Mainos:

Mauri Peltokangas: Olemme EU:ssa vain pelinappula ja kulujen maksaja

Julkaistu 13.4.2018 – Kirjoittaja Toimitus
Perussuomalaisten Kaustisen kunnanvaltuutettu ja some-kannanotoillaan mittavan seuraajajoukon itselleen kerännyt Mauri Peltokangas kommentoi Facebook-sivullaan Euroopan Unionia.

Peltokangas kirjoittaa:

"Euroopan unioni on heikko, koska suurimmalla osalla sen jäsenmaiden johtajista ei ole munaa puolustaa omia rajojaan ja kansansa turvallisuutta. Näin koko himmeli on suojaton.

Koko paska perustuu vallan keskittämiskiimaan, johon ei sovi kansallisvaltioiden omat arvot. Me olemme tässä pelissä vain pelinappula ja kulujen maksaja.

Onnea Unkari!"

Mainos:

Lähde: Facebook

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

15 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
Emppu Vuori
Emppu Vuori
8 years ago

Ei Mauri ei, emme ole EU:ssa VAIN pelinappula ja kulujen maksaja!

Olemme EU:ssa LIIAN PALJON pelinappula ja kulujen maksaja!

Anti-globalisti
Anti-globalisti
8 years ago

Suomi on EU:ssa VAIN pelinappula ja kulujen maksaja, koska suomalaiset antavat vaaleissa äänensä kerta toisensa jälkeen sielunsa pirulle myyneille, EU-diktatuurin ostamille EUnukeille, maanpettureille.

Britti-patriootti David Noakes:

”The EU has bribed 28 Prime Ministers with £10 million per treaty to sign away their nations and their freedom. Ordinary Ministers get less. Its much cheaper than building weapons and going to war, as Adolf Hitler did.

The EU is an unelected 3 tier dictatorship on the soviet model, with a sham parliament in Brussels. IN TIME, THAT’S SLAVERY FOR ALL OF US.” – ”Expose the EU dictatorship and its police state”, https://eutruth.org.uk/

”The EU is corrupt and cannot account for 95% of its expenditure (yes, ninety five % lost)
The EU has over 200,000 offshore bank accounts from which it pays BRIBES.”
http://www.eutruth.org.uk/50reasonseu.html

EU-diktatuuria täydellistetään pienten askelten taktiikalla, jotta ihmiset eivät huomaisi minne ollaan menossa ennenkuin se on myöhäistä.

Vastaa

juuda
juuda
8 years ago

Minusta tuntuu, että Suomi on ja on ollut lypsylehmä. Suomalaisia ennen kusettivat vain omat ”herramme”, mutta nyt koko maailma. Saatana, kun onkin hienoa olla ”kultapossukerhon” jäsen.

Emppu Vuori
Emppu Vuori
8 years ago
Reply to  juuda

Olisiko se isänmaan petturuutta kun esimerkiksi joku Stubb lahjoittaisi EU:n eliitille muutaman miljardin suomalaisten veronmaksajien varoja ja saisi vastalahjaksi muutaman sadantuhannen vuosipalkkaisen viran EU:n herrakerholta???
Onko näin tapahtunut???

juuda
juuda
8 years ago
Reply to  Emppu Vuori

KYLLÄ, sanoi Esko

Valkoinen hetero
8 years ago

Muistakaa valistaa kanssaihmisiänne heidän tyhmyydestään. Joo , koitettu on. Ihmisille on helpompi valehdella,kuin selittää ,että heille on valehdeltu.

Älli
Älli
8 years ago

Meitä on kusetettu.
Helvetillinen korruptio vallitsee unionissa, se on saletti.
Hillotolppia on jaossa ahkerimmille perseennuolijoille!
Sylettää tuollaiset kataiset ja kumppanit!

