Ihmisillä, jotka joivat eniten kahvia, oli vähemmän kehon rasvaa, vähemmän rasvaa sisäelinten ympärillä ja suurempi lihasmassa kuin ihmisillä, jotka kuluttivat kahvia vähän tai eivät lainkaan. Tämä selviää uudesta suomalaistutkimuksesta, vaikka tutkijat korostavat, etteivät tulokset todista kahvin aiheuttaneen eroja.
Tutkimuksen suorittivat Oulun yliopiston tutkijat, ja siihen osallistui 2 264 Pohjois-Suomessa vuonna 1966 syntynyttä henkilöä. Ryhmä on osa pitkäaikaista väestötutkimusta, jossa seurataan heidän terveyttään ajan mittaan. Osallistujat olivat 46-vuotiaita aineiston keruuhetkellä. Tutkijat jakoivat heidät itse ilmoitetun kulutuksen mukaan: ei kahvia, yhdestä kahteen kuppia, kolmesta neljään kuppia tai viisi tai useampia kuppeja päivässä.
Vaikka osallistujilla oli suunnilleen sama painoindeksi (BMI), heidän kehon koostumuksensa erosi ryhmien välillä. Niillä, jotka joivat enemmän kahvia, oli pienempi osuus kehon kokonaisrasvasta ja vähemmän viskeraalista rasvaa, kun taas heidän luustolihasmassansa oli suurempi heinäkuussa European Journal of Nutrition -lehdessä julkaistun tutkimuksen mukaan.
Tutkijat analysoivat myös 164 aineenvaihduntamarkkeria sekä verensokeri-, insuliini- ja sukupuolihormonimarkkereita. Osallistujat olivat paastonneet ja pidättäytyneet kahvista ja tupakoinnista ennen näytteiden ottoa. 2 264 osallistujasta 2 194 joi kahvia ja vain 70 ei.
Eroja insuliinimarkkereissa ja hormoneissa
Sekä miehillä että naisilla suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä veren haarautuvaketjuisten aminohappojen alhaisempiin pitoisuuksiin. Aiemmat tutkimukset ovat yhdistäneet näiden aminohappojen jatkuvasti kohonneet tasot insuliiniresistenssiin ja suurempaan tyypin 2 diabeteksen riskiin.
Miesten keskuudessa suurempi kahvin kulutus oli yhteydessä myös suotuisampaan glukoosi-insuliiniprofiiliin. Hormonaalinen kuva oli monimutkaisempi: kokonais- ja biosaatava testosteroni sekä sukupuolihormoneja sitova globuliini (SHBG) olivat korkeampia, kun taas vapaa testosteroni ja vapaa androgeeni-indeksi olivat hieman alhaisempia. Naisten kohdalla yhteyksiä oli vähemmän, ja ne koostuivat pääasiassa korkeammasta SHBG:stä ja alhaisemmista vapaiden androgeenien arvoista.
— Miljoonat ihmiset kuluttavat kahvia joka päivä, mutta silti tiedämme yllättävän vähän siitä, miten se liittyy aineenvaihduntaamme ja hormoneihimme. Tuloksissamme korostui selvä hormonaalinen allekirjoitus, joka ei hävinnyt, vaikka otimme huomioon painoindeksin ja elintapatekijät. Useat näistä yhteyksistä erosivat miesten ja naisten välillä, sanoo tutkimuksen pääkirjoittaja ja Oulun yliopiston väitöskirjatutkija Luca Verroest yliopiston tiedotteessa.
Oulun yliopisto korostaa myös, etteivät tulokset voi vielä muodostaa perustaa uusille ravintosuosituksille.
Osoittaa yhteyden, ei syy-seuraussuhdetta
Tutkimus on poikkileikkaustutkimus, mikä tarkoittaa, että kahvitottumukset ja fyysiset markkerit mitattiin samanaikaisesti. Se ei voi määrittää, vaikuttiko kahvi kehon koostumukseen, joivatko tietynlaiset elämäntavat omaavat ihmiset enemmän kahvia vai olivatko muut tekijät molempien taustalla.
Kulutus oli myös itse ilmoitettua, kahvia juomattomien ryhmä oli pieni, ja kaikki osallistujat tulivat suhteellisen homogeenisesta suomalaisesta syntymäkohortista. Muut elintavat ovat voineet vaikuttaa sekä siihen, kuinka paljon osallistujat joivat kahvia, että heidän kehon koostumukseensa, kuten News Medical toteaa arviossaan tutkimuksesta.
Tutkijat tekevät parhaillaan kokeita selvittääkseen, aiheuttaako kahvi itsessään muutokset ja mitkä juoman monista bioaktiivisista yhdisteistä saattavat olla vastuussa. Vasta sitten ihmisillä tehtävät interventiotutkimukset voivat osoittaa, onko yhteyksillä käytännön merkitystä.
