Pew Research Centerin kansainvälisessä tutkimuksessa enemmistöt suhtautuvat kielteisesti Israeliin lähes koko länsimaissa, samaan aikaan kun Israel käyttää ennätyssummia kansainväliseen julkisuusdiplomatiaan.
Pew haastatteli 44 657 ihmistä 36 maassa 8. helmikuuta ja 13. toukokuuta 2026 välisenä aikana. Mediaani oli 67 prosenttia, joilla oli negatiivinen näkemys Israelista, ja 25 prosenttia, joilla oli positiivinen näkemys. Tutkimuksessa käytettiin kansallisia otoksia ja yhdistelmää puhelin-, kasvokkain- ja verkkohaastatteluja.
Suurin osa haastatteluista tehtiin sen jälkeen, kun Yhdysvallat ja Israel aloittivat sotansa Irania vastaan 28. helmikuuta. Tutkimus seuraa myös useita vuosia kestänyttä Israelin mielipidelukujen heikkenemistä Gazan sodan aikana.
Negatiivinen enemmistö koko Länsi-Euroopassa
Jokaisessa tutkitussa Länsi-Euroopan maassa negatiiviset näkemykset ylittävät positiiviset. Negatiivinen osuus on 78 prosenttia Ruotsissa ja Espanjassa, 76 prosenttia Alankomaissa, 75 prosenttia Italiassa ja 73 prosenttia Saksassa. Se on 69 prosenttia Isossa-Britanniassa ja 68 prosenttia Ranskassa, Pew raportoi.
Niistä 24 maasta, joissa Pew voi verrata vuoteen 2025, negatiiviset näkemykset kasvoivat merkittävästi 13 maassa. Yhdysvalloissa osuus nousi vuodessa 53:sta 60 prosenttiin; Saksassa 64:stä 73 prosenttiin; ja Isossa-Britanniassa 61:stä 69 prosenttiin.
Ruotsissa on selvä poliittinen jako, mutta negatiivinen enemmistö kaikissa kolmessa ryhmässä: 94 prosenttia vasemmistolla, 80 prosenttia keskustassa ja 67 prosenttia oikeistolla.
Vielä alhaisempi luottamus Netanjahuun
Luottamus Israelin pääministeri Benjamin Netanjahuun on vieläkin alhaisempi. Ruotsissa 84 prosenttia ilmoittaa tuntevansa vain vähän tai ei lainkaan luottamusta häneen kansainvälisissä asioissa; vain 14 prosenttia ilmaisee luottamusta.
Yhdysvalloissa 59 prosenttia ei luota Netanjahuun. Vastaavat osuudet ovat 88 prosenttia Italiassa, 83 prosenttia Saksassa ja 82 prosenttia Espanjassa. Kenia ja Filippiinit ovat ainoat tutkitut maat, joissa yli puolet ilmaisee luottamusta häneen.
Greenwald: Propaganda ei pysäytä laskua
Glenn Greenwald kirjoittaa, että Israel on yhä epäsuositumpi enemmistöjen keskuudessa ympäri maailmaa, mukaan lukien Yhdysvallat, huolimatta siitä, mitä hän kutsuu yhdeksi kaikkien aikojen rahoitetuimmista ja intensiivisimmistä globaaleista propagandakampanjoista, joita on koskaan järjestetty yhden maan puolesta.
Propandamenot kasvavat
Israelin vuoden 2026 valtionbudjetti sisältää noin 730 miljoonaa dollaria julkisuusdiplomatiaan, jota hepreaksi kutsutaan usein nimellä hasbara. Se on lähes viisi kertaa enemmän kuin edellisenä vuonna varattu noin 150 miljoonaa dollaria, Times of Israelin mukaan.
