Mainos:

Poliisi esittää kahta vangittavaksi viikonlopun suuroperaation jäljiltä – Toinen virolainen, toinen venäläinen

Julkaistu 24.9.2018 – Kirjoittaja Toimitus
Kahta viime viikonloppuna varsin näyttävästi kiinniotettua ja pidätettyä henkilöä vaaditaan vangittaviksi Varsinais-Suomen käräjäoikeudessa huomenna. Keskusrikospoliisi toimitti vangitsemisvaatimukset oikeudelle tänään iltapäivällä. Kyseessä on paljon huomiota herättänyt kotietsintä mm. Turun saaristossa, jossa yhteistyötä tekivät niin KRP, poliisi kuin puolustusvoimatkin.

Henkilöitä vaaditaan vangittaviksi epäiltyinä törkeästä rahanpesusta ja törkeästä veropetoksesta "syytä epäillä" -perusteella. Henkilöt ovat tutkinnan kohteena olevan yrityksen työntekijöitä. Poliisin mukaan toinen vangittavaksi esitetyistä on Viron ja toinen Venäjän kansalainen.

Talousrikostutkintaan liittyvät laajat kotietsinnät Varsinais-Suomessa saatiin päätökseen eilisiltana. Tutkinta jatkuu kuulusteluilla ja kotietsinnöissä takavarikoidun materiaalin läpikäynnillä.

– Kohteista takavarikoitiin muun muassa asiakirjoja ja tallennusvälineitä niin paljon, että niiden läpikäyminen ja tutkiminen kestävät pitkään, luultavasti vähintään ensi kevään, kertoo tutkinnanjohtaja, rikostarkastaja Tomi Taskila.

Kotietsintöjä tehtiin viikonlopun aikana kaiken kaikkiaan 17 kohteessa mantereella ja saarissa. Viranomaisyhteistyössä olivat mukana esimerkiksi Rajavartiolaitos ja Lounais-Suomen poliisilaitos, joka vastasi etsintöjen kenttätoiminnan suunnittelusta ja johtamisesta. KRP:n noin sadan työntekijän lisäksi operaatioon osallistui noin 300 henkilöä muista viranomaisorganisaatioista.

Mainos:

– Kotietsintöjen kohteet olivat harvinaisen laajoja ja maantieteellisesti haastavalla alueella saaristossa, mutta sujuva ja monipuolinen viranomaisyhteistyö takasi ison operaation jopa odotettua nopeamman etenemisen. Emme olisi pärjänneet ilman muita, Taskila sanoo.

Kotietsinnät ja kiinniotot liittyvät yhdessä Verohallinnon kanssa tehtävään talousrikostutkintaan, jonka esiselvitysvaihe alkoi puoli vuotta sitten. Tutkintapyynnön KRP sai verottajalta elokuun 2018 lopulla, joten toiminta oli tällä kertaa kiitettävän nopeaa...

Suomalaisessa osakeyhtiössä epäillään pestyn rahaa usean miljoonan euron edestä, ja yrityksen epäillään käyttäneen pimeää työvoimaa kiinteistöjen rakentamisessa. Esitutkinnassa epäillään muun muassa törkeää rahanpesua, törkeää veropetosta ja törkeää työeläkevakuutusmaksupetosta.

Lähde: Poliisi

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

14 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Röhkäle
Röhkäle
7 years ago

Jaha. Talousrikos on heti vihapuheen jälkeen rikoksista pahin. Murhakin on pikkujuttu silloin kun verottaja kärttää lisärahaa Sipilän värikkäiden kutsuvieraiden moninaisiin kuluihin.
Jos verotusta järkeistettäisiin niin harmaatalous ei houkuttaisi enää niin paljoa. Pölhöpuolueet vihreät, sdp, vasemmisto, keskusta ja kokoomus ovat kuitenkin järkevän kehityksen kiiloina yhteisessä matut ensin arvopohjassaan.

Jeppes
Jeppes
7 years ago

Hölmöt. Olisivat laittaneet omaisuudet verottajalta piiloon mm. vakuutuskuoriin kuten Pääministeri, lain mukaan ei olisi tapahtunut rikosta, tai paremmin sanottuna rikos olisi tapahtunut laillisesti.

