Mainos:

Vihreiden kunnallisvaaliehdokas mukana yli 44000€ Huijauksessa Kelalta

Päivitetty 15.11.2016, Julkaistu 15.11.2016 – Kirjoittaja Toimitus

Vuoden 2011 vuoden pakolaisnaiseksi valittu Saido Mohamed oli mukana järjestämässä 44231,99 Euron huijausta Kelalta. Tapauksesta tekee erityisen röyhkeän, petoksen jatkuessaan yli 10-vuoden ajan. Saido Mohamed oli Vihreiden kunnallisvaaliehdokas.

Lainaus Käräjäoikeuden asiakirjoista:
"Saido Mohamedin sisko Iftin Mohamed on hankkiakseen itselleen tai toiselle oikeudetonta taloudellista hyötyä erehdytttämällä Kelan henkilökuntaan kuuluvaa suorittamaan itselleen perusteettomasti lapsilisää kolmen alaikäisen lapsensa perusteella yhteensä 44 231,99 euroa ajalla 1.6. 2003 – 30.11. 2013 salaamalla muuttonsa lasten kanssa Iso-Britanniaan, jossa hänelle on 19.5. 2003 alkaen suoritettu asumisen perusteella vastaavaa perhe-etuutta.

Petosta on pidettävä törkeänä, koska se on jatkunut yli kymmenen vuoden ajan, sillä on tavoiteltu huomattavaa hyötyä ja aiheutettu huomattavaa vahinkoa ja sitä on myös kokonaisuutena arvostellen pidettävä törkeänä."

Iftin Mohamed tuomittiin yhden vuoden ja 2 kuukauden ehdolliseen vankeusrangaistukseen.

Mainos:

saido-valehtelee

Saido Mohamed ilmoitti luopuvansa kunnallisvaaliehdokkuudestaan, ensin väittäen tapauksen julkituonutta Mv-lehteä valehtelevaksi mediaksi. Mv-lehden tuotua käräjäoikeuden paperit julki joutui Saido Mohamed syömään sanansa ja toteamaan itse valehdelleensa.  Saido Mohamed väitti kayttäneensä 44.000€ opiskeluun. Mohamedin Sukulainen Amino Ali todisti  Saido Mohamedin nostaneen rahat omaan käyttöön.

Lainaus:
"on kuitenkin opiskellut suomalaisessa oppilaitoksessa ja ollut oikeutettu saamaan suomalaista opintotukea ja opintolainaa, ei ole uskottavaa, että hän oikeasti olisi käyttänyt 44 tuhatta euroa opiskeluunsa."

saido-vetaytyy
Yle uutisoi Saido Mohamedin valinnasta vuoden pakolaisnaiseksi vuonna 2011.

"Vuoden pakolaisnainen: Pakolaisen asema on parantunut Suomessa. Vaikka pakolaisten olot Suomessa ovat nyt paremmat, Saido Mohamedin mielestä helposti unohdetaan, että alaikäiset pakolaiset tarvitsevat paljon tukea kotoutumiseen. Mohamed tuli itse vuonna 1992 Somaliasta Suomeen ja on asunut täällä yli puolet elämästään.

saido-aamulehti

- Nyt elän molempia kulttuurejani. Niissä ei ole minulle mitään ristiriitaa.

Saido Mohamed on tehnyt vapaaehtoistyötä pitkään parantaakseen naisten ja tyttöjen asemaa. Häntä kiinnostaa erityisesti maahanmuuttajien kanssa työskentely. Hän on tehnyt yli 10 vuotta työtä nuorten kanssa.

- Minulle on tärkeää, että nuoret saavat vahvistaa omaa identiteettiään ja pärjäävät tässä yhteiskunnassa.

Mohamedin mielestä vapaaehtoistyötä ei arvosteta niin paljon kuin pitäisi." Yle

Saido Mohamedin junailemasta petoksesta Yle vaikenee.

Päivitys: Yle joutui nöyrtymään. Viimein Yle joutui julkaisemaan artikkelin aiheesta 15.11.2016 klo 14:48 noin vuorokauden muita medioita perässä. Tästäkään uutisesta ei valheita puuttunut, Yle kertoo Helsingin Sanomien uutisoineen ensimmäisenä asiasta. Yle pitää lukijoitansa pilkkanaan, valehtelevat ihan mistä vain. Heillä ei ole minkäänlaista moraalia uutisten tekoon. Alla olevasta linkistä selviää totuus tähänkin Yle:n valheeseen.

alkuperäinen artikkeli ja asiakirjat

 

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

20 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
SaLdo oikeuden eteen vastaamaan
SaLdo oikeuden eteen vastaamaan
9

”Mukana”….
Oikeuden pöytäkirjoista on helppo päätellä, että Saido Mohamed syyllistyi yksin tein törkeään petokseen.
Petos oli pitkäaikainen, kestäen jopa 10 vuotta.