Osanottoni omaisille ja ystäville.
Samat sanat!
On ollut raskas ja surullinen päivä, ilta ja yö.
Syvä osanottoni Ilja Janitskinin poismenon johdosta.
Osoitamme suurinta kunniaa hänelle, pitämällä huolen siitä että MVlehti ja muut nykyiset sekä tulevat, uudet julkaisut eivät anna tuumaakaan periksi, vaan iskevät entistä terävämmin sinne mihin päättäjiä sattuu eniten.
OK, mutta on myös aihetta pessimismiin. Kansa seurasi innokkaasti Iljan MV-lehteä, mutta unohti miehen ja hänen kunniakkaan taistelunsa nopeasti, kun establishment iski raivolla ja kieroudella takaisin. Iso osa kansaa ei jaksanut kiinnittää huomiota Iljan törkeän kohteluun. Aivan liian moni on salaa tai julkisesti tukenut sitä. Jopa Iljan kuolemasta on riekkuen iloittu. Ei heräämistä voi tapahtua, jos ihmisellä ei ole tajuntaa, joka voisi herätä.
Itse en ole vuorokauteen päässyt MV-lehden sivuille. Nyt ei edes murkut.org avaudu. Molemmissa error 522
Minäkään en pääse MV sivustolle.
On syitä epäillä miksi juuri tänä ajankohtana sivusto on kiinni.
Valtaapitävien verkoston lonkerot ovat monet, pitkät ja kykeneväiset.
Janus Putkonen ilmoittaakin MV:n huoltokatkoksesta Twitterissä.
Olisi helposti saattanut olla verkkohyökkäys, sillä onhan niitä esiintynyt, mutta niin ei taida olla tällä kertaa.
Tai sitten kuitenkin on. Lännellä on hybridisota Kiinaa ja sen liittolaisia vastaan meneillään ja Suomi on kontrolloituine medioineen komennettu mukaan. Kiinan kommunistit lähtivät hieman väärille linjoille ja alkoivat haastaa transatlantisteja.
Osanotto lähiomaisille.
Ilja Janitskin oli mies, joka ei pelännyt mitään eikä ketään. Sellaisia miehiä Suomi kaipaa nyt enemmän kuin kenties koskaan on kaivannut.
Janitskin oli persoona isolla P:llä ja juuri niin särmikäs kuin jäljenjättäjän täytyykin olla, mutta samalla hänellä oli lämmin sydän slaavilaiseen tapaan.
Lopuksi: Eräs kreikkalainen ajattelija on sanonut aikaansaavista henkilöistä osuvasti: ”On niitä, jotka tekevät tekoja. Ja sitten niitä, jotka kulkevat perässä ja arvostelevat!”
Hyvät lähtee aina ensin.
Toivon että tapaan Iljan tuonpuoleisessa.
Kuinka monta valtion rahoituksesta riippumatonta talousasiantuntijaa meidän julkisuudessamme lopultakaan on, niin monta erilaista asiantuntemusta on käytettävissä. Harvat riippumattomat tutkijat eivät julkisuuteen “ilmaiseksi” heittele “tutkimus”tuloksiaan. – Vain propaganda on ilmaista. Oikean tiedon saamiseksi pitää tehdä työtä.
– Esimerkiksi koko yliopistolaitos kaikkine professoreineen on täysin riippuvainen valtion rahoituksesta. Poliittisesti väärän tiedon julkaiseminen iskee ensimmäisenä tutkijaan, joka menettää jatkorahoituksen tutkimukselleen ja katkaisee urakehityksen.
– (Valtion) Rahalla ostettua tutkimusta. – “Tällaista tietoa on nykyisenä nettiaikana varsin helppo löytää”, kirjoitat loppuun.
Poliittisesti rahoitetun tutkimuksen ainoa päämäärä on saada lisää ääniä vaaleissa.
– Kriisit pitävät poliitikot leivässä ja siksi niitä tarvitaan. Kuvittelepa poliitikko, joka sanoo kansalle juuri pelastaneensa koko kansakunnan järkyttävältä talousromahdukselta viisaiden päätösten ansiosta. Mikä on hänen uskottavuutensa?
– Sen sijaan äänestäjä kyllä valitsee “kokeneen” poliitikon, joka “ryhtyy ankariin toimiin” syyllisten rankaisemiseksi jo aiheutuneen katastrofin seurauksena. Tällä tavoin edustuksellinen hallinto välttämättä tarvitsee katastrofeja (sotia, talousromahduksia, epidemioita, …) pitääkseen valtaan (juutalais/vapaamuurari) päässeet poliitikot edelleen vallan kahvassa.
https://vastavalkea.fi/2020/02/10/suomen-talous-ja-tyollisyys/#comment-89706