Puolueeton
Puolueeton
7 years ago
Reply to  Jeppes

Omaisuus on rakennelmina ja kiinteistöinä saaristossa. Miten sen voi laittaa piiloon?
Viime vuosina kiinteistöhallintoyhtiö Airiston Helmi Oy on tuottanut useita miljoonia tappiota. Verottaja haluaa tietää, miten rahat investointeihin on hankittu ja millä työvoimalla kiinteistöt on rakennettu. Yhtiössä on vain muutama työntekijä, joten aliurakointia on käytetty.

Suurista summista on kysymys, joten rahoitusepäilyt ja veronkierto ovat tutkinnassa. Alueet ovat Suomen maaperää, vaikka omistaja olisikin venäläinen. Lopputulos voi kuitenkin olla, että on tehty hölmöjä investointeja eivätkä kiinteistöt menekään kaupaksi.

Venäjän hankinnat strategisilta alueilta ovat pelkkää huhupuhetta. Turun väylä kulkee lähellä, mutta tukikohdat ovat vanhaa tekniikkaa. Suomalaisetkin ovat tyhjentäneet omansa, kun niillä ei enää ole käyttöä. Jungfuskärissä voi käydä katselmassa museotykkejä, jotka on suunnattu Turun väylälle.

Jeppes
Jeppes
7 years ago
Reply to  Puolueeton

”Omaisuus on rakennelmina ja kiinteistöinä saaristossa. Miten sen voi laittaa piiloon?!”

Omaisuuden piilottaminen nyt vain on yleinen tapa sanoa asia. Paremmin sanottuna omistaja piiloutuu omaisuudeltaan ja sitä myöten verottajalta Vrt. erään pohjoisen lakkautettavan valtion Pääministeri & Hovi.

Jorma
Jorma
7 years ago

Osa Sinisten vaalikampajaan. Nyt ei enään kukaan puhu Soinin touhuista ja Jussi Niinistö voi leikkiä tärkeetä joka kanavalla.

Jorma
Jorma
7 years ago

Venäläiset sotilaat on niin tyhmiä, että heidän liikkeet kriisitilanteessa voi ennakoida metrin tarkkuudella jo vuosia etukäteen. Ja ne sijainnit voi jokainen katsoa Maanmittauslaitoksen netti kartoista.

Hallitus ja presidentti ovat epäilleet jo vuodesta 2014, että Airiston Helmen kiinteistöjä voitaisiin käyttää tunnuksettomien venäläisjoukkojen majoittamiseen kriisitilanteessa

https://www.aamulehti.fi/uutiset/hallitus-ja-presidentti-ovat-epailleet-jo-vuodesta-2014-etta-airiston-helmen-kiinteistoja-voitaisiin-kayttaa-tunnuksettomien-venalaisjoukkojen-majoittamiseen-kriisitilanteessa-201215570

Jeppes
Jeppes
7 years ago
Reply to  Jorma

Kaikkein pahin virhe on vastustajan aliarvioiminen. Ehkä tämä ”kiinnijääminen” on pelkkä täky jolla annetaan hömöläisten myhäillä itsetyytyväisinä, todellisten järjestelyjen ollessa jossakin ihan muualla ja muussa muodossa.

Miksi ei puututtu ?
Miksi ei puututtu ?
7 years ago
Reply to  Jeppes

Mikäli asia huolestutti niinistöä jo tuolloin niin miksi ei puututtu asiaan jo silloin ?…Ei voi kuin ihmetellä, ketkä torvelot äänestivät Sauli Niinistön uudelle kaudelle. Venäläiset sotilaat eivät sentään kantaneet juhlapaikanhakijoiden laukkuja, ja eivät ole osallistuneet pride-kulkueeseen virkapuvussa. Venäjä kun tulisi panssareineen rajan yli niin Suomella ei olisi mitään toivoa.