Miksi Saidoa kuultiin todistajan ominaisuudessa?
Onko tutkijalta jäänyt huomaamatta jotain, minkä tavallinen tallaaja tajuaa ensilukemalta?

Toivon, että Saido Mohamed saa pikimmiten haasteen syytettyjen penkille, sillä edellinen oikeudenkäynti saa jo farssin piirteet ja oikea rikollinen pääsee kuin koira veräjästä!

Valkoinen heteromies & veronmaksaja
Valkoinen heteromies & veronmaksaja
9

Paska ämmä, eipä muuta sanottavaa.

KULI
KULI
9

Akka linnaan, tai mieluummin potku perheeseen ja Somaliaan!!!!

Duunari
Duunari
9

Hyvin tuolla vapaaehtoistyöllä näyttää tienaavan kun on varaa ostaa kallista Louis Vuittonia.

H V
H V
9

Tämäkin on tietysti yksittäistapaus. Koskahan ihmisten silmät aukea, jotta näkisivät kuinka meitä kuljetetaan.

Hoo
Hoo
9

Jos tällainen on mahdollista EU:n sisällä vuosien ajan, ainoa päätelmä asiassa on se, että näitä tapauksia täytyy olla aivan hirveästi. Miksei tietokantoja vertailla? Miksei sormenjälkiä oteta? Tämä vaikuttaa todella suurelta kusetukselta ja olenkin ihmetellyt joidenkin maahanmuuttajien elintasoa – nyt se selittyi!

Kalle
Kalle
9

Syytteet niskaan ja tuomiolle. Joutuisi maksamaan kaiki korkoineen takaisi!

Ari Penttilä
Ari Penttilä
9

Eikö kivitys hengiltä vaikkapa eduskuntatalon edessä olisi nyt paikallaan.Kansanedustajat sekä hallitus voisivat myös osallistua kivitykseen kykynsä mukaan.Ovat itse tätä sharialakia tänne kovalla innolla hommaamassa.

Pekka Roth
Pekka Roth
9

Oletpa aika kivikautinen ihminen montako Suomalaista on kivitetty vaikka ovat tehneet pahempia juttuja

Maija
Maija
9

Kannattaa katsoa tarkoin ketä äänestää.

asiamies
asiamies
9
Vellu N
Vellu N
9

Jokaisessa pankkikortissa (Visa, Visa Electron, MasterCard, …) on viimeinen voimassaolo päivä ja uusi kortti lähetetään asiakkaalle automaattisesti. Niin miten Saido on voinut käyttää sisarensa korttia 10 vuotta, jollei ole välillä saanut pankista lähetettyä uutta vanhentuneen tilalle?

Seija Seitalahti
Seija Seitalahti
9

Seuraavaksi Saido Muhamed julkaisee omakustantaisen kirjan nimeltä HUIJAUKSEN ABC joka on tarkoitettu somalialaisille ja tietenkin se on heidän kielellään ja siinä on myös paljon selventäviä kuvia lukutaidottomille!

Marde
Marde
9

Siihenhän varmasti tulee osio, miten kierrän autoveroakin.

Marde
Marde
9

No, eihän tuo ole ainoa vihreä joka on veroja kiertänyt ja petoksia tehnyt tässä viime aikoina. Taitaa pesiä tuohon ryhmään huomattavan paljon etuuksien väärinkäyttäjiä ja laista piittamattomia. Se siitä vuoden suomalaisesta, olipa valinnan tehneillä taas kriteerit kohdallaan.

