirtolainen” halutaan antaa mielikuva laillisesta maahantulosta. Jokin aika sitten oli uutisissa maininta, että ”siirtolaiset” kaappasivat laivan, jotta se ei palauta heitä Libyaan. Merirosvouskin halutaan esittää laillisena.

Mikä on pakoloisen ja siirtoloisen ero?
Mikä on pakoloisen ja siirtoloisen ero?
7

Nykyajan siirtolainen onkin siirtoloinen.

Jorma
Jorma
7

Sana kantasuomalainen ei ole muuttunut. Elke Hari pistelee ihan omiaan. Uutisissa ei sanottu ”eli Suomessa syntynyt muslimi”. Juuri tuollaisten kommenttien takia ei kannata uskoa valemediaa.

Paljastus
Paljastus
7

Jonkun 1400 vuotta sitten eläneen lastenraiskaaja-massamurhaajan ja kanssaihmisiä ajatusrikollisina terrorisoineen labiilin sosiopaatin palvominen esimerkkinä ja ”ihmis-ihanteen täydellistymänä” on niitä keskiajan juttuja mitä nykyään ei pitäisi olla olemassa.

Kysyin eräältä äänestysnumeroa paidassaan kantavalta suvakilta, hyväksyykö hän väkivaltaa sellaista henkilöä kohtaan, joka ei ole hänelle itselleen tehnyt mitään.

Tämä ehdokas vastasi jyrkän kieltävästi moiseen.

Kysyin sitten, että miksi katsot sen olevan hyvä asia, kun näin tehdään jo 1400 vuoden kokemuksella islamissa?

Tuo bimbo nimittäin oli erään mokutus-puolueen ehdokkaana.

God bless us
God bless us
7

Uskooko joku niinku ihan aikuisen oikeasti, että tulevat vaalit muuttavat Suomen suunnan eli täyskäännös tai että äänestämisellä voisi vaikuttaa?

Kävimme äänestämässä, protestiääniä, eduskunnan ulkopuolisille isänmaallisille.

Eikös seuraava pääministeri ole päätetty? Demareista?

Jostain luin, että suomalaisten suosikki hallituskokoonpano olisi demarit, viheät, vasemmisto – tällä porukalla Suomi nousuun ja muutokseen.Hiphurraa, trallallei.

Tällä porukalla ja vanhoilla puolueilla kaikki muuttuu- elämme sitten paratiisimaisissa oloissa.

Mehän siis olemme jo nähneet tuloksia, kun nämä eduskunnassa istuvat puolueet ovat tämän yhteiskunnan näin täydelliseen tilaan saattaneet päätöksillään- saamme olla kiitollisia heille kaikista hyvistä päätöksistä, mitä Suomessa tapahtuu.Iso kiitos, upeaa, ”kaunista satoa ”saamme korjata.

Totta kait nämä eduskunnassa istuvat kansanedustajat ansaitsevat ”valtakirjan/mandaatin” jatkaa hyviä, ihania päätöksiä yhdessä virkamiesten kanssa, joiden palkat ja kaikki kulut niinkuin eduskunnassa olevien puolueiden ja poliitikkojenkin, maksaa SUOMEN KANSA KORKEILLA VEROILLA- ihana etuoikeus.

Suomi nousuun, jes.

NähtyOn
NähtyOn
7

Oliko pahasti viimeinen kirjoitus, siis nyt voikin sitten kertoa että täällä te kaikki tuota surevat olette suvakkeja, pahoinpitelijät sekä uhri oli kaikki muslimeita, ja te itkette, voi, voi..

Siskon Vitsi
Siskon Vitsi
7

Itse asiassa kansallimieliset surevat myös islamin sisäisiä uhreja.

Valtiovalta ja valtamedia ovat kuitenkin päättäneet, että tuhannet lapsiavioliitossa jo suomessakin elävät tytöt saavat syyttää itseään, ja heidän ei pidä paeta islamista, koska islam on hyvä asia, ja jos joku kärsii islamissa, on se vain normaalia monikuttuurisuutta jota on siedettävä jotta ei ole rasisti.

Eliitti on luonut tilanteen jossa islamissa kärsivillä ei oikein ole paikkaa mihin paeta. Monet pitempään Euroopassa asuneet maallistuneet tai ex-muslimit valittavatkin miten hullua on, että se mitä pakenivat, pystytetään tänne länsimaisen demokraattisen valtiovallan rahoituksella ja avustuksella. Kuten islam-ghettot ja kaduilla päivystävä shariapoliisi:

bbc.com/news/world-europe-35059488 Shariapoliisiryhmä pääsi ilman tuomiota Saksassa

youtube.com/watch?v=ra45nX9JmW4 Sharia-partiot aktiivisia Englannissa, Belgiassa, Ruotsissa.

NähtyOn
NähtyOn
7

Turha kutsua kenenkään itseään kansallismieliseksi, jos pitää muslimeita edes ihmisinä, sillä joka muslimi on virus.

