Mainos:

Reijo Tossavainen: Soten lähtökohta hyvä – lopputulos karmea

Julkaistu 25.2.2019 – Kirjoittaja Toimitus

Olin viime vaalikaudella kansanedustajana valmistelemassa perussuomalaisten sotemallia. Päädyimme malliin, jossa maakunnan ympärille olisi koottu sosiaali- ja terveyspalvelut sekä muita nyt erillisten organisaatioiden takana olevia palveluja. Sotepalvelujen paranemisen ohella myös hallintohimmelit olisivat vähentyneet ja demokratia lisääntynyt.

Kun julkistimme mallimme, niin HS-Pravda kirjoitti, että siinä on yhtä vähän asiaa kuin Susanna Ruususen kirjassa ”Pääministerin morsiain”. Hieman myöhemmin EVA julkisti oman mallinsa, joka oli lähtökohdiltaan samanlainen. Sen HS-Pravda julisti olevan mitä parhain ratkaisu…

Kun näin nykyisen Sipilän hallituksen ohjelman, niin ilahduin. Sen lähtökohdat soten osalta olivat samansuuntaiset.

Sitten alkoi hallituksen sisällä köydenveto yksityiskohdista. Mitä pidemmälle köyttä kiskottiin edestakaisin, sitä pahempaan umpisolmuun se meni. Alkuperäinen idea tuhoutui. Nyt se on niin hukassa, että koko sotesoppa on palanut pohjaan.

Mainos:

Seuraava hallitus on todennäköisesti sdp + kok + vihreät. Käytännössä se hyvin todennäköisesti tarkoittaa sitä, että maakuntamalli heitetään roskiin. Soteratkaisua lähdetään rakentamaan maakuntia laajemmalta pohjalta. Samalla suuri osa Suomen kunnista lakkautetaan.

On hyvinkin mahdollista, että sote olisi saatu maaliin, jos perussuomalaiset olisivat pysyneet hallituksessa. Sipilä taipui kuitenkin Orpon vaatimukseen tunnetuin seurauksin. Sitä Sipilä ja muutkin kepulaiset tulevat vielä katkerasti katumaan, sillä toista tilaisuutta maakunnallisen soteratkaisun rakentamiseen ei tule.

……..

Klikkaa oheisia painikkeita, jotta tämä blogi ja media saavat uusia lukijoita.

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

9 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Flow
Flow
7 years ago

Sote sotkua ollut luomassa semmoiset hölöt jotta lopputulos oli alusta alkaen tiedossa.

Ajatusrikollinenko?
Ajatusrikollinenko?
7 years ago
Reply to  Flow

Eivät ole hölöjä, vaan paatuneita rikollisia ja lusiferisteja. Siksi tuovat tahallaan maahan lapsipornoon keskittyvän mafian, eli islamin. Koska itse ovat samanlaisia, ja johtajat haluavat kaltaisiaan alamaisia. Koska silloin voivat laajentaa bisneksiään, elinkauppaa, uhreja rituaalimurhiin, raiskausbisneksiin jne.

USA:ssa moittii Trump rituaalimurhaaja-pankstereita aktiivisesta stalinismista:

https://www.infowars.com/watch-live-donald-trump-jr-calls-out-feds-for-behaving-like-stalinists/

Käytössä Tails linux sekä Tor-selain
Käytössä Tails linux sekä Tor-selain
7 years ago

Selain ilmoittelee ensimmäistä kertaa outoja ilmoituksia, muutama tunti sitten ei ilmoitellut, saattaa sekoilla muuten vaan, ehkä ongelma poistuu kun käynnistän koneen uudestaan. MVlehti ei ongelmaa, laitonlehti ei ongelmaa.

”The owner of http://www.nykysuomi.com has configured their website improperly. To protect your information from being stolen, Tor Browser has not connected to this website.”

”Your connection is not secure”

”The owner of http://www.nykysuomi.com has configured their website improperly. To protect your information from being stolen, Tor Browser has not connected to this website.”