Airi Pulkkinen
Airi Pulkkinen
9

Nämä Eu säännökset aiheuttavat karmeaa huijausta ihmisiin luottaville sinisilmäisille suomalaisille päättäjille. Esim. terroristijärjestöön kuuluminen Syyriassa tai muualla ei ole peruste lakkauttaa Kelan myöntämien sosiaalietuuksien maksamista tällaiseen toimintaan osallistuvalta, tai hänen mukanaan ulkomailla oleskelevilta perheenjäseniltä. Laki sanoo näin: ”Tilapäinen, lyhytaikainen oleskelu ulkomailla EU-alueen ulkopuolella ei vaikuta sosiaaliturvaan kuulumiseen. Suomessa asuva kuuluu ulkomailla oleskellessaan edelleen Suomen sosiaaliturvaan, kun ulkomailla oleskelun voidaan arvioida kestävän enintään yhden vuoden.” Siis kannattaa käydä vuoden sisällä Suomessa varmistaakseen sosiaaliturvan jatkuvuus. Ennen vanhaan piti ilmoittautua työvoimatoimistossa kuukausittain saadakseen mm. työttömyyskorvausta. Hallituksen ehdotus kolmen kk:n välein henkilökohtainen ilmoittautuminen TE-toimistossa on jo hyvä alku. Eli ilmoittautuminen henkilökohtaisesti auttaa jo kummasti verorahojemme väärinkäytökset.

Seijukka
Seijukka
9

Ei ainoa somalialainen joka huijaa kelaa eikä varmaan viimeinenkään.

Asiasta tietävä
Asiasta tietävä
9

Ei yksin pakolaisia elätetä. Ovat tulleet tänne jotta voivat lähettää rahaa kotimaahansa, jossa on iso lauma ruokittavana.
Jokainen pakolainen lähettää rahaa kotimaahansa ja elättää perhettään sielä.

Tomppa
Tomppa
9

Tapaus kuvaa hyvin punaviherpipertäjien kaksinaismoraalia. Aina ollaan mesomassa muiden moraalista ja ottamassa toisen taskusta

trackback

[…] Vihreiden kunnallisvaaliehdokas mukana yli 44000€ Huijauksessa Kelalta […]

Kahvinjuojilla oli enemmän lihasmassaa

Julkaistu eilen 08:48 – Kirjoittaja Toimitus

Ihmisillä, jotka joivat eniten kahvia, oli vähemmän kehon rasvaa, vähemmän rasvaa sisäelinten ympärillä ja suurempi lihasmassa kuin ihmisillä, jotka kuluttivat kahvia vähän tai eivät lainkaan. Tämä selviää uudesta suomalaistutkimuksesta, vaikka tutkijat korostavat, etteivät tulokset todista kahvin aiheuttaneen eroja.

Tutkimuksen suorittivat Oulun yliopiston tutkijat, ja siihen osallistui 2 264 Pohjois-Suomessa vuonna 1966 syntynyttä henkilöä. Ryhmä on osa pitkäaikaista väestötutkimusta, jossa seurataan heidän terveyttään ajan mittaan. Osallistujat olivat 46-vuotiaita aineiston keruuhetkellä. Tutkijat jakoivat heidät itse ilmoitetun kulutuksen mukaan: ei kahvia, yhdestä kahteen kuppia, kolmesta neljään kuppia tai viisi tai useampia kuppeja päivässä.

Vaikka osallistujilla oli suunnilleen sama painoindeksi (BMI), heidän kehon koostumuksensa erosi ryhmien välillä. Niillä, jotka joivat enemmän kahvia, oli pienempi osuus kehon kokonaisrasvasta ja vähemmän viskeraalista rasvaa, kun taas heidän luustolihasmassansa oli suurempi heinäkuussa European Journal of Nutrition -lehdessä julkaistun tutkimuksen mukaan.

Tutkijat analysoivat myös 164 aineenvaihduntamarkkeria sekä verensokeri-, insuliini- ja sukupuolihormonimarkkereita. Osallistujat olivat paastonneet ja pidättäytyneet kahvista ja tupakoinnista ennen näytteiden ottoa. 2 264 osallistujasta 2 194 joi kahvia ja vain 70 ei.

Mainos:

Eroja insuliinimarkkereissa ja hormoneissa

Sekä miehillä että naisilla suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä veren haarautuvaketjuisten aminohappojen alhaisempiin pitoisuuksiin. Aiemmat tutkimukset ovat yhdistäneet näiden aminohappojen jatkuvasti kohonneet tasot insuliiniresistenssiin ja suurempaan tyypin 2 diabeteksen riskiin.

Miesten keskuudessa suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä myös suotuisampaan glukoosi-insuliiniprofiiliin. Hormonaalinen kuva oli monimutkaisempi: kokonais- ja biosaatava testosteroni sekä sukupuolihormoneja sitova globuliini (SHBG) olivat korkeampia, kun taas vapaa testosteroni ja vapaa androgeeni-indeksi olivat hieman alhaisempia. Naisten kohdalla yhteyksiä oli vähemmän, ja ne koostuivat pääasiassa korkeammasta SHBG:stä ja alhaisemmista vapaiden androgeenien arvoista.

