Mainos:

Viro vetäytyy GCM-sopimuksesta – Vastustus kasvaa myös Suomessa

Päivitetty 18.11.2018, Julkaistu 16.11.2018 – Kirjoittaja Toimitus
Viro on ilmoittanut, ettei se aio allekirjoittaa YK:n veistelemää siirtolaissopimusta GCM:ää, joka mahdollistaisi käytännössä rajattomat väestönsiirrot mistä tahansa, minne tahansa. YK:ssa asiaa alunperin puoltanut Viro liittyy mm. Itävallan, Unkarin, Yhdysvaltojen sekä Puolan joukkoon kieltäytyessään YK:n "tarjouksesta".

Sopimus on tarkoitus hyväksyä hieman ironisestikin Afrikan luoteisrannalla Marrakechissa, Marokossa 10-11.12.-18. GCM-sopimus on herättänyt voimakkaasta julkisesta keskustelusta huolimatta yllättävän vähän intohimoja istuvissa kansanedustajissa Suomessa, mutta Virossa asiaan on otettu kantaa aina ministeritasoa myöden.

- Sopimus hämärtää laillisen ja laittoman siirtolaisuuden rajaa. Ja koko sopimuksen henki suosii siirtolaisuutta ilmiönä ja pitää sitä hyvinvoinnin lähteenä, näkee maan oikeusministeri Urmas Reinsalu.

Maan ulkoministeri Sven Mikser taas on pyrkinyt tuomaan esiin sen, ettei sopimus hänen mukaansa sitoisi Viroa oikeudellisesti, mutta ilmoilla on yhä vastaamaton kysymys: Miksi sitten allekirjoitella ja ylipäätään tehdä sopimuksia, jotka eivät sitoisi ketään? Sopimusta yritettiinkin pitää poissa kaiken arvostelun ja keskustelun polttopisteestä aina niin pitkään, että maan presidentti Kersti Kaljulaid olisi ehtinyt sen kaikessa hiljaisuudessa allekirjoittaa.

Kuten Suomessa, myös Virossa ehdittiin käydä aggressiivista keskustelua siitä, miksei GCM-sopimusta alunperin aiottu tuoda parlamentin keskusteltavaksi. Viron kampesi sopimuksesta lopulta irti piskuinen Isamaa-puolue, joka HS:n mukaan sinnittelee parlamenttipaikastaan seuraavissa vaaleissa.

Mainos:

Suomea Marokon kokouksessa edustaa sisäministeri Kai Mykkänen, joka on varsin avoimesti puhunut sopimuksen sekä yleensäkin maahanmuuton ja siirtolaisuuden puolesta.

GCM-sopimusta vastustava adressi on adressit.com-sivustolla kerännyt tätä artikkelia kirjoitettaessa jo 26 636 allekirjoitusta. Nähtäväksi jää, ottaako esimerkiksi Mykkänen adressin allekijoittaneiden näkemystä huomioon Marokkoon matkustaessaan.

Lähde: adressit.com, HS

Mainos:
Seuraa keskustelua
Ilmoita minulle
guest

Kun lähetät kommentin, käsittelemme nimimerkkiäsi, sähköpostiosoitettasi (ei julkaista), teknisiä tietoja ja kommentin sisältöä. Kommentti tarkastetaan automaattisesti ja tarvittaessa toimituksellisesti. Lue tietosuojaseloste ja kommentointiperiaatteet.

13 Kommentit
Vanhimmat
Uusimmat Äänestetyimmät
markkatakaisin eroeurosta
7 years ago

Tuota perkeleen mykkää ei kiinnosta suomen kansalaisten mielipide.

Armis
Armis
7 years ago

onko nyt oikeesti kuuluttava johki tun faceen, et voi adressin kuitata… ttu!

mä
mä
7 years ago
Reply to  Armis

Tarvitset vain sähköpostin ja saat sinne ilmoituksen jolla vahvistat allekirjoituksesi.

Pessimisti
Pessimisti
7 years ago

Mykkä Vittunen allekirjoittaa vuoren varmasti.

huugo
huugo
7 years ago

Saatanan kokoomus. Muitakaahan seuraavissa vaaleissa ketä äänestätte.