Rahat on tarkoitettu kansainvälisiin sosiaalisen median kampanjoihin, yhteistyöhön järjestöjen kanssa sekä poliitikkojen, mielipidevaikuttajien ja vaikuttajien matkoihin Israeliin. Vuonna 2025 kymmeniä miljoonia dollareita käytettiin maailmanlaajuiseen mainontaan, ulkomaisiin valtuuskuntiin, kirkkokampanjoihin ja tekoälytyökaluihin, joiden tarkoituksena on vaikuttaa Israelin kuvaan verkossa.
Ulkoministeri Gideon Sa’ar on kuvannut työtä maailmanlaajuiseksi taisteluksi sydämistä ja mielistä. Ulkoministeriöön on myös perustettu uusi julkisuusdiplomatian yksikkö.
Nuoret amerikkalaiset ajavat muutosta
18–34-vuotiaista amerikkalaisista 74 prosentilla on negatiivinen näkemys Israelista, kun taas yli 50-vuotiaiden keskuudessa osuus on 49 prosenttia. Alle 50-vuotiaista republikaaniäänestäjistä 57 prosenttia on nyt negatiivisia, vaikka vanhemmat republikaaniäänestäjät pysyvät pääosin positiivisina.
Vielä vuonna 2022 55 prosentilla amerikkalaisista oli positiivinen näkemys Israelista ja 42 prosentilla negatiivinen. Neljä vuotta myöhemmin luvut ovat kääntyneet päinvastaisiksi: 37 prosenttia on positiivisia ja 60 prosenttia negatiivisia.
Mielipiteiden lasku ei ole tapahtunut tyhjiössä. Israelin sotaa Gazassa ja sen sotaa Irania vastaan on seurattu reaaliajassa ympäri maailmaa. Tutkimus ei vahvista mielipiteiden muutoksen syitä, mutta mainonta, vaikuttajat, valtuuskunnat ja tekoälykampanjat eivät voi pyyhkiä pois sodan seurauksia.
Äärisuvaitsevainen H.S. sensuroi kansanryhmiä poliittisten mielipiteiden vuoksi. H.S. syyllistyy räikeästi ihmisoikeusrikkomuksiin. Sama koskee agendamediaa kokonaisuudessaan.
Muovipilli-journalistit päätyvät vielä kansainvälisen tuomioistuimen eteen yhdessä rikollisten globalistien kanssa. Maailman herruuden shakkipeli on lopuillaan. Itsenäisiä kansallisvaltioita kunnioittava vanhurkas koalitio tekee pian shakkimatin.
Elämme mahtavaa aikaa.
Kun mikään ei tarkoita mitään narsti toimitajille päätoimitajille JSN lle journalisti liitolle huomaan
Maryama Abdi, **Somaliliiton** nuorten uutisluokka
Maahanmuuttajanuoret kamppailevat kieliopintojen kanssa – ”Mun pitää itse uskoa, että mä pystyn samaan kuin muut suomalaiset nuoret”
Yle Uutisluokka on mediakasvatushanke, jossa nuoret tekevät uutisia omista aiheistaan.