Miljoonat ihmiset kuluttavat kahvia joka päivä, mutta silti tiedämme yllättävän vähän siitä, miten se liittyy aineenvaihduntaamme ja hormoneihimme. Tuloksissamme korostui selvä hormonaalinen allekirjoitus, joka ei hävinnyt, vaikka otimme huomioon painoindeksin ja elintapatekijät. Useat näistä yhteyksistä erosivat miesten ja naisten välillä, sanoo tutkimuksen pääkirjoittaja ja Oulun yliopiston väitöskirjatutkija Luca Verroest yliopiston tiedotteessa.

Oulun yliopisto korostaa myös, etteivät tulokset voi vielä muodostaa perustaa uusille ravintosuosituksille.

Osoittaa yhteyden, ei syy-seuraussuhdetta

Tutkimus on poikkileikkaustutkimus, mikä tarkoittaa, että kahvitottumukset ja fyysiset markkerit mitattiin samanaikaisesti. Se ei voi määrittää, vaikuttiko kahvi kehon koostumukseen, joivatko tietynlaiset elämäntavat omaavat ihmiset enemmän kahvia vai olivatko muut tekijät molempien taustalla.

Kulutus oli myös itse ilmoitettua, kahvia juomattomien ryhmä oli pieni, ja kaikki osallistujat tulivat suhteellisen homogeenisesta suomalaisesta syntymäkohortista. Muut elintavat ovat voineet vaikuttaa sekä siihen, kuinka paljon osallistujat joivat kahvia, että heidän kehon koostumukseensa, kuten News Medical toteaa arviossaan tutkimuksesta.

Tutkijat tekevät parhaillaan kokeita selvittääkseen, aiheuttaako kahvi itsessään muutokset ja mitkä juoman monista bioaktiivisista yhdisteistä saattavat olla vastuussa. Vasta sitten ihmisillä tehtävät interventiotutkimukset voivat osoittaa, onko yhteyksillä käytännön merkitystä.

Suomalaiset haluavat ikärajan sosiaaliseen mediaan

Julkaistu 21.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Monet suomalaiset kannattavat ikärajaa lasten sosiaalisen median käytölle, kertoo tuore kyselytutkimus.

Kyselyyn vastanneista 53 prosenttia tukee kieltoa alle 15-vuotiailta, kun taas 28 prosenttia vastustaa sitä ja 19 prosentilla ei ole mielipidettä, ruotsinkielinen Yle raportoi. Kyselyn toteutti keskustaoikeistolainen ajatushautomo Toivo.

Kannatus on korkeinta Kansallisen Kokoomuksen ja Perussuomalaisten kannattajien keskuudessa. Molemmissa ryhmissä 59 prosenttia puoltaa ikärajaa. Vastaava osuus on 46 prosenttia Vihreän liiton äänestäjien ja 45 prosenttia Vasemmistoliiton äänestäjien keskuudessa.

Myös ikä vaikuttaa näkemyksiin. 18–24-vuotiaista 45 prosenttia kannattaa ehdotusta, kun taas yli 75-vuotiaiden keskuudessa vastaava luku on 56 prosenttia. Tutkimuksessa ei havaittu tilastollisesti merkittäviä eroja miesten ja naisten välillä.

Mainos:

Suomen hallitus aloitti helmikuussa selvityksen alle 15-vuotiaiden kiellosta. Sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasosen (huom: alkup. tekstissä Karoliina Partanen) mukaan tavoitteena on ottaa ikäraja käyttöön vuonna 2027.

Suomi harkitsee rikosoikeudellisen vastuuiän alentamista

Julkaistu 18.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Suomen oikeusministeriö selvittää, pitäisikö rikosoikeudellisen vastuun ikärajaa alentaa. Asia on noussut valokeilaan Ruotsin parlamentin tekemän merkittävän nuorisorikollisuutta koskevan päätöksen myötä.

Elokuussa Ruotsin valtiopäivät äänesti rikosoikeudellisen vastuuiän alentamisesta 14 vuoteen erityisen vakavien rikosten osalta. Tämä tarkoittaa, että 14 vuotta täyttäneet lapset voitaisiin tuomita vankeuteen rikoksista, kuten murhasta, törkeästä raiskauksesta ja törkeistä aserikoksista. Äänestys päättyi lukemin 281 puolesta ja 66 vastaan.