Röhkäle
Röhkäle
7 years ago

Mykkänen allekirjoittaa koska Suomen ääliöhallitus on valinnut isännäkseen Deep Staten satanistit. YK pyrkii maailman hallitukseksi saattamalla sopimuksen allekirjoittaneet valtiot massamaahanmuutolla sekasortoon jolloin YK ottaisi täydellisen vallan sopimuksessa mukana olevissa valtioissa. Tilannetta rauhoittaakseen YK määräisi valtion pakkouskonnoksi krislamin, jota paavin vatikaani ja muslimimaiden uskonnolliset johtajat ovat suunnitelleet yhdessä jo kymmeniä vuosia YK:n loosheissa.
Voit olla varma että kun homma etenee rytinäksi, niin Suomen nykyinen ja kuusi edellistä hallitusta pakenevat Uuteen-Seelantiin. Jos siis ehtivät paeta kansan raivoa.

Make
Make
7 years ago

Ei tarvitse olla FB tiliä. Itsekin luulin niin, mutta kyllä voi allekirjoittaa ilman. Riittää että on sposti.

Meillä on umpihullut "johtajat"
Meillä on umpihullut "johtajat"
7 years ago

Mykkä, Orpo piru ja Pipilä vuodattaa touhutipat ton sopparin vuoksi.

Juhana julin
Juhana julin
7 years ago

https://www.youtube.com/watch?v=mGAhPPvC1-c

E. Michael Jones w Warszawie Całe spotkanie! E. Michael Jones in Warsaw

tämä magneettimedia pitää kieltää heti! Ja juutalaisten arvostelusta pitää säätää kuoleman rangaistus heti! Sauli niinistöllä pyörii kipa päässä niin että savu nousee!!

Saatanan palvonta on mahtavaa ja mystiset kabbala salatieteet!!

When Bibi Netanyahu first heard the tragic news from America, he was asked his reaction. Bibi smirked and barked out: “It’s very good!”

Then a faint light of awareness dawned in his beady little pig eyes: an understanding of how bad that sounded. So he caught himself and said: “Uh…well, it isn’t good…but it’s good for Israel!”

Onko nämä odd fellowsit ja lions clubit myös jutikoiden kontrollissa???? Tietääkö kukaan? Vahvasti luulen että on samanlaisia paska järjestojä kuin muurarit!!

"Keisarilla ei ole vaatteita"
"Keisarilla ei ole vaatteita"
7 years ago

Ei jumaleisson.
Kantasuomalaisten syntyvyys laskee.No sinällään ei haittaa, koska onhan tässä maassa ollut alhaisempi väestömäärä 100 vuotta sitten , ennen sotia .
….mutta ….jos tänne tuodaan kolmansien maiden porukkaa elämään ja ”sikiävät kuin kanit” …..se on Suomen loppu.Ilmeisesti tuo soppari mahdollistaisi , että tänne vaan kuka tahansa…Onko enää sitten mitään käsittelyitä-tokkopa.
Tällaiset sopparit on niin hevon kuusesta ja uskon, että näillä koetetaan ”tuhota valkoinen Eurooppa Suomi mukaan lukien”.

Päättäjät viisveisaa kansan Mielipiteistä.Siis siitä , että haluamme SÄILYTTÄÄ OMAN ISÄNMAAMME PERINTEINEEN,JONKA OLEMME PERINEET ESIVANHEMMILTAMME.
Kansaa ei tarvitse vaihtaa ,vaan kansan rahoilla ”elävät valtaapitävät,mitä annettavaa näillä on”?

Ei mitään!!!

juha.
juha.
7 years ago

Maailmassa on vielä järkeä. Varsinkin niillä, jotka ovat olleet kommunistisen diktatuurimaan Neuvostoliiton vallan alla. YK on kommunistinen järjestö, joka perustuu marxismi-leninismiin ja siten tähtää länsimaisen maailmanjärjestyksen tuhoamiseen kommunistisella ideologialla laittamalla länsimaat yksipuoliseen vastuuseen koko maailman köyhistä ja paskamaista suostumalla elättämään nämä heinäsirkkaparvet vastikkeetta suoden heille kaikki ilmaiset palvelut, jotka ovat aikaisempina aikoina koskeneet ainoastaan näiden omia kansalaisia.