”www.nykysuomi.com uses an invalid security certificate. The certificate expired on February 25, 2019, 6:59 PM. The current time is February 25, 2019, 8:25 PM. Error code: SEC_ERROR_EXPIRED_CERTIFICATE”

Käytössä Tails linux sekä Tor-selain
7 years ago

Nyt toimii ja http://www.nykysuomi.com on https://www.nykysuomi.com, ehkä hakukone DuckDuckGo on keväällä ajoittain irrationaalinen.

HTTPS spoofing
HTTPS spoofing
7 years ago

”When doing business on the internet, seeing “HTTPS” in the URL, rather than “HTTP” is a sign that the website is secure and can be trusted. In fact, the “S” stands for “secure.” An attacker can fool your browser into believing it’s visiting a trusted website when it’s not. By redirecting your browser to an unsecure website, the attacker can monitor your interactions with that website and possibly steal personal information you’re sharing.”

https://us.norton.com/internetsecurity-wifi-what-is-a-man-in-the-middle-attack.html

Totuuskomissio
Totuuskomissio
7 years ago

Eräs henkilö havaitsi mekanismin mihin uskonnon euforia perustuu. Jokaisen SOTE-uudistuksen kanssa töitä tekevän henkilön pitäisi tutustua tähän, miten kehittää aitoa empatiakykyä ja sisäistä hyvinvointia:

https://www.youtube.com/watch?v=LamTGZGAQRI

The Tin Man gets a heart
The Tin Man gets a heart
7 years ago
Reply to  Totuuskomissio
Roponen
Roponen
7 years ago
Reply to  Totuuskomissio

Blondi antaa innokkaita elämänohjeita. Miksi tämä on ”comedy” -osiossa?

https://www.youtube.com/watch?v=n63pSMLvWY8

Röhkäle
Röhkäle
7 years ago

Kun maan ylin päätäntävalta annetaan ulkovaltojen pyöreisiin pöytiin, niin ei synny lasta eikä edes paskaa.
Sipilä on neroudessaan perustanut kerrassaan neljä eri yhtiötä hoitamaan sote-soppaa. Kivasti on johtajavirkoja napsahdellut keskeisten puolueiden jäsenkirjojen omistajille. Tietenkin muhkeat osingot, bonukset ja tuplabonukset odottavat sopivaa ajankohtaa vaikkapa siirrettäväksi holding-yhtiöiden kautta rötösherrojen sveitsiläisille tileille.
Sotea ei ole edes tarkoitus saattaa maaliin sillä Soten keittely on hyvää bisnestä.

Lukijan kynästä: Riiheläiset ja muut maalittajat ovat joko ex-narkkareita tai sarjaepäonnistujia

Päivitetty 2.5.2026, Julkaistu 30.10.2025 – Kirjoittaja Toimitus

Verkon syövereissä elää laji, joka luulee olevansa totuuden torvi ja sananvapauden viimeinen linnake. Todellisuudessa kyse on usein aivan muusta. Maalittaja, someraivoaja ja häiriköksi ryhtynyt huutelija on harvoin rohkea – useammin katkera. Hän on elämänsä pettymyksissä marinoitunut sielu, joka ei enää jaksa katsoa peiliin, joten alkaa sylkeä sitä kohti.

Moni näistä näppäimistösotureista on joskus kokenut jotakin raskasta: tulleet itse kiusatuiksi, jääneet yksin, ehkä ajautuneet päihteiden, työttömyyden tai epäonnistuneiden ihmissuhteiden loukkuun. Mutta sen sijaan, että he olisivat kääntyneet rakentavan muutoksen tielle, he ovat valinneet helpomman reitin – purkavat oman elämänsä tyhjyyden muihin. Jokainen solvattu, uhkailtu tai maalitettu ihminen on heille hetkellinen helpotus, annos valheellista ylivoiman tunnetta.