Ehdotus on kohdannut voimakasta kritiikkiä viranomaisilta, lastenoikeusjärjestöiltä ja tutkijoilta. Ruotsin hallitus on perustellut sitä rikoksen uhrien oikeusturvalla ja tarpeella suojautua vaarallisilta yksilöiltä. Uudistus ei ole vielä astunut voimaan. Oikeusministeri Gunnar Strömmer on todennut, että laki voisi tulla voimaan vasta seuraavan vaalikauden loppupuolella, edellyttäen että Tidö-puolueet säilyttävät valtansa.

Suomen nykyinen oikeudellinen kynnys

Suomen rikoslain mukaan henkilön on oltava täyttänyt 15 vuotta ollakseen rikosoikeudellisesti vastuussa. Suomen oikeusministeri Leena Meri haluaa nyt tarkastella ikärajan alentamista.

Mainos:

”Pyynnöstäni myös Suomessa on käynnissä selvitys rikosoikeudellisen vastuun ikärajan alentamisesta alle 15-vuotiaiden osalta. Hanke käynnistyi oikeusministeriössä kesän 2026 aikana ja valmistuu tämän vuoden aikana. Toivon, että Suomessa seurattaisiin Ruotsin keinoja nuorisorikollisuuden torjumiseksi ja laskettaisiin ikärajaa, kuten perussuomalaisten vuoden 2022 kriminaalipoliittisessa ohjelmassa esitettiin,” kirjoittaa Leena Meri X-palvelussa.

Selvityksen on määrä valmistua ennen vuoden loppua. Vasta sen jälkeen selviää, eteneekö Suomen hallitus lainsäädäntötoimiin ja mitä rikoksia tai rangaistuksia se mahdollisesti koskisi.

Opettajiin kohdistuva väkivalta on lisääntynyt voimakkaasti Suomen kouluissa

Julkaistu 17.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Joka viides peruskoulun opettaja Suomessa kertoo joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi. Opetusalan ammattijärjestö OAJ varoittaa suuntauksen pahentuneen kahden vuoden aikana ja vaatii valtakunnallisia toimenpiteitä.

Opetusalan ammattijärjestö OAJ raportoi vuoden 2026 työolobarometrissaan, että 14 prosenttia vastaajista oli joutunut työpaikkaväkivallan kohteeksi edellisen vuoden aikana. Edellisessä, vuonna 2024 tehdyssä kyselyssä vastaava luku oli 10 prosenttia.

Kasvu on erityisen selvää peruskouluissa. Siellä 21 prosenttia ilmoitti joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi, kun vuonna 2024 luku oli 17 prosenttia. Varhaiskasvatuksessa kolmasosa vastaajista sanoi joutuneensa lasten tekemän väkivallan kohteeksi.

Väkivalta oli lähes täysin oppilassidonnaista. 99 prosentissa tapauksista, joissa opettajat ilmoittivat joutuneensa väkivallan kohteeksi, tekijänä oli lapsi tai oppilas.

Mainos:

Erityisopettajat erityisen alttiina

Erot ovat huomattavia. OAJ nimeää erityisopettajat ja erityisluokanopettajat ryhmiksi, jotka joutuvat useimmin väkivallan kohteeksi. Väkivalta on yleisintä varhaiskasvatuksessa, mutta se on lisääntynyt eniten peruskouluissa viimeisen kahden vuoden aikana.

Sitä vastoin lukioissa työskentelevillä ei barometrin mukaan ollut kokemuksia väkivallasta. Tilanne eroaa siis selvästi eri koulutusmuotojen välillä.

Oppimis- ja työympäristöjen turvattomuuteen on puututtava. Nykyinen suuntaus on erittäin huolestuttava, sanoo OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto.

Monet harkitsevat alanvaihtoa

Seuraukset voivat olla vakavia kohteeksi joutuneelle henkilöstölle: kuudessa prosentissa tapauksista väkivalta oli johtanut sairauslomaan.

Vastaajista 42 prosenttia oli harkinnut alanvaihtoa edellisen vuoden aikana. Alle 51-vuotiaiden keskuudessa luku oli noin puolet.

Väkivalta ei ole ainoa syy, miksi opettajat harkitsevat ammatin jättämistä. Samalla 75 prosenttia kertoi kokevansa vähintään toisinaan työperäistä stressiä.

OAJ vaatii valtakunnallisia toimintamalleja väkivallan ja uhkatilanteiden ehkäisemiseksi kouluissa ja päiväkodeissa. Järjestö haluaa myös opetusalalle suunnatun erillisen työsuojeluohjelman.

Jäsenemme ovat peräänkuuluttaneet valtakunnallisia toimintamalleja, joilla voidaan ehkäistä väkivaltaa ja uhkatilanteita, sanoo Katarina Murto.