YK:n suunnitelma on täysin ”kontuslaista”, helsinkiläistä ja vihreää maailmanparantamis -mädätystä, jossa Eurooppa, joka on maailman tiheimmin asuttu mantere maailmassa laitetaan alikehittyneiden mantereiden ja kansakuntien sosiaalitoimistoiksi, joka romahduttaa eurooppalaiset yhteiskunnat ja tuhoavat ne maan tasalle aivan kuten Saksa v. 1945, josta käytettiin aikanaan sanontaa: ”Saksa vuonna nolla”.

Muiden eurooppalaisten ja Yhdysvaltain sekä Aasian maiden kieltäytyminen tuosta mielipuolisesta paperista merkitsee sitä, että Suomi painaa vain kaasua lisää, sillä tsuhna on aina tsuhna, joka tulee vielä patsastelemaan ja keikailemaan sillä, että SE allekirjoitti sopimuksen ja on koko maailman omatunto ja pyhimys vailla vertaa.
Suomi on myynyt persettään nykyisen hallituksen aikana kaikissa muissaskin asioissa koskien varsinkin taloutta, niin ”tämä” ei ole sille temppu eikä mikään.

Yrittivät vielä kokonaan salata sopimuksen sisällön Suomen kansalta. Lesta on aina lesta!

Raksaäijä
Raksaäijä
7 years ago

Jo muinaiset roomalaiset… jakoivat laajalti näkemyksen, että barbaarit ovat syyllisiä imperiumin romahdukseen. Tosin imperiumin talous oli tuhottu ja omaisuudet pöllitty juuri ennen barbaarien saapumista (sattumaako?) samoin hallinto oli myös kääntynyt kansalaisia vastaan… no yhtäkaikki, lopputuloksen tiedämme…
Samanlainen kohtalo taitaa olla Suomellakin edessä, lähiaikoina…
Pakolainen taitaa olla nykyajan vastine barbaarille, muutenhan homma näyttää etenevän samalla kaavalla, surullista…

CFF
CFF
7 years ago

Monikulttuurisuus ja monirotuisuus on asteittain tapahtuva kansanmurha.

https://cigpapers.files.wordpress.com/2014/09/img386.jpg

”Täydellinen osoitus siitä, mitä valtaeliitti on tehnyt Euroopalle”

Euroopan siirtolaiskriisi

Vuodelta 1883 peräisin oleva kaupungintalo paloi maan tasalle, kauppoja ryöstettiin ja yritysten omistajat jätettiin kohtaamaan ryöstelijät yksin. Tämän viikon valtakunnalliset mielenosoitukset Ranskassa yltyivät siirtolaismellakoiksi, tuhopoltoiksi ja ryöstelyksi monissa Ranskan kaupungeissa lauantaina jatkuen myöhään yöhön. Nykysuomi näyttää kuvia Ranskan mellakoista.

Julkaistu tänään 14:02 – Kirjoittaja Jan Sundstedt
Havainnollistava kooste ryhmästä katupalon äärellä, palavasta tornista ja ryöstetystä kaupasta eri paikkakunnilla.
Mellakoita ja ryöstelyä raportoitiin monissa Ranskan kaupungeissa lauantaina. Sisäministerin sunnuntaisen alustavan lausunnon mukaan noin 1 800 ihmistä oli pidätetty.

Sisäministeri Laurent Nuñez sanoi sunnuntaina, että noin 1 800 ihmistä on otettu kiinni ja yli 500 poliisia, santarmia ja palomiestä on loukkaantunut. Luvut ovat alustavia, BFMTV raportoi. Nuñez itse puhuu "merkittävistä omaisuusvahingoista".

Sisäministeriön mukaan valtakunnallisesti osallistui 550 000 ihmistä, joista 110 000 Pariisissa. Järjestäjät ilmoittivat luvuksi 800 000. Nuñez laski 110 mielenosoitusmarssia.

Mielenosoitukset ovat jatkuneet syyskuun puolivälistä lähtien, aluksi koulujen rahoituksesta ja sitten elinkustannuksia, budjettia ja julkisten palvelujen leikkauksia vastaan. Lukiolaiset, korkeakouluopiskelijat, ammattiliitot ja keltaliivit ovat liittyneet marsseille. Lauantaina mellakoitsijat ottivat kadut haltuunsa.

Mellakoista, tulipaloista ja ryöstelystä on raportoitu muun muassa Pariisissa, Limogesissa, Marseillessa, Lyonissa, Lillessä, Bordeaux’ssa, Nizzassa, Nantesissa, Rennesissä, Caenissa, Grenoblessa, Rouenissa ja Montpellier’ssa.