juha.
juha.
8 years ago

Peltokankaan sanoman asian tietää jokainen, joka ajattelee omilla aivoillaan, siis tavallinen veronmaksaja, jonka verorahoja lapioidaan Brysseliin voitelurahoiksi jonkin paskaviran saamiseksi EU uskolliselle suomalaiselle pikkutekijälle (poliitikko), sillä Europarlamentin kynnysmatollekin maksetaan sellaiset liksat ja juomarahat, joista ei voi edes uneksia peräpohjolan hangilla ja lossakoilla.
Suomi lisäksi on maksanut nk. ”suurten maiden” puolesta niiden jäsenmaksuja jakaakseen ”taakkaa” suomalaisten veronmaksajien (jälleen kerran) harteille, sillä jo Ruostin kuninkaan Kustaa Vaasan ajoista tämä katajainen kansa on saanut kokea, mitä on olla kolonialismin uhrina ja kyltymättömän ahneuden sekä sydämettömyyden kohteena sieltä, josta hyttysen ääni ei kuulu Tukholmaan eikä Brysseliin.
Suomalaisten jäsenyyssopimusneuvottelut EU:hun olivat sinänsä täysi farssi ja malliesimerkki siitä kuinka noita neuvotteluja ei pitäisi käydä. Tuosta kirjoittanut suurlähettilään kirjaa ei ole saatavissa mistään kirjakaupoista eikä kirjastoista Suomesta. Ainoastaan yksittäisiä kappaleita yksityisiltä omistajilta, jotka ehtivät sen hankkia ennen kuin tuo kirja tuhottiin. Ulkomailta voi saada englanninkielisiä kappaleita. Kirjaa käytetään Puolassa ”oppikirjana” kuinka ei pidä tehdä. Eli silloinen kauppa- ja teollisuusministeri Pentti Salolainen (Kok) touhotti kuin heinämies innostuksissaan eikä pysynyt housuissaan kun sellainen kiima oli päästä niihin ”pöytiin, joissa päätetään suurista kysymyksistä”. Puhumattakaan nyk. presidentin Sauli Niinistön (kok) ja Paavo Lipposen (Sdp) ”ytimiin menemisistä” eli taas ”niihin pöytiin menemisistä, joissa päätetään meitä koskettavista kysymyksistä”. Totta tosiaan olemme olleet nyljettävinä ja kaltattavina antamassa kansantuotettamme pois niille, jotka sitä vähiten tarvitsevat ja näin hyödyttäneet omia maitaan meidän kustannuksellamme. Siis meidän. EI ppliitikkojemme.

Emppu Vuori
Emppu Vuori
8 years ago
Reply to  juha.

Kertoisitko juha. miten ja keiden nk. ”suurten maiden” puolesta Suomi on maksanut niiden jäsenmaksuja…

Mielestäni on totta että Suomi on maksanut liikaa ja saanut liian vähän, mutta Suomi on maksanut vain sen osan jonka ”Suomi” tai oikeammin meidän hölmöt päättäjät ovat sitoutuneet maksamaan suomalaisten verovaroista…

Röhkäle
Röhkäle
8 years ago
Reply to  Emppu Vuori

Suomi on maksanut Saksan, Hollanin, Ruotsin ja Itävällan jäsenmaksuja. Niin ja Britannian puolesta 1,7 miljardia Kataisen aikana.Mistähän ansioista Ktainen sai hillotolppansa? Mieti sitä.

Emppu Vuori
Emppu Vuori
8 years ago
Reply to  Röhkäle

Suomi ei ole maksanut Saksan, Hollanin, Ruotsin ja Itävällan jäsenmaksuja. Niin ja Britannian puolesta Suomi ei ole maksanut 1,7 miljardia Kataisen aikana.

Mistähän ansioista Ktainen sai hillotolppansa? Mieti sitä.

Mökö
Mökö
8 years ago

Siis todellakin. Muistaako kukaan sitä saatanan kiimaa (juuri oikea sana) mikä oli esim. Paavo Lipposella? Mennään ytimiin päättämään asioista!
Vittu mitä paskaa. Siellä ei ketään kiinnosta mitä yks pieni Suomi sanoo, pääasia että SE MAKSAA!
Mulkut ovat itselleen haalineet sitä sun tätä, Katainen ehkä suurin näistä perseennuolijoista. Ja näitä meillä riittää.
Itse Soinikin saanee palkintovirkansa.

Kalergi-suunnitelma
Kalergi-suunnitelma
8 years ago
Reply to  Mökö

Suomalaiset ovat siellä ”ytimissä” pöydän alla kuuntelemassa mitä isot pojat pöydän ympärillä päättävät!