Elke Hari
Elke Hari
7 years ago

Nyt vain odotetaan innolla, että KRP ja puolustusvoimat iskevät vieraan vallan joukkoihin maaperällämme.

huugo
huugo
7 years ago

grahn laasonen näki jopa rasimia maakauppojen rajoittamisessa mutta kokoomushan myisi omat alushousunsa jos siitä saa hieman tuohta. Melkoisen sinisilmäistä touhua.
https://www.suomenuutiset.fi/halla-aho-missaan-muussa-puolueessa-aanestajakunnan-odotukset-puolueen-kaytannon-toiminta-eivat-jyrkassa-ristiriidassa-kokoomuksessa/

juha.
juha.
7 years ago

Eivät ne sitten löytäneet etsimälläkään sieltä yhtään suomalaista kanta-asukasta??? Taisipa kuitenkin löytyä venäläistä votkaa, tupakkaa, ruotsalaista nuuskaa, venäläisiä ylellisyystuotteita, joita EU:n pakotteiden takia ei saa täällä olla, ettei vain tavikset nää mistä jäädään paitsi, huumeita, narssisteja (hollannista), sohvan välistä venäläistä leipää ja muutama Putinin kopeekka ja lopuksi helevetin hyvännäköisiä venäläisiä ja virolaisia huoria, jotka Suomen poliisin oli helppo tunnistaa naiseksi, koska sulottarien ”habitus” ei ole muuttunut toisin kuin täällä kotilieden ääressä, jossa ei niinkään tarvittaisi hellankoukkua, vaan harppuunaa. Siis ei pidä edes päästää mieleensä huulipunaa, vaan HARPPUUNAA!!!

Tavja: ”Niin kyllähän MINÄKIN olen saanut KÄRSIÄ aikoinaan erilaisesta HÄIRINNÄSTÄ!?!?!?

P.S. Poliisia eniten tässä ”tapauksessa” tietenkin harmitti se, ettei se ITSE ”tutkivan rikuspolliisin” -soluttautujaisosaston myyräntyöntekijät eivät olleet saaneet ”puuskajaskarin” hilunpilttuista mitään tietoa, että ITSE olisivat voineet olla mukaana, kun sielllä oli niin muukaavaa, voi kun olis Helsingin poliisijohtajat saaneet olla muukaanaaa…!!!!

CFF
CFF
7 years ago

Ja samaan aikaan valmistaudutaan päästämään Suomeen jopa 100 000 matua joiden joukossa on 100% varmasti kovia terroristeja.

Poliisivaltion ote tiukkenee. Sananvapaus on poljettu viranomais saappaan alle yhteisymmärryksessä EUn mielivaltaisten määräysten mukaan

Viranomaiset saivat vähän kiillotettua ryvettynyttä julkikuvaansa kun kohta lähes koko Suomen poliisijohto on joko vankilassa tai ainakin syytettyinä.

Poliisit voivat lohduttautua sillä että samaan selliin laitetaan kohta kansantrubaduuri jonka rikoksena on laulaminen. Ei kuitenkaan laulaminen siinä mielessä kuin se ymmäretään vasikoimisella Pasilassa.

FAKE NEWS!
FAKE NEWS!
7 years ago

Kyllä taas suomalaisia kustaan silmään kuusnolla tälläkin typerällä Airiston Helmi näytelmällä. Koittakaa nyt tajuta se, että kaikkien valtioiden suojelupoliisit tekevät yhteistyötä PITÄMÄLLÄ YLLÄ KANSAINVÄLISTÄ RIKOLLISUUTTA. Suomen poliisin YLIN JOHTO ei siis taistele rikollisuutta vastaan – he pitävät sitä itse yllä. Tutkikaa Supon taustoja vaikkapa Wikipediasta, kyseisen – valtio valtiossa – organisaation rikollinen toiminta ei ole perustamisajoista muuttunut, ainoastaan nimi muuttui.

Älkää siis uskoko tälläisiin Airiston Helmi suur-operaatioihin ja feikki Aarnio-elokuviin, jossa Suomen vale-oikeusministeriö on härskisti mukana.

CFF
CFF
7 years ago

Löytyi 500 000 euroa muovikassista. So what!