Mainos:

Yhdysvaltain varapresidentti JD Vance syyttää maahanmuuttoa. X-viestissään, jossa hän kommentoi kuvamateriaalia Limogesin kaupungintalon palosta, hän väittää länsimaisten edistysmielisten tuoneen kolmannen maailman Ranskaan ja muihin maihin monimuotoisuuden ja myötätunnon nimissä, BFMTV:n mukaan.

Kuvat ovat levinneet ympäri mannerta. "Mikä täydellinen osoitus siitä, mitä hallitseva eliitti on tehnyt Euroopalle. Tukholmasta pohjoisessa Roomaan etelässä. Sivilisaatio taustalla, barbaria etualalla", Fredric Morenius kirjoitti X:ssä kommentoidessaan videopätkää Milanon katedraalilta Italiasta.

Moreniuksen postaus ja videopätkä Milanosta ovat alla.

Toinen videopätkä samasta ympäristöstä Milanon katedraalilta on kiertänyt sosiaalisessa mediassa.

Limogesin kaupungintalo pitkälti menetetty

Keski-Ranskan Limoges kärsi kovyimmin. Mielenosoituksen loppupuolella kunnallisen poliisin auto poltettiin, ikkunoita rikottiin ja naamioituneet henkilöt murtautuivat kaupungintaloon ja sytyttivät sen tuleen. Rakennus vihittiin käyttöön vuonna 1883. Kellotorni sortui.

Alla oleva video näyttää tornin antavan periksi liekeissä.

Katto romahti alemmille kerroksille lukuun ottamatta länsisiipeä, ja kaksi kolmasosaa julkisivusta oli poissa, kertoo Maurice Barate, prefekti ja valtion edustaja Haute-Viennen departementissa. Hän kuvailee rakennusta pitkälti menetetyksi ja kutsuu sitä kulttuuriperintökatastrofiksi.

— Palo sytytettiin tahallaan, Barate kertoi LCI-televisiokanavalle, jossa hän kuvaili tekijöitä villiksi laumaksi.

Uutistoimisto AFP:n mukaan kunnan työntekijä itki paikallisen poliitikon syleilyssä rakennuksen palaessa. Palo saatiin hallintaan vasta sunnuntaiaamuna.

Seitsemäntoista ihmistä, heistä seitsemän alaikäistä, on pidätettynä Limogesissa. Syyttäjä on aloittanut tutkinnan vaarallisin keinoin tehdystä tuhoamisesta järjestäytyneen ryhmän toimesta ja sanoo, että myös yksityishenkilöiden kimppuun hyökättiin, toisinaan väkivaltaisesti.

Kaupungin pormestari Guillaume Mérin on raivoissaan siitä, ettei poliisi kyennyt pysäyttämään tuhoa.

— Noin kello 15.30 kunnalliset poliisimme eivät suuresta määrästään huolimatta enää kestäneet vandaalien väkivaltaa, koska heiltä loppuivat ammukset, Mérin kertoi BFMTV:lle.

Hän kutsuu sitä valtion kolossaaliseksi epäonnistumiseksi.

Kauppiaat jäivät yksin

Pariisissa ryöstely tapahtui usein kaukana hyväksytyiltä marssireiteiltä. Place de la Républiquen ympärillä AFP:n reportterit näkivät nuorten rikkovan näyteikkunoita ja tyhjentävän myymälöitä kameroista välittämättä, BFMTV raportoi.

Monoprix ja McDonald’s joutuivat kohteiksi. SFR-liikkeen sisältä hyökkääjät heittelivät matkapuhelimia ulkona oleville kumppaneilleen. Yves Rocher -liike rikottiin ja tyhjennettiin, ja Kawasakin jälleenmyyntiliike sytytettiin tuleen.

Noin kello 17 CRS 8, mellakkapoliisin erikoistunut kaupunkimellakkayksikkö, lähetettiin Les Hallesiin. Samaan aikaan raportoitiin ryöstelystä Madeleinen ympäristössä.

Lyonissa katukivi murskasi näyteikkunan Clémencen kukkakaupassa. Sama ikkuna oli jo kertaalleen rikottu keltaliivien mielenosoitusten aikana.