Röhkäle
Röhkäle
8 years ago

Eu jäsenyys maksaa 1117 euroa minuutissa, mutta ei hätää suomalaisilta köyhiltä ja pienyrittäjiltä voi aina leikata lisää, kuten olemme nähneet.
Poliitikot ovat tuhonneet Suomea järjestelmälliseti viimeiset 30 vuotta. Kansan kärsimykset ovat mittaamattomi ja taloudelliset menetykset mega-luokkaa.
Idiootti poliitikot ovat myyneet valtion omaisuutta pilkkahinnalla, lahjoittaneet luonnnvaroja kansainvälisille kaivosyhtiöille. Kanadalaiset louhivat Kittilän kultakaivoksesta 6000 kiloa kultaa vuodessa ja ohessa muitakin mineraaleja kansan nenän edestä. Noin Tanskan kokoinen alue on ulkomaalaisten kaivosyhtiöiden hallussa ryöstettävänä.
On aivan varma että Euroopan suurin litium esiintymäkin Keski-Pohjanmaan Kaustisella suorastaan lahjoitetaan pois idiootti poliitikoiden toimesta Brysselin hillotolppia lahjuksina käyttäen.

Emppu Vuori
Emppu Vuori
8 years ago
Reply to  Röhkäle

Röhkäle: ”… suomalaisilta köyhiltä voi aina leikata lisää,,,”

Emppu Vuori: Miten niin köyhiltä voi leikata??? Onko köyhillä paljonkin leikattavaa??? Mielestäni ei ainakaan pitäisi leikata!

Kahvinjuojilla oli enemmän lihasmassaa

Julkaistu 24.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Ihmisillä, jotka joivat eniten kahvia, oli vähemmän kehon rasvaa, vähemmän rasvaa sisäelinten ympärillä ja suurempi lihasmassa kuin ihmisillä, jotka kuluttivat kahvia vähän tai eivät lainkaan. Tämä selviää uudesta suomalaistutkimuksesta, vaikka tutkijat korostavat, etteivät tulokset todista kahvin aiheuttaneen eroja.

Tutkimuksen suorittivat Oulun yliopiston tutkijat, ja siihen osallistui 2 264 Pohjois-Suomessa vuonna 1966 syntynyttä henkilöä. Ryhmä on osa pitkäaikaista väestötutkimusta, jossa seurataan heidän terveyttään ajan mittaan. Osallistujat olivat 46-vuotiaita aineiston keruuhetkellä. Tutkijat jakoivat heidät itse ilmoitetun kulutuksen mukaan: ei kahvia, yhdestä kahteen kuppia, kolmesta neljään kuppia tai viisi tai useampia kuppeja päivässä.

Vaikka osallistujilla oli suunnilleen sama painoindeksi (BMI), heidän kehon koostumuksensa erosi ryhmien välillä. Niillä, jotka joivat enemmän kahvia, oli pienempi osuus kehon kokonaisrasvasta ja vähemmän viskeraalista rasvaa, kun taas heidän luustolihasmassansa oli suurempi heinäkuussa European Journal of Nutrition -lehdessä julkaistun tutkimuksen mukaan.

Tutkijat analysoivat myös 164 aineenvaihduntamarkkeria sekä verensokeri-, insuliini- ja sukupuolihormonimarkkereita. Osallistujat olivat paastonneet ja pidättäytyneet kahvista ja tupakoinnista ennen näytteiden ottoa. 2 264 osallistujasta 2 194 joi kahvia ja vain 70 ei.

Mainos:

Eroja insuliinimarkkereissa ja hormoneissa

Sekä miehillä että naisilla suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä veren haarautuvaketjuisten aminohappojen alhaisempiin pitoisuuksiin. Aiemmat tutkimukset ovat yhdistäneet näiden aminohappojen jatkuvasti kohonneet tasot insuliiniresistenssiin ja suurempaan tyypin 2 diabeteksen riskiin.

Miesten keskuudessa suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä myös suotuisampaan glukoosi-insuliiniprofiiliin. Hormonaalinen kuva oli monimutkaisempi: kokonais- ja biosaatava testosteroni sekä sukupuolihormoneja sitova globuliini (SHBG) olivat korkeampia, kun taas vapaa testosteroni ja vapaa androgeeni-indeksi olivat hieman alhaisempia. Naisten kohdalla yhteyksiä oli vähemmän, ja ne koostuivat pääasiassa korkeammasta SHBG:stä ja alhaisemmista vapaiden androgeenien arvoista.

Miljoonat ihmiset kuluttavat kahvia joka päivä, mutta silti tiedämme yllättävän vähän siitä, miten se liittyy aineenvaihduntaamme ja hormoneihimme. Tuloksissamme korostui selvä hormonaalinen allekirjoitus, joka ei hävinnyt, vaikka otimme huomioon painoindeksin ja elintapatekijät. Useat näistä yhteyksistä erosivat miesten ja naisten välillä, sanoo tutkimuksen pääkirjoittaja ja Oulun yliopiston väitöskirjatutkija Luca Verroest yliopiston tiedotteessa.

