Tutkinnanjohtaja rikoskomisario Jussi Luoto Keskusrikospoliisista vahvistaa Nykysuomelle, että aijemmin tutkintavankeudesta vapautettua "epäiltyä" ei ole enää syytä epäillä Pekka Katajan murhan yrityksestä. Aijemmin tutkintavankeudesta vapautettiin Tero Ala-Tuuhonen
Ala-Tuuhonen on ollut aikaisemmin vangittuna todennäköisin syin murhan yrityksestä. Ala-Tuuhonen vapautettiin tutkintavankeudesta 8.10.2020.
Pekka Katajan epäilty murhan yritys tapahtui Jämsässä heinäkuussa. Katajan kertoman mukaan kaksi miestä tunkeutui hänen asuntoonsa ja häntä lyötiin useita kertoja päähän vasaran kaltaisella esineellä. Kataja kertoi 7.10.2020 MTV3 rikospaikka ohjelmassa tunnistaneensa Ala-Tuuhosen 100% varmuudella yhdeksi tekijäksi. Erikoiseksi Katajan väitteen tekee se tosiseikka, että Keskusrikospoliisi vapautti Ala-Tuuhosen tutkintavankeudesta seuraavana päivänä.
Katajan kertomukset tapahtumista on vaihdelleet tapahtumapäivästä alkaen. Epäillyn rikoksen tapahtumapäivänä Kataja kertoi medialle kotiinsa tunkeutuneen kaksi arabin näköistä miestä. Tämän Kataja kuitenkin korjasi myöhemmin medialle.
Keskusrikospoliisin mukaan epäillyt otettiin kiinni syyskuussa Keski-Suomessa. Heidät vangittiin Varsinais-Suomen käräjäoikeudessa sunnuntaina 6. syyskuuta. Tapahtumia tutkittiin aluksi tapon yrityksenä, mutta myöhemmin rikosnimike koventui murhan yritykseksi. Samalla tutkinta siirtyi paikallispoliisilta KRP:lle.
Toinen epäilyistä on edelleen vangittuna todennäköisin syin Pekka Katajan murhan yrityksestä, rikoskomisario Jussi Luoto ei suostu kommentoimaan esitutkintaa sen tarkemmin tai miten kuulustelut on edistynyt edelleen vangittuna olevan epäillyn kanssa.
Kansallismielisten liitouman varapuheenjohtaja Terhi Kiemunki kommentoi asiaa haastattelussa 16.9.2020. Kiemunki ei uskonut tuolloin Ala-Tuuhosen syyllisyyteen. Haastattelun aikaan Ala-Tuuhonen oli tutkintavankeudessa.
Artikkelia täydennetty Terhi Kiemungin video haastattelulla ja MTV3 rikospaikan Katajan kommentilla.