— Heitä tuli joka suunnasta, ja vaikka kuinka sanoimme heille, että olemme vain kukkakauppiaita, he eivät välittäneet. Meillä ei ollut paikkaa, minne mennä, ja olimme kauhuissamme, Clémence kertoi BFMTV:lle.

Nizzassa mustiin pukeutuneen miehen nähdään yrittävän pitää puolensa Micromania-liikkeen sisäänkäynnillä nuorten ympäröimänä. Lopulta hän astuu syrjään, ja esineitä heitetään.

Noin 40 ihmistä otettiin kiinni Nizzassa ja noin 10 liikettä ryöstettiin paikallisen Nice Mag -lehden mukaan.

Toinen videopätkä, jonka sijaintia ei ole vahvistettu, näyttää ruskeaan takkiin pukeutuneen naisen tuhotun liikkeen ulkopuolella. Lasinsirujen ja kauppatavaroiden keskellä hän tarttuu ihmisiä käsivarresta jonkun tarttuessa hänen käsivarteensa.

Bordeaux’ssa ryöstettiin luksusliikkeitä ja Apple Store.

— Tämä on väkivaltaa, jonka tavoitteena on napata kaikki mahdollinen, ja se murskaa kauppiaiden moraalin, Gironden prefekti Sophie Brocas sanoi lehdistötilaisuudessa.

Kauppakamariverkosto CCI France varoittaa, että mellakat ovat koetelleet yrityksiä, jotka ovat "jo valmiiksi heikentyneet vuosien toistuvien kriisien, nousevien kustannusten ja kaupunkikeskustojen vähentyneiden kävijämäärien vuoksi".

Kaupungintaloja valtauksen kohteena ja prefektin virka-asuntoa vahingoitettu

Limoges ei ollut ainoa. Marseillessa vandaalit murtautuivat kaupungintalon eteishalliin ja tärvelivät Mariannen, tasavallan symbolin, rintakuvan. Lillessä kaupungintaloon tunkeuduttiin ja se tärveltiin, ja Nantesissa kaupungintalon julkisivua vahingoitettiin.

Bordeaux’ssa prefektin virka-asunto kärsi vaurioita. Lyonissa Place Bellecourin matkailutoimisto ryöstettiin ja sytytettiin tuleen. Grenoblessa syttyi tulipalo juhlatarvikeliikkeessä asuinrakennuksessa, ja asukkaat evakuoitiin.

Pariisissa kokonaisia katuja on turmeltu järjestelmällisesti pormestari Emmanuel Grégoiren mukaan.

— Se oli väkivallan taso, jollaista emme ole mielestäni koskaan nähneet, hänen ensimmäinen apulaispormestarinsa Lamia El Aaraje kertoi franceinfolle.

Yöaikainen kuvamateriaali Pariisista näyttää poliisiautojen liikkuvan savun ja heitettyjen esineiden keskellä.

Toisessa videossa, joka on merkitty Pariisiin 17. lokakuuta, ryhmä poseeraa suuren tulipalon edessä.

Kooste tuhoista näyttää, miltä näytti savun hälvettyä.

Pormestarit: Poliisin resurssit eivät riittäneet

Pariisin, Lyonin ja Marseillen pormestarit vaativat nyt tapaamista pääministeri Sébastien Lecornun kanssa ja kyseenalaistavat poliisin resurssit. Marseillen pormestari Benoît Payan sanoo, että maan toiseksi suurimmassa kaupungissa oli päivän alussa vain yksi CRS-komppania, noin 80 miestä.

— Haluan tietää, mitä käskyjä annettiin, Payan sanoi.

Hallitus syyttää mellakoista äärivasemmistoa ja opportunistisia ryöstelijöitä. Jo lauantaina sisäministeriö nimesi mustiin pukeutuneet ryhmät, jotka tunnetaan nimellä black bloc ja joihin kuului useita satoja "ultra-vasemmiston ympärille ryhmittyneitä" ihmisiä. Lecornu on pitkään syyttänyt vasemmistolaista LFI-puoluetta vihan lietsomisesta.

Pariisin syyttäjän mukaan pääkaupungissa on otettu kiinni 720 ihmistä ja 517 on pidätettynä, mukaan lukien 171 alaikäistä. Pidätykset koskevat ensisijaisesti varastetun tavaran vastaanottamista, kokoontumista väkivallantekotarkoituksessa ja omaisuusvahinkoja.