Oulun yliopisto korostaa myös, etteivät tulokset voi vielä muodostaa perustaa uusille ravintosuosituksille.

Osoittaa yhteyden, ei syy-seuraussuhdetta

Tutkimus on poikkileikkaustutkimus, mikä tarkoittaa, että kahvitottumukset ja fyysiset markkerit mitattiin samanaikaisesti. Se ei voi määrittää, vaikuttiko kahvi kehon koostumukseen, joivatko tietynlaiset elämäntavat omaavat ihmiset enemmän kahvia vai olivatko muut tekijät molempien taustalla.

Kulutus oli myös itse ilmoitettua, kahvia juomattomien ryhmä oli pieni, ja kaikki osallistujat tulivat suhteellisen homogeenisesta suomalaisesta syntymäkohortista. Muut elintavat ovat voineet vaikuttaa sekä siihen, kuinka paljon osallistujat joivat kahvia, että heidän kehon koostumukseensa, kuten News Medical toteaa arviossaan tutkimuksesta.

Tutkijat tekevät parhaillaan kokeita selvittääkseen, aiheuttaako kahvi itsessään muutokset ja mitkä juoman monista bioaktiivisista yhdisteistä saattavat olla vastuussa. Vasta sitten ihmisillä tehtävät interventiotutkimukset voivat osoittaa, onko yhteyksillä käytännön merkitystä.

Suomalaiset haluavat ikärajan sosiaaliseen mediaan

Julkaistu 21.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Monet suomalaiset kannattavat ikärajaa lasten sosiaalisen median käytölle, kertoo tuore kyselytutkimus.

Kyselyyn vastanneista 53 prosenttia tukee kieltoa alle 15-vuotiailta, kun taas 28 prosenttia vastustaa sitä ja 19 prosentilla ei ole mielipidettä, ruotsinkielinen Yle raportoi. Kyselyn toteutti keskustaoikeistolainen ajatushautomo Toivo.

Kannatus on korkeinta Kansallisen Kokoomuksen ja Perussuomalaisten kannattajien keskuudessa. Molemmissa ryhmissä 59 prosenttia puoltaa ikärajaa. Vastaava osuus on 46 prosenttia Vihreän liiton äänestäjien ja 45 prosenttia Vasemmistoliiton äänestäjien keskuudessa.

Myös ikä vaikuttaa näkemyksiin. 18–24-vuotiaista 45 prosenttia kannattaa ehdotusta, kun taas yli 75-vuotiaiden keskuudessa vastaava luku on 56 prosenttia. Tutkimuksessa ei havaittu tilastollisesti merkittäviä eroja miesten ja naisten välillä.

Mainos:

Suomen hallitus aloitti helmikuussa selvityksen alle 15-vuotiaiden kiellosta. Sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasosen (huom: alkup. tekstissä Karoliina Partanen) mukaan tavoitteena on ottaa ikäraja käyttöön vuonna 2027.

Suomi harkitsee rikosoikeudellisen vastuuiän alentamista

Julkaistu 18.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Suomen oikeusministeriö selvittää, pitäisikö rikosoikeudellisen vastuun ikärajaa alentaa. Asia on noussut valokeilaan Ruotsin parlamentin tekemän merkittävän nuorisorikollisuutta koskevan päätöksen myötä.

Elokuussa Ruotsin valtiopäivät äänesti rikosoikeudellisen vastuuiän alentamisesta 14 vuoteen erityisen vakavien rikosten osalta. Tämä tarkoittaa, että 14 vuotta täyttäneet lapset voitaisiin tuomita vankeuteen rikoksista, kuten murhasta, törkeästä raiskauksesta ja törkeistä aserikoksista. Äänestys päättyi lukemin 281 puolesta ja 66 vastaan.

Ehdotus on kohdannut voimakasta kritiikkiä viranomaisilta, lastenoikeusjärjestöiltä ja tutkijoilta. Ruotsin hallitus on perustellut sitä rikoksen uhrien oikeusturvalla ja tarpeella suojautua vaarallisilta yksilöiltä. Uudistus ei ole vielä astunut voimaan. Oikeusministeri Gunnar Strömmer on todennut, että laki voisi tulla voimaan vasta seuraavan vaalikauden loppupuolella, edellyttäen että Tidö-puolueet säilyttävät valtansa.