Kouluihin tulossa uudenlaista ilmasto-opetusta –
”Pari maantiedon tuntia ysiluokalla ei riitä”
Koulutus ja kasvatus25.4.2019
ei jumalauta yle koulutaa ihmisiä poliitisella viher fanaatis aktivismilaan nuoria
tuleviksi viher vasuri liberaalien EU n osavaltio kiimaisiksi äänestäjiksi
islam on coolia tulevaisuuden suomen tytöt alapäät verilllä ja silmät mustina
se on se todelinen syy näiden nuorten vanhemmat joita yle aivo pesee
vastaus ylelle näistä touhuista
Brittinuoret Brexitistä: ”Kansanäänestystä ei olisi ikinä pitänyt järjestää”
https://yle.fi/uutiset/18-39628 teidän monikuulturisuuden ilmastohysterian pelotellu
ja monikultuurisuuden islamin tyrkytys
nuorisolle on järkytävää seuratavaa
poliitista aivo pesua
miksi te ette ikinä haastatele näitä monikuuluuria vastustavia nuoria
tai ilmastohysteriasta piitamatomia nuoria Eu ta vastustavia nuoria
niin miksi uutisointi on yksipuolista mielipidettä
vain teidän tyrkytämään viher vasemmisto monikultuurisuus
ilmastonmuutos akendaan nuorisolta
niitä muita nuorten mielipiteitä ei näy missään ja mistä se johtuu
*ei ainakaan journalstisten ohjeiden noudatamiseta*
tasapuolisuuden ja objektiivisuuden näkökannalta katsottuna
elina pätevänä JSN näsä viisastelee vihreiden vasuri linssien läpi
omien ohjeitensa rikkomisesta
https://www.journalisti.fi/artikkelit/2018/6/tmk-muka-vastuullista-journalismia/
Journalistin ohjeissa ei ensinnäkään luvata, että journalismi on ”tasapuolista
se on Kyllä tosiaakin huomattu
Objektiivisuudesta” ohjeissa ei sanota mitään. Mitä se edes tarkoittaa?
Vastuulliselta medialta penätään usein myös asioita, joita Journalistin ohjeissa ei luvata, kirjoittaa Elina Grundström.
Niissä ei myöskään luvata, että mediat ovat ”puolueettomia”.
*** E-hei**YLIMIELISYYS NARSISMILLA EI RAJOJA ,
tiedotusvälineillä on oikeus valita juttujensa näkökulmat, kunhan faktat ja mielipiteet on mahdollista erottaa toisistaan. Medioilla on myös oikeus määritellä toimituspoliittinen linjansa. Yle pyrkii puolueettomuuteen, Keskisuomalainen haluaa edistää Keski-Suomen asiaa, ja puoluelehdillä on lupa valita aiheensa puolueellisesti.
Eli nämä tekevät journalistiset säännöt rikkovat niitä raikeästi
ja väittävät ettei mitään sääntöjä olekaan
HUH Huh ..SUOMEN JOPA MAAILMAN TOISIKSI VAPAIN MEDIA
Eli globlilisti suuryritysten mainostajien
maailman toiseksi paras
poliitisessa ohjauksessa oleva umpi keskitynyt
hyväveli korruptoitunut suomen valtamedia
jota ohjaa rahamiehet sätkynukke media
mitä helvettiä tämä siten on kun Elina Grundström.
torpaa Pyyhkii karvaiseen siivotomaan hanuurinsa
kaikki omat vaatimuksensa
Päätoimittajien kannanotto: Luotettavan median puolesta
https://yle.fi/uutiset/3-8709207 näiden journalisti liiton sekopäiden lakia ylempänä itseään pitävien ihmisten
propagandan lopputulos
Ministerit asettaneet työryhmän suitsimaan vihapuhetta ja kiusaamista
mietikää mistä näitä hyväveli toimittaja pellejä lahjotaan Suuri journalistipalkinto -ehdokkaat julki –
Vuoden journalistiseksi teoksi ehdolla ovat Helsingin Sanomien Land of Free Press -kampanja, joka nosti esille lehdistönvapauden merkityksen Donald Trumpin ja Vladimir Putinin Helsingin huippukokouksen alla, Haaga-Helian koululaisten medialukutaitoa vahvistanut Faktana kiitos! -kiertue sekä vastuullisia toimittajien suojeleva ja valejournalismin tuomitsevat suomalainen oikeusvaltio.