Yksi mukana olleista järjestäjistä, Benjamin Ball, kieltäytyy ottamasta etäisyyttä tapahtumiin. "En tuomitse tätä vihaa: minä juhlistan sitä", hän kirjoittaa.

Macron tanssi edeltävänä iltana

Lauantain mellakoita edeltävänä iltana presidentti Emmanuel Macron ja hänen vaimonsa Brigitte kuvattiin tanssimassa yksityisaitiossa Céline Dionin konsertissa brittiläisen Daily Mailin mukaan. Maa oli jo tuolloin horjunut kuukauden kestäneiden mielenosoitusten vuoksi.

Lauantaina Macron tuomitsi väkivallan ja lupasi puuttua asiaan ja rangaista vastuullisia.

Vance: Kolmas maailma tuotiin maahan

Vance menee pidemmälle. Länsimaiset edistysmieliset ovat hänen mukaansa laiminlyöneet assimilaation ja yhteensopivuuden peruskysymykset huolimatta varoituksista, joiden mukaan tässä kävisi näin. Hän rukoilee, että Ranska tekee lopun hulluudelle ennen kuin lisää monumentteja palaa.

Vance yhdistää tapahtumat myös Yhdysvaltain kongressivaaleihin 3. marraskuuta ja syyttää demokraatteja samanlaisen tulevaisuuden haluamisesta Yhdysvalloille.

Lecornun on määrä johtaa kriisiryhmää sunnuntaina kello 19 käsitelläkseen seurauksia taloudelle, kaupalle, vakuutuksille ja oikeusprosesseille. Marseillessa Payan vaatii korvauksia kärsineille kauppiaille.

— Valtion on otettava vastuu, Payan sanoi.

Jan Sundstedt

Trump luopuu uusista Venäjään kohdistuvista rangaistustulleista

Donald Trumpin Yhdysvallat

Julkaistu eilen 12:42 – Kirjoittaja Toimitus
Donald Trump puhujakorokkeella vasemmalla ja öljytankkeri SCF Pechora oikealla.
Venäjän vastaiset nykyiset pakotteet säilyvät ennallaan, vaikka Trump luopui Graham Act -lain uusista toimenpiteistä.

Donald Trump keventää taloudellista painetta Venäjää ja Venäjän energiaa ostavia maita kohtaan. Perjantaina annetussa määräyksessä hän luopuu toistaiseksi Grahamin lain mukaisista uusista rangaistustulleista ja pakotteista.

Laki, Lindsey O. Graham Sanctioning Russia and Iran Act, allekirjoitettiin 18. syyskuuta. Määräys on päivätty 16. lokakuuta, ja siinä vedotaan lain 115 pykälään. Kyseinen pykälä sallii presidentin luopua tulleista ja pakotteista, jos hän todistaa kongressille, että se on Yhdysvaltain kansallisen edun mukaista.

Tämä todetaan määräyksessä. Määräyksen mukaan kongressille on toimitettu todistus ja perustelut.

Luopuminen kattaa kolme tullinkorotusta, jotka olisivat kohdistuneet eri ryhmiin. Venäläisiin tuotteisiin kohdistuisi 500 prosentin tullinkorotus.

Mainos:

Venäläisen raakaöljyn ja maakaasun viiden suurimman ostajamaan tuotteisiin kohdistuisi 100 prosentin tullinkorotus, jos maa tekee tietoisesti uusia ostoja 18. lokakuuta tai sen jälkeen. Sama korotus kohdistuisi niiden viiden maan tuotteisiin, jotka tekevät eniten auttaakseen Venäjän öljypakotteiden kiertämisessä.

Mitään kolmesta tullinkorotuksesta ei tällä hetkellä sovelleta. Määräyksessä ei nimetä maita.

Toimintavapautta

Pitkä lista lain mukaisia yksilöihin kohdistuvia pakotteita ja rajoituksia on myös toistaiseksi peruttu.

Poikkeukset pysyvät voimassa, kunnes presidentti tai ulkoministeri, neuvoteltuaan valtiovarainministerin ja Yhdysvaltain kauppaedustajan kanssa, päättää, että uusia toimenpiteitä tarvitaan. Sillä välin Yhdysvaltain kauppaedustajan on seurattava Venäjän energian ostoja ja pakotteiden kiertämistä sekä raportoitava presidentille. Washington voi siten muuttaa suuntaa ilman uutta lainsäädäntöä.