Maalittaja ei siis taistele vallanpitäjiä vastaan, vaan omaa mitättömyyden tunnettaan vastaan. Some antaa hänelle sen, mitä elämä ei koskaan antanut: yleisön. Ja yleisö on huume. Jokainen tykkäys, jako ja vihainen kommentti toimii pienenä piikkinä suoraan egon suoneen. Siitä seuraa addiktio, jossa mikään ei riitä. On pakko huutaa kovempaa, loukata rajummin, jotta edes joku huomaisi.

Tätä ei pidä romantisoida, eikä ymmärtää väärin. Häiriköinti ja maalittaminen eivät ole “mielipiteitä” tai “kriittistä keskustelua”. Ne ovat pelkurin keinoja purkaa oma epäonnistuminen muiden niskaan. Jokainen, joka osallistuu siihen, on osa ongelmaa – ei yhteiskunnallista keskustelua.

Mainos:

On aika lakata antamasta häiriköille valtaa. He eivät ole rohkeita totuudenpuhujia, vaan oman elämänsä raunioilla seisovia ihmisiä, jotka eivät osaa muuta kuin huutaa pimeään. Ja mitä enemmän me kuuntelemme, sitä pimeämmäksi tämä maa käy.

Kirja-arvostelu: Jessikka Aro – Putinin USA

Päivitetty 2.5.2026, Julkaistu 29.10.2025 – Kirjoittaja Toimitus

Jessikka Aron Putinin USA pyrkii olemaan paljastuskirja Venäjän vaikutusoperaatioista Yhdysvalloissa, mutta lopputulos on kaikkea muuta kuin paljastava. Kirja on rakennettu vanhentuneiden väitteiden, yksipuolisten lähteiden ja toistettujen teorioiden varaan, joista moni on jo osoitettu kestämättömäksi.

Aro esittää väitteitä ja yhteyksiä, joita ei tue ajantasainen tai todennettava aineisto. Lähteitä ei usein tarkisteta kriittisesti, ja kokonaisuus rakentuu enemmän mielikuvien kuin faktan varaan. Monet kirjassa esitetyt tarinat vaikuttavat peräisin aikaisemmista kiistanalaisista lähteistä, joita tekijä kierrättää ilman uutta todistusaineistoa.

Kerronta on kärjistettyä ja värittynyttä. Aro ei pyri tasapuolisuuteen, vaan rakentaa mustavalkoisen vastakkainasettelun, jossa hän itse esiintyy totuuden puolustajana ja eri mieltä olevat leimataan propagandan uhreiksi. Tämä tekee kirjasta enemmän poliittisen pamfletin kuin tutkivan journalismin työn.

Lukijalle Putinin USA näyttäytyy teoksena, joka yrittää epätoivoisesti toistaa vanhaa narratiivia todellisuuden muuttuessa ympärillä. Kirjasta puuttuu itsearviointi, lähdekritiikki ja analyyttinen etäisyys. Lopputulos on raskas, yksipuolinen ja harhaanjohtava.

Mainos:

Yhteenveto:
Putinin USA ei tarjoa uutta tietoa, ei uskottavia johtopäätöksiä eikä journalistista objektiivisuutta. Se on kokoelma toistettuja väitteitä ja yksipuolisia tulkintoja, jotka eivät kestä kriittistä tarkastelua. Amatöörimäinen sepustus täysin todellisuudesta irrallaan.

Arvosana: 0,5 / 5
Kokonaisuus on epäuskottava, ylidramaattinen ja pahasti ajastaan jäljessä.

Lukijan kynästä: Heitetäänkö Suomen Teboil-yrittäjät susille?

Päivitetty 2.5.2026, Julkaistu 26.10.2025 – Kirjoittaja Toimitus

Teboil-yrittäjien ahdinko
– miksi syytön kärsii ja miksi autoilijaa vihataan?