Suomen nykyinen oikeudellinen kynnys

Suomen rikoslain mukaan henkilön on oltava täyttänyt 15 vuotta ollakseen rikosoikeudellisesti vastuussa. Suomen oikeusministeri Leena Meri haluaa nyt tarkastella ikärajan alentamista.

Mainos:

”Pyynnöstäni myös Suomessa on käynnissä selvitys rikosoikeudellisen vastuun ikärajan alentamisesta alle 15-vuotiaiden osalta. Hanke käynnistyi oikeusministeriössä kesän 2026 aikana ja valmistuu tämän vuoden aikana. Toivon, että Suomessa seurattaisiin Ruotsin keinoja nuorisorikollisuuden torjumiseksi ja laskettaisiin ikärajaa, kuten perussuomalaisten vuoden 2022 kriminaalipoliittisessa ohjelmassa esitettiin,” kirjoittaa Leena Meri X-palvelussa.

Selvityksen on määrä valmistua ennen vuoden loppua. Vasta sen jälkeen selviää, eteneekö Suomen hallitus lainsäädäntötoimiin ja mitä rikoksia tai rangaistuksia se mahdollisesti koskisi.

Opettajiin kohdistuva väkivalta on lisääntynyt voimakkaasti Suomen kouluissa

Julkaistu 17.8.2026 – Kirjoittaja Toimitus

Joka viides peruskoulun opettaja Suomessa kertoo joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi. Opetusalan ammattijärjestö OAJ varoittaa suuntauksen pahentuneen kahden vuoden aikana ja vaatii valtakunnallisia toimenpiteitä.

Opetusalan ammattijärjestö OAJ raportoi vuoden 2026 työolobarometrissaan, että 14 prosenttia vastaajista oli joutunut työpaikkaväkivallan kohteeksi edellisen vuoden aikana. Edellisessä, vuonna 2024 tehdyssä kyselyssä vastaava luku oli 10 prosenttia.

Kasvu on erityisen selvää peruskouluissa. Siellä 21 prosenttia ilmoitti joutuneensa oppilaan väkivallan kohteeksi, kun vuonna 2024 luku oli 17 prosenttia. Varhaiskasvatuksessa kolmasosa vastaajista sanoi joutuneensa lasten tekemän väkivallan kohteeksi.

Väkivalta oli lähes täysin oppilassidonnaista. 99 prosentissa tapauksista, joissa opettajat ilmoittivat joutuneensa väkivallan kohteeksi, tekijänä oli lapsi tai oppilas.

Mainos:

Erityisopettajat erityisen alttiina

Erot ovat huomattavia. OAJ nimeää erityisopettajat ja erityisluokanopettajat ryhmiksi, jotka joutuvat useimmin väkivallan kohteeksi. Väkivalta on yleisintä varhaiskasvatuksessa, mutta se on lisääntynyt eniten peruskouluissa viimeisen kahden vuoden aikana.

Sitä vastoin lukioissa työskentelevillä ei barometrin mukaan ollut kokemuksia väkivallasta. Tilanne eroaa siis selvästi eri koulutusmuotojen välillä.

Oppimis- ja työympäristöjen turvattomuuteen on puututtava. Nykyinen suuntaus on erittäin huolestuttava, sanoo OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto.

Monet harkitsevat alanvaihtoa

Seuraukset voivat olla vakavia kohteeksi joutuneelle henkilöstölle: kuudessa prosentissa tapauksista väkivalta oli johtanut sairauslomaan.

Vastaajista 42 prosenttia oli harkinnut alanvaihtoa edellisen vuoden aikana. Alle 51-vuotiaiden keskuudessa luku oli noin puolet.

Väkivalta ei ole ainoa syy, miksi opettajat harkitsevat ammatin jättämistä. Samalla 75 prosenttia kertoi kokevansa vähintään toisinaan työperäistä stressiä.

OAJ vaatii valtakunnallisia toimintamalleja väkivallan ja uhkatilanteiden ehkäisemiseksi kouluissa ja päiväkodeissa. Järjestö haluaa myös opetusalalle suunnatun erillisen työsuojeluohjelman.

Jäsenemme ovat peräänkuuluttaneet valtakunnallisia toimintamalleja, joilla voidaan ehkäistä väkivaltaa ja uhkatilanteita, sanoo Katarina Murto.