Määräyksessä todetaan nimenomaisesti, että aiempiin Venäjään kohdistuviin presidentin asetuksiin perustuvat olemassa olevat pakotteet pysyvät ennallaan, mukaan lukien jo pakotelistalla oleviin henkilöihin kohdistuvat pakotteet.

Laki pysyy voimassa, mutta sen uudet tullit ja pakotteet ovat tauolla niin kauan kuin poikkeuslupa on voimassa.

Zelenskyi pyytää EU-johtajilta vähintään 70 miljardia euroa lisää

Ukrainan sota

Julkaistu 16.10.2026 – Kirjoittaja Emil Fjellstedt
António Costa, Volodymyr Zelenskyi ja Ursula von der Leyen seisomassa yhdessä Kiovassa.
António Costa, Volodymyr Zelenskyi ja Ursula von der Leyen Kiovassa 24. helmikuuta 2026, jolloin Euroopan johtajat vierailevat kaupungissa Venäjän Ukrainaan hyökkäyksen neljäntenä vuosipäivänä. Arkistokuva, ei nykyisestä puheesta EU-johtajille.

Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi pyytää EU-johtajilta vähintään 70 miljardia euroa lisää puolustusrahoitusta ensi vuodelle. Rahanpuute estää Ukrainaa kaksinkertaistamasta tai kolminkertaistamasta droonien tuotantoa tyypistä riippuen, hän sanoo.

Zelenskyi esitti vaatimuksen puheessaan Eurooppa-neuvoston kokouksen osallistujille 16. lokakuuta. Hän julkaisi osia puheesta virallisella Telegram-kanavallaan.

— Ensi vuonna sota maksaa 155 miljardia euroa. Ja tarvitsemme teiltä vähintään 70 miljardia euroa lisää — puolustukseen, aseisiin ja selviytymiskykyymme. Se on realistinen summa, Zelenskyi sanoo.

Zelenskyi arvioi, että sota maksaa ensi vuonna 155 miljardia euroa.

Mainos:

Hänen pyytämänsä raha on julkista rahaa. Jos EU-johtajat tukevat vaatimusta, lopulta Euroopan veronmaksajat, eivätkä johtajat itse, joutuvat kantamaan kustannukset ja budjettiriskin. Tällainen tuki ei kuitenkaan itsessään tarkoita, että veronkorotus olisi jo hyväksytty.

Tämän toimintatapaa havainnollistaa EU:n 90 miljardin euron laina Ukrainalle vuosille 2026–2027, jonka ministerineuvosto viimeisteli huhtikuussa. EU lainaa rahat pääomamarkkinoilta käyttäen EU-budjetin liikkumavaraa vakuutena, ja laina on tarkoitus maksaa takaisin Venäjän sotakorvauksilla. Laina on jo hyväksytty, ja se on erillinen Zelenskyin nyt pyytämästä 70 miljardista eurosta.

Droonit ovat hänen tärkein perusteensa. Zelenskyin mukaan Ukraina käyttää drooneja pysäyttääkseen useimmat Venäjän hyökkäykset rintamalla. Hän sanoo myös, että teknologiaa käytetään Venäjän huoltolinjojen katkaisemiseen ja että ukrainalaiset droonit auttavat heikentämään Venäjän taloutta.

— Juuri nyt voisimme kaksinkertaistaa tai kolminkertaistaa droonien tuotannon — tyypistä riippuen. Mutta meillä ei yksinkertaisesti ole rahaa siihen. Se on totuus, Zelenskyi sanoo.

Hän päätti puheensa kehottamalla johtajia kuvittelemaan Ukrainan suuremman kapasiteetin vaikutukset.

— Kuvitelkaa, jos voisimme kohdistaa Venäjään kaksi tai kolme kertaa enemmän painetta kuin tänään, hän sanoo.

Ukraina: SpaceX rajoitti sotilaallista Starlink-yhteyttä ilman varoitusta

Julkaistu 14.10.2026 – Kirjoittaja Toimitus
Arkistokuva: Starlink-pääte Capiovíssa, Misionesissa, Argentiinassa. Ukrainan neuvonantajat raportoivat, että sotilaskäytössä olevat päätteet menettivät yhteyden suurilla nopeuksilla, vaikka tavalliset päätteet pysyivät toimintakykyisinä.