Sama summa tilillä ei olisi ongelma.

Käteisraha näyttää olevan vain ongelma niille jotka haluavat että se poistetaan käytöstä. Eli hyvä veli järjestelmälle.

Kahvinjuojilla oli enemmän lihasmassaa

Julkaistu 24.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Ihmisillä, jotka joivat eniten kahvia, oli vähemmän kehon rasvaa, vähemmän rasvaa sisäelinten ympärillä ja suurempi lihasmassa kuin ihmisillä, jotka kuluttivat kahvia vähän tai eivät lainkaan. Tämä selviää uudesta suomalaistutkimuksesta, vaikka tutkijat korostavat, etteivät tulokset todista kahvin aiheuttaneen eroja.

Tutkimuksen suorittivat Oulun yliopiston tutkijat, ja siihen osallistui 2 264 Pohjois-Suomessa vuonna 1966 syntynyttä henkilöä. Ryhmä on osa pitkäaikaista väestötutkimusta, jossa seurataan heidän terveyttään ajan mittaan. Osallistujat olivat 46-vuotiaita aineiston keruuhetkellä. Tutkijat jakoivat heidät itse ilmoitetun kulutuksen mukaan: ei kahvia, yhdestä kahteen kuppia, kolmesta neljään kuppia tai viisi tai useampia kuppeja päivässä.

Vaikka osallistujilla oli suunnilleen sama painoindeksi (BMI), heidän kehon koostumuksensa erosi ryhmien välillä. Niillä, jotka joivat enemmän kahvia, oli pienempi osuus kehon kokonaisrasvasta ja vähemmän viskeraalista rasvaa, kun taas heidän luustolihasmassansa oli suurempi heinäkuussa European Journal of Nutrition -lehdessä julkaistun tutkimuksen mukaan.

Tutkijat analysoivat myös 164 aineenvaihduntamarkkeria sekä verensokeri-, insuliini- ja sukupuolihormonimarkkereita. Osallistujat olivat paastonneet ja pidättäytyneet kahvista ja tupakoinnista ennen näytteiden ottoa. 2 264 osallistujasta 2 194 joi kahvia ja vain 70 ei.

Mainos:

Eroja insuliinimarkkereissa ja hormoneissa

Sekä miehillä että naisilla suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä veren haarautuvaketjuisten aminohappojen alhaisempiin pitoisuuksiin. Aiemmat tutkimukset ovat yhdistäneet näiden aminohappojen jatkuvasti kohonneet tasot insuliiniresistenssiin ja suurempaan tyypin 2 diabeteksen riskiin.

Miesten keskuudessa suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä myös suotuisampaan glukoosi-insuliiniprofiiliin. Hormonaalinen kuva oli monimutkaisempi: kokonais- ja biosaatava testosteroni sekä sukupuolihormoneja sitova globuliini (SHBG) olivat korkeampia, kun taas vapaa testosteroni ja vapaa androgeeni-indeksi olivat hieman alhaisempia. Naisten kohdalla yhteyksiä oli vähemmän, ja ne koostuivat pääasiassa korkeammasta SHBG:stä ja alhaisemmista vapaiden androgeenien arvoista.

Miljoonat ihmiset kuluttavat kahvia joka päivä, mutta silti tiedämme yllättävän vähän siitä, miten se liittyy aineenvaihduntaamme ja hormoneihimme. Tuloksissamme korostui selvä hormonaalinen allekirjoitus, joka ei hävinnyt, vaikka otimme huomioon painoindeksin ja elintapatekijät. Useat näistä yhteyksistä erosivat miesten ja naisten välillä, sanoo tutkimuksen pääkirjoittaja ja Oulun yliopiston väitöskirjatutkija Luca Verroest yliopiston tiedotteessa.

Oulun yliopisto korostaa myös, etteivät tulokset voi vielä muodostaa perustaa uusille ravintosuosituksille.