Ylen Sara Rigatellin juttu seksuaalisesta häirinnästä elokuva-alalla
ehdolla vuoden jutuksi
Aku Louhimies vo olla eri mieltä suomen ylen noitavainoista
mietikää hän nostaa oikeus prosesin yleä vastaan
ja Ylen Sara Rigatel ehkä palkitaan siitä *juttu on menneisyyttä*
Suuri journalistipalkinnon voittajat paljastetaan 13. päivä maaliskuuta.
sairasta menoa suomen valtamedia
Kun mikään ei tarkoita mitään narsti toimitajille päätoimitajille JSN lle journalisti liitolle huomaan sanoo:
26/04/2019 09:05
Maryama Abdi, **Somaliliiton** nuorten uutisluokka
Maahanmuuttajanuoret kamppailevat kieliopintojen kanssa – ”Mun pitää itse uskoa, että mä pystyn samaan kuin muut suomalaiset nuoret”
Yle Uutisluokka on mediakasvatushanke, jossa nuoret tekevät uutisia omista aiheistaan.
Kouluihin tulossa uudenlaista ilmasto-opetusta –
”Pari maantiedon tuntia ysiluokalla ei riitä”
Koulutus ja kasvatus 25.4.2019
ei jumalauta yle koulutaa ihmisiä poliitisella viher fanaatis aktivismilaan nuoria
tuleviksi viher vasuri liberaalien EU n osavaltio kiimaisiksi äänestäjiksi
islam on coolia tulevaisuuden suomen tytöt alapäät verilllä ja silmät mustina
se on se todelinen syy näiden nuorten vanhemmat joita yle aivo pesee
vastaus ylelle näistä touhuista
propagandaa
Brittinuoret Brexitistä: ”Kansanäänestystä **ei olisi ikinä pitänyt järjestää”*
teidän monikuulturisuuden ilmastohysterian pelotellu
ja monikultuurisuuden islamin tyrkytys
nuorisolle on järkytävää seuratavaa
poliitista aivo pesua
miksi te ette ikinä haastatele näitä monikuuluuria vastustavia nuoria
tai ilmastohysteriasta piitamatomia nuoria Eu ta vastustavia nuoria
niin miksi uutisointi on yksipuolista mielipidettä
vain teidän tyrkytämään viher vasemmisto monikultuurisuus
ilmastonmuutos akendaan nuorisolta
niitä muita nuorten mielipiteitä ei näy missään ja mistä se johtuu
*ei ainakaan journalstisten ohjeiden noudatamiseta*
tasapuolisuuden ja objektiivisuuden näkökannalta katsottuna
elina pätevänä JSN näsä viisastelee vihreiden vasuri linssien läpi
omien ohjeitensa rikkomisesta
JUTTU ON JOURNALISTI LIITON OMA
Journalistin ohjeissa ei ensinnäkään luvata, että journalismi on ”tasapuolista
se on Kyllä tosiaakin huomattu
Objektiivisuudesta” ohjeissa ei sanota mitään. Mitä se edes tarkoittaa?
ahaa muilta te sitä kyllä vaaditte
Vastuulliselta medialta penätään usein myös asioita, joita Journalistin ohjeissa ei luvata, kirjoittaa Elina Grundström.
Niissä ei myöskään luvata, että mediat ovat ”puolueettomia”.
*** E-hei**YLIMIELISYYS NARSISMILLA EI RAJOJA ,
tiedotusvälineillä on oikeus valita juttujensa näkökulmat, kunhan faktat ja mielipiteet on mahdollista erottaa toisistaan. Medioilla on myös oikeus määritellä toimituspoliittinen linjansa. Yle pyrkii puolueettomuuteen, Keskisuomalainen haluaa edistää Keski-Suomen asiaa, ja puoluelehdillä on lupa valita aiheensa puolueellisesti.