Suomi harkitsee rikosoikeudellisen vastuuiän alentamista

Julkaistu tänään 10:34 – Kirjoittaja Toimitus

Suomen oikeusministeriö selvittää, pitäisikö rikosoikeudellisen vastuun ikärajaa alentaa. Asia on noussut valokeilaan Ruotsin parlamentin tekemän merkittävän nuorisorikollisuutta koskevan päätöksen myötä.

Elokuussa Ruotsin valtiopäivät äänesti rikosoikeudellisen vastuuiän alentamisesta 14 vuoteen erityisen vakavien rikosten osalta. Tämä tarkoittaa, että 14 vuotta täyttäneet lapset voitaisiin tuomita vankeuteen rikoksista, kuten murhasta, törkeästä raiskauksesta ja törkeistä aserikoksista. Äänestys päättyi lukemin 281 puolesta ja 66 vastaan.

Ehdotus on kohdannut voimakasta kritiikkiä viranomaisilta, lastenoikeusjärjestöiltä ja tutkijoilta. Ruotsin hallitus on perustellut sitä rikoksen uhrien oikeusturvalla ja tarpeella suojautua vaarallisilta yksilöiltä. Uudistus ei ole vielä astunut voimaan. Oikeusministeri Gunnar Strömmer on todennut, että laki voisi tulla voimaan vasta seuraavan vaalikauden loppupuolella, edellyttäen että Tidö-puolueet säilyttävät valtansa.

Suomen nykyinen oikeudellinen kynnys

Suomen rikoslain mukaan henkilön on oltava täyttänyt 15 vuotta ollakseen rikosoikeudellisesti vastuussa. Suomen oikeusministeri Leena Meri haluaa nyt tarkastella ikärajan alentamista.

Mainos:

”Pyynnöstäni myös Suomessa on käynnissä selvitys rikosoikeudellisen vastuun ikärajan alentamisesta alle 15-vuotiaiden osalta. Hanke käynnistyi oikeusministeriössä kesän 2026 aikana ja valmistuu tämän vuoden aikana. Toivon, että Suomessa seurattaisiin Ruotsin keinoja nuorisorikollisuuden torjumiseksi ja laskettaisiin ikärajaa, kuten perussuomalaisten vuoden 2022 kriminaalipoliittisessa ohjelmassa esitettiin,” kirjoittaa Leena Meri X-palvelussa.

Selvityksen on määrä valmistua ennen vuoden loppua. Vasta sen jälkeen selviää, eteneekö Suomen hallitus lainsäädäntötoimiin ja mitä rikoksia tai rangaistuksia se mahdollisesti koskisi.

Opettajiin kohdistuva väkivalta on lisääntynyt voimakkaasti Suomen kouluissa

Julkaistu eilen 08:29 – Kirjoittaja Toimitus

Joka viides peruskoulun opettaja Suomessa kertoo joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi. Opetusalan ammattijärjestö OAJ varoittaa suuntauksen pahentuneen kahden vuoden aikana ja vaatii valtakunnallisia toimenpiteitä.

Opetusalan ammattijärjestö OAJ raportoi vuoden 2026 työolobarometrissaan, että 14 prosenttia vastaajista oli joutunut työpaikkaväkivallan kohteeksi edellisen vuoden aikana. Edellisessä, vuonna 2024 tehdyssä kyselyssä vastaava luku oli 10 prosenttia.

Kasvu on erityisen selvää peruskouluissa. Siellä 21 prosenttia ilmoitti joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi, kun vuonna 2024 luku oli 17 prosenttia. Varhaiskasvatuksessa kolmasosa vastaajista sanoi joutuneensa lasten tekemän väkivallan kohteeksi.

Väkivalta oli lähes täysin oppilassidonnaista. 99 prosentissa tapauksista, joissa opettajat ilmoittivat joutuneensa väkivallan kohteeksi, tekijänä oli lapsi tai oppilas.

Mainos:

Erityisopettajat erityisen alttiina

Erot ovat huomattavia. OAJ nimeää erityisopettajat ja erityisluokanopettajat ryhmiksi, jotka joutuvat useimmin väkivallan kohteeksi. Väkivalta on yleisintä varhaiskasvatuksessa, mutta se on lisääntynyt eniten peruskouluissa viimeisen kahden vuoden aikana.

Sitä vastoin lukioissa työskentelevillä ei barometrin mukaan ollut kokemuksia väkivallasta. Tilanne eroaa siis selvästi eri koulutusmuotojen välillä.

Oppimis- ja työympäristöjen turvattomuuteen on puututtava. Nykyinen suuntaus on erittäin huolestuttava, sanoo OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto.

Monet harkitsevat alanvaihtoa

Seuraukset voivat olla vakavia kohteeksi joutuneelle henkilöstölle: kuudessa prosentissa tapauksista väkivalta oli johtanut sairauslomaan.

Vastaajista 42 prosenttia oli harkinnut alanvaihtoa edellisen vuoden aikana. Alle 51-vuotiaiden keskuudessa luku oli noin puolet.

Väkivalta ei ole ainoa syy, miksi opettajat harkitsevat ammatin jättämistä. Samalla 75 prosenttia kertoi kokevansa vähintään toisinaan työperäistä stressiä.

