Arto Luukkanen: Sankarini – suomalaiset naiset

Julkaistu 8.3.2019 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 1 minuutti
Suomalainen nainen on kuin sitkeä kuin petäjä, jonka voimakkaat juuret tuntuvat ulottuvan maailman keskipisteeseen saakka.  He eivät anna periksi eivätkä sorru kallionkaan edessä.

Ehkä vaikuttavimman historiankuvan heistä voisi maalata Napuen taistelun jälkeen vuonna 1714, helmikuun 19 pnä iltana, jolloin koko suomalainen nostoväki ja Pohjanmaan miesvoima oli tapettu viimeistä miestä myöten.

Ruotsalaiset olivat ennen taistelua tyhjentäneet Pohjanmaan ja ottaneet joka talosta isännän ja pojan. Lojaalit pohjanmaalaiset lähtivät.

Ruotsalainen ratsuväki karkasi laukkaan kesken taistelun ja yhteenotto kääntyi tappioksi. Suomalainen nostoväki jäi paikalleen ja se palveli loppuun saakka. Kaikki 2646 miestä tapettiin sijoilleen. Taistelun jälkeen venäläisjoukot ja kasakat ryöstivät ja polttivat lähiseudun kyliä. Naisia raiskattiin ja kidutettiin.

Tämän kaiken hirmuisuuden jälkeen Pohjanmaan naiset raahautuivat vesikelkoillaan taistelupaikalle, jossa korpit jo lentelivät. Nämä urheat ja pelottomat naiset hakivat kuolleet miehensä ja poikansa taistelupaikalta vesikelkoilla ja ilman hevosia.

Miehet, veljet ja pojat tuotiin kotiin, pestiin ja haudattiin.

Suomalaiset naiset kestivät kaiken. Ilman juhlapuheita tai mitaleja.

Hyvää naistenpäivää sankarini!

Suomalaiset naiset!

Arto Luukkanen

Mielenosoitus Kouvolan Ratamon yöpäivystyksen puolesta 11.5

Päivitetty 7.5.2024, Julkaistu 7.5.2024 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 1 minuutti

Yöpäivystys on merkitty lopetattavaksi aiemmissa päätöksissä  ja mielenosoitus järjestetään että saisi jatkoa. Kouvolassa kuitenkin 77 000 asukasta ja 15-20 000 ympäryskunnissa sekä lisäksi alueella on  kesäasukkaaita joita on  yli 10 000.  Siis Kouvolassa on noin 50 000 asukasta enemmän kuin Raaseporissa tai Piertarsaaressa jossa jatkuu yöpäivystys.

Mielenosoitus la 11.5. klo 16:00 ja kokoontuminen torilla. Ohjelmassa  puheita poliitikoilta, kaupunginedustajilta sekä kansalaisilta.

Voit allerkirjoittaa joko nettiadressin https://www.adressit.com/ymparivuorokautinen_paivystys_on_sailytettava_kouvolan_ratamossa

tai paperiadressin ympäri Kouvolassa esim kaupungintalolla.

Wincapita – Suomen suurin talousrikos ?

Julkaistu 28.4.2024 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 1 minuutti

Paljastuvatko 20-vuoden jälkeen salaisuudet, ja ihmisoikeusrikokset ?

Toimittaja, ohjaaja Ike Novikoff on toteuttanut dokumentti elokuvan Wincapitasta, ja elokuva on nähtävillä keväällä elokuvateattereissa.

Wincapita dokumentti elokuva kertoo vaietun näkökulman Suomen suurimmaksi väitetystä talousrikoksesta, ja pyramidihuijauksesta.

Wincapitaa, ja asianosaisia koskevia haastatteluja lisää Posi-tv:n ohjelmistossa.

Linkkinä elokuvan traileri:

Onko sukupuolenvaihdos järkevää, ja mitä siitä seuraa ?

Päivitetty 27.3.2024, Julkaistu 19.3.2024 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 1 minuutti

Sukupuolenvaihdos saattaa tuntua jännittävältä, ja kenties jopa muodikkaalta nuoren mielestä, koska saadaanhan sillä mahdollisesti aikaan esimerkiksi murrosiän voimakkaille tunteille vastakaikua. Murrosikäinen lapsi, ja nuori on helposti manipuloinnin kohteena, ja tutkimusten mukaan siinä jopa alttiimpi kuin muutaman vuoden ikäinen lapsi.

Onko siis oikein, ja vastuullista tukea, tai painostaa alaikäistä lasta, ja nuorta muuttamaan seksuaalista identiteettiään.

Linkin videossa asiassa mietteitä tarjoaa meille Kasvatustieteen arvostettu Emeritusprofessori Tapio Puolimatka.

Video on kuvattu  Jyväskylän kaupunginvaltuuston kokouksessa 18.3.2024.

Tapio Puolimatka pyytää puheessaan pohtimaan terveysopin oppikirjojen, ja Setan tuottamaa informaatiota nuorille, perusteenaan useita kansainvälisiä arvostettuja tutkimuksia.

Video:

https://www.facebook.com/toni.torppa.12/videos/283964944731501

tai

https://www.youtube.com/watch?v=cCQ1jhGfSZA

 

 

 

Lähde: Toni Torppa-sivut, Tapio Puolimatkan sivut - facebook, ja youtube

Kuva: Tapio Puolimatkan sivut

TRAKTORIMARSSI: Suomen Maanviljelijöiden Mielenilmaus alkaa tällä viikolla

Päivitetty 19.3.2024, Julkaistu 19.3.2024 – Kirjoittaja Juha Korhonen
Lukuaika 1 minuutti

Maanviljelijöiden suuria mielenosoituksia olemme saaneet nähdä jo pitkään ympäri Eurooppaa, mutta nyt myös Suomalaisten pitkä pinna on venytetty äärimmilleen, ja mielenilmaukset viimein alkavat meilläkin.

MTK aloittaa tällä viikolla traktorimielenilmaisut ympäri Suomea.

Suomalainen, puhdas ja oma ruoka ansaitsee maamme päättäjien, mutta myös kansalaisten huomion.

Muistetaan tsempata, ja kannustaa. Kiitos Suomen maanviljelijät, ja kiitos Suomalainen puhdas ruoka.

 

Traktorimarssi tällä viikolla:

Perjantaina Kuopion Toritapahtumassa.

Perjantaina myös Ylivieskan Ryskypäivillä.

Lauantaina Seinäjoen Raviradalla.

 

 

 

Lähde: Maaseudun Tulevaisuus

Muut aiheesta kirjoittaneet: Hesari, sekä Savon Sanomat