Eli nämä tekevät journalistiset säännöt rikkovat niitä raikeästi
ja väittävät ettei mitään sääntöjä olekaan
HUH Huh ..SUOMEN JOPA MAAILMAN TOISIKSI VAPAIN MEDIA
Eli globlilisti suuryritysten mainostajien
maailman toiseksi paras
poliitisessa ohjauksessa oleva umpi keskitynyt
hyväveli korruptoitunut suomen valtamedia
jota ohjaa rahamiehet eli sätkynukke valtamediaa IL IS HS MTV3 ymm
YLEÄ poliitiset puolueet jotka luupavat verorahoiteisen toiminnan jatkuvuutta
mitä helvettiä tämä siten on kun Elina Grundström.
torpaa Pyyhkii karvaiseen siivotomaan hanuurinsa
kaikki omat vaatimuksensa
lukekaa se yleltä google hakusana tämä
Päätoimittajien kannanotto: Luotettavan median puolesta
näiden journalisti liiton sekopäiden lakia ylempänä itseään pitävien ihmisten
propagandan lopputulos
Ministerit asettaneet työryhmän suitsimaan vihapuhetta ja kiusaamista
niin keitähän he tarkoittavat yksipuoliseti kun median pahin viholinen
onkin suomen normi kansalaiset
mietikää mistä näitä hyväveli toimittaja pellejä lahjotaan
Suuri journalistipalkinto -ehdokkaat julki –
Vuoden journalistiseksi teoksi ehdolla ovat Helsingin Sanomien Land of Free Press -kampanja, joka nosti esille lehdistönvapauden merkityksen Donald Trumpin ja Vladimir Putinin Helsingin huippukokouksen alla, Haaga-Helian koululaisten medialukutaitoa vahvistanut Faktana kiitos! -kiertue sekä vastuullisia toimittajien suojeleva ja valejournalismin tuomitsevat suomalainen oikeusvaltio.
Ylen Sara Rigatellin juttu seksuaalisesta häirinnästä elokuva-alalla
ehdolla vuoden jutuksi
Aku Louhimies vo olla eri mieltä suomen ylen noitavainoista
mietikää hän nostaa oikeus prosesin yleä vastaan
ja Ylen Sara Rigatel ehkä palkitaan siitä *juttu on menneisyyttä*
Suuri journalistipalkinnon voittajat paljastetaan 13. päivä maaliskuuta.
sairasta menoa suomen valtamedia
Aivan totta! Some teki Yhdysvalloissa Donald Trumpista presidentin. Eli se oli se ”porsaanreikä”, joka jäi sikäläiseltä juutalaisomisteiselta vasemmistolaiselta valtamedialta ja etenkin nk. ”demokraattiselta” puolueelta tukkimatta sekä huomiota vaille, joka koitui edm. puolueen presidentiiehdokkaan Hillary Clintonin ”hyppymiinaksi” tavalla, jonka kaikki tavan ihmiset muistavat ja feministiset ja kommunistiset sekopäät eivät siitä enää mitään muistakaan. Ainakaan kovin selvästi.
Tuolloin kuviteltiin vuorenvarmasti riittävän sen, että sähköinen ja paperinen valtamedia haukkuu ja vääristelee kaikkea mikä on lähempänä kuin Kuu republikaanien presidenttiehdokas Donald Trumpia, mutta se ei mennytkään aivan niin…
Ja tämän saimme huomata taannoisissa eduskuntavaaleissa kuinka kansallismielisten ja perussuomalaisten nettikirjoittelua ja vaalikampanjointia räikeästi ja epädemokraattisen despoottisesti vainottiin pyrkien tukahduttamaan heidän äänensä sekä agendansa tyystin tuossa mediassa sen sijaan kun valtapuolueiden ajamaa globalismia ja EU:n liittovaltio kehitystä.propakoitiin valtamedian avustuksella suoranaisella aivopesulla ja ”göbbelmäisellä” ehdottomuudella ilmastonmuutoksineen ja pyrkimyksellä vaieta kuoliaaksi nk. ”maahanmuuttokeskustelu” ja etenkin haittamaahanmuuttajien tekemät lukuisat järkyttävät rikokset vakavimpina itsemurhiin johtaneet lasten raiskaustapaukset.
Persujen ansiosta sanavapautta ei kuitenkaan ole enää kovin paljoa