OAJ vaatii valtakunnallisia toimintamalleja väkivallan ja uhkatilanteiden ehkäisemiseksi kouluissa ja päiväkodeissa. Järjestö haluaa myös opetusalalle suunnatun erillisen työsuojeluohjelman.

Jäsenemme ovat peräänkuuluttaneet valtakunnallisia toimintamalleja, joilla voidaan ehkäistä väkivaltaa ja uhkatilanteita, sanoo Katarina Murto.

Poikiin kohdistuva väkivalta lisääntyy Suomessa

Päivitetty 14.8.2026, Julkaistu 14.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Yhä useammat alaikäiset pojat Suomessa joutuvat läheistensä tekemän väkivallan kohteeksi. Useimmissa tapauksissa epäiltynä tekijänä on vanhempi.

Luvut ovat peräisin Tilastokeskukselta ja ne koskevat viranomaisten tietoon vuonna 2025 tullutta pari- ja lähisuhdeväkivaltaa.

Tilastojen mukaan pari- ja lähisuhdeväkivallan uhrien määrä kasvoi 20 prosenttia vuonna 2025. Alaikäisten poikien kohdalla kasvu oli 13,8 prosenttia. Yhdeksässä kymmenestä tapauksesta epäilty tekijä oli vanhempi.

Pia Sundell on Barnavårdsföreningenin (Lastensuojeluliitto) toiminnanjohtaja ja työskentelee lasten oikeuksien puolustamiseksi yhteiskunnassa. Hän sanoo, ettei ole yllättynyt väkivallan lisääntymisestä.

Mainos:

Onnistuimme vähentämään lapsiin kohdistuvaa kuritusväkivaltaa Suomessa, mutta viime vuosina suunta on kääntynyt. Nyt näemme sen käytännössä, ja se on vakavaa, Sundell kertoo Ylelle.

Sundell kritisoi lapsiperheiden tukiin vuosina 2024 ja 2025 tehtyjä leikkauksia. Laskelmien mukaan leikkaukset ovat lisänneet pienituloisten perheiden määrää ja siten taloudellista painetta kodeissa.

Kun epätoivo lisääntyy, myös kotiväkivalta lisääntyy, Sundell sanoo.

Ministeri torjuu yhteyden leikkauksiin

Sosiaali- ja turvaministeri Karoliina Partanen (kok.) sanoo, että nousevat luvut voivat osittain johtua siitä, että yhä useammat tapaukset tulevat viranomaisten tietoon. Samalla hän torjuu ajatuksen, että hallituksen lapsiperheiden tukiin tekemät leikkaukset olisivat ensisijainen selitys.

Partasen mukaan ei voida sanoa, että pelkkä taloudellinen stressi johtaisi väkivaltaiseen käytökseen. Sen sijaan hän viittaa hallituksen pitkän aikavälin politiikkaan talouskasvun ja perheiden taloudellisen turvan parantamiseksi.

Kun talous kasvaa, voimme parantaa perheiden taloudellista turvaa, Partanen sanoo.

Uusi junayhteys Suomen ja Ruotsin välillä

Julkaistu 10.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Uusi junayhteys Oulun ja Ruotsin Haaparannan välillä on avattu. Matka kestää tunnin ja 40 minuuttia, palauttaen matkustajajunaliikenteen rajan yli useiden vuosikymmenten tauon jälkeen.

Ensimmäinen juna lähti Oulusta maanantaina hieman kello viiden jälkeen ja saapui Haaparannalle noin kello seitsemän Suomen aikaa. Juna oli hieman yli 15 minuuttia myöhässä ratatöiden vuoksi, raportoi Svenska Yle.

Juna pysähtyy Kemissä ja Torniossa. Yhteys linkittää Suomen rataverkon Ruotsin puoleiseen Tornionlaaksoon ja mahdollistaa matkan jatkamisen Haaparannalta eteenpäin Ruotsin rataverkkoa pitkin.

Ensimmäinen matkustajaliikenne sitten vuoden 1988

Suomen ja Ruotsin välillä on aiemmin liikennöinyt kiskobusseja, mutta vastaavaa matkustajaliikennettä ei ole ollut sitten vuoden 1988.

Mainos:

Olemme odottaneet junayhteyttä siitä lähtien, sanoo Tornion kaupunginjohtaja Jukka Kujala.

Pohjoismaiden kansalaisiin ei normaalisti kohdistu passintarkastuksia Suomen ja Ruotsin välillä. Tulli, poliisi ja Rajavartiolaitos muistuttavat kuitenkin matkustajia siitä, että heidän on aina pystyttävä todistamaan henkilöllisyytensä.

Haaparannalta matkustajat voivat jatkaa junalla Ruotsin sisällä ja edelleen muualle Eurooppaan. VR:n mukaan jatkoyhteydet Haaparannalta ovat vielä rajalliset, mutta aikataulujen odotetaan paranevan ensi vuonna vastaamaan paremmin Suomesta saapuvia junia.