Osoittaa yhteyden, ei syy-seuraussuhdetta

Tutkimus on poikkileikkaustutkimus, mikä tarkoittaa, että kahvitottumukset ja fyysiset markkerit mitattiin samanaikaisesti. Se ei voi määrittää, vaikuttiko kahvi kehon koostumukseen, joivatko tietynlaiset elämäntavat omaavat ihmiset enemmän kahvia vai olivatko muut tekijät molempien taustalla.

Kulutus oli myös itse ilmoitettua, kahvia juomattomien ryhmä oli pieni, ja kaikki osallistujat tulivat suhteellisen homogeenisesta suomalaisesta syntymäkohortista. Muut elintavat ovat voineet vaikuttaa sekä siihen, kuinka paljon osallistujat joivat kahvia, että heidän kehon koostumukseensa, kuten News Medical toteaa arviossaan tutkimuksesta.

Tutkijat tekevät parhaillaan kokeita selvittääkseen, aiheuttaako kahvi itsessään muutokset ja mitkä juoman monista bioaktiivisista yhdisteistä saattavat olla vastuussa. Vasta sitten ihmisillä tehtävät interventiotutkimukset voivat osoittaa, onko yhteyksillä käytännön merkitystä.

Suomalaiset haluavat ikärajan sosiaaliseen mediaan

Julkaistu 21.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Monet suomalaiset kannattavat ikärajaa lasten sosiaalisen median käytölle, kertoo tuore kyselytutkimus.

Kyselyyn vastanneista 53 prosenttia tukee kieltoa alle 15-vuotiailta, kun taas 28 prosenttia vastustaa sitä ja 19 prosentilla ei ole mielipidettä, ruotsinkielinen Yle raportoi. Kyselyn toteutti keskustaoikeistolainen ajatushautomo Toivo.

Kannatus on korkeinta Kansallisen Kokoomuksen ja Perussuomalaisten kannattajien keskuudessa. Molemmissa ryhmissä 59 prosenttia puoltaa ikärajaa. Vastaava osuus on 46 prosenttia Vihreän liiton äänestäjien ja 45 prosenttia Vasemmistoliiton äänestäjien keskuudessa.

Myös ikä vaikuttaa näkemyksiin. 18–24-vuotiaista 45 prosenttia kannattaa ehdotusta, kun taas yli 75-vuotiaiden keskuudessa vastaava luku on 56 prosenttia. Tutkimuksessa ei havaittu tilastollisesti merkittäviä eroja miesten ja naisten välillä.

Mainos:

Suomen hallitus aloitti helmikuussa selvityksen alle 15-vuotiaiden kiellosta. Sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasosen (huom: alkup. tekstissä Karoliina Partanen) mukaan tavoitteena on ottaa ikäraja käyttöön vuonna 2027.

Suomi harkitsee rikosoikeudellisen vastuuiän alentamista

Julkaistu 18.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Suomen oikeusministeriö selvittää, pitäisikö rikosoikeudellisen vastuun ikärajaa alentaa. Asia on noussut valokeilaan Ruotsin parlamentin tekemän merkittävän nuorisorikollisuutta koskevan päätöksen myötä.

Elokuussa Ruotsin valtiopäivät äänesti rikosoikeudellisen vastuuiän alentamisesta 14 vuoteen erityisen vakavien rikosten osalta. Tämä tarkoittaa, että 14 vuotta täyttäneet lapset voitaisiin tuomita vankeuteen rikoksista, kuten murhasta, törkeästä raiskauksesta ja törkeistä aserikoksista. Äänestys päättyi lukemin 281 puolesta ja 66 vastaan.

Ehdotus on kohdannut voimakasta kritiikkiä viranomaisilta, lastenoikeusjärjestöiltä ja tutkijoilta. Ruotsin hallitus on perustellut sitä rikoksen uhrien oikeusturvalla ja tarpeella suojautua vaarallisilta yksilöiltä. Uudistus ei ole vielä astunut voimaan. Oikeusministeri Gunnar Strömmer on todennut, että laki voisi tulla voimaan vasta seuraavan vaalikauden loppupuolella, edellyttäen että Tidö-puolueet säilyttävät valtansa.