Teboilin huoltoasemayrittäjät jotka ovat usein suomalaisia perheyrityksiä ovat ajautuneet sietämättömään tilanteeseen. Yhdysvaltain uudet pakotteet venäläistä Lukoilia vastaan ovat johtaneet Nesteen polttoainetoimitusten keskeytykseen 22.10.2025 ja uhkaavat jäädyttää maksuliikenteen 21.11.2025 mennessä. Tämä vie elinkeinon monelta yrittäjältä, jotka ovat jo valmiiksi kärsineet Venäjän käymän sodan laukaisemista aiemmista pakotteista ja boikoteista.
On väärin, että syyttömät yrittäjät ja jopa Teboililla tankkaavat autoilijat joutuvat kantamaan seuraukset täysin syyttöminä tilanteeseen.

Moni yrittäjä perusti Teboil-asemansa vuosia sitten, osa vasta hiljattain, luottaen vakaaseen franchise-sopimukseen. Esimerkiksi Alajärven Teboilin intialaislähtöinen perheyritys aloitti vain pari vuotta sitten, eikä kukaan osannut ennakoida että pakotteet iskisivät näin rajusti. Vuonna 2022 alkanut sota Ukrainassa johti Teboilin boikotteihin Suomessa, kun kuluttajat alkoivat vältellä asemia venäläisen omistuksen vuoksi. Myynti romahti ja yrittäjät, kuten Kouvolan Teboilin Matti Kulhelm, kertoivat liikevaihdon pudonneen jopa 30–50 % jo tuolloin. Nyt uudet pakotteet ja Nesteen toimituskatkos uhkaavat lopettaa toiminnan kokonaan, kun polttoainevarastot hupenevat viikoissa ja kassavirta tyrehtyy.

Vastustan jyrkästi sitä, että syyttömiä yrittäjiä rangaistaan suurvaltojen päätöksistä. He eivät ole päättäneet Lukoilin omistuksesta vaan tehneet sopimuksen haluamansa brändin kanssa. Aiemmat boikotit ja pakotteet ovat jo kurittaneet heitä, ja nyt tilanne voi johtaa konkurssiin.

Mainos:

Säälin näitä yrittäjiä, jotka ovat investoineet elämänsä huoltoasemille – kahviloihin, autopesuihin ja tankkauspalveluihin – vain huomatakseen, että heitä rangaistaan toisen valtion toimista. Tämä on todella epäoikeudenmukaista koska tässä ei kärsi vain yrittäjä vaan myös perheen toimeentulo on vaakalaudalla. Mistä leipää pöytään tai uusi työpaikka kun tietää nykyisen työttömyystilanteen. Tässä koko perhe joutuu kärsimään.

Lisäksi kun sosiaalista mediaa seuraa niin moni jopa iloitsee kun Teboil yritys kaatuu ja ihmisten toimeentulo on vaakalaudalla.
"siitäs sai kun veikkasi väärää hevosta" kirjoitti joku Teboilin vihaaja. Tällaista ei vaan voi käsittää. Mitään puolustusta tällä tavalla ajattelevalle ei löydy.

Entä miksi tavallinen autoilija, joka tankkaa Teboililla kohtaa vihaa? Vuoden 2022 boikottien aikaan some ja julkinen keskustelu leimasivat Teboilin asiakkaita "Venäjän tukijoiksi" vaikka moni valitsi aseman vain hinnan, sijainnin tai tottumuksen vuoksi. Esimerkiksi somessa nähtiin viestejä, joissa tankkaajia syytettiin "epäisänmaallisuudesta"
Tämä viha on kohtuutonta – autoilija ei ole syyllinen Venäjän politiikkaan sen enempää kuin yrittäjäkään. Moni suomalainen valitsee Teboilin, koska se on lähin asema tai tarjoaa edullisinta polttoainetta ja hyvää ruokaa matkustaville. Silti heitä moralisoidaan vaikka rahat menevät pääosin suomalaiselle yrittäjälle eivät suoraan Venäjälle.
Turhilta tuntuvat pakotteet ja boikotit vievät leivän yrittäjien pöydästä ja leimaavat tavallisia kansalaisia. Ymmärrän pakotteiden tarkoituksen (toisaalta en ymmärrä kun niistä on ongelmia vain niiden asettajille - ei itse kohteelle) mutta miksi hinta lankeaa pienyrittäjille ja autoilijoille? He eivät valinneet sotaa eivätkä omistajaa. Vaadin päättäjiä – Suomessa ja kansainvälisesti – etsimään ratkaisuja, kuten Teboilin myyntiä suomalaiselle toimijalle, jotta yrittäjien elinkeino pelastuu ja autoilijoita ei syyllistetä.