Ukrainan armeijan Starlink-päätteiden nopeutta on rajoitettu liikkeessä ilman ennakkovaroitusta, kertoo presidentin neuvonantaja Serhi Beskrestnov. Useita operaatioita on jouduttu keskeyttämään, ja Kiova näkee päätöksen taustalla poliittisia motiiveja.

Beskrestnov, joka neuvoo presidentti Volodymyr Zelenskyiä sotilasteknologiassa, kirjoittaa Telegramissa, että SpaceX otti käyttöön nopeusrajoituksen liikkeessä oleville päätteille tiistain ja keskiviikon välisenä yönä. Hänen mukaansa rajoitus koskee Starshield-"sotilaspakettia" ja se on asetettu 100 mailiin tunnissa, mikä on noin 160 km/h.

Satelliittiyhteys katkeaa, kun pääte liikkuu rajoitusta nopeammin. Droonien nopeutta ei ole rajoitettu. "Puolustusvoimamme eivät saaneet ennakkovaroitusta rajoituksesta, ja se häiritsi useita tehtäviä", Beskrestnov kirjoittaa.

Aktivisti Serhi Sternenko, jolla on läheiset suhteet armeijaan ja joka nosti ensimmäisenä hälytyksen katkoksesta, kirjoittaa, että yhteys alkoi katkeilla yli 160 km/h nopeuksissa ja että "useita tärkeitä tehtäviä" keskeytettiin. Hänen mukaansa tavalliset satelliittipäätteet toimivat edelleen. Rajoitusta laskettiin myöhemmin entisestään, Sternenko kertoo ja The Guardian raportoi.

Mainos:

Nimetön lähde kertoo New York Postille, että yhteyden menetys tekee mahdottomaksi operoida drooneja, lentokoneita ja helikoptereita suurilla nopeuksilla, ja että se vaikuttaa myös toimiin venäläisten Shahed-droonien torjumiseksi. Saman lähteen mukaan Ukraina on ottanut yhteyttä yhtiöön saadakseen selityksen. SpaceX:n selitystä ei ole julkaistu.

Starlinkin oma tukisivu listaa jo nyt 100 mph (n. 160 km/h) nopeusrajoitukseksi liikkeessä tapahtuvalle käytölle useissa siviilipalvelupaketeissa. Sivulla ei täsmennetä, mitä Ukrainan sotilaallinen sopimus sanoo.

Neuvonantajat näkevät politiikkaa päätöksen takana

Beskrestnov uskoo, että toimenpide "ei voi olla sattumaa" ja se liittyy poliittiseen tilanteeseen. Sternenko uskoo SpaceX:n toimineen "todennäköisesti" Trumpin hallinnon pyynnöstä. Molemmat ovat arvioita, eivät vahvistettuja selityksiä.

Häiriö tapahtui viikolla, jona Donald Trump vaati johtajiston vaihtamista Kiovassa, kuten The Nordic Times uutisoi. Tämän jälkeen Elon Musk kirjoitti X:ssä, että Zelenskyi "on mennyt liian pitkälle" ja että Ukrainan on aika saada uusi johtaja, New York Postin mukaan. Puola maksaa noin 50 miljoonaa dollaria vuodessa Ukrainan Starlink-yhteyksistä lehden mukaan. Keskiviikkona Puolan ulkoministeri Radosław Sikorski kysyi Muskilta X:ssä, "pelaako hän jälleen politiikkaa tuotteillaan".

Samaan aikaan Musk on lähentynyt jälleen Trumpia viimevuotisen konfliktin jälkeen. Heidän suhteensa on palautunut ennalleen useiden lähteiden mukaan, ja Musk on vieraillut Valkoisessa talossa viime viikkoina ja osallistunut valtiolliseen illalliseen syyskuussa, Fox News raportoi. Torstaina Trump myönsi Muskille National Medal of Science -mitalin ja kutsui häntä ystäväkseen, AFP kertoo. Muskilta ei tiedetä olevan virallista roolia hallinnossa.

Käytettävissä olevat lähteet eivät vahvista, että Musk tai Trump olisivat henkilökohtaisesti tehneet päätöksen rajoituksen asettamisesta.