Suomen nykyinen oikeudellinen kynnys

Suomen rikoslain mukaan henkilön on oltava täyttänyt 15 vuotta ollakseen rikosoikeudellisesti vastuussa. Suomen oikeusministeri Leena Meri haluaa nyt tarkastella ikärajan alentamista.

Mainos:

”Pyynnöstäni myös Suomessa on käynnissä selvitys rikosoikeudellisen vastuun ikärajan alentamisesta alle 15-vuotiaiden osalta. Hanke käynnistyi oikeusministeriössä kesän 2026 aikana ja valmistuu tämän vuoden aikana. Toivon, että Suomessa seurattaisiin Ruotsin keinoja nuorisorikollisuuden torjumiseksi ja laskettaisiin ikärajaa, kuten perussuomalaisten vuoden 2022 kriminaalipoliittisessa ohjelmassa esitettiin,” kirjoittaa Leena Meri X-palvelussa.

Selvityksen on määrä valmistua ennen vuoden loppua. Vasta sen jälkeen selviää, eteneekö Suomen hallitus lainsäädäntötoimiin ja mitä rikoksia tai rangaistuksia se mahdollisesti koskisi.

Opettajiin kohdistuva väkivalta on lisääntynyt voimakkaasti Suomen kouluissa

Julkaistu 17.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Joka viides peruskoulun opettaja Suomessa kertoo joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi. Opetusalan ammattijärjestö OAJ varoittaa suuntauksen pahentuneen kahden vuoden aikana ja vaatii valtakunnallisia toimenpiteitä.

Opetusalan ammattijärjestö OAJ raportoi vuoden 2026 työolobarometrissaan, että 14 prosenttia vastaajista oli joutunut työpaikkaväkivallan kohteeksi edellisen vuoden aikana. Edellisessä, vuonna 2024 tehdyssä kyselyssä vastaava luku oli 10 prosenttia.

Kasvu on erityisen selvää peruskouluissa. Siellä 21 prosenttia ilmoitti joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi, kun vuonna 2024 luku oli 17 prosenttia. Varhaiskasvatuksessa kolmasosa vastaajista sanoi joutuneensa lasten tekemän väkivallan kohteeksi.

Väkivalta oli lähes täysin oppilassidonnaista. 99 prosentissa tapauksista, joissa opettajat ilmoittivat joutuneensa väkivallan kohteeksi, tekijänä oli lapsi tai oppilas.

Mainos:

Erityisopettajat erityisen alttiina

Erot ovat huomattavia. OAJ nimeää erityisopettajat ja erityisluokanopettajat ryhmiksi, jotka joutuvat useimmin väkivallan kohteeksi. Väkivalta on yleisintä varhaiskasvatuksessa, mutta se on lisääntynyt eniten peruskouluissa viimeisen kahden vuoden aikana.

Sitä vastoin lukioissa työskentelevillä ei barometrin mukaan ollut kokemuksia väkivallasta. Tilanne eroaa siis selvästi eri koulutusmuotojen välillä.

Oppimis- ja työympäristöjen turvattomuuteen on puututtava. Nykyinen suuntaus on erittäin huolestuttava, sanoo OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto.

Monet harkitsevat alanvaihtoa

Seuraukset voivat olla vakavia kohteeksi joutuneelle henkilöstölle: kuudessa prosentissa tapauksista väkivalta oli johtanut sairauslomaan.

Vastaajista 42 prosenttia oli harkinnut alanvaihtoa edellisen vuoden aikana. Alle 51-vuotiaiden keskuudessa luku oli noin puolet.

Väkivalta ei ole ainoa syy, miksi opettajat harkitsevat ammatin jättämistä. Samalla 75 prosenttia kertoi kokevansa vähintään toisinaan työperäistä stressiä.

OAJ vaatii valtakunnallisia toimintamalleja väkivallan ja uhkatilanteiden ehkäisemiseksi kouluissa ja päiväkodeissa. Järjestö haluaa myös opetusalalle suunnatun erillisen työsuojeluohjelman.

Jäsenemme ovat peräänkuuluttaneet valtakunnallisia toimintamalleja, joilla voidaan ehkäistä väkivaltaa ja uhkatilanteita, sanoo Katarina Murto.