Perheyritysten toimeentulo ja suomalaisten arki ansaitsevat parempaa kuin pakotteiden ja vihapuheen varjon.
Toivon kuitenkin että tilanne ratkeaa vielä positiivisella tavalla että yrittäjät voivat huokaista ja jatkaa taas normaalia elämää.

Ollaan toistemme puolella ei vastaan. Rakennetaan ei tuhota.
Marjaana Virtanen

Pelastakaa sotamies Pekka Toveri – Satu-setä ei tiiä mitä tekee

Julkaistu 28.9.2025 – Kirjoittaja Toimitus

Suomalainen media on onnistunut yhdessä asiassa täydellisesti: tekemään valheesta arkea. Päivästä toiseen televisioruuduissa ja lehtien sivuilla marssii esiin sama mies – Pekka Toveri – kuin jokin valtion virallinen satu-setä. Toveri on saanut vapaalipun sepittää tarinoita, jotka eivät ole kertaakaan osuneet oikeaan sitten vuoden 2022. Mutta eihän totuudella ole väliä, kunhan propaganda pyörii.

Miksi media edelleen nojaa mieheen, jonka jokainen lausunto hajoaa kuin korttitalo pienimmästäkin todellisuuden tuulahduksesta? Kyse ei ole enää erehdyksistä, kyse on järjestelmällisestä sumutuksesta. Toveri ei puhu vahingossa ohi, hän puhuu tarkoituksella ohi. Hän on propagandisti isolla P:llä.

Mutta missä on Supon rooli? Onko kansallisen turvallisuuden kannalta vähemmän vaarallista, että kansa elää valheessa, kuin että joku alkaisi kyseenalaistaa median kulisseissa pyörivän sotakoneiston? Onko Supon tehtävä todella tarkkailla kansalaisia samalla kun se antaa Toverin kaltaisten levittää mitä tahansa valhetta kansan päänmenoksi? Jos Supo ei tiedä, se on täydellisen kyvytön. Jos se tietää, se on osa samaa propagandaverkostoa. Molemmat vaihtoehdot ovat yhtä lohduttomia.

Kun professori Heikki Patomäki rohkeni sanoa ääneen jotain, mikä haiskahti edes etäisesti totuudelta, kuka nousi ensimmäisenä barrikadeille? Ei suinkaan media, ei poliitikot, vaan Pekka Toveri – Suomi-propagandan itseoikeutettu kenraali. Ja jälleen sama kaava: ei faktoja, ei rehellisyyttä, vain loputonta sepitystä.

Mainos:

On toki lohdullista, että kasvava osa kansasta jo naureskelee Toverin horinoille. Mutta yhtä huolestuttavaa on se toinen joukko – ne, jotka nielevät jokaisen valheen ja kohauttavat olkapäitään, kun valhe paljastuu: ”Ai jaa.” Juuri tämä välinpitämättömyys on se myrkky, jonka varaan propaganda rakennetaan.

Tulevaisuudessa tilinteon hetki vielä koittaa. Kansallista turvallisuutta vaarantavat propagandistit eivät voi loputtomiin piiloutua median kulisseihin. On täysin perusteltua kysyä: istuuko syytettyjen penkillä silloin myös suojelupoliisin virkamiehiä?

Sillä kansan vihollinen ei aina ole vieraan vallan agentti. Usein se on se hymyilevä, vakavasti otettava asiantuntija, joka kertoo sinulle sadun – ja pyytää sinua kutsumaan sitä totuudeksi.